naucimo vozit motor

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#226 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

I ja sam pokrupan zato sam i kupio tamic ;-)
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#227 Re: naucimo vozit motor

Post by Frutek »

Tuzla111 wrote:Ja nisam imao problem startati na gsxr600 iako prije nikad nisam nista na dva tocka vozio osim bicikla. Malo sam krupniji pa 250ke nisu dolazile u obzir.
Isto tako prijatelj je jos krupniji od mene i startao je na hayabusa 1300.
Sve je do tvojih mogunosti.
Potpis! Isto startao sa gsx-r 600 iako poslije 3 sezone više nisam bio raspoložen za sportaka. Da dodam samo da sam mjesec dana "trenirao" svaki dan na napuštenoj cesti gdje nema nigdje nikog. Tek kad sam osjetio da sam savladao neke stvari i da smo se motor i ja prilično dobro "sprijateljili", onda sam prvi put izašao u saobraćaj i to u nedelju poslijepodne kad je najmanje auta. Nakon te 3 sezone, prodao motor i sad bih najradije nešto tipa Suzuki SV650, lagani cruising prema moru :-D

U biti šta god čovjek da vozi, važno je znat šta tvoj motor može, šta ne može, a posebno razlučit šta ti kao vozač znaš, a šta ne znaš. Drži se onog što znaš, gledaj ispred sebe kilometar i enjoy the ride ;-)
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#228 Re: naucimo vozit motor

Post by esso_sa »

Potrazite na youtube film "Twist of wrist 2" koji je napravio Keith Code. Inace, covjek koji vodi jednu od najjacih superbike skola u USA a i svijetu i koji je trenirao generacije i generacije motociklista.
Film je prilicno poucan, dosta stvari detaljno objasnjeno i itekako moze pomoci u savladavanju odredjenih tehnika u voznji motora, kako pocetniku tako i iskusnima :thumbup:

Izdao je i knjigu pod istim nazivom i toplo preporucujem da je kupite ! Ima kupiti na Amazonu, sa postarinom do BiH izadje oko 30 KM

Definitivno vrijedno svake marke !
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#229 Re: naucimo vozit motor

Post by Tuzla111 »

Frutek wrote:
Tuzla111 wrote:Ja nisam imao problem startati na gsxr600 iako prije nikad nisam nista na dva tocka vozio osim bicikla. Malo sam krupniji pa 250ke nisu dolazile u obzir.
Isto tako prijatelj je jos krupniji od mene i startao je na hayabusa 1300.
Sve je do tvojih mogunosti.
Potpis! Isto startao sa gsx-r 600 iako poslije 3 sezone više nisam bio raspoložen za sportaka. Da dodam samo da sam mjesec dana "trenirao" svaki dan na napuštenoj cesti gdje nema nigdje nikog. Tek kad sam osjetio da sam savladao neke stvari i da smo se motor i ja prilično dobro "sprijateljili", onda sam prvi put izašao u saobraćaj i to u nedelju poslijepodne kad je najmanje auta. Nakon te 3 sezone, prodao motor i sad bih najradije nešto tipa Suzuki SV650, lagani cruising prema moru :-D

U biti šta god čovjek da vozi, važno je znat šta tvoj motor može, šta ne može, a posebno razlučit šta ti kao vozač znaš, a šta ne znaš. Drži se onog što znaš, gledaj ispred sebe kilometar i enjoy the ride ;-)
Mene su sekunde djelile od kupovine sv650s al sad kad vidim ovu zvijer ne zalim ni malo. Totalno dva razlicita motora.
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#230 Re: naucimo vozit motor

Post by Frutek »

Da, ali sportak bude intersantan neki period i nije mi motor za sve prilike niti je nezamjenjiv. Vrat, ledja, sve puca, a voznja na duge staze je posebna patnja. Al mašina i ubrzanje su 1 liga naravno :D Al eto, sve ima svoje :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#231 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Suzuki SV650 ... lutka ... :thumbup:
Image
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#232 Re: naucimo vozit motor

Post by Frutek »

Sorry, ja sam mislio na ovog. Nije neka ljepota od motora, al je užitak voznja, relax :-D

Image

Image
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#233 Re: naucimo vozit motor

