Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Edin H.
Posts: 47275
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#26 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Edin H. »

tvsabina wrote:
cyprus wrote: A što se tiče Čengić Vile, ovako je kako tvsabina kaže... Čengić Vila je podijeljena u tri mjesne zajednice - dvije su u Novom Sarajevu (MZ Čengić Vila I i MZ Čengić Vila II), a jedna u Novom Gradu (MZ Čengić Vila)... Ako treba i ovo nacrtat, probaću :-D

Naučilo se u ovih osam godina svašta :P
Zabuna nastaje jer se naziv naselja ne poklapa sa nazivima MZ-a.
Stanovnici MZ Cengic Vila II u Novom Sarajevu za sebe kazu da zive na Cengic Vili I i da je njihovo naselje starije od naselja koje nosi naziv MZ Cengic Vila I.
Stvarna Cengic Vila II je zapravo novogradska Cengic Vila.
Zanimljivo je da je naselje oko nebodera Vranica nekada bilo zasebna MZ (danas Cengic Vila I) da su ulice Malta i Bihacka na Cengic Vila I a da je otvorena pijaca Otoka zapravo na novogradskoj Cengic Vili.....
Potpuna podrska otcjep;jenju Cengic Vile I s ciljem povrata teritorijanog integriteta i gradjanskog suvereniteta. :oops:
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#27 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by sabina1 »

Edin H. wrote:
tvsabina wrote:
cyprus wrote: A što se tiče Čengić Vile, ovako je kako tvsabina kaže... Čengić Vila je podijeljena u tri mjesne zajednice - dvije su u Novom Sarajevu (MZ Čengić Vila I i MZ Čengić Vila II), a jedna u Novom Gradu (MZ Čengić Vila)... Ako treba i ovo nacrtat, probaću :-D

Naučilo se u ovih osam godina svašta :P
Zabuna nastaje jer se naziv naselja ne poklapa sa nazivima MZ-a.
Stanovnici MZ Cengic Vila II u Novom Sarajevu za sebe kazu da zive na Cengic Vili I i da je njihovo naselje starije od naselja koje nosi naziv MZ Cengic Vila I.
Stvarna Cengic Vila II je zapravo novogradska Cengic Vila.
Zanimljivo je da je naselje oko nebodera Vranica nekada bilo zasebna MZ (danas Cengic Vila I) da su ulice Malta i Bihacka na Cengic Vila I a da je otvorena pijaca Otoka zapravo na novogradskoj Cengic Vili.....
Potpuna podrska otcjep;jenju Cengic Vile I s ciljem povrata teritorijanog integriteta i gradjanskog suvereniteta. :oops:
Pripajanje novogradske Čengić Vile II Novom Sarajevu :D

Svakako je ogromna teritorija nekadašnje opštine Novo Sarajevo pripala Republici Srpskoj...
Last edited by sabina1 on 29/08/2015 11:59, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#28 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Mister Yes wrote:
cyprus wrote:
Mister Yes wrote:Mladost---Ali-pašino polje B-I
Mojmilo---Ali-pašino polje B-II
Kontra.
Otvori ovu stranicu:

http://www.novigradsarajevo.ba/public_h ... nfo_10.pdf

na stranici 78 kaže:
Mjesna zajednica “Alipašino Polje B-I” zauzima površinu od 145.291,00m2, formirana je 1980. godine pod nazivom MZ ”Mladost”, a od 1994. godine mjesna zajednica mijenja naziv u MZ “Alipašino Polje B-I”.
i
Mjesna zajednica “Alipašino Polje B-II” zauzima površinu od 121.388,00m2, formirana je 1980. godine pod nazivom MZ ”Mojmilo”, a od 1994. godine mjesna zajednica mijenja naziv u MZ “Alipašino Polje B-II”.
Inače, na stranici opštine Novi grad imaš te Info magazine (donji desni ugao). U zadnjih 5 izdanja čini mi se imaš predstavljanje mjesnih zajednica.

