NDH - All about

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
PeppermintSA
Posts: 1908
Joined: 05/08/2010 20:00

#951 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by PeppermintSA »

aurora313 wrote:
janko_007 wrote:Nije tacno da su se cetnici Draze Mihajlovica borili za obnovu Jugoslavije...
Moguće je da se među četnicima diskutovalo i to što navodiš, kao što je sigurno bilo i drugih planova i ideja. U četničko 'velikosrblje' i slične etnovjerske ideje ne sumnjam. Ali je uvijek i bar pred zapadnim saveznicima bilo osnovno da se vrati kraljevina. Razmatrati o tome kako bi stara juga izgledala bez partizana nakon rata, o tome je danas iluzorno polemisati.
Međutim, ustaše jesu stvorili svoju državu, sve ozakonili, napravili aparat odmazde i genocida, i striktno ga provodili.
Porediti aparat jedne države sa grupom gerilaca na okupiranoj teritoriji, je porediti jabuke i naranče.
I odkuda ti ideja da umiješaš Šešelja u sve ovo? :-)
Četnici su se borili za Kraljevinu Jugoslaviju ako govorimo o vanjskim granicama. Međutim, svi njihovi programi su se zalagali za izmjenu unutrašnjih, odnosno za povratak na, kako su nazivali, 'izvorno ujedinjenje'. Dakle, da se ukinu banovine i oblasti i da zemlja bude skrojena od tri teritorijalne cjeline - Velike Srbije, s granicama Karlobag-Oglun-Karlovac-Virovitica, malom Hrvatskom od Zagreba prema Zagorju i Slovenijom.
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#952 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by PM72 »

Četnici su se borili za Kraljevinu Jugoslaviju ako govorimo o vanjskim granicama.
Ja ne znam da su se igdje "borili".Osim ako se pod "borba" ne podrazumjevaju napadi na sela,pljačka i klanja.Nikad nisam ni čuo ni pročitao da su cijevi okrenuli na švabe.Ili nedaj Bože ustaše. :D
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#953 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by John Cleese »

PM72 wrote:
Četnici su se borili za Kraljevinu Jugoslaviju ako govorimo o vanjskim granicama.
Ja ne znam da su se igdje "borili".Osim ako se pod "borba" ne podrazumjevaju napadi na sela,pljačka i klanja.Nikad nisam ni čuo ni pročitao da su cijevi okrenuli na švabe.Ili nedaj Bože ustaše. :D
Nemoj tako...
Znali su partizanima iz zasjede u ledja zarafalat', a na usamljenog ranjenika su znali i jurisat' :|
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#954 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by PM72 »

Ubiše Boška Buhu iza kamiona,majku im izdajničku...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#955 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by Woody »

Sreća pa se pobiše među sobom u "Bici na Neretvi", al' pogibe vojvoda Orson Welles... :lol:
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#956 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by PM72 »

kad su snimali Neretvu doveli statiste iz obližnjih sela da glume četnike a oni pitali "hoćete li nam vi dati uniforme ili da donesemo svoje"...
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#957 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by orinoco »

...
Last edited by orinoco on 11/11/2017 21:35, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#958 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by PM72 »

Jest,mještani srpskih sela oko Boračkog jezera i Konjica listom su bili proleteri... :lol:
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#959 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by orinoco »

...
Last edited by orinoco on 11/11/2017 21:36, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#960 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by PM72 »

orinoco wrote:
PM72 wrote:Jest,mještani srpskih sela oko Boračkog jezera i Konjica listom su bili proleteri... :lol:
Jesu li bili četnici ili partizani, nije tema, slagao si za film, o tome se radi. I nije ti to prva laž na forumu. Da si barem stavio smajli, pa hajde, nego se još braniš insinuacijama. :-)
:-)

Što,ti bio prisutan kad se snimao film?

Navedi mi te laži inače ideš na moju "crnu" listu. :D
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#961 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by orinoco »

...
Last edited by orinoco on 11/11/2017 21:36, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#962 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by PM72 »

Ti se kao razumiješ u artiljeriju?
Granate se ne "vide",da si ti živa i zdrava.Mogla si vidjeti svjetleće metke iz PAM-a i PAT-a a ne postoji svjetleća granata.Pancirno-zapaljive granate (kojima je to urađeno) ne vide se kad padaju.Mogla si vidjeti i maljutke (navođene rakete) kojima ostaje trag slično kao kometa kad pada.Ali,maljutkama se ne pale objekti nego su to protivoklopne rakete namjenjene uništavanju oklopa i utvrđenih objekata.Sa Borija četnici nisu imali čist i izravan pogled na Vijećnicu a sa Vidikovca i Pitinih stijena jesu.

