NDH - All about

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#551 Re: NDH - All about

Post by Woody »

Dijete moje @Marinn,
Djed ti nije bio domobran nego prirpadnik 369. pukovnije :? i bio je dobrovoljac. Inace hrvatski vojnici su jedini koji su imali cast sa njemcima uci u Staljingrad. Oko Staljingrada je bilo Talijana, Rumunja i ostalih ali jedino su hr postojbe umarsirale u Staljingrad zajedno sa njemcima.
Prvo, 369-a Vražja divizija jeste bila domobranska pukovnija, sa domobranskim časnicima. Tačno je da je 369-a bila dobrovoljačka pukovnija, ali je i tačno da su bili potureni, k'o biva legionari, pod Staljingrad da ginu ko zečevi umjesto gospode ustaša, koji su imali preča posla u to vrijeme po istočnoj Bosni. Tačno je i to da je 369-a bila katastrofalno desetkovana po Staljingradom, e da bi se Poglavnik što bolje uvukao u shupak Hitleru, pa bi ga ovaj možda i pomilovao po glavi zbog toga. Manje od 6% pripadnika 369-e je preživjelo ovu ekskurziju. Uostalom i sam Poglavnik je priznao da je taj angažman bila njegova velika greška.

Daklem, 369-a, a niti Nijemci nikad nisu umarširali u Staljingrad. Nikada Nijemci nisu upotpunosti ovladali Staljingradom, pa prema tome nisu mogli ni marširati po njemu. Staljingrad je jednostavno bio jedan suludi fanatični plan Hitlera da ga zauzme samo zbog njegovog imena, a nikako zbog neke strateške važnosti. A znamo kako se taj plan krvavo završio za Nijemce i sve njihove satelite koji su razdragano pohitali da se uz bok bore za Reich.

Pouka: Dijete, ubuduće iščitavaj istoriju i iz drugih izvora, osim sa Wikipedije, ili bar provjeri i druge jezičke verzije osim HR Wikipedije.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#552 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Kao što je i tačno da Nijemci uopšte 1941. nisu tražili nikakve hrvatske jedinice za Istočni front, nego im je Pavelić sam ponudio, vjerovatno impresioniran svojom prvom posjetom Hitleru (dvije sedmice prije napada na SSSR) i nadom da će mu to donijeti poene kod Nijemaca (kojima je tada bio prilično neinteresantan) kao i kod kuće.
Marinn
Posts: 48
Joined: 29/05/2011 18:22

#553 Re: NDH - All about

Post by Marinn »

Woody wrote:Dijete moje @Marinn,
Djed ti nije bio domobran nego prirpadnik 369. pukovnije :? i bio je dobrovoljac. Inace hrvatski vojnici su jedini koji su imali cast sa njemcima uci u Staljingrad. Oko Staljingrada je bilo Talijana, Rumunja i ostalih ali jedino su hr postojbe umarsirale u Staljingrad zajedno sa njemcima.
Prvo, 369-a Vražja divizija jeste bila domobranska pukovnija, sa domobranskim časnicima. Tačno je da je 369-a bila dobrovoljačka pukovnija, ali je i tačno da su bili potureni, k'o biva legionari, pod Staljingrad da ginu ko zečevi umjesto gospode ustaša, koji su imali preča posla u to vrijeme po istočnoj Bosni. Tačno je i to da je 369-a bila katastrofalno desetkovana po Staljingradom, e da bi se Poglavnik što bolje uvukao u shupak Hitleru, pa bi ga ovaj možda i pomilovao po glavi zbog toga. Manje od 6% pripadnika 369-e je preživjelo ovu ekskurziju. Uostalom i sam Poglavnik je priznao da je taj angažman bila njegova velika greška.

Daklem, 369-a, a niti Nijemci nikad nisu umarširali u Staljingrad. Nikada Nijemci nisu upotpunosti ovladali Staljingradom, pa prema tome nisu mogli ni marširati po njemu. Staljingrad je jednostavno bio jedan suludi fanatični plan Hitlera da ga zauzme samo zbog njegovog imena, a nikako zbog neke strateške važnosti. A znamo kako se taj plan krvavo završio za Nijemce i sve njihove satelite koji su razdragano pohitali da se uz bok bore za Reich.

Pouka: Dijete, ubuduće iščitavaj istoriju i iz drugih izvora, osim sa Wikipedije, ili bar provjeri i druge jezičke verzije osim HR Wikipedije.

Brkas 369. Vrazju diviziju i 369. pojacanu pjesacku pukovniju. Vrazja divizija se nije borila ko Staljingrada nego 369. pojacana pjesacka pukovnija. Isto tako istina je da su njemacke snage ovladale skoro cijelim Staljingradom i da je u grad sa njemcima usao i dio 369. pukovnije kao jedina ne njemacka postrojba a tamo je bilo talijana, rumunja, madzara...

369 Vrazja divizija (djelovala je samo na podrucju NDH)
http://www.vojska.net/hrv/drugi-svjetsk ... sacka/369/


http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_ ... Stalingrad
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#554 Re: NDH - All about

Post by Nele9 »

Woody wrote:Dijete moje @Marinn,
Djed ti nije bio domobran nego prirpadnik 369. pukovnije :? i bio je dobrovoljac. Inace hrvatski vojnici su jedini koji su imali cast sa njemcima uci u Staljingrad. Oko Staljingrada je bilo Talijana, Rumunja i ostalih ali jedino su hr postojbe umarsirale u Staljingrad zajedno sa njemcima.
Prvo, 369-a Vražja divizija jeste bila domobranska pukovnija, sa domobranskim časnicima. Tačno je da je 369-a bila dobrovoljačka pukovnija, ali je i tačno da su bili potureni, k'o biva legionari, pod Staljingrad da ginu ko zečevi umjesto gospode ustaša, koji su imali preča posla u to vrijeme po istočnoj Bosni. Tačno je i to da je 369-a bila katastrofalno desetkovana po Staljingradom, e da bi se Poglavnik što bolje uvukao u shupak Hitleru, pa bi ga ovaj možda i pomilovao po glavi zbog toga. Manje od 6% pripadnika 369-e je preživjelo ovu ekskurziju. Uostalom i sam Poglavnik je priznao da je taj angažman bila njegova velika greška.

Daklem, 369-a, a niti Nijemci nikad nisu umarširali u Staljingrad. Nikada Nijemci nisu upotpunosti ovladali Staljingradom, pa prema tome nisu mogli ni marširati po njemu. Staljingrad je jednostavno bio jedan suludi fanatični plan Hitlera da ga zauzme samo zbog njegovog imena, a nikako zbog neke strateške važnosti. A znamo kako se taj plan krvavo završio za Nijemce i sve njihove satelite koji su razdragano pohitali da se uz bok bore za Reich.

