NDH - All about

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#576 Re: NDH - All about

Post by xDenisx »

michio wrote:A nisu.
Ma nisu. Nisu ni ovi, jelde?



Probudite se ljudi, nisu samo Hrvati bili ustase
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#577 Re: NDH - All about

Post by michio »

To je film Straza na Drini koji naravno nije snimljen na Drini. Zasto neko dodaje takve naslove(Djeca Podrinja) ne znam.
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#578 Re: NDH - All about

Post by xDenisx »

^^Pa gdje je snimljen?

Evo jos:

michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#579 Re: NDH - All about

Post by michio »

A sto si dosadan. Mozda u Bjelovaru. Jos niko ne snima propagandne filmove na prvoj liniji fronta.

Bosnjacke djevojcice tog doba su nosile dimije i to je samo tako.
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#580 Re: NDH - All about

Post by xDenisx »

Pa ako vec tvrdis da nije snimljen u BiH (bar ne kod bosnjaka) red i bio kazes tacno gdje je snimljen, a ne onako "mozda tamo mozda vamo". Kad cemo vise preuzeti odgovornost za vlastite postupke u onom ratu, pitam se :-)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#581 Re: NDH - All about

Post by nellington »

xDenisx wrote:Pa ako vec tvrdis da nije snimljen u BiH (bar ne kod bosnjaka) red i bio kazes tacno gdje je snimljen, a ne onako "mozda tamo mozda vamo". Kad cemo vise preuzeti odgovornost za vlastite postupke u onom ratu, pitam se :-)
Ja nemam 'vlastitih postupaka' u WWII, mislim da ih nema ni michio, a ni Pera Trta - rođeni smo poslije rata :roll: Pitaj ove starije po forumu, možda je HAVANA bio neki faktor u WWII.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#582 Re: NDH - All about

Post by michio »

Ne znam gdje je snimljen propagandni film Straza na Drini, ali djevojcice u BL nisu Bosnjakinje. Ja nemam biti odgovoran za bilo sta. Moj dido je rat zavrsio na kriznom putu :D kod Zidanog Mosta u Sloveniji kao pripadnik 8 krajiske brigade.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#583 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Ja stvarno nemam ništa od toga, ali muslimanke 1942.onako obučene, uz to otkrivenog lica, pa čak i glave, jednostavno nisu mogle biti.
Kao što ni djeca siromašnog i zaostalog Podrinja, bez obzira na vjeru, sigurno se nisu nosila kao mali Bavarci.
Na ovim propagandnim "slikopisima" uvijek se nastoji da se život u NDH prikaže kao oličenje reda i rada, koji remete zli četničko-komunistički pobunjenički elementi.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#584 Re: NDH - All about

Post by LBVIEW »

:D
xDenisx wrote:Pa ako vec tvrdis da nije snimljen u BiH (bar ne kod bosnjaka) red i bio kazes tacno gdje je snimljen, a ne onako "mozda tamo mozda vamo". Kad cemo vise preuzeti odgovornost za vlastite postupke u onom ratu, pitam se :-)
Fino su ti ljudi rekli da danasnje generacije ne mogu biti odgovorne za nesto sto se desilo prije njihovog rodenja,
pa nismo hindusi ili pravoslavni talibani. ;-)
Nego, mene "muci" nesto drugo, a to je pretjerana samokriticnost koja cesto granici s snishodljivoscu, stidom a rekao bih i s mazohizmom kod pojedinih Bosnjaka, a sve u kontekstu osude grijeha proslih generacija.
Da su Bosnjaci i bosnjacka politika vecinski zauzeli pozitivan stav prema ustastvu i afrmirali ga danas, kao sto radi
srpska s cetnistvom, sve bi to i imalo nekog smisla, ovako djeluje bljutavo, servilno, bez trunka samopostovanja i samospoznaje.
Last edited by LBVIEW on 08/07/2011 12:15, edited 2 times in total.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#585 Re: NDH - All about

Post by Truba »

michio wrote:
Black swan wrote:Pavelić je za mene opskurni lik iz hrvatske povijesti koji je zapravio bio samo gradonačelnik Zagreba i upravnik Jasenovca...