treba li ti još neko objašnjenje?
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#963 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by Duka Dizel »

janko_007 wrote:Drugo. Od pocetka rata, Draza je trazio nacina da se priblizi Nijemcima.
Kakvog ovo smisla ima?
Ako je tražio načina da se približi Nemcima, što je otišao u šumu?
Mogao se kao i general Nedić prosto staviti na raspolaganje okupatoru.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#964 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by irac300 »

Duka Dizel wrote:
janko_007 wrote:Drugo. Od pocetka rata, Draza je trazio nacina da se priblizi Nijemcima.
Kakvog ovo smisla ima?
Ako je tražio načina da se približi Nemcima, što je otišao u šumu?
Mogao se kao i general Nedić prosto staviti na raspolaganje okupatoru.
Mogao je, ali bi izgubio podršku Engleske. Ovako je pokušao sjediti na dvije stolice, ne čačkati Nijemce, nego im izigravati teglećeg magarca i pomagati im u borbi protiv komunista, a usput izvršavati etničko čišćenje muslimanskog življa.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#965 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by seln »

irac300 wrote:
Duka Dizel wrote:
janko_007 wrote:Drugo. Od pocetka rata, Draza je trazio nacina da se priblizi Nijemcima.
Kakvog ovo smisla ima?
Ako je tražio načina da se približi Nemcima, što je otišao u šumu?
Mogao se kao i general Nedić prosto staviti na raspolaganje okupatoru.
Mogao je, ali bi izgubio podršku Engleske. Ovako je pokušao sjediti na dvije stolice, ne čačkati Nijemce, nego im izigravati teglećeg magarca i pomagati im u borbi protiv komunista, a usput izvršavati etničko čišćenje muslimanskog življa.
Sve mu diraj, ali Chichu ne... :wink:
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#966 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by Truba »

baš nešto čitam o mitropoliji dabrobosanskoj i jedan mitropolit im je ubijen u jasenovcu ...

žao mi je u ovom trenutku
(iako je riječ o prošlosti..nadam se da me neće niko pogrešno skontati))



isti dan saznam

što se 7 slovenačkih katoličkih svećenika našlo u jasenovcu i zašto su morali bježati iz slovenije i zašto su ubijeni u jasenovcu

ako neko može ukratko da mi objasni

vjerojatno ima veze sa skrivanjem nepodobnih ili s pripajanjem dijela slovenije izravno rajhu??
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#967 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by seln »

dci driver wrote:U Donjoj Gradini, najvećem jasenovačkom stratištu, Slovenci su sondiranjem utvrdili da se nalaze ostaci oko 366 000 mrtvih
Tek sad vidjeh ovaj biser.
Cuj, sondiranjem utvrdili da se u zemlji nalazi 366 000 mrtvih.
Ovo iz Informera?
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#968 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by Dino79 »

seln wrote:
dci driver wrote:U Donjoj Gradini, najvećem jasenovačkom stratištu, Slovenci su sondiranjem utvrdili da se nalaze ostaci oko 366 000 mrtvih
Tek sad vidjeh ovaj biser.
Cuj, sondiranjem utvrdili da se u zemlji nalazi 366 000 mrtvih.
Ovo iz Informera?
Pa neznam dali ima neki drugi način ?

Mislim da Hrvatske vlasti nikad nebi dozvolile ekshumaciju i dostojno sahranjvanje i obiljezavanje svake zrtve kao sto je to slucaj u npr u Srebrenici.

Zamislite samo kako bi to izgledalo 70 000 krstova kako neki kažu ili 366 000 krstova ili 700 000 na jednom memorijalnom centru.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#969 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by akaunt »

Uzas, moralno dno...
Cemu ovakvi tonovi o jednoj ovakvoj temi?
Podjimo od najnizeg broja ubijenih. Trideset sest hiljada se navodi u Tudjmanovim nekim spisima. Trideset sest hiljada ljudi.
Ne ulazeci u ozbiljniju raspravu o vjedostojnosti ovog izvora moram reci da se normalnom covjeku ledi krv. Kazem normalnom.

Postoje neke studije koje tvrde 320.00!
Ovdje cu stati...
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#970 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by Edin H. »

Stravican zlocin i ljudi su ubijani na najbrutalniji nacin.

Ali otvarac teme pati od problema koji je jako prisutan na ovim prostorima da zrtve "onih drugih" su nerelavantne,

Brojke su ovdje nebitne, Jasenovac je morao biti skola mladjima da se takav zlocin nikada vise ne smije ponoviti medju narodima i narodnostima bivse Jugoslavije.