Pouka: Dijete, ubuduće iščitavaj istoriju i iz drugih izvora, osim sa Wikipedije, ili bar provjeri i druge jezičke verzije osim HR Wikipedije.

Nemam problema s tvojom izjavom osim boldiranog. Iz onoga što sam ja čitao, stekao sam utisak da nije bio bitan Staljingrad već ono što se nalazilo iza njega (šifra - nafta).
polutak
Posts: 11
Joined: 26/06/2011 13:19

#555 Re: NDH - All about

Post by polutak »

ahh NDH, necu ja lagati da su mi svi bili ''sjajni antifasisti i da mi je djed nosio petokraku '' kad nije.Moj je djed bio ustasa, i iskren da budem kada sve stavim na papir i kada mi bosanci sve stavimo na papir.Mimo zlocina to naravno svatko osudjuje i tu nema mnogo pametovanja, ali ako su ikad u historiji novijoj bosanski muslimani bili priznati i cijenjeni to je bilo u doba NDH.Istini za volju, muslimani su u NDH imali mnogo vise prava i mnogo vise mogucnosti nego u bilo kojem drugom rezimu prije toga i poslije toga.Bosna je u kraljevini SHS bila raskomadana i smatrana kao dio Srbije i muslimani nisu bili toliko prihvaceni i smatrani su kao manjina iako smo veci od slovenaca nije nas se stavilo u naziv te drzave, zasto?Zbog nesposobnosti tadasnjih muslimanskih vodja, druga stvar u komunistickom rezimu, tek smo pod nekakvim pritiskom dobili nekavu nacionalnu pripadnost ''musliman'' sto nije nacionalna pripadnost nego vjera.A drug Tito kojeg svi hvale, je prosao Bosnu uz duz i poprijeko i najvece ofanzive vodio u bosni, ali se napravio lud i kao nije znao da u Bosni zive muslimani, i da Bosna ima pravo na svoju nacijonalnu pripadnost kao bosanac.Ali otom potom.Ne hvalim ja sad nacizam i fasizam, ali idem realno gledajuci.Sta je to nama komunisticki rezim donio dobrog pa se nasi starci kunu u Tita i te stvari?Bilo im je dobro, radili su okkkk okkk sve to super.Sta je ta drzava dala BiH? Dobili smo toliko sklonista nekakvih atomskih vojnih kasarni, vojne fabrike kojima su 91 agresori koristili da bi ubili necije dijete necijeg muza neciju sestru.Nasi su roditelji u Tasu pravili metke kojim su ovi rokali po Sarajevu 4 godine.Nasi roditelji se kunu u Tita i kazu e nama je bilo dobro.Ok bilo je njima dobro, a sta je sa nama? Generacija 91?, 89 i ostale koje su dozivile rat u punom zamahu i sada se pate jer ne mogu da dodju do posla, kvalitetnog obrazovanja i svega toga?NDH drzava nije bila savrsena, ali je ona istini za volju pruzila vise muslimanima u Bosni nego sto su imali u komunizmu.Zlocini na stranu, al na kraju krajeva ako cemo gledati, srbi su ubijali redom hrvate i muslimane 41-45 pa onda 91- 95, Izraleci i dan danas 50 godina ubijaju Palestince, a mi ih zalimo, zapravo mi ne vidimo dalje od naseg nosa.Nama su rekli da je fasizam zao okrutan sistem u kome se ubijaju ljudi radi razlicitosti, a zapravo ne mozemo da vidimo da zapravo svi ti koji su bili ugrozeni danas cine isto to i ubijaju kao sto su fasisti u periodu 41-45.Nisam nacionalista, ali stavljam realan pogled na sve to, ne zelim nikome zlo, ali istinu moram reci.Mi smo prihvatili da je Ante Pavelic bio los covjek fasista, cetnicki suradnik, zar vama svima malo ne cini se cudno, da Ante Pavelic suradzuje sa cetnicima, a ustase ubijale srbe?Zar to nije paradoks?Historiju uvijek pisu pobjednici, a gubitnici htijeli ne htijeli moraju se povinovat toj historiji.Zar je bezboznost normalna?Zar je homosexualnost normalna?Zar je ubijanje jednog naroda normalno?A to sve rade oni koje su smatrali ugrozenima i zrtvama u II svijetskom ratu.Ne opravdavam fasisticki rezim niti zelim biti dio toga, ali zapravo trebamo stvari gledati drugim ocima i drugim pogledom.Kunemo se u nekog ko nam je uzeo nacionalno pravo, i kupio nase roditelje za novce.A sada mi ispastamo za to sto se nasi roditelji borili da budu Jugosloveni, a niko drugi nije to htio biti, sve republike su imale svoje nacionalnosti samo Bosna nije.U NDH muslimani su imali veca prava nego bilo kada prije u novijoj historiji.Mozda nismo imali drzavu ali smo je mogli dobit ko zna sta bi bilo da je NDH opstala?Taj odgovor na zalost nikad necemo dobit.A ako idemo kraju, bosna je svoje granice dobila u NDH a ne u jugoslaviji, jer je Bosna prije svega bila raskomadana od strane Kralja Aleksandra koji je bosnu podijelio na cetiri oblasti i postavio svoje upravitelje iako se zna da vjekovima u Bosni su muslimansko stanovnistvo vecina.U NDH pripadali smo Hrvatskoj, ali smo barem bili jedinstveni (nerasparcani) i imali smo nasu vjekovnu granicu na Drini.

Nemojte me shvatit kao da ja branim fasizam, niti sam nacionalno nastrojen, samo realno razlucujem stvari koje su jasne.Mozda se neko zgrozava na ovo, mozda ne zgrozava, ja se ne stidim svog dijeda, u rat je morao ici, il bi ga mobilizovali njemci ili ustase, a da je bijezao ka Drini ubili bi ga cetnici.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#556 Re: NDH - All about