Post by Tuzla111 »

Frutek wrote:Sorry, ja sam mislio na ovog. Nije neka ljepota od motora, al je užitak voznja, relax :-D

[img]\cxcx
Naprijed je pravo dobar al zadnji kraj ga zeza.
To je isti motor samo taj tvoje nema ove plastike, al to mozes uzeti naknadno i staviti.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#234 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Meni je sa plastikama taman mjera onako na oko ... a kakav je u vožnji ne bih znao reći, nisam ga probao. Vidim da je sličan Fazeru, dobar položaj za vožnju.
Još da ima 1000 ccm - taman. :thumbup:
Ali sa plastikama ... da ne udara kiša u koljena. :thumbup:
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#235 Re: naucimo vozit motor

Post by Tuzla111 »

Ramzess Veliki wrote:Meni je sa plastikama taman mjera onako na oko ... a kakav je u vožnji ne bih znao reći, nisam ga probao. Vidim da je sličan Fazeru, dobar položaj za vožnju.
Još da ima 1000 ccm - taman. :thumbup:
Ali sa plastikama ... da ne udara kiša u koljena. :thumbup:
pa imaju isti ovi sa 1000cc.
Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#236 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

Pa znam da imaju. Samo kažem da je 1000 ccm mjera za rednu mašinu. :thumbup:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#237 Re: naucimo vozit motor

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote:Pa znam da imaju. Samo kažem da je 1000 ccm mjera za rednu mašinu. :thumbup:
Hoces reci V-Twin masinu ? Posto je SV ta koncepcija, nije redni :thumbup:

Inace, V-Twin sportske masine sa nekih 1000 ccm su fakat mjera. Doduse, treba se malo navici na nagle udare snage u niskim obrtajima (posebno kod ubrzavanja na izlazu iz zavoja) ali kad to savladas, onda postanu pravi uzitak za voziti :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#238 Re: naucimo vozit motor

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote:
Ramzess Veliki wrote:Pa znam da imaju. Samo kažem da je 1000 ccm mjera za rednu mašinu. :thumbup:
Hoces reci V-Twin masinu ? Posto je SV ta koncepcija, nije redni :thumbup:

Inace, V-Twin sportske masine sa nekih 1000 ccm su fakat mjera. Doduse, treba se malo navici na nagle udare snage u niskim obrtajima (posebno kod ubrzavanja na izlazu iz zavoja) ali kad to savladas, onda postanu pravi uzitak za voziti :thumbup:
Čuj V-Twin??? :shock:
Nisam znao. Pa to obrće opasno ... :thumbup:
Prošlo ljeto smo drugu utrpali V-Twin mašinu od 750 ccm u choppera, a prije imao 500 ccm, i prvi put sjeo da ga isproba, a ja sa strane šapućem: "Pazite ga sad kad ga ispali ..."
Kad ga je povukla ja legao od smijeha! :lol: :lol: :lol:
Vratio se nazad a oči mu - :shock:
:lol: :lol: :lol:
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#239 Re: naucimo vozit motor

Post by Tuzla111 »

Najjaci je bez ove drske pozadi.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#240 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

Ovaj V2 motor u SV-u je poboljsana verzija makine je bila u legendarnom modelu suzuki TL 1000.. Isto takvo srce kuca i u mom DL 1000 jedina razlika je da su ga zauzdali na 98 konja.. Ludilo od makine kazu ko jednom proba V2 nikad se vise nece vratiti na redna 4 ili 2 cilindra. Poseban je gust voziti V2 litarski motor i ono sto svakoga iznenadi je kako koci na samo opustanje gasa.. Doslovno ti po krivinama i netreba kocnica :thumbup:
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#241 Re: naucimo vozit motor

Post by Tuzla111 »

kijamet insan wrote:Ovaj V2 motor u SV-u je poboljsana verzija makine je bila u legendarnom modelu suzuki TL 1000.. Isto takvo srce kuca i u mom DL 1000 jedina razlika je da su ga zauzdali na 98 konja.. Ludilo od makine kazu ko jednom proba V2 nikad se vise nece vratiti na redna 4 ili 2 cilindra. Poseban je gust voziti V2 litarski motor i ono sto svakoga iznenadi je kako koci na samo opustanje gasa.. Doslovno ti po krivinama i netreba kocnica :thumbup:
steta da takav motor ima ''samo'' 98 konja al vise i nego dovoljno.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#242 Re: naucimo vozit motor

