Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#126 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Imamopobjednika »

VjecitiStudent wrote:Zasto onda i Svrze, odnosno Glođe, ne dobise ulicu?
Svrzina kuća se nalazi u Glođinoj ulici.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#127 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chisum »

cyprus wrote:Treba shvatiti da je Sarajevo 45-92. bilo dio države, čije su historije bili dio i car Dušan i kralj Tomislav... iz tog aspekta nije besmisleno što su postajale i takve ulice, istina možda nisu trebale imat tako atraktivne lokacije

Kada 92. godine Bosna i Hercegovina postaje nezavisna država, nazivi sličnog porijekla su izgubili svoj smisao i bilo je logično da ih se zamjeni... ali masa je primjera da se to uradilo na idiotski način i da su mnoge ulice neopravdano ostale bez svog ranijeg naziva

Ali kad vidim kako je to urađeno u drugim gradovima, i sretan sam :)

Jesu bili dio istorije, ali su isto tako bili dio necega sto bi, zarad postovanja onih cije ces zivote, djetinjstva i sjecanja vjecno vezati za ime jedne ulice, trebao uzeti u obzir.

Da se razumijemo!
Ja sam crven do kosti, "komunjara", kako vole da nas danas nazivaju nesretnici sto upalise svjetlo, mracnije od svakog mraka, ali me je prosli rat debelo obiljezio, pa, ma koliko se to kosilo sa mojim lijevim opredjeljenja koje izlazi iz okvira ovih nasih jeftinih dnevnopolitickih nacionalizama, ja sam odavdje pa do kraja svijeta, jednom za sva vremena, raskrstio s tim ko mi je neprijatelj, a ko prijatelj... pa, ako sam citajuci knjige preioda koji postujem (i u kojem cu na svaku negativnu pronaci barem 10 pozitivnih stvari), cak i pisane od strane onih koji su se zakleli da to nije bio slucaj (i kod Tempa... i kod Djilasa... i kod Mihiza... i mnogih drugih), mogao da kod pojedinaca prepoznam taj element nikada presahlog velikosprskog kurcenja i stavljanja jednog naroda na pijedestal (price o razlicitim gestovima ljudi tipa Colakovica, papka Pucara i njemu slicnih, govorile su ovome u prilog) onda cu davanje naziva ulica u samom srcu sarajevske carsije, u kojoj sam odrastao, po nekim nama dalekim i nebitnim srpskim satro-carevima i satro-kraljevima, usranim hajducima, koji su obicno bili picketine i palikuce, kradljivci sijena i kokosijih jaja, kojima ce se kasnije, u toku nacionalnih preporoda, od lazi i mitova satkati price o junackim zivotima, onda cu, dakle, davanje takvih imena, pogotovo kada se zna ko su obicno bile zrtve tih "junackih" hajduckih poduhvata, smatrati cistim provociranjem, kurcenjem i nepostivanjem, a ne nekakvom, satro, "zajednickom istorijom".

Bivsi sistem je ovom gradu dao MNOGO! Titu i proteklim vremenima ovaj grad ima da zahvaljuje vjecno. Samo za onih 15 fakulteta, u onako jadnoj i nepismenoj zemlji, za sva ona radna mjesta i firme koje su hranile hiljade i hiljade, na cijim temeljima i danas zivi ovo malo ekonomije sto je ostalo, sto nisu razgrabili i pokrali, ima da mu ustanemo svaki put kada mu ime spomenu. Ali ni taj sistem nije bio savrsen... ovo isijavanje necega sto je tada izgledalo kao rudiment, a danas je svakodnevni sport - srbovanje, jedan je od primjera te nesavrsenosti, te jedno od objasnjenja svega sto nam se desilo kasnije.

Cara Dusana vise nema u Sarajevu, niti ce ga vise ikada biti! Pedalu je dobio i izmisljeni Milos Obilic, kao i lazni junaci - hajduci - kradljivci sitne peradi i ubice djece.
Nikada vise u Sarajevu!


