Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Filter
Posts: 8071
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#26 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Filter »

Bloo wrote:ja ulice zovem onim imenom koje su imale kad sam se rodila i kad sam njima hodila dok sam bila mala

rijetko cujem da je neko Vase M. zovnuo Vase Štrase :D meni drag izraz

ili pak Nemanjina gore na Mejtašu

jednostavno kada izgovorim imena tih ulica (koja sada nose duga imena) bude mi nekako drago i toplo kao da sam opet dijete :)
+1

hvala bogu da se jos neko sjeca vase strasse
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#27 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by helpdesk »

Azize Shacirbay (jel se vako pishe)
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#28 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by 1946 »

MAN-lion's coach wrote:Neko je navikao da pominje ulice po predratnim nazivima,a sada mu kažeš neki novi i ne može se orjentisati iako tu živi sto godina.I sada ga treba kriviti što se ne snalazi po novim ulicama...
Meni lično je idiotski davati mostu na Otoci Kongresmena MCKloskey(ili kako već).
Možemo li davati neka imena mimo zaslužnika i nezaslužnika iz ovog rata?
Da li je ono deponija smještena u ulici Vladimira Preloga?
Sreća pa je ovo zaokruženo brže-bolje ispravljeno
Image
:shock: :shock: :shock: :lol:
Živjeti u Sarajevu i ovo lupiti... Image

Mnogo ljepši su izvorni nazivi, oni koji su bili prije nego su svoje nametnuli raznorazni režimi što fašistički što komunistički
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#29 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Alhemicarkaa »

nikos i bloo :thumbup:

Zašto Kralja Tomislava ne zovem Koševska? Zato što sam se ulicom Kralja Tomislava hiljadu puta popela vračajući se iz grada sa mamom, Koševskom nisam, zašto Vase štrase?, zato što sam upravo kroz Vase-štrase prošetala svoj prvi korzo (pazi kako ćeš se okrenuti kod Slatkog čošeta da ne bude ofirno :oops: )...
Meni ljudi po kojima te ulice nose nazive ne znače ništa, ali sami nazivi su mi sentimentalni i podsječaju na ljepši i bezbrižniji period (ne u političkom smislu, već u smislu odrastanja, te nazive vežem za svoje djetinjstvo).

Kako je Đole rekao kad je prvi put svirao u Podgorici, iza rata - dobro vece, prvi put sviram u ovom gradu, ja u Podgorici nisam nikad svirao, niti bio, dok u Titogradu jesam...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45569
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#30 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chmoljo »

1946 wrote: Sreća pa je ovo zaokruženo brže-bolje ispravljeno
Image
:shock: :shock: :shock: :lol:
Živjeti u Sarajevu i ovo lupiti... Image

Mnogo ljepši su izvorni nazivi, oni koji su bili prije nego su svoje nametnuli raznorazni režimi što fašistički što komunistički
najljepši su oni nazivi koje ljudi doživljavaju kao svoje. Cyprus vrlo dobro reče, što je Nerkez Smailagić morao dobiti ulicu na račun Španskih boraca? kao da nije bilo kamara novih naselja gdje se moglo dati to ime. ali, eto, ne valja, komunističko, pu pu pu. jest da su oni sve to izgradili... ali sad nam ne valjaju. valjda se treba stiditi Španskih boraca, treba zaboraviti da je bilo naših Bosanaca tamo.

jedan Nobelovac ima ulicu kratku ko februar na Alipašinu, drugi Bogu iza nogu ispod Žuči. btw, neko spomenu deponiju, i da je to problem što je on tu. to stvarno nije problem, jer sam neki dan ulazio u krug, i deponija je jedan od čišćih dijelova grada, vjerovali ili ne.