Post by zonbirile »

polutak wrote:ahh NDH, necu ja lagati da su mi svi bili ''sjajni antifasisti i da mi je djed nosio petokraku '' kad nije.Moj je djed bio ustasa, i iskren da budem kada sve stavim na papir i kada mi bosanci sve stavimo na papir.Mimo zlocina to naravno svatko osudjuje i tu nema mnogo pametovanja, ali ako su ikad u historiji novijoj bosanski muslimani bili priznati i cijenjeni to je bilo u doba NDH.Istini za volju, muslimani su u NDH imali mnogo vise prava i mnogo vise mogucnosti nego u bilo kojem drugom rezimu prije toga i poslije toga.Bosna je u kraljevini SHS bila raskomadana i smatrana kao dio Srbije i muslimani nisu bili toliko prihvaceni i smatrani su kao manjina iako smo veci od slovenaca nije nas se stavilo u naziv te drzave, zasto?Zbog nesposobnosti tadasnjih muslimanskih vodja, druga stvar u komunistickom rezimu, tek smo pod nekakvim pritiskom dobili nekavu nacionalnu pripadnost ''musliman'' sto nije nacionalna pripadnost nego vjera.A drug Tito kojeg svi hvale, je prosao Bosnu uz duz i poprijeko i najvece ofanzive vodio u bosni, ali se napravio lud i kao nije znao da u Bosni zive muslimani, i da Bosna ima pravo na svoju nacijonalnu pripadnost kao bosanac.Ali otom potom.Ne hvalim ja sad nacizam i fasizam, ali idem realno gledajuci.Sta je to nama komunisticki rezim donio dobrog pa se nasi starci kunu u Tita i te stvari?Bilo im je dobro, radili su okkkk okkk sve to super.Sta je ta drzava dala BiH? Dobili smo toliko sklonista nekakvih atomskih vojnih kasarni, vojne fabrike kojima su 91 agresori koristili da bi ubili necije dijete necijeg muza neciju sestru.Nasi su roditelji u Tasu pravili metke kojim su ovi rokali po Sarajevu 4 godine.Nasi roditelji se kunu u Tita i kazu e nama je bilo dobro.Ok bilo je njima dobro, a sta je sa nama? Generacija 91?, 89 i ostale koje su dozivile rat u punom zamahu i sada se pate jer ne mogu da dodju do posla, kvalitetnog obrazovanja i svega toga?NDH drzava nije bila savrsena, ali je ona istini za volju pruzila vise muslimanima u Bosni nego sto su imali u komunizmu.Zlocini na stranu, al na kraju krajeva ako cemo gledati, srbi su ubijali redom hrvate i muslimane 41-45 pa onda 91- 95, Izraleci i dan danas 50 godina ubijaju Palestince, a mi ih zalimo, zapravo mi ne vidimo dalje od naseg nosa.Nama su rekli da je fasizam zao okrutan sistem u kome se ubijaju ljudi radi razlicitosti, a zapravo ne mozemo da vidimo da zapravo svi ti koji su bili ugrozeni danas cine isto to i ubijaju kao sto su fasisti u periodu 41-45.Nisam nacionalista, ali stavljam realan pogled na sve to, ne zelim nikome zlo, ali istinu moram reci.Mi smo prihvatili da je Ante Pavelic bio los covjek fasista, cetnicki suradnik, zar vama svima malo ne cini se cudno, da Ante Pavelic suradzuje sa cetnicima, a ustase ubijale srbe?Zar to nije paradoks?Historiju uvijek pisu pobjednici, a gubitnici htijeli ne htijeli moraju se povinovat toj historiji.Zar je bezboznost normalna?Zar je homosexualnost normalna?Zar je ubijanje jednog naroda normalno?A to sve rade oni koje su smatrali ugrozenima i zrtvama u II svijetskom ratu.Ne opravdavam fasisticki rezim niti zelim biti dio toga, ali zapravo trebamo stvari gledati drugim ocima i drugim pogledom.Kunemo se u nekog ko nam je uzeo nacionalno pravo, i kupio nase roditelje za novce.A sada mi ispastamo za to sto se nasi roditelji borili da budu Jugosloveni, a niko drugi nije to htio biti, sve republike su imale svoje nacionalnosti samo Bosna nije.U NDH muslimani su imali veca prava nego bilo kada prije u novijoj historiji.Mozda nismo imali drzavu ali smo je mogli dobit ko zna sta bi bilo da je NDH opstala?Taj odgovor na zalost nikad necemo dobit.A ako idemo kraju, bosna je svoje granice dobila u NDH a ne u jugoslaviji, jer je Bosna prije svega bila raskomadana od strane Kralja Aleksandra koji je bosnu podijelio na cetiri oblasti i postavio svoje upravitelje iako se zna da vjekovima u Bosni su muslimansko stanovnistvo vecina.U NDH pripadali smo Hrvatskoj, ali smo barem bili jedinstveni (nerasparcani) i imali smo nasu vjekovnu granicu na Drini.

Nemojte me shvatit kao da ja branim fasizam, niti sam nacionalno nastrojen, samo realno razlucujem stvari koje su jasne.Mozda se neko zgrozava na ovo, mozda ne zgrozava, ja se ne stidim svog dijeda, u rat je morao ici, il bi ga mobilizovali njemci ili ustase, a da je bijezao ka Drini ubili bi ga cetnici.
--------------------------------------------
u svakoj normalnoj zemlji se za ovako što odgovara,ali ovde ti se može preporučiti medicinski tretman.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#557 Re: NDH - All about

Post by Woody »

@zonbirile,

Potpisujem :thumbup:

Dečko je malo skrenuo u stranu. Glorifikuje NDH, zato što su, kao, najbolje štitili interese Bošnjaka. A ne vidi dalje od nosa: ta "država" se zvala Nezavisna Država Hrvatska, a ne Nezavisna Država Bosna i Hercegovina. A opet, ta država nikada nije bila međunarodno priznata. Jednostavno, bila je Hitlerova marioneta. Isto kao i Mandžurija itd.
Isto kao kada bi danas Nijemci rekli da je Treći Reich bio dobar jer je mnogim dao posao kroz otvaranje javnih radova :shock: , a znamo koliko ih je to na kraju koštalo. Jednostavno, NDH nema nikakvog istorijskog opravdanja, i bila je, a priznaće to i mnogi Hrvati, žešći zajeb. Pa sami Hrvati su se žestoko šprdali sa tom državom od 41 do 45 (Neodrživa Država Hrvatska :lol: )

Haj, živili:
Image
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#558 Re: NDH - All about

Post by madner »

Hrvati su odbranili svoju cast i obraz, a i drzavnost kroz sudjelovanje u partizanima. Pa ta NDH nije mogla drzati krajeve sa vecinskim hrvatskim stanovnistvom bez pomoci Njemacke.

