NDH - All about

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1447
Joined: 09/09/2019 10:05

#1051 Re: NDH - All about

Post by Mate_Miso_Kovac »

tetka762 wrote: 29/03/2021 14:01
Black swan wrote: 29/03/2021 13:58 Ako si clan hsp
Mozes komotno biti sljedeci predsjednik federacije
Vole takve u sdp i sda :mrgreen:
Naravno ako im prodje pljacka u domu naroda i blokiraju izborni
Jarane daleko sam ti ja od tog podneblja a i da ti budem iskren boli me kurac i za Ustaše i Pavelića nego hoću da čujem što Mate ima pametno za reć’ jer mu ne trebaju ni dublje analize ni knjige. On to jednostavno razvidno zna :-D
O čemu pričaš ti? Posto je sve to pobrojano onog trenutka kada je stao na stranu nacističke njemačke. A da te boli kurac za ustaše i Pavelića, ne bi trazio da se istrazuje lik i djelo u dubinu i širinu, kako bi se shvatilo zašto je neko držao konc logore i vodio rasnu politiku. Trazenje dubljih pozadinskih motiva u nacističkim mračnjacima i egzekutorima genocida je glupo i u normalnom svijetu kažnjivo...
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1052 Re: NDH - All about

Post by tetka762 »

Mate_Miso_Kovac wrote: 29/03/2021 14:21
tetka762 wrote: 29/03/2021 14:01
Black swan wrote: 29/03/2021 13:58 Ako si clan hsp
Mozes komotno biti sljedeci predsjednik federacije
Vole takve u sdp i sda :mrgreen:
Naravno ako im prodje pljacka u domu naroda i blokiraju izborni
Jarane daleko sam ti ja od tog podneblja a i da ti budem iskren boli me kurac i za Ustaše i Pavelića nego hoću da čujem što Mate ima pametno za reć’ jer mu ne trebaju ni dublje analize ni knjige. On to jednostavno razvidno zna :-D
O čemu pričaš ti? Posto je sve to pobrojano onog trenutka kada je stao na stranu nacističke njemačke. A da te boli kurac za ustaše i Pavelića, ne bi trazio da se istrazuje lik i djelo u dubinu i širinu, kako bi se shvatilo zašto je neko držao konc logore i vodio rasnu politiku. Trazenje dubljih pozadinskih motiva u nacističkim mračnjacima i egzekutorima genocida je glupo i u normalnom svijetu kažnjivo...
I to je to? Pa hoćeš objasniti na koju foru si došao do zaključka da je Pavelić unazadio i zamalo upropastio ideju o samostalnoj Hrvatskoj državi?
De prvo objasni ovo pa možemo nastaviti o ‘normalnom’ svijetu i drugim tricama. Po tvom ispade da je bio još koji Pavelić nebi bilo današnje Hrvatske jer bi je unazadili jako puno :)
Koji si ti lik, sa takvim mozgom će za 100 godina pričati istu priču o Hrvatskim braniteljima :skoljka:
Veze ti nemaš jarane ni o Paveliću ni NDH.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1053 Re: NDH - All about

Post by tetka762 »

Pavelić - destruktivac Hrvatske državotvorene misli i ideje :D
E nek’ sam i ovo čuo pa nek’ ide sve u tri lijepe. Koji si ti Mate car! :thumbup:
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1054 Re: NDH - All about

Post by tetka762 »

Jebiga Mate neodgovori ti. Izgleda da ti ipak trebaju knjige a ti knjiga nemaš. A nisi ni pročitao da ostane nešto u glavi. Ispade labud pametniji od tebe, on je barem nešto pročitao pa makar i škart. Bolje išta nego ništa. Jebiga, ne možeš ne čitat a pravit’ se pametan. Možda bi bilo najbolje da nam otpjevaš nešto. U mom kraju kažu: ‘pjevaj borbene’ :D
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1055 Re: NDH - All about

Post by Truba »

Pa bas sto si daleko
Sjebajes nas sto smo ostali
Cvjecarstvom i dodrinarenjem u 21.st

