naucimo vozit motor

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#51 Re: naucimo vozit motor

Post by Osigurach »

esso_sa wrote: Na 2 tocka nikad ne znas sta te ceka na cesti i kakva te nevolja moze strefiti. A ako te strefi, ko zna, mozda naidje bas taj vlasnik "nakicenog" Harleya koji ce stati da ti ponudi pomoc :thumbup:
Ocigledno je da FFBikerSa, nemoze ili nece da shvati neke stvari..
A ti si esso pocjepao sa ovim komentarom, na cesti smo svi isti..
Svakome moze motor stati, i svakome je pomoc drugog bikera dobro dosla..
Al hajde, nismo svi isti i hvala bogu sto nismo..
:D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#52 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Ima tu istine ... ali to je do pojedinaca, šta god da voze. KOd nas voze sve tipove motora, i choppere i supersport, i ekipa se prati. Čeka se najslabiji i servisira se svaki koji stane (ranjenici se ne ostavljaju :D ).
Učimo svakoga da se mora pomoći drugom bajkeru na cesti, a desilo nam se da nam člana u kvaru sa našim bojama zaobiđu vozači sarajevskog kluba i ne stanu da vide da li treba pomoći.
To je na njihov obraz, neću ih spominjati. Znam da će većina drugih stati da pomogne, čak i vozači automobila.
Rekoh - do pojedinca je.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#53 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Kada smo išli u Brčko uzeti drugu motor, jedna CBR-ka nam je o'šla u k... i samo smo nazvali Grunfove, došli momci po motor, otvorili radionu, digli iz kreveta prodavača da otvori radnju jer nisu imali ulja, stavili novi akumulator, istokarili rupu za vijak glave motora - odveli druga na dernek, napili ga, nahranili, upoznali sa komadom i smjestili na spavanje, sutradan mu dali popravljen motor i nisu htjeli ni marku uzeti.
To su bajkeri. :thumbup:
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#54 Re: naucimo vozit motor

Post by Osigurach »

Ja sam do prosle godine vozao male skutere, jer nisam imao vozacke, a nisam tip koji voli da nabira kazne i ne cini mi to sadisfakciju, da pricam okolo kako imam dvije milje kazni za platit.. Prosle godine kupim R1 2001 Streetfighter-a preradu, i silom prilika ga prodam, a ove godine maxi skuter (pokri se koliki ti je jorgan).. Tako da se nekako moja voznja motora, do nedavno svodila na gradsku voznju.. I opet stanem svakom motoristi ako je u kvaru, iako smo u gradu i blizu je svaki majstor, stanem da vidim dal mu treba pomoc, ako nista, ono sto ja imam kao osnovu, sarafciger itd..

Al eto, svakom svacije, meni moje..
Mozda meni danas sutra niko nece stati..
I opet ponavljam ono sto sam napisao u prethodnom postu, nismo svi isti i hvala bogu sto nismo..
8-)
Ponosni Bosnjak
Posts: 7
Joined: 28/03/2013 15:40

#55 Re: naucimo vozit motor

Post by Ponosni Bosnjak »

FFBikerSa wrote:S tima koji furaju americki fazon ... ne pozdravljam se na cesti ...
Pa ovi što voze čopere i kustome, isto tako ko i oni što voze brze japance, Kawe GSX, Honde CBR, Jamahe R1, ili Aprilije RSV, ionako ne odzdravljaju na bajkerski pozdrav dignutom rukom. Ruke im previše zaposlene, imaju valjda puno posla da održe motor na cesti bez da se zalete u štagod, beli? :-)
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#56 Re: naucimo vozit motor

Post by alenthekiller »

Zanima me kako voziti, dali ici skroz desno uz trotoar? Ili sredinom trake? Zasto? I dali imaju okupljanja skuterasa u Sarajevu? Hvala unaprijed dobrim bajkerima :D :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#57 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

alenthekiller wrote:Zanima me kako voziti, dali ici skroz desno uz trotoar? Ili sredinom trake? Zasto? I dali imaju okupljanja skuterasa u Sarajevu? Hvala unaprijed dobrim bajkerima :D :D
U lijevoj strani trake, ako pretičeš na tu stranu. Ustvari ustrani trake na koju pretičeš, jel ... ako ideš lijevom trakom uz tramvaj logično da nećeš obilaziti auta tramvajskim šinama. Mada i to može biti ako voziš endura. :mrgreen:
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#58 Re: naucimo vozit motor

