NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#201

Post by Razmjeran »

:lol: :lol:
kad se vec volis razbacvati "modernim" islamskim terminima po kojima se danas "procjenjuje" jecina necijeg "imana" (da Bog Oprosti), evo ti "po redu"
Evo ti definicija Imana,posto vidim da si moju konsultaciju stavila u iman,koja veze s vezom nema

Definicija imana:

1. Iman u Allaha U: to je vjerovanje u Njegovo postojanje da je On Tvorac svega; njegov Vlasnik i Upravitelj. Vjerovanje da nema božanstva koje ima pravo da se obožava osim Njega, vjerovanje da On ima lijepa imena i uzvišena svojstva.

2. Iman u meleke: iman u njihovo postojanje i u sve ono o čemu su nas obavijestili Allah U i Poslanik r o njima.

3. Iman u Knjige: vjerovanje u njihovo postojanje i u ono o čemu nas je naš Gospodar obavijestio povodom njih.

4. Iman u poslanike: vjerovanje u njihovo postojanje i u sve ono o čemu nas je obavijestio Allah U o njima.

5. Iman u Sudnji dan: iman u proživljenje nakon smrti, obračun i nagrađivanje odnosno kažnjavanje.

6. Iman u kader: odredbu dobra i zla. Iman u kader se dijeli na dva dijela, stepena:
I) Da vjerujemo da je Allah U presudio i odredio sve što će se desiti i da će se to desiti taman onako kako je odredio.
II) Allah U je stvorio djela robova, tj. On je stvorio povode i omogućio Svojim robovima da urade određena djela. Imana ima 6 ruknova, ko negira jedan – kafir je, a ruknove islama, – učenjaci su se podijelili po pitanju kufra onoga ko zanijeće ili izostavi jedan.
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#202

Post by Razmjeran »

Da nebi doslo do nezeljenih posljedica i slasti,onog sto mi "nevidimo" zavrsit cu rjecima iz Kur'an-a Bozijeg Govora..

Image
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#203

Post by Kwaheri »

njonjica wrote:
zena wrote: Njonjice, mene bi vise zabrinjavao odnos prema islamu u kojem se Rijec Bozija moze "mijenjati" ...jer se nekome ne uklapa...u matematicki racun..
Zamisli ti mene @zeno....
Evo rovim i kopam po mislima i srcu i trazim taj strah (ti rece zabrinutost)zbog pokusaja mijenjanja Knjige...
Ja ga ne nadjoh, @zeno; a razlozi su sljedeci:
Svi koji vjeruju, nalaze da je Kur'an knjiga savrsena...cemu briga?
Zar se savrsenost moze okrnjiti? Knjiga Storitelja savrsenog...
Svijet je pun i ateista, i postovaoca crne magije, jos postoje i woodoo svestenici...Pa i pored njih, da li je Savrseni ostao okrnjen (Bog nek mi oprosti) makar za jednu misao ili djelo? Da li bi uopste MOGAO BITI ometen u svom postojanju? Znas odgovor kao i svi oni koji vjeruju.
Matematika je apstraktna nauka, a ipak je majka mnogo "stvari" bez kojih bi nam zivot bio tezi. Ali u svetosti, matematika je sekundarna vrijednost.
Dakle Knjiga je savrsena...pa ko sam ja uostalom, da brinem o tome. Savrsenstvo je ipak nedostizna moc nama obicnim smrtnicima.
Nismo svi isti (Bogu hvala) jer u nasem sarenilu je ljepota stvorenog. Isto kao sto @Razmjeran pise Hadis a ja pisem Islam....svako svoje prioritete ima.
Pozz
nemam nikakve namjere da se raspravljam s tobom na nacin da to preraste u međusobno nadmudrivanje... pa i ovoga tipa...

E sad vidish, ti si u pravu, ja nisam... jer tacno je da ne treba biti pretjerano "zabrinut" za Rijec Boziju, ako Bogu vjerujemo...jer On je rekao: “Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista cemo Mi nad njim bdjeti” (15:9)...dakle, potpuno si u pravu... Obecao je Dobri Bog,a On Svoja obecanja ispunjava... Svi oni koji su pokusali nesto slicno (izmjene) zavrsili su kao sekta, i ni spomena danas od njih nema... nema sumnje da i oni koji to danas rade nece zavrsiti na isti nacin, jer Milostivi Svoje obecanje ispunjava...
Ali, opet mislim da zbog onih koji nisu do kraja upuceni, treba skrenuti paznju... Ne katem da treba tebi... i molim za halal, ako sam te ijednom rijecju uvrijedila...nije mi to bila namjera.

Svako od nas ima svoj put...
Molim Boga, da nas ojača...i da nam da mira u srcima, ljubavi i postovanja...
:)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#204

Post by Kwaheri »

pisko wrote:Ih kako bi ja volio da pricam o ujedinjenju muslimana!
Samo nije bas ovdje mjesto, ima puno spijuna, sektasa, krivovjernika, a ovdje je ionako tema o hadisima.A i onaj je ahbab u pravu - kako sa zenama o tome da pricas?
Da te Allah pocasti kcerkom, ako Bog da... :)

I onako usput, Poslanik s.a.v.s. o svemu je razgovarao sa Aisom r.a., Hatidzu r.a., da i ne spominjem...

Istina, daleko smo od sunneta...
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#205

Post by pisko »

Onaj ko pokrece raspravu na zestoka univerzalisticka pitanja mora kao licnost ispoljiti punu kompetenciju i zrelost, ako nista a ono da bi izbjegli asurd da npr. visokoumnu dilemu tipa: 'Univerzalna Mudrost - Kuda vodi njeno ignorisanje?', otvara osoba koja baulja u magli elementarnih spoznaja, vjerskih i zivotnih.
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#206

Post by pisko »

\\A i onaj je ahbab u pravu - kako sa zenama o tome da pricas?//

Za @zena, primi moje osobno uvazavanje, a ovo gore je priznajem, mozda i pomalo glup sarkazam na ranije diskusije o zenama.
Naravno da, u pogledu odnosa i konsultacija sa zenama kod mene nema odstupanja od primjera Poslanika a.s.
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#207

Post by black »

KOGOD KADGOD wrote:
black wrote:Nakon Kur'ana, sunnet i hadis predstavljaju drugi temeljni fundament ili princip islama. Hadis je, također, i izvor islamske misli i gotovo svi aspekti te misli, poput teologije, nauke, filozofije te čak gramatike i lingvistike imaju korijene u hadisu kao i u Kur'anu. Ne postoji polje islamske misli u kojem hadis nije igrao značajnu ulogu, kao nadopuna ili objašnjenje Allahove Riječi sadržane u Kur'anu.Poslanikova kazivanja nadopunjuju značenje Časnog Kur'ana i bez njega mnogi ajeti ne bi bili u potpunosti razumljivi.