Osim toga korisno je otvoriti i ovaj dokument:

http://www.novigradsarajevo.ba/public_h ... _final.pdf

na stranici 65 imaš super korisnu tabelu (iako ima sitne greške u broja stanovnika) gdje se vidi koliko je koja današnja MZ (ili grupa MZ) imala stanovnika 91-ve. Kad se ovo uporedi sa rezultatima popisa 91-ve po mjesnim zajednicama:

http://www.fzs.ba/Dem/Popis/stanovnistv ... nicama.pdf

može se puno toga skontati.
Živim tu. Greška 100% - vjeruj mi...
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#29 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Mister Yes wrote:Koliko si siguran da je zapadni dio Dobrinje 2 (D2A) bio MZ Dobrinja 3? Nekako mi to nema smisla da Dobrinja 2 bude u MZ Dobrinja 3?

Ovako sam ja razmišljao prije nego si se ti javio:
Prvo su napravljeni D1 i D2 naravno i tada si D1 nazvali MZ Dobrinja 1 a D2 i sve ostalo prema brdu Mojmilo nazvali "Novinarsko naselje" jer su u njemu bili novinari za vrijeme OI. Onda kada se napravila D3 taj dio se izdvojio kao MZ Dobrinja 3 a sve ostalo ostalo Novinarsko naselje. D4 i D5 su se napravili pred rat i nisu stigli dobiti svoje MZ pa su ostali u MZ Novinarsko Naselje. Tako sam ja kontao. Ali ako si siguran da je D2A ustvati MZ Dobrinja 3 onda to mijenja moje razmišnjanje. Iako mi je pravo čudno da D2 nazovu MZ Dobrinja 3 :?

Znam, čudno je i meni... Ja imam izvor iz 1987. godine, kada izgleda nisu još bile formirane D3, D4 i D5... MZ Dobrinja III je tada obuhvatala četiri ulice: Danka Mitrova (današnja Salke Lagumdžije), Marka Oreškovića (Mustafe Kamerića), Oktobarske revolucije (Dobrinjske bolnice) i Omladinskih radnih brigada. Bulevar branilaca Dobrinje tada nije egzistirao kao izdvoijena ulica, ali je jasno da i on ulazi u taj prostor... Dakle - D2A...

Iako jeste čudno da je D2 bila zapravo MZ Dobrinja III (potvrđeno je to bila 1987. godine), još bi mi čudnije bilo da su isti naziv kasnije dali mjesnoj zajednici na sasvim drugom području... Nekako mi je logičnije da su sve novoizgrađene dijelove (D3, D4 i D5) na brzinu utrpali u Novinarsko naselje...
Last edited by cyprus on 29/08/2015 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 47275
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#30 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Edin H. »

tvsabina wrote:
Pripajanje novogradske Čengić Vile II Novom Sarajevu :D

Svakako je ogromna teritorija nekadašnje opštine Novo Sarajevo ostala u Republici Srpskoj...
Neka ih u Novom Gradu :D

A mogli bi I oni I stometarke, ionako su se uvijek htjeli igrati I sankati na NASEM brdu (gdje je Ciro prolazio), sto se moralo sprijeciti svim raspolozivim sredstvima I upotrebom raspolozivih resursa.

Sto se tice teritorije koja je ostala u RS-u mislim da je to bilo jasno jos kada su objavljeni rezultati predratnih visestranackih izbora - na svim biralistima na Cengic vili pobijedili ili reformisti ili SDP, medjutim kada se spojilo sa Vracama I okolinom, izbore u Novom Sarajevu dobi SDS.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#31 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Edin H. wrote:Sto se tice teritorije koja je ostala u RS-u mislim da je to bilo jasno jos kada su objavljeni rezultati predratnih visestranackih izbora - na svim biralistima na Cengic vili pobijedili ili reformisti ili SDP, medjutim kada se spojilo sa Vracama I okolinom, izbore u Novom Sarajevu dobi SDS.
Ova mapa kaže drugačije :-D

Image
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#32 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote: Znam, čudno je i meni... Ja imam izvor iz 1987. godine, kada izgleda nisu još bile formirane D3, D4 i D5... MZ Dobrinja III je tada obuhvatala četiri ulice: Danka Mitrova (današnja Salke Lagumdžije), Marka Oreškovića (Mustafe Kamerića), Oktobarske revolucije (Dobrinjske bolnice) i Omladinskih radnih brigada. Bulevar branilaca Dobrinje tada nije egzistirao kao izdvoijena ulica, ali je jasno da i on ulazi u taj prostor... Dakle - D2A...