Post by alenthekiller »

Ramzess Veliki wrote:
alenthekiller wrote:Zanima me kako voziti, dali ici skroz desno uz trotoar? Ili sredinom trake? Zasto? I dali imaju okupljanja skuterasa u Sarajevu? Hvala unaprijed dobrim bajkerima :D :D
U lijevoj strani trake, ako pretičeš na tu stranu. Ustvari ustrani trake na koju pretičeš, jel ... ako ideš lijevom trakom uz tramvaj logično da nećeš obilaziti auta tramvajskim šinama. Mada i to može biti ako voziš endura. :mrgreen:
Kupio skuter 50ccm pa reko da se raspitam kako voziti dok nije sezona pocela :D A sta da stavim u "gepek", mislio sam par nekih sarafcigera i osiguraca kutijcu... Sta jos preporucujes? :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#59 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

alenthekiller wrote:
Ramzess Veliki wrote:
alenthekiller wrote:Zanima me kako voziti, dali ici skroz desno uz trotoar? Ili sredinom trake? Zasto? I dali imaju okupljanja skuterasa u Sarajevu? Hvala unaprijed dobrim bajkerima :D :D
U lijevoj strani trake, ako pretičeš na tu stranu. Ustvari ustrani trake na koju pretičeš, jel ... ako ideš lijevom trakom uz tramvaj logično da nećeš obilaziti auta tramvajskim šinama. Mada i to može biti ako voziš endura. :mrgreen:
Kupio skuter 50ccm pa reko da se raspitam kako voziti dok nije sezona pocela :D A sta da stavim u "gepek", mislio sam par nekih sarafcigera i osiguraca kutijcu... Sta jos preporucujes? :D
Dok cesta ne ugrije nemoj ni voziti, molim te! Evo jedan se u Hrasnom danas zalijepio u auto ispred sebe. Ja na motor neću sjesti narednih mjesec dana, a svrbi me dupe da vozim. Biće vremena da se navozamo.
U gepeku se nosi set prve pomoći, obavezno Yecoderm, koji je najbolji kod padova kad sadereš kožu. To za opravku ja ne nosim, motor mi je prekomplikovan za opravke na cesti i ako imam problema natovarim ga na Bihamk i pravac servis. Ovo je za moj motor, nije pravilo. Držim se da motor na cesti mora biti ispravan 100%, ako nije tako ne vozim ga.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#60 Re: naucimo vozit motor

Post by vješalica »

Dotični koji se zalijepio nije imao ni položen vozački ispit
Dana 31.03.2013.godine oko 12,20 sati, na kolovozu ulica Azize Šaćirbegović, općina Novo Sarajevo, dogodila se saobraćajna nezgoda. Tom prilikom došlo je do sudara motocikla marke “Honda”, rag. oznake 958-T-827, kojim je bez položenog vozačkog ispita upravljao T.A., rođen 1981.godine u Sarajevu, gdje je i nastanjen i putničkog motornog vozila marke “VW Golf 2”, reg. oznake A70-J-601, kojim je upravljao vozač Č.A., rođen 1988.godine u Nikšiću, nastanjen u Sarajevu. U ovoj saobraćajnoj nezgodi teške tjelesne povrede je zadobio motociklista T.A., a ljekarska pomoć mu je ukazana u KCU u Sarajevu, gdje je na Klinici za ortopediju i traumatologiju zadržan na daljem liječenju. O prednjem je obaviješten tužilac Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, a uviđaj su obavili policijski službenici MUP-a Kantona Sarajevo i ovlašteni sudski vještak mašinske struke.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#61 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