Post by Tuzla111 »

kijamet insan wrote:Ovaj V2 motor u SV-u je poboljsana verzija makine je bila u legendarnom modelu suzuki TL 1000.. Isto takvo srce kuca i u mom DL 1000 jedina razlika je da su ga zauzdali na 98 konja.. Ludilo od makine kazu ko jednom proba V2 nikad se vise nece vratiti na redna 4 ili 2 cilindra. Poseban je gust voziti V2 litarski motor i ono sto svakoga iznenadi je kako koci na samo opustanje gasa.. Doslovno ti po krivinama i netreba kocnica :thumbup:
Nekad sam ludio za tim tl1000r i jos uvijek ga zelim imati, stetaa sto ih nema novijih vec su svi stari i ne isplati se to kupovati vise.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#243 Re: naucimo vozit motor

Post by kijamet insan »

Tuzla111 wrote:
kijamet insan wrote:Ovaj V2 motor u SV-u je poboljsana verzija makine je bila u legendarnom modelu suzuki TL 1000.. Isto takvo srce kuca i u mom DL 1000 jedina razlika je da su ga zauzdali na 98 konja.. Ludilo od makine kazu ko jednom proba V2 nikad se vise nece vratiti na redna 4 ili 2 cilindra. Poseban je gust voziti V2 litarski motor i ono sto svakoga iznenadi je kako koci na samo opustanje gasa.. Doslovno ti po krivinama i netreba kocnica :thumbup:
steta da takav motor ima ''samo'' 98 konja al vise i nego dovoljno.
To je drugacija koncepcija od trkacih motora, takozvani dual sport enduro touring i tih 98 konja je vise nego dovoljno.. Toliko dovoljno da sam ga odlucio ostaviti zauvijek u garazi :D
Tuzla111 wrote: Nekad sam ludio za tim tl1000r i jos uvijek ga zelim imati, stetaa sto ih nema novijih vec su svi stari i ne isplati se to kupovati vise.
Neznam meni se licno pored motora koji imam svidja i Yamaha TT 350 iako je star model siguran sam kad bude dovoljno love i vremena uzecu jednu i totalno je restaurirati..
Znaci nema prepreka bilo koji stari motor se moze tako srediti da bude kao iz fabrike.. Samo treba zelje volje vremena i love.. Ja cu se uvijek npr. prije okrenuti za nekom pismeno sredjenom starom boldor-kom nego za nekim novijim hondinim modelom.. Ti stari motori imaju dusu ovi noviji po meni bas i ne.. Nabildani su plasticinama i elektronikom za popizdit.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#244 Re: naucimo vozit motor

Post by Simply_Red »

nadam se da je ovo pitanje ovdje prikladno. Koje gorivo je najbolje sipati u dvotaktnog krosera? Ja sam danas kupio svoj prvi motor i nisam o tome ni razmisljao dok mi nije nestalo goriva :D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#245 Re: naucimo vozit motor

Post by dadoka84 »

Tuzla111 wrote:Ja nisam imao problem startati na gsxr600 iako prije nikad nisam nista na dva tocka vozio osim bicikla. Malo sam krupniji pa 250ke nisu dolazile u obzir.
Isto tako prijatelj je jos krupniji od mene i startao je na hayabusa 1300.
Sve je do tvojih mogunosti.

Sta podrazumjevas ovo krupniji, ja sam trenutno na 100-110kg.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#246 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

Simply_Red wrote:nadam se da je ovo pitanje ovdje prikladno. Koje gorivo je najbolje sipati u dvotaktnog krosera? Ja sam danas kupio svoj prvi motor i nisam o tome ni razmisljao dok mi nije nestalo goriva :D
Trebaš u knjižici sa podacima vidjeti kolika se mješavina sipa, bezolovnog benzina i dvotaktol ulja. Možda ti motor ima i poseban rezervoarčić za ulje, iz koga ga automatski dodaje u benzin, ne znam. A koji je motor?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#247 Re: naucimo vozit motor

Post by Tuzla111 »

dadoka84 wrote:
Tuzla111 wrote:Ja nisam imao problem startati na gsxr600 iako prije nikad nisam nista na dva tocka vozio osim bicikla. Malo sam krupniji pa 250ke nisu dolazile u obzir.
Isto tako prijatelj je jos krupniji od mene i startao je na hayabusa 1300.
Sve je do tvojih mogunosti.