Sarajevo sebi, ipak, a to cu uvijek da PODVUCEM, i pored svih mogucih prevrata i zle krvi, NIJE dozvolilo ono sto rade hercegovacke ustase, dajuci ulicama imena fasista, ili cetnici, izljevajuci biste istih po nekim gradovima, pa su, uglavnom, ulicama vracani nazivi koje su i nekada ranije nosile, uz ocekivane minderaske promasaje i gluposti koji se ticu revansizma kada je rijec o pojedinim imenima iz komunisticke nam proslosti, koji su svojom antifasistickom borbom i, na kraju krajeva, i oslobadjanjem ovih prostora, pa tako i Sarajeva, od stranih i domacih fasista i nacista (a ne smije se zaboraviti kakva su muda do poda bila potrebna da se stane pred onakvu masineriju kakva je udarila na ove prostore) itekako zavrijedili da ulice nose i njihova imena... Mada, gledajuci revansizam ostalih naroda, primjer Sarajeva je mila majka.
Last edited by Chisum on 15/04/2011 21:38, edited 1 time in total.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#128 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by njonjica »

Chmoljo wrote:
GOLFER wrote:
Znaci USTASKI nazivi su eto isto kao i Bosnjacki :shock: :shock: :shock:

Ovo je Bosna i u bosanskim gradovima bi prvenstvo trebali imati valjda ljudi koji su svojim zivotom i radom doprinjeli na neki nacin razvoju BiH, grada i slicno... Ali sada ti izjednaci bosnjake sa USTASAMA e svaka ti cast... :(
loše, jako ti je loše to što radiš. vidi se iz aviona da momak nije imao namjeru to uraditi. nego vam je uživanje istrgnuti iz konteksta i pljunuti po nekome. sve primadone :roll: ne smiješ ništa reći da ne posumnjaju u uvredu :roll:

sad bi se kao on tebi trebao izvinjavati, šta li?
Vala bas.....iz ovog razloga ja vec dugo ovaj forum samo citam a napisem post svake prestupne....koji, btw, bude uredno popljuvan od nekog...


Jasta nego Vase Strase...Drvarska, Vuka Karadzica, Capajeva...mirise na djetinjstvo, na sigurnost.

Stranac sam u rodnom gradu.
:(
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#129 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by BiH-x »

Chisum wrote:
cyprus wrote:Treba shvatiti da je Sarajevo 45-92. bilo dio države, čije su historije bili dio i car Dušan i kralj Tomislav... iz tog aspekta nije besmisleno što su postajale i takve ulice, istina možda nisu trebale imat tako atraktivne lokacije

Kada 92. godine Bosna i Hercegovina postaje nezavisna država, nazivi sličnog porijekla su izgubili svoj smisao i bilo je logično da ih se zamjeni... ali masa je primjera da se to uradilo na idiotski način i da su mnoge ulice neopravdano ostale bez svog ranijeg naziva

Ali kad vidim kako je to urađeno u drugim gradovima, i sretan sam :)

Jesu bili dio istorije, ali su isto tako bili dio necega sto bi, zarad postovanja onih cije ces zivote, djetinjstva i sjecanja vjecno vezati za ime jedne ulice, trebao uzeti u obzir.