I sada zaboravljaju taj dio, kako su i zasto dobili drzavnost, i okrecu se ustasama.
polutak
Posts: 11
Joined: 26/06/2011 13:19

#559 Re: NDH - All about

Post by polutak »

zonbirile wrote:
polutak wrote:ahh NDH, necu ja lagati da su mi svi bili ''sjajni antifasisti i da mi je djed nosio petokraku '' kad nije.Moj je djed bio ustasa, i iskren da budem kada sve stavim na papir i kada mi bosanci sve stavimo na papir.Mimo zlocina to naravno svatko osudjuje i tu nema mnogo pametovanja, ali ako su ikad u historiji novijoj bosanski muslimani bili priznati i cijenjeni to je bilo u doba NDH.Istini za volju, muslimani su u NDH imali mnogo vise prava i mnogo vise mogucnosti nego u bilo kojem drugom rezimu prije toga i poslije toga.Bosna je u kraljevini SHS bila raskomadana i smatrana kao dio Srbije i muslimani nisu bili toliko prihvaceni i smatrani su kao manjina iako smo veci od slovenaca nije nas se stavilo u naziv te drzave, zasto?Zbog nesposobnosti tadasnjih muslimanskih vodja, druga stvar u komunistickom rezimu, tek smo pod nekakvim pritiskom dobili nekavu nacionalnu pripadnost ''musliman'' sto nije nacionalna pripadnost nego vjera.A drug Tito kojeg svi hvale, je prosao Bosnu uz duz i poprijeko i najvece ofanzive vodio u bosni, ali se napravio lud i kao nije znao da u Bosni zive muslimani, i da Bosna ima pravo na svoju nacijonalnu pripadnost kao bosanac.Ali otom potom.Ne hvalim ja sad nacizam i fasizam, ali idem realno gledajuci.Sta je to nama komunisticki rezim donio dobrog pa se nasi starci kunu u Tita i te stvari?Bilo im je dobro, radili su okkkk okkk sve to super.Sta je ta drzava dala BiH? Dobili smo toliko sklonista nekakvih atomskih vojnih kasarni, vojne fabrike kojima su 91 agresori koristili da bi ubili necije dijete necijeg muza neciju sestru.Nasi su roditelji u Tasu pravili metke kojim su ovi rokali po Sarajevu 4 godine.Nasi roditelji se kunu u Tita i kazu e nama je bilo dobro.Ok bilo je njima dobro, a sta je sa nama? Generacija 91?, 89 i ostale koje su dozivile rat u punom zamahu i sada se pate jer ne mogu da dodju do posla, kvalitetnog obrazovanja i svega toga?NDH drzava nije bila savrsena, ali je ona istini za volju pruzila vise muslimanima u Bosni nego sto su imali u komunizmu.Zlocini na stranu, al na kraju krajeva ako cemo gledati, srbi su ubijali redom hrvate i muslimane 41-45 pa onda 91- 95, Izraleci i dan danas 50 godina ubijaju Palestince, a mi ih zalimo, zapravo mi ne vidimo dalje od naseg nosa.Nama su rekli da je fasizam zao okrutan sistem u kome se ubijaju ljudi radi razlicitosti, a zapravo ne mozemo da vidimo da zapravo svi ti koji su bili ugrozeni danas cine isto to i ubijaju kao sto su fasisti u periodu 41-45.Nisam nacionalista, ali stavljam realan pogled na sve to, ne zelim nikome zlo, ali istinu moram reci.Mi smo prihvatili da je Ante Pavelic bio los covjek fasista, cetnicki suradnik, zar vama svima malo ne cini se cudno, da Ante Pavelic suradzuje sa cetnicima, a ustase ubijale srbe?Zar to nije paradoks?Historiju uvijek pisu pobjednici, a gubitnici htijeli ne htijeli moraju se povinovat toj historiji.Zar je bezboznost normalna?Zar je homosexualnost normalna?Zar je ubijanje jednog naroda normalno?A to sve rade oni koje su smatrali ugrozenima i zrtvama u II svijetskom ratu.Ne opravdavam fasisticki rezim niti zelim biti dio toga, ali zapravo trebamo stvari gledati drugim ocima i drugim pogledom.Kunemo se u nekog ko nam je uzeo nacionalno pravo, i kupio nase roditelje za novce.A sada mi ispastamo za to sto se nasi roditelji borili da budu Jugosloveni, a niko drugi nije to htio biti, sve republike su imale svoje nacionalnosti samo Bosna nije.U NDH muslimani su imali veca prava nego bilo kada prije u novijoj historiji.Mozda nismo imali drzavu ali smo je mogli dobit ko zna sta bi bilo da je NDH opstala?Taj odgovor na zalost nikad necemo dobit.A ako idemo kraju, bosna je svoje granice dobila u NDH a ne u jugoslaviji, jer je Bosna prije svega bila raskomadana od strane Kralja Aleksandra koji je bosnu podijelio na cetiri oblasti i postavio svoje upravitelje iako se zna da vjekovima u Bosni su muslimansko stanovnistvo vecina.U NDH pripadali smo Hrvatskoj, ali smo barem bili jedinstveni (nerasparcani) i imali smo nasu vjekovnu granicu na Drini.

Nemojte me shvatit kao da ja branim fasizam, niti sam nacionalno nastrojen, samo realno razlucujem stvari koje su jasne.Mozda se neko zgrozava na ovo, mozda ne zgrozava, ja se ne stidim svog dijeda, u rat je morao ici, il bi ga mobilizovali njemci ili ustase, a da je bijezao ka Drini ubili bi ga cetnici.
--------------------------------------------
u svakoj normalnoj zemlji se za ovako što odgovara,ali ovde ti se može preporučiti medicinski tretman.
-------------------------------------------

Nitko nije rekao da ja branim fasisticki rezim i zlocine koji su radzeni, ali historijski ako pogledate to je tako ma sta vi pricali.Ali ako pogledate stvari ocima realnosti, to je tako.Meni treba medicinski tretman jer govorim onako kako jeste i kako je bilo zaista.Nisam fasista i nacionalista niko mi ne smeta i nikog ne mrzim, ali ako zauzimamo teze nekog bosnoljublja i neke slobode.Vi shvatite ovo kako zelite da'l kao propagandu ili realnost, ali u NDH smo imali nacionalno pravo i slobodu vjerskog izrazavanja, sto prije i poslije NDH sve do 95 godine nikad nije bilo toliko moguce.

