Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#101 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by 5 0 5 »

@Bloo:

Ili "Trg Oslobodjenja Izet Sarajlic."
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#102 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Van Halen »

Kralj Tvrtko, Ban Stjepan Kotromanić, Ban Ninoslav,Hrvoje Vukčić Hrvatinić,Herceg Stjepan Kosača i ostale ličnosti iz naše samostalne srednjovijekovne države zaslužuju imena ulica u centru grada. na taj način bi izbili susjedima mogućnost njihovog prisvajanja i nabijanja na nos što ih mi nemamo u glavnom gradu.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#103 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Alhemicarkaa »

Bloo wrote:zao mi je sto nije zazivjela ideja da se Vilsu da ime Izeta Sarajlića...
Nisu morali Vilsu, ali su mogli onom šetalištu preko puta (preko Miljacke) dati ime Šetalište Izeta Sarajlića.
User avatar
madner
Posts: 56785
Joined: 09/08/2004 16:35

#104 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by madner »

Treba utvrditi jasne kriterije i izbaciti poltiku iz te price.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#105 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by respo »

505sCrtom wrote:@respo:

Shvatio sam. Samo sam se nadovezao na tvoje misljenje. Ali vidim da sam tu pogrijesio. Mozda sam trebao "nacrtati". Nego, slazes li se ti sa ovim sto sam napisao ili ne? To je meni bitnije za diskusiju od prepucavanja.
pa slazem se jer znam da je tako
i sta sad? nadovezao si se jer si mislio da to ne znam ili sta?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#106 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by amrica »

Alhemicarkaa wrote:
Bloo wrote:zao mi je sto nije zazivjela ideja da se Vilsu da ime Izeta Sarajlića...
Nisu morali Vilsu, ali su mogli onom šetalištu preko puta (preko Miljacke) dati ime Šetalište Izeta Sarajlića.
obala maka dizdara

nije ni on za bacit :D
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#107 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by cyprus »

Treba shvatiti da je Sarajevo 45-92. bilo dio države, čije su historije bili dio i car Dušan i kralj Tomislav... iz tog aspekta nije besmisleno što su postajale i takve ulice, istina možda nisu trebale imat tako atraktivne lokacije

Kada 92. godine Bosna i Hercegovina postaje nezavisna država, nazivi sličnog porijekla su izgubili svoj smisao i bilo je logično da ih se zamjeni... ali masa je primjera da se to uradilo na idiotski način i da su mnoge ulice neopravdano ostale bez svog ranijeg naziva

Ali kad vidim kako je to urađeno u drugim gradovima, i sretan sam :)
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#108 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Lakat Jebić »

amrica wrote:
Alhemicarkaa wrote:
Bloo wrote:zao mi je sto nije zazivjela ideja da se Vilsu da ime Izeta Sarajlića...
Nisu morali Vilsu, ali su mogli onom šetalištu preko puta (preko Miljacke) dati ime Šetalište Izeta Sarajlića.
obala maka dizdara

nije ni on za bacit :D
obala maka dizdara je, koliko znam, preko puta obale kulina bana, ispred akademije. a preko vode vilisu je aleja lipa?
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#109 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bullet Tooth Tony »

nije bas u vezi ulice ... ali je meni strasno zao sto Dom mladih ne nosi ime Karima Zaimovica
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#110 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by respo »

najvise mi zao ulica salvadora aljendea i klare cetkin
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#111 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by amrica »

Lakat Jebić wrote: obala maka dizdara je, koliko znam, preko puta obale kulina bana, ispred akademije. a preko vode vilisu je aleja lipa?

:thumbup:

do mene je :oops:
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#112 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Imamopobjednika »

cyprus wrote:Treba shvatiti da je Sarajevo 45-92. bilo dio države, čije su historije bili dio i car Dušan i kralj Tomislav... iz tog aspekta nije besmisleno što su postajale i takve ulice, istina možda nisu trebale imat tako atraktivne lokacije

Kada 92. godine Bosna i Hercegovina postaje nezavisna država, nazivi sličnog porijekla su izgubili svoj smisao i bilo je logično da ih se zamjeni... ali masa je primjera da se to uradilo na idiotski način i da su mnoge ulice neopravdano ostale bez svog ranijeg naziva

Ali kad vidim kako je to urađeno u drugim gradovima, i sretan sam :)
Ma je li Boga ti? Sto to u Zagrebu glavni trg Bana Jelacica nije nosio ime Kralja Tvrtka ili u Beogradu umjesto Terezija nije bila ulica Kulina Bana? Huseina - kapetana Gradascevica? Ne samo to, nego nam cak nisu dali ni da u svom glavnom gradu ulice imenujemo po nasim historijskim licnostima vec su nam unosili raznorazno smece koje nikada nije imalo veze sa Sarajevom ili BiH. Po ovome tvom ispade da su glavne ulice i trgovi u BG i ZG nosile imena bosanskih vladara, banova i kapetana pa da je to eto sasvim normalno. To nema veze sa pamecu a kamoli sa istinom.