Iako jeste čudno da je D2 bila zapravo MZ Dobrinja III (potvrđeno je to bila 1987. godine), još bi mi čudnije bilo da su isti naziv kasnije dali mjesnoj zajednici na sasvim drugom području... Nekako mi je logičnije da su sve novoizgrađene dijelove (D3, D4 i D5) na brzinu utrpali u Novinarsko naselje...
Slažem se. Mjesne zajednice su očigledno određene u vrijeme kada su postojale samo D1 i D2.
D1 su nazvali MZ Dobrinja 1
D2B su nazvali MZ Novinarsko naselje
D2A su nazvali MZ Dobrinja 3

Ima li u tom izvoru iz 1987-me popis ulica ostalih MZ? Ako ti nije problem da navedeš koje ulice su bile u MZ Dobrinja 1, MZ Novinarsko naselje i u ove dole dvije MZ Rosa Hadživuković 1 i 3?
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#33 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Mister Yes wrote:
cyprus wrote: Znam, čudno je i meni... Ja imam izvor iz 1987. godine, kada izgleda nisu još bile formirane D3, D4 i D5... MZ Dobrinja III je tada obuhvatala četiri ulice: Danka Mitrova (današnja Salke Lagumdžije), Marka Oreškovića (Mustafe Kamerića), Oktobarske revolucije (Dobrinjske bolnice) i Omladinskih radnih brigada. Bulevar branilaca Dobrinje tada nije egzistirao kao izdvoijena ulica, ali je jasno da i on ulazi u taj prostor... Dakle - D2A...

Iako jeste čudno da je D2 bila zapravo MZ Dobrinja III (potvrđeno je to bila 1987. godine), još bi mi čudnije bilo da su isti naziv kasnije dali mjesnoj zajednici na sasvim drugom području... Nekako mi je logičnije da su sve novoizgrađene dijelove (D3, D4 i D5) na brzinu utrpali u Novinarsko naselje...
Slažem se. Mjesne zajednice su očigledno određene u vrijeme kada su postojale samo D1 i D2.
D1 su nazvali MZ Dobrinja 1
D2B su nazvali MZ Novinarsko naselje
D2A su nazvali MZ Dobrinja 3

Ima li u tom izvoru iz 1987-me popis ulica ostalih MZ? Ako ti nije problem da navedeš koje ulice su bile u MZ Dobrinja 1, MZ Novinarsko naselje i u ove dole dvije MZ Rosa Hadživuković 1 i 3?
Dobrinja 1 (tada samo MZ Dobrinja - bez broja): Bjelopoljska cesta, Fočanski propisi, Jovana Veselinova Žarka, Mihajla Pupina, Milentija Popovića, Miroslava Krleže, Oslobodilaca Sarajeva, Salke Lagumdžije, Smaje Hadžimusića, Trg dr. Ivana Ribara, Trg Josipa Mažara Šoše i Žikice Jovanovića Španca.

Novinarsko naselje: Avde Čuka, Dževaharlala Nehrua, Emila Zole, Franca Rozmana, Janka Jolovića, Lava Tolstoja, Lukavička cesta (dio), Nikole Demonje, Salvadora Aljendea i USAOJ-a.

Rosa Hadživuković 1: Aleja Branka Bujića (dio), Georgi Dimitrova, Rose Hadživuković (dio) i Šefika Dorića. Ukratko - onaj dio između Aerodromskog i Interexa...

Rosa Hadživuković 2: Akifa Šeremeta, Ernesta Telmana, Franca Prešerna, Rudija Čajaveca, Titogradska i Rose Hadživuković (dio). Generalno se radilo o centralnom i sjevernom dijelu Aerodromskog, zatim tzv. Mahali, te čini mi se tad neizgrađenoj D5. Međutim, MZ je očito ukinuta prije popisa, odnosno najvjerovatnije spojena sa RH 1.