JA PONOVNO PODCRTAVAM FASIZAM NACIZAM NACIONALIZAM NE PODRZAVAM NITI BILO KOJI OBLIK ZLOCINA

I uopste to nema opravdanja, ali ako pogledate historijski vjerovatno i sami shvatate o cemu pricam.Sve do te famozne 1941 godine Bosna i Hercegovina nije postojala uopste u okvirima stare Jugoslavije, bila je podijeljena da bi u NDH ponovno svi njeni dijelovi spojeni i pripojeni hrvatskoj.Jos jednu stvar treba da vam bude jasna, dok su nasi roditelji mahali crvenim zastavama i pokazivali se kao pravi komunisti, i krili svoje obicaje od javnosti da bi mogli ostat u partiji, u svim drugim republikama su svoje obicaje odrzavali.NDH je kao koncept uvodjenjem rasnih zakona Vi sada smatrate ja sam bolestan, zato jer necu da se povinujem da je komunisticki rezim donio oslobodjenje, a to sto nam je malo dao a mnogo oduzeo to nije bitno.Sada cu ja ispast sodomista jer smatram da su muslimansko stanovnistvo imalo najvise prava sve do 1995 godine.U Sarajevu je sve do 1995 godine 70 % ulica nosilo imena srpskih junaka koji zapravo nemaju vezu sa Bosnom, sve to je prolazilo zato jer nasi roditelji su bili dobri vjerni komunisti i pripadnici partije i za karijeru prodali bi rodjenu mater.Necu da poredim zlocine, ali odlicno znamo sta je radjeno za vrijeme komunistickog rezima u evropi i necistickog, na kraju krajeva fasisti i komunisti su sve do 19942 godine imali potpisan ugovor o nenapadanju ( Hitler i Staljin) sve dok Hitler nije nacepio SSSR da bi to puklo.Vi ne moze shvatit da niti jedan rezim koji se zasniva na tiraniji nije sloboda.Kako moze Bosna i Hercegovina biti slobodna i kao potvrdzene drzavnosti kojim se dicimo a da nema priznatu naciju pod pravim imenom bosanac i hercegovac, da nema pravo na svoj jezik.Ne podrzavam niti jedan rezim, ali stvari stoje kako stoje i vi to sebi htijeli priznat ili ne.Na kraju ako bas toliko zazirete, nadjite ratne veterane iz II svijetskog rata, partizane, iz Bosne i Hercegovine i vidjet cete da ce vam reci da poslijeratna jugoslavija(iza II sv.rata) nije ono za sto su se oni borili.Buduci da cu opet ispast ''sodomista'' ne bih vise na ovu temu pricao jer ocigledno me se ne shvata sta govorim.Jer vama na sam pomisao NDH odmah na um pada Jasenovac i logori, i zlocini.Niko to ne osporava i oko toga nema diskusije ja govorim o politickom uredjenju ne o ratu kao ratu.Ali ocigledno mnogi to ne mogu da shvate i dalje tupe tupe tupe.Na kraju krajeva ko je ugusio u krvi Cazinsku bunu?Odkud goli otok na koji su slati svi ljudi koji su bilo sta rekli protiv drzave i ustavnog poretka?Koja je razlika izmedju fasista i komunista?Hitler je pobio milione tudjih stanovnika a sam Staljin koji je tvorac tog komunistickog rezima pobi 20 000 poljskih cinovnika da bi zataskao suradnju sa fasistima.I meni ne treba medicinski tretman koliko se tvrdi, zapravo samo pogledati neke cinjenice koje zaista u ovom pitanju drze vodu.
nosara1
Posts: 26
Joined: 28/04/2011 14:50

#560 Re: NDH - All about

Post by nosara1 »

polutak wrote:
zonbirile wrote:
polutak wrote:ahh NDH, necu ja lagati da su mi svi bili ''sjajni antifasisti i da mi je djed nosio petokraku '' kad nije.Moj je djed bio ustasa, i iskren da budem kada sve stavim na papir i kada mi bosanci sve stavimo na papir.Mimo zlocina to naravno svatko osudjuje i tu nema mnogo pametovanja, ali ako su ikad u historiji novijoj bosanski muslimani bili priznati i cijenjeni to je bilo u doba NDH.Istini za volju, muslimani su u NDH imali mnogo vise prava i mnogo vise mogucnosti nego u bilo kojem drugom rezimu prije toga i poslije toga.Bosna je u kraljevini SHS bila raskomadana i smatrana kao dio Srbije i muslimani nisu bili toliko prihvaceni i smatrani su kao manjina iako smo veci od slovenaca nije nas se stavilo u naziv te drzave, zasto?Zbog nesposobnosti tadasnjih muslimanskih vodja, druga stvar u komunistickom rezimu, tek smo pod nekakvim pritiskom dobili nekavu nacionalnu pripadnost ''musliman'' sto nije nacionalna pripadnost nego vjera.A drug Tito kojeg svi hvale, je prosao Bosnu uz duz i poprijeko i najvece ofanzive vodio u bosni, ali se napravio lud i kao nije znao da u Bosni zive muslimani, i da Bosna ima pravo na svoju nacijonalnu pripadnost kao bosanac.Ali otom potom.Ne hvalim ja sad nacizam i fasizam, ali idem realno gledajuci.Sta je to nama komunisticki rezim donio dobrog pa se nasi starci kunu u Tita i te stvari?Bilo im je dobro, radili su okkkk okkk sve to super.Sta je ta drzava dala BiH? Dobili smo toliko sklonista nekakvih atomskih vojnih kasarni, vojne fabrike kojima su 91 agresori koristili da bi ubili necije dijete necijeg muza neciju sestru.Nasi su roditelji u Tasu pravili metke kojim su ovi rokali po Sarajevu 4 godine.Nasi roditelji se kunu u Tita i kazu e nama je bilo dobro.Ok bilo je njima dobro, a sta je sa nama? Generacija 91?, 89 i ostale koje su dozivile rat u punom zamahu i sada se pate jer ne mogu da dodju do posla, kvalitetnog obrazovanja i svega toga?NDH drzava nije bila savrsena, ali je ona istini za volju pruzila vise muslimanima u Bosni nego sto su imali u komunizmu.Zlocini na stranu, al na kraju krajeva ako cemo gledati, srbi su ubijali redom hrvate i muslimane 41-45 pa onda 91- 95, Izraleci i dan danas 50 godina ubijaju Palestince, a mi ih zalimo, zapravo mi ne vidimo dalje od naseg nosa.Nama su rekli da je fasizam zao okrutan sistem u kome se ubijaju ljudi radi razlicitosti, a zapravo ne mozemo da vidimo da zapravo svi ti koji su bili ugrozeni danas cine isto to i ubijaju kao sto su fasisti u periodu 41-45.Nisam nacionalista, ali stavljam realan pogled na sve to, ne zelim nikome zlo, ali istinu moram reci.Mi smo prihvatili da je Ante Pavelic bio los covjek fasista, cetnicki suradnik, zar vama svima malo ne cini se cudno, da Ante Pavelic suradzuje sa cetnicima, a ustase ubijale srbe?Zar to nije paradoks?Historiju uvijek pisu pobjednici, a gubitnici htijeli ne htijeli moraju se povinovat toj historiji.Zar je bezboznost normalna?Zar je homosexualnost normalna?Zar je ubijanje jednog naroda normalno?A to sve rade oni koje su smatrali ugrozenima i zrtvama u II svijetskom ratu.Ne opravdavam fasisticki rezim niti zelim biti dio toga, ali zapravo trebamo stvari gledati drugim ocima i drugim pogledom.Kunemo se u nekog ko nam je uzeo nacionalno pravo, i kupio nase roditelje za novce.A sada mi ispastamo za to sto se nasi roditelji borili da budu Jugosloveni, a niko drugi nije to htio biti, sve republike su imale svoje nacionalnosti samo Bosna nije.U NDH muslimani su imali veca prava nego bilo kada prije u novijoj historiji.Mozda nismo imali drzavu ali smo je mogli dobit ko zna sta bi bilo da je NDH opstala?Taj odgovor na zalost nikad necemo dobit.A ako idemo kraju, bosna je svoje granice dobila u NDH a ne u jugoslaviji, jer je Bosna prije svega bila raskomadana od strane Kralja Aleksandra koji je bosnu podijelio na cetiri oblasti i postavio svoje upravitelje iako se zna da vjekovima u Bosni su muslimansko stanovnistvo vecina.U NDH pripadali smo Hrvatskoj, ali smo barem bili jedinstveni (nerasparcani) i imali smo nasu vjekovnu granicu na Drini.