Da se razumijemo!
Ja sam crven do kosti, "komunjara", kako vole da nas danas nazivaju nesretnici sto upalise svjetlo, mracnije od svakog mraka, ali me je prosli rat debelo obiljezio, pa, ma koliko se to kosilo sa mojim lijevim opredjeljenja koje izlazi iz okvira ovih nasih jeftinih dnevnopolitickih nacionalizama, ja sam odavdje pa do kraja svijeta, jednom za sva vremena, raskrstio s tim ko mi je neprijatelj, a ko prijatelj... pa, ako sam citajuci knjige preioda koji postujem (i u kojem cu na svaku negativnu pronaci barem 10 pozitivnih stvari), cak i pisane od strane onih koji su se zakleli da to nije bio slucaj (i kod Tempa... i kod Djilasa... i kod Mihiza... i mnogih drugih), mogao da kod pojedinaca prepoznam taj element nikada presahlog velikosprskog kurcenja i stavljanja jednog naroda na pijedestal (price o razlicitim gestovima ljudi tipa Colakovica, papka Pucara i njemu slicnih, govorile su ovome u prilog) onda cu davanje naziva ulica u samom srcu sarajevske carsije, u kojoj sam odrastao, po nekim nama dalekim i nebitnim srpskim satro-carevima i satro-kraljevima, usranim hajducima, koji su obicno bili picketine i palikuce, kradljivci sijena i kokosijih jaja, kojima ce se kasnije, u toku nacionalnih preporoda, od lazi i mitova satkati price o junackim zivotima, onda cu, dakle, davanje takvih imena, pogotovo kada se zna ko su obicno bile zrtve tih "junackih" hajduckih poduhvata, smatrati cistim provociranjem, kurcenjem i nepostivanjem, a ne nekakvom, satro, "zajednickom istorijom".

Bivsi sistem je ovom gradu dao MNOGO! Titu i proteklim vremenima ovaj grad ima da zahvaljuje vjecno. Samo za onih 15 fakulteta, u onako jadnoj i nepismenoj zemlji, za sva ona radna mjesta i firme koje su hranile hiljade i hiljade, na cijim temeljima i danas zivi ovo malo ekonomije sto je ostalo, sto nisu razgrabili i pokrali, ima da mu ustanemo svaki put kada mu ime spomenu. Ali ni taj sistem nije bio savrsen... ovo isijavanje necega sto je tada izgledalo kao rudiment, a danas je svakodnevni sport - srbovanje, jedan je od primjera te nesavrsenosti, te jedno od objasnjenja svega sto nam se desilo kasnije.

Cara Dusana vise nema u Sarajevu, niti ce ga vise ikada biti! Pedalu je dobio i izmisljeni Milos Obilic, kao i lazni junaci - hajduci - kradljivci sitne peradi i ubice djece.
Nikada vise u Sarajevu!


Sarajevo sebi, ipak, a to cu uvijek da PODVUCEM, i pored svih mogucih prevrata i zle krvi, NIJE dozvolilo ono sto rade hercegovacke ustase, dajuci ulicama imena fasista, ili cetnici, izljevajuci biste istih po nekim gradovima, pa su, uglavnom, ulicama vracani nazivi koje su i nekada ranije nosile, uz ocekivane minderaske promasaje i gluposti koji se ticu revansizma kada je rijec o pojedinim imenima iz komunisticke nam proslosti, koji su svojom antifasistickom borbom i, na kraju krajeva, i oslobadjanjem ovih prostora, pa tako i Sarajeva, od stranih i domacih fasista i nacista (a ne smije se zaboraviti kakva su muda do poda bila potrebna da se stane pred onakvu masineriju kakva je udarila na ove prostore) itekako zavrijedili da ulice nose i njihova imena... Mada, gledajuci revansizam ostalih naroda, primjer Sarajeva je mila majka.
:thumbup:
MHAB
Posts: 449
Joined: 14/11/2010 11:05

#130 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by MHAB »

