NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#26

Post by Bosanac sa dna kace »

bro @novajlija odlicno :thumbup:
samo da te ti na tu listu i Ebu Hamzu :D
(shalim se, halali)
novajlija
Posts: 41
Joined: 21/11/2006 20:09
Location: BiH

#27

Post by novajlija »

ogranicio sam se na Bosnjake :) , ali ne bih pogrijesio da sam i njega stavio jer ih on priznaje
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#28

Post by KOGOD KADGOD »

Kel'Thalas wrote:KOGOD KADGOD,klanjaš li ti?
Mislim da je to vazno MENI a ne drugima, ali kada vec pitas, "sve stvoreno se klanja Gospodaru svjetova" kako ne bi i oni koji Ga vjeruju i koji su se Njemu pokorili... Zaista Salat (Namaz) cuva od losih djela...

(sad ces me pitati "kako?" pa mi reci da mi je to iz "hadisa" :)

Klanjam po vaktvovima u Qur'anu navedenim, u pozicijama u Qur'anu navedenim i posto je nasa vjera vjera naseg oca Ibrahima - onako kako je on, i svi drugi poslanici sa Muhammedom zajedno, klanjao...

Radije bih da sam "potrazis" u Qur'anu jer ces vise toga "usput" se potsjetiti, ali ako ti je mrsko da uzmes prevod Qur'ana (posto su svi, kao sto sam i ja bila, zauzeti citanjem hadisa i knjiga o islamu njima ispunjenim) navescu ti i ajete, samo kazi :)

A da pitam ja tebe, sa svim postovanjem, koliko si zborki hadisa procitao i koliko volumena svake? Nemoj zamjerit, pitao si i ti mene osobno pitanje pa ti ne zamjerim...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#29

Post by KOGOD KADGOD »

Bosanac sa dna kace wrote:
pisko wrote:Ako se ne varam za Abu Hanifu je hadis izvor br.2
i za Malika, i za Hanbela i za Safiju, i za Siijsku ulemu, i za sufije al samo za @KGKG ne! :shock: :roll:
Oni nisu bili PRENOSIOCI hadisa nego su se i sami oslanjali na prenosioce prije njih, i njihov nijjet je bio dobar i u skladu sa tim koliko im je uvida bilo na raspolaganju u vrijeme kada se prenasanje hadisa vec "izgubilo iz mjere"...

Ovo NIJE, koliko puta da ponovim, samo moj stav, nego ULEME koja se za opstanak originalnog Islama zasnovanog na Qur'anu borila od nastanka "prepricavanja", tj. da se hadisi ne koriste kao izvor VJERSKOG ZAKONA.

Niko ne kaze da hadisi "ne postoje", govorimo o njihovoj ULOZI u Islamu pa toliko puta je ponovljeno zar je moguce da vidite samo ono sto hocete da vidite (mada vas razumijem, i sama sam branila taj stav godinama, tesko je priznati nesto kada je um predrasudan i trazi potvrdu za "tradiciju" a sejtan je raspaljuje da bi sto vise grupa i grupica nastalo medju muslimanima...)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#30

Post by KOGOD KADGOD »

Bosanac sa dna kace wrote:ZA @KGKG;
MOLİM TE DA UKRATKO ODGOVORİS NA SLEDECE;
1) Sta je to hadis? ( definiciju hadisa)
2) Vrste hadisa po vjerodostojnosti?
3)Nabroj glavne sakuplajce hadisa?
4) Sta je to lanac prenosilaca hadisa?
5)Koji su kriteriji da bi hadis bio ispravan?
6) Sta je to Kudsi hadis?
Pa zar mi ne vjerujes kad ti kazem da sam CIJELIM SVOJIM BICEM ZIVJELA HADIS, "DISALA" HADIS I, NAVODNI, "SUNNET" MUHAMMEDOV?!...

Pa zar bi vjernik lagao? :shock: :?

I zar bih ovo vrijeme provodila (pored tolikih drugih obaveza) da sa vama PODIJELIM svoje iskustvo, nista vise, da sagledate ovaj stav ODBRANE QUR'ANA I UJEDINJENJA SVIH MUSLIMANA i sami prosudite da li je to BOLJE od ovoga sto su do sad napravili - samo prepricavanja (hadisa) radi?....

Borci za Qur'an (kao Uputu do kraja svijeta) su se ubijali od strane onih koji su radije zastupali price i razjedinjavali muslimane nego napredovali za korist SVIH, isto kao sto su inkvizitori katolicizma ubijali sve koji su se borili da se originalna poruka Isa-a iIndzila odrzi...

Jesi li procitao moju POCETNU izjavu, da ne bude da pricam "sa dna kace"?...

Ovi stupmji nastanka hadisa nisu nesto sto sm ja izmislila - vec sto sam u svojem dugogodisnjem istrazivanju pronasla...

Tvoja pitanja su ponizavajuca, zar mislis da bih se USUDILA da kazem ovo sto govorim da se Boga ne bojim i da nisam PUNO puta provjerila i proucila sto vise i sto dublje... Ta pitanja su NA POCETKU ucenja o hadisima i to samo odrazava gdje se ti nalazis ako jos uvijek o tome n razmisljas kriticki.

Nema svrhe ako mi ne VJERUJES, sta god da ti odgovorim. Ako ti odgovorim definicijama i imenima prenosilaca - reci ces da sam to "pogledala" negdje jer svaka knjiga o OSNOVIMA hadisa prvo o tome poducava...

Samo cu ti jedno pomenuti, mada ne volim, na kursu o temi Hadisa pored Fiqha, Siirah, i Aqidah, mi je dodijeljena prva nagrada (zbirke hadisa) za predmet "Hadis" (saudijci su davali za svaku oblast po nesta i za sve oblasti zajedno nesta vise) a za kurs u cjelosti prva nagrada (kofer pun knjiga o raznim oblastima, cijeli Qur'an sa prevodom na engleski u AUDIO formatu, i jos kojesta). Druge su nagrade takodje bile knjige, mahrame, i tako to...

Ako jos mislis da sam "duduk" i da pricam os sebe i iz svoje maste - Bog je svjedok svemu, a svako srce On poznaje i drzi...

Drzite se cijeg god misljenja hocete - ali ostanite otvorena uma i iskreni...

mir svima...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#31

Post by KOGOD KADGOD »

novajlija wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
pisko wrote:Ako se ne varam za Abu Hanifu je hadis izvor br.2
i za Malika, i za Hanbela i za Safiju, i za Siijsku ulemu, i za sufije al samo za @KGKG ne! :shock: :roll:
bas tako, a ja bih za one koji nisu nikada culi za nabrojane imame (vjerujem da ih je velik broj na ovom forumu) dodao na spisak onih koji priznaju hadis kao izvor islama jos ova imena:reis Dzemaludin Causevic, Resid Hafizovic, reis Mustafa Ceric, Enes Karic, Adnan Silajdzic, Dzevad Golos, Mustafa Spahic...dakle, svi nasi bosnjacki ucenjaci svih smjerova u islamu priznaju to...osim anonimca KGKG.


Ja se necu osvrtati na njen (suplji) tekst, ali cu pojasniti nesto drugo vezano za hadise. Naime, prijasnji orijentalisti koji su ucili islam kako bi radili protiv njega, kada su vidjeli da se Kur´an ne moze izmijeniti, niti se muslimanima moze ubaciti sumnja u njegovu autenticnost, poceli su sa ubacivanjem sumnji medju muslimane oko hadisa. Poceli su pisati iste stvari kao sto pise KGKG (da li KGKG nastavlja rad tih orijentalista namjerno ili nesjvesno, to dragi Allah i ona znaju). Medjutim, muslimani su se oduprijeli i tim napadima na islam, jer su ucenjaci u prvim stoljecima hadisku tematiku razradili do u tancine, tacno postavivsi stroge uvjete koje jedan hadis mora da ispuni kako bi bio ocijenjen kao vjerodostojan.

Navesti cu vam dva primjera (pisem iz sjecanja pa ne znam tacna imena i detalje) koja ukazuju na to koliko su ucenjaci pazili na to od koga uzimaju hadis.
Prvi primjer; jedan ucenjak je cuo da jedan covjek iz drugog grada (udaljen od njega nekoliko stotina kilometara) prenosi jedan hadis, a za kojeg ovaj ucenjak nije cuo. Krenuo je na devi u taj grad da provjeri ko je ta osoba i da li stvarno prenosi taj hadis. Kada je dosao u taj grad vidio je tog covjeka kako jede hodajuci. Ovaj cin u islamu nije haram (zabranjen) nego mekruh (pokudjen, ne dolikuje covjeku), ali je ovaj ucenjak odbio prihvatiti od takve osobe hadis, jer su se hadisi prihvatali samo od osoba koji su potpuno pridrzavali islama, pa cak i preporucljivih stvari koji nisu strogo naredjene ili zabranjene.

Drugi primer je slican prvom, samo sto je u ovome slucaju razlgo odbijanja prihvatanja hadisa bio taj sto je taj od koga se treba prihvatiti hadis varao zivotinju (na nacin da joj je pokazivao da ima nesto u ruci a nije imao, a kako bi mu zivotinja prisla). Kada je ovaj ucenjak vidio to rekao je da ako ovaj covjek moze varati zivotinju postoji mogucnost da vara i ljude te je odbio prihvatiti od njega hadis.
Ne kazem ja nikome da MORA meni vjerovati...
Meni je dovoljan Bog kao svjedok. Ako vam AJETI Qur'ana (u vezi hadisa) nisu dovoljni i radije se drzite bilo cijeg drugog misljenja - vas izbor.

Ja zelim da pretstavim nasem narodu znanja i informaciju koja im je USKRACIVANA jer 'ulema smatran "obican" narod da nisu dovoljno razumni da sami razluce istinu od neistine pa su stoljecima "zabranjivali" da se bilo sta drugo zna osim onog sto su oni smatrali da narodu treba "servirati"...

Ljudi IMAJU PRAVO da znaju da nije samo jedno misljenje univerzalno, da gdje god ima vjernika - ima i onih koji se trude da ljude PRIVUKU i VRATE Bozijoj Rijeci - a da li je to "LOSE"? Samo zato sto ne odgovara onima koji vide samo ispred sebe, da ne poredim kao ko/sta.

Zar je BOLJE ono sto razdvaja nego ono sto SPAJA?! :?

Ne ubjedjujem ja ni @sarafcina, ni @novajlija, ni koga drugog - ja iznosim stav koji sam napokon, nakon dugog istrazivanja, nasla da je DOBAR, bolji od svega sto je do sada vjernike i muslimane okretalo jedne protiv drugih - makar to bilo pripisano Muhammedu...

A svako neka za sebe skonta, dovoljno su ljudi razumni da shvate. Ovo je samo MALI sazeti djelic informacije koja je na raspolaganju, i moj je cilj da potstaknem ljude da SAMI traze Istinu, iskreno prd Bogom ne mene radi niti radi onih koji su ljude odvajkada pozivali na Qur'anske Upute - nego SEBE radi i ISTINE radi, jer im se sada ne moze vise sakriti ono sto se od njih stoljecima krilo.

A zasto objasnjavam i provodim vrijeme ponavljajuci je vise za one koji ne vladaju drugim jezicima pa da mogu imati pristup shvatanju informacijama koje su obilne na drugim jezicima... Ako Bog da, pokusacu da i prevedem sto vise informacije - A OVO OVDJE NIJE NISTA NEGO PREVOD SA DRUGIH JEZIKA mojim rijecima jer je preobilna informacija da bi se mogla sva prenijeti. A i smatram da se treba POSTEPENO pretstavljati jer su narodu svih muslimanskih zemalja stoljecima usadjivane ideje koje ih razdvajaju i uskraciane im one koje ih UJEDINJAVAJU i koje Islam pokazuju za ono sto JESTE - JEDNOSTAVAN...
a Qur'an onim sto jeste DETALJAN I POTPUN kako ga je Bog koji ga je i Objavio opisao...

CITAJTE PREVOD BOZIJE OBJAVE, NE DOZVOLITE DA VAM SE KAZE DA TO "NIJE ZA OBICNE LJUDE" I DA GA "NE MOZE SVAKO RAZUMJETI" - ALLAH NAM KAZE DA JESTE JASAN, DA JESTE ZA SVAKOG!...

A Bog ce dati da svako shvati koliko moze, pa sto smo vise informisani opcenito o nauci i svemu sto mozemo nauciti to cemo bolje i dublje shvatati i Qur'an.

Ali ako i niste hazur da puno saznajete - opet cete u Qur'anu naci pouku i jednostavno izrecene price o prijasnjim narodima i alegorije... Slijedite ono sto razumijete, pa kad ponovo podjete citati iz pocetka razumjecete jos vise.

DA LI POZIVAM NA "ZLO" AKO POZIVAM DA SE BOZIJE RIJECI CVRSTO DRZIMO JER JE JEDINO ONA BEZ SUMNJE?!...

"Smutljivac" bi pozivao u ovu ili onu grupu, na ovu ili onu knjigu hadisa ili drugih "objasnjenja" da narod sto vise zbuni i razdijeli... A NE BI POZIVAO NA QUR'AN I UJEDINJENJE NA KOJE NAS BOG I POZIVA U QUR'ANU...

A Bog upucuje one koji zele Uputu, On upucuje koga On hoce a On zna ko sta hoce...

Mir (selam) i Bozija Milost (rahmet) i Blagoslov (berakat) svima...
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#32

Post by Kwaheri »

Adnan Silajdžić

O PREDAJI U ISLAMU

Kada se govori o Predaji u islamu obično se pod tim misli na pojmove Sunnet i Hadis. Ova dva pojma, formalno i sadržajno, izražavaju ono što tvori njenu izvornu supstancijalnost. Oni nisu sinonimi, kako se to nerijetko misli, oni su izraz dviju etapa u historijskome razvoju Poslanikove Predaje. Da bismo što bolje uočili njenu stvarnu genezu i narav, te da bismo mogli preglednije pratiti njen historijski razvoj, nužno je prije svega i formalno i suštinski odrediti ono što obuhvataju Sunnet i Hadis. Zbog toga ih u narednim odjeljcima sasvim izdvojeno razmatramo.

Šta je to Sunnet?

