naucimo vozit motor

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#251 Re: naucimo vozit motor

Post by dadoka84 »

Tuzla111 wrote: Ja imam 100kg, visok sam 186cm.
I ja sam razmisljao o nekom motoricu pa me zanimalo sta bi mi odgovaralo s obzirom na konstituciju. Razmisljao sam da uzmem cross pa da cestu samo poprijeko prelazim :)
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#252 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

Simply_Red wrote:Skinuo sam neko uputstvo ali prvo bih trebao da ga odvucem majstoru, onom sto si mi rekao na onoj tamo drugoj temi, pa cemo vidjeti. Skinuo sam neko uputstvo na engleskom pa malo citam, ali je ovo sto sam skinuo repair manual, a pogledacu na ovom linku sto si mi poslao. Yamaha ima svedske papire, koliko sam uspio protumaciti 1992. godina

Pogledaj šta piše na pločici sa brojem šasije, vjerovatno ima tačan tip... A i u švedskim papirima od registracije, s kojima si završavao carinjenje, i u carinskoj deklaraciji. Da bi ocarinili po katalogu, morali su znati tačan tip i godinu
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#253 Re: naucimo vozit motor

Post by eluna »

. :meza:
LMNOP
Posts: 62
Joined: 26/11/2020 16:14

#254 Re: naucimo vozit motor

Post by LMNOP »

Treba malo oživiti ovdje :)

Da li je cb500x dobar izbor kao prvi motor? Imam 80kg i visok sam 187cm. Kakvu opremu kupiti za vožnju ovoga tipa motora?
Motor mi treba za vožnju od tačke a do b i povremena putovanja između gradova-država :-D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#255 Re: naucimo vozit motor

Post by GandalfSivi »

LMNOP wrote: 10/01/2022 01:46 Treba malo oživiti ovdje :)

Da li je cb500x dobar izbor kao prvi motor? Imam 80kg i visok sam 187cm. Kakvu opremu kupiti za vožnju ovoga tipa motora?
Motor mi treba za vožnju od tačke a do b i povremena putovanja između gradova-država :-D
471 cc ti je malo za neka duza putovanja…
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#256 Re: naucimo vozit motor

Post by exliberal-ex »

GandalfSivi wrote: 10/01/2022 01:56
LMNOP wrote: 10/01/2022 01:46 Treba malo oživiti ovdje :)

Da li je cb500x dobar izbor kao prvi motor? Imam 80kg i visok sam 187cm. Kakvu opremu kupiti za vožnju ovoga tipa motora?
Motor mi treba za vožnju od tačke a do b i povremena putovanja između gradova-država :-D
471 cc ti je malo za neka duza putovanja…
Zavisi, mnogo ljudi prelazi velika rastojanja sa manjim motorima.
To sto mi volimo jace kubikaze to je druga stvar :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#257 Re: naucimo vozit motor

Post by GandalfSivi »

exliberal-ex wrote: 10/01/2022 17:34
GandalfSivi wrote: 10/01/2022 01:56

471 cc ti je malo za neka duza putovanja…
Zavisi, mnogo ljudi prelazi velika rastojanja sa manjim motorima.
To sto mi volimo jace kubikaze to je druga stvar :)
Nije samo to. Kontam, mala kubikaza, manji motor, manie udobno, pogotovo za njegovu visinu…
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#258 Re: naucimo vozit motor

Post by exliberal-ex »

GandalfSivi wrote: 10/01/2022 17:41
exliberal-ex wrote: 10/01/2022 17:34

Zavisi, mnogo ljudi prelazi velika rastojanja sa manjim motorima.
To sto mi volimo jace kubikaze to je druga stvar :)
Nije samo to. Kontam, mala kubikaza, manji motor, manie udobno, pogotovo za njegovu visinu…
Dok nesjedne pa neproba nece znati, ja sam htjeo uzet vulcan kao sto je tvoj bas mi se svidio, sjeo odvezao 30 km nisam mogao da ustanem...uhvatila ledja jedva se vratio. Dok moj komsija ima istog takvog i kaze predje sa njim 200 km bez ikakvih problema.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#259 Re: naucimo vozit motor