Mozes ti i iz dijaspore u parlament
Vole federalni partneri krilnike
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1056 Re: NDH - All about

Post by tetka762 »

Black swan wrote: 29/03/2021 15:37 Pa bas sto si daleko
Sjebajes nas sto smo ostali
Cvjecarstvom i dodrinarenjem u 21.st

Mozes ti i iz dijaspore u parlament
Vole federalni partneri krilnike
Jarane, mislim da me nisi skontao pa da ti ponovim. Boli me kurac za Pavelića i njegove pajdaše. Nabijem ga na kurac i njega i njegove legionare. Kontaš? Tvoj je problem što nisi potkovan znanjem a seruckaš kao i ovaj Kovač. Evo nek’ se izjasni i obrazloži nebuloze što ih prosipa po forumu. Da se ja i ti ne prepiremo, sačekat ćemo Kovača kad se pravi pametan a tebi sam preporučio te knjige da pročitaš ne da ti solim pamet već da malo proširiš svoje poglede jer vidim po postovima da si k’o balkon.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1057 Re: NDH - All about

Post by erentedia »

...
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#1058 Re: NDH - All about

Post by -M84- »

Evo na ova dva klipa mozete vidjeti kako su ustase ubijale djecu u Jasenovcu i kada to vidite zivot vam se smuci.Imam prijatelja u Zagrebu ciji su roditelji zaklani u jednom hrvatskom selu pored Doboja 92 godine.Kada bi njemu pokazao ove klipove on bi rekao"Neka su ih ubili ruke im se pozlatile"



ZVERSTVA NAD SRPSKOM DECOM U NDH
https://www.youtube.com/watch?v=aZVr6EHog70&t=1212s
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1059 Re: NDH - All about

Post by Truba »

čitam sad knjigu o artukoviću i luburiću

ko mali sam se smijao rečenici
ko laže krade ko krade ubija

ako se i na koga može upotrijebiti ova rečenica to su onih 200-tinjak ujki što su 1941 hajdzakirali borbu hrvata za slobodom
svi su najprije prije 1941 bili lažovi, onda lopovi i na kraju ubice

ko je preživio ponovno je postao od 1945 lažov, onda opet lopov pa ubojica

kakvo vrzino kolo :lol:
User avatar
parappa
Posts: 3285
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#1060 Re: NDH - All about

Post by parappa »

Black swan wrote: 22/10/2021 10:11 čitam sad knjigu o artukoviću i luburiću

ko mali sam se smijao rečenici
ko laže krade ko krade ubija

ako se i na koga može upotrijebiti ova rečenica to su onih 200-tinjak ujki što su 1941 hajdzakirali borbu hrvata za slobodom
svi su najprije prije 1941 bili lažovi, onda lopovi i na kraju ubice

ko je preživio ponovno je postao od 1945 lažov, onda opet lopov pa ubojica

kakvo vrzino kolo :lol:
de odvadi malo... cuj 200 :-)
ovaj forum bas puno trpi
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1061 Re: NDH - All about

Post by Truba »

jesi ti pročitao ijednu knjigu o ovoj temi
ne poznaješ materiju a miješaš se
govorim o lopovima iz prve emigracije
ne o tisućama koji su prihvatili tu ideologiju poslije 1941
govorim o ustaškom kampu iz italije koji su se pod okriljem noći 1941 pojavili u zagrebu
točno ih je bilo OKO 200

ne znam što gubim vrijeme na ove replike

jesi li ti uopće shvatio što sam napisao

onih 200 originalnih ustaša su i prije zločina 1941 bili lažovi lopovi i ubice međusobno

pa su poslije 1945 opet tako nastavili međusobno se lagati krasti i klati
između 1941 i 1945 su klali pljačkali i lagali druge
User avatar
parappa
Posts: 3285
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#1062 Re: NDH - All about

Post by parappa »

brojka nije bitna... 200 ili 500... bilo ih je u madjarskoj takodjer i bilo je vise logora u italiji.
sa strane je dosao relativno mali broj ljudi ali su ih mnogi cekli spremni u domovini.
tvoj upis citam kao da je jedna grupica lopova i lazova odgovorna za to sto se desilo kasnije.
da bi bez te grupice borba hrvata na strani fasista bila pravedna
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1063 Re: NDH - All about