Allah, dž. Š., iz svoje neizmjerne milosti prema ljudima, preko posljednjega poslanika Muhammeda, a.s., objavljuje Kur'an kao završnicu svog nebeskoga objavljenja. O tome Kur'an kaže:
"O ljudi, Poslanik vam je već donio istinu od Gospodara vašega; zato vjerujte, pa, Allahovo je ono što je na nebesima i na Zemlji, i Allah sve zna i mudar je" (4:170.)
Funkcija Allahova Poslanika se nije svodila samo na verbalno objavljivanje Kur'ana ljudima. Uporedo s tim, on ga je snagom svog iznimno darovanog poslaničkoga genija tumačio i praktično demonstrirao njegovu poruku, stvarajući na taj način konkretne modalitete ponašanja koje su ljudi u svojemu životu imali slijediti. Jednom riječju, njegov život bio je utjelovljenje najeminentnijeg i najpouzdanijeg načina tumačenja Kur'ana:...'jer ti si, zaista, najljepše ćudi." (68:4).
Uzvišeni Kur'an nedvosmisleno poentira važnost koju Muhammed, a. S., ima u historiji. Prije svega, s njim se završava proces objavljivanja jednog jedinstvenog Allahova, dž, š., zakona (šeri'at): "Muhammed nije roditelj nijednom, od vaših ljudi, nego je Allahov poslanik i posljednji vjerovjesnik – a Allah sve dobro zna" (33:40).
Kur'an stalno dovodi u vezu Poslanika sa Allahom, dž. Š., kada se govori o autoritetu, dok se u velikom broju ajeta muslimanima nalaže da štuju Boga i Njegova Poslanika: "Onaj ko se pokorava Poslaniku pokorava se i Allahu, dž. Š.j a onaj ko glavu okreće pa. Mi te nismo poslali da im čuvar budeš."(4:80).
Zbog svega toga Kur'an naglašava svekoliku važnost koju Poslanikov Sunnet ima kako za individualni jednako i za komunitarni život muslimana: "Vi u Allahovom poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu, i koji često Allaha spominje."(32:21).
Kako smo već istaknuli Kur'an apostrofira paradigmatičnost Sunneta za naše razumijevanje Kur'ana. Dakle Muhammedov, a.s., iznimno uspostavljeni poslanički život za muslimane predstavlja mjerodavni i smjerodavni obrazac življenja (uswetun hasenetun) za izvorno tumačenje i praktično življenje islama. Samo se u toj ravni može shvatiti onaj dobro poznati hadis, u kojemu se kaže da čovjek neće biti vjernik sve dotle dok mu Poslanik ne bude bio miliji od njegove djece, roditelja i cijeloga svijeta.
Dakle, u tome leži Muhammedova, a. s., autoritativnost u njegovoj interpretativnoj, zakonodavnoj i duhovnoj funkciji. Ostaje nam sada da naprosto školski definiramo ono što se pod Sunnetom podrazumijeva.
U definiranju Sunnneta u teološkoj literaturi iznesena su različita gledišta. Prema nekima on obuhvata cjelokupni Muhammedov, a. S., život, i prije i poslije njegova poslanja, primjerice njegova kazivanja, postupanja i prećutne saglasnosti; zatim njegove ljudske i moralne osobine. S druge strane, prema islamskim pravnicima, Sunnet obuhvata sve ono što se odnosi na Vjerovjesnikova kazivanja, postupanja i prešutne saglasnosti, a što ne ulazi u Kur'an.
I pored određenih razlika, svi hadiski učenjaci, ljudi koji se Poslanikovim životom ex professo bave, naučavaju da pojam Sunneta obuhvata sve što se vezuje za Muhammedov, a. S., poslanički život u cjelini. Sunnet kao takav svojim paradigmatičnim i normativnim karakterom zauzima istaknuto mjesto u islamu i životu njegovih pripadnika. Poslije temeljne i neprikosnovene Allahove, dž. Š., Objave, Sunnet je najkompetentniji izvor islamskoga učenja i njegove prakse. Objava i Sunnet konstituiraju živu islamsku Predaju, sa čijih izvora su neprestano sve generacije muslimana zahvatale i crpile svoju mudrost i snagu.
Oni su glavni pokretači i usmjerivači njihova dinamičkoga postavljanja u historiji. Rezultat toga je grandiozno kulturno i civilizacijsko iskustvo koje su muslimani prvih stoljeća svoje povijesti ostvarili, čime su se bili uvrstili u red respektabilnih historijskih gradivnih faktora. O tome ćemo nešto govoriti u narednim odjeljcima.

Hadis i njegova definicija

Zanimljivo je da cjelokupna klasična hadiska literatura (pa i jedan broj suvremenih hadiskih djela) ne poznaje razliku između pojmova Sunneta i Hadisa. Oni se u njima obično koriste kao istoznačnice. Prema njima Sunnet i Hadis su sinonimni pojmovi koji u sebe uključuju ono što se odnosi na Poslanikov život, i prije i poslije njegova poslanja, s tom razlikom da se sadržaj hadisa uglavnom odnosi na ono što je od Muhammeda, a .s., preneseno poslije njegova poslanja a što sadržava njegove riječi, djela i prećutna odobrenja.
S druge strane, znanstvenici usulu-l-fikha ustvrđuju da je Sunnet općenitiji pojam od Hadisa, te da je Hadis verbalni Sunnet (sunnetu-l-kawli) koji obuhvaća Muhammedove, a. S. Riječi, postupke i prešutna odobrenja.
Međutim, velika većina islamskih učenjaka ustanovljava principijelnu razliku između navedenih pojmova. Prema njima pod pojmom Sunneta, kako smo to već istaknuli, treba razumijevati naročito uspostavljen Poslanikov život, a pod pojmom Hadisa izviješće ili pisanu informaciju koja se odnosi na pojedine fragmente toga života.
Prema ovakvoj definiciji Hadis čini jedan od instrumenata u saznanju i razumijevanju određenih aspekata ukupnoga Muhammedova, a. S., života. O tome govorimo u narednome odjeljku. Svaki Hadis se sastoji od isnada, tj. kontinuirano ga lanca prenosilaca, koji sadržaj hadisa direktno vezuje za Muhammeda, a.s., i metna, tj. sadržaja onoga što se vezuje za Poslanika. Kratko kazano, kada se Sunnet i Hadis promatraju u njihovu suodnosu, onda pred sobom istodobno imamo i ono što je preneseno, a i kanal samoga prijenosa
Budući da se hadisi odnose na univerzalnu poslaničku praksu, koja obuhvata puninu čovjekova života, sadržaj onoga što se u njima prenosi seže od krajnje perifernih stvari (kako jesti za vrijeme objeda) do središta vjerskoga života (vjerovanje u temeljne istine islama i obredoslovlje). Sa ovoga stanovišta nije moguća suvremena kritika hadiskoga jezika; ni kulturna kritika čije je polazište relativnost i istrošenost jezika, ni društvena kritika koja je motivirana ideologičnošću i ograničenošću jezika, a ni znanstvena kritika pretpostavljena stanjem jezične znanosti. Jer jezik hadisa nadilazi disciplinarne fragmentarne sociološke, lingvističke, pa i teološke perspektive čovjekova mišljenja i govora. Jezik Poslanikove prakse, dakle, obuhvata puninu čovjekova života te se, otuda, ta punina ne može izraziti ograničenim jezičnim formulacijama.

40 hadisa sa komentarom, 4. izdanje (Sarajevo: Fakultet islamskih nauka u Sarajevu i el-Kalem, 2005)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#33

Post by Bosanac sa dna kace »

@KGKG molim te da odgovoris na postavljena pitanja!
+ na ovo;
-u Kur'anu ima ajet (ne mogu se sad sjetiti tacno a neam bas vremena da trazim); .....i obratit se Allahu i Poslaniku njegovu.....
kako tumacis ovaj ajet?



to @zeno samo udri kontru! :-)
novajlija
Posts: 41
Joined: 21/11/2006 20:09
Location: BiH

#34

Post by novajlija »

zena wrote:Adnan Silajdžić

O PREDAJI U ISLAMU

Kada se govori o Predaji u islamu obično se pod tim misli na pojmove Sunnet i Hadis. Ova dva pojma, formalno i sadržajno, izražavaju ono što tvori njenu izvornu supstancijalnost. Oni nisu sinonimi, kako se to nerijetko misli, oni su izraz dviju etapa u historijskome razvoju Poslanikove Predaje. Da bismo što bolje uočili njenu stvarnu genezu i narav, te da bismo mogli preglednije pratiti njen historijski razvoj, nužno je prije svega i formalno i suštinski odrediti ono što obuhvataju Sunnet i Hadis. Zbog toga ih u narednim odjeljcima sasvim izdvojeno razmatramo.

Šta je to Sunnet?

Allah, dž. Š., iz svoje neizmjerne milosti prema ljudima, preko posljednjega poslanika Muhammeda, a.s., objavljuje Kur'an kao završnicu svog nebeskoga objavljenja. O tome Kur'an kaže:
"O ljudi, Poslanik vam je već donio istinu od Gospodara vašega; zato vjerujte, pa, Allahovo je ono što je na nebesima i na Zemlji, i Allah sve zna i mudar je" (4:170.)
Funkcija Allahova Poslanika se nije svodila samo na verbalno objavljivanje Kur'ana ljudima. Uporedo s tim, on ga je snagom svog iznimno darovanog poslaničkoga genija tumačio i praktično demonstrirao njegovu poruku, stvarajući na taj način konkretne modalitete ponašanja koje su ljudi u svojemu životu imali slijediti. Jednom riječju, njegov život bio je utjelovljenje najeminentnijeg i najpouzdanijeg načina tumačenja Kur'ana:...'jer ti si, zaista, najljepše ćudi." (68:4).
Uzvišeni Kur'an nedvosmisleno poentira važnost koju Muhammed, a. S., ima u historiji. Prije svega, s njim se završava proces objavljivanja jednog jedinstvenog Allahova, dž, š., zakona (šeri'at): "Muhammed nije roditelj nijednom, od vaših ljudi, nego je Allahov poslanik i posljednji vjerovjesnik – a Allah sve dobro zna" (33:40).
Kur'an stalno dovodi u vezu Poslanika sa Allahom, dž. Š., kada se govori o autoritetu, dok se u velikom broju ajeta muslimanima nalaže da štuju Boga i Njegova Poslanika: "Onaj ko se pokorava Poslaniku pokorava se i Allahu, dž. Š.j a onaj ko glavu okreće pa. Mi te nismo poslali da im čuvar budeš."(4:80).
Zbog svega toga Kur'an naglašava svekoliku važnost koju Poslanikov Sunnet ima kako za individualni jednako i za komunitarni život muslimana: "Vi u Allahovom poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu, i koji često Allaha spominje."(32:21).
Kako smo već istaknuli Kur'an apostrofira paradigmatičnost Sunneta za naše razumijevanje Kur'ana. Dakle Muhammedov, a.s., iznimno uspostavljeni poslanički život za muslimane predstavlja mjerodavni i smjerodavni obrazac življenja (uswetun hasenetun) za izvorno tumačenje i praktično življenje islama. Samo se u toj ravni može shvatiti onaj dobro poznati hadis, u kojemu se kaže da čovjek neće biti vjernik sve dotle dok mu Poslanik ne bude bio miliji od njegove djece, roditelja i cijeloga svijeta.
Dakle, u tome leži Muhammedova, a. s., autoritativnost u njegovoj interpretativnoj, zakonodavnoj i duhovnoj funkciji. Ostaje nam sada da naprosto školski definiramo ono što se pod Sunnetom podrazumijeva.
U definiranju Sunnneta u teološkoj literaturi iznesena su različita gledišta. Prema nekima on obuhvata cjelokupni Muhammedov, a. S., život, i prije i poslije njegova poslanja, primjerice njegova kazivanja, postupanja i prećutne saglasnosti; zatim njegove ljudske i moralne osobine. S druge strane, prema islamskim pravnicima, Sunnet obuhvata sve ono što se odnosi na Vjerovjesnikova kazivanja, postupanja i prešutne saglasnosti, a što ne ulazi u Kur'an.
I pored određenih razlika, svi hadiski učenjaci, ljudi koji se Poslanikovim životom ex professo bave, naučavaju da pojam Sunneta obuhvata sve što se vezuje za Muhammedov, a. S., poslanički život u cjelini. Sunnet kao takav svojim paradigmatičnim i normativnim karakterom zauzima istaknuto mjesto u islamu i životu njegovih pripadnika. Poslije temeljne i neprikosnovene Allahove, dž. Š., Objave, Sunnet je najkompetentniji izvor islamskoga učenja i njegove prakse. Objava i Sunnet konstituiraju živu islamsku Predaju, sa čijih izvora su neprestano sve generacije muslimana zahvatale i crpile svoju mudrost i snagu.
Oni su glavni pokretači i usmjerivači njihova dinamičkoga postavljanja u historiji. Rezultat toga je grandiozno kulturno i civilizacijsko iskustvo koje su muslimani prvih stoljeća svoje povijesti ostvarili, čime su se bili uvrstili u red respektabilnih historijskih gradivnih faktora. O tome ćemo nešto govoriti u narednim odjeljcima.

Hadis i njegova definicija

Zanimljivo je da cjelokupna klasična hadiska literatura (pa i jedan broj suvremenih hadiskih djela) ne poznaje razliku između pojmova Sunneta i Hadisa. Oni se u njima obično koriste kao istoznačnice. Prema njima Sunnet i Hadis su sinonimni pojmovi koji u sebe uključuju ono što se odnosi na Poslanikov život, i prije i poslije njegova poslanja, s tom razlikom da se sadržaj hadisa uglavnom odnosi na ono što je od Muhammeda, a .s., preneseno poslije njegova poslanja a što sadržava njegove riječi, djela i prećutna odobrenja.
S druge strane, znanstvenici usulu-l-fikha ustvrđuju da je Sunnet općenitiji pojam od Hadisa, te da je Hadis verbalni Sunnet (sunnetu-l-kawli) koji obuhvaća Muhammedove, a. S. Riječi, postupke i prešutna odobrenja.
Međutim, velika većina islamskih učenjaka ustanovljava principijelnu razliku između navedenih pojmova. Prema njima pod pojmom Sunneta, kako smo to već istaknuli, treba razumijevati naročito uspostavljen Poslanikov život, a pod pojmom Hadisa izviješće ili pisanu informaciju koja se odnosi na pojedine fragmente toga života.
Prema ovakvoj definiciji Hadis čini jedan od instrumenata u saznanju i razumijevanju određenih aspekata ukupnoga Muhammedova, a. S., života. O tome govorimo u narednome odjeljku. Svaki Hadis se sastoji od isnada, tj. kontinuirano ga lanca prenosilaca, koji sadržaj hadisa direktno vezuje za Muhammeda, a.s., i metna, tj. sadržaja onoga što se vezuje za Poslanika. Kratko kazano, kada se Sunnet i Hadis promatraju u njihovu suodnosu, onda pred sobom istodobno imamo i ono što je preneseno, a i kanal samoga prijenosa
Budući da se hadisi odnose na univerzalnu poslaničku praksu, koja obuhvata puninu čovjekova života, sadržaj onoga što se u njima prenosi seže od krajnje perifernih stvari (kako jesti za vrijeme objeda) do središta vjerskoga života (vjerovanje u temeljne istine islama i obredoslovlje). Sa ovoga stanovišta nije moguća suvremena kritika hadiskoga jezika; ni kulturna kritika čije je polazište relativnost i istrošenost jezika, ni društvena kritika koja je motivirana ideologičnošću i ograničenošću jezika, a ni znanstvena kritika pretpostavljena stanjem jezične znanosti. Jer jezik hadisa nadilazi disciplinarne fragmentarne sociološke, lingvističke, pa i teološke perspektive čovjekova mišljenja i govora. Jezik Poslanikove prakse, dakle, obuhvata puninu čovjekova života te se, otuda, ta punina ne može izraziti ograničenim jezičnim formulacijama.