Nazivi poput parka Cara Dušana su bile gluposti. bilo je pretjerano nazivati i glavnu ulicu po Vasi Miskinu. ja bih je prije dao Valteru, no Vaso je mnogo prije Vladimira Perića proglašen narodnim herojem i sigurno da je za tadašnje vlasti to davanje naziva ulice imalo svoju logiku. pitam se šta će naši unuci misliti o Azizi Šaćirbegović, al' eto, ona nije problem. da je Vesna, već bi se našla zamjerka...
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#31 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by 1946 »

Chmoljo wrote:najljepši su oni nazivi koje ljudi doživljavaju kao svoje. Cyprus vrlo dobro reče, što je Nerkez Smailagić morao dobiti ulicu na račun Španskih boraca? kao da nije bilo kamara novih naselja gdje se moglo dati to ime. ali, eto, ne valja, komunističko, pu pu pu. jest da su oni sve to izgradili... ali sad nam ne valjaju. valjda se treba stiditi Španskih boraca, treba zaboraviti da je bilo naših Bosanaca tamo.

jedan Nobelovac ima ulicu kratku ko februar na Alipašinu, drugi Bogu iza nogu ispod Žuči. btw, neko spomenu deponiju, i da je to problem što je on tu. to stvarno nije problem, jer sam neki dan ulazio u krug, i deponija je jedan od čišćih dijelova grada, vjerovali ili ne.

Nazivi poput parka Cara Dušana su bile gluposti. bilo je pretjerano nazivati i glavnu ulicu po Vasi Miskinu. ja bih je prije dao Valteru, no Vaso je mnogo prije Vladimira Perića proglašen narodnim herojem i sigurno da je za tadašnje vlasti to davanje naziva ulice imalo svoju logiku. pitam se šta će naši unuci misliti o Azizi Šaćirbegović, al' eto, ona nije problem. da je Vesna, već bi se našla zamjerka...
Prva rečenica :thumbup:
Ja nazive koje su nametali do sada ne doživljavam kao svoje. Vojvode Stepe ili Kulina bana...hmmm logčno je šta je "moje"... Miloša Obilića ili Safvet-bega Bašagića - zna se šta je "moje"... Bilo je pretjerano davati glavnoj ulici ime bilo koga ko se ne zove Isa-beg Ishaković, ali eto car Dušan je imao prednost kod tog režima u odnosu na Isa-bega, što li Bože? U skladu sa tim lošim izborom imena ulica je i Aziza, ali prigovarati "zelenim" zbog tih par smiješnih naziva, dok su ondašnji "crveni" dali desetke takvih je šega
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50491
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

ali meni je bilo 5 godina i igrala sam se u paru cara Dušana :roll: i kad dobrih 8 godina svog života ideš tamo i igraš se i slušaš park cara dušana, nekak ti je teško, bez obzira što se prije tako zvao, sada ga nazivati At Mejdan
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45569
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#33 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chmoljo »

u 1945. su ušlo bez nacionalnog naziva i opredjeljenja, i sve do 1974. a ti bi još imena ulica :lol: :lol: :lol: jah :mrgreen:

nekad je potrebno pravilno odvagati, a ne hrakati po ljudima iz ličnih pobuda...
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#34 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by amrica »

Bloo wrote:ali meni je bilo 5 godina i igrala sam se u paru cara Dušana :roll: i kad dobrih 8 godina svog života ideš tamo i igraš se i slušaš park cara dušana, nekak ti je teško, bez obzira što se prije tako zvao, sada ga nazivati At Mejdan

Sjetih se, jednom rece jedan:

idemo u Cark Para Dusana :lol: :lol:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11994
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#35 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Ma.Le.Na »

ma ok neka imena nisu bila na mjestu..i neka su promjenjena
ono sto mene buni je uzeti ime ulice i prebaciti ga na drugi dio grada :shock:
sta je poenta toga??
preimenujes ulicu koja se tako zvala u posljednjih 90 godina :-) ...i taj naziv das ulici na grbavici :roll:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50491
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#36 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

