naucimo vozit motor

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#176 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

scooterista wrote:
Ramzess Veliki wrote:Mi smo sinoć razgovarali o ovoj inicijativi i naše mišljenje je da na leđima svi imamo natpis "UBIJATE NAS !!!".
Za pripremu će nam trebati dvije sedmice, ako hoćemo da ovo ima jak odjek. Sa svoje strane dićemo sve naše klubove, neka akcija počne u svakom gradu u isto vrijeme. Facebook je čudo za to. :thumbup:
Po svijetu, a i u susjednoj Hrvatskoj, uobičajena su bogosluženja i mise za motoriste, često i multikonfesionalna pa se tu nađe i katolički i protestantski sveštenik i rabin, najčešće i sami bajkeri. Ja znam da se pisalo da i kod nas u Bosni ima neki imam koji vozi motor, čini mi se Bihać ili tamo negdje drugo po Bosanskoj krajini, a i da u Hercegovini ima isto neki franjevac.

Eh sad, ako će se već vako nešto organizovati, ako su vam poznati ovi "božiji ljudi" na motorima (i pravoslavni pop i rabin ako ima), a i neki drugi, da se i njih pozove, pa prouči Fatiha, učini dova za nas ŽIVE da nas manje nesreća strefi, izgovore molitve. Bogme, sa ovakim vozačima auta, Božija nam je pomoć dobro potrebna, a i ja nikad ne krećem bez Bismille :thumbup:
Imamo hadžiju u klubu. A safataćemo i popa ili fratra. Ideja je predobra! :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#177 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

eluna wrote:
Ramzess Veliki wrote:Mi smo sinoć razgovarali o ovoj inicijativi i naše mišljenje je da na leđima svi imamo natpis "UBIJATE NAS !!!".
Za pripremu će nam trebati dvije sedmice, ako hoćemo da ovo ima jak odjek. Sa svoje strane dićemo sve naše klubove, neka akcija počne u svakom gradu u isto vrijeme. Facebook je čudo za to. :thumbup:
ne misliš li da je malo pretenciozno nositi takav natpis ipak, daleko je manje vozača automobila koji se provlače između motociklista, nego što je to obratno

bez sumnje sam da ima vozača koji uopšte ne razmišljaju o motociklistima na cesti, ali ipak su najveća opasnost za svakog motociklistu prekšaji koji sami prave - vožnja po liniji između kolovoznih traka, tj. između automobila, ili vožnja neprilagođena ograničenju i uslovima na cesti

mišljenja sam da ste ipak malo pretjerali sa takvim odabirom slogana
Nije pretenciozno jer i mi vozimo aute. Svaki dan mi neki idiot oduzme prvenstvo, presiječe put ili ne pali žmigavac kad skreće. Ovo se dešava svakom motoristi bezbroj puta, i to što nas više ne gine nije u zaslugu vozačima auta nego u zaslugu nama kod manevrisanja u ovakvim situacijama.
User avatar
super_hik
Posts: 53
Joined: 10/05/2012 07:55

#178 Re: naucimo vozit motor

Post by super_hik »

Ramzess Veliki wrote:Mi smo sinoć razgovarali o ovoj inicijativi i naše mišljenje je da na leđima svi imamo natpis "UBIJATE NAS !!!".
Za pripremu će nam trebati dvije sedmice, ako hoćemo da ovo ima jak odjek. Sa svoje strane dićemo sve naše klubove, neka akcija počne u svakom gradu u isto vrijeme. Facebook je čudo za to. :thumbup:
treba što prije datum odrediti, da se to kvalitetno promoviše...

Ako ima ko da je dobar sa grafičkim dizajnom trebao bi napraviti neki plakat wallpaper ili tome slično...
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#179 Re: naucimo vozit motor

Post by eluna »

Ramzess Veliki wrote:
eluna wrote:
Ramzess Veliki wrote:Mi smo sinoć razgovarali o ovoj inicijativi i naše mišljenje je da na leđima svi imamo natpis "UBIJATE NAS !!!".
Za pripremu će nam trebati dvije sedmice, ako hoćemo da ovo ima jak odjek. Sa svoje strane dićemo sve naše klubove, neka akcija počne u svakom gradu u isto vrijeme. Facebook je čudo za to. :thumbup:
ne misliš li da je malo pretenciozno nositi takav natpis ipak, daleko je manje vozača automobila koji se provlače između motociklista, nego što je to obratno

bez sumnje sam da ima vozača koji uopšte ne razmišljaju o motociklistima na cesti, ali ipak su najveća opasnost za svakog motociklistu prekšaji koji sami prave - vožnja po liniji između kolovoznih traka, tj. između automobila, ili vožnja neprilagođena ograničenju i uslovima na cesti