alenthekiller wrote:
Ramzess Veliki wrote:
alenthekiller wrote:Zanima me kako voziti, dali ici skroz desno uz trotoar? Ili sredinom trake? Zasto? I dali imaju okupljanja skuterasa u Sarajevu? Hvala unaprijed dobrim bajkerima :D :D
U lijevoj strani trake, ako pretičeš na tu stranu. Ustvari ustrani trake na koju pretičeš, jel ... ako ideš lijevom trakom uz tramvaj logično da nećeš obilaziti auta tramvajskim šinama. Mada i to može biti ako voziš endura. :mrgreen:
Kupio skuter 50ccm pa reko da se raspitam kako voziti dok nije sezona pocela :D A sta da stavim u "gepek", mislio sam par nekih sarafcigera i osiguraca kutijcu... Sta jos preporucujes? :D
Kada se vozis sam uvijek trebas biti priblizno sredini svoje vozne trake iz vise razloga.
Voznja u grupi je nesto drugo i tada se vozi u takozvanoj cik cak formaciji tj. neparni voze lijevim dijelom vozne trake parni desnim dijelom kako bi sprijecili upadanje auta u kolonu, ali i da bi imali dovoljno rastojanja za eventualno naglo kocenje.
Od opreme ako vozis na tubules gumama obavezno ubaci set za krpljenje guma sa bocicama komprimiranog zraka.
Rezervnu svijecicu i kljuc, malu prvu pomoc i eventualno rezervne sijalice za prednje i zadnje svijetlo.

Iako vozim skoro nov motor uvijek sa sobom imam slijedece: mini kompresor 12 v, mini baterijsku lampu, set za krpljenje tubules guma, fabricku kesu sa osnovnim alatom, prvu pomoc, ½ litra motornog ulja, ½ litra tekucine za hladjenje, set sijalica i osiguraca, par platnenih radnih rukavica, kisno odjelo. Dosta toga stane pod sic, a ostalo u top box.
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#62 Re: naucimo vozit motor

Post by Osigurach »

kijamet insan wrote: Kada se vozis sam uvijek trebas biti priblizno sredini svoje vozne trake iz vise razloga.
Voznja u grupi je nesto drugo i tada se vozi u takozvanoj cik cak formaciji tj. neparni voze lijevim dijelom vozne trake parni desnim dijelom kako bi sprijecili upadanje auta u kolonu, ali i da bi imali dovoljno rastojanja za eventualno naglo kocenje.
Od opreme ako vozis na tubules gumama obavezno ubaci set za krpljenje guma sa bocicama komprimiranog zraka.
Rezervnu svijecicu i kljuc, malu prvu pomoc i eventualno rezervne sijalice za prednje i zadnje svijetlo.

Iako vozim skoro nov motor uvijek sa sobom imam slijedece: mini kompresor 12 v, mini baterijsku lampu, set za krpljenje tubules guma, fabricku kesu sa osnovnim alatom, prvu pomoc, ½ litra motornog ulja, ½ litra tekucine za hladjenje, set sijalica i osiguraca, par platnenih radnih rukavica, kisno odjelo. Dosta toga stane pod sic, a ostalo u top box.
Sredina trake je po meni opasna, dobro opasna..
Na nasim cestama ima dosta pokvarenih auta, kojima curi ulje po sredini, i malo kocenje na tom ulju zna dovesti do pada..

A to sto nosis sa sobom je super..
Mene interesuje sta li nudi BIHAMK za motocikle? Ja vozim Beverly-a, pa me interesuje koliko mi mogu pomoc, ako npr. stanem u Jablanici ili Mostaru..
Jel zna neko? Znam da je off topic al eto..
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#63 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

Ulja imas po cijeloj traci jer se sa kisom rascopa svukuda. U sredini trake si najuocljiviji i ako te neko zeli preticati natjeras ga da predje u drugu traku. U svakom slucaju bolje nego da se provlaci pored tebe i suzi manevarski prostor.
Na dugim pravcima sam uvijek oko sredine trake a po krivinama "zna se" ;-)
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#64 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

Pozz raja,

Dosta dobrog savjeta ovde. Ja sam za vikend polozio ispit za motor . Ja cu na glasit da sam u Americi, i isao sam kroz MSF( Motrocsyel Safty Foundation) program. Tri dana traje obuka, od ta trii dva dana si na motoru, na kraju te testiraju. Druga opcija jednostavno da odes na DMV izadjes na test isti dan, al posto nemam iskustva na motoru ja sam se odlucio da ipak polozim kroz MSF.