Rosa Hadživuković 3: Aleja Branka Bujića (dio), Bitka za ranjenike, Georgi Dimitrova (dio), Ivice Marušića Ratka, Josipa Kraša, Joste Abraševića, Luja Pastera, Maka Dizdara, Marina Držića, Marksa i Engelsa, Mustafe Latifića, Rose Hadživuković (dio), Sarajevskih ilegalaca, Spasenije - Cane Babović, Vase Butozana i Voje Dimitrijevića. Ovo je jasno - C5 i komadić Aerodromskog...


Valjda ti neće biti mrsko da sam potražiš sadašnje nazive :-D
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#34 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote: Valjda ti neće biti mrsko da sam potražiš sadašnje nazive :-D
Naravno da neće. Hvala :thumbup:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#35 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by supercali »

tvsabina wrote:
cyprus wrote: A što se tiče Čengić Vile, ovako je kako tvsabina kaže... Čengić Vila je podijeljena u tri mjesne zajednice - dvije su u Novom Sarajevu (MZ Čengić Vila I i MZ Čengić Vila II), a jedna u Novom Gradu (MZ Čengić Vila)... Ako treba i ovo nacrtat, probaću :-D

Naučilo se u ovih osam godina svašta :P
Zabuna nastaje jer se naziv naselja ne poklapa sa nazivima MZ-a.
Stanovnici MZ Cengic Vila II u Novom Sarajevu za sebe kazu da zive na Cengic Vili I i da je njihovo naselje starije od naselja koje nosi naziv MZ Cengic Vila I.
Stvarna Cengic Vila II je zapravo novogradska Cengic Vila.
Zanimljivo je da je naselje oko nebodera Vranica nekada bilo zasebna MZ (danas Cengic Vila I) da su ulice Malta i Bihacka na Cengic Vila I a da je otvorena pijaca Otoka zapravo na novogradskoj Cengic Vili.....
Otvorena pijaca nije na c vili jer je c vila od mosta do mosta od miljacke do brda tj ispod aneksa
Otvorena pijaca je skroz na drugom kraju i to je otoka e sada naziv kakav je ne znam posto je dzamija stadion i bazen na otoka meander a ima li oko kumroveca neki naziv ne znam a sami naziv otoka je onaj od mosta do trola depoa
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#36 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote: Novinarsko naselje: Avde Čuka, Dževaharlala Nehrua, Emila Zole, Franca Rozmana, Janka Jolovića, Lava Tolstoja, Lukavička cesta (dio), Nikole Demonje, Salvadora Aljendea i USAOJ-a.
Iz ovoga ne možemo zaključiti da su D3A i D5 bili dio MZ Novinarsko naselje. D3B sigurno jeste jer eto ima i dio ulice Lukavička cesta (a ako jeste D3B onda je sigurno i D4 ovdje). Ali za D3A i D5 jednostavno ne možemo znati na osnovu ovih imena ulica.
cyprus wrote:Rosa Hadživuković 2: Akifa Šeremeta, Ernesta Telmana, Franca Prešerna, Rudija Čajaveca, Titogradska i Rose Hadživuković (dio). Generalno se radilo o centralnom i sjevernom dijelu Aerodromskog, zatim tzv. Mahali, te čini mi se tad neizgrađenoj D5.
Opet, iz ovih naziva ulica ne vidim ništa što bi me vuklo na to da D5 (tačnije to područje) ulazi u ovu MZ. Jedino što nas može na to upućivati je što su danas Aerodromsko naselje i D5 u istoj MZ (Dobrinja A). Ali ko zna da li su tada bili.

Sve u svemu puno si mi pomogao da rasvjetlim situaciju:
Sigurno je MZ Dobrinja 1 bila na području Dobrinje 1.
MZ RH1 na području Aerodromskog
MZ RH3 na području C5
MZ Dobrinja 3 = D2A
MZ Novinarsko naselje = D2B+D3B+D4

Samo još nisam suguran za D3A i D5. Ako bi gledao onako vizuelno onda bi prije bili u MZ Dobrinja 3 (ali ih nema u ulicama jer tada te ulice nisu ni postojale). Ali opet, ako gledam po broju stanovnika MZ Novinarsko naselje ima PUNO više stanovnika nego ostale MZ.