Post by Truba »

Da bas sam upravo gledao...u madjarskoj su rasprsili jedan kamp i podijelili ustase po madjarskim selendrama ovdje 37 ondje 15 ondje 8 ondje 17
Nije ih sve skupa bilo 100

Luburic je samo znao madjarski i hrvatski zato ga 1934 nisu slali u francusku

Al je zato madjarsku poznavao ko svoj dzep...vjrojatno se i spasio zbog toga

Uglavnom iz logora su znali uvijek zaplivati lesevi...nestajati ljudi...nestajati pare...i prije 1941
Dakle medjusobno su se ubijali pljackali lagali
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1064 Re: NDH - All about

Post by Emiremir33 »

Black swan wrote: 22/10/2021 16:14 Da bas sam upravo gledao...u madjarskoj su rasprsili jedan kamp i podijelili ustase po madjarskim selendrama ovdje 37 ondje 15 ondje 8 ondje 17
Nije ih sve skupa bilo 100

Luburic je samo znao madjarski i hrvatski zato ga 1934 nisu slali u francusku

Al je zato madjarsku poznavao ko svoj dzep...vjrojatno se i spasio zbog toga

Uglavnom iz logora su znali uvijek zaplivati lesevi...nestajati ljudi...nestajati pare...i prije 1941
Dakle medjusobno su se ubijali pljackali lagali
Fermio glavni kamp za obuku ustaša u Italiji a bilo ih je još...Već to znaš podržani od Musolinija ,evo emituje se dokumentarac na HRT 1 o NDH...
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1065 Re: NDH - All about

Post by Truba »

ma kakvi dokumentarci...to editiraju levati skrate knjigu od 500 strana u 45 min

samo knjige
knjige
i to ne poslije 1991

nego činjenice i suve činjenice izjave ljudi s terena

ako isto kažu njemački izaslanik 1942 i svjedok na suđenju artukoviću 1988

onda je to istina a ne propaganda

normala da su imali podršku u musoliniju koji je htio nešto zauzvrat
a to je dio obale...veliki dio obale
ti meni ja tebi
nije on to radio iz ljubavi

takodjer ndh je trebala biti kraljevina našli su princa... ali ništa od toga na kraju nije bilo
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1066 Re: NDH - All about

Post by seln »

Heroj, a ne zlocinac: :thumbup:

Image
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1067 Re: NDH - All about

Post by Emiremir33 »

Black swan wrote: 28/10/2021 10:40 ma kakvi dokumentarci...to editiraju levati skrate knjigu od 500 strana u 45 min

samo knjige
knjige
i to ne poslije 1991

nego činjenice i suve činjenice izjave ljudi s terena

ako isto kažu njemački izaslanik 1942 i svjedok na suđenju artukoviću 1988

onda je to istina a ne propaganda

normala da su imali podršku u musoliniju koji je htio nešto zauzvrat
a to je dio obale...veliki dio obale
ti meni ja tebi
nije on to radio iz ljubavi

takodjer ndh je trebala biti kraljevina našli su princa... ali ništa od toga na kraju nije bilo
Horstenau koji je sam bio zgrožen zločinom ustaša,tako je bar pisalo u njegovim izvještajima Berlinu..A Musloinjevo je bilo kratkog vijeka od Istre do Zadra ..kapitulacijom NDH i Nijemci preuzeli obalu...Princ Italijanskog porijekla...A da Zafranovićevom dokumentarcu sa suđenja Artukoviću ..
Andrija je to sve demantirao pa se pogubio da bi sam na kraju rekao istinu tko je protiv NDH za prijekog suda je...
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1068 Re: NDH - All about

Post by Truba »

sve su to poznate stvari

npr ali da je Vančo Mihajlov bio u zagrebu s pavelićem 4 godine vila do vile da nije kročio u makedoniju do 1944.

eh to je info

a tek Dzafer Deva da je htio da velika albanija ima fizičku granicu s NDH što je želio i pavelić


eh to je informacija koja vrijedi
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1069 Re: NDH - All about