U svakom slucaju, sad gledam da uzmem Kawasaki Ninja 250r (250cc) za pocetak. Dali je neko vozio i kakvo je vase misljenje za ovaj motor?

Hvala unaprjed.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#65 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

Pozdrav Teqila i sa srecom na polozenom ispitu.
Super ti je motor za pocetak dok malo nesteknes rutine..
Dosta raje gdje to zakon dozvoljava odma nakon polozenog ispita zajese neku bijesnu masinu od 100 i kusur konja. Dedli kombinesn
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#66 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

kijamet insan wrote:
alenthekiller wrote: Kupio skuter 50ccm pa reko da se raspitam kako voziti dok nije sezona pocela :D A sta da stavim u "gepek", mislio sam par nekih sarafcigera i osiguraca kutijcu... Sta jos preporucujes? :D
Kada se vozis sam uvijek trebas biti priblizno sredini svoje vozne trake iz vise razloga.
Voznja u grupi je nesto drugo i tada se vozi u takozvanoj cik cak formaciji tj. neparni voze lijevim dijelom vozne trake parni desnim dijelom kako bi sprijecili upadanje auta u kolonu, ali i da bi imali dovoljno rastojanja za eventualno naglo kocenje.
Od opreme ako vozis na tubules gumama obavezno ubaci set za krpljenje guma sa bocicama komprimiranog zraka.
Rezervnu svijecicu i kljuc, malu prvu pomoc i eventualno rezervne sijalice za prednje i zadnje svijetlo.

Iako vozim skoro nov motor uvijek sa sobom imam slijedece: mini kompresor 12 v, mini baterijsku lampu, set za krpljenje tubules guma, fabricku kesu sa osnovnim alatom, prvu pomoc, ½ litra motornog ulja, ½ litra tekucine za hladjenje, set sijalica i osiguraca, par platnenih radnih rukavica, kisno odjelo. Dosta toga stane pod sic, a ostalo u top box.
Po zakonu si obavezan imati i onu žutu ili narandžastu vestu sa refleksnim površinama. Nije loše nositi ni sprej sa pjenom za gume, mali komplet gedora sa nastavcima za obične i krstaste glave šarafa, nešto žice izolovane i neizolovanje, luster kleme, izolirband, brifer za 12 V (ima na OMV pumpama), uputstvo za motor sa shemom elektrike, te set univerzalnih sajli od Louisa ili neke slične prodavnice (Polo, Hein Gericke). Kad idem na duži put nosam i mali kanisterčić sa rezervom goriva 2 litra (isto od Louisa), a kad je hladnije i specijalne kablove za preklemavanje od Louisa - oni od auta imaju prevelike kleme. Nadje se tu i set dvokomponentnog epoksi ljepila i "tečnog metala" (imaju oba u Avantiju), nije mi se jednom desilo da sam nekom zakrpio karter na motoru ili šta drugo s time.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#67 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

Osigurach wrote:Mene interesuje sta li nudi BIHAMK za motocikle? Ja vozim Beverly-a, pa me interesuje koliko mi mogu pomoc, ako npr. stanem u Jablanici ili Mostaru..
Jel zna neko? Znam da je off topic al eto..
BIHAMK za motoriste i skuteriste ne nudi pod milim Bogom ništa, sem da te pošlepaju do kakvog majstora za motore - a i za to moraš prvo TI znati gdje je, a drugo nisam siguran ni da na kamionima za šlepanje imaju i odgovarajuće španere za učvršćenje motora ili skutera, ili barem debele konopce. O tome se kod nas i pisalo u auto-moto časopisima pa su se oni iz BIHAMKa ljutili (pobogu, ko se usudio dirati tu svetu kravu), ali naravno nisu učinili ništa da se stanje poboljša Zato se i ne isplati plaćati njihovu članarinu - jer svakako od onoga što im plaćaš pri registraciji imaš pravo na 2 X pomoć na putu, znači valjda da te i pošlepaju.