Sta podrazumjevas ovo krupniji, ja sam trenutno na 100-110kg.
Ja imam 100kg, visok sam 186cm.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#248 Re: naucimo vozit motor

Post by Simply_Red »

TouringBiker wrote:
Simply_Red wrote:nadam se da je ovo pitanje ovdje prikladno. Koje gorivo je najbolje sipati u dvotaktnog krosera? Ja sam danas kupio svoj prvi motor i nisam o tome ni razmisljao dok mi nije nestalo goriva :D
Trebaš u knjižici sa podacima vidjeti kolika se mješavina sipa, bezolovnog benzina i dvotaktol ulja. Možda ti motor ima i poseban rezervoarčić za ulje, iz koga ga automatski dodaje u benzin, ne znam. A koji je motor?
Yamaha DT 125. Odlucio sam sipati 2% dvotaktola mijesati u kanisteru jer mi je prethodni vlasnik rekao da je zatvorio poseban rezervoar za ulje i da sve sipam u rezervoar. A moze li mi neko reci sta se sipa u mali rezervorao na kojem pise "coolant"
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#249 Re: naucimo vozit motor

Post by TouringBiker »

Simply_Red wrote:
TouringBiker wrote:
Simply_Red wrote:nadam se da je ovo pitanje ovdje prikladno. Koje gorivo je najbolje sipati u dvotaktnog krosera? Ja sam danas kupio svoj prvi motor i nisam o tome ni razmisljao dok mi nije nestalo goriva :D
Trebaš u knjižici sa podacima vidjeti kolika se mješavina sipa, bezolovnog benzina i dvotaktol ulja. Možda ti motor ima i poseban rezervoarčić za ulje, iz koga ga automatski dodaje u benzin, ne znam. A koji je motor?
Yamaha DT 125. Odlucio sam sipati 2% dvotaktola mijesati u kanisteru jer mi je prethodni vlasnik rekao da je zatvorio poseban rezervoar za ulje i da sve sipam u rezervoar. A moze li mi neko reci sta se sipa u mali rezervorao na kojem pise "coolant"
Za amahu DT 125 i kaže se da ima odvojen rezervoar za ulje i pumpu, koja je spojena sa ručicom gasa i dozira ulje prema tome koliko se gasa dadne. Što bi trebalo da dobro funkcionira, sem kod motora koji su tunirani. Inače ako se mješa ulje u gorivo, koristiti 2% mješavinu tj. 1.50.

Coolant = sredstvo za hlađenje, antifriz. To je mali ekspanzioni rezervoar, kad je tekućina zagrijana širi se pa se tu prelije, kad se ohladi vrati se u hladnjak. A inače tu dospeš antifriza do propisane linije, to je i rezerva ako sistem za hlađenje malo curi.

Pa zar nemaš neko uputstvo za taj motor? Koja je uopšte godina?
Obično se svih uputstava - i servisnih uputstava - ima za skinut sa interneta. Googlač Yamaha DT 125 Manual, ili ako ti više paše njemački Yamaha DT 125 Bedienungsanleitung. Ovdje ima nekih na engleskom:

http://mybikemanuals.com/yamaha/yamaha-dt/
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#250 Re: naucimo vozit motor

Post by Simply_Red »

Skinuo sam neko uputstvo ali prvo bih trebao da ga odvucem majstoru, onom sto si mi rekao na onoj tamo drugoj temi, pa cemo vidjeti. Skinuo sam neko uputstvo na engleskom pa malo citam, ali je ovo sto sam skinuo repair manual, a pogledacu na ovom linku sto si mi poslao. Yamaha ima svedske papire, koliko sam uspio protumaciti 1992. godina
Post Reply