NDH - All about

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#976 Re: NDH - All about

Post by NeenaSa »

O :izet: ti, koji fauxpas.

Nazhalost i moj na drugoj temi. :-?

I odakle izvirite vishe. :roll:
Last edited by NeenaSa on 22/01/2018 23:03, edited 1 time in total.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#977 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by sabina1 »

akaunt wrote:Uzas, moralno dno...
Cemu ovakvi tonovi o jednoj ovakvoj temi?
Podjimo od najnizeg broja ubijenih. Trideset sest hiljada se navodi u Tudjmanovim nekim spisima. Trideset sest hiljada ljudi.
Ne ulazeci u ozbiljniju raspravu o vjedostojnosti ovog izvora moram reci da se normalnom covjeku ledi krv. Kazem normalnom.

Postoje neke studije koje tvrde 320.00!
Ovdje cu stati...
Vladimir Dedijer lični biograf J.B Tita u izdanju "Priloga za biografiju Maršala Tita" iz 1952 navodi oko 200.000 ubijenih u Jasenovcu.
Tuđmanovi historičari su to definitvno htjeli umanjiti kao što su akademici iz SANU htjeli povećati.
Neka je laka zemlja nesretnicima ma koliko ih je :(
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#978 Re: NDH - All about

Post by NeenaSa »

NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#979 Re: NDH - All about

Post by NeenaSa »

Zasto preimenovanje teme?
Govna ostaju govna.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#980 Re: Jasenovac - manipulacije sa nevinim zrtvama

Post by seln »

Dino79 wrote:
seln wrote:
Jedini nacin je ekshumacija, sve ostalo je sviranje kurcu. Slovenci su tako prije desetak godina sondiranjem utvrdili da su u nekom rudniku u Sloveniji ostaci 15.000 belogardejaca i domobrana ubijenih od strane partizana. Utvrdili, pustili pricu i od tada tisina.

Hrvatske vlasti mozda i ne bi dozvolile ekshumaciju, ali dozvoljavam sebi podsjetiti stovane sudisputante da je Jasenovac 45 godina bio u Jugoslaviji, kad hrvatske vlasti nisu smjele zinuti. Zasto tada nisu ekshumirani?
Komunisti su zabranjavili radi brastva i jedinstva.
Mnoge jame su zabetonirane ali doslovce
Pa, u cemu je sad problem? Sad je demokratija, let's go digging...
ili prvo moraju da se dogovore oko broja ubijenih?
Hrvatska je (u "demokratiji" 1991) licitirala sa brojem od 15 000 "zrtava". Koliko sam cuo, sad su vec stigli do 60 000...
open end.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#981 Re: NDH - All about

Post by akaunt »

Danas taman da se iskopa svaka kost u diskusiji bi ucestvovali Vučić sa jedne i Kolinda sa druge strane. Jedni bi tvrdili da je laz jer je malo drugi da je urota je puno...
Niko se nece stavit u kozu tih nesretnika sto su odsvakle stocnim vagonima vozeni u smrt. Pa evo ovdje je dovoljno procitati post i odmah znas odakle vjetar duva. Najnormalnija stvar je danas procitat da je Srebrenica osveta za Jasenovac. Sutra ce nesto bit normalna posljedica Srebrenice. Strahota je koliko se to uvuklo pod kozu. Za par dana je obiljezavanje godisnjice oslobodjenja Ausvica. Nijemci i Jevreji se ne vole ali im nikad nece past na pamet da prizeljkuju revans.
Pa dokle vise te mrznje ovdje kod nas!
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#982 Re: NDH - All about

Post by Banksy »


Holocaust Memorial Museum

It is presently estimated that the Ustaša regime murdered between 77,000 and 99,000 people in Jasenovac between 1941 and 1945.