Jedino ako se spremaš na put vani, onda se isplati uzeti članstvo jer sa BIHAMK karticom onda imaš pravo na pomoć osoblja, daleko bolje iškolovana i opremljena za pomoć bajkerima, stranih klubova kao ADAC, OAMTC i slično. A može ti zatrebati i karnet, ili, ne dao Bog, transport natrag u BiH i motora i tebe u slučaju nesreće.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#68 Re: naucimo vozit motor

Post by esso_sa »

TouringBiker wrote:
kijamet insan wrote:
alenthekiller wrote: Kupio skuter 50ccm pa reko da se raspitam kako voziti dok nije sezona pocela :D A sta da stavim u "gepek", mislio sam par nekih sarafcigera i osiguraca kutijcu... Sta jos preporucujes? :D
Kada se vozis sam uvijek trebas biti priblizno sredini svoje vozne trake iz vise razloga.
Voznja u grupi je nesto drugo i tada se vozi u takozvanoj cik cak formaciji tj. neparni voze lijevim dijelom vozne trake parni desnim dijelom kako bi sprijecili upadanje auta u kolonu, ali i da bi imali dovoljno rastojanja za eventualno naglo kocenje.
Od opreme ako vozis na tubules gumama obavezno ubaci set za krpljenje guma sa bocicama komprimiranog zraka.
Rezervnu svijecicu i kljuc, malu prvu pomoc i eventualno rezervne sijalice za prednje i zadnje svijetlo.

Iako vozim skoro nov motor uvijek sa sobom imam slijedece: mini kompresor 12 v, mini baterijsku lampu, set za krpljenje tubules guma, fabricku kesu sa osnovnim alatom, prvu pomoc, ½ litra motornog ulja, ½ litra tekucine za hladjenje, set sijalica i osiguraca, par platnenih radnih rukavica, kisno odjelo. Dosta toga stane pod sic, a ostalo u top box.

Po zakonu si obavezan imati i onu žutu ili narandžastu vestu sa refleksnim površinama. Nije loše nositi ni sprej sa pjenom za gume, mali komplet gedora sa nastavcima za obične i krstaste glave šarafa, nešto žice izolovane i neizolovanje, luster kleme, izolirband, brifer za 12 V (ima na OMV pumpama), uputstvo za motor sa shemom elektrike, te set univerzalnih sajli od Louisa ili neke slične prodavnice (Polo, Hein Gericke). Kad idem na duži put nosam i mali kanisterčić sa rezervom goriva 2 litra (isto od Louisa), a kad je hladnije i specijalne kablove za preklemavanje od Louisa - oni od auta imaju prevelike kleme. Nadje se tu i set dvokomponentnog epoksi ljepila i "tečnog metala" (imaju oba u Avantiju), nije mi se jednom desilo da sam nekom zakrpio karter na motoru ili šta drugo s time.
:shock: :shock: :shock:
Gdje to sve spakujete na motoru ??? Meni je "gepek" velicine tetrapaka od 0,5L, jedva nagurao set za krpljenje guma i jedan mini sprej za lanac
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#69 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

esso_sa wrote: :shock: :shock: :shock:
Gdje to sve spakujete na motoru ??? Meni je "gepek" velicine tetrapaka od 0,5L, jedva nagurao set za krpljenje guma i jedan mini sprej za lanac
:mrgreen:
Kad krenem na put upakujem dvije velike vreće za spavanje (tražim sada one male, uzimaju manje mjesta), šator za troje sa tendom, set prva pomoć, garderobu kompletnu da mogu skinuti odijelo i hodat' normalno i imati uvijek suve majice i veš, dušeke na napuhavanje, pumpu za napuhat' ih, kuhalo za kahvu, pite, dva pečena pileta, sokove, dvaj'st konzervi pive, šlauf za plivanje, obuću i to sve za dvoje i stavim i neku curu da to sve ne vučem đabe.
Ako vozim sam ponesem još i metar drva, jagnje i ražanj. :lol:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#70 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