Post by GandalfSivi »

exliberal-ex wrote: 10/01/2022 18:04
GandalfSivi wrote: 10/01/2022 17:41

Nije samo to. Kontam, mala kubikaza, manji motor, manie udobno, pogotovo za njegovu visinu…
Dok nesjedne pa neproba nece znati, ja sam htjeo uzet vulcan kao sto je tvoj bas mi se svidio, sjeo odvezao 30 km nisam mogao da ustanem...uhvatila ledja jedva se vratio. Dok moj komsija ima istog takvog i kaze predje sa njim 200 km bez ikakvih problema.
Ja pricam o malo ozbiljnijim voznjama. Odradih jednom 969 milja u tri dana, to je bas dernek bio...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#260 Re: naucimo vozit motor

Post by exliberal-ex »

GandalfSivi wrote: 10/01/2022 18:09
exliberal-ex wrote: 10/01/2022 18:04

Dok nesjedne pa neproba nece znati, ja sam htjeo uzet vulcan kao sto je tvoj bas mi se svidio, sjeo odvezao 30 km nisam mogao da ustanem...uhvatila ledja jedva se vratio. Dok moj komsija ima istog takvog i kaze predje sa njim 200 km bez ikakvih problema.
Ja pricam o malo ozbiljnijim voznjama. Odradih jednom 969 milja u tri dana, to je bas dernek bio...
znajuci moja ledja mene bi direktno na nosila prebacili :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#261 Re: naucimo vozit motor

Post by GandalfSivi »

exliberal-ex wrote: 10/01/2022 18:23
GandalfSivi wrote: 10/01/2022 18:09

Ja pricam o malo ozbiljnijim voznjama. Odradih jednom 969 milja u tri dana, to je bas dernek bio...
znajuci moja ledja mene bi direktno na nosila prebacili :D
Nije bilo planirano, ali me je malo uragan ganjao, pa je bila bjezanija okolo :)

Ali nikakvih problema po ledja...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#262 Re: naucimo vozit motor

Post by exliberal-ex »

GandalfSivi wrote: 10/01/2022 18:47
exliberal-ex wrote: 10/01/2022 18:23

znajuci moja ledja mene bi direktno na nosila prebacili :D
Nije bilo planirano, ali me je malo uragan ganjao, pa je bila bjezanija okolo :)

Ali nikakvih problema po ledja...
jel barem fina tura bila ili je bilo ufati se autoputa pa nacepi....
mene je tip zvao da odvezem turu od Vegasa do SF, ima grupa koje ide zajedno i kad sam vidio kako su se obukli rekoh nope...iako ides u pustinju full gear je obavezan jer izgoris ko sibica za pola sata. Volio bih odradit od SF do LA vozeci po jedinici, prosao sam autom ali sa motorom bi bilo jos bolje...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#263 Re: naucimo vozit motor

Post by GandalfSivi »

exliberal-ex wrote: 10/01/2022 19:02
GandalfSivi wrote: 10/01/2022 18:47

Nije bilo planirano, ali me je malo uragan ganjao, pa je bila bjezanija okolo :)

Ali nikakvih problema po ledja...
jel barem fina tura bila ili je bilo ufati se autoputa pa nacepi....
mene je tip zvao da odvezem turu od Vegasa do SF, ima grupa koje ide zajedno i kad sam vidio kako su se obukli rekoh nope...iako ides u pustinju full gear je obavezan jer izgoris ko sibica za pola sata. Volio bih odradit od SF do LA vozeci po jedinici, prosao sam autom ali sa motorom bi bilo jos bolje...
Svjetska tura bila, nekada sam blog o tome pisao. Evo ti tekst, samo jebiga fale slike, proslo 6 godina...

Pripreme:
Sari u meni prahnulo da idemo negdje proslaviti Dan Borca, i ne popusta ni pod razno. Tu se mi organizujemo, nadjemo sveukupno 10 ljudi da podijele avanturu, kucu na moru, prevoz, pilule za cuku (Snoopy, najsladji) da ne umre usput, te jos napravismo i plan putovanja, tipa kako cu ja, kao neko ko bas i ne mora fizicki biti prisutan na poslu, da se prvi ispalim na motoru, sve da bih stigao do finalne destinacije u neko normalno doba, pokupio kljuceve i pripremio kucu za dolazak ostalih. Ulje se provjerilo, pritisak u gumama savrsen, akumulator napunjen, krema za suncanje u neogranicenim kolicinama, i pomislih da sam totalno spreman za ovaj put.

