Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#76 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by nellington »

MAN-lion's coach wrote: Vrlo bitno,da li je nazvana ulica po narodnom heroju koji je ukopan na Vracama ili što sam ja nažalost to zaboravila napisati pa lupila po imenu VMC pogonu.

Bolje i Vase Miskina nego Azize Šaćirbegović ili Kongresmena MC Kloskeya...ili još kada se sjetim inicijative da se Titova preimenuje u Izetbegovićevu... :dance: :dance:
Možda se 1946 ibretio i onome "nazvana po Ferhadija džamiji u Banja Luci" - što nije tačno.
kotace
Posts: 147
Joined: 01/06/2008 11:33

#77 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by kotace »

Ne kontam,sta je nejasno sa ovim novim ulicama ?
Mogu po pare da je malo koji grad u srbiji imao vise obilica ,vojvoda,dusana ,nego Seher :shock: ...njegos :x
Tetovska # Samira Frašte (Semir Frasto)
Zlatni ljiljan,heroj, Semir Frasto ...Nek ti je lahka zemlja Bosanska ,druze moj :sad:
Nista protiv Tetova,al imamo i mi svoje gradove , i sjecanja na sve nase sinove koji zivot dadose za te iste ulice i gradove.
Svako dobro Bosno i Hercegovino :bih:
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#78 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by MAN-lion's coach »

nellington wrote:
MAN-lion's coach wrote: Vrlo bitno,da li je nazvana ulica po narodnom heroju koji je ukopan na Vracama ili što sam ja nažalost to zaboravila napisati pa lupila po imenu VMC pogonu.

Bolje i Vase Miskina nego Azize Šaćirbegović ili Kongresmena MC Kloskeya...ili još kada se sjetim inicijative da se Titova preimenuje u Izetbegovićevu... :dance: :dance:
Možda se 1946 ibretio i onome "nazvana po Ferhadija džamiji u Banja Luci" - što nije tačno.
Zamolim te za Ferhadiju da mi nađeš članak.Hvala.
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#79 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by 1946 »

MAN-lion's coach wrote:Zamolim te za Ferhadiju da mi nađeš članak.Hvala.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Ferhadija_ ... arajevo%29
Molim.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#80 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by MAN-lion's coach »

1946 wrote:
MAN-lion's coach wrote:Zamolim te za Ferhadiju da mi nađeš članak.Hvala.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Ferhadija_ ... arajevo%29
Molim.

Ja otišla na Ferhadiju Banjaluka.Hvala. :D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#81 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by ladyblue18 »

sheilak wrote:Zar se fakat u Starom gradu ulica zvala Milosa Obilica?
Jes. Danasnja Safvet bega Basagica.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#82 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by vjesticanametli »

A azizina nek se zove uveHnutih gladidola a broj moze neki srpski :mrgreen:
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#83 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by 1946 »

vjesticanametli wrote:A azizina nek se zove uveHnutih gladidola a broj moze neki srpski :mrgreen:
3? :D
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#84 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Vitezanin »

GOLFER wrote:
Vitezanin wrote:Promjena naziva ulica je posljedica promjene drzavne ideologije, politickog smjera *u BH slucaju nekoliko *smjerova*, ovisi u kojem dijelu zemlje zivis* , politickog sistema itd. Zato nije nista cudno sto je vecina sarajevskih ulica nakon devedestih dobila druga imena. E sad, koliko je to opravdano ili ne moze se pisati, ali sigurno je jedan dio ulica izgubio stara imena samo zato sto nose srpsko ili hrvatsko ime. Isto tako u drugim, pa rekao bih, svim gradovima u BiH. Evo Mostar> vec godinama na jednoj strani stoje neki cisto ustaski nazivi ulica, a na drugoj su uglavnom cisto bosnjacki . Skoro svi oni vazni ljudi koji su zivjeli za vrijeme SFR Jugoslavije su maknuti samo zato sto su> Jugici. :D :-) :-) Njihova uloga nije vise bitna> bitno je da svi stavimo *nase*. Welcome to B&H. :-) :-) :-) :-)

Znaci USTASKI nazivi su eto isto kao i Bosnjacki :shock: :shock: :shock:

Ovo je Bosna i u bosanskim gradovima bi prvenstvo trebali imati valjda ljudi koji su svojim zivotom i radom doprinjeli na neki nacin razvoju BiH, grada i slicno... Ali sada ti izjednaci bosnjake sa USTASAMA e svaka ti cast... :(

Pozornije procitaj sta sam napisao, ali evo preformulirat cu malo, mozda bude jasnije:

Istocna strana Mostara ima 99.9% bosnjacke nazive ulica DANAS iako do prije 15 godina tako nije bilo. Zapadna strana ima 99.9 % hrvatske nazive ulica medju kojima ima i onih ustaskih. Iako dakako prije 15 godina takodjer tako nije bilo. I ne svidja mi se to i gotovo. Ne svidja mi se sto ovi s jedne strane nisu u stanju staviti naziv ulice po nekom hrvatskom ili srpskom intelektualcu. I ne svidja mi se to na drugoj strani takodjer nema nijednog bosnjackog i srpskog intelektualca.
Sve ovo sr... s ulicama je klasicna torovska politika proizasla iz rata i to je to. Pa milijun primjera imas: rodni grad Ive Andrica Travnik-nema ulicu po njegovom imenu. A znas li zasto?? Kakav je Travnik danas grad, 15 godina nakon rata?? Ne moram ti govoriti. I sada kreni od ulice do ulice i naci ces milijun primjera u svakom kutku ove zemlje. Muka mi je od toga.

Cinjenice, notorne cinjenice i nista vise od toga nije napisano gore s moje strane.

I naravno : sve radikalne skupine stavljam u isti kos.Radikalan Srbin, radikalan Hrvat, radikalan Bosnjak- zbogom, do vidjenja. S njima ne zelim imati posla, niti sam netko od navedenih. (dajem sebi za pravo da to kazem jer znam da sam u pravu, ali eto zavisi kako te tko gleda, kojim ocima :-) :-) :-) :-) )
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#85 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by respo »

505sCrtom wrote:@respo:


Barcelona je grad pobratim sa Sarajevom. I u Barceloni postoji "Sarajevska ulica". Ne vidim nikakav razlog zasto u Sarajevu nebi jedna ulica (ili park) nosio ime Barcelona. Taj grad (vlada, stanovnici) su puno ucinili za Sarajevo tokom a i poslije zadnjeg rata.
Sto se tice Drvarske, Brcanske, i ulica imena gradova. To je sasvim u redu. Jer i to su bh gradovi. Ukidanje imena ulica "srpskih junaka" je sasvim u redu. Jer ti ljudi nisu nicim zasluzili ime ulice u nasem glavnom gradu. Vuk Karadzic ne spada u tu skupinu. On je koleteralna steta bosnjackih nacionalista koji su djuture mijenjali imena ulica, samo zasto sto su nosili imena njima nepodobnih. Sto ne znaci da su bili nepodobni za BiH kroz povijest. Kao sto se i Aziza Sacirbey "provukla" kroz globalno nacionalisticko mijenjanje ulica, pa je tako ni kriva ni duzna, a najmanje zasluzna da ime ulice nosi njeno ime. Bar ne u Sarajevu. Mozda jeste u New Yorku ili gdje je vec zivjela vecinu svog zivota.

Moje je vidjenje. Prvoboraci iz II sv. rata koji su se borili za slobodu naseg grada pa tako su i zasluzili ulicu. Bilo koje nacionalnosti da su bili. Imena ulica bh knjizevnika i naucnika su zasluzili svoju ulicu. Srpskohrvatskootomanski kraljevici, hajduci i junaci koji nikad nisu krocili u Sarajevo, a ako i jesu onda su dosli sa kamom nisu zasluzili svoje ulice u glavnom gradu nase domovine. Oni koji su ga gradili, branili i voljeli, jesu. Kada je neka ulica dobila ime, to nije vazno. Jer ako je neko zasluzio ime ulice u Sarajevu onda je to priznanje (u vidu imena ulice, trga, parka ili institucije) dobio zauvijek.
ajd sad opet na citanje i ponovi ako treba jer vidim da nisi shvatio post
ili da crtam
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#86 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Lakat Jebić »

ladyblue18 wrote:
sheilak wrote:Zar se fakat u Starom gradu ulica zvala Milosa Obilica?
Jes. Danasnja Safvet bega Basagica.
moja ulica :D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#87 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by ladyblue18 »

Lakat Jebić wrote:
ladyblue18 wrote:
sheilak wrote:Zar se fakat u Starom gradu ulica zvala Milosa Obilica?
Jes. Danasnja Safvet bega Basagica.
moja ulica :D
Cuj. :P :D Ali najjaca je sto jes jes. :D
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#88 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by VjecitiStudent »

nellington wrote:
MAN-lion's coach wrote: Vrlo bitno,da li je nazvana ulica po narodnom heroju koji je ukopan na Vracama ili što sam ja nažalost to zaboravila napisati pa lupila po imenu VMC pogonu.