@KK jeli se slazes sa ovim?
(slazem se ja da mnogi hadisi nisu istiniti ali to sam i prije rekao)
Pitanje je bilo KAKO bi po tvom misljenju mogli da se UJEDINE svi muslimani...
@KK na pitanje se ne odgovara pitanjem...tema je tvoja i tice se hadisa..odgovori na ovo gore bez puno filozofije..da li se slazes ili ne? :)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#208

Post by KOGOD KADGOD »

Razmjeran wrote:
:lol: :lol:
kad se vec volis razbacvati "modernim" islamskim terminima po kojima se danas "procjenjuje" jecina necijeg "imana" (da Bog Oprosti), evo ti "po redu"
Evo ti definicija Imana,posto vidim da si moju konsultaciju stavila u iman,koja veze s vezom nema

Definicija imana:

1. Iman u Allaha U: to je vjerovanje u Njegovo postojanje da je On Tvorac svega; njegov Vlasnik i Upravitelj. Vjerovanje da nema božanstva koje ima pravo da se obožava osim Njega, vjerovanje da On ima lijepa imena i uzvišena svojstva.

2. Iman u meleke: iman u njihovo postojanje i u sve ono o čemu su nas obavijestili Allah U i Poslanik r o njima.

3. Iman u Knjige: vjerovanje u njihovo postojanje i u ono o čemu nas je naš Gospodar obavijestio povodom njih.

4. Iman u poslanike: vjerovanje u njihovo postojanje i u sve ono o čemu nas je obavijestio Allah U o njima.

5. Iman u Sudnji dan: iman u proživljenje nakon smrti, obračun i nagrađivanje odnosno kažnjavanje.

6. Iman u kader: odredbu dobra i zla. Iman u kader se dijeli na dva dijela, stepena:
I) Da vjerujemo da je Allah U presudio i odredio sve što će se desiti i da će se to desiti taman onako kako je odredio.
II) Allah U je stvorio djela robova, tj. On je stvorio povode i omogućio Svojim robovima da urade određena djela. Imana ima 6 ruknova, ko negira jedan – kafir je, a ruknove islama, – učenjaci su se podijelili po pitanju kufra onoga ko zanijeće ili izostavi jedan.
mislila sam na to da se danas gleda odjeca, brada i ubacivanje arapskih izraza sa obaveznim "salawatoam" na arapskom kad se pomee Muhammed, ili Bog "obavezno" Allah dzelle sanuhu" kao KRITERIJ koliko je beko vjernik. To si ti i shvatio samo trazis nesta da izvrenes kako god sto kazem - dok NAJVAZNIJE previdis. Posto znam da kada se ljudi tako ponasaju to je znak da NE ZELE da pokazu razumjevanje jer se plase Istine.

Ovo sto si napisao hvala Bogu znam na arapskom kao i znacenje, sto zna svako sa malo obrazovanja (zaborvljas da sam prosla kroz mnogo intenzivniji studij i ispiranje mozga, ali sam barem imala "petlje" ra pronadjem i ono sto nas nisu ucili i zasto).

Ani ajet nisi morao navoditi jer ga znam napamet da si samo poceo prve dvije-tri rijeci prevoda bilo i dovoljno da znam na sta mislis...


Tlanjala sam se na to da i vi cuvate HIFZ posto ste tako upuceni u hadise, mada je ocito da ih neispravno napamet prenosite ili kopirate odnekle -
a u hadise se ne zalazi toliko dok se ne zapamti Qur'an i ujedno svjesnost znacenja onog sto ucis...

Nejse, vidim da ste, vjerovatno iskreni, ali slijepi sljedbenici ustaljenih i zastarjelih vidjenja i tumacenja koje - uprkos sve vecoj slobodi informacije - tradicionalisti pokusavaju da i dalje "navuku" kao mrezu preko duhovnih i srcanih ociju.

Postedite nas sve vasih sitnicarenja kad vec nemate sta reci na najvaznije u tekstu.

OVIM POVLACIM MOLBU O VASEM MISLJENJU, OCITO GA I NEMATE, I NA KOMENTARE SA GLUPIM I NERELEVANTNIM SADRZAJEM, KAO I UVREDLJIVE, SE NECEMO VISE OSVRTATI, KAKO JA, TAKO NADAM SE I ONI KOJI DO SAD OD VAS NISU PROCITALI JEDAN PRISTOJAN I PRIJATELJSKI POST NA OVU TEMU.

Naravno, ukljuceni ste u ispod navedene, s tim da se, ponavljam na nerelevantne postove i pokusaj razjele tamo gdje trazim ZAJEDNICKO ce biti ignorisan ako Bog da.

Pozivaju se svi cijenjeni vjernici i muslimani da iznesu svoja misljenja o UTICAJU hadisa i drugih faktora na razdor medju muslimanima kao i njihove ideje, misljenja i prijedloge KAKO BI SE MOGAO PREVAZICI taj duboko-ukorjenjeni problem.

Ovaj problem razdora, kao parazit ili virus, izjeda UMMET iznutra tako da IZVANA jos izgleda kao neka strukturno-formirana religija (sto nije trebala nikad ni postati jer Islam NIJE zasebna religija nego USAVRSENA VJERA svih prijasnjih Poslanika - za cijelo covjecanstvo) koja je iznutra TRUHLA i RASPARCANA da se vise ni, prije skriveni, oziljci "sastavaka" ne mogu sakriti - i to KORISTE masovno i beskompromisno neprijatelji Istine i sluge onih sa "najdubljim dzepom" cije "poslove" razjedinjenja predano izvrsavaju - cast izuzecima.

Vjernici, ljudi dobrih namjera, miroljubivi ljudi, iskreni prema svome Stvoritelju koji sigurno nije zadovoljan da se VJERNICI medjusobno mrze, ne podnose i cak ubijaju - prikljucite se, iznesite svoja misljenja, svoje ideje (jer sve dobre ideje i pozitivna misljenja su nspiracija (tedzdzelli) koju Uzviseni Bog daje kome On hoce)a ne neophodno onima sa "diplomama profesionalnih religioznih radnika", naprotiv, vecina ih ostane na intelektualnom nivou a da ne iskuse duhovno nadahnuce ili otkrovenje jer Bog zna srca - onaj koji cezne za nekim "nadnaravnim" sposobnostima da bi se drugima pokazivao kako je on "izuzetan" (vecinom budu zavedeni od sejtana da su haman pa vec presli preko cuprije i jednom nogom u dzennetu) - ko ne cezne NI ZA CIM osim Njegovog Zadooljstva i da ispunimo svrhu kako je On zadovoljan - taj dobije sto ni zamisliti mogao nije

Ne zurimo se, prodjimo ponovo kroz napisane postove, ja cu isto, - nadjimo sta je pozitivno dotaklo srca a sta negativno stvorilo odbojnost u srcima, i zakljucite SAMI jer je Bog svakome dao sposobnost da spozna Istinu jer nam je jasno rekao da je "Pravi Put JASNO razluciti od ZABLUDE" i Istina jasno spoznati od neistine. Provjerite drugdje o tome, naravno prvo u Qur'anu pa i drugim mjestima gdje se ne treba ustezati da se PITA i trazi objasnjenje, kao na primjer ono o "malim" razlikama medju mezhebima i "prihvatljivosti" sva cetiri (mada ih je bilo jos vise) dok se u stvarnosti ustrucavaju da klanjaju jedni iz drugih i jos hejbet razlika samo radi HADISA.

