NDH - All about

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#626 Re: NDH - All about

Post by bokakotorska »

Ej gonic, dok pises o guslarskim dimenzijama, a sam nabrajas motorne I ribarske camce samo da ti skrenem paznju da Prevlaka nije nitkada bila u Dalmaciji. To su Boka I Konavli. Nemoj da se vredzamo.

A Rudi I Franjo istina predjose iz Ustasa u Partizane polovinom tamo neke 1942ge.

I oba su iz Bosne ponosne, nemoj to da zaboravis, nije lepo.
:)
User avatar
gonič zmajeva
Posts: 325
Joined: 11/06/2009 13:50
Location: Letovanić Hr.

#627 Re: NDH - All about

Post by gonič zmajeva »

Nemoj se uvrijediti ali Boka Kotorska je isto Dalmacija.

Image
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#628 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

bokakotorska wrote:Ej gonic, dok pises o guslarskim dimenzijama, a sam nabrajas motorne I ribarske camce samo da ti skrenem paznju da Prevlaka nije nitkada bila u Dalmaciji. To su Boka I Konavli. Nemoj da se vredzamo.

A Rudi I Franjo istina predjose iz Ustasa u Partizane polovinom tamo neke 1942ge.

I oba su iz Bosne ponosne, nemoj to da zaboravis, nije lepo.
:)
:thumbup: :wink:

A cuj ovo Boka je Dalmacija :D
User avatar
gonič zmajeva
Posts: 325
Joined: 11/06/2009 13:50
Location: Letovanić Hr.

#629 Re: NDH - All about

Post by gonič zmajeva »

Dalmatia was divided between two federal Republics of Yugoslavia and most of the territory went to Croatia, leaving only the Bay of Kotor to Montenegro. When Yugoslavia dissolved in 1991, those borders were retained and remain in force.

Among other things, the ecclesiastical primatical territory today continues to be larger because of the history: it includes part of modern Montenegro, notably around Bar, the (honorary) Roman Catholic primas of Dalmatia, but an exempt archbishopric without suffragans while the archbishoprics of Split (also a historical primas of Dalmatia) have provincial authority over all Croatian dioceses except the exempt archbishopric of Zadar.

The southernmost transitional part of historical Dalmatia, the Gulf of Kotor, is not part of present-day Croatian Dalmatia, but part of Montenegro.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dalmatia

Mutirani vodopsi iz druge dimenzije napadaju :)
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#630 Re: NDH - All about

Post by Truba »

šta guslačka dimenzija ili divizija veli na Užičku republiku?
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#631 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

Black swan wrote:šta guslačka dimenzija ili divizija veli na Užičku republiku?
Prevelik broj zrtava nizasta.

@ Gonic mojne neke price od hrvatskih kvazi "povjesnicara" :wink: Znam da nije svejedno kad citas ovu temu,ali...
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#632 Re: NDH - All about

Post by michio »

Black swan wrote:šta guslačka dimenzija ili divizija veli na Užičku republiku?
Nakon pada Uzicke republike Vrhovni stab i proleterske brigade povlace se u BiH, uspijevaju se desetkovani izvuci kroz Hercegovinu do Bosanske Krajine gdje stasavaju vojno i politicki.
Ti uspjesi ce omoguciti britansko djelovanje sa Visa u korist nove Jugoslavije.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#633 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

michio wrote:
Black swan wrote:šta guslačka dimenzija ili divizija veli na Užičku republiku?
Nakon pada Uzicke republike Vrhovni stab i proleterske brigade povlace se u BiH, uspijevaju se desetkovani izvuci kroz Hercegovinu do Bosanske Krajine gdje stasavaju vojno i politicki.
Ti uspjesi ce omoguciti britansko djelovanje sa Visa u korist nove Jugoslavije.
Sad pitanje jedno ako znas nesto o tome,zanima me. Jel' su se sve partizanske jedinice iz Srbije povukle u Bosnu nakon pada Uzicke republike?
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#634 Re: NDH - All about

Post by michio »

Oni sto su prezivjeli povukli su se, mada sigurno da u Srbiji i dalje ima partizana ali to su vise neke straze nego gerilci .
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#635 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

michio wrote:Oni sto su prezivjeli povukli su se, mada sigurno da u Srbiji i dalje ima partizana ali to su vise neke straze nego gerilci .
To sam i mislio,ali nisam bio siguran,hvala na odgovoru.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#636 Re: NDH - All about

Post by Woody »