Nemojte me shvatit kao da ja branim fasizam, niti sam nacionalno nastrojen, samo realno razlucujem stvari koje su jasne.Mozda se neko zgrozava na ovo, mozda ne zgrozava, ja se ne stidim svog dijeda, u rat je morao ici, il bi ga mobilizovali njemci ili ustase, a da je bijezao ka Drini ubili bi ga cetnici.
--------------------------------------------
u svakoj normalnoj zemlji se za ovako što odgovara,ali ovde ti se može preporučiti medicinski tretman.
-------------------------------------------

Nitko nije rekao da ja branim fasisticki rezim i zlocine koji su radzeni, ali historijski ako pogledate to je tako ma sta vi pricali.Ali ako pogledate stvari ocima realnosti, to je tako.Meni treba medicinski tretman jer govorim onako kako jeste i kako je bilo zaista.Nisam fasista i nacionalista niko mi ne smeta i nikog ne mrzim, ali ako zauzimamo teze nekog bosnoljublja i neke slobode.Vi shvatite ovo kako zelite da'l kao propagandu ili realnost, ali u NDH smo imali nacionalno pravo i slobodu vjerskog izrazavanja, sto prije i poslije NDH sve do 95 godine nikad nije bilo toliko moguce.

JA PONOVNO PODCRTAVAM FASIZAM NACIZAM NACIONALIZAM NE PODRZAVAM NITI BILO KOJI OBLIK ZLOCINA

I uopste to nema opravdanja, ali ako pogledate historijski vjerovatno i sami shvatate o cemu pricam.Sve do te famozne 1941 godine Bosna i Hercegovina nije postojala uopste u okvirima stare Jugoslavije, bila je podijeljena da bi u NDH ponovno svi njeni dijelovi spojeni i pripojeni hrvatskoj.Jos jednu stvar treba da vam bude jasna, dok su nasi roditelji mahali crvenim zastavama i pokazivali se kao pravi komunisti, i krili svoje obicaje od javnosti da bi mogli ostat u partiji, u svim drugim republikama su svoje obicaje odrzavali.NDH je kao koncept uvodjenjem rasnih zakona Vi sada smatrate ja sam bolestan, zato jer necu da se povinujem da je komunisticki rezim donio oslobodjenje, a to sto nam je malo dao a mnogo oduzeo to nije bitno.Sada cu ja ispast sodomista jer smatram da su muslimansko stanovnistvo imalo najvise prava sve do 1995 godine.U Sarajevu je sve do 1995 godine 70 % ulica nosilo imena srpskih junaka koji zapravo nemaju vezu sa Bosnom, sve to je prolazilo zato jer nasi roditelji su bili dobri vjerni komunisti i pripadnici partije i za karijeru prodali bi rodjenu mater.Necu da poredim zlocine, ali odlicno znamo sta je radjeno za vrijeme komunistickog rezima u evropi i necistickog, na kraju krajeva fasisti i komunisti su sve do 19942 godine imali potpisan ugovor o nenapadanju ( Hitler i Staljin) sve dok Hitler nije nacepio SSSR da bi to puklo.Vi ne moze shvatit da niti jedan rezim koji se zasniva na tiraniji nije sloboda.Kako moze Bosna i Hercegovina biti slobodna i kao potvrdzene drzavnosti kojim se dicimo a da nema priznatu naciju pod pravim imenom bosanac i hercegovac, da nema pravo na svoj jezik.Ne podrzavam niti jedan rezim, ali stvari stoje kako stoje i vi to sebi htijeli priznat ili ne.Na kraju ako bas toliko zazirete, nadjite ratne veterane iz II svijetskog rata, partizane, iz Bosne i Hercegovine i vidjet cete da ce vam reci da poslijeratna jugoslavija(iza II sv.rata) nije ono za sto su se oni borili.Buduci da cu opet ispast ''sodomista'' ne bih vise na ovu temu pricao jer ocigledno me se ne shvata sta govorim.Jer vama na sam pomisao NDH odmah na um pada Jasenovac i logori, i zlocini.Niko to ne osporava i oko toga nema diskusije ja govorim o politickom uredjenju ne o ratu kao ratu.Ali ocigledno mnogi to ne mogu da shvate i dalje tupe tupe tupe.Na kraju krajeva ko je ugusio u krvi Cazinsku bunu?Odkud goli otok na koji su slati svi ljudi koji su bilo sta rekli protiv drzave i ustavnog poretka?Koja je razlika izmedju fasista i komunista?Hitler je pobio milione tudjih stanovnika a sam Staljin koji je tvorac tog komunistickog rezima pobi 20 000 poljskih cinovnika da bi zataskao suradnju sa fasistima.I meni ne treba medicinski tretman koliko se tvrdi, zapravo samo pogledati neke cinjenice koje zaista u ovom pitanju drze vodu.
Da si samo osnovnu skolu do kraja izdur'o mnogo toga bilo bi ti jasnije... :D

Likovi poput tebe brukaju narod iz kojeg dolaze... Nemam nista protiv ako ti u tome uzivas, ali razmisli malo, ako si u stanju...
polutak
Posts: 11
Joined: 26/06/2011 13:19

#561 Re: NDH - All about

Post by polutak »

Woody wrote:@zonbirile,

Potpisujem :thumbup:

Dečko je malo skrenuo u stranu. Glorifikuje NDH, zato što su, kao, najbolje štitili interese Bošnjaka. A ne vidi dalje od nosa: ta "država" se zvala Nezavisna Država Hrvatska, a ne Nezavisna Država Bosna i Hercegovina. A opet, ta država nikada nije bila međunarodno priznata. Jednostavno, bila je Hitlerova marioneta. Isto kao i Mandžurija itd.
Isto kao kada bi danas Nijemci rekli da je Treći Reich bio dobar jer je mnogim dao posao kroz otvaranje javnih radova :shock: , a znamo koliko ih je to na kraju koštalo. Jednostavno, NDH nema nikakvog istorijskog opravdanja, i bila je, a priznaće to i mnogi Hrvati, žešći zajeb. Pa sami Hrvati su se žestoko šprdali sa tom državom od 41 do 45 (Neodrživa Država Hrvatska :lol: )