mišljenja sam da ste ipak malo pretjerali sa takvim odabirom slogana
Nije pretenciozno jer i mi vozimo aute. Svaki dan mi neki idiot oduzme prvenstvo, presiječe put ili ne pali žmigavac kad skreće. Ovo se dešava svakom motoristi bezbroj puta, i to što nas više ne gine nije u zaslugu vozačima auta nego u zaslugu nama kod manevrisanja u ovakvim situacijama.
zanimljivo bi bilo pogledati uzroke nesreća i pogibija motorista ...... mislim da bi jedino tamo našli pravi odgovor ..... valjda je još rano, ili motoristi ne voze u vrijeme špice, ali one koje srećem dok vozim uglavnom vidim kako se provlače između auta po crti i lelijaju između rizikujući da se u uskim razmacima između dvije kolone auta sami od sebe skrljaju pod nečije točkove, a kasno navečer su uglavnom oni koji jurcaju kroz grad

još ne vidjeh motoristu da vozi u organičenju brzine, sredinom trake, onako u koloni kao i svi koji voze automobile, osim jednog dedice stranca jedno vedro jutro prije neka 2 mjeseca koji je očito bio na proputovanju kroz naš grad

tako da ipak smatram da je slogan pretenciozan, no to je samo moje mišljenje
scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#180 Re: naucimo vozit motor

Post by scooterista »

Ramzess Veliki wrote:Imamo hadžiju u klubu. A safataćemo i popa ili fratra. Ideja je predobra! :thumbup:
Evo kako to ljudi rade :-D

Image

Image

scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#181 Re: naucimo vozit motor

Post by scooterista »

eluna wrote:zanimljivo bi bilo pogledati uzroke nesreća i pogibija motorista ...... mislim da bi jedino tamo našli pravi odgovor ..... valjda je još rano, ili motoristi ne voze u vrijeme špice, ali one koje srećem dok vozim uglavnom vidim kako se provlače između auta po crti i lelijaju između rizikujući da se u uskim razmacima između dvije kolone auta sami od sebe skrljaju pod nečije točkove, a kasno navečer su uglavnom oni koji jurcaju kroz grad

još ne vidjeh motoristu da vozi u organičenju brzine, sredinom trake, onako u koloni kao i svi koji voze automobile, osim jednog dedice stranca jedno vedro jutro prije neka 2 mjeseca koji je očito bio na proputovanju kroz naš grad

tako da ipak smatram da je slogan pretenciozan, no to je samo moje mišljenje
Uključiti BIHAMK za ovu cijelu akciju (hajd da i oni konacno necto urade za bajkere), a sto se uzroka tice kontaktirati prof. Osmana Lindova sa Saobracajnog faksa pa nek zada nekom k'o diplomski rad da napravi analizu uzroka nesreca sa motorima, skuterima i mopedima - i kod nas i po svijetu (ima zemalja gdje je dozvoljeno, i drugih gdje je zabranjeno provlacenje među autima. MUP valjda ima podatke, kad je svaka nesreca radi se uvidjaj
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#182 Re: naucimo vozit motor

Post by eluna »

scooterista wrote:
eluna wrote:zanimljivo bi bilo pogledati uzroke nesreća i pogibija motorista ...... mislim da bi jedino tamo našli pravi odgovor ..... valjda je još rano, ili motoristi ne voze u vrijeme špice, ali one koje srećem dok vozim uglavnom vidim kako se provlače između auta po crti i lelijaju između rizikujući da se u uskim razmacima između dvije kolone auta sami od sebe skrljaju pod nečije točkove, a kasno navečer su uglavnom oni koji jurcaju kroz grad

još ne vidjeh motoristu da vozi u organičenju brzine, sredinom trake, onako u koloni kao i svi koji voze automobile, osim jednog dedice stranca jedno vedro jutro prije neka 2 mjeseca koji je očito bio na proputovanju kroz naš grad

tako da ipak smatram da je slogan pretenciozan, no to je samo moje mišljenje
Uključiti BIHAMK za ovu cijelu akciju (hajd da i oni konačno nešto urade za bajkere), a što se uzroka tiče kontaktirati prof. Osmana Lindova sa Saobraćajnog faksa pa nek zada nekom k'o diplomski rad da napravi analizu uzroka nesreća sa motorima, skuterima i mopedima - i kod nas i po svijetu (ima zemalja gdje je dozvoljeno, i drugih gdje je zabranjeno provlačenje među autima. MUP valjda ima podatke, kad je svaka nesreća radi se uviđaj
suština mog posta je ovo boldano - jer koliko mene sjećanje služi, samo tako motociklisti ne krše zakon - sredinom trake, u okviru dozvoljenih ograničenja brzine, prilagođeno uslovima na cesti .................... e pa hajde sada neka motociklisti sami budu pošteni pa kažu kada su zadnji put vozili tako po gradu

