Ne idem nigdje iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2351 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by kloniran »

supercali wrote:
kloniran wrote:Strasno je zanimljiva ta prica i blacenje zivota i uslova vani, a niko k*rcem da mrdne iz udobne fotelje i vrati se nazad u ljepotu zvanu Bosna.

I nikako mi nije jasna ta situacija, ovdje par forumasa ubi sa svojom negativnom pricom, dok npr. svi moji prijatelji koji su otisli se kaju sto to nisu ranije uradili i niko nema ovakve zamjerke kao sto se ovdje navode. Valjda ljudi zive u stvarnom svijetu a ne nekom imaginarnom koji se ovdje prikazuje.


A vala i ja sam bio negativno iznenađen tom europom toliko da sam odlucio upisati ubrzani kurs i odreci se mnogih stvari ovdje koje sam do sada radio samo da se sto prije ispalim iz ove vukojebine zvane Bosna.

:-)
Jbt ja sticem utisak da pola forumasa ovdje pise da odmogne drugome a ne da pomogne
Ono sta ces ovamo psuju mi marokansku mater policija nece nista i sl
Ne daju nam da bacamo smece kroz prozor ne daju nam ovo ono
Pa ako kulturoloski nije to za tebe sto si tamo koji klinac
Meni da je toliko lose tamo ja se ne bih dana zadrzao nego bi fino put bosne
Ma mogu odgovoriti samo budalu il nekoga kome drugi misljenje stvaraju.
Al ovo je dobar pokazatelj one stare narodne cestitih dijasporaca a to je ona, kad dođeš bjezi od nasih glavom bez obzira.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#2352 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Niemand »

Boze kuknjave, a stvari su jednostavne. Jedna je njemacka. :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2353 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by supercali »

Generalno smo pogani za nepovjerovati
Ne znam zasto al nasi ljudi cim cuju da nas neko ide prema gore na ljeatvici odmah pljuju i zele mu da se vrati dole valjda da hrani sebe i da kaze e vidis ja sam bolji

Ma neka si bolji boli me i pusti me da zivim svoj zivot
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#2354 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by kox »

kloniran wrote:
kox wrote:
kloniran wrote:Strasno je zanimljiva ta prica i blacenje zivota i uslova vani, a niko k*rcem da mrdne iz udobne fotelje i vrati se nazad u ljepotu zvanu Bosna.

I nikako mi nije jasna ta situacija, ovdje par forumasa ubi sa svojom negativnom pricom, dok npr. svi moji prijatelji koji su otisli se kaju sto to nisu ranije uradili i niko nema ovakve zamjerke kao sto se ovdje navode. Valjda ljudi zive u stvarnom svijetu a ne nekom imaginarnom koji se ovdje prikazuje.


A vala i ja sam bio negativno iznenađen tom europom toliko da sam odlucio upisati ubrzani kurs i odreci se mnogih stvari ovdje koje sam do sada radio samo da se sto prije ispalim iz ove vukojebine zvane Bosna.

:-)
Pa ovdje i kad se jave ljudi koji su se vratili u BiH i iznesu svoje razloge odmah ih napadnu kako nemaju pojma, lazu i tako.
Pa vidi, ima razlike, odes steknes kapital i vratis se i ovdje pokrenes biznis, to postujem.
Ali odes, steknes kapital, vratis se i ovdje pokrenes biznis i onda krenes da seres o mjestu gdje si stekao taj kapital da bi drugima ogadio to mjesto je po meni vise bego bezobrazno i licemjerno.
Brate mili kad je tako dobro ovdje sto se onda odlazilo, sto nije odmah ovdje pokrenut biznis pa se iz nule, đavola nule, iz minusa krenulo, bas bih volio vidjeti tad pricu.
I meni bi bilo Sarajevo bilo Meka da se vratim ovdje sa početnim kapitalom i pasošem kao odličnim backupom.
Boli te neka stvar ako propadneš uvijek imaš izlaznu varijantu.