40 hadisa sa komentarom, 4. izdanje (Sarajevo: Fakultet islamskih nauka u Sarajevu i el-Kalem, 2005)
hvala sto potvrdi moj post:
bas tako, a ja bih za one koji nisu nikada culi za nabrojane imame (vjerujem da ih je velik broj na ovom forumu) dodao na spisak onih koji priznaju hadis kao izvor islama jos ova imena:reis Dzemaludin Causevic, Resid Hafizovic, reis Mustafa Ceric, Enes Karic, Adnan Silajdzic, Dzevad Golos, Mustafa Spahic...dakle, svi nasi bosnjacki ucenjaci svih smjerova u islamu priznaju to...osim anonimca KGKG
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#35

Post by KOGOD KADGOD »

zena wrote:Adnan Silajdžić

O PREDAJI U ISLAMU

Kada se govori o Predaji u islamu obično se pod tim misli na pojmove Sunnet i Hadis. Ova dva pojma, formalno i sadržajno, izražavaju ono što tvori njenu izvornu supstancijalnost. Oni nisu sinonimi, kako se to nerijetko misli, oni su izraz dviju etapa u historijskome razvoju Poslanikove Predaje. Da bismo što bolje uočili njenu stvarnu genezu i narav, te da bismo mogli preglednije pratiti njen historijski razvoj, nužno je prije svega i formalno i suštinski odrediti ono što obuhvataju Sunnet i Hadis. Zbog toga ih u narednim odjeljcima sasvim izdvojeno razmatramo.

Šta je to Sunnet?

Allah, dž. Š., iz svoje neizmjerne milosti prema ljudima, preko posljednjega poslanika Muhammeda, a.s., objavljuje Kur'an kao završnicu svog nebeskoga objavljenja. O tome Kur'an kaže:
"O ljudi, Poslanik vam je već donio istinu od Gospodara vašega; zato vjerujte, pa, Allahovo je ono što je na nebesima i na Zemlji, i Allah sve zna i mudar je" (4:170.)
Funkcija Allahova Poslanika se nije svodila samo na verbalno objavljivanje Kur'ana ljudima. Uporedo s tim, on ga je snagom svog iznimno darovanog poslaničkoga genija tumačio i praktično demonstrirao njegovu poruku, stvarajući na taj način konkretne modalitete ponašanja koje su ljudi u svojemu životu imali slijediti. Jednom riječju, njegov život bio je utjelovljenje najeminentnijeg i najpouzdanijeg načina tumačenja Kur'ana:...'jer ti si, zaista, najljepše ćudi." (68:4).
Uzvišeni Kur'an nedvosmisleno poentira važnost koju Muhammed, a. S., ima u historiji. Prije svega, s njim se završava proces objavljivanja jednog jedinstvenog Allahova, dž, š., zakona (šeri'at): "Muhammed nije roditelj nijednom, od vaših ljudi, nego je Allahov poslanik i posljednji vjerovjesnik – a Allah sve dobro zna" (33:40).
Kur'an stalno dovodi u vezu Poslanika sa Allahom, dž. Š., kada se govori o autoritetu, dok se u velikom broju ajeta muslimanima nalaže da štuju Boga i Njegova Poslanika: "Onaj ko se pokorava Poslaniku pokorava se i Allahu, dž. Š.j a onaj ko glavu okreće pa. Mi te nismo poslali da im čuvar budeš."(4:80).
Zbog svega toga Kur'an naglašava svekoliku važnost koju Poslanikov Sunnet ima kako za individualni jednako i za komunitarni život muslimana: "Vi u Allahovom poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu, i koji često Allaha spominje."(32:21).
Kako smo već istaknuli Kur'an apostrofira paradigmatičnost Sunneta za naše razumijevanje Kur'ana. Dakle Muhammedov, a.s., iznimno uspostavljeni poslanički život za muslimane predstavlja mjerodavni i smjerodavni obrazac življenja (uswetun hasenetun) za izvorno tumačenje i praktično življenje islama. Samo se u toj ravni može shvatiti onaj dobro poznati hadis, u kojemu se kaže da čovjek neće biti vjernik sve dotle dok mu Poslanik ne bude bio miliji od njegove djece, roditelja i cijeloga svijeta.
Dakle, u tome leži Muhammedova, a. s., autoritativnost u njegovoj interpretativnoj, zakonodavnoj i duhovnoj funkciji. Ostaje nam sada da naprosto školski definiramo ono što se pod Sunnetom podrazumijeva.
U definiranju Sunnneta u teološkoj literaturi iznesena su različita gledišta. Prema nekima on obuhvata cjelokupni Muhammedov, a. S., život, i prije i poslije njegova poslanja, primjerice njegova kazivanja, postupanja i prećutne saglasnosti; zatim njegove ljudske i moralne osobine. S druge strane, prema islamskim pravnicima, Sunnet obuhvata sve ono što se odnosi na Vjerovjesnikova kazivanja, postupanja i prešutne saglasnosti, a što ne ulazi u Kur'an.
I pored određenih razlika, svi hadiski učenjaci, ljudi koji se Poslanikovim životom ex professo bave, naučavaju da pojam Sunneta obuhvata sve što se vezuje za Muhammedov, a. S., poslanički život u cjelini. Sunnet kao takav svojim paradigmatičnim i normativnim karakterom zauzima istaknuto mjesto u islamu i životu njegovih pripadnika. Poslije temeljne i neprikosnovene Allahove, dž. Š., Objave, Sunnet je najkompetentniji izvor islamskoga učenja i njegove prakse. Objava i Sunnet konstituiraju živu islamsku Predaju, sa čijih izvora su neprestano sve generacije muslimana zahvatale i crpile svoju mudrost i snagu.
Oni su glavni pokretači i usmjerivači njihova dinamičkoga postavljanja u historiji. Rezultat toga je grandiozno kulturno i civilizacijsko iskustvo koje su muslimani prvih stoljeća svoje povijesti ostvarili, čime su se bili uvrstili u red respektabilnih historijskih gradivnih faktora. O tome ćemo nešto govoriti u narednim odjeljcima.

Hadis i njegova definicija

Zanimljivo je da cjelokupna klasična hadiska literatura (pa i jedan broj suvremenih hadiskih djela) ne poznaje razliku između pojmova Sunneta i Hadisa. Oni se u njima obično koriste kao istoznačnice. Prema njima Sunnet i Hadis su sinonimni pojmovi koji u sebe uključuju ono što se odnosi na Poslanikov život, i prije i poslije njegova poslanja, s tom razlikom da se sadržaj hadisa uglavnom odnosi na ono što je od Muhammeda, a .s., preneseno poslije njegova poslanja a što sadržava njegove riječi, djela i prećutna odobrenja.
S druge strane, znanstvenici usulu-l-fikha ustvrđuju da je Sunnet općenitiji pojam od Hadisa, te da je Hadis verbalni Sunnet (sunnetu-l-kawli) koji obuhvaća Muhammedove, a. S. Riječi, postupke i prešutna odobrenja.
Međutim, velika većina islamskih učenjaka ustanovljava principijelnu razliku između navedenih pojmova. Prema njima pod pojmom Sunneta, kako smo to već istaknuli, treba razumijevati naročito uspostavljen Poslanikov život, a pod pojmom Hadisa izviješće ili pisanu informaciju koja se odnosi na pojedine fragmente toga života.
Prema ovakvoj definiciji Hadis čini jedan od instrumenata u saznanju i razumijevanju određenih aspekata ukupnoga Muhammedova, a. S., života. O tome govorimo u narednome odjeljku. Svaki Hadis se sastoji od isnada, tj. kontinuirano ga lanca prenosilaca, koji sadržaj hadisa direktno vezuje za Muhammeda, a.s., i metna, tj. sadržaja onoga što se vezuje za Poslanika. Kratko kazano, kada se Sunnet i Hadis promatraju u njihovu suodnosu, onda pred sobom istodobno imamo i ono što je preneseno, a i kanal samoga prijenosa
Budući da se hadisi odnose na univerzalnu poslaničku praksu, koja obuhvata puninu čovjekova života, sadržaj onoga što se u njima prenosi seže od krajnje perifernih stvari (kako jesti za vrijeme objeda) do središta vjerskoga života (vjerovanje u temeljne istine islama i obredoslovlje). Sa ovoga stanovišta nije moguća suvremena kritika hadiskoga jezika; ni kulturna kritika čije je polazište relativnost i istrošenost jezika, ni društvena kritika koja je motivirana ideologičnošću i ograničenošću jezika, a ni znanstvena kritika pretpostavljena stanjem jezične znanosti. Jer jezik hadisa nadilazi disciplinarne fragmentarne sociološke, lingvističke, pa i teološke perspektive čovjekova mišljenja i govora. Jezik Poslanikove prakse, dakle, obuhvata puninu čovjekova života te se, otuda, ta punina ne može izraziti ograničenim jezičnim formulacijama.

40 hadisa sa komentarom, 4. izdanje (Sarajevo: Fakultet islamskih nauka u Sarajevu i el-Kalem, 2005)
ja trosim vrijeme da SVOJIM rijecima i POJEDNOSTVLJENO iznesem svoj stav, a meni se citatom nekog treceg "odgovara"?... pa da sam htjela, navela bih i ja citate onih koji su mnogo uceniji od mene pa se "s njima raspravljajte" :roll: zar nije cijenjeni forumas SVOJIM rijecima mogao/la prepricati?

posto ne citam "kratke" definicije vec 17-tak godina, MOGU JEDINO DA CITIRAM TEKSTOVE KNJIGA OD CIJE DUZINE BI SE RAZBJEZALI SVI SA FORUMA (i ovako me ruze da obimno pisem a to sve je SKRACENA verzija knjiga i knjiga...) navescu nesto sto je trebalo da bude na POCETKU mog teksta o hadisima, ali sam odlucila da to ne stavim, jer smatram da je vazno ono sto se O hadisima iznosi...
Ovo je "isjeceni" tekst koji nisam ostavila (a misleci da jesam na neki komentar odgovorih "kao sto se vidi sa pocetka teksta :sad: ", tako biva kad se "seta" po forumu :) da ne bude da ne ZNAM O CEMU PRICAM, evo NEKE od literature koju sam detaljno proucavala u mom nastojanju da sto detaljnije zivim "po islamu":

KGKG:
Da se vratimo na temu HADISA.
Definicija je data u pocetnom tekstu teme.
(prim. ovdje sam ponovo definisala, hadis i time zapocela tekst) hvala Bogu pa imam kopije vecine svojih tekstova...

Prije nego izlozim svoj stav, napomenucu da sam (za razliku od onih koji od drugih ponavljaju hadise i o hadisima) osobno proucavala, od prve do zadnje stranice, Sahih Bukhari (9 volumena koji nisu jos ni prevedeni na Bosanski u cjelost), Sahih Muslim (4 vol.), Abu Dawud, Tafsir Ibn Katheer (10 vol. "skraceni"), Fiqhus-Sunnah, Fiqhu-Seerah, Znacenje i Poruka Prenasanja (tj.hadisa), Ihya-Ulumud-Din, Historija Tradicija / Prenasanja (tj hadisa), Riyadus-Salihin (skracena verzija Bukharije i Muslima) i jos mnogo drugih spisa i knjiga, suvise brojnih da se navode. Navodim samo one koji se bave temom HADISA direktno ili indirektno.

----------------

@novajlija, @sarafcina, i svi cijenjeni forumsi koji se ukljucujete u ovu diskusiju o NASTANKU i RAZVOJU literature hadisa, molim vas, PRVO PROCITAJTE SVE OVO (najmanje) PA ONDA DODJITE DA DISKUTUJEMO JER NEMA SVRHE CITIRATI BLO KOGA....

ili da i ja pocnem citirati?

Zasto sam JA ovdje a ne Ceric i ostala "klapa" visokoobrazovanih ahmedija? Zato sto je njim "ISPOD" casti da posjecuju forum "obicnog" naroda, nazalost. Nemaju oni vremena za to.

Iz tog razloga nikad nisam navela koje i koliko fakulteta "imam za sobom" i ne mase "vaznim papiricima" koji "dokazuju" da sam ja "neko" a svako manje od toga "niko"...

Cak u prvim svojim postovima, sa @digger, pisala sam u NEUTRALNOM stilu (pitajte ga slobodno) dok nisam ustala u zastitu muskaraca jer mi se obracao grubo misleci da sam musko pa se "profinio" kad je vidio da nisam. A ja sam ga pitala "zar muskarci nemaju osjecaje, zar se s njima moze grubo?"

Da nije doslo do toga, moja je namjera bila da pisem bas kao KGKG bilo ko bilo kad, jer se ne osjecam "iznad" "obicnog" naroda - ja jesam "obicni" narod i, da samo znate, kako se na "obicnu raju" odnose oni "veiki" kada medjusobno razmjenjuju "velika pitanja"...-..."svjetina" je najblaza rijec, a ne zaostaje ni "dzaahili".... cast izuzecima...

naravno, kada se vama obracaju vi ste "cijenjene dzematlije".

Za one koji nisu naklonjeni STUDIRANJU i INTELEKTUALNOM istrazivanju kao i OSJECAJU CEZNJE U SRCU ZA UZVISENIM - molim vas drzite se imama i drugih ucenih ljudi, to vam je bezbjednije nego da nesto mijenjate a ne povecavate svoje znanje. Qur'an svakome koristi, ali se drzite ucenih.

Oni kojim je Bog dao i razum i VOLJU i ZELJU za znanjem - nemojte biti kao ovce i prihvatati bez razmisljanja sve sto vam se servira. Internet je na dohvatu ruke, pogledajte i naci cete ovo o cemu govorim - naravno trebate znati makar engleski jer na nasem jeziku se ova istina izbjegavala stoljecima i drzali su vas/nas u mraku da bi sebe i svoje znanje uzdizali.


SAMO JE MALO ONIH KOJI ISTINU TRAZE U CIJELOSTI...

hvala
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#36

Post by Sarafcina »

@novajlija, @sarafcina, i svi cijenjeni forumsi koji se ukljucujete u ovu diskusiju o NASTANKU i RAZVOJU literature hadisa, molim vas, PRVO PROCITAJTE SVE OVO (najmanje) PA ONDA DODJITE DA DISKUTUJEMO JER NEMA SVRHE CITIRATI BLO KOGA....
ti mene ne znas, a ja se ne sjecam da sam o sebi ovdje iznosio sta i kada citam ;)... stoga, mani mi se nagadjanja :). takodjer, nisam ti nikoga citirao, niti se pozivao na necije zakljucke .
a kad me vec vuces za jezik, procito sam i ja Fiziku cvrstog stanja od Epifanova, pa se ne razmecem okolo da je shvatam.

a ti jos nisi pokazala da si u stanju shvatiti logicke veze u prostoprosirenoj recenici. situacija je vrlo jednostavno, ne mozes se koristiti tvrdnjom (kao istinitim) ako njenu istinitost dovodis u pitanje, a ti upravo to radis (tako sto mijenjas teze i nadijevas imena po svom nahodjenju). to nema veze sa hadisima i religijom nego sa zdravim razumom.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#37

Post by Shoshana »

novajlija wrote:
Prvi primjer; jedan ucenjak je cuo da jedan covjek iz drugog grada (udaljen od njega nekoliko stotina kilometara) prenosi jedan hadis, a za kojeg ovaj ucenjak nije cuo. Krenuo je na devi u taj grad da provjeri ko je ta osoba i da li stvarno prenosi taj hadis. Kada je dosao u taj grad vidio je tog covjeka kako jede hodajuci. Ovaj cin u islamu nije haram (zabranjen) nego mekruh (pokudjen, ne dolikuje covjeku), ali je ovaj ucenjak odbio prihvatiti od takve osobe hadis, jer su se hadisi prihvatali samo od osoba koji su potpuno pridrzavali islama, pa cak i preporucljivih stvari koji nisu strogo naredjene ili zabranjene.
Ali, zar nije i ovo o pijenju (i jedenju) hodajuci isto tako hadis? Pa ako cemo vjerodostojnost hadisa traziti potvrdom u drugim hadisima, to mi dodje nekako kao "kadija te tuzi - kadija ti sudi" (ili tzv cirkularna definicija).