Ne dozvolite da se vas intelekt i vase razumne sposonosti konstantno POTCJENJUJU od strane "ucenjaka" koji vecinu nas smatraju da smo kao "ovce" (znam jer sam se u njihovim krugovima kretala i to je jedna od stvari koja me je i odbila od takvog "pohasenog i pokondirenog" samoljublja i ponizavanja iskrenih vjernika ciji JEDAN rekat moze biti vrijedniji kog Boga od svih samozadovoljnih namaza "ucenjaka" punog sebe)
- ako je Bog rekao davas je stvorio u NJLJEPSEM OBLIKU i ako je On rekao da je ono sto je Objavio shvatljivo,
- da On nece da nam u vjeri ista oteza nego da nam ucini vjeru lahkom i uklopljivom u svakodnevni zivot i rad za sticanje dozvoljene (halal) nafake
- ako je Uzviseni BOG Gospodar Svjetova i Univerzuma rekao da je NAMA, svim insanima kao i dzinnima (duhovnim bicima stvorenim od bezdimne vatre, tj. energije koja nije vidljiva nasim fizickim okom) poslao UPUTU i da nas je OSPOSOBIO da je shvatimo

Ako Uzviseni Bog nas tako vidi i gleda nasa srca - KO SU ONI da nam kazu da "Qur'an ne moze razumjeti svako" ili "samo oni sa islamskim fakultetom mogu donositi fetve"(naravno, jer su ih toliko iskomplikovali da ni sami ne znaju gdje je glava a gdje rep), da se "mora" pripadati nekom mezhebu i "mora" vjerovati u hadise kao "dio vjere" a vec znamo i znaju i oni da su hadisi mjesavina istine sa neistinom i tako dalje.

Sagledajte sto je ovdje, UKRATKO izneseno ("ukratko" jer je informacija na drugim jezicima mnogo obimnija i sa mnogobrojnim argumentima a koje sam pokusala da pretstavim u njenoj SRZI i SUSTINI) uzmite vremena pa procitajte o HISTORIJI Islama i to sa tacke gledista OBJE glavne sekte SUNNI i SHI'JA - nemojte se ustrucavati, Bog ce vam dati sposobnost da razlucite istinu od izmisljotina - naci cete sta su SUNNI krili stoljecima, a i sta su SHI'JE dodali (u obliku HADISA kao i SUNNI) da bi podrzali politicke stavove - isto kao i Sunnije.
Pa pogledajte malo NEUTRALNIJE historijske zapise, pratite historiju NAKON smrti Poslanika do danas - uporedite neke "zakone" koji su besmisleni i protivni Qur'anu itd.

Pa, nakon sto ste zadovoljni da ste dovoljno informisani o UZROKU razjedinjenja i nesposobnosti ujedinjenje naseg UMMETA - iznesite prijedloge i nacine kako da se UJEDINIMO cista srca bez odbojnosti prema bratu sto je stao drugacije od nas, ili ruke stavio na prsa i bilo sta - KAKO da to zapocnemo jer to DUGUJEMO nasoj djeci.

Dugujemo im znanje, isksustvo, i CVRSTO sidriste VJERE, cisto i bez sumnje, da ne bi ponavljali greske svojih predaka i bili neobrazovani, bez sopstvenog stava i principa pa da ih kao takve iskoristavaju "velike vodje" za svoje niske ciljeve obecavajuci im ovo ili ono NAKON smrti za njihove sebicne ciljeve.

OZBILJNO se suocimo sa ovom preprekom.

Jedno sam ubjedjena - kada bi sunni i shi'ja muslimani nasli nacin da se ujedine i ostave iza sebe ono sto je PROSLO i time bilo vec i SUDJENO, i kada bi svaka sekta ujedinila grupe i grupice u okviru same sebe - takav jedan UMMET, suocen sa neprijateljem Islama i vjere opcenito, bez obzira na njihovo naoruzanje i broj - kada bi svaki vjernik takvog UMMETA samo po saku VODE zajednicki bacili prema dusmanima - unistili bi ih bez izuzetka.

Takav jedan UMMET, svojim progresom, postenjem, drustvenim uredjenjem zasnovanim na Bozijim zakonima RAVNOPRAVNOSTI,- bogat kulturnim bastinama,- bogat tehnoloskim dostignucima i ekonomskom stabilnoscu kroz posteno medjusobno poslovanje izmedju zemalja globalno, sa svojim naucnim dostignucima.

Takav UMMET bi u svim naukama od bioloskih do socioloskim - u svim poronalsacima i otkrovenjima oni sve vise sagledavaju i spoznaju Boziju Moc i savrsenost stvorenog i sto tek ceka da bude otkriveno - takav UMMET bi bio kao MAGNET za sve one koji zele solidan materijalni zivota kao i RAVNOTEZU izmedju duhovnog i materijalnog.

Pridruzivali bi se u grupama i masama i time ojacavali i povecavali UMMET dok se Usavrsena Vjera ne POKAZE u svoj svojoj ljepoti i covjecanstvo postigne cilj i ispuni svoju SVRHU postojanja - da samovoljno i svjesno spozna Istinu Bozijeg Postojanja, Njegovog svaranja, Njegovih Poslanika i Vijesnika, Njegovih Objava..

I kada covjecanstvo SPOZNA da je sve to On stvorio ne iz "potrebe" nego iz Ljubavi, Milosti i Volje da i nama - koji smo bili NISTA - podari cast i uvid u to kako je to "ZIVJETI" ipored toga nas izdigao iznad ostalih stvorenja i poklonio nam Zemlju i sve na njoj - podario na je u AMANET kao i nasa tijela, nasu djecu i familiju, sve sto imamo - a amanet se CUVA sto se bolje moze jer se na kraju "sve Njemu VRACA"..