gdje je on zapravo imao stvarnu vlast?
Imao je vlast u Sarajevu :D(Valter brani Sarajevo, Nepokoreni grad su samo filmovi) i vecem dijelu NDH sa izuzetkom Grmeca :)

Samo u Zemunu pred folksdojcerima je bio manji od makova zrna.
ćete i partizani po šumama i gorama
talijani na jugu nijemci na sjeveru
razne neformalne skupine i bande pljačkaša...

mislim da je NDH doživjela smrt u utrobi prije rođenja da se slikovito izrazim
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#586 Re: NDH - All about

Post by michio »

Luburic je po Sarajevu radio sta je htio do pred kraj rata, a gdje je Zagreb a gdje je Sarajevo.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#587 Re: NDH - All about

Post by madner »

Opet ovaj padobranac. Hajde nadji kartu teritorije koju je NDH pokrivala, gdje je imala svoje garnizone.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#588 Re: NDH - All about

Post by michio »

Nemam razloga da trazim bilo kakve karte. Do druge polovine 44 NDH je u stanju biti vojno prisutna na vecem dijelu teritorije. To sto je suma obiljezena kao partizanska je onako odokativno.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#589 Re: NDH - All about

Post by madner »

A to zasnivas na kojem izvoru? :D
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#590 Re: NDH - All about

Post by michio »

U svim tim izvorima ima dosta preuvelicavanja i hvalisanja dok se rijetko gdje moze naci od cega su sve te silne vojske zivjele.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#591 Re: NDH - All about

Post by madner »

Drugim rijecima tako si sebi poslozio sliku i ne zanimaju te izvori.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#592 Re: NDH - All about

Post by drndalo »

michio wrote:Luburic je po Sarajevu radio sta je htio do pred kraj rata
Ispravna recenica bi bila:"Luburic je po Sarajevu radio sta je htio pred kraj rata", jer ga ranijih godina nije bas bilo u Sarajevu... Bio je Jasenovcu...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#593 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

michio wrote:Nemam razloga da trazim bilo kakve karte. Do druge polovine 44 NDH je u stanju biti vojno prisutna na vecem dijelu teritorije. To sto je suma obiljezena kao partizanska je onako odokativno.
Potpuno netačno. Kako sam u jednom postu rekao, već od septembra 1941. su izgubili svaku kontrolu nad ogromnim dijelom teritorije, Talijanskom okupacijom. Nakon povlačenja Talijana na većem dijelu te iste teritorije partizani su svojim silovitim maršem sa područja Zelengore stvorili slobodnu teritoriju od Prozora do pred Banju Luku, a u novembru te godine do Bihaća (koga su zauzeli 04.11.1941.). Nakon toga su Nijemci pokrenuli 4, pa potom 5.ofanzivu, proglasivši cijelu NDH južno od Save operacijskim područjem, tako da se prisustvo NDH vlasti na cijelom tom području svelo na pojedine predstavnike NDH vlade pri njemačkim štabovima. Kompletne OS NDH (izuzev Poglavnikovog tjelesnog zdruga) bile su pod operativnom kontrolom Nijemaca i vojno su bili prisutni samo tamo gdje su Nijemci to htjeli. Ministarstvo oružanih snaga i Glavni stožer nisu pod svojom komandom imali niti jednog hrvatskog vojnika.
Kako reče komi, ta je država od svog nastanka bila u raspadu, ali bukvalno. U najvećem dijelu BiH efektivna vlast NDH prestala je već u ljeto 1941, izbijanjem ustanka, i više se nije vratila (naročito se to odnosi na cijelu istočnu BiH i kraj oko Kozare i Grmeča, te Grahova i Drvara). Negdje se nije ni uspostavila, kao u Gorskom Kotaru, a negdje su veću teritoriju držali okupatoru lojalni četnici čitav rat (kraj oko Jajca, Mrkonjić Grada, Drvara, Grahova, Knina, uključujući i sam grad itd).
Last edited by Pera Trta on 08/07/2011 15:31, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#594 Re: NDH - All about

