Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#1 Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chemist »

Sta mislite o nazivima ulica u Sarajevu, barem onih glavnih recimo
Cemalusa - Franje Ferdinanda (Franza Ferdinanda) - Titova,
Rudolfova - Strossmayerova
Trg Franje Josipa (Franza Josefa)- At Mejdan
Ulica Franje Josipa (Franza Josefa) - JNA - Branilaca Sarajeva

Da sad ne navodim dalje primjere, nadam se da ste shvatili.


Na otvaranje teme me potaknula jedna druga tema ona o kaldrmi na Casriji, oko koje se tolika koplja lome i argumenti sukobljavaju. Tamo je jedan forumas napisao ulica Vase Miskina...sad, zanima me po cemu je jedan naziv ulice vazniji od drugoga (Vase Miskima - Ferhadija) a naziv Ferhadija u ukupnom zbiru stoji duze od naziva Vase Miskina. Zasto kada su u pitanju glave ulice oba naziva su data prema zelji strane uprave odnosno mimo volje i zelje gradjana Sarajeva. Po cemu smo mi danasnji stanovnici Sarajeva duzni nase ulice i dan danas oslovljavati imenima Milosa Obilica, Vojvode Radomira Putnika i slicno, a ne npr Safvet bega Basagica ili Alipasina. Zar nam se toliko ne svidja biranje naziva ulica. Bilo je glupih i pocetnickih gresaka ali ne mozemo sada generalizirati. Shvatam da je vrijeme socijalizma bilo i vrijeme prosperiteta ali da se sad u potpunosti vracamo na to, ne ide ni to...
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#2 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by GOLFER »

Chemist wrote:Sta mislite o nazivima ulica u Sarajevu, barem onih glavnih recimo
Cemalusa - Franje Ferdinanda (Franza Ferdinanda) - Titova,
Rudolfova - Strossmayerova
Trg Franje Josipa (Franza Josefa)- At Mejdan
Ulica Franje Josipa (Franza Josefa) - JNA - Branilaca Sarajeva

Da sad ne navodim dalje primjere, nadam se da ste shvatili.


Na otvaranje teme me potaknula jedna druga tema ona o kaldrmi na Casriji, oko koje se tolika koplja lome i argumenti sukobljavaju. Tamo je jedan forumas napisao ulica Vase Miskina...sad, zanima me po cemu je jedan naziv ulice vazniji od drugoga (Vase Miskima - Ferhadija) a naziv Ferhadija u ukupnom zbiru stoji duze od naziva Vase Miskina. Zasto kada su u pitanju glave ulice oba naziva su data prema zelji strane uprave odnosno mimo volje i zelje gradjana Sarajeva. Po cemu smo mi danasnji stanovnici Sarajeva duzni nase ulice i dan danas oslovljavati imenima Milosa Obilica, Vojvode Radomira Putnika i slicno, a ne npr Safvet bega Basagica ili Alipasina. Zar nam se toliko ne svidja biranje naziva ulica. Bilo je glupih i pocetnickih gresaka ali ne mozemo sada generalizirati. Shvatam da je vrijeme socijalizma bilo i vrijeme prosperiteta ali da se sad u potpunosti vracamo na to, ne ide ni to...
U Sarajevu bilo ulica nekakvih VOJVODA i srpskih dzenerala koji Sarajevu nista nisu znacili a u njega nikad ni zagazili, dok ono koji su sve dali za grad nisu se ni spominjali prije svega recimo ISA-BEG ISAKOVIC...
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#3 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chemist »

Izmedju ostalog i to...a mi konstantno se pozivamo na predratne nazive, na ljude koji kada se stave u kontekst 600 godisnje historije grada nista ne znace...
neki
Posts: 6723
Joined: 17/02/2005 07:57

#4 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by neki »

Chemist wrote:Sta mislite o nazivima ulica u Sarajevu, barem onih glavnih recimo
Cemalusa - Franje Ferdinanda (Franza Ferdinanda) - Titova,
Rudolfova - Strossmayerova
Trg Franje Josipa (Franza Josefa)- At Mejdan
Ulica Franje Josipa (Franza Josefa) - JNA - Branilaca Sarajeva

Da sad ne navodim dalje primjere, nadam se da ste shvatili.

...
Samo da dopunim..Atmejdan park se zvao i Trg cara dusana :-) :lol:
Klon
Posts: 268
Joined: 09/01/2005 14:09

#5 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Klon »

mnogi danasnji nazivi ulica u starom gradu su stari nazivi koji su se koristili jos prije prve jugoslavije.
tako da sam protiv toga da se vracaju nazivi iz SFRJ.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#6 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by amrica »

Chemist wrote: Ulica Franje Josipa (Franza Josefa) - JNA - Branilaca Sarajeva

.

Moja nana znala reci ulica kralja Pe (tra)... JeNeA...