Haj, živili:
Image
A sta je to Bosna dobila nakon ''oslobodjenja'' od strane partizana? dobila je drzavnost, da da dobili smo drzavnost, a sta smo zrtvovali za tu drzavnost?Jezik, vjersko opredeljenje, i nacionalnu pripadnost.Hitlerova marioneta ili ne, i u Jugoslaviji Bosna je bila srpska marioneta, jer vecinu vodecih pozicija su drzali pripadnici srpskog naroda.Na kraju krajeva, ako cemo ici tako kako cemo ici, svi ste gledali partizanske filmove i partizanske serije.Najvece ratne ofanzive u II svijetskom ratu iznijela je Bosna i Hercegovina, po partizanskim filmovima, reklo bi se da bosnjaci nikad nisu zivljeli u Bosni i Hercegovini, Sarajevo je od Njemacke okupacije oslobodila 7 muslimanska brigada, ali nikad o njima nije snimljen niti jedan film zasto?Pitajte se malo zasto, ko je onda oslobodio Bosnu?Vanzemaljci?Hrvati su dobili drzavu putem NDH, to da budemo na cisto, na drugi nacin je nikad ne bi ni dobili i za hrvate je NDH znacila drzavnost jer ju je ukinuo Kralj Aleksandar svojom diktaturom.Marioneta ili ne, oni su dobili drzavu.I Tito je svima dao posao i svi su radili i na kraju vidjeli smo svi koliko smo platili i koliko nas je kostao taj ''posao'' 91 - 95.

Literatura iz koje izvlacim ove cinjenice:

http://www.camo.ch/povijestbih15.htm

http://www.camo.ch/povijestbih15.htm

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Pakt_Ribentrop-Molotov

Image


Slika vojnih postrojenja u kojima se izradjivala naoruzanja u ex -yu.Poslije Srbije, Bosna i Hercegovina je bila druga zemlja u kojoj je izradzivano oruzije i oprema.Koje je koristeno u periodu 91- 95 u ratu na prostorima BiH.Sto je jasan dokaz da smo sami sebi stavljali omcu oko vrata.I vojna industrija je cinila 70% cijele industrije koju je Bosna i Hercegovina imala.Pored svih resursa.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#562 Re: NDH - All about

Post by zonbirile »

@polutak
dečko moj ti imaš ozbiljnih problema.Otvori prozor i pogledaj dok god ti seže pogled je napravljeno za Šabanova vakta,opismenjeno,edukovano stanovništvo,uvedeno zdravstvo,kultura,sport.Sadašnje stanje je sranje.Period "hrvatskog cvijeća" na sreću je daleko iza nas i ovo nije sloboda govora na forumu,nego bi trebalo biti predmet za moderatora,jer o NDH je na ovakav način već sve rečeno.Nema više priče,ne kontaš,svijet ne dozvoljava priču na tu temu,to što se u Bosni i na sa-x kaka o tome na ovakav način-shame on you.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45076
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#563 Re: NDH - All about

Post by Chmoljo »

polutak wrote: NDH je kao koncept uvodjenjem rasnih zakona Vi sada smatrate ja sam bolestan, zato jer necu da se povinujem da je komunisticki rezim donio oslobodjenje, a to sto nam je malo dao a mnogo oduzeo to nije bitno.Sada cu ja ispast sodomista jer smatram da su muslimansko stanovnistvo imalo najvise prava sve do 1995 godine.U Sarajevu je sve do 1995 godine 70 % ulica nosilo imena srpskih junaka koji zapravo nemaju vezu sa Bosnom, sve to je prolazilo zato jer nasi roditelji su bili dobri vjerni komunisti i pripadnici partije i za karijeru prodali bi rodjenu mater.Necu da poredim zlocine, ali odlicno znamo sta je radjeno za vrijeme komunistickog rezima u evropi i necistickog, na kraju krajeva fasisti i komunisti su sve do 19942 godine imali potpisan ugovor o nenapadanju ( Hitler i Staljin) sve dok Hitler nije nacepio SSSR da bi to puklo.Koja je razlika izmedju fasista i komunista?Hitler je pobio milione tudjih stanovnika a sam Staljin koji je tvorac tog komunistickog rezima pobi 20 000 poljskih cinovnika da bi zataskao suradnju sa fasistima.I meni ne treba medicinski tretman koliko se tvrdi, zapravo samo pogledati neke cinjenice koje zaista u ovom pitanju drze vodu.
kad bi ti nama još objasnio, otkud Handžar divizija u Staljingradu, kakve veze ima Staljin sa Titom i NOR-om, i jel jedno od prava kada Ustaše kolju sa fesovima, da bi poslije četnici klali muslimane. :-)

ma jarane, ti si sodomista od glave do pete :lol: :lol: :lol:

haj ćao :lol:

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “kršenje pravila foruma”
» polutak
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#564 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Čim sam pročitao prvu rečenicu prvog posta ovog polutana, shvatio sam da ne čitam ostalo.
Niti su Bošnjaci bili priznati u NDH, niti su većina njih bili njom oduševljeni, blago rečeno. Niti je to bila država, ne samo zbog načina na koji je nastala, već i zbog toga što veći dio svog kratkog postojanja nije imala nikakvu kontrolu nad velikim dijelom svoje teritorije, nad vlastitom privredom (koju su eksploatisali i Nijemci i Talijani), nad granicama i nad vojskom. To se danas smatra državom samo u revizionističkim tlapnjama najekstremniji hrvatskih nacionalista i, donekle, u TV-kalendaru HTV-a.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45076
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#565 Re: NDH - All about

Post by Chmoljo »

Pera Trta wrote:Čim sam pročitao prvu rečenicu prvog posta ovog polutana, shvatio sam da ne čitam ostalo.
Niti su Bošnjaci bili priznati u NDH, niti su većina njih bili njom oduševljeni, blago rečeno. Niti je to bila država, ne samo zbog načina na koji je nastala, već i zbog toga što veći dio svog kratkog postojanja nije imala nikakvu kontrolu nad velikim dijelom svoje teritorije, nad vlastitom privredom (koju su eksploatisali i Nijemci i Talijani), nad granicama i nad vojskom. To se danas smatra državom samo u revizionističkim tlapnjama najekstremniji hrvatskih nacionalista i, donekle, u TV-kalendaru HTV-a.
Obrad je Tito 8-)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#566 Re: NDH - All about

Post by Hadzi Lojo »

iz dna duše wrote:Jasenovac-konc.logor NDH:

Bila sam postavila sliku iz konc.logora na kojoj poziraju ustaše dok drže kamu nad svojom žrtvom i pripremaju se da ga zakolju. Slika je strašna pa sam je izbrisala. Žrtve su istinske onih stotine hiljada ljudi, koji su okončali u NDH logoru Jasenovac, kao i svugdje tamo gdje su prolazili.
Ja imam sliku autobusa- gasne komore koji je prebacivao Beogradske Jevreje do logora Sajmiste. Srpski nacisti Nedicevci, ljoticevci itd. su se prvi pohvalili hitleru da je Srbija jedina zemlja u Evropi u kojoj nema vise Jevreja. Ovo se sve moze provjeriti, postoji niz dokumenata.
Na zalost, svi balkanski narodi su imali i imaju svoje idiote kojih nece da se rijese.
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#567 Re: NDH - All about

Post by xDenisx »

Zna li ko gdje je ovo? (mislim koji grad?) Naslov videa glasi "Ante Pavelic u posjetu bosanskim muslimanima 1942" :shock:

Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#568 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

xDenisx wrote:Zna li ko gdje je ovo? (mislim koji grad?) Naslov videa glasi "Ante Pavelic u posjetu bosanskim muslimanima 1942" :shock:

Prije analize videa, pozvaćemo činjenice u pomoć.
Koliko je meni poznato, Ante Pavelić je svega jedanput za četiri godine svoga poglavnikovanja posjetio BiH. Bilo je to 5.i 6.avgusta 1942, kada je išao u obilazak fronta u zapadnoj Bosni, neposredno nakon ofanzive na Kozari. Tada je obišao Bosansku Kostajnicu, Bosanski Novi i Prijedor. Pratio ga je njemački poslanik Kasche (vidi se na snimku u SA uniformi), koji je bio nezaobilazan na svim Pavelićevim manifestacijama. Dio snimaka sa tog puta iskorišten je u propagandnom filmu "Straža na Drini", gdje se vidi Pavelić kako na konju obilazi front i kako u svom Mercedesu (darovanom od Hitlera) prolazi kroz spaljeno mjesto, najvjerovatnije Bosansku Kostajnicu. U tom filmu se tvrdi kako poglavnik obilazi vojnike Crne legije na Drini (nakon Francetićevog prodora na granicu sa Srbijom u proljeće 1942.), što je puka izmišljotina.
Sada malo o snimku...osim džamije na početku snimka, i žene na oko 10.sekundi videa, za koju se može reći da je obučena kao bosanska muslimanka, nema drugih indicija da se radi o nekoj specijalnoj posjeti "bosanskim muslimanima". Štaviše, djevojke na snimku sigurno ne nose muslimansku nošnju, a i većina muškaraca su ili gologlavi ili nose šešire i kačkete.
Da li se radi o snimcima sa pomenute Pavelićeve posjete sjeverozapadnoj Bosni, ili čak kompilaciji različitih snimaka sa različitih manifestacija, teško je, skoro nemoguće, reći.
User avatar
Truba
Posts: 81032
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#569 Re: NDH - All about

Post by Truba »

Pavelić je za mene opskurni lik iz hrvatske povijesti koji je zapravio bio samo gradonačelnik Zagreba i upravnik Jasenovca...

gdje je on zapravo imao stvarnu vlast?
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#570 Re: NDH - All about

Post by michio »

To je snimka posjete Banjaluci i ostalim mjestima zapadne Bosne, ali nema razloga za poseban naslov na videu.

Spaljeno mjesto je Dobrljin kod Bosanskog Novog gdje su se vodile velike borbe.
Last edited by michio on 07/07/2011 16:41, edited 1 time in total.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#571 Re: NDH - All about

Post by michio »

Black swan wrote:Pavelić je za mene opskurni lik iz hrvatske povijesti koji je zapravio bio samo gradonačelnik Zagreba i upravnik Jasenovca...

gdje je on zapravo imao stvarnu vlast?
Imao je vlast u Sarajevu :D(Valter brani Sarajevo, Nepokoreni grad su samo filmovi) i vecem dijelu NDH sa izuzetkom Grmeca :)

Samo u Zemunu pred folksdojcerima je bio manji od makova zrna.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#572 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

michio wrote:
Black swan wrote:Pavelić je za mene opskurni lik iz hrvatske povijesti koji je zapravio bio samo gradonačelnik Zagreba i upravnik Jasenovca...

gdje je on zapravo imao stvarnu vlast?
Imao je vlast u Sarajevu :D(Valter brani Sarajevo, Nepokoreni grad su samo filmovi) i vecem dijelu NDH sa izuzetkom Grmeca :)

Samo u Zemunu pred folksdojcerima je bio manji od makova zrna.
Već od septembra 1941, kada su Talijani okupirali II i III zonu, nije više imao vlast u Hercegovini, jugoistočnoj Bosni i dijelu Dalmacije koji mu je ostao nakon Rimskih ugovora. Kada su se Talijani u junu 1942.povukli, umjesto vojske NDH došli su partizani (pohod proleterskih brigada na zapad) i za nekoliko mjeseci stvorili svoju teritoriju koja se protezala od doline Vrbasa i Rame do Bihaća. Kada su se Nijemci početkom naredne godine (1943.) ozbiljnije uključili u akcije protiv partizana, veći dio NDH proglašen je operativnim područjem, što znači da su Nijemci imali u njemu izvršnu vlast, a vojska NDH bila je podređena Wermachtu. Pavelić bez dozvole Nijemaca nije smio pomjeriti jednog vojnika. Takvo stanje ostalo je do kraja rata. Tako da stoji ocjena lucidnog njemačkog generalaca Glaise-Horstenaua da je Pavelić faktički bio gradonačelnk Zagreba "bez predgrađa".
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#573 Re: NDH - All about

Post by michio »

Ma dobro to, pa bio je rat :D Ali jedino u Zemunu nije imao ama bas nikakvu vlast.

I na ovim snimcima iz 1942 se slobodno seta iako se radi o partizanskoj teritoriji i nakon Kozare.
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#574 Re: NDH - All about

Post by xDenisx »

Pera Trta wrote:Štaviše, djevojke na snimku sigurno ne nose muslimansku nošnju, a i većina muškaraca su ili gologlavi ili nose šešire i kačkete.
Djevojke na snimku ne nose ni "katolicku" nosnju nego uniforme. A ne lazemo se, najvjerovatnije su Bosnjakinje.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#575 Re: NDH - All about

Post by michio »

xDenisx wrote:
Pera Trta wrote:Štaviše, djevojke na snimku sigurno ne nose muslimansku nošnju, a i većina muškaraca su ili gologlavi ili nose šešire i kačkete.
Djevojke na snimku ne nose ni "katolicku" nosnju nego uniforme. A ne lazemo se, najvjerovatnije su Bosnjakinje.
A nisu.
Post Reply