Rođen sam i već više od četrdeset godina bez prestanka živim u Sarajevu. Imam mnogo problema sa promjenom naziva ulica, škola itd. nakon zadnjeg rata. Vjerovatno je razlog što sam prestar da ih ponovo učim. Sad razumjem očevu majku koja je čitav život ulicu D. Tucovića zvala Šahinagića i imala još puno nekih naziva koja su meni kao djetetu bila čudna, a ponekad i smješna (npr. tadašnju kasarnu M. Tita je zvala egzercir što je valjda neki iskrivljeni, nepravilni izgovor neke njemačke riječi za vojno vježbalište ili nešto slično). Prošao sam nakon rata cijelu bivšu Jugu izuzev Kosova. Čak su i Slovenci promjenili mnogo naziva ulica, ali sam jedino u Ljubljani vidio da na kućama stoji i tabla sa starim (iz ex Juge) i tabla sa novim nazivom ulice jedna pored druge. Slažem se da su imena nekih ulica bila neprikladna za pojedine djelove grada pogotovo za opštinu Stari grad, ali je bilo brate i gluposti kod davanja novih imena ulica i škola nakon ovog zadnjeg rata.
Ukinuli Kaukčije Abdulah efendije ulicu, a on zajedno sa Hadži Lojom i Hadži Jamakom organizirao i vodio borbe sa AU vojskom kada je AU monarhija anektirala Bosnu, a dobio ulicu Tale ličanin (ili kako se već zove - meni je asocijacija na onog budalinu Taleta iz narodne pjesme). Ukinuli ulicu narodnom heroju Muhamedu Ganduri i dali joj ime Arapova po njegovom ocu po kome se i jedna od džamija u gradu u narodu zove Hadži Arapova. Pa moglo se ulici dati ime porodice Gandura, jer je ta porodica obilježila istoriju te ulice zadnjih stotinjak godina. Siguran sam da ovako većina ne zna o kome se radi, a vjerovatno ima i ljudi koji stanuju u toj ulici, a nemaju pojma ko je Arap po kome se zove ulica. Ulicu Nurije Pozderca koja je bila pokraj pivare premjestili na Dobrinju. Ako su već " pomicali " N. Pozderca valjda se ta ulica ili njen dio onda mogao nazvati po jednoj od najčuvenijih sarajevskih porodica Denišlić koja je u toj ulici imala svoje kuće i bašče. Npr. škola M.M. Salom postala E. Mulabdića kao i mnoge druge škole što su promjenile naziv. Taj Moris Salom je bio gradski ilegalac koji je pomagao građanima Sarajeva u toku drugog svjetskog rata (pod lažnim imenom) jer je kao Jevrej bio u velikoj (smrtnoj) opasnosti te je na kraju i uhvaćen i negdje (koliko se sjećam u Jasenovcu - ovo nisam siguran) i ubijen. Nemam ništa protiv da i E. Mulabdić " dobije " svoju školu ako je to svojim književnim opusom zaslužio i zadužio grad ili državu, ali što Mocu ukinuše kada se zna da je on direktno vezan za ovaj grad i predstavlja dio njegove antifašističke istorije. Ukidoše mi na taj način i vezu sa djetinjstvom i odrastanjem. Ima ovakvih primjera koliko god hoćete, ali ću ovdje " prikočiti " da sam ne pretjeram sa dužinom posta. Možda se još po nešto napiše nekada kasnije.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#131 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by amrica »

a skola musa cazim catic vs miljenko c?
vladislav skaric vs valter peric :roll:
MHAB
Posts: 449
Joined: 14/11/2010 11:05

#132 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by MHAB »

amrica wrote:a skola musa cazim catic vs miljenko c?
vladislav skaric vs valter peric :roll:
Evo moje mišljenje o tvom pitanju ili dilemi.