Dakle tvoje opravdavanje kroz aspekt vremena bi bio validan da su ulicama u BG i ZG davana imena koja nisu. Posto nije bilo tako, ovo sto si napisao je ostalo samo na pokusaju (vrlo blijedog) argumenta.

Kazes da su mnoge ulice sada ostale neopravdano bez svog ranijeg naziva. A je li to neopravdano bilo i '45? To ne spominjes. Sta su Saraci skrivili? Sta su skrivile Sagrdzije, Alifakovac? Sta je to Atmejdan bio kriv? Jesu li i tada nase ulice ostale bez svojih starih imena neopravdano ili ces i to banalno opravdavati necim u sta ni neko sa inteligencijom amebe ne bi mogao povjerovati?

Ovo ti "silovanje" naziva ulica smeta i za to ne pokusavas naci opravdanje a za drsko i bezobrazno "silovanje" nase historije davanjem imenovanjem ulica po srpskim kmetovima i hajducima u naseljima gdje si Srbe na prste jedne ruke mogao prebrojati - nalazis objasnjenje.
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#113 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by no_crnjak »

vjesticanametli wrote:trg barcelone je onaj dio preko puta hipera gdje je prije rata bila posta na cosku a ulica gdje pancirka (moja zgrada :mrgreen: ) je olimpijska

ma haj ti u twins na kafu,i lagano xD
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#114 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by cyprus »

Joj ovih što se začas upale i prave neke samo njima svojstvene konstrukcije :-) :oops:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#115 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by HAVANA »

Hebo li mu Avdo Hodzic mater ko je premjesti...poslah umornog covjeka po cevape :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50486
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#116 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Bloo »

Bullet Tooth Tony wrote:nije bas u vezi ulice ... ali je meni strasno zao sto Dom mladih ne nosi ime Karima Zaimovica
+1
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#117 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by vjesticanametli »

no_crnjak wrote:
vjesticanametli wrote:trg barcelone je onaj dio preko puta hipera gdje je prije rata bila posta na cosku a ulica gdje pancirka (moja zgrada :mrgreen: ) je olimpijska

ma haj ti u twins na kafu,i lagano xD
jock tamo :mrgreen:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#118 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by amrica »

Ulica ef. Curcica.... vjerovatno nepoznata vecini ljudi. A i nije nesto, ima cca 50 m duzine.
Ali u njoj je PVB.

Inace ta se ulica oduvijek zvala Vatrogasna, mada joj je naziv za(o)prave bio Jablanicka. A sad ko je taj ef. Curcic, sta je uradio i kako zaduzio ovaj grad, nemam pojma. Isto kao sto ne znam sto je Jablanicka bila pogresna... mada je prirodni naziv Vatrogasna...

Logika prestaje dje Bosna pocinje.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#119 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by VjecitiStudent »

amrica wrote:Ulica ef. Curcica.... vjerovatno nepoznata vecini ljudi. A i nije nesto, ima cca 50 m duzine.
Ali u njoj je PVB.

Inace ta se ulica oduvijek zvala Vatrogasna, mada joj je naziv za(o)prave bio Jablanicka. A sad ko je taj ef. Curcic, sta je uradio i kako zaduzio ovaj grad, nemam pojma. Isto kao sto ne znam sto je Jablanicka bila pogresna... mada je prirodni naziv Vatrogasna...

Logika prestaje dje Bosna pocinje.
Jos jedan jaran rahmetli Predsjednika?
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#120 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by vryzas »

Bloo wrote:ja ulice zovem onim imenom koje su imale kad sam se rodila i kad sam njima hodila dok sam bila mala

rijetko cujem da je neko Vase M. zovnuo Vase Štrase :D meni drag izraz

ili pak Nemanjina gore na Mejtašu

jednostavno kada izgovorim imena tih ulica (koja sada nose duga imena) bude mi nekako drago i toplo kao da sam opet dijete :)
+1 :thumbup:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#121 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by amrica »

VjecitiStudent wrote:
amrica wrote:Ulica ef. Curcica.... vjerovatno nepoznata vecini ljudi. A i nije nesto, ima cca 50 m duzine.
Ali u njoj je PVB.