Inace, tamo je rodjena :D
Last edited by amrica on 11/04/2011 22:31, edited 1 time in total.
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#7 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Imamopobjednika »

Park Cara Dusana, Obala Vojvode Stepe, Kralja Tomislava, Hajduk Veljkova, Milosa Obilica, Vladimira Gacinovica, Marka Kraljevica, Dimitrije Tucovica, Nedeljka Cubrinovica, Petra Kocica, Stevana Sindjelica, Stojanke majke knespoljke :lol: ...
Fuj, kada se samo sjetim. I to gotovo sve, osim jedne- dvije su bile u opcini Stari Grad. Namjerna i svjesna provokacija, ne moze niko realan ponuditi neko drugo objasnjenje.
Last edited by Imamopobjednika on 11/04/2011 22:37, edited 2 times in total.
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#8 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by helpdesk »

Ja sam shvatio da prijeratne događaje vežem uz 'prijeratne' nazive ulica, a poslijeratne događaje uz 'nove/stare' nazive ulica. Fakat nehotice.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50501
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

Pehlivanuša - Vuka KAradzica

Drvarska - Il je Hadzi Idrizova il je nesto sesto

jedan taksista me napade da je to srpski naziv ulice kao Drvar :shock: ljudi ba drva vukli
JAO JAO
Posts: 55
Joined: 05/02/2010 15:35

#10 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by JAO JAO »

Azize Sacirbegovic- Ivana Krndelja , vratite nam Ivana
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#11 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by vjesticanametli »

e bas mogli bi tu azizu skloniti ................a bila je i lenjinova
nikos
Posts: 8
Joined: 01/07/2009 09:23

#12 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by nikos »

Vidjeh temu, i rekoh ovo mora da se pročita jer je vezano za naš grad i ulice, pomislih sigurno interesantno...
A onda pročitah neke nepovezane stvari, ne razumijem kakve veze ima kako su se prije zvale ulice, a kako sad, bitno je i normalno da se njihova imena mijenjaju jer time dajemo počast ljudima koji su bitni nama, našem gradu, državi, događaju, trenutku...
Kroz istoriju su mnogi ljudi bili, a i bit će bitni. Ne moraju to biti političari, tu su: pjesnici, pisci, slikari...
Ne vidim nikako razlog polemisanja oko naziva, neka svako zove ulicu onako kako želi, jer možda ih imena ulica vežu za neki bitan lijep trenutak u njihovom životu.
Prema tome možda je bolje da se ova tema povede u drugom pravcu npr. ko su ljudi čija imena nose ulice. pa krenimo od:
"Vilsonovo šetalište" zove se po 28. predsedniku SAD - Tomasu Vudrovu Vilsonu koji je 1917. godine objavio rat Njemačkoj, a time i naznačio kraj moćne Austro-Ugarske carevine. Međutim, da bi čudo slučajnosti bilo veće, ta ista Austrougarska je ovu ulicu napravila, uredila i pustila u promet početkom prošlog stoljeća, nazvavši je “Kalajeva promenada” prema imenu svog diplomate, političara, ministra finansija i poglavara BiH Benjamina Kalaja. Nakon pada Austrougarske, Kalajeva promenada dobija naziv Vilsonova promenada, odnosno Vilsonovo šetalište. Ovaj naziv će od 1941-1945 biti preinačen u “Musolinijevo šetalište”
Bilo kako bilo, ova promenada naziva kod Sarajlija nema ama baš nikakvo istorijsko značenje. U najboljem slučaju ono je minimalno, na razini dobro informisanih gradjana. Ali, postoji zato ono drugo, maksimalno, značenje ovog šetališta - sentimentalno! Tu je, pokraj njihove Miljacke, kuda se pruža šetalište, u aleji lipa, u polusjeni gradskih svjetiljki, začeto na hiljade ljubavi. Zakazano milijun sastanaka. Podjeljena milijarda poljubaca. A lipe su rasle od uzdaha i nježnih riječi. Tako je to oduvjek bilo, pa su o ovom mjestu ljubavi pjesnici o tome naširoko pripovijedali. Oko novo-starog naziva Vilsonovog šetališta, bez i jednog glasa protiv, složili su se babe i djede, mame i tate, sinovi i kćeri sarajevske. Sentimentalno vezane generacije i generacije ovog grada nisu posegnule ni za kakvim stranačkim, nacionalnim, vjerskim “prisvajanjem” Aleje Uzdaha.
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by cyprus »

Čime je recimo Nerkez Smajlagić zaslužio da ima jednu od najmnogoljudnijih ulica u gradu, uz dužno poštovanje? Mislim, i google ga prilično teško nalazi...
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#14 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by HomeArt »

Jedan od najgorih primjera koji malo ko spominje u Sarajevu je Wilsonovo setaliste kojem bi trebalo vratiti naziv Kalajev kej.