Prvi par Musa i Miljenko

Musa nema toliko veze sa gradom iako je jedno vrijeme (u nekoliko navrata) i živio u Sarajevu , ali je svakako jedan od najznačajnijih pjesnika sa prelaza iz devetnaestog u dvadeseto stoljeće na cijeloj književnoj sceni BiH . Po meni kod Bošnjaka apsolutno najznačajniji. Kao takav treba i zaslužuje da se neka škola zove po njemu. Eh sad je pitanje da li je trebalo uzeti Miljenku njegovu " školu" da bi je dali Musi. Miljenko je za razliku od Muse rođen u gradu (barem prema informacijama koje sam našao na netu), ali je većinu svog života proveo van grada: studij u Beogradu, španski borac na strani republike kao i mnogi komunisti sa ovih prostora, većinu vremena tokom drugog svjetskog rata do pogibije u širem rejonu Sutjeske (stariji znaju da se radilo o petoj neprijateljskoj ofanzivi) gotovo da se nije ni vraćao u Sarajevo. Ako se posmatra iz ugla njegove odanosti antifašizmu zaslužio je "školu". Ipak ako se mora birati između njih dvojice ja bih prije Musi dao "školu" nego Miljenku, jer je Musim stvaralački opus po meni značajniji nego Miljenkov doprinos antifašističkoj borbi koji je svakako bio značajan, ali ipak po meni je iza Muse. Interesanto je da se ta škola u jednom periodu (kraljevina Jugoslavija) zvala 1. narodna osnovna škola "Predstolonasljednik Petar" i nalazila se na mjestu (ulaz u dvorište) na kome su se sjekle Frankopanska i Nemanjina ulica. Škola je i danas na istom mjestu, ali se sada nalazi na križanju Gabeline i Čekaluše. U doba socijalizma je bila na uglu Matije Gubca i Nemanjine. Na uglu kojih ulica će biti u budućnosti (za dvadeset, trideset godina) znaće oni koji to dožive.

Drugi par Vladislav i Valter

U ovom slučaju obojica moraju imati, van svake sumnje, svoju"školu". Vladislav Skarić je osim činjenice da je rođen u ovom gradu svojim ukupnim naučnim opusom vrlo značajna ličnost za ovaj grad i kao takav mora imati školu.
Sa druge strane Valter je jedan od najznačajnijih brand-ova (simbola) ovog grada. On je uz Sarajevski atentat, Olimpijadu, Baščaršiju i čevape nešto što je obilježilo postojanje i trajanje ovog grada. Promjena naziva škole koja je nosila njegovo ime je velika sramota za ovaj grad odnosno njegove građane. Valter ima sve potrebno da bude legenda ovog grada. Iako rođen u Prijepolju on je veći simbol ovog grada nego kada se saberu zajedno mnogi od nas koji smo se rodili u njemu. Sam moment pogibije u centru grada braneći električnu centralu u trenutku kada je sloboda bila na domak ruke daje mu aureol osobe koja daje svoj život za opšti prosperitet grada. Ako to nije dovoljno za "školu" ja ne znam šta onda jeste. Ali kako Dubioza pjeva:" Vratiće se Walter...."
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#133 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by _BataZiv_0809 »

Iako je tema "obajatila" sto bi se reklo, napisat cu jedan osvrt.

Majka mi je rodjena u Sarajevu, iako je kao dijete preselila sa roditeljima u Zenicu, a bila je i sarajevski student. Otac radi u Sarajevu vec 30 godina. A evo i ja u Sarajevu, sa prekidima, zivim nekih desetak godina. Cesto sam sa roditeljima, ali i starim Sarajlijama, a narocito taksistima diskutovao na temu promjene imena ulica. Moji roditelji i dan danas govore "Dobrovoljacka" ; "Kralja Tomislava" ; "Miskinova". Jednostavno to su njima prirodni nazivi i to je nesto sto je nemoguce promijeniti.

Na ovoj temi sam procitao dosta postova koji su bliski mojima. Jednostavno mnogi nazivi su promjenjeni bez valjanog razloga, nego cisto da se prebrise proslost koja je vladajucoj kliki mrska. Nekim nazivima stvarno nije bilo mjesto u Sarajevu i neka ih vise nema (Car Dusan, Milos Oblic...) Medjutim kada covjek ode npr u Banjaluku i vidi sta je tamo uradjeno, ovo u Sarajevu je djecija pjesmica.

U mojoj rodnoj Zenici je uradjena slicna stvar. Angazovali su univerzitetskog profesora Saliha Jalimama da smisli nova imena ulicama. Covjek je svo sjecanje na NOB i Jugoslaviju ukinuo, ostale su samo ulice Titova (skracena na 1/3 predratne duzine), Dzemala Bijedica i ZAVNOBIH-a. Neki vjerski sluzbenici, pisci tankog opusa,pa i kvislinzi dobise najuglednije ulice u gradu. Cak se dan Zenice iz dana oslobodjenja od fasizma 12.april prebaci na neki 20.mart kad se po uvazenom profesoru lafo Zenica prvi put spominje u nekim dubrovackim spisima.