Tako da prica da je tamo lose a ovdje odlicno, a to lose ti stvorilo uslove da zivis ovdje odlicno je veoma licemjerno i zlobno.
Ja ne procitah da neko od njih pljuje po zemlji u kojoj je bio. Navode razloge zasto je njima bolje u Sarajevu i zasto tamo gdje su bili nije sve idealno.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2355 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Radio Sarajevo »

AmirBaa wrote: kako ste onda vi relevantni da pricate o BiH? Evo nedjelja, budim se u 9 sati i vidi cuda, nema vode. VIK samo na FB stranici objavio da nece citav dan vode biti. Pripremaju nas na nocne redukcije sad na ljeto :) Opet mi nisi rekao gdje zivis, jer mi to sve zvuci "cudno". Svakako ne "cudno" kao ovdje, gdje moras ubiti nekoga da odes u zatvor. Meni kad su obili kucu u sarajevu, cekao policiju 2 sata iako sam im rekao da je lopov mozda jos u kuci jer me nije bilo dugo vani :lol: Ja ne kazem da toga svega nema i svugdje u svijetu, nigdje nije savrseno. Ali nema ni blizu kao ovdje, ne moze me niko u drugo uvjeriti. Kako onda objasniti ovolike odlaske ljudi iz BiH ? Nabrojat cu ti najbitnije negativne stvari u BiH a koje nemaju veze sa visinom plate: vodovod, infrastruktura (bespravna gradnja na svakom cosku), zagadjenost (koja je opet vezana za siromastvo, jer ljudi nemaju para da se griju "ekoloski"), kriminal i kradje (mozete pricati sta hocete, ali u ovako malim sredinama rijetko gdje ima toliko pljacki, jer ni pola ne zavrsi u medijima), ceste (gradske pogotovo a i magistralni putevi, o povezanom autoputu se moze samo sanjati), zdravstvo takvo da nemaju zavoja u ambulantama, mobilne mreze (gdje BHTelecom propada i gdje 3G signala nemam haman cim izadjem iz sarajeva, o 4G mozemo sanjati isto), JAVNI GRADSKI PREVOZ (mislim da je svima jasno u kolikom kur** je GRAS, ne treba nista objasnjavati), drzava samo gleda kako ce te zajebati (iskusio na svojoj kozi kad sam htio otvoriti firmu i unijeti VR tehnologiju u BiH prije 3 godine), bijedni aerodromi i povezanost sa svijetom (tako da se meni vise isplati sjesti na bus, otici u dubrovnik, pa iz dubrovnika letiti gdje god hocu). Ovo sto sam nabrojao ne spada u osnovne zivotne potrebe, ali su razlozi zbog kojih oni i koji imaju dobre plate ovdje idu na Zapad. Imas li ti gore nabrojanih problema u gradu-drzavi gdje zivis ?
Ja sam živio donedavno u BiH, tako da definitivno jesam relevantan. Što se tiče ostalih pitanja, već sam sve odgovorio u ranijim postovima, ne da mi se fakat ponavljati.

Živio!
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2356 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Radio Sarajevo »

kox wrote:
kloniran wrote:Strasno je zanimljiva ta prica i blacenje zivota i uslova vani, a niko k*rcem da mrdne iz udobne fotelje i vrati se nazad u ljepotu zvanu Bosna.

I nikako mi nije jasna ta situacija, ovdje par forumasa ubi sa svojom negativnom pricom, dok npr. svi moji prijatelji koji su otisli se kaju sto to nisu ranije uradili i niko nema ovakve zamjerke kao sto se ovdje navode. Valjda ljudi zive u stvarnom svijetu a ne nekom imaginarnom koji se ovdje prikazuje.


A vala i ja sam bio negativno iznenađen tom europom toliko da sam odlucio upisati ubrzani kurs i odreci se mnogih stvari ovdje koje sam do sada radio samo da se sto prije ispalim iz ove vukojebine zvane Bosna.

:-)
Pa ovdje i kad se jave ljudi koji su se vratili u BiH i iznesu svoje razloge odmah ih napadnu kako nemaju pojma, lazu i tako.
Evo cijela serija dokumentaraca o tome. Ako ovo nisu konkretni primjeri, onda ne znam šta je...