https://www.ushmm.org/wlc/en/article.ph ... d=10005449

Slavko Goldstein: JASENOVAC – TRAGIKA, MITOMANIJA, ISTINA

https://radiogornjigrad.wordpress.com/2 ... ja-istina/

83.145 popisanih žrtava u Jasenovcu

47.627 hrvatski i bosansko-hercegovački Srbi
hrvatskih i bosansko-hercegovačkih Židova između 16 i 17 tisuća,
16.173 romske žrtve s područja cijele NDH
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#983 Re: NDH - All about

Post by seln »

Banksy wrote:

Holocaust Memorial Museum

It is presently estimated that the Ustaša regime murdered between 77,000 and 99,000 people in Jasenovac between 1941 and 1945.

https://www.ushmm.org/wlc/en/article.ph ... d=10005449

Slavko Goldstein: JASENOVAC – TRAGIKA, MITOMANIJA, ISTINA

https://radiogornjigrad.wordpress.com/2 ... ja-istina/

83.145 popisanih žrtava u Jasenovcu

47.627 hrvatski i bosansko-hercegovački Srbi
hrvatskih i bosansko-hercegovačkih Židova između 16 i 17 tisuća,
16.173 romske žrtve s područja cijele NDH
To su uglavnom podaci kojima raspolaze vecina serioznih izvora.
Ove koji barataju ciframa od 400,500,700.000... moram pitati: malo li je?
Je li cifra od 100.000 manje strasna? Jedan citav grad velik kao Mostar?
Ono sto te zrtve trebaju je: pijetet. I sa jedne i sa druge strane.
Ne moraju se brojke napuhavati, jer je rezim NDH bio neljudski i zlocinacki, bez obzira na broj zrtava.
Isto tako se ne smiju bagatelisati ni umanjivati, je rni to nece prmijeniti istorijsku cinjenicu: NDH je bila zlocinacka tvorevina.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#984 Re: NDH - All about

Post by asurbanipal »

U svojoj monografiji “Sjećanja” legendarni Mostarac Emir Balić navodi da su mu u Jasenovcu stradala dva brata.


PEKLI SU IH U KRUŠNIM PEĆIMA


U Jasenovačkom logoru ubijeno je 1.520 Bošnjaka iz 273 mjesta u Bosni i Hercegovini, Srbiji (Sandžaku), Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Makedoniji. Među njima je 371 Bošnjakinja (24,5%). Od ukupnih žrtava bošnjačkog stanovništva u Drugom svjetskom ratu (103.000), 1,5% stradalo je u ovom logoru. Broj nije konačan


_____________________________


Sudbina Bošnjaka u Jasenovačkom logoru nije bila dovoljno osvijetljena kao i cijela bošnjačka historija u Drugom svjetskom ratu, a njihova je antifašistička orijentacija značajno zanemarivana.

Vladimir Dedijer i Antun Miletić imaju zajednički stav u vezi s razlozima upućivanja Bošnjaka (muslimana) u logor. Oni to ovako objašnjavaju: “Kada je reč o Muslimanima, mora se reći da su u tom logoru uglavnom stradali oni koji su bili komunisti, partizani ili simpatizeri NOP-a”.

Bošnjaci su u Jasenovačkom logoru stradali kao antifašisti u širem smislu te riječi, iako značajan broj njih nije ni znao šta je to zapravo antifašizam. Poznati zatočenik Jasenovačkog logora Fahrudin Fahrija Ajanović u svom izlaganju 3. aprila 1999. godine u Vijeću kongresa bošnjačkih intelektualaca u Sarajevu rekao je: “Posebno bih se zadržao na stradanju Hrvata i muslimana Bošnjaka. Istina je da su pripadnici ovih naroda ubijani u Jasenovcu kao antifašisti. Ali to je samo dio istine. Ja sam svjedok da su Hrvati, ali oni iz Hrvatske, manje iz Bosne, a pogotovo muslimani Bošnjaci, također, u velikom broju stradali, a da mnogi od njih nisu imali pojma o komunistima i komunizmu, što im se, inače, imputira. Jednostavno su ubijani zbog nekih manjih sitnih usluga za pokret otpora… Ubijeni su neki, vjerujte mi, Salko, Meho, Huso, Suljo iz okoline Banja Luke koji pojma nije imao o komunizmu, antifašizmu i sl. Naišli partizani i on je dao neki prilog. Dao im malo žita, koju paru i oni (ustaše) su njega ubili ili je umro u logoru”.