Normalno, ne pogledah detalje vremenske prognoze…

Dan prvi, srijeda, sabahile, 06.30 ujutro…
Budjenje, umivanje, jutarnja cigara, muzika na telefonu i krece se lagano na put od nekih 315 milja. Izbjegavam guzve na cesti, motor vuce kao sto i treba i za dva sata sam vec kod Richmonda. Znao sam da je prvi dio puta dosadan, jer je uglavnom auto put, nema se puno toga ni vidjeti, ali od Richmonda se skrece istocno, i vec primjetim da se priblizavam moru. Vegetacija je drugacija, onaj poznati miris soli u zraku, veliki osmijeh na licu i sa prosjecnih 80 milja na sat stizem do Virginia Beach-a.


Tu se zadrzavam samo da cigaru ispusim, vrijeme je da se ide dalje, lagano se penjem na most, ide se preko okeana, u jednom momentu se most pretvara u tunel (idemo pod vodu) i lagano dolazim na gornji, sjeverni dio Outer Banksa. Sada, Outer Banks je u sustini niz ostrva usred okeana koji su povezani mostovima, kako sa kompnom tako i izmedju sebe. Vozim jos dva sata, preko nekih desetak mostova) i dolazim do jednog od najcudnijih mjesta koje sam ikada vidio. Hatteras ostrvo, mjesto se zove Salvo. Finalna destinacija. Ostrvo je sirine od 100 do 500 metara, i sastoji se od pustinje (u sustini plaze sa obje strane), sve sa dinama i cestom kroz sredinu. Kuce su izdignute zbog cestih poplava, i velika vecina ih je neke cudne smedje boje. Nesto kao u Adams Familly. Ulecem u rental office, trazim kljuc i dobivam jako zbunjen pogled. Kaze zena, sta ces ti ovdje. Pa rekoh gospodjo, imamo uplaceno za ovu kucu, ako mogu kljucevi, ja prvi dosao, ostali me prate nekada poslije ponoci. Kaze meni gospodja, gledas li ti vremensku prognozu? Ma rekoh, vidjeh na telefonu neka kisa sutra navece, ali ostalo suncano i toplo. Eh, ta kisa u sustini nece biti kisa, nego uragan sa vjetrovima do 100 milja na sat, tako da cijelo ostrvo ceka proglasenje obavezne evakuacije, nekada sutra ujutro. pa eto, ona ce mi dati kljuc, pa sta bude.
Normalno, tek je jedan popodne, sutra je novi dan, te se ja u skladu s tim zaputim u prvu kafanu na plazi. I ide tako cijeli dan, red piva, red kupanja, da bi negdje oko 7 navece cijeloj kafani telefoni poludili. Svi dobijemo u isto vrijeme poruku o obaveznoj evakuacija. I sta cu, nazovem Saru u mene, kazem joj da ne dolaze, kaze ona da se svima ipak ide, rekoh niste normalni, ovdje panika a vi bi se kupali. Kaze ona, javit ce se. I proslo pet sati, ponoc, telefon zvoni, Sara, kaze jebo remo, idemo na jezero, plan b upalio, vidimo se sutra tamo.

I tako zavrsi moja avantura na Outer Banksu.


Dan drugi, uber sabahile, pet ujutro…
Vec sam spreman za evakuacije, sjeda se na motor, napolju mrak, malo vjetar puse, ne izgleda lose, lagano se noge fatam dok je vakta. Polako se i razdanjuje, suncano jutro, nigdje oblacka, ovaj put me put na zapad vodi, sunce mi u retrovizorima, svi vec pobjegli, ceste prazne, drotovi me sigurno nece zbog brzine zaustaviti, gazim 90 milja na sat i kontam kako bih mogao na jezeru biti (240 milja od prve lokacije) i za neka tri sata.

Sve do mostova.