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#2357 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by uglavnomja »

kox wrote:
kloniran wrote: Pa vidi, ima razlike, odes steknes kapital i vratis se i ovdje pokrenes biznis, to postujem.
Ali odes, steknes kapital, vratis se i ovdje pokrenes biznis i onda krenes da seres o mjestu gdje si stekao taj kapital da bi drugima ogadio to mjesto je po meni vise bego bezobrazno i licemjerno.
Brate mili kad je tako dobro ovdje sto se onda odlazilo, sto nije odmah ovdje pokrenut biznis pa se iz nule, đavola nule, iz minusa krenulo, bas bih volio vidjeti tad pricu.
I meni bi bilo Sarajevo bilo Meka da se vratim ovdje sa početnim kapitalom i pasošem kao odličnim backupom.
Boli te neka stvar ako propadneš uvijek imaš izlaznu varijantu.

Tako da prica da je tamo lose a ovdje odlicno, a to lose ti stvorilo uslove da zivis ovdje odlicno je veoma licemjerno i zlobno.
Ja ne procitah da neko od njih pljuje po zemlji u kojoj je bio. Navode razloge zasto je njima bolje u Sarajevu i zasto tamo gdje su bili nije sve idealno.

kapitali rastu na drvecu :D cim predjes granicu


mislis li ti zivjeti tamo? imati stan bolje od kreveta u kolektivnom smjestaju? jesti bolje od pastete i salame? obuci se pristojno? imati auto? kafane i restorani? :D putovanje kuci, pokloni bliznjim :oops:
sa platom od recimo 1.500 eur - sta mislis koliko bi ti trebalo da zaradis taj kapital? cak i u ovom najbijednijem obliku prezivljanja



i opet, svi posmatraju ljude koji su dobili azil prije 25+ godina, njih je drzava godinama izdrzavala i trebale su godine, decenije da se dodje do kapitala ili "kapitala" jer ono sto je kapita u bosni nije vani.


niko nikog ne odgovara, problem je u iluzijama :roll: da je vani sve med i mlijeko, nikakvih problema, plate za pocetnike su u startu drzavni prosjek :D cijene manje nego u bosni, za dvije godine se zaradi par miliona maraka k'o od sale ..., i jos svi vole strance :P ono ludi za balkancima narocito

neka ide svako, neko proba, ali pricati sa 100% ubjedjenjem o necemu o cemu pojma nema :-) to je specijalitet ovih prostora
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2358 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Tomahawk11 »

Pa dobro, nismo mi toliki rezervat da ne znamo da je vani 1 500,00 eura plata za goli qrc.
Ovo dođe u rangu '97. kad bijah prvi put u Španiji i ono pitaju me znam li šta je prekidač za struju :-?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#2359 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Niemand »

Ma i to je smijesno vise kako eto ljudi gledaju ratnu dijasporu il titinu dijasporu kad odlaze. Gledaju ljude koji su otisli u zadnjih 5 godina.

A ovo o parama po drvecu i cesti je, ono, sta da covjek kaze na to. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66219
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2360 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Slazem se i ja da ne treba mjeriti stvari po ratnim izbjeglicama koje su drzave useljenja pogurale maksimalno i od kojih su mnogi izvarali te drzave do maksimuma.

Ali ne pricamo ovdje samo o njima....
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2361 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by kloniran »

uglavnomja wrote:
kox wrote:
kloniran wrote: Pa vidi, ima razlike, odes steknes kapital i vratis se i ovdje pokrenes biznis, to postujem.
Ali odes, steknes kapital, vratis se i ovdje pokrenes biznis i onda krenes da seres o mjestu gdje si stekao taj kapital da bi drugima ogadio to mjesto je po meni vise bego bezobrazno i licemjerno.
Brate mili kad je tako dobro ovdje sto se onda odlazilo, sto nije odmah ovdje pokrenut biznis pa se iz nule, đavola nule, iz minusa krenulo, bas bih volio vidjeti tad pricu.
I meni bi bilo Sarajevo bilo Meka da se vratim ovdje sa početnim kapitalom i pasošem kao odličnim backupom.
Boli te neka stvar ako propadneš uvijek imaš izlaznu varijantu.