Ovim razlozima stradanja Bošnjaka u Jasenovačkom logoru dodat ću još neke:

- verbalno suprotstavljanje ustaškom nasilju, kako bi zaštitili mještane (komšije);
- odlazak u partizane ili ilegalni rad člana familije;
- pomaganje partizanima ili ilegalnom radu;
- skrivanje Jevreja;
- pomoć muhadžirima (izbjeglicama), uprkos ustaškoj zabrani.


http://stav.ba/pekli-su-ih-u-krusnim-pecima/
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#985 Re: NDH - All about

Post by NeenaSa »

seln wrote:Ono sto te zrtve trebaju je: pijetet. I sa jedne i sa druge strane.
Nema toga u danasnjem vaktu.
"Gadjaju" se ciframa kako kome odgovara.
Omladina prihvati, ... i eto opet belaja.
Sa generacije na generaciju.
Ma odoh ...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#986 Re: NDH - All about

Post by Maraschino »

seln wrote: To su uglavnom podaci kojima raspolaze vecina serioznih izvora.
Ove koji barataju ciframa od 400,500,700.000... moram pitati: malo li je?
Je li cifra od 100.000 manje strasna? Jedan citav grad velik kao Mostar?
Ono sto te zrtve trebaju je: pijetet. I sa jedne i sa druge strane.
Ne moraju se brojke napuhavati, jer je rezim NDH bio neljudski i zlocinacki, bez obzira na broj zrtava.
Isto tako se ne smiju bagatelisati ni umanjivati, je rni to nece prmijeniti istorijsku cinjenicu: NDH je bila zlocinacka tvorevina
.
:thumbup:

meni se gade i jedni i drugi i oni koji bi umanjivali i oni koji bi uvecavali broj zrtava.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#987 Re: NDH - All about

Post by akaunt »

Maraschino wrote:
seln wrote: To su uglavnom podaci kojima raspolaze vecina serioznih izvora.
Ove koji barataju ciframa od 400,500,700.000... moram pitati: malo li je?
Je li cifra od 100.000 manje strasna? Jedan citav grad velik kao Mostar?
Ono sto te zrtve trebaju je: pijetet. I sa jedne i sa druge strane.
Ne moraju se brojke napuhavati, jer je rezim NDH bio neljudski i zlocinacki, bez obzira na broj zrtava.
Isto tako se ne smiju bagatelisati ni umanjivati, je rni to nece prmijeniti istorijsku cinjenicu: NDH je bila zlocinacka tvorevina
.
:thumbup:

meni se gade i jedni i drugi i oni koji bi umanjivali i oni koji bi uvecavali broj zrtava.
Vrlo zanimljiv pristup diskusiji. Gade mi se ovi sto kazu manje, gade mi se ovi sto kazu vise implicira da JA znam tacnu cifru a ostali lupaju gluposti!
Dakle JA cu odabrati sa cijom se cifrom slazem i JA cu reci da mi se ostali gade.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#988 Re: NDH - All about

Post by akaunt »

Danas 27 Januar je dan sjecanja na zrtve Holokausta i ujedno se sjecamo i niza koncentracionih logora u kojima je ubijeno vise miliona ljudi.
Svake godine se sjecamo na ovaj dan svih zvjerstava a dan kasnije sve zaboravimo....
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#989 Re: NDH - All about

Post by Banksy »

Je li se to @kenjac vratio...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#990 Re: NDH - All about