zato i smatratram pretencioznim taj slogan "ubijate nas!!!" a sami ne poštuju pravila i veća su opasnost po same sebe nego bilo ko drugi .......... moram da naglasim da ovdje nije riječ o koloni motociklista - takvi se ipak lakše uočavaju nego jedan koji se provlači između auta ili vam se približava brzinom od nekih 200 na sat .............. da eto - baš ću dok vozim da gledam iza sebe ima li kakvih manijaka koji jure kroz grad - mene su naučili da gledam isped sebe da ne bi ubila kakvo nevino dijete, a da POVREMENO pratim situaciju iza vozila ..... na kraju krajeva - neprirodno je voziti a gledati unazad, osim na kratkim relacijama kada se automobil vozi u rikverc
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#183 Re: naucimo vozit motor

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 18:40, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#184 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

eluna wrote: zanimljivo bi bilo pogledati uzroke nesreća i pogibija motorista ...... mislim da bi jedino tamo našli pravi odgovor ..... valjda je još rano, ili motoristi ne voze u vrijeme špice, ali one koje srećem dok vozim uglavnom vidim kako se provlače između auta po crti i lelijaju između rizikujući da se u uskim razmacima između dvije kolone auta sami od sebe skrljaju pod nečije točkove, a kasno navečer su uglavnom oni koji jurcaju kroz grad

još ne vidjeh motoristu da vozi u organičenju brzine, sredinom trake, onako u koloni kao i svi koji voze automobile, osim jednog dedice stranca jedno vedro jutro prije neka 2 mjeseca koji je očito bio na proputovanju kroz naš grad

tako da ipak smatram da je slogan pretenciozan, no to je samo moje mišljenje
Hoćeš ti da te ne provozam? 8-)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#185 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

scooterista wrote:
Ramzess Veliki wrote:Imamo hadžiju u klubu. A safataćemo i popa ili fratra. Ideja je predobra! :thumbup:
Evo kako to ljudi rade :-D

Image
O tome i govorim. Ovo pokušavamo da napravimo, ali ne možeš čestita motoristu nagovoriti da se angažuje u klubu kad svi klubove poistovjećuju sa bandama umjesto da dođu na kafu i čuju i vide na licu mjesta o kakvom klubu je riječ.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#186 Re: naucimo vozit motor

Post by eluna »

Prolaznik wrote:Cilj ovakve akcije je da se podigne svijest kod vozača automobila o nama ali i naša o poštivanju pravila i odgovorne vožnje. Ako se ovakav slogan koristi ispada da smo mi anđeli a automobilisti ubice. Umjesto da imamo dijalog i razumjevanje dobijamo negiranje i odbacivanje.

Nemojmo zanemariti činjenicu da motoristi često stradavaju svojom nepažnjom ili načinom vožnje zato podjednako treba raditi na svijesti i nas kao i vozača automobila. Cilj je da svi voze po propisima i odgovorno.
upravo kako je podvučeno

nemojmo još zaboraviti da korištenjem takvog slogana u isti koš trpamo i masu savjesnih vozača automobila, koji će onda s pravom da se naljute na motocikliste ............ dakle - nije fer prema onima koji paze na sva pravila da ih zovemo ubicama ................ treba ipak odvojiti žito od kukolja
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#187 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

eluna wrote:
suština mog posta je ovo boldano - jer koliko mene sjećanje služi, samo tako motociklisti ne krše zakon - sredinom trake, u okviru dozvoljenih ograničenja brzine, prilagođeno uslovima na cesti .................... e pa hajde sada neka motociklisti sami budu pošteni pa kažu kada su zadnji put vozili tako po gradu
Ja tako vozim po gradu. Ako je jedno ili više vozila na semaforu ispred mene ne guram se nego sačekam da krenu pa ih preteknem ako imam potrebu. Sinoć smo oko 11 uveče vozili nas osmorica kroz grad oko 50 km/h, u zeleni talas. Uvijek se (pa manje više ... :lol: ) držim ograničenja brzine. Gdje znam da je kamera. :lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#188 Re: naucimo vozit motor

Post by Hajvan »