Tako da prica da je tamo lose a ovdje odlicno, a to lose ti stvorilo uslove da zivis ovdje odlicno je veoma licemjerno i zlobno.
Ja ne procitah da neko od njih pljuje po zemlji u kojoj je bio. Navode razloge zasto je njima bolje u Sarajevu i zasto tamo gdje su bili nije sve idealno.

kapitali rastu na drvecu :D cim predjes granicu


mislis li ti zivjeti tamo? imati stan bolje od kreveta u kolektivnom smjestaju? jesti bolje od pastete i salame? obuci se pristojno? imati auto? kafane i restorani? :D putovanje kuci, pokloni bliznjim :oops:
sa platom od recimo 1.500 eur - sta mislis koliko bi ti trebalo da zaradis taj kapital? cak i u ovom najbijednijem obliku prezivljanja



i opet, svi posmatraju ljude koji su dobili azil prije 25+ godina, njih je drzava godinama izdrzavala i trebale su godine, decenije da se dodje do kapitala ili "kapitala" jer ono sto je kapita u bosni nije vani.


niko nikog ne odgovara, problem je u iluzijama :roll: da je vani sve med i mlijeko, nikakvih problema, plate za pocetnike su u startu drzavni prosjek :D cijene manje nego u bosni, za dvije godine se zaradi par miliona maraka k'o od sale ..., i jos svi vole strance :P ono ludi za balkancima narocito

neka ide svako, neko proba, ali pricati sa 100% ubjedjenjem o necemu o cemu pojma nema :-) to je specijalitet ovih prostora
A sto vi promatrate sve ljude kroz perace guzica, restorane i kafane, zasto ti je psiholoski maksimum tih 1500€.
Ako ti nisi sposobna za vise ima dosta ljudi koji jesu.
Kafana je najbitnija u zivotu, jelde.
Mislis li ti da niko od nas koji planiramo doci ne moze vise zaraditi od ti 1500€.
Mislis da si ti bogom dana i najpametnija a svi koji dolaze glupi ko kurac i nesposobni za zivot.
Sto ti ode kad je ovdje med i mlijeko.
To sto ti nisi postigla nista u zivotu ti ne daje za pravo da nekom govoris kako se ne moze.
E to ti je taj nas jadni dijasporski mentalitet, ta ces tiii, nemere to tako i tako te jedne fore.
Dobar prijatelj mi je upravo u norveskoj, i smijem ruku u vatru staviti da je vise postigao za 3 godine zivota gore nego ti za 18, kad se sabere i oduzme sva tvoja prica ovdje.
A o drugima po skandinaviji i Njemackoj necu ni da govorim, ne isplati se ubjeđivati.


Izgleda da vi zivite poprilicno u tim iluzijama da se ne moze, a ja sam se licno uvjerio se da moze, itekako moze, to sto vi pojedini ne umijete i niste sposobni, to je vec drugi par opanaka.

I kad vec spominjes tu platu od 1500€, sa njom se moze mnogo kvalitetnije zivjeti nego ovdje sa platom 1500KM sto je za najmanje 90% stanovnistva misaona imenica.

Ono zivimo u iluzijama :-)
I ono vjecno pitanje na koje niko od vas nikad nije odgovorio i nema muda da odgovori.
Kad je ovdje tako dobro sto se ne vratite iz tog sranja u kojem zivite?
Zasto ste otisli ako je ovdje super, ako se ne isplati ici?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2362 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by mirsek »

Tomahawk11 wrote:Pa dobro, nismo mi toliki rezervat da ne znamo da je vani 1 500,00 eura plata za goli qrc.
Ovo dođe u rangu '97. kad bijah prvi put u Španiji i ono pitaju me znam li šta je prekidač za struju :-?
1500 eura plata je za goli kurac jedino ako zivis u centru Minhena ili Frankfurta. Inace sasvim dovoljna za normalan zivot u kojem ti nista bitno ne fali ako se ne rasipas sa puno izlazaka, skupljim autima i skupim lokacijama stanova.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#2363 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by uglavnomja »

Niemand wrote:Ma i to je smijesno vise kako eto ljudi gledaju ratnu dijasporu il titinu dijasporu kad odlaze. Gledaju ljude koji su otisli u zadnjih 5 godina.