Post by seln »

akaunt wrote:
Maraschino wrote:
seln wrote: To su uglavnom podaci kojima raspolaze vecina serioznih izvora.
Ove koji barataju ciframa od 400,500,700.000... moram pitati: malo li je?
Je li cifra od 100.000 manje strasna? Jedan citav grad velik kao Mostar?
Ono sto te zrtve trebaju je: pijetet. I sa jedne i sa druge strane.
Ne moraju se brojke napuhavati, jer je rezim NDH bio neljudski i zlocinacki, bez obzira na broj zrtava.
Isto tako se ne smiju bagatelisati ni umanjivati, je rni to nece prmijeniti istorijsku cinjenicu: NDH je bila zlocinacka tvorevina
.
:thumbup:

meni se gade i jedni i drugi i oni koji bi umanjivali i oni koji bi uvecavali broj zrtava.
Vrlo zanimljiv pristup diskusiji. Gade mi se ovi sto kazu manje, gade mi se ovi sto kazu vise implicira da JA znam tacnu cifru a ostali lupaju gluposti!
Dakle JA cu odabrati sa cijom se cifrom slazem i JA cu reci da mi se ostali gade.
Jedini koji ovdje nesto implicira si ti.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#991 Re: NDH - All about

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Naletih na jedan intervju sa Adilom Zulfikarpašićem, koji nudi neka saznanja i nagovještaj objave podataka Saveznog statističkog zavoda ex YU iz 1964.
Link: https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... kst180.htm

Edit: To je ova knjiga, predstavljena je na stranici Bošnjačkog instituta. Po svemu sudeći je već objavljena kao reprint, pa ako neko zna put do nje u pdf formatu...hvala.

''
Jasenovac : žrtve rata prema podacima statističkog zavoda Jugoslavije.

Značajna publikacija u kojoj su prvi put u Jugoslaviji objelodanjeni vjerodostojni podaci o žrtvama u ustaškom logoru Jasenovac. Podaci su prikupljeni u Statističkom zavodu Jugoslavije, ali dotad brižljivo sakrivenim od javnosti. ''
Image
Adil u intervjuu to ne pominje, ali ovo je bio dio mnogo ambicioznijeg projekta, da se popišu sve žrtve rata u Jugoslaviji. Rezultati nikada nisu objavljeni,vjerovatno jer je brojka do koje se došlo bila znatno manja od 1 700 000, koji je bio aksiom koji se nije smio dovoditi u pitanje (a priča kako se došlo 40-ih godina do te brojke je jako zanimljiva, ali nije ovo mjesto da je ispričamo), sveti broj iza kojeg je stajao autoritet druga Tita, koji ga je prvi izgovorio ni godinu nakon završetka rata, i tu je bila tačka. Naravno, radovi Kočovića i Žerjavića krajem 80-ih dali su mnogo realniju sliku o broju žrtava, ali bilo je prekasno...mitovi podgrijavani decenijama već su bili eksplodirali u nacionalističkom ludilu.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#993 Re: NDH - All about

Post by akaunt »

Sarajmen wrote:
Banksy wrote:Je li se to @kenjac vratio...
Jeste, al' se pravimo levati. :thumbup:
Ne moraš. To se lako riješi. Jednostavno odstraniš ko ne puše u istu tikvu...
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#994 Re: NDH - All about

Post by akaunt »

Izvini, a mozes li mi poblize objasnit sta znaci mit i manipulacija. Barem sa tvoje tacke gledista. Naime , niko od nas nije bio licno nazocan u Jasenovcu , barem ne u peridu od 41-45, tako da nam ostaje da vjerujemo nekim izvorima. Ja napisah i da je najmanja pometuta cifra tacna uzasan je zlocin. Nigdje ne rekoh da sam siguran , niti mogu biti siguran u definitivnu cifru. Uzimati u razmatranje cifru koju nudi fašistoidni dio Hrvatske u broju ubijenih u ovom logoru je jednako kao kad bi za Srebrenicu stavili Mašovićev broj nastradalih i misljenje nekog oficira Bratunačke brigade i onda to sabrali i podijeli ...i to je to!
Slozit ces se da je ovo malo debilan nacin razmisljanja.
... Da ne pricamo dalje.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#995 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by llull »