Sada, ovi mostovi na zapadu su puuuuuuunoooo duzi od onih na sjeveru. Ne vidi se ni pocetak ni kraj. Onaj vjetric koji je puhao se dize i do nekih 30 milja na sat iznad okeana, tako da se motor trese, ja se cuvam za isti i idem ne brze od nekih 50 milja na sat.

Strahota…



Taman prezivim i te mostove, dolazim do kompna, stajem na pumpi da popijem kafu i zapalim cigaru, kontam sve je ok, kad ono znak upozorenja, slijedecih 50 milja medvjedi na cesti. Oni koji citaju ovaj blog se mozda i sjecaju mojih problema (snova) sa medvjedima, tako da osjetih namah hladni znoj kako ide niz kicmu, ali opet kontam, prezivjeh rat, jebo medvjede.

Put predivan, kroz brda, sume, polja, preko rijeka, pored jezera, ono kad covjek skonta da ovaj kontinent stvarno ima nevjerovatnu prirodu, gdje ne znam gdje bih se prvo okrenuo, je li da uzivam u zelenilu ranog ljeta, ili nepreglednim zitnim poljima, kroz koja potoci lijeno teku. Nadjem sebi zeku (auto koji vozi odgovarajucom brzinom, ako koga drotovi ganjaju, bolje on nego ja) i za neka ukupna cetiri sata sam vec na lokaciji B, pijem kafu, cekam da se ostali probude.

Slijedeca tri dana smo proveli na jezeru (i bazenu, koji ima tobogan, gdje smo otjerali svu djecu i nismo se skidali sa istog), slaveci Dan Borca, igrajuci lopte, odbojke, frizbija, rostiljajuci i gledajuci utakmice svjetskog prvenstva, sve uz odgovarajuce kolicine alkohola.


Dan peti, nedjelja, nekada nakov Noletove pobjede…
Generalni plan je bio ranije krenuti, ali gdje ces onakav mec propustiti, a i morala se kuca ocistiti (iskoristio bih priliku da se zahvalim nepoznatom tetku djevojke koju upoznah na tom putu, koja je iskombinovala tu kucu, a i Nikoli koji je sve to morao platiti u naturi), tako da ne krenusmo prije pola tri. Slijedeci cilj je kafana izgubljena negdje u srcu Virginije, Haunter's Head joj je ime, mjesto nekih sat i pol od DCa, sa nevjerovatno dobrom klopom i uvijek svijezim pivama…


Eh sada, da bi se doslo do tamo, mozemo birati izmedju cetiri i po sata auto puta, ili pet i po sati voznje kroz prirodu. Izbor je normalno bio jednostavana, tako da sam opet imao priliku se voziti kroz nevjerovatno podrucja. Sve ono sto sam pisao o voznji drugog dana ovdje ide na kvadrat, znaci ono cisto pogled koji oduzima dah. Sa lijeve strane su mi Blueridge planine, sa desne su mi nepregledne sume, a ja se vozim cestom koja me vodi od imanja do imanja i fakat ne znam koje je ljepse. Nisam ja bas previse lud za seoskim turizmom, ali cu ovaj put definitivno ponoviti nekada na jesen kada bude vrijeme tikvi i sume se oboje u crveno… Ponekad se fakat uhvatim razmisljajuci kako sam proputovao pola svijeta, a neke najljepse stvari sam ipak vidio blizu kuce (Bosna ili Amerika, svejedno)…


Dodje se i do te kafane, pojede se najbolja teletina koju u Americi probah, ostade neka dva sata u odlicnom drustvu i dodje vrijeme da se ide kuci. Zadnjih sat i po je bila nocna voznja po auto putu, nista bitno za spomenuti, te na kraju dodjoh kuci, pomazih motor koji me je slusao bez ikakvih problema i padoh u san pravednika…
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#264 Re: naucimo vozit motor

Post by GandalfSivi »

Btw, hvala sto si me podsjetio na ovo, procitah ovaj text nakon dugo vremena, zbog ovakvih stvari se i kupuje motor…
User avatar
mayab
Posts: 27015
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#265 Re: naucimo vozit motor

Post by mayab »

LMNOP wrote: 10/01/2022 01:46 Treba malo oživiti ovdje :)