A ovo o parama po drvecu i cesti je, ono, sta da covjek kaze na to. :D

pa ovdje pisu i ljudi koji su otisli relativno nedavo i niko im ne vjeruje :D

vjeruju pricama tipa jedan par posudio pare od dajdze iz njemacke, 10.000 eur i otisao u norvesku, bez papira i jezika, i za dvije godine zaradili za stan u norveskoj, kucu u bosni, svakom auto i svadba u selu, naravno, 20-.30.000 markica :D

a ima ih i koji posmatraju kroz izbjeglice, one sto se raspiaju kad ddoju na ferije
i narocito kroz njihovu djecu, rodjenu vani
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2364 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by ExNihilo »

Ni oni što su odvajkada u domovini, a ni oni koji emigriraše, zapravo nemaju cjelovito iskustvo. Samo ko je živio u BiH, emigrirao, a potom se vratio i konačno opet otišao ili se skrasio tu - živio je sve kombinacije i sagledao sve uglove. Takvih je najmanje na temi, ili ih uopće nema, pa ne čude crno-bijeli stavovi.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#2365 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Niemand »

Uglavnomja, ti kad mi odgovoris na zadnji post koji sam ti citirala, mozemo nastaviti pricati. Do tada, ne obracaj mi se, molim te. Previse licemjerno za moj ukus.
Last edited by Niemand on 25/02/2018 13:56, edited 1 time in total.
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#2366 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Hendrix »

I tako naucim svaki put ovde ponesto novo...recimo Holandija kao drzava je isti kuratz ko i Bosna, samo ljepse upakovana. :shock:
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#2367 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Last December »

:lol: Nije džaba ova tema ovako posjećena, sve sami akademici drže predavanja :bih:

Ajd da uzmemo da je ta platica od 1500 evrića zaqrc. Nije ni poenta u tom iznosu, nego u mogućnostima koje se otvaraju, imaš izbor raditi nešto drugo, napredovati, školovati se, biti subvencionisan i dobiti pomoć od biroa. Ko hoće više pokrenuti svoj biznis, ne biti reketiran u mahali.
Last edited by Last December on 25/02/2018 14:04, edited 1 time in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2368 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by mirsek »

uglavnomja wrote:
Niemand wrote:Ma i to je smijesno vise kako eto ljudi gledaju ratnu dijasporu il titinu dijasporu kad odlaze. Gledaju ljude koji su otisli u zadnjih 5 godina.

A ovo o parama po drvecu i cesti je, ono, sta da covjek kaze na to. :D

pa ovdje pisu i ljudi koji su otisli relativno nedavo i niko im ne vjeruje :D

vjeruju pricama tipa jedan par posudio pare od dajdze iz njemacke, 10.000 eur i otisao u norvesku, bez papira i jezika, i za dvije godine zaradili za stan u norveskoj, kucu u bosni, svakom auto i svadba u selu, naravno, 20-.30.000 markica :D

a ima ih i koji posmatraju kroz izbjeglice, one sto se raspiaju kad ddoju na ferije
i narocito kroz njihovu djecu, rodjenu vani
Ima ih sto su za desetak godina u Norveskoj ili Svedskoj sebi ustedili i napravili kuce u BiH u vrijednosti od 50000-100000 KM a nisu se bas previse odricali. A ima ih koji su bas odricali ko budale da bi sebi napravili vile od 500 000 KM za vrijeme 20tak godina zivota na zapadu.Ja ih sve licno znam.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2369 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by insomnia78 »

Njemacka jucer
Image
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#2370 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by Hakiz »

,
Last edited by Hakiz on 25/02/2018 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#2371 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by TAFKAP »

insomnia78 wrote:Njemacka jucer
Image
fake news

pokrio snijeg i mraz mrznu Njemačku
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2372 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by insomnia78 »

Inace ta kuca u Bosni mi je jedna od stvari na koje se najezim. Ne mogu ni prezaliti sto sam i ovu ovdje uzeo. Evo sad ganjamo da je prodamo
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#2373 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:Njemacka jucer
Image
Kolika je tvoja plata burzuj poslije ovoliko godina u Francuskoj ? Znamo da ti je za 2000 eura nepojmljivo da neko odavde moze imati toliku platu na zapadu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2374 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by insomnia78 »

Ja kad bi te udario platnom listom kljucnu kost bi ti slomio
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#2375 Re: Ne idem nigdje iz BiH

Post by TAFKAP »

brutto il netto?
Post Reply