A to sto su se svi ucenjaci slozili oko vjerodostojnosti (barem dvije) zbirke hadisa me neodoljivo podsjeca na ono ibrecenje nekidan na nekoj temi o katolicanstvu... kako to pa se nekoliko ljudi sastalo da odredjuje sta je bog htio da kaze?

Koliko ja vidim, Kogod-kadgod ne negira sunet, niti nepogresivost u ponasanju i izjavama Muhamedovim. Ona samo dovodi u pitanje vjerodostojnost prenesenih hadisa sto je zaista iznenadjujuce osvjezavajuci pristup religiji i prijatna promjena u usporedbi sa horskim pjevacima koje smo do sada imali zadovoljstvo citati.

Samo naprijed Kogod, ti barem razumijes ono u sta vjerujes :)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#38

Post by KOGOD KADGOD »

Bosanac sa dna kace wrote:ZA @KGKG;
MOLİM TE DA UKRATKO ODGOVORİS NA SLEDECE;
1) Sta je to hadis? ( definiciju hadisa)
2) Vrste hadisa po vjerodostojnosti?
3)Nabroj glavne sakuplajce hadisa?
4) Sta je to lanac prenosilaca hadisa?
5)Koji su kriteriji da bi hadis bio ispravan?
6) Sta je to Kudsi hadis?
ja NE MORAM nista... da si bilo kome na nacin na koji si meni, postavio ova pitanja NAMJERNO ti ne bi odgovorio jer nisi ti u poziciji da nekoga osobno "prozivas" da tebi "odgovori" na bilo sta. Hvala Bogu, koji mi je is svojeg beskrajnog strpljenja (As-Sabuur) dao malu kapljicu pa me takve stvari ne mogu naljutiti... :-D

Ovo sto ti pitas je ono sto se uci u medresama (i to fakticki napamet, za dobru ocjenu). U tome i jeste problem. Kada se nesto ponavlja generacijama - postane prihvaceno kao "cinjenica" jer je krug dotsupnosti DRUGIM znanjima smanjen i vecinom ZATVOREN.

Medjutim, Bog je dao da ljudi otkriju pojam internacionalne instant komunikacije, i time PROSIRIO PRISTUP ZNANJIMA KOJA SU SE PAZLJIVO DRZALA NA ODSTOJANJU od strane dobronamjernih ucenjaka, da se mase "ne zbunjuju".

Do rata, vecina Bosanskih muslimana nije ni znala ni srela nekoga "drugog" mezheba a kamoli sekte (kao shi'a i vehabije) pa da ne govorimo o stavovima i misljenjima mnogih ucenjaka koje se suprotstavljaju ovom institucionalizovanju vjere u "religije" i mezhebe.

U medresama se uci da je

"hadis" pripovijedanje rijeci Muhammeda s.a.w.s. kao i o njemu (njgovom ponasanju) i zbivanjima toga doba.
Medjutim hadis je pripovjedanje o izrekama PRIPISANIM Muhammedu kao i price o njemu i zbivanjima toga doba.

"po vjerodostojnosti" hadise, u tradicionalnom Islamu, dijele na SAHIH (istinite) (one ciji je lanac prenosioca "neprekidan" do Muhammeda ili do osobe koja kaze da ga je "vidjela ili cula" da radi ili kaze to i to, ili do osobe koja je bila svjedok nekom zbivanju)

Ako detaljno izucavamo historiju, nalazim da je od vremena zapisivanja hadisa (preko 200 godina nakon Muhammedove smrti) jednostavno NEMOGUCE dokazati vjerodostojnost "sahih" hadisa, jer je NEMOGUCE provjeriti svaku osobu (od kojih je vecina umrla do tada) koja je NAVEDENA u "lancu". U vecini slucajeva ovdje govorimo ne o JADNOJ osobi po GENERACIJI nego o mnogim osobama iste generacije (koji su navodno, jedni drugima prenosili hadise).

VJEZBA: sjedite u krug od desetak osoba. Neka prva osoba tiho kaze osobi do sebe DVIJE RECENICE. Neka ta osoba prenese te dvije recenice sto doslovnije osobi do sebe. I tako do zadnje osobe. Neka zadnja osoba NAGLAS kaze sta je cula od osobe prije nje. MOGUCNOST DA JE DOSLOVNO PRENESENO SAMO DVIJE RECENICE JE RAVNA NULI. I to na JEDNOM MJESTU u toku od desetak minuta!?... Sta bi sa te dvije recenice bilo da su trebale da "prezive" vise od dvjesta godina?

Ljudi u to doba nisu bili ni po cemu drugaciji neg danas. Da je svako OD NJIH imao fotografsku memoriju, opet on nakon njih ne bi bili u stanju da USMENO prenesu doslovce ni blizu jedan - a kamoli hiljade hadisa.

Takodje, to sto je SAHIH hadis svrstan u "sahih" jer se nekako utvrrdiolanac prenosioca - ne znaci da je ISTINIT.

Isto tako ZAIF (slabi) hadis, koji ima "nedostalih karika" u lancu, ne znaci da nije ISTINIT, samo zato sto "fali" karika u lancu.

Ovo "svrstavanje" hadisa se pocelo praviti dugo nakon sto su se hadisi poceli zapisivati, dakle jos barem par stotina godina je proslo dok se nisu ispisale kojekakve predaje, pa dok se pocelo "sakupljati" zapisano i "svrstavati".

Mada necete naci, ni u jednoj zbirci hadisa, CIJELI lanac za svaki hadis - sam cete naci zadnja DVA ili TRI, kao da se "podrazumijeva" da se do njih lanac poznaje (cak i kada bi napisali listu imena - ta imena vam nista ne bi dokazivala jer ti ljudi nisu tu da potvrde ili zanijecu stavljanje njihovog imena u lanac). Moze se staviti BILO KOJE IME kao "karika" i mi ne mozemo dokazati da je uopste POSTOJALA osoba tog imena, a kamoli sta je i da li je rekla to...

ZATO uporno ponavljamo, NIJE DA hadisi (price) NE POSTOJE - vec da se ne treba njima sluziti kao OSNOV za vjerske zakone.

Na primjer:

ODSIJECANJE ruke je PO HADISU a OPRECNO Qur'anu gdje Bog kaze "POSIJECITE" ruku kradljivca (o tome smo vec pisali) jer se koristi ISTI TERMIN (IZRAZ) kao kada su zene "POSJEKLE" ruke svoje kada su vidjele Jusufovu ljepotu.

KAMENOVANJE za preljubu je vjerski zakon PO HADISU direktno OPRECAN Qur'anu, gdje Bog kaze da im se da "100 udaraca bicem" i to samo nakon svjedocenja CETIRI osobe. Navodno, po nekoj prici (hadisu) postoji razlika izmedju kazne za ozenjene i za neozenjene BOG TAKVU RAZLIKU NE PRAVI a Qur'an je DETALJNA KNJIGA.

I SLICNE VJERSKE ZAKONE KOJI SU BAZIRANI NA "PREDAJAMA" A NE NA BOZIJOJ RIJECI.

Hadisi su price na koje se ne mozem 100% osloniti, neki su tacni a neki nisu, ZATO JE BOLJE OSTAVITI SE ONOGA STO NIJE SIGURNO ZA ONO STO JESTE - QUR'AN.

Kao historijaska predavanja iz njih saznajemo kako su ljudi mislili, sta su radili itd. Ako se detaljnije proucava historija, SAMO SAGORIJEVANJE BIBLIOTEKE U ALEKSANDRIJI JE NEPROCJENJIV GUBITAK NE SAMO ZA MUSLIMANE NEGO ZA CIJELO COVJECANSTVO.

Mongoli su SRAVNILI BAGDAD SA ZEMLJOM I SVAKOG ZITELJA, SVE DO ZADNJEG, POBILI. Ko moze ponovo prozivjeti izgubljenu literaturu makar bila cinjenica da su mongoli kasnije primili Islam i Bagdad ponovo naseljen iz drugih krajeva Iraka...

KOLIKO puta je RUSENA KA'BA? Dok nije napokon, Harun al-Rashid ODBIO (kada mu je receno da je srusi i izgradi po pravilnim mjerama) JER NIJE HTIO DA DOZVOLI DA SE BOZIJA KUCA NA ZEMLJI TEK TAKO RUSI I GRADI KAKO KOME PADNE NA PAMET - ZATO I STOJI NEDOVRSENI ZID ISPRED KOJEG SE NE STOJI NA NAMAZU PRI TAWAFU NEGO SE IZA NJEGA MORA FORMIRATI SAFF.

Upoznajte se ljudi moji, sa cinjenicama historije zadnjih 1427 godina i sami cete zakljuciti da je ovo sto nam danas pretstavljaju kao Islam - samo u vecini, plod ljudske bujne maste.

Zao mi je i Hriscana i Jevreja i svih religija jer oni nemaju NISTA autenticno od svojih spisa osim nekoliko djelimicnih komada teksta koji su prezivjeli milenija, pa su oko njih izgradili svoju religiju.

A MI, MUSLIMANI, IMAMO CIJELU AUTENTICNU KNJIGU MEMORISANU I NEPROMJENJENU (sura Tewba bez basmale je tema za se) I UMJESTO DA SKACEMO OD SRECE STO IMAMO OCUVANU BOZIJU OBJAVU - MI SE POVODIMO ZA PRICAMA CIJA SE AUTENTICNOST NE MOZE DOKAZATI.

Sta da ti dalje "odgovaram" dragi covjece, ZAMISLI se i RAZMISLI, nemoj meni vjerovati - sam potrazi malo dalje od onoga sto ti se servira u ogranicenim "obrocima", i sam zakljuci....

Opet, ako mislis da ovaj stav nije ispravan - U REDU, DRZI SE SVOG - JA NE NAMECEM DA SE "MORA" OVAJ STAV PRIHVATITI, TU SU ARGUMENTI I NEKA SVAKO SAM ZAKLJUCI, A NAJVAZNIJE, MOLIMO BOGA DA NAM DA DA RASPOZNAMO ISTINU I DA SE NE OSLANJAMO NA NASU SPOSOBNOST RAZLUCIVANJA - JER SAMO ON DAJE AL-FURQAAN....

mir svima

I u Qur'anu nam Bog POMINJE o hadisima (pogledaj navedene sure u tekstu) i mi OPET sumnjamo?...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#39

Post by Sarafcina »

Shoshana wrote:
novajlija wrote:
Prvi primjer; jedan ucenjak je cuo da jedan covjek iz drugog grada (udaljen od njega nekoliko stotina kilometara) prenosi jedan hadis, a za kojeg ovaj ucenjak nije cuo. Krenuo je na devi u taj grad da provjeri ko je ta osoba i da li stvarno prenosi taj hadis. Kada je dosao u taj grad vidio je tog covjeka kako jede hodajuci. Ovaj cin u islamu nije haram (zabranjen) nego mekruh (pokudjen, ne dolikuje covjeku), ali je ovaj ucenjak odbio prihvatiti od takve osobe hadis, jer su se hadisi prihvatali samo od osoba koji su potpuno pridrzavali islama, pa cak i preporucljivih stvari koji nisu strogo naredjene ili zabranjene.
Ali, zar nije i ovo o pijenju (i jedenju) hodajuci isto tako hadis? Pa ako cemo vjerodostojnost hadisa traziti potvrdom u drugim hadisima, to mi dodje nekako kao "kadija te tuzi - kadija ti sudi" (ili tzv cirkularna definicija).

A to sto su se svi ucenjaci slozili oko vjerodostojnosti (barem dvije) zbirke hadisa me neodoljivo podsjeca na ono ibrecenje nekidan na nekoj temi o katolicanstvu... kako to pa se nekoliko ljudi sastalo da odredjuje sta je bog htio da kaze?

Koliko ja vidim, Kogod-kadgod ne negira sunet, niti nepogresivost u ponasanju i izjavama Muhamedovim. Ona samo dovodi u pitanje vjerodostojnost prenesenih hadisa sto je zaista iznenadjujuce osvjezavajuci pristup religiji i prijatna promjena u usporedbi sa horskim pjevacima koje smo do sada imali zadovoljstvo citati.

Samo naprijed Kogod, ti barem razumijes ono u sta vjerujes :)


obrati paznju na slijed dogadjaja :)
radi se o tome da je nesto zapisivano nakon dvjesto godina usmene predaje. nakon opseznog istrazivanja (ispituje se pouzdanost prenosilaca i sam tekst naracije), moguca je uspostava kriterija vrednovanja vjerodostojnosti odredjenog teksta.

pokret koji KGKG propagira odavno proglasen sektom. vrlo vjerovatno zbog same metodologije (ocito je da ona ustvari ne postoji) je dati pokret proglasen sektom. sto je izgleda i opravdano, jer ako ja kao prosjecan "idiot" mogu vidjeti obilje nelogicnosti i unutrasnjih kontradikcija u samom pristupu materiji, zamisli onda sta vide ljudi koji ovu problematiku razumiju do u detalje.

