naucimo vozit motor

Podforum za motocikliste...
Post Reply
c0de
Posts: 458
Joined: 27/05/2009 11:28

#276 Re: naucimo vozit motor

Post by c0de »

Meni su napisali kaznu kod Grand centra (Merkator) na Ilidzi :-)
deda_jr
Posts: 230
Joined: 10/11/2011 13:32

#277 Re: naucimo vozit motor

Post by deda_jr »

Ima li neka preporuka u koju auto školu se obratiti u vezi polaganja za A kategoriju? U Sarajevu..
Znam ja pronaći koje škole rade, ali bih volio čuti gdje ću zaista savladati neke osnove, a ne da poslije trećeg časa slušam "dobar si ti, možeš sutra polagati" samo da me se prije kotarišu..
Sve ovo jer nemam nikakvog iskustva, osim rijetko kao suvozač..

Eto, bio bih zahvalan, pa da se sljedeće godine mašemo negdje na cesti :thumbup:
c0de
Posts: 458
Joined: 27/05/2009 11:28

#278 Re: naucimo vozit motor

Post by c0de »

deda_jr wrote: 11/08/2022 14:45 Ima li neka preporuka u koju auto školu se obratiti u vezi polaganja za A kategoriju? U Sarajevu..
Znam ja pronaći koje škole rade, ali bih volio čuti gdje ću zaista savladati neke osnove, a ne da poslije trećeg časa slušam "dobar si ti, možeš sutra polagati" samo da me se prije kotarišu..
Sve ovo jer nemam nikakvog iskustva, osim rijetko kao suvozač..

Eto, bio bih zahvalan, pa da se sljedeće godine mašemo negdje na cesti :thumbup:
Ja sam polozio prvo za "B", pa nekih 5 godina poslije i za "A" u Auto skola "Audi Quattro" bez ikakvih zamjerki.
deda_jr
Posts: 230
Joined: 10/11/2011 13:32

#279 Re: naucimo vozit motor

Post by deda_jr »

c0de wrote: 13/08/2022 09:38
deda_jr wrote: 11/08/2022 14:45 Ima li neka preporuka u koju auto školu se obratiti u vezi polaganja za A kategoriju? U Sarajevu..
Znam ja pronaći koje škole rade, ali bih volio čuti gdje ću zaista savladati neke osnove, a ne da poslije trećeg časa slušam "dobar si ti, možeš sutra polagati" samo da me se prije kotarišu..
Sve ovo jer nemam nikakvog iskustva, osim rijetko kao suvozač..

Eto, bio bih zahvalan, pa da se sljedeće godine mašemo negdje na cesti :thumbup:
Ja sam polozio prvo za "B", pa nekih 5 godina poslije i za "A" u Auto skola "Audi Quattro" bez ikakvih zamjerki.
Hvala! Ja sam za B položio prije 26 godina, ne znam ni postoji li škola u kojoj sam polagao :run:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4178
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#280 Re: naucimo vozit motor

Post by skrbavi-admin »

da se prijavi starohansko motoristicko nedonosce ... nedosanjana zelja :(
deda_jr
Posts: 230
Joined: 10/11/2011 13:32

#281 Re: naucimo vozit motor

Post by deda_jr »

Malo se oteglo zbog posla, ali ja u četvrtak odoh po potvrdu o položenom ispitu.. Na proljeće idem naučiti i kako se vozi..
🏍🏍🏍
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#282 Re: naucimo vozit motor

Post by dadoka84 »

Zna li neko koliko sad kosta polaganje za A u KS. Imam B nekih 20 godina, a skuter vozim vec 6-7 godina, pa mi je okraćao :) Sad stanujem u starom gradu pa mi je bas preslab. I ako ima preporuka za školu. Vidio sam da neki imaju keeway i cfmoto.
deda_jr
Posts: 230
Joined: 10/11/2011 13:32

#283 Re: naucimo vozit motor

Post by deda_jr »

dadoka84 wrote: 23/01/2023 00:45 Zna li neko koliko sad kosta polaganje za A u KS. Imam B nekih 20 godina, a skuter vozim vec 6-7 godina, pa mi je okraćao :) Sad stanujem u starom gradu pa mi je bas preslab. I ako ima preporuka za školu. Vidio sam da neki imaju keeway i cfmoto.
Ja sam polagao u oktobru. Škola me izišla 300 KM, uključeno polaganje. Na to još ide ljekarski, mialim da je bilo 50 KM.. Većinu vremena me puštao da sam vozim, tako da ako ti treba baš da ti pokaže, nije baš najpreporučljivija opcija.. Ali ako ti odgovara nešto ovako, mogu proslijediti kontakt.
Na sajtovima drugih škola sam vidio cijenu 540 KM.