El-Hajj (Vjecno Zivi) i nama dade trun tog "ZIVLJENJA" - makar u FIZICKOJ stvarnosti i ne postojali jer Samo ON Postoji, Opstoji i nikada nece prestati da "Postoji"
.......

Kako su mnogi nezahvalni...

Budimo mi - i zapocnimo kod nas ono sto je vec zapoceto sirom svijeta - da buduce generacije (kojih nece biti jos mnogo) ostvare ono sto je svrha covjecanstva -a na nama odgovornost da im Posljednju Objavu pretstavimo u njenom PRAVOM svjetlu - da nas ne bi na Sudnjem Danu optuzivali sto smo im Savrsenu Vjeru pretstavljali kao zaostalu, zajednicu mnogih potlacenih kao i surovo brobenih kojima ljudski zivot nista ne znaci od cijih barabarskih obicaja strahovase, a od nepoznatih izraza mislise da je to neka nove religija koja obozava "drugog boga"a ne Svemoguceg Boga istoga SVIMA...

Iz ove odgovornosti i zelje da budemo napokon jedan UMMET i pisem ovo sto pisem... sta god da izlanu kojekakvi o :mij=sionarstvu: i drugim glupostima - misiju imaju oni koji huskaju naod PROTIV jedinstva - dok mi svi zelimo vidjeti jedan UMMET sa razlicitim perifernim obicajima i navikama radi kojih nece jedni druge smatrati "kjafirima" i zalutalima i kojesta.

SUNNET (znaci tradicija) Muhammeda ja SUNNET -
tradicija Gospodara koji ga je poslao, i Njegovo Poslanstvo je poslanstvo radi OBJAVE koju je donio - i na Boziju Rijec pozivao.

Njegov osobni zivot je bi njegov, i to malo privatnosti sto je imao su pricaci prica ispunili nagadjanjima kao da covjek nikad nije bio sam nego su ga posmatrali dok je u halu isao i Boze sacuvaj sta sve ne navode. Nekad je objasnjavao Qur'an, ovakvim kakve ovdje nalazimi, sto izvrnu sve da bi izgledali pametni, ali i to je cinio ZA NJIHOVO VRIJEME i za njihovu moc SHVATANJA - nije i mogao reci o brzini svjetlosti kad nisu blina nivou svijesti da shvate - ali je zato insistirao da se Bozija Rijec pamti i prenosi radi buducih generacija koje ce moci shvatiti vise (a sto su pokusali da "smute" neki dodavanjme dva ajeta na suru bez basmale, da bi uvelicali njegovo Poslanstvo - pa cak i hadise da je Bog radi Muhammeda stvorio sve - ZASTO? ne radi Muhammeda nego radi Savrsene Vjere koju ce preko njega prenijeti covjecanstvu i dati im priliku da ispune svoju svrhu - sto ne umanjuje VAZNOST DRUGIH Poslanika - jer nije vazniji onaj sto
postavi krov od onog koji je izlio temelj - razlicite su im duznosti ali jedan bez drugog ne mogu...
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#209

Post by Razmjeran »

Ja nemogu zamislit "Hutbu" i spomen na Bozijeg Poslanika bez salavata pa makar i ono sa Alejhisellam(a.s.) ili Sallahu alejhi we sellem(s.a.w.s)a vi?
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#210

Post by black »

black wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
black wrote:Nakon Kur'ana, sunnet i hadis predstavljaju drugi temeljni fundament ili princip islama. Hadis je, također, i izvor islamske misli i gotovo svi aspekti te misli, poput teologije, nauke, filozofije te čak gramatike i lingvistike imaju korijene u hadisu kao i u Kur'anu. Ne postoji polje islamske misli u kojem hadis nije igrao značajnu ulogu, kao nadopuna ili objašnjenje Allahove Riječi sadržane u Kur'anu.Poslanikova kazivanja nadopunjuju značenje Časnog Kur'ana i bez njega mnogi ajeti ne bi bili u potpunosti razumljivi.

@KK jeli se slazes sa ovim?
(slazem se ja da mnogi hadisi nisu istiniti ali to sam i prije rekao)
Pitanje je bilo KAKO bi po tvom misljenju mogli da se UJEDINE svi muslimani...
@KK na pitanje se ne odgovara pitanjem...tema je tvoja i tice se hadisa..odgovori na ovo gore bez puno filozofije..da li se slazes ili ne? :)
odgovor je ...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#211

Post by KOGOD KADGOD »

Razmjeran wrote:buahahah nisam znao da moram hronoloski poredati,onako kako ti kazes uciteljice.A sama sebe si demantovala,jer koliko se sjecam upravo to sto sam i ja a i ti napisali je iz Hadisa...Sjedi jedan...

Tvoj citat evo ti "po redu"

onaj koji kihne: "elhamdulillah"
onaj koji ga cuje: "jarkhamukallah"
onaj sto je kihnuo njemu odgovori : "jahdikumullahu we juslihu balekum"


de mi sad, na brzaka, reci STA znaci sve ovo?


Posto si malo korigovala mene,evo i ja cu tebe
Image
opet "prepisujes" :lol:
nisi znao sam - pa si nasao citat - a isto je kako sam i napisala bez "velikih slova i crtica" jer ne "prepisujem".
nejse, nema svrhe, eskivira uporno, jadnik...
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#212

Post by black »

KOGOD KADGOD"


OVIM POVLACIM MOLBU O VASEM MISLJENJU, OCITO GA I NEMATE, I NA KOMENTARE SA GLUPIM I NERELEVANTNIM SADRZAJEM, KAO I UVREDLJIVE, SE NECEMO VISE OSVRTATI, KAKO JA, TAKO NADAM SE I ONI KOJI DO SAD OD VAS NISU PROCITALI JEDAN PRISTOJAN I PRIJATELJSKI POST NA OVU TEMU.
KOGOD KADGOD wrote:
opet "prepisujes" :lol:
nisi znao sam - pa si nasao citat - a isto je kako sam i napisala bez "velikih slova i crtica" jer ne "prepisujem".
nejse, nema svrhe, eskivira uporno, jadnik...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#213

Post by Sarafcina »

KOGOD KADGOD wrote:
Razmjeran wrote:buahahah nisam znao da moram hronoloski poredati,onako kako ti kazes uciteljice.A sama sebe si demantovala,jer koliko se sjecam upravo to sto sam i ja a i ti napisali je iz Hadisa...Sjedi jedan...

Tvoj citat evo ti "po redu"

onaj koji kihne: "elhamdulillah"
onaj koji ga cuje: "jarkhamukallah"
onaj sto je kihnuo njemu odgovori : "jahdikumullahu we juslihu balekum"


de mi sad, na brzaka, reci STA znaci sve ovo?