Ramzess Veliki wrote:
esso_sa wrote: :shock: :shock: :shock:
Gdje to sve spakujete na motoru ??? Meni je "gepek" velicine tetrapaka od 0,5L, jedva nagurao set za krpljenje guma i jedan mini sprej za lanac
:mrgreen:
Kad krenem na put upakujem dvije velike vreće za spavanje (tražim sada one male, uzimaju manje mjesta), šator za troje sa tendom, set prva pomoć, garderobu kompletnu da mogu skinuti odijelo i hodat' normalno i imati uvijek suve majice i veš, dušeke na napuhavanje, pumpu za napuhat' ih, kuhalo za kahvu, pite, dva pečena pileta, sokove, dvaj'st konzervi pive, šlauf za plivanje, obuću i to sve za dvoje i stavim i neku curu da to sve ne vučem đabe.
Ako vozim sam ponesem još i metar drva, jagnje i ražanj. :lol:
Fala Bogu turistički je motor, ima se mjesta: 2 kofera sa strane po 40 litara, topcase isto 40 litara, torba za rezervoar 25 litara, dodatni prostori za prtljag u oklopu, prtljaga stane malne k'o u Fiću. Ne kampujem pa ne nosam šator, ali vreća za spavanje je ipak tu jer dosta privatnih iznajmljivača soba neće da ti iznajme sobu samo na jednu noć (ne isplati im se mijenjati posteljinu) - ali ako spavaš u vlastitoj vreći na njihovom krevetu, onda je OK.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#71 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

TouringBiker wrote: Po zakonu si obavezan imati i onu žutu ili narandžastu vestu sa refleksnim površinama. Nije loše nositi ni sprej sa pjenom za gume, mali komplet gedora sa nastavcima za obične i krstaste glave šarafa, nešto žice izolovane i neizolovanje, luster kleme, izolirband, brifer za 12 V (ima na OMV pumpama), uputstvo za motor sa shemom elektrike, te set univerzalnih sajli od Louisa ili neke slične prodavnice (Polo, Hein Gericke). Kad idem na duži put nosam i mali kanisterčić sa rezervom goriva 2 litra (isto od Louisa), a kad je hladnije i specijalne kablove za preklemavanje od Louisa - oni od auta imaju prevelike kleme. Nadje se tu i set dvokomponentnog epoksi ljepila i "tečnog metala" (imaju oba u Avantiju), nije mi se jednom desilo da sam nekom zakrpio karter na motoru ili šta drugo s time.
Flouro zeleni prsluk nosim na sebi. Svi u autima kontaju da sam drot pa jako lijepo voze ispred mene i uvijek se se pomjere malo desno :D
Sprej sa pjenom mi netreba jer imam set za krpljenje tubules guma i mini kompresor.
Od alata imam originalni seta koji dodje sa motorom tako da mogu sve manje zahtijevne reparacije rijesiti bez problema knjigu sa mogucim kvarovima koje mogu rijesiti na cesti na mom modelu imam vec u glavi..
Za sve zahtijevnije kvarove placam pomoc na putu koji pokriva cijelu evropu tako da nerazmisljam puno o tome.
Ako vec nosis tolike stvari na put ponesi i sapun.
Mene je jednom prilikom spasio u vukojebini kada sam prilikom pada probusio rezervoar. Sapun ga okrpi sto bi rekao keks.
esso_sa wrote: :shock: :shock: :shock:
Gdje to sve spakujete na motoru ??? Meni je "gepek" velicine tetrapaka od 0,5L, jedva nagurao set za krpljenje guma i jedan mini sprej za lanac
V strom ima poprilicno mjesta pod sicom. Kisno odjelo odijelo ulje i rashladna tekicina je u top box-u sve ostalo je pod sicem.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#72 Re: naucimo vozit motor