Post by Truba »

čitao sam neku knjigu kojoj se imena ne mogu sjetiti koja je s terena opisivala stanje među hrvatima u NDH iz pera jednog svećenika

dakle od prvog dana se nije znalo ko pije ko plaća... i bez neprijatelja NDH država je totalno na nezdravim nogama napravljena i uspostavljena mislilo se da će samim uspostavljanjem države sve biti kako treba
a odmah se pojavila korupcija kriminal nepotizam svako selo je imalo svoje vođe svako selo izdavalo svoje potvrde pokretalo vojne operacije

kad se tome pridodaju nesigurne ceste, glad, konstantni strah, nejasna vertikala zapovijedanja čini mi se da je čitava država bila karina...da se tako izjasnim

dok sam čitao tu knjigu kao da sam gledao neka dešavanja u BiH od 1991. pa vamo...
npr potplaćivanje za izbjegavanje vojnog roka (babini sinovi)... potplaćivanje za dobivanje činova... napredovanje u vojsci bez ratnog iskustva, samozvani pukovnici, slanje mladih vojnika u sigurnu smrt bez ikakvog vojnog opravdanja i značenja, neravnomjerna raspodjela pomoći i hrane...

kad se doda tome

ideološka zaslijepljenost 1943. nakon pada italije...
pa ona glupost berlin pao a odžak se brani :roll: :roll: :roll:

ne vidim ikakvog razloga da se neko ponosi tom državom...
User avatar
Čitalac
Posts: 5539
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#595 Re: NDH - All about

Post by Čitalac »

Kad smo već kod zloglasnog Luburića, on je ostavio za sobom interesantno svedočenje o poslednjim danima rata u Sarajevu. Reč je o tekstu napisanom 15. avgusta 1967. u Valensiji (prvi put objavljen posle njegove smrti, u knjizi o Blajburgu pod nazivom "Operacija klanica", Filadelfija, 1970). Luburiću je u aprilu 1945. poveren zadatak da štiti odstupnicu glavnini snaga NDH koje su se pripremale za povlačenje prema Sloveniji i Austriji. Luburić piše:
"Velike skupine albanskih nacionalista dođoše u Sarajevo da se pridruže našim kolonama...Od ovih izbjeglica ustrojio sam posebnu jedinicu - Skenderbegovu legiju. Tu albansku postrojbu treba razlikovati od Sandžačke bojne koju je predvodio pukovnik Sulejman Pačariz i od jedne druge albanske gerilske jedinice pod zapovjedništvom Omar paše, tzv. Prekodrinske grupe, koja je operirala na srpskoj strani Drine".
Zanimljivo je da je i Draža Mihailović u isto vreme nastojao da uspostavi saradnju sa pomenutim Pačarizom ("Hrvatom albanskog podrijetla", prema Luburiću) i da je više puta od svojih komandanata zahtevao da priključe Pačariza svojim trupama.
Luburić dalje kaže da je u sastav hrvatskih snaga uvrstio i "crnogorske sljedbenike Sekule Drljevića", odnosno tzv. Crnogorsku vojsku koja je sastojala "od dvije bojne pod zapovjedništvom pukovnika Agrama". Uz Albance i Crnogorce, ustaše su računale i na Mađarsku legiju kojom je komandovao izvesni "bojnik Kovač" i koja je bila sastavljena od izbeglica iz Mađarske, kao i od Mađara koji su tih nedelja napuštali redove Vermahta.
Konačno, Luburić je pregovarao i sa četnicima D. Mihailovića. On o tome piše sledeće:
"U konačnoj fazi rata morao sam voditi razgovore sa generalom Đukićem, vojnim predstavnikom takozvanih kraljevskih četnika Draže Mihailovića. Hrvatsko vojno zapovjedništvo željelo je znati hoće li srpski monarhisti surađivati s nama u provođenju operacija protiv komunista na hrvatskom i slovenskom teritoriju".
Neposredno posle sastanka sa Mihailovićem izaslanikom, Luburić se sastao sa "generalom Mecgerom, zapovjednikom Srijemskoga fronta" koji mu je rekao da se "četnici služe svojim uobičajenim trikovima" - "Oni su se tako podlo pretvorili u partizanske brigade, da čak nisu ni skinuli srpske kraljevske oznake sa svojih šubara i uniforma", piše zloglasni Luburić.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#596 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Black swan wrote: kad se doda tome