U principu KGKG ovdje iznosi gomilu parola i poziva na ujedinjenje "na Kur'anu" (ni vehabije ne rade nista drugo ;) ), ali nam onda negdje iz prikrajka doda da ni taj Kur'an kojem ona poziva, nije bas isti kao onaj Kur'an koji slijede bosanski muslimani (a i ostali ;) ).
Ono gdje nas KGKG poziva je "famozni kod 19" + plus njena logicka mahnitanja (i zakljucci koje bi iole nacitaniji srednjoskolac oborio)+plus njena tumacenja Kur'ana (stil najblizi onom Can you translate me to the other page of street). Sam "kod 19" je smisljen/otkriven nekad 70tih i jeste fascinantan, ali sta ako ja sutra otkrijem "novi kod"... onako po svom nahodjenju. Jel to znaci da mozemo opet odrezati komadice knjige, da je uklopimo? I gdje je onda tu granica? ;)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#40

Post by KOGOD KADGOD »

Bosanac sa dna kace wrote:@KGKG molim te da odgovoris na postavljena pitanja!
+ na ovo;
-u Kur'anu ima ajet (ne mogu se sad sjetiti tacno a neam bas vremena da trazim); .....i obratit se Allahu i Poslaniku njegovu.....
kako tumacis ovaj ajet?



to @zeno samo udri kontru! :-)
prouci Qur'an i SAM odgovori sebi. Ne dozvoljavam da mi se "naredjuje" tako neuljudno.

a poslaniku se obracaju oni kojim je ajet upucen jer je on bio NOSILAC Objave dok vecina njih nije znala Objavu napamet, to je manjina znala.
pa kad nesto nisu bili sigurni, pitali bi njega sta Bog kaze u Qur'anu o tome i tome?... blago nama sa tako "strpljivim" muslimanima kao ti...

a pozvao si @zena u pomoc? :-D

:lol: :lol: :lol:

to k'o u "dzihad" protiv "neprijatelja" koji poziva na Qur'an? :lol: :lol:
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#41

Post by KOGOD KADGOD »

Sarafcina wrote:
@novajlija, @sarafcina, i svi cijenjeni forumsi koji se ukljucujete u ovu diskusiju o NASTANKU i RAZVOJU literature hadisa, molim vas, PRVO PROCITAJTE SVE OVO (najmanje) PA ONDA DODJITE DA DISKUTUJEMO JER NEMA SVRHE CITIRATI BLO KOGA....
ti mene ne znas, a ja se ne sjecam da sam o sebi ovdje iznosio sta i kada citam ;)... stoga, mani mi se nagadjanja :). takodjer, nisam ti nikoga citirao, niti se pozivao na necije zakljucke .
a kad me vec vuces za jezik, procito sam i ja Fiziku cvrstog stanja od Epifanova, pa se ne razmecem okolo da je shvatam.

a ti jos nisi pokazala da si u stanju shvatiti logicke veze u prostoprosirenoj recenici. situacija je vrlo jednostavno, ne mozes se koristiti tvrdnjom (kao istinitim) ako njenu istinitost dovodis u pitanje, a ti upravo to radis (tako sto mijenjas teze i nadijevas imena po svom nahodjenju). to nema veze sa hadisima i religijom nego sa zdravim razumom.
"citiranje" se nije odnosilo na tebe, nego na citat @zena, ja cijenim to sto se ne razbacujes citatima,

jedini razlog zasto sam navela tvoj nadimak je posto se odnosi sama tema na one koji su ukljuceni i prilazu komentare (jer ima mnostvo onih koji prate a ne ukljucuju se).

kao sto rekoh, nisam za to da se razbacujemo time ko je sta citao, ali kada bi tebi neko, ko nije procitao "Fiziku cvrstog stanja" podje o toj knjizi pricati i tvoj stav pobijati na osnovu necije druge kritike te knjige - naravno da ces mu reci da prvo procita pa da se onda ukljuci u raspravu, je li? A ne da presudjuje po tome sto je cuo o toj knjizi, da?

o tome se radi. hvala na razumjevanju

p.s. kako bi ti reagovao da ti @novajlija ili neko NAREDI da mu "odgovoris" na neka pitanja?
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#42

Post by KOGOD KADGOD »

Shoshana wrote:
novajlija wrote:
Prvi primjer; jedan ucenjak je cuo da jedan covjek iz drugog grada (udaljen od njega nekoliko stotina kilometara) prenosi jedan hadis, a za kojeg ovaj ucenjak nije cuo. Krenuo je na devi u taj grad da provjeri ko je ta osoba i da li stvarno prenosi taj hadis. Kada je dosao u taj grad vidio je tog covjeka kako jede hodajuci. Ovaj cin u islamu nije haram (zabranjen) nego mekruh (pokudjen, ne dolikuje covjeku), ali je ovaj ucenjak odbio prihvatiti od takve osobe hadis, jer su se hadisi prihvatali samo od osoba koji su potpuno pridrzavali islama, pa cak i preporucljivih stvari koji nisu strogo naredjene ili zabranjene.
Ali, zar nije i ovo o pijenju (i jedenju) hodajuci isto tako hadis? Pa ako cemo vjerodostojnost hadisa traziti potvrdom u drugim hadisima, to mi dodje nekako kao "kadija te tuzi - kadija ti sudi" (ili tzv cirkularna definicija).

A to sto su se svi ucenjaci slozili oko vjerodostojnosti (barem dvije) zbirke hadisa me neodoljivo podsjeca na ono ibrecenje nekidan na nekoj temi o katolicanstvu... kako to pa se nekoliko ljudi sastalo da odredjuje sta je bog htio da kaze?

Koliko ja vidim, Kogod-kadgod ne negira sunet, niti nepogresivost u ponasanju i izjavama Muhamedovim. Ona samo dovodi u pitanje vjerodostojnost prenesenih hadisa sto je zaista iznenadjujuce osvjezavajuci pristup religiji i prijatna promjena u usporedbi sa horskim pjevacima koje smo do sada imali zadovoljstvo citati.

Samo naprijed Kogod, ti barem razumijes ono u sta vjerujes :)
Hvala Bogu, po tvom komentaru i po PM vidim da ima mnogih koji RAZUMIJU o cemu govorim, za razliku od drugih koji potpuno izvrcu navrat-nanos samo rasprave radi jer ih ne zanima da li u tome ima logike i istine nego samo dodju u stanje "samoodbrane" k'o da ih neko "napada" :roll: , pa cak i "pozivaju" druge u "samoodbranu" necega sto se i ne tvrdi... :roll:

Ko shvata, hvala Bogu, sebi shvata, ko ne shvata - sebi je zatvorio vidike a Bog svakome daje ono sto on/a zele...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#43

Post by KOGOD KADGOD »

Sarafcina wrote:
Shoshana wrote:
novajlija wrote:
Prvi primjer; jedan ucenjak je cuo da jedan covjek iz drugog grada (udaljen od njega nekoliko stotina kilometara) prenosi jedan hadis, a za kojeg ovaj ucenjak nije cuo. Krenuo je na devi u taj grad da provjeri ko je ta osoba i da li stvarno prenosi taj hadis. Kada je dosao u taj grad vidio je tog covjeka kako jede hodajuci. Ovaj cin u islamu nije haram (zabranjen) nego mekruh (pokudjen, ne dolikuje covjeku), ali je ovaj ucenjak odbio prihvatiti od takve osobe hadis, jer su se hadisi prihvatali samo od osoba koji su potpuno pridrzavali islama, pa cak i preporucljivih stvari koji nisu strogo naredjene ili zabranjene.
Ali, zar nije i ovo o pijenju (i jedenju) hodajuci isto tako hadis? Pa ako cemo vjerodostojnost hadisa traziti potvrdom u drugim hadisima, to mi dodje nekako kao "kadija te tuzi - kadija ti sudi" (ili tzv cirkularna definicija).

A to sto su se svi ucenjaci slozili oko vjerodostojnosti (barem dvije) zbirke hadisa me neodoljivo podsjeca na ono ibrecenje nekidan na nekoj temi o katolicanstvu... kako to pa se nekoliko ljudi sastalo da odredjuje sta je bog htio da kaze?

Koliko ja vidim, Kogod-kadgod ne negira sunet, niti nepogresivost u ponasanju i izjavama Muhamedovim. Ona samo dovodi u pitanje vjerodostojnost prenesenih hadisa sto je zaista iznenadjujuce osvjezavajuci pristup religiji i prijatna promjena u usporedbi sa horskim pjevacima koje smo do sada imali zadovoljstvo citati.

Samo naprijed Kogod, ti barem razumijes ono u sta vjerujes :)


obrati paznju na slijed dogadjaja :)
radi se o tome da je nesto zapisivano nakon dvjesto godina usmene predaje. nakon opseznog istrazivanja (ispituje se pouzdanost prenosilaca i sam tekst naracije), moguca je uspostava kriterija vrednovanja vjerodostojnosti odredjenog teksta.

pokret koji KGKG propagira odavno proglasen sektom. vrlo vjerovatno zbog same metodologije (ocito je da ona ustvari ne postoji) je dati pokret proglasen sektom. sto je izgleda i opravdano, jer ako ja kao prosjecan "idiot" mogu vidjeti obilje nelogicnosti i unutrasnjih kontradikcija u samom pristupu materiji, zamisli onda sta vide ljudi koji ovu problematiku razumiju do u detalje.

U principu KGKG ovdje iznosi gomilu parola i poziva na ujedinjenje "na Kur'anu" (ni vehabije ne rade nista drugo ;) ), ali nam onda negdje iz prikrajka doda da ni taj Kur'an kojem ona poziva, nije bas isti kao onaj Kur'an koji slijede bosanski muslimani (a i ostali ;) ).
Ono gdje nas KGKG poziva je "famozni kod 19" + plus njena logicka mahnitanja (i zakljucci koje bi iole nacitaniji srednjoskolac oborio)+plus njena tumacenja Kur'ana (stil najblizi onom Can you translate me to the other page of street). Sam "kod 19" je smisljen/otkriven nekad 70tih i jeste fascinantan, ali sta ako ja sutra otkrijem "novi kod"... onako po svom nahodjenju. Jel to znaci da mozemo opet odrezati komadice knjige, da je uklopimo? I gdje je onda tu granica? ;)
znaci ipak si upoznat da postoje odavno oni koji pozivaju na Qur'an i ujedinjenje muslimana?
kako moze biti "sekta" neko grupa koja se zalaze za UKIDANJE sektasenja i za JEDNU vjeru ISLAM zasnovanu na Qur'anu?...

O "promjeni" koju ti pominjes, svako moze da provjeri - radi se o Suri Tewba, na koju Bog nije (preko Dzibrila) dozvolio da se stavi BASMALA. jer je znao da ce narod pokusati da, kao i svaki prije njih, IZDIGNE Muhammeda iznad ostalih Poslanika (zadnja DVA ajeta) iako se na mnogim mjestma kroz cijeli Qur'an ponavlja da "ne pravimo razliku medju poslanicima".
Time sto BASMALA nije stavljena na pocetak te sure je zato sto sadrzi dva ajeta OPRECNA svim drugim ajetima o jednakosti poslanika, a Bog zna ono sto ljudi tada nisu znali (tj. da ce se pokusati Muhammed "izdici" iznad ostalih poslanika, a hadisa koji ga "izdizu" iznad ostalih poslanika je jos vise).

Mi smo blagoslovljeni da zivimo u vremenu kada je Bog dao da se potvrdi istinitost i bozanski origin Qur'ana matematickim dokazom (kao fizicki dokaz za nevjernike, koji su masovno primali Islam samo na toj osnovi i dalje se to desava sve vise, narocito na Zapadu i u razvijenim zemljama gdje je VRIJEDNOST i ZNACENJE takvog jednog fenomena bolje i dublje shvaceno, s obzirom na naucna i tehnoloska dostignuca), kao i napokon definitivno dokaze da ta dva ajeta nisu dio ORIGINALNE Objave (sto cete naci, ako proucavate historiju tefsira, da je stoljecima bila kontroverzna tema medju poznavaocima Qur'ana, ali se nije moglo dokazati).

Hvala ti sto si to napomenuo, ja nisam jer nije dio ove teme, namjeravala sam to u odvojenoj temi napomenuti, ali Bog je to odredio da se pomene sada - elhamdulillah, hvala Bogu....
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#44

Post by Sarafcina »

O "promjeni" koju ti pominjes, svako moze da provjeri - radi se o Suri Tewba, na koju Bog nije (preko Dzibrila) dozvolio da se stavi BASMALA. jer je znao da ce narod pokusati da, kao i svaki prije njih, IZDIGNE Muhammeda iznad ostalih Poslanika (zadnja DVA ajeta) iako se na mnogim mjestma kroz cijeli Qur'an ponavlja da "ne pravimo razliku medju poslanicima".
Time sto BASMALA nije stavljena na pocetak te sure je zato sto sadrzi dva ajeta OPRECNA svim drugim ajetima o jednakosti poslanika, a Bog zna ono sto ljudi tada nisu znali (tj. da ce se pokusati Muhammed "izdici" iznad ostalih poslanika, a hadisa koji ga "izdizu" iznad ostalih poslanika je jos vise).

kako znas razlog zbog cega nema BASMALE? ;) jel imas informaciju od Boga, Dzibrila ili ti sama to smisljas? Mozda logikom?
sta ce se desiti ako ti ja dadnem jos deset razloga (ja sam inace mastovit)?
sta ako ja smislim "kod 23 ili kod 7" pa smislim razloge da odbacimo neke ajete ;)? Radi se o jednostavnoj stvari da je to sto ti zastupas u prvom redu protivno logici (koja nema dodira sa religijom) :).

to da li je to sto zastupas sekta ili nije...
evo utvrdili smo da hadise ne priznajes (osim kao istoriju, sto je totalni nonsens...ali da ne opterecujemo raju :) )
utvrdili smo da nam Knjiga nije ista
utvrdili smo da nam vjeropvanja nisu ista
znaci da je neko sektas ;), sto si i spomenula u jednom postu (nazvavsi sunnije i sije sektama ;) ). Slazem se i ja tu neko jeste sektas, a ko ... :) to nek prosudjuje svako za sebe :). Ja kazem da si ti :) (bez ikakve namjere da vrijedjam, eto ti argumenti zbog zega stvari nazivam pravim imenom).

Zato ne kontam kojem jedinstvu pozivas? na vjerovanje u "matematicki dokaz" ? sorry, ali to sto ti vezes s matematikom i brojevima, nema veze sa matematickim dokazivanjem.

kao i napokon definitivno dokaze da ta dva ajeta nisu dio ORIGINALNE Objave (sto cete naci, ako proucavate historiju tefsira, da je stoljecima bila kontroverzna tema medju poznavaocima Qur'ana, ali se nije moglo dokazati)

posto ti vec znas gdje se to nalazi, ja bih zamolio da dadnes reference da i to pokusamo prodiskutovati, jer ja ne znam na sta konkretno mislis (a ne citam misli).
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#45

Post by KOGOD KADGOD »

Sarafcina wrote:
O "promjeni" koju ti pominjes, svako moze da provjeri - radi se o Suri Tewba, na koju Bog nije (preko Dzibrila) dozvolio da se stavi BASMALA. jer je znao da ce narod pokusati da, kao i svaki prije njih, IZDIGNE Muhammeda iznad ostalih Poslanika (zadnja DVA ajeta) iako se na mnogim mjestma kroz cijeli Qur'an ponavlja da "ne pravimo razliku medju poslanicima".
Time sto BASMALA nije stavljena na pocetak te sure je zato sto sadrzi dva ajeta OPRECNA svim drugim ajetima o jednakosti poslanika, a Bog zna ono sto ljudi tada nisu znali (tj. da ce se pokusati Muhammed "izdici" iznad ostalih poslanika, a hadisa koji ga "izdizu" iznad ostalih poslanika je jos vise).

kako znas razlog zbog cega nema BASMALE? ;) jel imas informaciju od Boga, Dzibrila ili ti sama to smisljas? Mozda logikom?
sta ce se desiti ako ti ja dadnem jos deset razloga (ja sam inace mastovit)?
sta ako ja smislim "kod 23 ili kod 7" pa smislim razloge da odbacimo neke ajete ;)? Radi se o jednostavnoj stvari da je to sto ti zastupas u prvom redu protivno logici (koja nema dodira sa religijom) :).

to da li je to sto zastupas sekta ili nije...
evo utvrdili smo da hadise ne priznajes (osim kao istoriju, sto je totalni nonsens...ali da ne opterecujemo raju :) )
utvrdili smo da nam Knjiga nije ista
utvrdili smo da nam vjeropvanja nisu ista
znaci da je neko sektas ;), sto si i spomenula u jednom postu (nazvavsi sunnije i sije sektama ;) ). Slazem se i ja tu neko jeste sektas, a ko ... :) to nek prosudjuje svako za sebe :). Ja kazem da si ti :) (bez ikakve namjere da vrijedjam, eto ti argumenti zbog zega stvari nazivam pravim imenom).