I da, ista je opcija, B kategorija odavno položena..
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#284 Re: naucimo vozit motor

Post by dadoka84 »

Jedino da mi skrene paznju na neke stvari. Jel i kod nas forsiraju duplo prestrojavanje isl. Moram sacekat proljece a svakako moze kontakt. Vozim solidno dugo i po propisima. S obzirom na to sta sam vozio imam i dosta staža u vangradskoj vožnji. Hvala :)
User avatar
klixoris
Posts: 6327
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#285 Re: naucimo vozit motor

Post by klixoris »

dadoka84 wrote: 24/01/2023 01:36 Jedino da mi skrene paznju na neke stvari. Jel i kod nas forsiraju duplo prestrojavanje isl. Moram sacekat proljece a svakako moze kontakt. Vozim solidno dugo i po propisima. S obzirom na to sta sam vozio imam i dosta staža u vangradskoj vožnji. Hvala :)
Kada sam ja polagao (prije nekih 20 godina :)) forsirali su.
Ali generalno raja najvise padaju na poligonu (nagaze liniju u “osmici” ili pogresno udju/izadju iz nje itd)
Tako da moj savjet ti je da dobro uvjezbas poligon, a pravila voznje se ne razlikuju pretjerano od auta. Osimo tog prestrojavanja, spustanja noge kada se zaustavis itd
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#286 Re: naucimo vozit motor

Post by dadoka84 »

Svakako da cu to dobro uvjezbati. Mada ja imam neke slicne vjezbe koje radim na parkingu na pocetku svake sezone. Uradim slalom, osmicu, sporo okretanje u oba smjera sa malim radijusom, naglo zaustavljanje isl. I u toku sezone s vremena na vrijeme ponovim. Posebno mi se manevar naglog zaustavljanja pokazao kao pravo bitan, posebno po losoj podlozi.
zdruzdjo
Posts: 5179
Joined: 16/08/2009 00:27

#287 Re: naucimo vozit motor

Post by zdruzdjo »

dadoka84 wrote: 24/01/2023 10:52 Svakako da cu to dobro uvjezbati. Mada ja imam neke slicne vjezbe koje radim na parkingu na pocetku svake sezone. Uradim slalom, osmicu, sporo okretanje u oba smjera sa malim radijusom, naglo zaustavljanje isl. I u toku sezone s vremena na vrijeme ponovim. Posebno mi se manevar naglog zaustavljanja pokazao kao pravo bitan, posebno po losoj podlozi.
Zdravo kolega fotografe iz starih "news" dana :-)

Ovako, svjeze sam polozio. 21.11.2022
Vozio sam motor tu i tamo od svoje 16-te. Svakakvih klasa i snaga.
Prosle godine konacno se nakanim u oktobru i kupim svoj prvi motor. 500ccm. A onda uplatim polaganje. Da sam isao obrnutim redoslijedom, vjerovatno bi onda motor isao na cekanje i cekanje.....
Dosao na poligon prvi cas. Hajd kretanje naprijed prva-druga kocenje na liniji. Hajd slalom. I to je.
Ako si vozio motor nece ti predstavljati problem ni jedno ni drugo. Slalom je malkice zeznutije. Lagano krenes i na stangasu polako. Kvacilom doziras kako ces ici uz skroz lagano sa gasom. Gas sam ako samo malkice pipnes skoknuti ce ti motor i sjebati ces se. Jednocilindrasi su i lagani i bas skoknu. Na pocetku slaloma to je super lako, ali kako se priblizavas kraju, sama parabola kretanja te zavrce da ides sire i sire i onda na zadnja 3 cunja je velika sansa da ces ili na liniju ili na cunj. Easy.
Biti ce ti malo teze jer si vozio scooter sa malim obimom tocka.
Problem je u samim motorima za obuku u auto skolama. Vecinom svi imaju one jeftine keeway od 150 ccm koji su izdrndani maksimalno. Ima par skola koji imaju ozbiljnije motore, ali kod njih je uzasna guzva.
Vidio sam cak i neku skolu koja vrsi obuku na skuteru sa automatskim mjenjacem. :shock: :shock: :shock: Ne kontam.
Uglavnom na ovim se padalo, kvarilo, lomili se djelovi, krivile se papucice... Mjenjac na tim motorima je ionako lohotan i jos zamisli kakav je izdrndan. Potrefiti neutral je premija. Sam polozaj sjedenja i polozaj nogu u odnosu na papucice na njima je uzasan. Skroz neprirodan. Ja ono ne bih kupio ni mrtav. Obavezno nesto full kozno na noge i svoju kacigu. Ja sam prvi put otisao u laganim tenama i nabio zulj od mjenjaca.
E sad dolazis u pravo gadan vakat jer ce cijena polaganja ici jos gore. Nekad ljetos je bila oko 330-350 km. Da bi se kasnije popela na 450 a rekao mi instruktor da ce ici jos jer tako sve skole traze.
Sretno.