Post by esso_sa »

Pa ja sam kod svog ranijeg posta i mislio na prtljazni prostor koji dodje onako na motoru, ne mislim na kofere i to.
Mogu se i ja kvalitetno spakovat kad stavim topcase od 46L i sa strana jos objesim platnene torbe svaka po 20L :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#73 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Evo jedan mali info za sarajevske bajkere - imali smo razgovor u KMUP vezano za naš projekat Škole sigurne vožnje, i ministarstvo je oduševljeno projektom. Isti ćemo predstaviti u maju, te ćemo dobiti poligon na Ilidži za upravljanje i izgradnju staze za obuku, a ako dozvoli teren (još nisam vidjeo parcelu) napravićemo bar stazu za trku ubrzanja. U svakom slučaju uradićemo jednu stazu za valjanje pa kolika god da bude. Ovo bi bile početne pripreme za izgradnju staze za prave trke. :thumbup: Isto tako saobraćajna policija će revidovati našu brošuru koju ćemo izdati tokom maja, a koja će biti korisna za sve početnike. :thumbup:
Ovim pozivamo i ostale sarajevske motoriste da nam se pridruže u izgradnji kluba. :thumbup:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#74 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

esso_sa wrote:Pa ja sam kod svog ranijeg posta i mislio na prtljazni prostor koji dodje onako na motoru, ne mislim na kofere i to.
Mogu se i ja kvalitetno spakovat kad stavim topcase od 46L i sa strana jos objesim platnene torbe svaka po 20L :D
Pa ja kofere i topcase nikad ne skidam, stalno staroj obavljam nabavke na pijaci i po konzumu, Merkatoru, DP-u i prenosim u tome :D Jes' da troši malo više goriva kad su koferi na motoru, ali ko bi ih stalno skidao i mećao... U topcase držim kišni kombinezon 8zatreba i po gradu), rolnu kuhinjskog papira i krpe da mogu posušit motor nakon kiše, gedore, sprej za gume. Ispod sjedišta ima original kutija za držanje alata, iznad akumulatora, a IZA sjedišta (ispod nosača topcase) ima još jedan mali prostor gdje držim npr. rezervne svječice i sajle. U jednom prostoru na oklopu su uputstvo za motor i shema za elektriku, u drugom hitna pomoć i refleksna vesta. U jednom od tih prostora fabrika je instalirala pripremu da se može montirati auto-radio (i ubaciti zvučnici na oklop), ali da vozam motor sa muzikom koja trešti po gradu - to je baš papanski. K'o oni što montiraju u auto razglas od koje hiljade W, pa se sa odvrnutim do kraja vozaju ulicom Zelenih beretki pokraj hotela Europa i aktiviraju alarm u svakom parkiranom autu :-) Blago siromašnima duhom, njihovo je kraljevstvo Božije (što reče jedna od svetih knjiga)
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#75 Re: naucimo vozit motor

Post by eluna »

Ramzess Veliki wrote:Evo jedan mali info za sarajevske bajkere - imali smo razgovor u KMUP vezano za naš projekat Škole sigurne vožnje, i ministarstvo je oduševljeno projektom. Isti ćemo predstaviti u maju, te ćemo dobiti poligon na Ilidži za upravljanje i izgradnju staze za obuku, a ako dozvoli teren (još nisam vidjeo parcelu) napravićemo bar stazu za trku ubrzanja. U svakom slučaju uradićemo jednu stazu za valjanje pa kolika god da bude. Ovo bi bile početne pripreme za izgradnju staze za prave trke. :thumbup: Isto tako saobraćajna policija će revidovati našu brošuru koju ćemo izdati tokom maja, a koja će biti korisna za sve početnike. :thumbup:
Ovim pozivamo i ostale sarajevske motoriste da nam se pridruže u izgradnji kluba. :thumbup:

za svaku pohvalu - konačno da se neko malo ozbiljnije pozavi i ovom tematikom i ovim problemima kako društva tako i populacije kojoj su motori u duši :thumbup:
Post Reply