Inace ta se ulica oduvijek zvala Vatrogasna, mada joj je naziv za(o)prave bio Jablanicka. A sad ko je taj ef. Curcic, sta je uradio i kako zaduzio ovaj grad, nemam pojma. Isto kao sto ne znam sto je Jablanicka bila pogresna... mada je prirodni naziv Vatrogasna...

Logika prestaje dje Bosna pocinje.
Jos jedan jaran rahmetli Predsjednika?
Ne vjerujem, Curcici su sarajevska porodica.

:oops:

evo nadjoh

"Curcici porijeklo
Porodica Curcic u Sarajevo je doselila iz Budima kraj 17 stoljevca, a starinom su iz Livna. Kada su se doselili u Sarajevo,nosili su titulu aga, tj vojnih komandanata, a nakon toga Curcici su bili vojni komandanti, kadije, muselimi i Gradonacelnici Ragib Curcic je bio zadnji Sarajevski gradonacelnik za vrijeme Otomana, a njegov sin Fehim-efendija Curcic je bio Sarajevski gradonacelnik 1910-1914 :wink:"


Znaci, bio je gradonacelnik....
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#122 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by VjecitiStudent »

amrica wrote:
Ne vjerujem, Curcici su sarajevska porodica.

:oops:

evo nadjoh

"Curcici porijeklo
Porodica Curcic u Sarajevo je doselila iz Budima kraj 17 stoljevca, a starinom su iz Livna. Kada su se doselili u Sarajevo,nosili su titulu aga, tj vojnih komandanata, a nakon toga Curcici su bili vojni komandanti, kadije, muselimi i Gradonacelnici Ragib Curcic je bio zadnji Sarajevski gradonacelnik za vrijeme Otomana, a njegov sin Fehim-efendija Curcic je bio Sarajevski gradonacelnik 1910-1914 :wink:"


Znaci, bio je gradonacelnik....
Znaci da bi trebali imati i Borovcevu, Behmenovu i Hamamdzicevu ulicu ...
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#123 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by Imamopobjednika »

VjecitiStudent wrote:Znaci da bi trebali imati i Borovcevu, Behmenovu i Hamamdzicevu ulicu ...
Povlacenje paralela ti ocito nije jaca strana. Razlika izmedju tri spomenute osobe i Fehima ef. Curcica je u tome sto ovaj zadnji potice iz jedne od najstarijih i najpoznatijih sarajevskih porodica (izuzimajuci Dzennetice) - te je sasvim logicno da imaju ulicu, da li po pojedincu iz te porodice ili ulicu po porodici. Sasvim normalna i logicna stvar za bilo koji grad u svijetu. Ali eto, ocito da nekima ovdje smeta ono "ef.".
Najjaci su mi ovi koji misle da historija Sarajeva pocinje nakon '45 - da li iz ideoloskih razloga ili zbog cinjenice da im se korijeni u Sarajevu vuku od tada - nije toliko ni bitno. Ali Sarajevo je postojalo i prije tog razdoblja a postoji, hvala Bogu, nakon njega.
Last edited by Imamopobjednika on 14/04/2011 12:56, edited 1 time in total.
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#124 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by delightful »

imamopobjednika, opomena pred ban.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#125 Re: Nazivi ulica: stari vs noviji vs najnoviji

Post by VjecitiStudent »

Imamopobjednika wrote:
VjecitiStudent wrote:Znaci da bi trebali imati i Borovcevu, Behmenovu i Hamamdzicevu ulicu ...
Povlacenje paralela ti ocito nije jaca strana. Razlika izmedju tri spomenute osobe i Fehima ef. Curcica je u tome sto ovaj zadnji potice iz jedne od najstarijih i najpoznatijih sarajevskih porodica (izuzimajuci Dzennetice) - te je sasvim logicno da imaju ulicu, da li po pojedincu iz te porodice ili ulicu po porodici. Sasvim normalna i logicna stvar za bilo koji grad u svijetu. Ali eto, ocito da nekima ovdje smeta ono "ef.".
Najjaci su mi ovi koji misle da historija Sarajeva pocinje nakon '45 - da li iz ideoloskih razloga ili zbog cinjenice da im se korijeni u Sarajevu vuku od tada - nije toliko ni bitno. Ali Sarajevo je postojalo i prije tog razdoblja a postoji, hvala Bogu, nakon njega.
Zasto onda i Svrze, odnosno Glođe, ne dobise ulicu?
Post Reply