Bolje i Vase Miskina nego Azize Šaćirbegović ili Kongresmena MC Kloskeya...ili još kada se sjetim inicijative da se Titova preimenuje u Izetbegovićevu... :dance: :dance:
Možda se 1946 ibretio i onome "nazvana po Ferhadija džamiji u Banja Luci" - što nije tačno.
Danasnjem Sarajevu je dzamija Ferhadija u istoimenoj ulici toliko vazna da su je skroz sakrili tendama i suncobranima.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#89 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by 5 0 5 »

@respo:

Shvatio sam. Samo sam se nadovezao na tvoje misljenje. Ali vidim da sam tu pogrijesio. Mozda sam trebao "nacrtati". Nego, slazes li se ti sa ovim sto sam napisao ili ne? To je meni bitnije za diskusiju od prepucavanja.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#90 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by palamuda »

505sCrtom wrote:@respo:


Barcelona je grad pobratim sa Sarajevom. I u Barceloni postoji "Sarajevska ulica". Ne vidim nikakav razlog zasto u Sarajevu nebi jedna ulica (ili park) nosio ime Barcelona. Taj grad (vlada, stanovnici) su puno ucinili za Sarajevo tokom a i poslije zadnjeg rata.
Sto se tice Drvarske, Brcanske, i ulica imena gradova. To je sasvim u redu. Jer i to su bh gradovi. Ukidanje imena ulica "srpskih junaka" je sasvim u redu. Jer ti ljudi nisu nicim zasluzili ime ulice u nasem glavnom gradu. Vuk Karadzic ne spada u tu skupinu. On je koleteralna steta bosnjackih nacionalista koji su djuture mijenjali imena ulica, samo zasto sto su nosili imena njima nepodobnih. Sto ne znaci da su bili nepodobni za BiH kroz povijest. Kao sto se i Aziza Sacirbey "provukla" kroz globalno nacionalisticko mijenjanje ulica, pa je tako ni kriva ni duzna, a najmanje zasluzna da ime ulice nosi njeno ime. Bar ne u Sarajevu. Mozda jeste u New Yorku ili gdje je vec zivjela vecinu svog zivota.

Moje je vidjenje. Prvoboraci iz II sv. rata koji su se borili za slobodu naseg grada pa tako su i zasluzili ulicu. Bilo koje nacionalnosti da su bili. Imena ulica bh knjizevnika i naucnika su zasluzili svoju ulicu. Srpskohrvatskootomanski kraljevici, hajduci i junaci koji nikad nisu krocili u Sarajevo, a ako i jesu onda su dosli sa kamom nisu zasluzili svoje ulice u glavnom gradu nase domovine. Oni koji su ga gradili, branili i voljeli, jesu. Kada je neka ulica dobila ime, to nije vazno. Jer ako je neko zasluzio ime ulice u Sarajevu onda je to priznanje (u vidu imena ulice, trga, parka ili institucije) dobio zauvijek.
Trg Barcelone, Mojmilo
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#91 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by 5 0 5 »

palamuda wrote: Trg Barcelone, Mojmilo
Odlicno.
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#92 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Imamopobjednika »

Od ovih prijeratnih naziva meni je najjace zvucala Kaukcije Abdulaha ef. (gore na Vrbanjusi). Da ironija bude veca "nasi" su promjenili ime ulice. :)
Inace jedan od organizatora otpora Austrougarskoj, ne znam da li sada negdje u gradu ima njegova ulica ali cisto sumnjam - barem nisam cuo.

Da budem iskren: meni smeta naziv "Titova" za glavnu ulicu u gradu. Ne treba bjezati od imena iz tog perioda ali mislim da je mnogo onih koji su zasluzniji da glavna ulica u gradu nosi njihovo ime, ljudi koji su direktno vezani za BiH. Recimo, po mom misljenju, odlicno bi bilo da ta ulica dobije ime po Branku Mikulicu (dobio je ulicu negdje u pm koliko mi se cini) jer je mnogo zasluzniji za razvoj ovog grada i drzave od Tita. Ili po nekome od Pozderaca. Iz tog perioda jedino Dzemo Bijedic ima ulicu koju zasluzuje. Znaci da bi izbjegli lijevo-desne diskusije i glupe rasprave: nemam nista protiv toga da se po nekome od pozitivnih funkcionera SR BiH ta ulica nazove. Sramota je da jedna od glavnih ulica u gradu (ako ne i glavna) nosi ime po nekome ko sa BiH i nema bas puno veze. To je jedino..
Romanija
Posts: 2007
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#93 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Romanija »