Post by Truba »

Luburić razgovara s Ivanom Toljom

koliko si ubio srba

khmhm samo dva

ŠTAAAAAAAAAAAAAAAA da si barem 200 :|

kasnije je Tolj preko sarajeva bijeljine i vinkovaca stigao zadanu brojku


Il jure francetić kreće na drinu a njemački poslanik piše u berlin

10 minuta smo letjeli kroz dim koji je pravila crna legija paleći srpska sela

kad komunistička literatura kaže da su ujke ukrali časnu borbu hrvata za slobodu od hegemonije srpske buržoazije i kraljeve diktature... to mora da je djelomično istinito...ništa ne opravdava ali daje jednu težinu... to nije rekao ni svarc ni bujanec nego komunistički autori kad su promišljali čemu toliko zločini i zašto
također stoji da je oštrica ustanka naroda i narodnosti protiv okupatora i domaćih izdajnika usmjerena i na hrvatske civile
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1070 Re: NDH - All about

Post by Bosanac sa dna kace »

seln wrote: 28/10/2021 11:37 Heroj, a ne zlocinac: :thumbup:

Image
jeko on?
Seawolf
Posts: 7542
Joined: 14/06/2012 22:59

#1071 Re: NDH - All about

Post by Seawolf »

Bosanac sa dna kace wrote: 13/04/2022 17:47
seln wrote: 28/10/2021 11:37 Heroj, a ne zlocinac: :thumbup:

Image
jeko on?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jovo_Kapi%C4%8Di%C4%87
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1072 Re: NDH - All about

Post by Bosanac sa dna kace »

User avatar
hepekcina
Posts: 1406
Joined: 29/09/2009 12:28
Location: Mliječni put

#1073 Re: NDH - All about

Post by hepekcina »

Emiremir33 wrote: 28/10/2021 13:59
Black swan wrote: 28/10/2021 10:40 ma kakvi dokumentarci...to editiraju levati skrate knjigu od 500 strana u 45 min

samo knjige
knjige
i to ne poslije 1991

nego činjenice i suve činjenice izjave ljudi s terena

ako isto kažu njemački izaslanik 1942 i svjedok na suđenju artukoviću 1988

onda je to istina a ne propaganda

normala da su imali podršku u musoliniju koji je htio nešto zauzvrat
a to je dio obale...veliki dio obale
ti meni ja tebi
nije on to radio iz ljubavi

takodjer ndh je trebala biti kraljevina našli su princa... ali ništa od toga na kraju nije bilo
Horstenau koji je sam bio zgrožen zločinom ustaša,tako je bar pisalo u njegovim izvještajima Berlinu..A Musloinjevo je bilo kratkog vijeka od Istre do Zadra ..kapitulacijom NDH i Nijemci preuzeli obalu...Princ Italijanskog porijekla...A da Zafranovićevom dokumentarcu sa suđenja Artukoviću ..
Andrija je to sve demantirao pa se pogubio da bi sam na kraju rekao istinu tko je protiv NDH za prijekog suda je...
ima li gdje pdf njegove knjige Zapisi iz NDH?

ako đe ima dajte link na pp...hvala
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#1074 Re: NDH - All about

Post by geralt »

Luburicevi zlocini u Sarajevu u martu 1945. Vecina ubijenih nisu cak ni radili za NOP (hapsenja nisu znacajno zakacila ni Valtera ni blize saradnike), vec se radilo uglavnom o ljudima koji su nekad nesto neoprezno rekli naglas protiv ustasa, ili ljudi iz drzavnih institucija u ciju se lojalnost sumnjalo. Ovo postavljam najvise jer je iz kolektivnog sjecanja izblijedilo da je na Skenderiji bio logor za mucenje i da su kod SCC-a visili ljudi.
Ustaše su osjećale da imaju cijeli grad protiv sebe. Da bi još više zastrašili građane, ustaše su noću između 27. i 28. marta 1945. godine objesili na Marindvoru, od Fabrike duvana do Zemaljskog muzeja, 55 građana.