MZ Dobrinja 1 je dva kvarta, tako da kažemo, a približno ima (imala) isti broj stanovnika kao i MZ Dobrinja 3. Onda bi MZ Dobrinja 3 trebala imati dva kvarta a ne samo jedan (D2A)? Jel moguće da je D5 bila u okviru MZ Dobrinja 3? :?
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#37 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Tačno je da ne možemo 100% pouzdano znati šta se desilo nakon izgradnje D3, D4 i D5, bar ne po informacijama kojima raspolažemo, ali na osnovu znatno većeg broja stanovnika, po mom mišljenju je najlogičnije da su oni sve te novoizgrađene blokove strpali pod Novinarsko naselje...

Bil pomogle ove (ne u potpunosti precizne) skice?

Image

Image
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#38 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

supercali wrote:
tvsabina wrote:
cyprus wrote: A što se tiče Čengić Vile, ovako je kako tvsabina kaže... Čengić Vila je podijeljena u tri mjesne zajednice - dvije su u Novom Sarajevu (MZ Čengić Vila I i MZ Čengić Vila II), a jedna u Novom Gradu (MZ Čengić Vila)... Ako treba i ovo nacrtat, probaću :-D

Naučilo se u ovih osam godina svašta :P
Zabuna nastaje jer se naziv naselja ne poklapa sa nazivima MZ-a.
Stanovnici MZ Cengic Vila II u Novom Sarajevu za sebe kazu da zive na Cengic Vili I i da je njihovo naselje starije od naselja koje nosi naziv MZ Cengic Vila I.
Stvarna Cengic Vila II je zapravo novogradska Cengic Vila.
Zanimljivo je da je naselje oko nebodera Vranica nekada bilo zasebna MZ (danas Cengic Vila I) da su ulice Malta i Bihacka na Cengic Vila I a da je otvorena pijaca Otoka zapravo na novogradskoj Cengic Vili.....
Otvorena pijaca nije na c vili jer je c vila od mosta do mosta od miljacke do brda tj ispod aneksa
Otvorena pijaca je skroz na drugom kraju i to je otoka e sada naziv kakav je ne znam posto je dzamija stadion i bazen na otoka meander a ima li oko kumroveca neki naziv ne znam a sami naziv otoka je onaj od mosta do trola depoa
To područje oko doma zdravlja i otvorene pijace pripada MZ Buća Potok...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#39 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by supercali »

Onda je otvorena pijaca buca potok
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37292
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

c vila kvadrant
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#41 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Eh Kvadrant... Teritorijalno najmanja MZ u Sarajevu (i vjerovatno cijeloj BiH)... Dimenzije su joj otprilike 300 x 180 metara... Zna li neko šta je to njih natjeralo da se 'otcjepe' od ostatka ČVile? :D Ona postoji još od prije rata, ali zaista ovako kad se gleda, nema nekog geografskog ni funkcionalnog opradvanja za postojanje ove MZ...
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#42 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote:
Bil pomogle ove (ne u potpunosti precizne) skice?
Pa što ne kažeš da imaš skice :-D

Definitivno je D3A pripadala MZ Novinarsko naselje. A vjerovatno su i D5 tu strpali
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#43 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by supercali »

bitanga_sa_otesa wrote:c vila kvadrant
Ma kakv kvadrant on je preko ceste
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#44 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote:Tačno je da ne možemo 100% pouzdano znati šta se desilo nakon izgradnje D3, D4 i D5, bar ne po informacijama kojima raspolažemo, ali na osnovu znatno većeg broja stanovnika, po mom mišljenju je najlogičnije da su oni sve te novoizgrađene blokove strpali pod Novinarsko naselje...

Bil pomogle ove (ne u potpunosti precizne) skice?

Image

Image
Nego, da te pitam, ima li u toj tvojoj knjizi i opština Novo Sarajevo? Konkretno me zanima skica MZ Ravijojla Rava Janković. Po svakoj logici to bi trebala biti MZ oko bivše ulice tog imena. I zajedno sa MZ Slobodan Princip Seljo danas čini MZ Grbavica II. Ali nekako mi malo prostora tu da budu dvije MZ. Imaš li skicu MZ Rava Janković?
User avatar
holowey
Posts: 8475
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#45 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by holowey »

Mister Yes wrote:
cyprus wrote:Tačno je da ne možemo 100% pouzdano znati šta se desilo nakon izgradnje D3, D4 i D5, bar ne po informacijama kojima raspolažemo, ali na osnovu znatno većeg broja stanovnika, po mom mišljenju je najlogičnije da su oni sve te novoizgrađene blokove strpali pod Novinarsko naselje...