Posto si malo korigovala mene,evo i ja cu tebe
Image
opet "prepisujes" :lol:
nisi znao sam - pa si nasao citat - a isto je kako sam i napisala bez "velikih slova i crtica" jer ne "prepisujem".
nejse, nema svrhe, eskivira uporno, jadnik...

to se zove referenca, samo je covjek otisao u krajnost pa ti dao skenirano :)
tako i ti i svi drugi trebaju da daju referencu, dokaz... doduse, tada je puno teze lagati ;)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#214

Post by KOGOD KADGOD »

black wrote:
black wrote:
KOGOD KADGOD wrote: Pitanje je bilo KAKO bi po tvom misljenju mogli da se UJEDINE svi muslimani...
@KK na pitanje se ne odgovara pitanjem...tema je tvoja i tice se hadisa..odgovori na ovo gore bez puno filozofije..da li se slazes ili ne? :)
odgovor je ...
ocito nisi obratio paznju pa citiram iz prijasnjeg posta @KGKG:

Neosporno je da ima mnogo mudrih izreka o iskrenosti u vjeri, o ljubavi, bratstvu, samilosti, dobrocinstvu itd. u predajama pripisanim Poslaniku i te su mudrosti univerzalne i primjenljive, i POZITIVNO uticu na UMMET - i u tu svrhu i treba da se koriste, kao i bolje shvatanje historijskih okolnosti, razloga i okolnosti objave nekih ajeta.

S druge strane, predaje na osnovu kojih su se "izgradili" VJERSKI zakoni i pravila - mnogi OPRECNI zakonima jasno izrazenim u Objavi - kao i pravila koja nisu Objavom istaknuta kao vjerski vazna - su NEGATIVNO uticali i uticu na sav UMMET, i negativnost uticaja je pred nama svima OCITA i bolna.

Ako je nesto vise NEGATIVNO nego POZITIVNO, to znaci da se treba ispitati da li, i kako, mozemo naci nacin da taj NEGATIVAN uticaj izbjegnemo - a u slucaju neispravnog koristenja hadisa, taj negativan uticaj RAZARA TEMELJE UJEDINJENJA UMMETA do te mjere da se otvoreno IGNORISE Bozija Rijec da se NE DOPUSTA RAZDVAJANJE

odgovor je bio vec ranije u tekstu samo sto se ne cita pa dolazi do ponavljanja...


imate li ISTA da kazete o UJEDINJENJU muslimana - ili radije izbjegavate temu makar se i kacili za banalne primjere i nerelevantne teme?...

kad vec komentarises, ili procitaj temu od pocetka ili nemoj komentarisati - samo vracas diskusiju unazad.

ovo dolje se odnosi na neke druge forumase, ne neophodno na tebe, ok, da ne "izlazim" sada, ok?

____________

kad god dam neki komentar, ja barem postujem cinjenicu da je neko vec mozda dao slican komentar - pa prvo procitam ili pregledam temu od pocetka - i tek onda napisem sta mislim a ne jurim sa zakljuchcima kao neki - i vec sam pomenula - zena ima svuda oko vas kojima sa njihovim doktoratima i polozajima ne biste mogli ni cipele ocistiti - i ogavno je koliko primitivnosti zraci iz nekih postova - NEMAJU ARGUMENTE NEMAJU MISLJENJE PA OD MUKE NE ZNAJU STA CE - I KAZU "GDJE CE SA ZENOM O TOME" - DOK IH ZENE PREVAZILAZE U SVAKOM POGLEDU OD NASIH DIPLOMA I PROFESIJA DO SHVATANJA VJERE :lol: :lol: :lol:

Ovdje dolazimo radi pametnih i obrazovanih ali nalete kojekakvi pa bi se pravili mudrim i "znanim", iza zastite "anonimnosti" - mi barem priznajemo da i pored svega sto smo proucili i studirali - opet znamo malo u odnosu na neiscrpno more Bozijeg znanja - dok vi i sto znate malo to malo vidite kao superiorno (a da ste makar svijeta proputovali pa da ste vidjeli kako zive drugi od bogatijih do siromasnijih zemalja - pa i nekako, barem biste znali cijeniti razlicita misljenja)- da vam se i svijet smije a i Bog zna da iz Njegovog Znanja ni kapljicu medju sobom ne razmjenjujemo.

Spustite se na Zemlju, Bog vas nije "izdigao" iznad svih zena - nego samo vasih supruga ako ste jedini koji izdrzavaju porodicu - a ako vam SUPRUGE rade - ravnopravni ste - nad drugim zenama nemate NIKAKVE prednosti jer su mnoge i obrazovanije i bogatije od vas kako znanjem tako i finansijski.

Ne moze polu-pismeni muskarac, zidar, biti "iznad" zene koja je direktor firme ili dekan fakulteta - sta vam je?

Pred Bogom se deredze dodjeljuju samo PO ISKRENOSTI DJELA I CISTOTI NAMJERA...

zaboravih da vi ne znate Qur'an pa vam treba svaki ajet brojcano navoditi - potrazite malo, mozda vise naucite - ako iole i citate Boziju Rijec od silnih hadisa i knjiga o halalu i haramu, i "kratkih" uvoda u Islamske i imanske sarte...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#215

Post by Sarafcina »

Spustite se na Zemlju, Bog vas nije "izdigao" iznad svih zena - nego samo vasih supruga ako ste jedini koji izdrzavaju porodicu - a ako vam SUPRUGE rade - ravnopravni ste -

ovo je laz ;)
dokaz? :P



zaboravih da vi ne znate Qur'an pa vam treba svaki ajet brojcano navoditi - potrazite malo, mozda vise naucite - ako iole i citate Boziju Rijec od silnih hadisa i knjiga o halalu i haramu, i "kratkih" uvoda u Islamske i imanske sarte..


pa ne moze niko naci ono sto ne postoji ;)
a normalan insan i ne bi trebao da trazi tvoje nebuloze ;), nego ... potrazi ti u rjecniku rijec referenca i pokusaj da to koristis ;).
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#216

Post by Razmjeran »

black wrote:
KOGOD KADGOD"


OVIM POVLACIM MOLBU O VASEM MISLJENJU, OCITO GA I NEMATE, I NA KOMENTARE SA GLUPIM I NERELEVANTNIM SADRZAJEM, KAO I UVREDLJIVE, SE NECEMO VISE OSVRTATI, KAKO JA, TAKO NADAM SE I ONI KOJI DO SAD OD VAS NISU PROCITALI JEDAN PRISTOJAN I PRIJATELJSKI POST NA OVU TEMU.
KOGOD KADGOD wrote:
opet "prepisujes" :lol:
nisi znao sam - pa si nasao citat - a isto je kako sam i napisala bez "velikih slova i crtica" jer ne "prepisujem".
nejse, nema svrhe, eskivira uporno, jadnik...
Oko sokolovo sve primjeti :D
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#217