Svi sem Narodno Oslobodilacke Vojske su surovali sa okupatorom, znaci bas svi ... i tu je sad apsudrdno govoriti ko i koliko ...
Znaci mimo partizana svi bagra.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#996 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by seln »

I? Sta je bilo? Sta mu dodje ovaj Blaj burag za Bosnjake i Hrvate?
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#997 Re: Blajburg za Bošnjake i Hrvate

Post by decembar2017 »

llull wrote:Svi sem Narodno Oslobodilacke Vojske su surovali sa okupatorom, znaci bas svi ... i tu je sad apsudrdno govoriti ko i koliko ...
Znaci mimo partizana svi bagra.

Naravno druze komesare, svi su ostali bagra osim partizana, oni sa okupatorima i ostalim koljacima nisu surovali :

Foča:
– Mi smo imali u gradu jednu grupu simpatizera, koja je štampala letke i dijelila naš materijal. Što je bilo sa njom? – Enesa Čengića i oca mu zaklali su prvu noć, neke su poslije pobili, a neke povješali. Uglavnom izuzev Fajka Kurspahića, koji je negdje bio sakriven svi su pobijeni. Srpski dio te grupe je ovdje, sad radi u propagandnom odjelu kod partizana.

– A kako su se oni držali?

– Pasivno, neki od njih imao je četničku kokardu.

– Jesu li uspjeli ti koljači pobjeći ili smo neke pohvatali?

– Pobjegli su samo desetak, ostali su svi ovdje, ali oni su kao partizani primljeni i imaju svoj odred. Komandant je Strajo Kocović, samozvani četnički vojvoda, koji je bio jedan od najgorih koljaća. Ništa nije učinjeno da se kazne. Zbog toga sam se obradovala, kad sam te vidjela.

– Otidi molim te do moje majke i sestara, reci da sam ovdje i da ću doći čim svršim u Vrhovnom štabu.

Činilo mi se kao da jašem ulicama nekog tuđeg grada, između tuđih ljudi, nakon strašnog pohoda Džingis Kana ili Avara. Nisam mogao da shvatim što se dogodilo u mom rodnom mjestu.

Vrhovni štab smjestio se je u hotelu ‘Gorstl’. Rekli su mi, da me je Tito već očekivao, da odem, on je u sobi. U predsoblju me je zaustavio pratilac, rekavši mi da ima netko kod Tita. Nakon nekog vremena izišao je Strajo Kocović, bradat, obučen je bio u oficirsku uniformu sa čizmama. Preko ramena visili su mu redenici. Na šubari je imao petokraku. Nije me pozdravio samo je čudno pogledao u moj M.P. i bombe na kajišu. Tito ga je ispratio na vrata.

– Šta ovaj radi kod Tebe? pitao sam Tita. – To je komandant fočanskog partizanskog odreda, ostavio je četnike i prešao nama. Vrijedan mladić, preko njega ćemo privući još mnogo ljudi.
Ja sam majka Ibra Muftića, on je sa tobom išao u školu i družio se s tobom.

– Da, da, sjećam se. Šta je s Ibrom?

– Zaklali su ga, i oca mu i sestru i mlađeg mi sina Abdurahmana. Mene su htjeli i jedan kaže: – Ostavite nju neka živi i neka priča kakva sudbina je zatekla Turke.

– A tko je to učinio?

– Popadić Ranko i Zecević. Danas sam ih srela obadvojicu – Popadić je vaš -, komandir
.

Otrčao sam u komandu mjesta, Čolaković Rodoljub i Risto Tosović su bili tamo. Ispričao sam im uzbuđen sve to i tražio, da se ovi koljači uhapse.