Da li je cb500x dobar izbor kao prvi motor? Imam 80kg i visok sam 187cm. Kakvu opremu kupiti za vožnju ovoga tipa motora?
Motor mi treba za vožnju od tačke a do b i povremena putovanja između gradova-država :-D
Ti sa tom svojom visinom prije svega moraš probati motor i naći onaj koji ti odgovara , a onda eventualno snaga, kubikaža....
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#266 Re: naucimo vozit motor

Post by exliberal-ex »

GandalfSivi wrote: 10/01/2022 19:22 Btw, hvala sto si me podsjetio na ovo, procitah ovaj text nakon dugo vremena, zbog ovakvih stvari se i kupuje motor…
Slabo je kod mene takve voznje, previse guzve prodje te volja dok se izvuces do prirode.
Mada volim ja i kroz grad vozit ali ipak bilo bi ljepse odradit neku finu turu.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#267 Re: naucimo vozit motor

Post by GandalfSivi »

exliberal-ex wrote: 10/01/2022 20:17
GandalfSivi wrote: 10/01/2022 19:22 Btw, hvala sto si me podsjetio na ovo, procitah ovaj text nakon dugo vremena, zbog ovakvih stvari se i kupuje motor…
Slabo je kod mene takve voznje, previse guzve prodje te volja dok se izvuces do prirode.
Mada volim ja i kroz grad vozit ali ipak bilo bi ljepse odradit neku finu turu.
Grad sve manje i manje, ali sam prosle godine odradio odlicnu turu po Virginiji, u dva dana sve, ali bas dobro bilo…
User avatar
B6Redhell
Posts: 5857
Joined: 25/12/2010 04:56

#268 Re: naucimo vozit motor

Post by B6Redhell »

GandalfSivi wrote: 10/01/2022 21:20
exliberal-ex wrote: 10/01/2022 20:17

Slabo je kod mene takve voznje, previse guzve prodje te volja dok se izvuces do prirode.
Mada volim ja i kroz grad vozit ali ipak bilo bi ljepse odradit neku finu turu.
Grad sve manje i manje, ali sam prosle godine odradio odlicnu turu po Virginiji, u dva dana sve, ali bas dobro bilo…
Virgina je dobra finih krivudavih puteva ima.
Bujrum u tenese, pogotovo relacija knoksvile preko smokies do Chattanooge. Cuvenim (https://tailofthedragon.com/) dragon tail. Jedan od najboljih u USA..
Kanim se ove godine abd s motorom, nagovaram drustvo. S autom sam dva puta, milina…
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#269 Re: naucimo vozit motor

Post by Dangubic »

Mustafapasa wrote: 22/08/2011 12:47 Zamolio bih da ova tema bude korisna, kako meni tako i ostalima, pa je potrebno da se iskusni odrobovolje i napisnu nam svoje iskustvo, kako bi se ostali korigivali ili naucili novo. Za pocetak, postavit cu nekoliko pitanja za diskusiju, pa bujrum:
Voznja u krivinama: da li prilikom ulaska u krivinu ostati u uspravnom polozaju(gornji dio tijela), lagano spustajuci motor u stranu radi odrzanja balansa ili ostati u istom kosom polozaju zajedno s motorom?
Kocenje: kociti sa obje kocnice ili sa jednom, kako na pravcu kako u krivinama, koji omjer koristenja i kada?
Oprema: sta je vazno kod kacige, jel smije biti lufta u istoj ili mora biti knap uz glavu?
Vrat: koja zastita se krotisti za vrat?
Jakna: za ljetni period jel dovoljna jakna sa stitnicima ili?
itd itd

hvala, pa sad iskusni bujrum
Kaciga ne smije imati lufta, brzo okreci glavu lijevo desno i mora cvrsto stojati. Ne gledaj u prednji točak nego daleko na kraj krivine ili ako ne vidis kraj krivine, drvored, bandere nešto po čemu možeš odrediti kako krivina ide u svakom slucaju gdje želiš da ideš. Kocenje samo prvom zadnju zaboravi osim ako nećeš da se ozbiljno baviš trkama jer u momentu kocenja sva tezina predje na prednju stranu i zadnja kocnica samo 10 % koci i sansa da zadnji tocak blokira je velika jer nema težine na zadnjem točku i koci kao da cijedis limun ne naglo prvo polako i onda max. Kad na cesti vozis ručke ne drzi čvrsto nego otpušteno mora motor sam da nadje liniju,i stopala ne drzi kao patak 90 % ih tako vozi po tome se odma vidi kakav je vozač nego skoro na prstima, pogledaj kako na trkama drže stopala. Ako hoćeš da brzo i dobro naučiš da voziš obavezno vozi kros motor jedno vrijeme. Bez krosera nema vozača.
User avatar
Said
Posts: 140
Joined: 31/08/2006 02:25
Location: Sarajevo