Ustaše nisu birale ni vjeru ni naciju. Tu je bilo Srba, Muslimana, Hrvata, muškaraca i žena, mladih i starijih. Medu obješenima bio je i jedan broj policijskih činovnika. Prema kazivanjima nekih građana koji su stanovali u neposredoj blizini, jedan broj obješenih donesen je već poubijan a drugi su ubijeni vješanjem. Čuli su se pucnji. Pijani, krvožedni koljači tjerali su neke žrtve da pjevaju, tukli ih kundacima i pendrecima pa tek onda objesili.
Vijest o vješanju brzo se proširila Sarajevom. Najbolji pregled stravičnog događaja imali su putnici tramvaja koji je prolazio drugom stranom ulice. Građani, puni revolta, stiskali su zube i pesnice, okretali glave i reagovali. To su ustaše pretpostavljale, pa su u svaki tramvaj ubacivali po jednog ili više agenata koji bi odmah hapsili one koji reaguju. Tako je, prema priči vozača Petra Jurića, i mlada kondukterka Ružica Seibol izgubila život samo zato što je rekla: »Šta ovo rade, pobogu?«.

To nije uplašilo Sarajlije. I pored toga, bilo je građana koji su prolazili ispred stražara odajući posljednju poštu ubijenim. Mnogi su i po nekoliko puta prolazili u namjeri da prepoznaju nekoga — rođaka, komšiju ili, pak, druga. Tako je i kćerka obješenog Mustafe Ćemalovića, 19-godišnja Adila, došla da posljednji put vidi oca. Nije mogla izdržati da ne potrči i još jednom zagrli ubijenog oca, na njenu sreću, spotakla se i pala. U tom momentu, iz krvnikove mašinke rafal je prešao iznad njene glave. Slučajnost je htjela da ostane živa.

Tek poslije oslobođenja Sarajeva otkrivena je prava istina i pronađeni su jezivi dokazi zločinačkog nasilja nad Sarajlijama. Najstrašnija zvjerstva odigrala su se u vili »Berković«. Ta zgrada je bila obezbijedena načičkanim puškomitraIjezima, stalnim stražama i patrolama ustaša. Podrumske prostorije pretvorene su u najkrvavije mučilište. Ljudi koji su stanovali u neposrednoj blizini, često su čuli užasne krike, vapaje, jauke i pucnje. Luburićevi zločinci su nastojali da prikriju stvarnost koja se je odigravala u toj kući. Neprestano je svirala bučna muzika. Ali to nije moglo da prikrije boli. U ovoj »kući užasa« pronađena su stravična svjedočanstva. U parku su otkopana 23 unakažena leša, na samo pola metra dubine, a potoci zgrušane krvi prekrili su podrumske prostorije. Mesarske čengele, kazani za kuvanje živih ljudi, bodeži, pegle, dugački ekseri, dlijeta, razna kliješta itd. — predstavljali su sredstva za mučenje. Izgleda to je bio jedini alat kojim su Luburić i njemu slični gradili NDH. Na presudama je jasno pisalo: »Kazna smrti strieljanjem«. Zar su svi ovi »rekviziti« bili potrebni za strijeljanje. Kako su izvršavane kazne, to najbolje svjedoče otkopani leševi. Lica i ostali dijelovi tijela su im bili do te mjere unakaženi da ih je bilo teško prepoznati. Jedan broj su prepoznali po odjeći ili izrazitim karakteristikama na tijelu koje nisu uništene.

Zemaljska komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njegovih pomagača, Federalne Bosne i Hercegovine je detaljnim provjeravanjem ustanovila ukupno 323 žrtve Luburićeve »krvave tiranije« od 18. februara do 4. aprila 1945. godine u gradu Sarajevu.
Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1075 Re: NDH - All about

Post by SmokingMan »

Sredinom Juna 1953. godine, 29 i 21 ustaška bojna ušle su bez borbe u Srebrenicu i poubijale u gradu i okolini oko 200 ljudi, žena i djece, mahom iz muslimanskih redova, a zatim izvršile pljačku imovine ubijenih. - Muslimansko autonomaštvo i 13. SS divizija / Enver Redžić
Post Reply