Post by pisko »

Za KGKG sam vec ranije napisao /Da bi jedan musliman bio ozbiljno shvacen njegovi stavovi moraju biti uravnotezeni a njegovo izlaganje sazeto i jezgrovito.Kada to postignes, onda bi mogli mozda malo i o islamskom jedinstvu, ali na nekoj drugoj temi jer se ovdje ipak prica o hadisima./

Dakle, Na ovom planu kod tebe nema pomaka, tako da ni suvisla prica s tobom na ovu temu nije moguca.
Sem toga, ovdje smo tematski uz hadise i umjesto sto savjetujes ljude da se vrate na tvoje ranije smrdljive postove, vrati se sama i pogledaj koliko puta si ljudima rekla da su na pogresnoj temi.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#218

Post by KOGOD KADGOD »

Razmjeran wrote:
black wrote:
KOGOD KADGOD"


OVIM POVLACIM MOLBU O VASEM MISLJENJU, OCITO GA I NEMATE, I NA KOMENTARE SA GLUPIM I NERELEVANTNIM SADRZAJEM, KAO I UVREDLJIVE, SE NECEMO VISE OSVRTATI, KAKO JA, TAKO NADAM SE I ONI KOJI DO SAD OD VAS NISU PROCITALI JEDAN PRISTOJAN I PRIJATELJSKI POST NA OVU TEMU.
KOGOD KADGOD wrote:
opet "prepisujes" :lol:
nisi znao sam - pa si nasao citat - a isto je kako sam i napisala bez "velikih slova i crtica" jer ne "prepisujem".
nejse, nema svrhe, eskivira uporno, jadnik...
Oko sokolovo sve primjeti :D
Ne "primjeti" bas sve... Nisam rekla da necu "odgovoriti" nego se necu "osvrtati" tj. uzimati ih za ozbiljno.

Ovim dakle, sam priznajes da je taj komentar bio GLUP i NERELEVANTAN :) .
- Znaci nije "nesvjesno" skretanje s teme, nego jednostavno NEMAS odgovora. :D

I rest my case... 8-)
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#219

Post by black »

obrati paznju na text markiran crvenim..i skontaj sama 8-)
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#220

Post by Razmjeran »

KOGOD KADGOD wrote:
Razmjeran wrote:
black wrote:
Oko sokolovo sve primjeti :D
Ne "primjeti" bas sve... Nisam rekla da necu "odgovoriti" nego se necu "osvrtati" tj. uzimati ih za ozbiljno.

Ovim dakle, sam priznajes da je taj komentar bio GLUP i NERELEVANTAN :) .
- Znaci nije "nesvjesno" skretanje s teme, nego jednostavno NEMAS odgovora. :D

I rest my case... 8-)
:lol: :lol: :lol:

Prosu se ti ko riza u redu prema mjesnoj zajednici Pofalici :D
Pogledaj to sto ti je black Markirao crvenim slovima,dobro pogledaj,svoj demant sa tim dole meni upuceno jadnik

Boze moj sto se ismija,na hajr i na dobro i jos napisa i ovaj citat

Ovim dakle, sam priznajes da je taj komentar bio GLUP i NERELEVANTAN :) :lol: :lol:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#221

Post by pitt »

Ovim dakle, sam priznajes da je taj komentar bio GLUP i NERELEVANTAN
Eh ti si expert u tim oblastima :D:D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#222

Post by KOGOD KADGOD »

"Muskarci su odgovorni za zene (an-nisaa) i Bog im je dao prednost zato sto ih izdrzavaju svojim imetkom".... (we bi maa enfequu min emwaalihim)
4:34

"Vi ne mozete potpuno jednako postupati prema svojim zenama (an-nisaa) koliko god to zeljeli"...
4:129

U oba ajeta je "zenom" smatra supruga (i tako je trebalo biti prevedeno).

"a dobrocinitelj, bio muskarac ili zena (unthaa), a vjernik je, uci ce u Raj..."
4:124

Kada se termin "zena" koristi opcenito - koristi se drugaciji arapski izraz (unthaa) i prevod je "zena".

Nazalost, prevod na nasem jeziku je takav kakav jeste, i, - dok se ne nadje profesionalni prevodilac koji je upucen u oba jezika podrobno, u filologiju i sintaksu Qur'ana (kao i sposobnost komparacije koristenja odredjenih izraza u razlicitim situacijama sa istim smislom, ili u slicnim situacijama sa razlicitim znacenjem) - do tad se mozemo samo oslanjati na postojece prevode.

Pazljivo i detaljno proucavanje je neophodno, u pitanju nekih vaznijih tema i termina koji imaju veci utisak - i ako se pogresno shvate i posljedice su vece i negativne - jer u Bozijoj Objavi nema "negativnih", "nerealnih" ili "nelogicnih" izjava, i treba se biti veoma oprezno.

Ako nesto (u prevodu) "zvuci" negativno, to je ukaz da je ispravno znacenje promaseno i da to treba dublje i podrobnije provjeriti. Takodje, ako nesto "zvuci" nelogicno, treba posvetiti paznju originalnom arapskom tekstu jer je "nelogicnost" moguca samo neispravnim prevodom.


"A kradljivcu i kradljivci porezite (feqta') saku (dlan) njihovu, neka im to bude kazna za ono sto su ucinili, i opomena od Boga. A Bog je Silan i Mudar.
A onome ko se poslije nedjela svoga pokaje i popravi se - Bog ce sigurno oprostiti. Bog doista prasta i Samilostan je"
5:38-39

".... A kad ga one ugledase, zadivise se ljepoti njegovoj i po rukama (dlanovima) svojim se porezase (qatta'an)*, i rekose "Slava Bogu,(haasha lillahi) ovo nije (samo) ljepotan (besheran), ovo je andjeo plemeniti!"
*mnozina
12:31

Slican primjer ne samo neispravnog prevoda, nego cak i pogresnog shvatanja znacenja od strane tradicionalnih ucenjaka koji, pod utiskom nepouzdanog HADISA o "odsijecanju" sake, razumiju ovaj termin kao "odsijecanje" (iako znaju da je znacenje "porezati") i toliko je pritrasno ubjedjenje da mnogi i ne porede ova dva ajeta iako jasno koriste izraz istog znacenja u razlicitim situacijama.

Takodje, rijeci koje slijede nakon "porezivanja" jasno ukazuju na "opomenu" tj. obiljezje koje ih potsjeca na njihovo djelo. Naredni ajet koji slijedi "porezivanje" kao kaznu, obiljezje i opomenu jasno navodi mogucnost POKAJANJA i POPRAVLJANJA kao i Boziji siguran OPROST - kako bi neko BEZ RUKE mogao da se "popravi" i da posteno zaradjuje ako je osakacen?! Sta moze raditi osakacen?