Čolaković i Tosović nisu nimalo bili začuđeni niti uzbuđeni ovom pričom. Čolaković mi je rekao:

– Kada bi mi hapsili koljaće među ovdašnjim Srbima, onda bi pohapsili pola našeg Narodnog odbora i većinu vojnika
– Pa to je strašno, drugovi, da mi ništa ne radimo, nego ih još primamo u naše redove.

– Mi ne možemo voditi protusrpsku politiku, u našoj vojsci nalazi se preko 95% Srba, rekao mi je Tito kad sam tražio njegovu intervenciju za ovaj slučaj.

– Ali to nije protusrpska politika. To je protukoljačka politika i ja sam uvjeren, da to nije na svim mjestima tako. – Ti izgledas slabo, ti treba da se ispavaš i odmoriš, rekao mi je Tito opraštajući se.
Kulen-Vakuf
Tokom septembra 1941. godine srpski ustanici, čije su formacije činili komunisti i četnici, ubili su oko 60 procenata populacije Kulen-Vakufa i okoline. Najveći broj ubijanja desio se 6. i 7. septembra 1941. godine, a lov na Bošnjake trajao je tokom cijelog septembra. Ubijani su svi, od još nerođene djece do iznemoglih staraca. Ubijeno je više od 2.200 ljudi, uglavnom Bošnjaka, njihova imovina opljačkana, a kuće popaljene. Za smrt nedužnih ljudi nikad niko nije odgovarao, mada su se vrlo dobro znale ubice, pljačkaši i palikuće. Najodgovorniji za genocid u Ljutočkoj dolini ne samo da nisu nikad odgovarali za svoje nedjela nego su slovili za uvažene ličnosti koje su posebno poštovali Tito i Partija. To su bili Jovo Medić, Đoko Jovanić, Nikola Karanović, Slavko Rodić i Milan Žeželj, sve odreda “narodni heroji”.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#998 Re: NDH - All about

Post by geralt »

Posto je zatvorena tema "Dara iz Jasenovca", ovdje cu napisati post koji sam pripremio kao odgovor forumasu @Porombandak

Dacu ti "benefit of doubt" da nisi trol, a o Srebrenici necu s tobom raspravljati osim da te uputim na haske presude. Tema je Jasenovac, odnosno konkretno film o Jasenovcu.

Ukupni stvarni gubitak stanovnistva u Jugoslaviji u WWII, svih nacija i iz svih republika, je bio oko milion ljudi. To nije isto sto i demografski gubitak, koji bi iznosio oko 2 miliona. Oko toga se otprilike slazu Kocovic, Zerjavic, Lah i Klauzer, koji se svi mogu uzeti za ozbiljne i nepristrasne naucnike. Broj od 1 700 000 stvarnih zrtava je izmisljen radi trazenja ratne odstete od Zapadne Njemacke. U demografski gubitak ulaze stotine hiljada Nijemaca folksdojscera protjeranih u Njemacku, Italijana protjeranih u Italiju, Madjara (u manjoj mjeri) protjeranih u Madjarsku, emigracije u Tursku i Izrael, ustaske i cetnicke emigracije na Zapad, te pad nataliteta izazvan ratom. Emigracija se procjenjuje na oko 600 000 ljudi, a pad nataliteta na 400 000. Neki puno veci demografski gubitak je nemoguc u drzavi koja je imala 14,5 miliona stanovnika 1931., a 15,8 miliona 1948.