:thumbup: nikos
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#15 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chemist »

Da budem iskren, nisam temu zamislio ni kao mjesto na koje cemo copy paste metodom postati stvari koje moze svako od nas naci na google-u. Mozda nisam bio do kraja jasan i decidan u svom obrazlaganju teme pa cu sada pokusati. Primjecijem da ljudi izbjegavaju nazivati primjerice ulicu Ferhadija tim imenom vec koriste naziv Vase Miskina. Cemu toliko odbijanje da se koristi novi naziv, koji ima vise veze sa gradom nego naziv Vase Miskina, a usput to je naziv koji je sasvim slucajno bio i prije promjene u Vase Miskina. Slicnu stvar primjecujem i u slucaju Kosevske - Kralja Tomislava. Ove ulice navodim samo kao primjer.

Zanima me kako ljudi gledaju na to, ako im je drazi predratni naziv, zasto je to tako, ako misle da je bolji naziv iz AU ili Osmanskog perioda zasto je to tako. (Nekako cisto sumnjam da ce biti veliki broj ljudi kojima se svidja sadasnje stanje). Mada ukoliko tema ode u smijeru da se pobroji sto vise ulica sa svim nazivima koje su nosile, pa da ovo bude nesto kao leksikon naziva Sarajevskih ulica tada ce mi to biti izrazito drago.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50501
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#16 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

ja ulice zovem onim imenom koje su imale kad sam se rodila i kad sam njima hodila dok sam bila mala

rijetko cujem da je neko Vase M. zovnuo Vase Štrase :D meni drag izraz

ili pak Nemanjina gore na Mejtašu

jednostavno kada izgovorim imena tih ulica (koja sada nose duga imena) bude mi nekako drago i toplo kao da sam opet dijete :)
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#17 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by amrica »

Ulica Ivana Mazuranica, sad Tabasnica, pa Dobrovoljacka (nikad se necu odviknuti od tog imena)...
Pa sadasnja Terezija (bivsa Mice Sokolovica) koju more ljudi zovu Terazije :lol: po kome ili cemu je dobila ime? Po nekoj hanumi Terezi ili po :?:

Da ne ulazim u ideologiju promjene naziva, nesto me drugo interesira. Koji mozak moze promijeniti naziv jedne ulice, a onda taj isti, promijenjeni stari naziv dati drugoj ulici u drugoj opcini? Napr. Istarska. Dodje ne-Sarajevac, sjedne u taxi kaze stari naziv i onda zavrsi (napr.) na Dobrinji umjesto na Carsiji.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#18 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by chuchumbamayumbe »

Azize Šaćirbegović
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 82010
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Truba »

a šta je s imenima ulica 41-45 :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50501
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#20 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

chuchumbamayumbe wrote:Azize Šaćirbegović
:thumbup:

nikako da nadem objasnjenje ko je ona bila :roll:
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#21 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by PapakizSarajeva »

Bloo wrote:ja ulice zovem onim imenom koje su imale kad sam se rodila i kad sam njima hodila dok sam bila mala

rijetko cujem da je neko Vase M. zovnuo Vase Štrase :D meni drag izraz

ili pak Nemanjina gore na Mejtašu

jednostavno kada izgovorim imena tih ulica (koja sada nose duga imena) bude mi nekako drago i toplo kao da sam opet dijete :)
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#22 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by MAN-lion's coach »

Neko je navikao da pominje ulice po predratnim nazivima,a sada mu kažeš neki novi i ne može se orjentisati iako tu živi sto godina.I sada ga treba kriviti što se ne snalazi po novim ulicama...

Meni lično je idiotski davati mostu na Otoci Kongresmena MCKloskey(ili kako već).
Možemo li davati neka imena mimo zaslužnika i nezaslužnika iz ovog rata?

Da li je ono deponija smještena u ulici Vladimira Preloga?
Urlanje dozvoljeno
Posts: 177
Joined: 06/11/2006 22:48
Location: Brno/Brünn, u haremu

#23 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Urlanje dozvoljeno »

odrastao sam s imenima kralja tomislava, djure djakovica, vase viskina, itd... meni su i dan danas ta imena ulica draga, pa mi omakne da ponekad kazem umjesto novih imena... :-D

isto tako za most principa ili vrbanja...

tesko mi se naviknuti na nova imena... :shock:
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#24 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by MAN-lion's coach »

A možeš tek misliti one fašističke nazive ulica po čitavoj državi,manje smetaju nego recimo ulice po narodnim herojima.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#25 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by VjecitiStudent »

Bloo wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Azize Šaćirbegović
:thumbup:

nikako da nadem objasnjenje ko je ona bila :roll:
Kockareva mati, zena Alijinog jarana.
Post Reply