Bil pomogle ove (ne u potpunosti precizne) skice?


Nego, da te pitam, ima li u toj tvojoj knjizi i opština Novo Sarajevo? Konkretno me zanima skica MZ Ravijojla Rava Janković. Po svakoj logici to bi trebala biti MZ oko bivše ulice tog imena. I zajedno sa MZ Slobodan Princip Seljo danas čini MZ Grbavica II. Ali nekako mi malo prostora tu da budu dvije MZ. Imaš li skicu MZ Rava Janković?
ovo je iz knjige "ko, gdje, sta u sarajevu" i imaju skice svih mjesnih zajednica tadasnjeg grada sarajevo (svih 10 opstina)
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#46 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

holowey wrote:
Mister Yes wrote:
cyprus wrote:Tačno je da ne možemo 100% pouzdano znati šta se desilo nakon izgradnje D3, D4 i D5, bar ne po informacijama kojima raspolažemo, ali na osnovu znatno većeg broja stanovnika, po mom mišljenju je najlogičnije da su oni sve te novoizgrađene blokove strpali pod Novinarsko naselje...

Bil pomogle ove (ne u potpunosti precizne) skice?


Nego, da te pitam, ima li u toj tvojoj knjizi i opština Novo Sarajevo? Konkretno me zanima skica MZ Ravijojla Rava Janković. Po svakoj logici to bi trebala biti MZ oko bivše ulice tog imena. I zajedno sa MZ Slobodan Princip Seljo danas čini MZ Grbavica II. Ali nekako mi malo prostora tu da budu dvije MZ. Imaš li skicu MZ Rava Janković?
ovo je iz knjige "ko, gdje, sta u sarajevu" i imaju skice svih mjesnih zajednica tadasnjeg grada sarajevo (svih 10 opstina)
Tačno... Inače, ovih dana nisam pri toj knjizi, pa ću gledat za vikend da ponovo dođem do nje i postavim šta MY-a zanima...
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#47 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Jeste, riječ je o Grbavici II... Stanje u skicama je ovakvo (nisam momentalno u prilici da slikam):

Image

Dakle, tada su bile tri MZ, ali je očito da je MZ Marjan Barun ukinuta prije popisa, i to najvjerovatnije pripojena Slobodanu Principu Selji...
User avatar
holowey
Posts: 8475
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#48 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by holowey »

cyprus wrote:Jeste, riječ je o Grbavici II... Stanje u skicama je ovakvo (nisam momentalno u prilici da slikam):

Image

Dakle, tada su bile tri MZ, ali je očito da je MZ Marjan Barun ukinuta prije popisa, i to najvjerovatnije pripojena Slobodanu Principu Selji...
jeli moguce da rave jankovic ulica nije bila dio mz rave jankovic? prema ovoj skici ispada tako
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#49 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote:Jeste, riječ je o Grbavici II... Stanje u skicama je ovakvo (nisam momentalno u prilici da slikam):

Image

Dakle, tada su bile tri MZ, ali je očito da je MZ Marjan Barun ukinuta prije popisa, i to najvjerovatnije pripojena Slobodanu Principu Selji...
Hvala cyprus. Interesantno da željin stadion nije bio u toj MZ a danas jeste u Grbavica II.

Ja sam kontao da je MZ Rave Janković obuhvatala zgrade sa obje strane istoimene ulice pa prema brdu a da su Strojerad, OŠ Bratstvo i Jedinstvo i Šoping bili u MZ Slobodan Princip Seljo. Kad ono Strojerad u MZ RVJ a zgrade sa sjeverne strane ulice RVJ u MZ SPC. Zaista su te stare MZ imale čudnu logiku :-)
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#50 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

holowey wrote: jeli moguce da rave jankovic ulica nije bila dio mz rave jankovic? prema ovoj skici ispada tako
zgrade na južnoj strani ulice su dio MZ Rave Janković a ove na sjevernoj strani ulice nisu :-)
Post Reply