TouringBiker wrote:
scooterista wrote:Evo nadjoh na toj strani da će biti susret kod Bazena na Ilidži 24-26 maj. A ima i nezavisno pregled susreta u BiH i link na kalendar svih susreta u Hrvatskoj i BiH
http://www.motori.hr/kalendar/
Susret na Ilidži, organiziran od ilidžanskog kluba???
Hajd' da vidimo kako to rade na selu
:lol:

Doduše ljudi su se bar potrudili da NEŠTO organizuju, treba im skinut kapu. Od ovih klubova od Stupske petlje ka Baščaršiji, ala tih što se okupljaju po Johnny-ju, Route 66 ili Markiju, nikakav hajra. Samo znaju mlatit praznu slamu po kafićima. :roll:
Koji si ti kompeksaš i troll!!
:mrgreen:

Kad već vrijeđaš, možda nekom od nas koji znamo dosadi da budemo dobri i fini pa okačimo sve potrebne linkove iz Holandije!?!
scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#189 Re: naucimo vozit motor

Post by scooterista »

Ovdje se totalno otfuralo od teme...

Predlazem da uvedemo novu temu - rubriku "Prepucavanja", za svadjanje, ironije, i sl.
A i da se uvede druga "In Memoriam", to neki drugi forumi imaju takodjer, da se tamo odrzava sjecanje na unesrecene bajkere i dogovaraju akcije kao ova voznja za sjecanje.

Drzite se teeemaaa ljudi, ja jos ne saznah sta je najbolje od jeftinijih kaciga da pazarim i druga pitanja, jer svaki put razgovor odglajza u petnaestu suprotnu ulicu :?
A ni imal kakve motorijade jos u blizini, Visoko, Lukavica itd
User avatar
super_hik
Posts: 53
Joined: 10/05/2012 07:55

#190 Re: naucimo vozit motor

Post by super_hik »

scooterista wrote:Ovdje se totalno otfuralo od teme...

Predlazem da uvedemo novu temu - rubriku "Prepucavanja", za svadjanje, ironije, i sl.
A i da se uvede druga "In Memoriam", to neki drugi forumi imaju takodjer, da se tamo odrzava sjecanje na unesrecene bajkere i dogovaraju akcije kao ova voznja za sjecanje.

Drzite se teeemaaa ljudi, ja jos ne saznah sta je najbolje od jeftinijih kaciga da pazarim i druga pitanja, jer svaki put razgovor odglajza u petnaestu suprotnu ulicu :?
A ni imal kakve motorijade jos u blizini, Visoko, Lukavica itd
Sve zavisi sta smatras jeftinim, ove sto se prodaju po trznim centrima nevrijede nicemu... a sve sto ce ti spasiti zivot je jeftino... mislim da su nolan povoljne.
scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#191 Re: naucimo vozit motor

Post by scooterista »

super_hik wrote:
scooterista wrote:Ovdje se totalno otfuralo od teme...

Predlazem da uvedemo novu temu - rubriku "Prepucavanja", za svadjanje, ironije, i sl.
A i da se uvede druga "In Memoriam", to neki drugi forumi imaju takodjer, da se tamo odrzava sjecanje na unesrecene bajkere i dogovaraju akcije kao ova voznja za sjecanje.

Drzite se teeemaaa ljudi, ja jos ne saznah sta je najbolje od jeftinijih kaciga da pazarim i druga pitanja, jer svaki put razgovor odglajza u petnaestu suprotnu ulicu :?
A ni imal kakve motorijade jos u blizini, Visoko, Lukavica itd
Sve zavisi sta smatras jeftinim, ove sto se prodaju po trznim centrima nevrijede nicemu... a sve sto ce ti spasiti zivot je jeftino... mislim da su nolan povoljne.
Hvala, nisi pratio, ima cijela tema "Jeftine kacige - valjaju li ista?" kao odgovor na pitanje koje sam postao, i vec znam da se od onih kineskih treba drzati podalje. Ali ima i razgovor, da li npr. je bolje kupiti polovnu kacigu bolje marke, ili novu neku od "budzet" modela u Luisu. I jedna i druga su atestovane, ali sta je bolje?