U tih milion stvarnih gubitaka u stanovnistvu, su ubrojane i civilne i vojne zrtve svih jugoslovenskih republika. Znaci tu je i partizan koji je poginuo na Sutjesci, i folksdojcer poginuo u Princ Eugen diviziji, i cetnik poginuo na Zelengori, i domaci esesovac poginuo kod Staljingrada, i Bosnjak ubijen od cetnika u Foci, i dijete koje je umrlo od gladi u ratnoj zimi u Crnoj Gori, i poginuli u aprilskom ratu, i zarobljenici koji nisu prezivjeli njemacke logore, i stradali u njemackom bombardovanju Beograda, i Jevreji pobijeni na Sajmistu i Banjici... To znaci da je milion srpskih civilnih zrtava u Hrvatskoj i BiH matematicki nemoguc.

Ako uzmemo Kocoviceve procjene (namjerno sam izabrao srpskog demografa) stvarni gubici srpskog stanovnistva su bili 209 000 u BiH i 125 000 u Hrvatskoj, odnosno ukupno 334 000. Od toga je veliki broj poginuo u partizanima, takodjer veliki broj u cetnicima, a glad i bolest su takodjer ucinili svoje (npr. tokom zime 41/42 je bila uzasna glad u istocnoj Hercegovini). Ukupni broj Srba koje su ustase pobili u genocidu nad Srbima (vidis, ja recimo nemam problem da genocid nazovem genocidom) je procijenjen na 180 000 - 200 000.

Dalje imamo cinjenicu da vecina ustaskih zrtava nije pobijena u Jasenovcu, vec po raznim jamama ili na svojim kucnim pragovima, kao i u drugim logorima. Iz istocne Hercegovine recimo skoro niko od zrtava nije zavrsio u Jasenovcu, vec u lokalnim jamama. Slicno je u manjoj mjeri i sa istocnom Bosnom ili okolinom Sarajeva. Tako da je broj veci od 100 000 zrtava u Jasenovcu opet matematicki nemoguc.

Nadam se da sada razumijes da, kada neko na bosanskom ili hrvatskom forumu nazove "milion Srba pobijenih u Jasenovcu" mitomanijom, to nije negiranje tudjih zrtava, vec nazivanje stvari pravim imenom. I ta mitomanija nazalost daje argumente neoustaskim mitomanima na drugoj strani kao sto je Sedlar da poreknu stvarne zrtve.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#999 Re: NDH - All about

Post by Emiremir33 »

Pa puno je i dvijesto hiljada pobijenih,mada to bi se najbolje moglo znati u arhivi NDH U BEOGRADU...
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1000 Re: NDH - All about

Post by otac_makarije »

geralt wrote: 09/02/2021 18:38 Posto je zatvorena tema "Dara iz Jasenovca", ovdje cu napisati post koji sam pripremio kao odgovor forumasu @Porombandak

Dacu ti "benefit of doubt" da nisi trol, a o Srebrenici necu s tobom raspravljati osim da te uputim na haske presude. Tema je Jasenovac, odnosno konkretno film o Jasenovcu.

Ukupni stvarni gubitak stanovnistva u Jugoslaviji u WWII, svih nacija i iz svih republika, je bio oko milion ljudi. To nije isto sto i demografski gubitak, koji bi iznosio oko 2 miliona. Oko toga se otprilike slazu Kocovic, Zerjavic, Lah i Klauzer, koji se svi mogu uzeti za ozbiljne i nepristrasne naucnike. Broj od 1 700 000 stvarnih zrtava je izmisljen radi trazenja ratne odstete od Zapadne Njemacke. U demografski gubitak ulaze stotine hiljada Nijemaca folksdojscera protjeranih u Njemacku, Italijana protjeranih u Italiju, Madjara (u manjoj mjeri) protjeranih u Madjarsku, emigracije u Tursku i Izrael, ustaske i cetnicke emigracije na Zapad, te pad nataliteta izazvan ratom. Emigracija se procjenjuje na oko 600 000 ljudi, a pad nataliteta na 400 000. Neki puno veci demografski gubitak je nemoguc u drzavi koja je imala 14,5 miliona stanovnika 1931., a 15,8 miliona 1948.