Zato ne kontam kojem jedinstvu pozivas? na vjerovanje u "matematicki dokaz" ? sorry, ali to sto ti vezes s matematikom i brojevima, nema veze sa matematickim dokazivanjem.

kao i napokon definitivno dokaze da ta dva ajeta nisu dio ORIGINALNE Objave (sto cete naci, ako proucavate historiju tefsira, da je stoljecima bila kontroverzna tema medju poznavaocima Qur'ana, ali se nije moglo dokazati)

posto ti vec znas gdje se to nalazi, ja bih zamolio da dadnes reference da i to pokusamo prodiskutovati, jer ja ne znam na sta konkretno mislis (a ne citam misli).
U redu, pa koliko puta da ponovim, NEMOJ SE SLOZITI SA MOJIM STAVOM, OSTANI PRI SVOM. Ako je ovo sto ja mislim da je ispravno, samo moje "naklapanje" i u tome nema nikakvih cinjenica - pa "prodji" onda, pomoli se Bogu za mene, i sve mirno...

Na forumu svako ima pravo da iznese svoj stav, ako hoce da kaze "ja ne vjerujem u Boga" - i to je njegovo pravo da to kaze, zar ne?

Tako da je moj stav, u sustini:

- "ja vjerujem u Boga,

-i u bica koja je On stvorio pored insana,

-i u to da je Objave sa Uputom slao insanu,

-i u to da je od insana neke od njih ucinio Svojim poslanicima (sa novom Objavom) a neke vijesnicima (koji su pozivali na Objavu njihova doba),

-i u to da je Bog nematerijalna, nestvorena Stvaralacka Moc i Intelekt koja je stvorila SVE, i svemu odredila svrhu,

-i u to da ce doci Zadnji Dan (koji nije jednak danu koji mi, insani, brojimo od 24h) kada ce sve stvoreno iz nistavila da se vrati u nistavilo,

-i u to da postoji Sudnji Dan (koji nije jednak "nasem" insanskom shvatanju vremenskog perioda dana) na kojem ce On presuditi ono sto smo cinili u toku svog zivota koji nam je dat kao iskusenje da Njega spoznamo i Njemu se pokorimo,

-i u to da sve sto se zbiva i desava je u okviru potencijala mogucnosti koje je On stvorio a nama dao slobodnu volju da izaberemo svoj put

I ja imam pravo na svoj stav.

A takodje imam pravo da se ne slozim sa tim da se VJERA i vjerski zakoni i pravila zasnivaju na bilo cemu drugom osim Bozije Objave i znanja koje nam On otkriva kada nam daje da upoznajemo (proucavamo) Njegovo stvaranje i time jos vise spoznajemo Njegovu Velicinu, Moc, Milost, Ljubav, Samilost, Darivanje, Sveopce Znanje i Uzvisenost...

I imam pravo da se ne slozim sa tim da se vjernici razdjeljuju oko stvari koje nisu stvari IMANA (vjerovanja) nego ubjedjenja i opredjeljenja, da na individualne razlicitosti imaju svi vjernici pravo s tim da u VJERI ostaju istoga misljenja tj. da je Bog Jedan, da je VJERA jedna (pokornost Njemu i onome sto nam je Objavio tokom naseg postojanja na Zemlji). Jer, posto vjerujemo u sve Njegove Poslanike (a u Zadnjoj Objavi On kaze da VJERNICI ne prave razlike izmedju Poslanika), sta bi bilo da proucavamo privatne zivote svih njih i da "po tome" uredjujemo nase zivote, iako svi su oni zivjeli u razlicitim dobima i pod razlicitim uslovima?

A svako drugi, ima pravo da se sa mojim stavom ne slozi ili slozi, da se "donekle" ne slozi, ili "donekle" slozi. :-D

Mir svima.
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#46

Post by black »

znam samo da je puno hadisa fabrikovano tj izmisljeno, ima ih u svim knjigama...
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#47

Post by Kwaheri »

Mahmut Karalić

PODJELA HADISA S OBZIROM NA NJIHOV STEPEN VJERODOSTOJNOSTI

Hadiski učenjaci, u osnovi, sve hadise dijele na dvije kategorije: na one koji se prihvataju i na one koji se odbacuju. Kasnije su hadiski učenjaci sve hadise koji se prihvataju podveli pod dvije vrste: sahih hadise i hasen hadise, dok su sve hadise koji se odbacuju podveli pod kategoriju daif hadisa. Mi ćemo se ovdje ukratko osvrnuti na svaku od tih vrsta, sa posebnim osvrtom na hadise koje svaka od njih obuhvata.

SAHIH HADISI

Sahih je onaj hadis koji kontinuirano prenosi pošten i precizan ravija od istoga takvog ravije sve do kraja seneda, te koji ne protivrječi drugim pouzdanijim predajama i nema u sebi skrivenih mahana i nedostataka. Da bi se jedan hadis mogao smatrati sahihom, mora ispuniti pet slijedećih uvjeta:
1. Sened mu mora biti spojen od početka do kraja. To znači da je svaki ravija živio u isto vrijeme sa onim od kojega hadis prenosi, po Buhariji, da se sa njim susreo i od njega hadis izravno čuo.
2. Svi prenosioci u senedu hadisa mora da budu iskreni i pošteni. Pod iskrenošću i poštenjem se podrazumijeva slijedeće: da su svi oni muslimani, punoljetni i pametni da nisu skloni laži i griješenju (činjenju harama i propuštanju farza), da su čestiti i da ne krše pravila islamskog ponašanja. Hadiski učenjaci nisu prihvatali hadis niti od jednog prenosioca za kojeg su utvrdili da je makar jednom u životu slagao, ili je svjesno učinio neki haram, ili propustio farz, ukoliko se, pak, zato nije iskreno pokajao.
3. Svi prenosioci treba da budu precizni do te mjere da su u stanju sve što jedanput čuju doslovno upamtiti, ukoliko usmeno prenose, odnosno tačno i bez grješaka zapisati ukoliko to čine pismenim putem.
4. Nijedan ravija u svome protivriječiti drugim pouzdanim ili ravijama. Ukoliko bi se desilo da jedan pouzdani ravija o jednoj te istoj stvari ili događaju priča drukčije od ravije koji je pouzdaniji od njega, hadis koji on propovijeda automatski bi postao slab ukoliko se ne bi moglo naći neko kompromisno objašnjenje.
5. Preneseni hadis ne smije u sebi imati nikakvih skrivenih mahana i nedostataka. Jer, dogodi se, naime, da jedan hadis ispuni sve spomenute uvjete, a onda neki od eksperata otkrije u njemu nekakav skriveni nedostatak, uslijed kojega hadis postane slab.
Na primjer, svi su hadisi koje prenosi Hasan el-Basri od Omera b. Hattaba na ovaj način postali slabi i ako su na prvi pogled izgledali pouzdani. Učenjaci su otkrili, iako je Hasan vremenski dočekao Omera, da je on imao svega dvije godine kad je Omer umro, a dijete sa dvije godine nije u stanju upamtiti hadis.
Vrste sahih hadisa
Sahih hadis učenjaci dijele na dvije vrste:
1. sahih li zatihi hadis, a to je onaj hadis koji je sam po sebi sahih, jer ispunjava spomenute uslove;
2. sahih li gajrihi hadis, koji je uslijed drugih hadisa postao sahih hadisom. Naime, ova vrsta sahih hadisa u osnovi pripada hasen hadisima, ali je došao u mnogo predaja koje ga uzdižu na rang sahih hadisa.

***

DAIF HADISI

Daif (slab) jest onaj hadis kojemu ne dostaje jedan ili više uvjeta sahih hadisa ili hasen hadisa. Hadis može biti slab uslijed prekida u senedu, ili uslijed nekog drugog uzroka. Sve daif hadise (slabe hadise) možemo podijeliti na dvije kategorije:
1. Hadisi koji su slabi uslijed prekida u senedu i
2. Hadisi koji su slabi uslijed nekog drugog uzroka.

DAIF HADISI KOJI SU SLABI USLIJED PREKIDA U SENEDU

Ima više vrsta hadisa koji su postali slabi iz razloga što im je prekinut sened. Ovisno o tome o kakvom je prekidu riječ - da li u senedu nedostaje jedan prenosilac ili, pak, nedostaje više prenosilaca, da li prenosioci nedostaju uzastopno u jednom dijelu ili na više mjesta u senedu, te da li je sened prekinut na početku, u sredini ili na kraju svoga niza, daif hadise možemo podijeliti na slijedeće vrste: muallek hadisi, mursel hadisi, mu'dal hadisi, munkati' hadisi, mu'an'an, mu'ennen i mudelles hadisi.


Mursel hadisi
Mursel je onaj hadis u čijem je senedu na kraju ispušten jedan ravija. Postoje tri vrste mursel hadisa: Opći mursel, mursel ashaba i skriveni mursel. Općim murselom se naziva onaj hadis koji jedan od tabi' ina izravno prenosi od Allahova Poslanika, Allah ga blagoslovio i spasio, i ne spomene ime ashaba od kojega ga je čuo hadis.
Šafija veli: "Obavijestio me je Seid, on je prenio od Džurejdža, koji je kazao: mene je obavijestio Humejd el-A'redž, on je prenio od Mudžahida, da je kazao: Vjerovjesnik, Allah ga blagoslovio i spasio, izgovarao je naglas telbiju Lebbejkel1ahumme lebbejk..." Ovdje Mudžahid kazuje izravno od Vjerovjesnika, Allah ga blagoslovio i spasio, da je učio telbiju naglas, a on je tabi'in i nije vidio Allahova Poslanika, Allah ga blagoslovio i spasio, a ne spominje ime ashaba koji mu je to prenio.
Murselom ashaba se naziva onaj hadis koji od Allahova Poslanika, Allah ga blagoslovio i spasio, priča onaj ashab koji ga od njeg nije izravno mogao čuti uslijed toga što je tada bio mali, ili je kasno primio islam, ili je negdje bio odsutan, a ne spominje ime ashaba koji mu ga je ispričao.
Takav slučaj je sa predajom u kojoj se kaže:
Aiša, majka pravovjernih, je rekla: “Prvo čime je počela Objava Božijem Poslaniku (alejhi's-selam) bili su istiniti snovi…” (Ovaj primjer mursela ashaba dodao je priređivač hrestomatije – A.S.)
Skrivenim murselom se naziva onaj hadis koji prenosi tabi'in od ashaba sa kojim je živio u istom vremenu, ali ga od njega nije čuo, i to riječima koje ukazuju na mogućnost i da ga je čuo i da nije. Na primjer: Omer b. Abdul-Aziz prenosi od Ukbea b. Amira da je Allahov Poslanik, Allah ga blagoslovio i spasio rekao: "Smilovao se Allah opreznim čuvarima." Mizzi tvrdi da Omer b. Abdul-Aziz nije imao susreta sa Ukbeom b. Amirom.
Kod ovakvih vrsta hadisa moguće je otkriti da se radi o murselu na jedan od slijedećih načina:
- ukoliko učenjaci ustanove da dotični prenosilac nije opće slušao hadise od spomenutog ashaba;
- ukoliko on sam prizna da hadise nije slušao od njega;
- ukoliko je dotični hadis došao i drugim predajama, a u njima je spomenut ravija između njega i spomenutog ashaba.
U pogledu sve tri vrste mursel hadisa islamski učenjaci imaju različite stavove. Većina hadiskih i mnogi fikhski i usulifikhski učenjaci smtraju da mursel hadis spada u kategoriju hadisa koji se odbacuju. Ebu Hanife, Malik i Ahmed smatraju da je mursel hadis pouzdan ukoliko ispunjava sve ostale uvjete sahiha i da spada u kategoriju hadisa koji se prihvataju. Prema njima, tabi'ini su uglavnom svi pouzdani i zasigurno ni jedan od njih ne bi Poslaniku pripisao ono u što nije siguran. Šafija smatra da se mursel hadis može smatrati pouzdanim i podvesti pod kategoriju hadisa koji se prihvaćaju ukoliko ispuni određene uvjete, a to su:
- da je ravija koji ga vezuje za Poslanika, Allah ga blagoslovio i spasio, stariji tabi'in;
- da je ravija koji prenosi od tabi'ina taj hadis pouzdan;
- da se sa njim slažu hafizi hadisa i da mu u tome ne protivrječe;
- da je taj isti hadis drugim putem prenesen do Poslanika, Allah ga blagoslovio i spasio.
Većina učenjaka mursel ashaba smatraju pouzdanim ukoliko ispunjava ostale uvjete.

Munkati' hadisi
Ibn Abdul-Berr munkati' hadisom smatra općenito svaki hadis koji ima prekinut sened, bez ozira na kojemu se mjestu u senedu taj prekid nalazi i na koji je način taj prekid uslijedio. Primjereno ovoj definiciji, pod pojam munkati' hadisa mogu se podvesti i mursel, mu'dal i muallak.
Poslije su hadiski učenjaci ovaj hadis izdvojili kao zasebnu vrstu. Oni munkati' hadisom smatraju svaki hadis u čijemu je senedu prije ashaba na jednom ili na više mjesta izostavljen neki ravija, pod uvjetom da nije izostavljen na samom početku seneda. Prema ovoj definiciji, mursel, mu' dal i muallak se ne mogu podvesti pod pojam munkati' hadisa.
Primjer munkati' hadisa: Abdur-Rezzak prenosi od Sevrija, on od Ebu Ishaka, on od Zejda b. Jusej'a, a on Huzejfe - da je Vjerovjesnik, Allah ga blagoslovio i spasio, rekao: "Ako poslije mene hilafet povjerite Ebu Bekru pa znajte da je on jak i povjerljiv." Ovaj hadis je munkati' jer u njegovu senedu između Sevrija i Ebu Ishaka nedostaje jedan ravija; to je, kako se iz drugih predaja saznaje, šerik. Dakle, Sevrija ovaj hadis nije direktno čuo od Ebu Ishaka, nego mu ga je od njega prenio šerik.
Hadiski učenjaci su jednoglasni u stavu da je munkati' hadis slab hadis i da spada u kategoriju onih hadisa koji se odbacuju, iz razloga što se pored toga što mu je sened prekinut obično kod ovakvih hadisa ne zna ni pravo stanje izostavljenog ravije.

Mu'dal hadisi
Mu' dal je onaj hadis u čijem senedu uzatopno nedostaju dvojica i više prenosilaca. Na primjer:
Malik je u Muvett'au zabilježio izravno od Ebu Hurejre da je on rekao: Allahov poslanik, Allah ga blagoslovio i spasio, kazao je:"Robu sljeduje hrana i odjeća (kao i ostaloj čeljadi) i ne smije se opterećivati poslovima koje ne moče izdržati." Iz predaje ovog hadisa, koja je zabilježena i u drugim izvorima, saznajemo da su u senedu između Malika i Ebu Hurejre izostavljena, uzastopno, dvojica prenosi1aca: Muhammed b. Adžlan i njegov otac.
Mu' dal spada u kategoriju hadisa koji se odbacuju, jer je ova vrsta hadisa daleko lošija od muallaka, mursela ili munkati' a uslijed nedostatka dvojice prenosi1aca uzastopno. Inače, Sunen Seida b. Mensura i općenito sva djela Ibn Ebu Dun'ja'a puna su ove vrste hadisa.