Ma.Le.Na wrote:ma ok neka imena nisu bila na mjestu..i neka su promjenjena
ono sto mene buni je uzeti ime ulice i prebaciti ga na drugi dio grada :shock:
sta je poenta toga??
preimenujes ulicu koja se tako zvala u posljednjih 90 godina :-) ...i taj naziv das ulici na grbavici :roll:

joj znam :D ja jednom sjela u taksi i govorim taksisti krizanje Fadila Jahica i Drvarske :D

covjek suti i stoji :D

i gledam me ko zadnjeg debila :D

premjestili Fadila negdje na jezero

a Drvarska ide sa Bistrika i kriza se sa nekim hadzi nesto :S

covjek konto ja pukla
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11994
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#37 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Ma.Le.Na »

Bloo wrote:
Ma.Le.Na wrote:ma ok neka imena nisu bila na mjestu..i neka su promjenjena
ono sto mene buni je uzeti ime ulice i prebaciti ga na drugi dio grada :shock:
sta je poenta toga??
preimenujes ulicu koja se tako zvala u posljednjih 90 godina :-) ...i taj naziv das ulici na grbavici :roll:

joj znam :D ja jednom sjela u taksi i govorim taksisti krizanje Fadila Jahica i Drvarske :D

covjek suti i stoji :D

i gledam me ko zadnjeg debila :D

premjestili Fadila negdje na jezero

a Drvarska ide sa Bistrika i kriza se sa nekim hadzi nesto :S

covjek konto ja pukla
kod nas u susjedstvu da ne kazem mahali :D bila ulica...bukvalno 90 godina nosila taj naziv..
2 puta je preimenovali...a taj stari naziv prebacili na grbavicu :-)
fkt mozak :-)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#38 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by VjecitiStudent »

Chemist wrote:Da budem iskren, nisam temu zamislio ni kao mjesto na koje cemo copy paste metodom postati stvari koje moze svako od nas naci na google-u. Mozda nisam bio do kraja jasan i decidan u svom obrazlaganju teme pa cu sada pokusati. Primjecijem da ljudi izbjegavaju nazivati primjerice ulicu Ferhadija tim imenom vec koriste naziv Vase Miskina. Cemu toliko odbijanje da se koristi novi naziv, koji ima vise veze sa gradom nego naziv Vase Miskina, a usput to je naziv koji je sasvim slucajno bio i prije promjene u Vase Miskina. Slicnu stvar primjecujem i u slucaju Kosevske - Kralja Tomislava. Ove ulice navodim samo kao primjer.

Zanima me kako ljudi gledaju na to, ako im je drazi predratni naziv, zasto je to tako, ako misle da je bolji naziv iz AU ili Osmanskog perioda zasto je to tako. (Nekako cisto sumnjam da ce biti veliki broj ljudi kojima se svidja sadasnje stanje). Mada ukoliko tema ode u smijeru da se pobroji sto vise ulica sa svim nazivima koje su nosile, pa da ovo bude nesto kao leksikon naziva Sarajevskih ulica tada ce mi to biti izrazito drago.
Ako je glavni cilj akcije ratnog preimenovanja ulica u Sa. bio da se ulicama vrate izvorna imena, tj. imena koja su ulice dobile onda kada su i nastale, zasto su onda i ulice koje su nastale tek nakon 1945. dobile nova imena, umjesto izvornih?