Obiljezen porezivanjem dlana ili sake na odredjeni nacin koji je svakome "poznat" kao "znak" kradljivca, je vise nego dovoljna kazna,jer ce trebati da se dobro promjeni da bi zadobio/la ponovno povjerenje i zadobio/la priliku da negdje radi.

Posto muslimani (pocetnog doba, kada je Objava shvatana kako treba)znaju za ovaj ajet i za Boziji oprost, i buduci da se i sami nadaju oprostu za svoje grijehe, ako su u mogucnosti, bratu/sestri po vjeri pruze priliku da posteno rade ili im pomognu da nadju posten posao.

Vidjevsi Boziju Milost i nanovo datu priliku da posteno rade, i kada bi ih sejtan naveo na izazovnu misao, dovoljno i je da pogledaju oziljak koji ih potsjeti i na ruzno djelo, i na sramotu kada su "uhvaceni", i na sramotu porezivanja obiljezjem kradljivca kao i na Milost Boziju koji im je oprostio sto su od nekoga uzeli bespravno nesto za sta je ta osoba mozda tesko radila - spoznavsi sve to, oni su jos odlucniji da ostanu posteni i iskreni vjernici.

ODSIJECANJEM ruke (a svjedok sam bila vise puta socijalnim posljedicama tog barbarskog i nepotrebnog cina koji Bog NIJE odredio kao kaznu) se od te osobe stvara osakacena osoba - ogorcena prema Bogu (misleci da je to Boziji zakon) koji je "nemilosrdan" i njegov/njen iman (vjera) oslabi pri cemu postaju jos laksi "ulov" za prokletog sejtana.

I kad bi pokusao da se promjeni i radi posteno - ne moze fakticki nista raditi efikasno kao neko sa obje sake - tako da bi svaki poslodavac prije dao posao slabijoj osobi sa obje ruke nego snaznoj sa JEDNOM, jer poslodavac ocekuje dobro i efikasno obavljen posao za novac koji placa radniku.

Ovo socijalno odbacivanje i izolacija dovodi do jos veceg ogorcenja i razocarenja Bozijom "surovoscu" (jer su ga "u ime Boga" osakatili) - medjutim nesvjestan da je bespravno osakacen, jos vise je ogorcen prema "nepravdi bozijoj" i uskoro, ne moguci da nadje posao, a prosnjom ne moze dovoljno sakupiti (narocito ako ima familiju, sto je najcesce slucaj) prvom ukazanom prilikom - PONOVO UKRADE da bi djeci i zeni nesto donio vise od samo hljeba koji kupi nekoliko naprosenih rijala. Tako nastavi dalje, dok opet ne bude "uhvacen" i ovaj put mu "zakonodavci" daju "izbor" da mu odsjeku drugu saku ili osakacenu ruku do lakta. Obicno se "opredjeli za drugo, ne bi li barem jednu kompletnu ruku imao. Grozota.

Sanse za posten rad su mu sad jos manje, skoro nikakve. Prosi, a vecina onih koji prolaze radije daju pare sirocadima ili bolesnim ljudima nego "ocitom" kradljivcu - socijalna izolacija i odbacivanje je potpuno, nigdje ne nalazi milosrdje i barem priliku da radi koliko-toliko. Postaje teret na drustvenu zajednicu, a sa njim i zena i po nekoliko djece (jer se zenama "nize" klase ne dozvoljava obrazovanje i sto malo moze zaraditi je nedovoljno (jer se za fizicki rad traze snazni muskarci, a za intelektualni posao joj treba obrazovanje).

Ubrzo i ona, od ocaja kako da prehrani djecu (a u "srcu" "islama" fakticki ne postoji socijalna pomoc tj. bejtul-maal) i uskoro pocne ili da se prostituise (sto je aktivan "biznis" narocito pod zastitom crnog vela koji i oci pokriva prozirnom crnom gazom) ili i ona ukrade... I ciklus se ponavlja.

Sada zamislite stotine osakacenih po ulicama...

Mnogi mladi, jaki, zdravi - ali "niza" klasa - mogucnost nalaska posla im je bila mala od rodjenja jer ili nemaju pravo na obrazovanje, ili ih uposle za fakticki "ropsku" platu, tj. plate ih u hrani i nesto novca nakon 15-16 sati fizickog rada.
Ako su i nasli posao, pa POGRIJESILI, uzevsi nesto na sta nemaju prava - odsijecanjem ruke se samo POGORSAVA problem.

Ako nesto"ne zvuci" logicno - treba provjeriti, jer Boziji Zakon NIKAD nije nelogican.
Tradicionalisti precesto daju PREDNOST hadisima IZNAD QUR'ANA iako to ne bi smio da bude slucaj IKADA.


Primjera davanja prednosti hadisima nad Qur'anom i pogresnog shvatanja Qur'ana - kao i NAMJERNOG izvrtanja znacenja ima bezbroj ... Ovo su samo dva.

Dok se pronevjera ogromnih suma novca redovno desava na "visokim" nivoima, ali isti imaju sovoljno para da "podmazu" bilo koga i zadrze i ruku i status...

Bog je Istina, a Istina (haqq) prije ili kasnije nadvlada Laz (baatil)
pisko
Posts: 211
Joined: 31/03/2006 22:04

#223

Post by pisko »

KOGOD@ |Tradicionalisti precesto daju PREDNOST hadisima IZNAD QUR'ANA iako to ne bi smio da bude slucaj IKADA.

Primjera davanja prednosti hadisima nad Qur'anom i pogresnog shvatanja Qur'ana - kao i NAMJERNOG izvrtanja znacenja ima bezbroj ... Ovo su samo dva.

Dok se pronevjera ogromnih suma novca redovno desava na "visokim" nivoima, ali isti imaju sovoljno para da "podmazu" bilo koga i zadrze i ruku i status...|

Oprosti, ali gornja konstatacija je vrhunac gluposti.De, ne bilo ti zahmet, navedi imenom od tih bezbrojnih primjera tradicionalistu koji daje prednost hadisu nad Kur'anom Casnim i koji podrzava lopovluk i nemoral na bilo kojem drustvenom nivou -
ako nista da bar procjenimo je li tip tradicionalista.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#224

Post by KOGOD KADGOD »

Neki zaista ne vide "kraj ociju"...

Primjenjivanje "zakona" ODSIJECANJA ruke na osnovu HADISA umjesto na osnovu Qur'anskog zakona o POREZIVANJU (obiljezavanju) ruke kradljivca je PRIMJER davanja prednosti hadisu NAD Qur'anom.