Image
User avatar
SAID5
Posts: 593
Joined: 11/06/2011 23:29
Contact:

#288 Re: naucimo vozit motor

Post by SAID5 »

da dodam da su gume prva ugradnja. Znaci stare deceniju dvije.


Ja sam na facebooku nasao auto skolu i slike motora suzuki. Reko super, nece biti gore od keewey-a.

Prvi cas, keeway sa suzuki naljepnicom. :izet: :izet:

Uzas, ali eto, ako polozis poligon i komisija vidi da si normalan, nije neki problem poloziti.
zdruzdjo
Posts: 5179
Joined: 16/08/2009 00:27

#289 Re: naucimo vozit motor

Post by zdruzdjo »

SAID5 wrote: 30/01/2023 09:32 da dodam da su gume prva ugradnja. Znaci stare deceniju dvije.


Ja sam na facebooku nasao auto skolu i slike motora suzuki. Reko super, nece biti gore od keewey-a.

Prvi cas, keeway sa suzuki naljepnicom. :izet: :izet:

Uzas, ali eto, ako polozis poligon i komisija vidi da si normalan, nije neki problem poloziti.
Osim ako ne napravis neku glupost kao ja, pa krenes na crveno. :-)
Iz pravca dobrinje skrecem lijevo na raskrsnici kod kralj fahd dzamije prema saraj polju.
Lik ispred mene isto radi i na zeleno oboje prolazimo. On usao u raskrsnicu bukvalno samo toliko da je presao pjesacki, i ceka one koji mu dolaze sa desne strane iz pravca nedzarica. Ja ostao tako da sam zagazio malo na pjesacki i cekam njega da se nakani da udje jos dublje. Naravno on ceka sviju sa desne strane.
Na desnoj strani ceste ima semafor ali na lijevoj nema. On krenu, a ja za njim. Nisam na desnoj strani pogledao jer skrecem lijevo a na semaforu je u medjuvremenu preslo na crveno. I takoooo. Lik iz komisije me samo namota na pocetni. Kaze ja stao gledam sta ti bi odjednom. Reko jeeee ga.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#290 Re: naucimo vozit motor

Post by dadoka84 »

zdruzdjo wrote: 29/01/2023 23:44
dadoka84 wrote: 24/01/2023 10:52 Svakako da cu to dobro uvjezbati. Mada ja imam neke slicne vjezbe koje radim na parkingu na pocetku svake sezone. Uradim slalom, osmicu, sporo okretanje u oba smjera sa malim radijusom, naglo zaustavljanje isl. I u toku sezone s vremena na vrijeme ponovim. Posebno mi se manevar naglog zaustavljanja pokazao kao pravo bitan, posebno po losoj podlozi.
Zdravo kolega fotografe iz starih "news" dana :-)