Bratov brat wrote:
michio wrote:Oni sto su prezivjeli povukli su se, mada sigurno da u Srbiji i dalje ima partizana ali to su vise neke straze nego gerilci .
To sam i mislio,ali nisam bio siguran,hvala na odgovoru.
Opet ja sa ispravkama: U Bosnu se iz Užica povlači Vrhovni Štab NOVJ, a ne svi partizani. Pa kad bi se svi partizani odjednom povlačili bili bi idealni glineni golubovi za pokupit' usput. Uglavnom , VŠ NOVJ se tako počesto "seljakao" što se i uklapa u gerilski način ratovanja, ali glavni razlog povlačenja iz Srbije i Crne Gore je raskol sa četnicima, i otvaranje drugog fronta prema njima.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#637 Re: NDH - All about

Post by michio »

Sastav proleterskih brigada cine beogradski, sumadijski, cacanski, kragujevacki, sumadijski, crnogorski bataljoni. Moze se zakljuciti da oni cine glavninu snaga za vrijeme Uzicke republike.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#638 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

Woody wrote:
Bratov brat wrote:
michio wrote:Oni sto su prezivjeli povukli su se, mada sigurno da u Srbiji i dalje ima partizana ali to su vise neke straze nego gerilci .
To sam i mislio,ali nisam bio siguran,hvala na odgovoru.
Opet ja sa ispravkama: U Bosnu se iz Užica povlači Vrhovni Štab NOVJ, a ne svi partizani. Pa kad bi se svi partizani odjednom povlačili bili bi idealni glineni golubovi za pokupit' usput. Uglavnom , VŠ NOVJ se tako počesto "seljakao" što se i uklapa u gerilski način ratovanja, ali glavni razlog povlačenja iz Srbije i Crne Gore je raskol sa četnicima, i otvaranje drugog fronta prema njima.
Opet hvala na ispravci :-D Znam da su u Srbiji dominantni bili cetnici,i da medju njima nije postojala jedinstvena komanda.Ovi iz JVO su se borili protiv Nemaca dok je Kosta Pecanac saradjivao sa njima :x Njega su koliko znam i likvidirali ovi iz JVO.A opet ovi cetnici iz Srbije malo toga zajednickog imaju sa ovim cetnicima iz BiH.Sto se tice samih partizana,zanima me ako neko to zna,koliko je postojalo divizija njihovih na teritoriji Srbije i BiH?I ako neko moze nesto da napise nesto oko partizanskih ilegalaca u Sarajevu koji su sve vreme rata sabotirali ustase?
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#639 Re: NDH - All about

Post by madner »

Bili su isti cetnici u BiH i u Srbiji. More se protiv okupatora dok Draza nije uspostavio efektivnu komandu nad istim. Poslje toga sljedi perior kolaboracije koji traje do 45.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#640 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

madner wrote:Bili su isti cetnici u BiH i u Srbiji. More se protiv okupatora dok Draza nije uspostavio efektivnu komandu nad istim. Poslje toga sljedi perior kolaboracije koji traje do 45.
Ok , to su tvoja saznanja.Ja znam za bitke JVO-a protiv okupatora u Srbiji tokom celog rata.Cak su i Krusevac oslobodili 1944. zajedno sa Rusima,kolko god to cudno zvucalo.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#641 Re: NDH - All about

Post by michio »

Bratov brat wrote:
madner wrote:Bili su isti cetnici u BiH i u Srbiji. More se protiv okupatora dok Draza nije uspostavio efektivnu komandu nad istim. Poslje toga sljedi perior kolaboracije koji traje do 45.
Ok , to su tvoja saznanja.Ja znam za bitke JVO-a protiv okupatora u Srbiji tokom celog rata.Cak su i Krusevac oslobodili 1944. zajedno sa Rusima,kolko god to cudno zvucalo.
Cetnici su bili sarolika ekipa i istina je da su u Srbiji i napadali Nijemce. Kada su se Nijemci konacno htjeli obracunati sa snagama otpora u Jugoslaviji poslali su Brandenburgovce sa komandama u Banjaluci i Kraljevu.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#642 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

michio wrote:
Bratov brat wrote:
madner wrote:Bili su isti cetnici u BiH i u Srbiji. More se protiv okupatora dok Draza nije uspostavio efektivnu komandu nad istim. Poslje toga sljedi perior kolaboracije koji traje do 45.
Ok , to su tvoja saznanja.Ja znam za bitke JVO-a protiv okupatora u Srbiji tokom celog rata.Cak su i Krusevac oslobodili 1944. zajedno sa Rusima,kolko god to cudno zvucalo.
Cetnici su bili sarolika ekipa i istina je da su u Srbiji i napadali Nijemce. Kada su se Nijemci konacno htjeli obracunati sa snagama otpora u Jugoslaviji poslali su Brandenburgovce sa komandama u Banjaluci i Kraljevu.
Dobar naziv i najprikladniji "sarolika" ekipa. :thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#643 Re: NDH - All about

Post by madner »

"Bitke" :D
A koliko je okupatora poginulo u tim bitkama?