Nazalost samo je posluzio Srbima kao "izgovor" za zlocine koje su pocinili u BiH.
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#971 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by CSKA »

Na Britanici se spominje ja mislim od 350 do 450k.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#972 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by seln »

Dino79 wrote:
seln wrote:
dci driver wrote:U Donjoj Gradini, najvećem jasenovačkom stratištu, Slovenci su sondiranjem utvrdili da se nalaze ostaci oko 366 000 mrtvih
Tek sad vidjeh ovaj biser.
Cuj, sondiranjem utvrdili da se u zemlji nalazi 366 000 mrtvih.
Ovo iz Informera?
Pa neznam dali ima neki drugi način ?

Mislim da Hrvatske vlasti nikad nebi dozvolile ekshumaciju i dostojno sahranjvanje i obiljezavanje svake zrtve kao sto je to slucaj u npr u Srebrenici.

Zamislite samo kako bi to izgledalo 70 000 krstova kako neki kažu ili 366 000 krstova ili 700 000 na jednom memorijalnom centru.
Jedini nacin je ekshumacija, sve ostalo je sviranje kurcu. Slovenci su tako prije desetak godina sondiranjem utvrdili da su u nekom rudniku u Sloveniji ostaci 15.000 belogardejaca i domobrana ubijenih od strane partizana. Utvrdili, pustili pricu i od tada tisina.

Hrvatske vlasti mozda i ne bi dozvolile ekshumaciju, ali dozvoljavam sebi podsjetiti stovane sudisputante da je Jasenovac 45 godina bio u Jugoslaviji, kad hrvatske vlasti nisu smjele zinuti. Zasto tada nisu ekshumirani?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#973 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by seln »

Edin H. wrote:Stravican zlocin i ljudi su ubijani na najbrutalniji nacin.

Ali otvarac teme pati od problema koji je jako prisutan na ovim prostorima da zrtve "onih drugih" su nerelavantne,

Brojke su ovdje nebitne, Jasenovac je morao biti skola mladjima da se takav zlocin nikada vise ne smije ponoviti medju narodima i narodnostima bivse Jugoslavije.

Nazalost samo je posluzio Srbima kao "izgovor" za zlocine koje su pocinili u BiH.
Naravno da je to stravican zlocin. Cak i da je ubijeno samo 2-3 000 ljudi, i to bi bio isto tako stravican zlocin.
Stvarno ne znam zasto je ljudima potrebno da se gadjaju takvim ciframa, to po meni dokazuje nedostatak pijeteta.
Inace, Jasenovac i jeste bio skola mladjima, bar je bio tako zamisljen. Ni jedna veca prijeratna ekskurzija nije zaobisla Jasenovac.
Nazalost, neki su izgleda slabo ucili.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#974 Re: NDH - All about

Post by Rampage »

Ako se dobro sjećam, svaka osnovna škola je obavezno obilazila Jasenovac.

Ja sam kao dijete dva puta išao, čini mi se u 7. i 8. razredu.

Ne sjećam se koji je bio zvaničan stav tadašnjeg sistema što se tiče broja žrtava ali se itekako sjećam kako su ustaški zločini lijepo i jasno prezentirani kroz baš markantne izložbe oružja i oruđa kojim su monstrumi ubijali žrtve.
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#975 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by Dino79 »

seln wrote:
Dino79 wrote:
seln wrote:
Tek sad vidjeh ovaj biser.
Cuj, sondiranjem utvrdili da se u zemlji nalazi 366 000 mrtvih.
Ovo iz Informera?
Pa neznam dali ima neki drugi način ?

Mislim da Hrvatske vlasti nikad nebi dozvolile ekshumaciju i dostojno sahranjvanje i obiljezavanje svake zrtve kao sto je to slucaj u npr u Srebrenici.

Zamislite samo kako bi to izgledalo 70 000 krstova kako neki kažu ili 366 000 krstova ili 700 000 na jednom memorijalnom centru.
Jedini nacin je ekshumacija, sve ostalo je sviranje kurcu. Slovenci su tako prije desetak godina sondiranjem utvrdili da su u nekom rudniku u Sloveniji ostaci 15.000 belogardejaca i domobrana ubijenih od strane partizana. Utvrdili, pustili pricu i od tada tisina.

Hrvatske vlasti mozda i ne bi dozvolile ekshumaciju, ali dozvoljavam sebi podsjetiti stovane sudisputante da je Jasenovac 45 godina bio u Jugoslaviji, kad hrvatske vlasti nisu smjele zinuti. Zasto tada nisu ekshumirani?
Komunisti su zabranjavili radi brastva i jedinstva.
Mnoge jame su zabetonirane ali doslovce
Post Reply