Ovako, svjeze sam polozio. 21.11.2022
Vozio sam motor tu i tamo od svoje 16-te. Svakakvih klasa i snaga.
Prosle godine konacno se nakanim u oktobru i kupim svoj prvi motor. 500ccm. A onda uplatim polaganje. Da sam isao obrnutim redoslijedom, vjerovatno bi onda motor isao na cekanje i cekanje.....
Dosao na poligon prvi cas. Hajd kretanje naprijed prva-druga kocenje na liniji. Hajd slalom. I to je.
Ako si vozio motor nece ti predstavljati problem ni jedno ni drugo. Slalom je malkice zeznutije. Lagano krenes i na stangasu polako. Kvacilom doziras kako ces ici uz skroz lagano sa gasom. Gas sam ako samo malkice pipnes skoknuti ce ti motor i sjebati ces se. Jednocilindrasi su i lagani i bas skoknu. Na pocetku slaloma to je super lako, ali kako se priblizavas kraju, sama parabola kretanja te zavrce da ides sire i sire i onda na zadnja 3 cunja je velika sansa da ces ili na liniju ili na cunj. Easy.
Biti ce ti malo teze jer si vozio scooter sa malim obimom tocka.
Problem je u samim motorima za obuku u auto skolama. Vecinom svi imaju one jeftine keeway od 150 ccm koji su izdrndani maksimalno. Ima par skola koji imaju ozbiljnije motore, ali kod njih je uzasna guzva.
Vidio sam cak i neku skolu koja vrsi obuku na skuteru sa automatskim mjenjacem. :shock: :shock: :shock: Ne kontam.
Uglavnom na ovim se padalo, kvarilo, lomili se djelovi, krivile se papucice... Mjenjac na tim motorima je ionako lohotan i jos zamisli kakav je izdrndan. Potrefiti neutral je premija. Sam polozaj sjedenja i polozaj nogu u odnosu na papucice na njima je uzasan. Skroz neprirodan. Ja ono ne bih kupio ni mrtav. Obavezno nesto full kozno na noge i svoju kacigu. Ja sam prvi put otisao u laganim tenama i nabio zulj od mjenjaca.
E sad dolazis u pravo gadan vakat jer ce cijena polaganja ici jos gore. Nekad ljetos je bila oko 330-350 km. Da bi se kasnije popela na 450 a rekao mi instruktor da ce ici jos jer tako sve skole traze.
Sretno.

Image
Zar nas ima još živih koji se sjećamo newsa :D
Hvala na info. Do sada sam samo vozio skutere, tako da vjerujem da ce biti prilagodbe na te "strasne" masine od 125 i 150ccm. Uvijek sam u koznoj obuci kad vozim, rukavice i hi vis. Shoei kaciga. Ni do granapa ne idem bez makar toga. Plus debela dukserica i duge gaće pride u motoru. Prisjeo mi je jednom spust niz krupac :D
zdruzdjo
Posts: 5179
Joined: 16/08/2009 00:27

#291 Re: naucimo vozit motor

Post by zdruzdjo »

dadoka84 wrote: 30/01/2023 23:51

Zar nas ima još živih koji se sjećamo newsa :D
Hvala na info. Do sada sam samo vozio skutere, tako da vjerujem da ce biti prilagodbe na te "strasne" masine od 125 i 150ccm. Uvijek sam u koznoj obuci kad vozim, rukavice i hi vis. Shoei kaciga. Ni do granapa ne idem bez makar toga. Plus debela dukserica i duge gaće pride u motoru. Prisjeo mi je jednom spust niz krupac :D
Ima nas, tu smo.
Sto se tice opreme to znas. Ovo za obucu sam ti rekao zbog samog mjenjaca na tim motorima. Izdrndano, tvrdo, zapinje....
Ja na svom motoru mogu saltati u carapama bez da me nesto nazulja. A vamo je bilo horor.

Prilagodba ti nije zbog kubika i to, vise je zbog samog prilagodjavanja na motor sa mjenjacem. I na veci obim tocka u odnosu na skuter. E to ce ti biti zeznuto kad budes slalom na poligonu.
Jos nesto. Obavezno apstiniraj od voznje svog motora/skutera dok ne polozis. To sto ces pasti na polaganju je najmanji problem, nego da ne padnes negdje onako pravo, fizicki. Privikavanje/odvikavanje/privikavanje/odvikavanje....a ipak si na dva tocka.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#292 Re: naucimo vozit motor

Post by dadoka84 »

Hvala na kvalitetnim savjetima. Jedva cekam da to zavrsim. I dont feel complete kad vidim samo B u dozvoli :D
deda_jr
Posts: 230
Joined: 10/11/2011 13:32

#293 Re: naucimo vozit motor

Post by deda_jr »

Šta od opreme/alata je dobro uvijek imati sa sobom? Za duže i kraće vožnje?
c0de
Posts: 458
Joined: 27/05/2009 11:28

#294 Re: naucimo vozit motor

Post by c0de »

klijesta, kit za krpljenje guma, pumpu, i novac :D
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#295 Re: naucimo vozit motor

Post by sedma_7 »

Vidim na olx (piku), ponuda za eletrični moped 1000 km, piše da ne treba nikakva registracija niti dozvola.

Da li je neko imao iskustva sa ovakvim "motorima"?

Treba mi za rekacije do max 5 km, ono otic do pekare i sl.

Moze li takav "moped" se voziti po snijegu i kisi?

Da napomenem da sam apsolutno neiskusna.
Post Reply