ideološka zaslijepljenost 1943. nakon pada italije...
pa ona glupost berlin pao a odžak se brani :roll: :roll: :roll:

ne vidim ikakvog razloga da se neko ponosi tom državom...
Da...kada je pala Italija u septembru 1943, krenula je ogromna euforija među NDH vlastima koja je među narodom prosula propagandu da se dio NDH koji je držala Italija vraća matici zemlji. Euforija je brzo splasnula, jer se NITI JEDAN hrvatski vojnik nije dokopao Dalmacije i mora, već su neka od tih područja zauzeli partizani, a druga su okupirali Nijemci, koristeći kao pomoćne snage ne vojsku "savezničke" NDH, već četnike i talijanske jedinice koje su se izjasnile protiv Badoljove kapitulacije. Ni na sjevernom primorju i Istri nije bilo bolje. Veliki konvoj NDH činovnika, policajaca, carinika i drugih organa, koji se uputio u Rijeku da formira vlast, vraćen je iz Trsta, jer su Nijemci tu formirali Operativnu zonu "Jadransko primorje" i civilnu vlast prepustili njemačkom gaulajteru Raineru.
Tako da je "vraćanje Dalmacije, Istre i Primorja matici zemlji" bio još jedan fijasko NDH.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#597 Re: NDH - All about

Post by Truba »

ideja (bez zločina) je za 10
realizacija je 0 bodova nemam riječi

mada je lako s ove distance palamuditi
ajde sad procijeni hoće li ulazak u EU biti dobar potez za 15 godina...
a ne u ratnoj situaciji gdje se na europskom tlu sukobljava stotine divizija i desetine naroda...

međutim kada se vidjelo kako sve odlazi u helać...
proglasiti rat njemačkoj pozvati amerikance učiniti nešto :roll: :roll: :roll:


često sebe zamišljam u tim nekim situacijama :roll: moj je moto švicarska :roll:

:run:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#598 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Ideja nažalost nikada nije ni isključivala zločin. Od načela ustaškog pokreta pisanih u Italiji 1931. ili 1932. jasno je bilo kakva država to ima da bude i za koga u njoj nema mjesta.
Kao što je bilo jasno još 1927, kada je Pavelić, kao gradski zastupnik u Zagrebu, uspostavio prve kontakte sa organima fašističke Italije (na proputovanju kroz Rim), da će cijena Musolinijevog pokroviteljstva buduće države biti odstupanje Dalmacije i ostalog dijela Jadranske obale Italiji, što je Pavelić sam tada podržao.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#599 Re: NDH - All about

Post by Truba »

očito je da nakon divljanja puniše račića po parlamentu i kraljeve diktature hrvatski narod želio samostalnu državu
pa su neki dijelovi naroda zažmirili na jedno oko
a drugi zaista nisu znali da se zločini dešavaju...

zločini se ne mogu vagati ali mislim da je dio zločinaca i naroda naplatio naivnost i neznanje preko blajburga...ali to je druga tema
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#600 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Black swan wrote:očito je da nakon divljanja puniše račića po parlamentu i kraljeve diktature hrvatski narod želio samostalnu državu
pa su neki dijelovi naroda zažmirili na jedno oko
a drugi zaista nisu znali da se zločini dešavaju...

zločini se ne mogu vagati ali mislim da je dio zločinaca i naroda naplatio naivnost i neznanje preko blajburga...ali to je druga tema
Kad smo već kod ŠBB-KBB uvijek me je zanimalo šta bi bilo da je Maček uoči i neposredno nakon 06.aprila 1941. pristao na nagovaranja Nijemaca da on, a ne Pavelić i ustaše, proglasi hrvatsku državu.
Ishod na kraju možda ne bi bio drugačiji, ali bi tok sigurno bio manje krvav.
Post Reply