Muallak hadisi
Riječ muallek u arapskom jeziku ima više značenja; može značiti obješen, viseći, ovisan, uvjetovan i sl. U hadiskoj se nauci muallekom naziva svaki hadis u čijemu je senedu na početku ispušten jedan ili više prenosilaca uzastopno. Dobio je ovakav naziv uslijed toga gornju stranu, a prekinut izgleda kao da "visi".
Muallek hadisima se nazivaju i oni hadisi čiji je sened upotpunosti izostavljen kao, na primjer, kada kažemo: "Rekao je Allahov poslanik, Allah ga blagoslovio i spasio, to ito", kao i hadisi čiji je sened izostavljen do ashaba ili tabi'ina, kao, na primjer, kada Buharija kaže: "Ebu Musa je rekao: Allahov poslanik, Allah ga blagoslovio i spasio, pokrio je svoja koljena kada je došao Osman", Buharija je izostavio cijeli sened ovoga hadisa do ashaba Ebu Musa'a el-Eša'rije. وَقَالَ أَبُو مُوسَى غَطَّى النَّبِيُّ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ رُكْبَتَيْهِ حِينَ دَخَلَ عُثْمَانُ… (البخارى)
Muallek hadis spada u kategorije slabih hadisa koji se odbacuju iz razloga što mu nedostaje jedan od uvjeta koji se traže kod sahih hadisa i hasen hadisa, a to je spojenost seneda. Izuzetak su muallek hadisi u Buharijevu i Muslimovu Sahihu, koji se prihvataju, jer im je svima naknadno pronađen njihov originalni sened.

Mudelles hadisi

Riječ mudelles je particip pasivni arapskog glagola dellese, što znači: prijevara, obmana, falsifikat. U hadiskoj nauci je mudelles je usvojen kao stručni naziv za vrstu hadisa čijem senedu postoji vid kakve obmane ili falsifikata. Hadiski učenjaci tedlis dijele na dvije osnovne vrste: a) tedlisul-isnad i b) tedlisuš-šujuh.

a) Tedlisul-isnad
Ova se vrsta tedlisa ostvaruje na jedan od četiri načina:
1. Kad jedan ravija od nekoga kojeg je vremenski dočekao i sa njim imao susret prenese nešto što od njega nije čuo. Primjer: Ebu Avane je prenio od A'meša, on od Ibrahima et-Tejmija, on od svoga oca, a on od Ebu Zerra - da jeVjerovjesnik, Allah ga blagoslovio i spasio, rekao: "U džehennemu (sam čuo) nekoga kako doziva: o Milostivi o Premilostivi." Ebu Avane veli: "Upitao sam A'meša jesi li ti to čuo od Ibrahima? Ne, odgovorio je, nego mi je ispričao Hakim b. Džubejr, prenoseći to od njega. To znači da je A'meš pokušao falsificirati sened ovoga hadisa time što je iz njega izostavio Hakima b. Džubejra Ibrahima et- Tejmija. Ovakva se vrsta tedlisa zove i tedlis el-iskat.
2. Kad ravija koji je sklon obmani iz seneda svjesno izostavi slabog raviju od koga je dotični hadis čuo, kako bi izgledalo da su ga prenijeli samo pouzdani prenosioci. Primjer: Ibn Ebu Hatim u djelu "Ilel" bilježi hadis koji prenosi Ishak b. Rahivejh od Bekijjea b. Velida, koji je kazao: Ispričao mi je Ebu Vehb el-Esedi, on je prenio od Nafi' a, on od Ibn Omera, a on od Vjerovjesnika, Allah ga blagoslovio i spasio, da je kazao: "Ne hvali islamijet kod čovjeka sve dok ne upoznaš njegova razmišljanja." Ovdje je Bekijje b. Velid krivotvorio sened ovoga hadisa na taj način što je između Ebu Vehba el-¬Esedija i Nafi' a izbacio slabog raviju Ishaka b. Ebu Fevrea, kako bi izgledalo da ovaj hadis prenose samo pouzdane ravije. Da bi se to teže prepoznalo, on je raviju Abdullaha b. Amra el-Esedija spomenuo po njegovu nadimku Ebu Vehb, a ime mu je izostavio. Ova se vrsta tedlisa zove i tedlisut-tesvijeti.
3. Kada neki od ravija presiječe kontinuitet seneda na taj način što u lancu prenošenja upotrijebi dvosmislen izraz iz kojega se ne može zaključiti da li je on taj hadis čuo od osobe koju je spomenuo ili mu ga je neko drugi od nje prenio. Primjer: Hakem je sa senedom zabilježio od Alije b. Hašrema, koji veli: "Bili smo kod Ibn Ujejne, pa je počeo: Od Zuhrija... Neko od prisutnih ga upita: Jesi li to ti čuo od Zuhrija, a on reče: Ne, nisam to čuo od njega, niti od onoga ko je to čuo od Zuhrija, nego mi je ispričao Abdur-Rezzak, prenijevši od M'amera, a on od Zuhrija." Ovdje je Ibn Ujejne u senedu izostavio dvojicu prenosilaca između njega i Zuhrija. Ovakva vrsta tedlisa se zove i tedlisul-kat'i.
4. Kad neki od ravija, prenoseći od svoga učitelja, uz njega doda još nekoga od koga nije čuo dotični hadis. Primjer: "Priča Hakem da se jednog dana dogovorila grupa učenika Hušejma da od njega više ne uzimaju hadise u kojima ima obmane. Primijetivši to, Hušejm je kod svakog hadisa koji im je citirao naglasio: Ispričali su nam Husejn i Mugire, a oni su prenijeli od Ibrahima... . Pošto je završio, reče Hušejm: Šta mislite jesam li vas danas uspio prevariti? Ne, odgovoriše, a on reče: Ja od onog što sam vam danas citirao o Mugire nisam čuo ni jednog slova. Mugiru sam dodao uz Husejna." Ova se vrsta tedlisa zove i tedlisul-atfi.

b) Tedlisuš-šujuh
Ova se vrsta tedlisa ostvaruje tako što ravija prenoseći mudelles hadis, koji je čuo od svog učitelja, nekada svoga učitelja oslovi imenom, nekada nadimkom po djetetu, nekada opet njegovim nadimkom po mjestu rođenja ili plemenu, ili ga, pak, okarakterizira nečim po čemu je nepoznat kako ne bi bio prepoznatljiv. Tako, na primjer, Haris b. Ebu Usame, prenoseći hadise od hafiza Ebu Bekra Abdullaha b. Muhammeda b. Ubejda b. Suf jana, koji je više poznat po nadimku Ibn Ebu Dun'ja, nekada rekne: "Kazao je Abdullah b. Ubejd", nekada, "kazao je Abdullah b. Suf jan", a nekada, opet, "kazao je Ebu Bekr Suf jan" , kako bi izgledalo da je više prenosilaca prenijelo ovaj hadis.
Sve vrste mudelles hadisa spadaju u kategoriju slabih hadisa koji se odbacuju. Ipak je naj slabija među njima ona kategorija koja je poznata pod nazivom tedlisut-tesvijeti.
(S ciljem izdvajanja prenosioca koji su se koristili tedlisom i mudelles hadisa nastajala su posebna djela u kojima su pobrajani prenosioci koji su se koristili tedlisom i vrste tedlisa koje su upotrebljavali. Među najpopularnijim djelima iz ove oblasti su: Et-Tebjin li esma' el-mudellesin od Hatiba Bagdadija, et-Tebjin li esma' el-mudellesin od Halebija, Ta'rif ehl et-takdis od Ibn Hadžera.- op. priređ.)

Muan' an hadisi
Muan'nom se naziva svaki hadis u čijemu se senedu u toku prenošenja upotrijebljava prijedlog an (od). Primjer: Tirmizija veli: "Ispričao nam je Kutejbe, kaže, nas je obavijestio Mugire b. Abdurahman, on je prenio od Ebu Zinada, on od el-A'redža, on od Ebu Hurejre, a on od Vjerovjesnika, Allah ga blagoslovio i spasio, da je kazao: "Najbolji dan u kojemu se sunce rodi je petak. U njemu je stvoren Adem, u njemu je uveden u džennet i u njemu je izveden iz njega, a i Sudnji dan će se dogoditi u petak."
Da bi se sened jednog muan' an hadisa mogao smatrati spojenim, neophodno je da budu ispunjena dva uvjeta: a) da su sve ravije koji hadis prenose sa prijedlogom an (od) vremenski dočekale one od kojih su hadis preuzeli, b) te da ravije koji prenose hadis sa prijedlogom an nisu u svome karakteru mudellisi (oni koji su skloni obmanama).

Muennen hadisi
Munnen hadisom se naziva svaki hadis u čijemu se senedu tokom njegova prenošenja upotrebljava riječca enne (uistinu, zaista). Primjer: Prenosi Malik od Nafi'a, a on od Ibn Omera da je "Allahov poslanik, Allah ga blagoslovio i spasio, tokom jednog putovanja, čuo Omera b. Hattaba kako se zaklinje ocem, pa je rekao: "Uzvišeni Allah vam zabranjuje da se zaklinjete vašim roditeljima, ko se od vas bude htio zakleti, neka se kune samo Bogom ili neka šuti."
Da bi se sened jednog muennen hadisa mogao smatrati spojenim, prema mišljenju većine učenjaka, uvjet je da budu ispunjena ista ona dva uvjeta kao i kod muan' an hadisa.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#48

Post by Kwaheri »

Omer Nakičević

APOKRIFNI HADISI

Apokrifni hadis je informacija, koju je sačinio lažac i pripisao Vjerovjesniku (s) da bi ga oklevetao. Najčešća pojava sačinjavanja apokrifnih hadisa u tekstu i senedu potiče od jednog te istog podmetača . Ponekad, kad nekom od podmetača apokrifnih hadisa ne bi pošlo za rukom da formira ubjedljiv i plodonosan tekst, on bi se potrudio da unese apokrifnost u lanac prenosilaca sve do Vjerovjesnika (s), stavljajući mu u usta kakvu veličanstvenu misao ili mudrost i tome sirčno.
Zahvaljujući naporima velikih stručnjaka u hadiskim naučnim disciplinama iznađen je i do u detalje razrađen naučni program pomoću koga se lako može uočiti razlika između autentičnog i apokrifnog predanja. Taj naučni program obuhvata nekoliko metoda od kojih je svaka posebno dovoljna da se utvrdi neautentičnost nekog hadisa, ukoliko se pretpostavi ili bude proglašen da je apokrifari. Za sada se najviše koristi slijedećih pet metoda:
1. Priznanje samog falsifikatora hadisa da je neke hadise falsifikovao kao što je bio slučaj sa Ebu 'Usme Nuh b. Ebi Merjem, zvanim Nuh Džami, koji je priznao da je u usta Ibni 'Abbasa stavio hadise o vrlinama KUR'ANA i to za svako sure pojedinačno.
2. Da u tekstu (uslovno, hadisa) bude neka greška u izrazu ili značenju, što je nemoguće da se dogodi Vjerovjesniku (s). Uočavanje greške u izrazu ili značenju ne predstavlja nikakvu poteškoću onima koji se bave hadisom kao naukom, jer hadis kako kaže Rebi b. Husejm, "ima svjetlo kao svjetlo dana, pomoću kojeg ga raspoznaješ, a ima i svoju noć, pomoću koje ga odbacuješ, ne prihvaćaš."
Kritičari hadisa više pažnje poklanjaju značenjskoj manjkavosti hadisa i prije ga zbog toga provjeravaju, nego što to čine zbog slabosti nekog termina, jer kako oni kažu, slabost i prozirnost u značenju najbolji je dokaz da se radi o apokrifnosti, makar takav haber, uslovno hadis, i ne bio strukturiran slabim izrazom. Šta više, slabost u izrazu ne govori uvijek o apokrifnosti hadisa, jer postoji mogućnost da prenosilac prenosi hadis po smislu i prilikom prenošenja unese i nešto iz narodskog govornog idioma. Ako prenosilac insistira na tvrdnji,da je dotični termin Vjerovjesnikov (s)., onda se smatra da dotični prenosilac ne govori istinu.
3. Da prenešeni (uslovno hadis) odudara od zdravog razuma, osjećanja i viđenja i da je kao takav i neobjašnjiv. Kao primjer takve pojavve navodi se pitanje upućeno 'Abdurahmanu b. Zejdu: "Tvoj otac ti je prenio od tvog djeda da je Vjerovjesnik (s) rekao: Nuhova lađa obišla je oko Kabe i klanjala dva rekata iza Mekami Ibrahima? Da- odgovorio je."
Autor ove apokrifne vijesti je 'Abdurahman b. Zejd b. Eslem, dobro poznat po laži i klevetama.
4. Da predmet prenošenog (uslovno hadisa) govori o velikom obećanju za neznatno učinjenu stvar ili, obratno, strašnu kaznu za beznačajni propust, kao što je, npr. vječiti raj kroz koji teku rijeke i u čijoj će pratnji biti na hiljade ljepotica, za onoga ko bude radio preporučljivo djelo (mandub), ili vječiti pakao, uz punu Božiju mržnju i srdžbu za onoga ko bude propustio preporučljivo djelo ili uradio nešto što je nepohvalno (makruh). Pripovjedači su rado izmišljali ovakve "hadise" da bi privukli i pridobili srca širokih narodnih masa.
5. Da podmetač, falsifikatar hadisa bude poznat kao lažac, da je slab u vjeri, da je sklon krivotvorenju hadisa (teksta hadisa i lanca prenošenja), da bi udovoljio svojim ličnim sklonostima. Radi ilustracije ovakvih hadisa može nam poslužiti ličnost Me'muna Herevije kada je upitan "zašto ne vjeruje Šafiji i njegovim pristalicama u Horosanu?" Prenio nam je, objašnjava Herevi svoj stav, Ahmed b. 'Abdullah, prenio nam je 'Abdullah b. Mi'dan el-Ezdi od Enesa hadis merfu: "Među mojom ummom (sljedbenicima) biće jedan čovjek, po imenu Muhammad b. Idris štetniji od Iblisa za moju ummu, a biće jedan čovjek, po imenu Ebu Hanife, on će biti svjetiljka moje umme". Ili drugi primjer, još neobičniji od prethodnog, koji prenosi Hakim od Temimije, koji kaže: "Zadesio sam se kod Se'ada b. Tarifa kad mu dođe sin iz mekteba plačući. Otac ga upita: Šta ti je, što plačeš? Istukao me učitelj- odgovori dijete. Ja ću njih danas osramotiti- dodade roditelj i nastavi. Prenio mi je Ikrime od Ibni 'Abbasa, hadis merfu': "Učitelji vaše djece, najveće vaše zlo, najmanje su milostivi prema siročadima i najgrublji prema siromašnima."


Uzroci pojave apokrifnosti u hadisu .