Vrhunac price je imenovanja polovice bulevara Bratstva i Jedinstva po bivsem zenickom nacelniku Ezheru Ezi Arnautovicu, koji je pravosnazno presudjeni privredni kriminalac. SDA bratija je to predstavila kao politicki progon i gebelsovskim metodama istom pripisala sve infrastrukturne projekte od znacaja za Zenicu. Iako je taj bulevar sagradjen poslije njegovog mandata, a vecina ostalih objekata koji mu se pripisuju, izgradjeni ili prije njegovog mandata ili za vrijeme, ali bez njegove zasluge. Eto ispalo je da je komunisticki mucenik sagradio Zenicu :lol: Dzaba bili demanti ljudi sa dokumentovanim dokazima da on nema veze sa tim, dzaba peticije, nista ne upali :sad:

Ovo slovenacko rjesenje sa duplim tablama je stvarno dobra ideja, mada sad kada je sve manje ljudi koji se sjecaju tih naziva ulica, to polako gubi smisao. Ali eto bilo bi mi drago vidjeti te duple table. I ovo sto je uradjeno u Starom Gradu sa objasnjenjima naziva ulica je takodjer za svaku pohvalu. :thumbup:


P.S. Offtopic: Inace mozda niste znali-najduza ulica u Zenici nosi ime Sarajevska :D Jos se sad dodatno modernizuje igradnjom gradske magistrale. Zenicka ulica u Sarajevu je na Malti kod Velike Baste i duga cca 30 metara :oops: . :D
User avatar
karanana
Posts: 47309
Joined: 26/02/2004 00:00

#134 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by karanana »

imas gore na Istoriji slicnu temu koja je poprilicno zivahna.
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#135 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by ZV Keli »

MAN-lion's coach wrote:Neko je navikao da pominje ulice po predratnim nazivima,a sada mu kažeš neki novi i ne može se orjentisati iako tu živi sto godina.I sada ga treba kriviti što se ne snalazi po novim ulicama...

Meni lično je idiotski davati mostu na Otoci Kongresmena MCKloskey(ili kako već).
Možemo li davati neka imena mimo zaslužnika i nezaslužnika iz ovog rata?

Da li je ono deponija smještena u ulici Vladimira Preloga?
Ali zato je normalno davati imena "zasluznika" iz perioda 1941.-1945. ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#136 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by _BataZiv_0809 »

Druze karanana :thumbup:

Pratim i tu temu. Meni kao ljubitelju istorije nikad dosta istrazivanja fenomena prekrajanja iste na Balkanu :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#137 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by johntra »

ZV Keli wrote:
Ali zato je normalno davati imena "zasluznika" iz perioda 1941.-1945. ?
U svakom slučaju normalnije od imenovanja ulica tipa Azize Šaćirbegović i slično...
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#138 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Lakat Jebić »

ZV Keli wrote:
MAN-lion's coach wrote:Neko je navikao da pominje ulice po predratnim nazivima,a sada mu kažeš neki novi i ne može se orjentisati iako tu živi sto godina.I sada ga treba kriviti što se ne snalazi po novim ulicama...

Meni lično je idiotski davati mostu na Otoci Kongresmena MCKloskey(ili kako već).
Možemo li davati neka imena mimo zaslužnika i nezaslužnika iz ovog rata?