Da li nas sada ceka jos jedna akcija vracanja izvornih naziva ulica?
User avatar
muha_sa
Posts: 128724
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#39 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by muha_sa »

Imamopobjednika wrote:Park Cara Dusana, Obala Vojvode Stepe, Kralja Tomislava, Hajduk Veljkova, Milosa Obilica, Vladimira Gacinovica, Marka Kraljevica, Dimitrije Tucovica, Nedeljka Cubrinovica, Petra Kocica, Stevana Sindjelica, Stojanke majke knespoljke :lol: ...
Fuj, kada se samo sjetim. I to gotovo sve, osim jedne- dvije su bile u opcini Stari Grad. Namjerna i svjesna provokacija, ne moze niko realan ponuditi neko drugo objasnjenje.
ne barci mi ulicu :D ovako--izadjem iz avlije pa ako krenem lijevo preko mosta onda dolazim u ulicu Vladimira Gacinovivca--mogu i malo desno prema pocetnoj za trebevic-Dimitrija Tucovica--pa malo uz Hrgicev sokak te u Spire Knezevica kod mog ahbaba Brace :lol:
onda se vrnem na obalu Vovode Stepe pa prema carsiji--s desne strane Danila Ilica u produzetku Milosa Obilica-pa Trifka Grabeza......jebaji ga--ne mogu vise-nahodah se :lol:

ps.
ovi novi su jebeni :-) ukinuse mi Palmira Toljatija i uvalise me u ulicu Gradacacka--iliti Grada Cacka :lol:
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#40 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by gurabija78 »

Bloo wrote:ali meni je bilo 5 godina i igrala sam se u paru cara Dušana :roll: i kad dobrih 8 godina svog života ideš tamo i igraš se i slušaš park cara dušana, nekak ti je teško, bez obzira što se prije tako zvao, sada ga nazivati At Mejdan
je li bolje Cara Dusana ili Cace Musana? :D
User avatar
Truba
Posts: 81966
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Truba »

prije mi se ulica zvala Grada Čačka i kako dođe nova vlast promijeniše u Gradačačka
:x :x :x :x
El_comadante
Posts: 7972
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#42 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by El_comadante »

ma glupo mi je davati imena ulica u Sarajevu nekoga ko nije bio ni blizu bosne a treba davati imena ulica koji imaju veze sa Sarajevom je za mene uredu.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#43 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by gurabija78 »

u ovoj nesretnoj drzavi ulice treba da imaju imena po brojevima iskljucivo... i cvijece i ptice mogu imati nacionalisticki predznak i nekog vrijedjat u pm..... doduse i brojevi su arapski :lol:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#44 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by respo »

zanima me sta bi bilo recimo sa ulicama grada barcelone ili grada bakua i tih imena sto nose nazive gradova kad bi "zaratili" s nekom od tih drzava
pretpostavljam da bi bilo gdje ces trg barcelone u mom gradu oni tamo katalonci najveci dusmani itd
znaci suma sumarum vratiti stare nazive do marin dvora od marin dvora ostaviti savu kovacevica petra dokica vuka karadzica itd
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50491
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#45 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

respo wrote:zanima me sta bi bilo recimo sa ulicama grada barcelone ili grada bakua i tih imena sto nose nazive gradova kad bi "zaratili" s nekom od tih drzava
pretpostavljam da bi bilo gdje ces trg barcelone u mom gradu oni tamo katalonci najveci dusmani itd
znaci suma sumarum vratiti stare nazive do marin dvora od marin dvora ostaviti savu kovacevica petra dokica vuka karadzica itd

Vuk KAradzic je Pehlivanusa Centar/Stari Grad granica :)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#46 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by respo »

znam on mi je pao na pamet
al eto razloga da se prebaci u komunisticki dio grada
a ove nove nazive znaci davati od stupa na nadalje otprilike
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50491
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#47 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

respo wrote:znam on mi je pao na pamet
al eto razloga da se prebaci u komunisticki dio grada
a ove nove nazive znaci davati od stupa na nadalje otprilike

a što je jadni čika Vuk kriv :roll:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#48 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by respo »

ko kaze da je kriv?

tako bi se jedino ugodilo svima
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50491
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#49 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

:sad:

mozda bolje da se sve ulice preimeniju u boje i brojeve i cvijece
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#50 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by respo »

ne valja ni to nekome ne bi odgovarala odredjena boja broj ili cvijece
Post Reply