Apokrifnsot u hadisu uglavnam se javlja iza 41. godine po hidžri, u vrijeme četvrtog halife, Alije b. Ebi Taliba. Svakako da se ona ne javlja sama pa sebi, nego kao posljedica uzroka, bilo da se radi u vrijeme ovog četvrtog halife, Alije b. Ebi Taliba, ili kasnije. Najznačajniji uzraci su:
1. Politički, kada dolazi do podjele među muslimanima na grupe i partije.
2. Prevlast neke pravne škole bila je veoma često uzrok za pojavu apokrifnih hadisa. Zbog toga Abdullah b. Jezid Muki'i, jedan od ranijih falsifikatora hadisa, u pokušaju da ispravi svoje ranije greške, upozorava: "Pazite od koga primate hadis, jer mi ranije kad god bismo primijtili neko mišljenje (koje se javlja u pravnim škalama), mi bismo mu sačinili i hadis." Imamo i drugih drastičnijih izjava kaje govore o apakrifnosti. Npr. Hamad b. Seleme kaže: "Prenio mi je jedan od rafidijskih šejhova (učitelja) da bi se oni sastajali radi falsifikovanja hadisa".
3. Nastojanje svim silama nekih nepouzdanih fakiha (islamskih pravnika), da na svaki način brane svoje učenje, pa čak i lažima. U tu svrhu bi svoju pisanu riječ u djelima potkrepljivali apokrifnim hadisima, bilo da su ih oni lično izmišljati, bilo da su to obavljali drugi za njihove potrebe. Njihova smjelost je išla ponekad tako daleko da su znali miješati svoje zaključke donesene na temelju analogije sa hadisima Vjerovjesnika (s) i u njegova usta stavljati tekstove svojih zaključaka do kojih su dolazili svojim idžtihadom. Ti fakihi bili su pretežno pristalice škole koja je posebnu pažnju posvećivala analogiji
4. Nastranost nekarakternih učenjaka, koji se javljaju u skoro svakoj generaciji uz vladajuću garnituru, da bi se tako dodvorili vlastodršcima i za sebe stekli njihovu naklonost .
5. Pokušaji neznalice da se širokim narodnim masama, dok im drži predavanje, predstavi učenjakom, dovodila je vrlo često do apokrifnih hadisa. Da bi neko takav stekao popularnost u širokim slojevima i da bi onemogućio da mu neznanje otkriju, on je izmišljao čudne stvari i proturao ih kao hadise, a baš ono što je čudno u svakoj bi generaciji privlačilo pažnju običnog građanina. Ibn Dževzi prenosi interesantan slučaj da su Ahmed b. Hanbel i Jahja b. Me'in klanjali u džamiji Rusafi, kad jedan pripovjedač usta i reče: "Prenijeli su nam Ahmed b. Hanbel i Jahja b. Me'in, a njima, kažu, Abdurezak od Mu'ammera od Katada od Enesa koji kaže da je Vjerovjesnik (s) rekao: "Ko kaže LA ILAHE ILLALLAH, Bog će stvoriti od svake riječi po jednu pticu sa kljunom od zlata i perjem od karala..." Nastavio je da priča takve čudne priče, da bi teško stale i na dvadeset stranica. Jahja b. Me'in i Ahmed b. Hanbel su se međusobno gledali i jedan drugom čudili, pitajući je li to jedan od njih ispričao. Ahmed b. Hanbel dgovara Jahjau da je to tek sada čuo. Kada je mladić završio sa svojom pričom, Jahja b. Me'in mu dade znak da priđe bliže. Mladić koji je primao darove od svijeta, priđe Jahjau u nadi da će i od njega primiti nešto, pogotovo što mu Jahja b. Mu'in daje znak da priđe bliže. Kad mladić pristupi bliže, Jahja b. Me'in ga zapita: Ko ti je prenio ovaj hadis? Ahmed b. Hanbel i Jahja b. Me'in - odgovori mladić. Pa ja sam Jahja - odgovara Jahja, a taj tamo je Ahmed b. Hanbel. Mi nikada nismo čuli za ovakav hadis Vjerovjesnika (s). Ja nisam znao, odgovori pripovjedač, da je Jahja b. Me'in ahmak sve do ovog časa. Pa kao da nema u svijetu drugog Jahja b. Me'ina i Ahmeda b. Hanbela od vas dvojice. Zabilježio sam da je sedamdeset Ahmeda b. Hanbela i Jahja b. Me'ina. Ahmed b. Hanbel stavi ruku na svoje lice i reče Me'inu: Pusti ga, i ovaj ode praveći se kao da ih je ismijao.
6. Bestidnost i drskost pripovjedača priča, koji su se pred stavlja kao uičeni ljudi, imali su za posljedicu izmaštavanje hadisa. Da bi svojim apokrifnim hadisima osigurali popularnost, izmišljali bi i senede i naučili ih napamet, tako da ih mogu ponoviti u svako doba dana i noći. Jedan ili nekoliko seneda kojima su dobro baratali, koristili bi za svaku priliku i priključivali svakom svom apokrifnom hadisu. Takav jedan primjer nam predstavlja Hatim Besti u ličnosti jednog pripovjedača običnih priča i kaže: Unišao sam u jednu džamiju, kad poslije namaza usta jedan mladić i 'reče: Prenio nam je Ebu Hanife, njemu Ebu Velid, prenoseći od Š'u'be, a on od Katade, a Katada od Enesa. Tu citira hadis. Kada je mladi pripovjedač završio, zamolio sam ga da dode bliže. Pripovjedač je došao i ja sam ga zapitao, jesi li već vidio EbuHanifu? Ne, nisam vidio – dgovara pripovjedač. Pa dobro, kako ga spominješ i prenosiš od njega, a njega nikada nisi ni vidio - pitam pripovjedača. Nema smisla.raspravljati s vama o tome. Ja znam samo ovaj lanac prenosilaca i kad god bih čuo kakav hadis, ja bih mu prilijepio ovaj lanac prenosilaca
7. Stavovi nekih asketa i sufija odigrali su značajnu ulogu kod apokrifnosti hadisa. Oni su, s ciljem da privuku narodne mase na neko djelo veoma često izmišljali hadise, a njihovo bavljenje ibadetom pripomagalo je da ih mase prihvate i da se oduševe onim što bi oni izmišljali. Otuda je njihova opasnost daleko viša nego što se može očekivati, jer svojim neznanjem, zamagljuju predstavu o pravom islamu, unose u njega i ono što mu ne pripada.
8. Izmišljanje hadisa od strane pojedinih heretika, koji su, kako kaže Hamad b. Zejd, izmaštali 14000 hadisa. Po ličnom priznanju Abdulkerima b. Ebi Avdža, on je sam izmislio 4000 hadisa. To je priznao u času kad mu je trebala biti odsječenaglava, govoreći: "Sam ja izmislio sam 4000 hadisa kojim se zabranjuje one što je dozvoljeno a dozvoljava ono što je zabranjeno!"

Zahvaljujući kritičkom pristupu objektivnih učenjaka hadiskih naučnih disciplina i ova pojava je do u detalje razrađena, čak su i djela napisana, i to ne samo o apokrifnosti hadisa, njenoj pojavi i uzrocima, nego i djela u kojima su sabrani apokrifni. hadisi. Najpouzdanije djelo o apokrifnim hadisima je El-Mevdu'at od Ebu Feredža Abdurahmana b. Dževzije (u. 597/1200.). Autor ovog djela prenio je veliki dio apokrifnih hadisa iz djela Ebatil od Dževzekanije, a Dževzekanija je smatrao da je svaki hadis koji proturječi verbalnom ili praktičnom sunetu Vjerovjesnika (s) apokrifan. Kasniji hadiski učenjaci prave prigovor Ibni Dževziju, govoreći da je bio prestrog kod primjene svojih sudova, da je previše pao pod uticaj Dževzekanija i proglasio neke sahih i hasen hadise da su apokrifni, među kojima i jedan iz Muslimova SAHIHA, dvadeset i četiri iz MUSNEDA Ahmeda b. Hanbela. Islamska kritika smatra da je poslije ovih prigovora i osvrta na Dževzijevo djelo unijeto mnogo svjetla u njegovu adekvatnu valorizaciju i učinio ga pristupačnim, jer su ispravili njegov sud o brojnim hadisima za koje on kaže da su apokrifn, nasuprot Hakimu koji je u svom djelu Mustedrek mnoge apokrifne hadise ubrojio u autentične.
Pa i pored toga veoma je teško dati sud da li je neki hadis autentičan odnosno apokrifan, bez primjene ranije spomenutih pet pravila. Mnogi istraživači u tom smislu, da se ne bi pogriješilo u sudu, ukazuju na zlatno pravilo: "Kad vidiš da se hadis suprostavlja zdravom razumu, da je oprečan tradiciji ili nespojiv sa izvorima, znaj da je izmišljen!"
Na kraju treba istaći da je nedopustivo prenositi hadis za koji se sigurno zna da je apokrifan, osim ako se, radi nauke, želi ukazati da je apokrifan. Ovakvom sudu ide u prilog i hadis koji navodi Muslim: "Ko od mene prenosi hadis, i primijeti da je laž, i on će biti jedan od lažaca".


Uvod u hadiske znanosti: Hadis I
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#49

Post by Bosanac sa dna kace »

@KGKG
ne moras uopste da iznosis definiicju hadisa koju bubaju napamet u medresama!
medjutim kolko vidim iz tvojih postova na svim temama ti se ostro protivis svim mezhebima, jer eto koristi hadis kao svoj 2. izvor!
treba da znas da ni jedan imam od 4 priznata mezheba nije reko; Evo ja osnivam svoj mezheb, pa ko me ne bude slijedio gorice u vatri!
niko od njih nije reko nista ni slicno!
svi su sagalsni u tome da je moguce da su pogirejsili, medjutim ako ti vuidis gresku i kazes da je Ebu Hanife u pravu a ne Malik ti nisi gresna!
Medjutim doc tako donekel izvan BiH ko sto nam dodjose razne -ije i propagirat nam tamo neki lijevi islam je kranje bezobrazno!
a @zena :thumbup: ti udara kontu,ru jer postira duge postove ko ti, pa bujrum kome opanci kome obojci!
Ja recimo ope vjerujme po pitanju hadisa jednom Silajdzicu iili Residu (mada imaju istupa sasvim druge prirode, i vjerujem da imaju visak znanja o hadisima i Kur'anu za koje treba da se pojagmimo) sa FINa za koje znam ko su i sta su nego tamo nekome sa interneta...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#50

Post by KOGOD KADGOD »

Bosanac sa dna kace wrote:@KGKG
ne moras uopste da iznosis definiicju hadisa koju bubaju napamet u medresama!
medjutim kolko vidim iz tvojih postova na svim temama ti se ostro protivis svim mezhebima, jer eto koristi hadis kao svoj 2. izvor!
treba da znas da ni jedan imam od 4 priznata mezheba nije reko; Evo ja osnivam svoj mezheb, pa ko me ne bude slijedio gorice u vatri!
niko od njih nije reko nista ni slicno!
svi su sagalsni u tome da je moguce da su pogirejsili, medjutim ako ti vuidis gresku i kazes da je Ebu Hanife u pravu a ne Malik ti nisi gresna!
Medjutim doc tako donekel izvan BiH ko sto nam dodjose razne -ije i propagirat nam tamo neki lijevi islam je kranje bezobrazno!
a @zena :thumbup: ti udara kontu,ru jer postira duge postove ko ti, pa bujrum kome opanci kome obojci!
Ja recimo ope vjerujme po pitanju hadisa jednom Silajdzicu iili Residu (mada imaju istupa sasvim druge prirode, i vjerujem da imaju visak znanja o hadisima i Kur'anu za koje treba da se pojagmimo) sa FINa za koje znam ko su i sta su nego tamo nekome sa interneta...
Da si procitao moj post o tome shvatio bi da bas to i govorim...Da se mezheb (slijedjenje misljenja) razlikuje od Imama koji je iznio ta misljenja. Pogledaj primjer o kontracepciji i razlicite "fetwe" istog mezheba u razlicitm zemljama (tj. hanefi mezheb u Turskoj, Bosni i Afganistanu).

Ako je "izvan BiH doci pa neki "lijevi" islam propagirati" "bezobrazno" - odakle mislis da je DOSLO to sto si do sada naucio? Iz BiH? :)

Ili iz zemalja koje su Islam prihvatile oko 800-900 godina prije BiH?

Po tvome (mada vjerujem da si se samo u "huji" pogresno izrazio, i ne zamjerim ti) su "najbezobrazniji" prvo Turci sto su na ove prostore donijeli Istinu, pa i svi drugi od arapa do perzijanaca do iranaca - jer su sve ideologije i tumacenja potekla sa nekih od tih prostora... a time i sami BiH ucenjaci koji su isli na izucavanje raznih tumacenja Islama u druge zemlje pa se vratili da u BiH "propagiraju" ono sto su naucili i shvatili u zemlji koja im je bila najspremnija dati stipendiju da u njoj studiraju, naravno, po njenom tabijatu...

Ziv i zdrav bio, vjeruj ti kome god hoces, ali osloni i na molbu Allahu da ti podari sposobnost da razlucis istinu od neistine kao i na SVOJ RAZUM .

p.s. @zena mi ne "udara kontru", jer da bi to cinila pisala bi SVOJIM RIJECIMA DUGE POSTOVE, posto citate drugih moze svako u obilju navesti a, ako neko zaista IMA nesto da kaze i razumije ono o cemu govori - ne treba mu da kopira i citira druge, vec se izrazi svojim rijecima.

U mom slucaju, ja nekada cijeli citat "prepricam" da bi bio razumljiviji (sam priznaj sebi koliko si stvarno razumio od navedenih CITATA @zene i drugih, ne samo ova dva zadnja nego i prijethodne?), jer kada razgovaram sa AUTORIMA kompleksnih tekstova koristim i kompleksne izraze, a ako se obracam raji k'o sto sam i ja - koristim izraze koji se i koriste u "obicnom" razgovoru, tako da me, na primjer, ti mozes razumjeti i da se mozes sa mnom raspravljati. Ako bih i ja citirala autore od kojih sam procitala dosta toga, ti (kao i mnogi drugi) ne bi razumio - pa se ne bi ni usudio upustiti se u raspravu.

Ne mislim, ne daj Boze, da si ti "nepismen" ili bilo ko, ocito je da je vecina obrazovane raje na forumu, ali posto smo svi obican narod - komuniciramo na nacin na koji nam je svima najlaksi.
Nisam primjetila u tvojim postovima da koristis neke "fancy" izraze, ne zato sto ih ne znas, nego sto se obracas svima nama na razumljiv nacin.

Meni nije stalo da se razbacujem nerazumljivim terminima - vazno je da se razumije sta hocu da kazem.

Nekima jeste vazno da neko misli kako je ona/on "beli visoko obrazovan kad se tako izrazava, a kad se tako zna izrazavati - beli je u pravu".. :lol:

Mozda bi mogao da u stvari PROCITAS @zena post (tj. njene citate a narocito ovaj drugi) - ako ne gledas samo DUZINU posta :roll: kao neku "kontru" :oops: - vidjeces da je u sustini ISTO (samo duze i komplikovanije izrazeno) kao sto sam ja u pocetnom tekstu i navela tj. o grupama koje su ostetile literaturu hadisa...

mir svima
Post Reply