Primjenjivanje "zakona" KAMENOVANJA za vanbracne odnose na osnovu HADISA umjesto na osnovu Qur'anskog zakona (a koji ne pravi nikakvu razliku medju ozenjenoim i neozenjenim osobama) sto je 100 udaraca bicem (pod uslovom svjedocenja cetiri svjedoka samog akta) je PRIMJER davanja prednosti hadisu NAD Qur'anom.

Ubijanje (apostata) tj. nekoga ko je iz jevrejstva ili hriscanstva i sl., primio Islam - pa se onda vratio na prijasnju religiju (jos uvijek vjerujuci u Boga) je "zakon" zasnovan na hadisu - i to na Muazovoj "pretpostavci" a ne izricitom pripisivanju te izreke Muhammedu, je oprecno tome sta Bog u Qur'anu navodi - a gdje nema ni POMENA o ubijanju takve osobe, nego o Bozijem prokletstvu nad njoj/njemu, kao i oprostu ako se pokaje, i, ako se poslije pokajanja ponovo vrati na prvobitno vjerovanje - Boziji oprost mu se nece podariti - to je dovoljna kazna, Bog ne aze da se ta/j "ubije" - jos jedan PRIMJER davanja prednosti hadisu NAD Qur'anom.

Bez obzira na klasifikaciju nekog hadisa, makar bio SAHIH ili cak Qudsi - Qur'an ima PREDNOST nad bilo kojim drugim izvorom vjerskih zakona jer je svaki drugi izvor podlozan promjeni i pripisivanju neistina kao "izreka" Poslanika, dok je Qur'an ZASTICEN od promjena u cjelosti - osim sure za koju je Uzviseni Bog znao da ce se probati "dopuniti" te na njoj nije stavljen Njegov "muhur" tj. Basmala.

"Dopunjavanjem" sure Tewbah se pokusalo izdici Muhammeda iznad ostalih Poslanika, i u kojoj uspjeli samo DVA "ajeta" dodati - u vezi izuzetnog blagosiljanja Muhammeda oprecno svim drugim ajetima koji govore o jednakosti Poslanika.

Od samog sakupljanja Mushafa u jednu cjelinu u obliku knjige, postojalo je razilazenje u misljenju - medju ashabima, tabiinima, tabatabiinima i kasnijim hafizima i ucenjacima Qur'ana - o validnosti ta dva zadnja ajeta, kao i opca zbunjenost i nepoimanje ZASTO bas ta sura nema Basmalu na pocetku.

Hvala Bogu, On je, pored mnogih drugih, u razlicitim vremenskim periodima, obznanio jos jedno cudesno svojstvo Posljednje Objave na osnovu kojeg je dokazano da ta dva ajeta ne pripadaju tu, i sada je uz pomoc obznane tog matematickog KODA kompletiran Qur'an, Basmala koja se nalazila U tekstu sure stavljena gdje i pripada, na pocetak, i Bog je odrzao obecanje dato da On objavljuje Qur'an i "mi cemo ga prezervirati (sacuvati)" - "MI" ukljucuje meleke i ljude nadahnute Bozijom Inspiracijom.

Naravno da je svaki UMMET zahvalan na Poslaniku ili Vijesniku koji im je Bozijom Voljom ukazao na Pravi Put, ali bez prijethodnih Objava prijethodnim Poslanicima ne bi ni taj ummet bio upucen.

Qur"na JASNO navodi na vise mjesta, a najpoznatija su zadnja dva ajeta sure Baqara, koja cesto pamte djeca u mejtefu a pocinju sa: "Aamener-Rasulu bi maa..." gdje se navode imanski sarti - Vijesnikovog vjerovanja u Boga i sto je od Njega poslato kao i vjernici (sto vjeruju). 2:285-286
- U Boga, Njegove andjele, Njegove Objave, Njegove Vijesnike "mi ne pravimo nikakvu razliku izmedju bilo kojih od Njegovih Vijesnika"... - oni (vjernici) kazu: "cujemo i poslusavamo"..., sto je dalje proslijedjeno molitvom (dovom) kojoj nas Bog poucava (najljepse molitve, tj. DOVE, su one kojima nas je Bog u Objavi poucio kako da mu se obratimo).
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#225

Post by njonjica »

KOGOD KADGOD wrote: Ubijanje (apostata) tj. nekoga ko je iz jevrejstva ili hriscanstva i sl., primio Islam - pa se onda vratio na prijasnju religiju (jos uvijek vjerujuci u Boga) je "zakon" zasnovan na hadisu - i to na Muazovoj "pretpostavci" a ne izricitom pripisivanju te izreke Muhammedu, je oprecno tome sta Bog u Qur'anu navodi - a gdje nema ni POMENA o ubijanju takve osobe, nego o Bozijem prokletstvu nad njoj/njemu, kao i oprostu ako se pokaje, i, ako se poslije pokajanja ponovo vrati na prvobitno vjerovanje - Boziji oprost mu se nece podariti - to je dovoljna kazna, Bog ne aze da se ta/j "ubije" - jos jedan PRIMJER davanja prednosti hadisu NAD Qur'anom.
Vezano za ovaj hadis (Bukhari, Volumen 4, Knjiga 52, Broj 260):

Kako prenosi Ikrima:

„... jer je Poslanik rekao, 'Ako neko (Musliman) napusti svoju religiju, ubijte ga. ' ”
[url]http://www.monteislam.com/index.php?akcion=buhari [url]
Hadisi koje je Buhari prikupio smatraju se vazecim.

Hadis je vrlo jasan i ne mozemo ga posmatrati iz nekoliko uglova, on kaze to sto kaze i nema rasprave.
Medjutim...u Kur'anu (koliko je meni poznato) nigdje nema potvrde ovog hadisa; istina je da se spominje Bozija kazna, ali samo Njegova i to NAKON fizicke smrti osobe koja je to ucinio/la. E sad...ako se osvrnemo na neke postove u kojima se tvrdi da je Islam postojao i prije objave i da se svi ljudi radjaju kao muslimani, postujuci ovaj hadis sve te ljude bi trebalo ubiti jer su presli na drugu vjeru nakon rodjenja...a to bi gospodo, bio najstrasniji genocid od postanka vremena!

Ja mozda suvise "romanticno" shvatam Poslanika as, ali sumnjam da bi on mogao izreci nesto takvo.

Uvijek kada razgovaramo o Islamu zalazemo se za to da je Islam religija mira a ovaj hadis nije u skladu sa tim; sasvim suprotno!

Bez zelje da vrijedjam necije osjecaje niti ubjedjujem u bilo sta; samo iznosim svoje misljenje....
Post Reply