JVO je demonstrirao da je mogao, ali nije htio.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#644 Re: NDH - All about

Post by madner »

michio wrote:
Bratov brat wrote:
madner wrote:Bili su isti cetnici u BiH i u Srbiji. More se protiv okupatora dok Draza nije uspostavio efektivnu komandu nad istim. Poslje toga sljedi perior kolaboracije koji traje do 45.
Ok , to su tvoja saznanja.Ja znam za bitke JVO-a protiv okupatora u Srbiji tokom celog rata.Cak su i Krusevac oslobodili 1944. zajedno sa Rusima,kolko god to cudno zvucalo.
Cetnici su bili sarolika ekipa i istina je da su u Srbiji i napadali Nijemce. Kada su se Nijemci konacno htjeli obracunati sa snagama otpora u Jugoslaviji poslali su Brandenburgovce sa komandama u Banjaluci i Kraljevu.
Tebe treba banirati, moze neko ovo procitati i svatiti ozbiljno. :roll:
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#645 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

@ Madner ja tebe ne kontam nikako,zasto ga treba banovati.Zbog toga sto barata cinjenicama :?: Hrvatski narod nosi tesku hipoteku iz WW2 ,trude se "povjesnicari" da izjednace JVO i ustase al' ne ide to nikako. Najveca dva zla koja su se pojavila na ovim prostorima su ustase i srpske paravojne formacije i neke formacije u ratovima 90-tih.JVO ti je daleko i od jednih i od drugih.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#646 Re: NDH - All about

Post by zonbirile »

smiješno,Šabanovi partizani su bili učikovitiji od svih pokreta otpora u porobljenoj Evropi.Jedini on je imao Armiju i kontrolisanu teritoriju i držao frontu,sve ostalo je prdimahovina tipa ALO,ALO.Za ljubitelje Draže,samo na ravnanje,lično ga je kralj ražalovao i naredio podčinjavanje jedinica Šabanu.
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#647 Re: NDH - All about

Post by casper_ »

Bosanac sa dna kace wrote:
nigdje.nikog wrote:hvala ti Boze sto sam Ateista!
:wink:
cuja ateista..hahahha
šta mislis bi li te mladic postedio u Srebrenici da si to izjavio. Bi garant.
I skonto sam da su 70 posto ovih tzv ateista bili nekad muslimani.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#648 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

zonbirile wrote:smiješno,Šabanovi partizani su bili učikovitiji od svih pokreta otpora u porobljenoj Evropi.Jedini on je imao Armiju i kontrolisanu teritoriju i držao frontu,sve ostalo je prdimahovina tipa ALO,ALO.Za ljubitelje Draže,samo na ravnanje,lično ga je kralj ražalovao i naredio podčinjavanje jedinica Šabanu.
U redu,samo jedno pitanje .Sta je sa onim "sto za jednog ubijenog Nemca"? "50 za jednog ranjenog Nemca"?Sta je sa francuskim pokretom otpora,kako komentarises njihovo pasivno drzanje?
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#649 Re: NDH - All about

Post by michio »

Cetnicke akcije protiv Nijemaca u Srbiji su slabijeg intenziteta i u nekoliko navrata vodjene na inicijativu i vodstvo saveznickih oficira iz misije kod Draze. Porediti ih sa partizanima je naravno besmisleno, ali Nijemci Mihajlovica ne smatraju saveznikom.

Cetnici sa Manjace su vec ustaski saveznici, kao i neki drugi.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#650 Re: NDH - All about

Post by zonbirile »

Bratov brat wrote:
zonbirile wrote:smiješno,Šabanovi partizani su bili učikovitiji od svih pokreta otpora u porobljenoj Evropi.Jedini on je imao Armiju i kontrolisanu teritoriju i držao frontu,sve ostalo je prdimahovina tipa ALO,ALO.Za ljubitelje Draže,samo na ravnanje,lično ga je kralj ražalovao i naredio podčinjavanje jedinica Šabanu.
U redu,samo jedno pitanje .Sta je sa onim "sto za jednog ubijenog Nemca"? "50 za jednog ranjenog Nemca"?Sta je sa francuskim pokretom otpora,kako komentarises njihovo pasivno drzanje?
---------------------------------------------
pa to su priče iz ravnogorskog vokabulara.Treba čuvati ljude,čekati,slušati vijesti i naredbe iz Londona,telegrafske žice bruje....Istu odmazdu Njemci su vršili na svim teritorijama,samo to su više bile 2pokazne vježbe",jer kada bi pomnožio broj ubijenih Švaba sa 50,100 ne bih bilo dovoljno.Francuski i ostali pokreti otpora su bili drukčiji,jer su i drukčije bile okolnosti,kako same zemlje tako i nacionalne.Mnogo više su ustaše natjerale ljudi kod Šabana,nego svi drugi skupa.Čak je i komandant iz Zagreba direktno urgirao kod Dolfija da ih obuzda.
Post Reply