Da li je ono deponija smještena u ulici Vladimira Preloga?
Ali zato je normalno davati imena "zasluznika" iz perioda 1941.-1945. ?
ne ulazici u "meritum", ono na otoci je debilizam. most kongresmena mcklosky. koji je ovo padez?
moralo je ici ili most kongresmen mckloskey ili most kongresmena mckloskog/mckloskya
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#139 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by _BataZiv_0809 »

Lakat Jebić wrote:
ZV Keli wrote:
MAN-lion's coach wrote:Neko je navikao da pominje ulice po predratnim nazivima,a sada mu kažeš neki novi i ne može se orjentisati iako tu živi sto godina.I sada ga treba kriviti što se ne snalazi po novim ulicama...

Meni lično je idiotski davati mostu na Otoci Kongresmena MCKloskey(ili kako već).
Možemo li davati neka imena mimo zaslužnika i nezaslužnika iz ovog rata?

Da li je ono deponija smještena u ulici Vladimira Preloga?
Ali zato je normalno davati imena "zasluznika" iz perioda 1941.-1945. ?
ne ulazici u "meritum", ono na otoci je debilizam. most kongresmena mcklosky. koji je ovo padez?
moralo je ici ili most kongresmen mckloskey ili most kongresmena mckloskog/mckloskya
Da, potpuno se slazem. Ne znam uopce ko je taj kongresmen, vjerovatno neki koji su lobirali za BiH za vrijeme rata poput Joe Bidena, ali padez je fkt promasen. Mislim da je najbolje da pise Most: Kongresmena (ime) McCloskey
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#140 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by _BataZiv_0809 »

Kako se u SFRJ zvala ulica Mehmed pase Sokolovica na Mejtasu?

@Bloo @dječak sa šibicama @Chmoljo @bitanga_sa_otesa @Dervencanka1939
User avatar
muha_sa
Posts: 128701
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#141 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by muha_sa »

_BataZiv_0809 wrote: 21/04/2024 18:37 Kako se u SFRJ zvala ulica Mehmed pase Sokolovica na Mejtasu?

@Bloo @dječak sa šibicama @Chmoljo @bitanga_sa_otesa @Dervencanka1939
Nisi mene pito al neJma veze :D zvala se Mehmed Paše Sokolovica
NediM17
Posts: 21725
Joined: 05/11/2009 11:49

#142 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by NediM17 »

Sta ti znas, nema ni 70 godina da si u Saraj'vu. :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66398
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#143 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by _BataZiv_0809 »

muha_sa wrote: 21/04/2024 18:43
_BataZiv_0809 wrote: 21/04/2024 18:37 Kako se u SFRJ zvala ulica Mehmed pase Sokolovica na Mejtasu?

@Bloo @dječak sa šibicama @Chmoljo @bitanga_sa_otesa @Dervencanka1939
Nisi mene pito al neJma veze :D zvala se Mehmed Paše Sokolovica
Halali :kiss:
Znaci jedna od rijetkih koja nije mijenjala ime :bih:
User avatar
muha_sa
Posts: 128701
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#144 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by muha_sa »

NediM17 wrote: 21/04/2024 18:50 Sta ti znas, nema ni 70 godina da si u Saraj'vu. :lol:
:lol:

Lola lolo pa i u "Bujrum" išo a moradoh ka "Bujrumu" od Katedrale pa uzbrdo te lijevo bacit pogled u Mehmed Paše Sokolovica ne bil vidio jeNNu crnku koja je stanovala tik na pocetku :D
_BataZiv_0809 wrote: 21/04/2024 19:19
muha_sa wrote: 21/04/2024 18:43
_BataZiv_0809 wrote: 21/04/2024 18:37 Kako se u SFRJ zvala ulica Mehmed pase Sokolovica na Mejtasu?

@Bloo @dječak sa šibicama @Chmoljo @bitanga_sa_otesa @Dervencanka1939
Nisi mene pito al neJma veze :D zvala se Mehmed Paše Sokolovica
Halali :kiss:
Znaci jedna od rijetkih koja nije mijenjala ime :bih:
Halalio :kiss: :D

Ove današnje nazive nikako da skontam--kad me pitaju za neku ja im kažem deder ako znaš kako se prije zvala pa možda i pogodim :D
Post Reply