#270 Re: naucimo vozit motor

Post by Said »

Ja se nadam da je naucio u ovih 10 godina od Kako je pitao :)
User avatar
B6Redhell
Posts: 5857
Joined: 25/12/2010 04:56

#271 Re: naucimo vozit motor

Post by B6Redhell »

Ako ne radi wheeles nista je… :D
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#272 Re: naucimo vozit motor

Post by Kiki_Musampa »

MOžda neko ima odgovor na moje pitanje:
Nekada davno,1995 sam položio za motorić u Njemačkoj. Sad mi prahnulo da uzmem sebi kakav motorić, al da mi je više od 40ccm,volio bih 125. Eh,sad ,to je već A1,i kako vidjeh,to su ozbiljne pare za polagati. Može li se (ako je nadjem naravno),upisati u vozačku ova što je položena 1995?
PS:Vozim već 24 godine...
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#273 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

Kiki_Musampa wrote: 07/03/2022 11:13 MOžda neko ima odgovor na moje pitanje:
Nekada davno,1995 sam položio za motorić u Njemačkoj. Sad mi prahnulo da uzmem sebi kakav motorić, al da mi je više od 40ccm,volio bih 125. Eh,sad ,to je već A1,i kako vidjeh,to su ozbiljne pare za polagati. Može li se (ako je nadjem naravno),upisati u vozačku ova što je položena 1995?
PS:Vozim već 24 godine...
Ako ti je nakon toga bila izdata njemačka dozvola starog oblika, kao na slici:

Image

ona još važi i na osnovu nje bi se mogla izdati nova, a SVAKAKO se dozvole izdate 1971–1998 moraju prije 19.01.2025 zamijeniti na nove u EU formatu kartice (koje izgledaju isto kao i sadašnja BiH dozvola).

"Der Führerschein läuft ab, die Fahrerlaubnis bleibt bestehen
Selbst ältere FahrerInnen brauchen allerdings keinen plötzlichen Entzug der Fahrerlaubnis befürchten. Die Verordnung hat lediglich zum Ziel, die Dokumente regelmäßig erneuern zu lassen. Die Fahrerlaubnis selbst bleibt bei den Klassen A und B unbetroffen. Das bedeutet ebenfalls: Selbst, wenn Sie nach der Umtauschfrist mit alten Dokumenten erwischt werden, droht nur ein geringes Bußgeld. Schließlich besteht die Fahrerlaubnis in diesem Fall auch ohne das gültige Dokument."

https://www.drivers-check.de/blog/kein- ... -umtausch/
User avatar
rajv0sa
Posts: 3145
Joined: 19/10/2010 00:31
Location: sektaland

#274 Re: naucimo vozit motor

Post by rajv0sa »

Planiram uskoro preći na dva kotača pa me zanima jedna stvar kako ide parkiranje po Sarajevu, koliko su organi reda tolerantni na parkiranje na nepredviđenim lokacijama :-D naravno ne želim biti majmun pa parkirati po sred trotoara ili ispred nekih ulaza prilaza.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#275 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

rajv0sa wrote: 18/07/2022 15:50 Planiram uskoro preći na dva kotača pa me zanima jedna stvar kako ide parkiranje po Sarajevu, koliko su organi reda tolerantni na parkiranje na nepredviđenim lokacijama :-D naravno ne želim biti majmun pa parkirati po sred trotoara ili ispred nekih ulaza prilaza.
Ja sam samo jednom "popio" kaznu kad sam parkirao gdje se spušta od apoteke kod Careve ćuprije ka butiku "Badem", iako tu normalno bude većih skutera parkiranih
Post Reply