U tih milion stvarnih gubitaka u stanovnistvu, su ubrojane i civilne i vojne zrtve svih jugoslovenskih republika. Znaci tu je i partizan koji je poginuo na Sutjesci, i folksdojcer poginuo u Princ Eugen diviziji, i cetnik poginuo na Zelengori, i domaci esesovac poginuo kod Staljingrada, i Bosnjak ubijen od cetnika u Foci, i dijete koje je umrlo od gladi u ratnoj zimi u Crnoj Gori, i poginuli u aprilskom ratu, i zarobljenici koji nisu prezivjeli njemacke logore, i stradali u njemackom bombardovanju Beograda, i Jevreji pobijeni na Sajmistu i Banjici... To znaci da je milion srpskih civilnih zrtava u Hrvatskoj i BiH matematicki nemoguc.

Ako uzmemo Kocoviceve procjene (namjerno sam izabrao srpskog demografa) stvarni gubici srpskog stanovnistva su bili 209 000 u BiH i 125 000 u Hrvatskoj, odnosno ukupno 334 000. Od toga je veliki broj poginuo u partizanima, takodjer veliki broj u cetnicima, a glad i bolest su takodjer ucinili svoje (npr. tokom zime 41/42 je bila uzasna glad u istocnoj Hercegovini). Ukupni broj Srba koje su ustase pobili u genocidu nad Srbima (vidis, ja recimo nemam problem da genocid nazovem genocidom) je procijenjen na 180 000 - 200 000.

Dalje imamo cinjenicu da vecina ustaskih zrtava nije pobijena u Jasenovcu, vec po raznim jamama ili na svojim kucnim pragovima, kao i u drugim logorima. Iz istocne Hercegovine recimo skoro niko od zrtava nije zavrsio u Jasenovcu, vec u lokalnim jamama. Slicno je u manjoj mjeri i sa istocnom Bosnom ili okolinom Sarajeva. Tako da je broj veci od 100 000 zrtava u Jasenovcu opet matematicki nemoguc.

Nadam se da sada razumijes da, kada neko na bosanskom ili hrvatskom forumu nazove "milion Srba pobijenih u Jasenovcu" mitomanijom, to nije negiranje tudjih zrtava, vec nazivanje stvari pravim imenom. I ta mitomanija nazalost daje argumente neoustaskim mitomanima na drugoj strani kao sto je Sedlar da poreknu stvarne zrtve.
Пази овако, те демографске анализе тј. Процјене губитака су рађене на основу пописа прије и послије рата. Стваран број, па чак ни приближан никада нећемо сазнати. У најближем окружењу имам случај да породица те 1941/42 изгуби дјецу од глади бјежећи испред усташа, да би послије рата добили дјецу. Статистички ништа се није десило зар не... Знам за случајеве људи који су послије тих библијских страдања и затирања читавих породица, на прагу старости заснивали нову породицу и добијали дјецу. Са једне стране у рату су нестајале читаве породице, са друге стране у ратно и поратно вријеме су друге породице редом добијале по 3+ дјеце, тако да је прилично незахвално процењивати на тај начин.
Силно гријешиш ако мислиш да је мали број жртава Јасеновца из рецимо источне Херцеговине... Усташе су биле врло инвентивне, чак и бацања у јаме нису увијек била у локалу... Из Пребиловаца возовима до Шурманаца, из Мостара, Стоца и Попова камионима до Ржаног Дола... Иако су имали и много ближе јаме... Пунили су они вагоне људима и за Јасеновац, Јадовно и гдје већ не и у Херцеговини, Сарајеву више него што мислиш.
Али ево да претпоставимо и да је тачно све што си написао да ли си свјестан колико је ужасно велика цифра од 100000 жртава убијених на најсвирепије могуће начине, колико је неки минималан број жртава Јасеновца (ако је већ преко 80000 познато именом и презименом). Као илустрација, то је отприлике укупан број свих и свачијих жртава претходног рата.
Post Reply