Imamopobjednika wrote:Da budem iskren: meni smeta naziv "Titova" za glavnu ulicu u gradu. Ne treba bjezati od imena iz tog perioda ali mislim da je mnogo onih koji su zasluzniji da glavna ulica u gradu nosi njihovo ime, .....
Ko je to zasluzniji? SR BiH je bila direktini rezultat NOB-e i njihovom ucescu u pobjedi nad njemackom okupacijom, da je bila neka opcija u igri, samo bi se zavrsila konacna podjela nekim banovinskim granicama. I ko je bio na celu NOVJ-a?
BiH je u rat usla sa cilimarom u Sarajevu i zeljezarom u Zenici, i sa sumarskim fakultetom. I ko je onda razvio svu industriju, sve fakultete, institute, kulturne ustanove? Za sve se islo kod Tileta u Beograd, i sve je bila svakodnevna borba protiv srpsko-hrvatskog razvlacenja BiH unutar KPJ-a. Da nije bilo Tileta, ne bi opstali ni probosnaski politicari, BiH bi bila haman ko Kosovo, stepen razvoja bi isao brzinom kako se razvijala u Kraljevini Jugoslaviji. A ti bi isao na studije u Beograd ili Zagreb, ako si bio srece da si begovsko dijete ili ti je caca neki zanatlija; ili bi stavio koze u Visokom.
Znaci ko je to znacajniji od Tita? Rahmetli Alija? Koji je sa svojom bulumentom za par mjeseci sjeb'o 45 godina mukotrpne borbe i razvoja i sveo nas na par likova i ulica iz 'Sarajevskog nekropolija'?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45554
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#94 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chmoljo »

palamuda wrote: Trg Barcelone, Mojmilo
to je onaj dio u kome je poznata zgrada 'pancirka', na kojoj bukvalno ništa nije ostalo osim zidova, ali je zato čuvala ostali dio naselja, koji su četnici mogli kamenjima gađati.

Barcelona je i donirala sredstva da se taj dio obnovi, a s obzirom da je to olimpijsko naselje, a Olimpijada je bila u Barceloni sudbonosne '92, ono ima svoju dvostruku simboliku u svakom slučaju.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#95 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by vjesticanametli »

trg barcelone je onaj dio preko puta hipera gdje je prije rata bila posta na cosku a ulica gdje pancirka (moja zgrada :mrgreen: ) je olimpijska
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45554
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#96 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chmoljo »

vjesticanametli wrote:trg barcelone je onaj dio preko puta hipera gdje je prije rata bila posta na cosku a ulica gdje pancirka (moja zgrada :mrgreen: ) je olimpijska
čuj :-D

onda sam ja to pomiješao, ali koliko znam i pancirka je obnovljena njihovim parama? jer bih se zakleo da tu negdje ima znak, tabla, šta li već, na kojem to piše...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#97 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Admir_1984 »

Imamopobjednika wrote:Od ovih prijeratnih naziva meni je najjace zvucala Kaukcije Abdulaha ef. (gore na Vrbanjusi). Da ironija bude veca "nasi" su promjenili ime ulice. :)
Inace jedan od organizatora otpora Austrougarskoj, ne znam da li sada negdje u gradu ima njegova ulica ali cisto sumnjam - barem nisam cuo.

Da budem iskren: meni smeta naziv "Titova" za glavnu ulicu u gradu. Ne treba bjezati od imena iz tog perioda ali mislim da je mnogo onih koji su zasluzniji da glavna ulica u gradu nosi njihovo ime, ljudi koji su direktno vezani za BiH. Recimo, po mom misljenju, odlicno bi bilo da ta ulica dobije ime po Branku Mikulicu (dobio je ulicu negdje u pm koliko mi se cini) jer je mnogo zasluzniji za razvoj ovog grada i drzave od Tita. Ili po nekome od Pozderaca. Iz tog perioda jedino Dzemo Bijedic ima ulicu koju zasluzuje. Znaci da bi izbjegli lijevo-desne diskusije i glupe rasprave: nemam nista protiv toga da se po nekome od pozitivnih funkcionera SR BiH ta ulica nazove. Sramota je da jedna od glavnih ulica u gradu (ako ne i glavna) nosi ime po nekome ko sa BiH i nema bas puno veze. To je jedino..
Na Dobrinji, mensecini da ulica nije duga ni 300 metara :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#98 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by vjesticanametli »

Chmoljo wrote:
vjesticanametli wrote:trg barcelone je onaj dio preko puta hipera gdje je prije rata bila posta na cosku a ulica gdje pancirka (moja zgrada :mrgreen: ) je olimpijska
čuj :-D

onda sam ja to pomiješao, ali koliko znam i pancirka je obnovljena njihovim parama? jer bih se zakleo da tu negdje ima znak, tabla, šta li već, na kojem to piše...
:-D ima kod pancirke kad krenes u dom zdravlja :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45554
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#99 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Chmoljo »

vjesticanametli wrote:

:-D ima kod pancirke kad krenes u dom zdravlja :)
ma da, zato sam ja to umislio da je to ta ulica. :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50485
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#100 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

zao mi je sto nije zazivjela ideja da se Vilsu da ime Izeta Sarajlića...
Post Reply