Samo kazem da o tome i svakoj drugoj temi je bolje diskutovati gdje spada, nego da ode razgovor u drugom pravcu
hali gali halid
Posts: 2377
Joined: 08/10/2007 22:45

#192 Re: naucimo vozit motor

Post by hali gali halid »

Ne polozih :sad:
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#193 Re: naucimo vozit motor

Post by Osigurach »

http://www.itresenja.com/wp-content/upl ... mena-1.jpg
http://cdn.bjbikers.com/images/imported ... ike1ae.jpg

Platiti jedan JUMBO plakat u CENTRU, sa ovakvim sadrzajem..
Tekstom objasnjeno, slikom docarano..
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#194 Re: naucimo vozit motor

Post by Hajvan »

Osigurach wrote:http://www.itresenja.com/wp-content/upl ... mena-1.jpg
http://cdn.bjbikers.com/images/imported ... ike1ae.jpg


Platiti jedan JUMBO plakat u CENTRU, sa ovakvim sadrzajem..
Tekstom objasnjeno, slikom docarano..

odlična ideja :thumbup:

Image
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#195 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

Evo jedno pitanje za vas u vezi guma.

Na mom motoru imam Bridgestone pozadi i na prjed Dunlop. Jedan mi je jaran rekao da nije dobro da se stavljaju razlicite marke ako stavljam Dunlop naprjed stavi isto pozadi Donlop? Dok sam cuo od drugi da nema to nikakve veze. Kome vjerovati? :?

Htio bi rec da ja ne osjetim neku razliku na motoru, sto se tice voznje i kad ulazim u krivini sve me je ok, al posto nemam puno iskustva tako nemogu bas bit ni siguran.

Pozz. :)
Last edited by Tequila on 20/05/2013 16:51, edited 1 time in total.
User avatar
Tequila
Posts: 87
Joined: 25/07/2012 18:23
Location: USA

#196 Re: naucimo vozit motor

Post by Tequila »

.
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#197 Re: naucimo vozit motor

Post by Osigurach »

Moje licno misljenje je da nema veze sto su razliciti proizvodjaci..
Guma ko guma, bitno je da je dobra, da nije stara (kad je stara pretvori se u plastiku, moze bit nova na izgled, a stara po datumu proizvodnje, pa da je od stajanja pocela lagano da TVRDNE i jako je opasna takva guma)..
A razlicitost guma i proizvodjaca je koliko ja znam nebitna..
Al eto ima jos ljudi pa vidjet cemo misljenja..
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#198 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Isto mislim. Više puta sam imao raspar gume i nisam vidio razliku. Bitno da nisu tvrde.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#199 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

Tequila wrote:Evo jedno pitanje za vas u vezi guma.

Na mom motoru imam Bridgestone pozadi i na prjed Dunlop. Jedan mi je jaran rekao da nije dobro da se stavljaju razlicite marke ako stavljam Dunlop naprjed stavi isto pozadi Donlop? Dok sam cuo od drugi da nema to nikakve veze. Kome vjerovati? :?

Htio bi rec da ja ne osjetim neku razliku na motoru, sto se tice voznje i kad ulazim u krivini sve me je ok, al posto nemam puno iskustva tako nemogu bas bit ni siguran.

Pozz. :)
Kod auta (4 gume) bi imalo utjecaja da npr. imaš naprijed ili pozadi različite gume lijevo i desno, onda bi mogao vući u jednu stranu - ali nikakva problema nema ako su različite naprijed i nazad (pa koliko ljudi vozi sa zimskim na pogonskim a ljetnim na druga dva).

Na motoru to veze nema. Ionako su prednja i zadnja različitih veličina, razlikuju se profili, šare, kompozit (sastav mješavine gume - sad ima i guma koje imaju različit sastav u sredini, a različit na rubovima), često se prednja i zadnja i ne mijenjaju u isto vrijeme jer se različito brzo troše. Što bi onda marka igrala ulogu?
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#200 Re: naucimo vozit motor

Post by eluna »

Ramzess Veliki wrote:
eluna wrote: zanimljivo bi bilo pogledati uzroke nesreća i pogibija motorista ...... mislim da bi jedino tamo našli pravi odgovor ..... valjda je još rano, ili motoristi ne voze u vrijeme špice, ali one koje srećem dok vozim uglavnom vidim kako se provlače između auta po crti i lelijaju između rizikujući da se u uskim razmacima između dvije kolone auta sami od sebe skrljaju pod nečije točkove, a kasno navečer su uglavnom oni koji jurcaju kroz grad

još ne vidjeh motoristu da vozi u organičenju brzine, sredinom trake, onako u koloni kao i svi koji voze automobile, osim jednog dedice stranca jedno vedro jutro prije neka 2 mjeseca koji je očito bio na proputovanju kroz naš grad

tako da ipak smatram da je slogan pretenciozan, no to je samo moje mišljenje
Hoćeš ti da te ne provozam? 8-)
što - jel' to misliš da nema niko drugi ko bi me provozao na motoru????















8-)
Post Reply