NASTANAK I RAZVOJ LITERATURE HADISA

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#126

Post by SeadBiH »

KOGOD KADGOD wrote: Jedno pitanje, cijenim iskren odgovor...

Jesi li SAM procitao sve tomove Buharije (9), Muslima (4), Ebu Davuda itd, zajedno sa biografijama autora?
Gdje si ti ono zavrsio obrazovanje o islamu? U nekoj sekti ili u nekom misionarskom udruzenju? Ja sam makar studirao Orientalistiku ili kako se to zove Islamologija ovdje na Zapadu pa su mi poznate razne zablude i lazi koje se podmecu Muslimanima! Imamo mi ucene ljude koji su zavrsili u Mekki, Medini, Kairu i koji su procitali i stekli znanje da nam objasnjuju vjeru! Zbog cega mislis da moze svaki papak da prica o islamu? Ovako covjek koji nije zavrsio za doktora se ne usudjuje nekome propisivat lijekove niti nedo Bog izvrsit operaciju a kad se tice islama svak sebi uzima za pravo da prica sta mu je drago! Hvala ljepa, zadrzi ti tvoje "ideje" za sebe, imamo mi naucnike i doktore iz Islama koji nam mogu objasnit sta je ISLAM!
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#127

Post by KOGOD KADGOD »

SeadBiH wrote:
KOGOD KADGOD wrote: Jedno pitanje, cijenim iskren odgovor...

Jesi li SAM procitao sve tomove Buharije (9), Muslima (4), Ebu Davuda itd, zajedno sa biografijama autora?
Gdje si ti ono zavrsio obrazovanje o islamu? U nekoj sekti ili u nekom misionarskom udruzenju? Ja sam makar studirao Orientalistiku ili kako se to zove Islamologija ovdje na Zapadu pa su mi poznate razne zablude i lazi koje se podmecu Muslimanima! Imamo mi ucene ljude koji su zavrsili u Mekki, Medini, Kairu i koji su procitali i stekli znanje da nam objasnjuju vjeru! Zbog cega mislis da moze svaki papak da prica o islamu? Ovako covjek koji nije zavrsio za doktora se ne usudjuje nekome propisivat lijekove niti nedo Bog izvrsit operaciju a kad se tice islama svak sebi uzima za pravo da prica sta mu je drago! Hvala ljepa, zadrzi ti tvoje "ideje" za sebe, imamo mi naucnike i doktore iz Islama koji nam mogu objasnit sta je ISLAM!
Nije potrebno da "galamis" i svaku recenicu propratis usklicnikom, kao i da nazivas "papkom" nekoga koga ni blizu ne poznajes...

Ako si studirao orijentalistiku, onda si upoznat sa saroliko historijom svijeta opcenito a orijenta odredjeno, i svjestan si koliko je puta unistavano skoro kompletno pisano znanje osim memorisanoe Bozije Objave. Upoznat si da historiju pisu pobjednici. Upoznat si koliko i kako je "evolucija" tumacenja islama prezivljavala promjene ovisno o politickom stanju orijenta...

A koje su fakultete pozavrsavali Buhari i Muslim ako mi znas kazati?... nejse.

Uglavnom, ne bih da se tako zalijeces u zakljucke, daj malo vremena i procitaj malo vise, pa mozemo diskutovati.

I nemoj zaboraviti, SVRHA foruma je da se iznesu i razmjenjuju razna misljenja i stavovi, bilo ispravni bilo ne po necijim standardima.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#128

Post by KOGOD KADGOD »

p.s.

Ispirali su meni mozak sa fakulteta u Medini, Mekki (Ummu-l-Qura) i na Al-Azharu, ali moj cilj nije da me se smatra "alimom" i da time zaradjujem, nego iskrena zelja da sluzim samo Bogu i pokorim se Njemu kako je On zadovoljan - pa On dao da shvatim i proucim podrobno i historiju (dijelove koje ne poducavaju na arapskim fakultetima)i vidim malo dalje od manipulisanja masama i nihovom iskrenoscu...

Istina je jedna, a puteva do nje koliko i ljudi, ko trazi cijelu Istinu - naci ce je, ko trazi ono sto ce mu obezbjediti "status" i "postovanje" drugih - nadje sta trazi, Bog svakome daje ono sto im srca zele a On zna srca... i samo On.

Mozemo se sloziti ili ne, svejedno je, opet se mozemo sloziti da vjerujemo Jednog Boga i Njegove Objave, i da nam je to zajednicko, a kako ce neko svakodnevno zivjeti je njegov izbor.

Mir, Milost i Blagoslov Boziji s tobom.
Last edited by KOGOD KADGOD on 31/12/2006 23:39, edited 2 times in total.
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#129

Post by SeadBiH »

KOGOD KADGOD wrote:
SeadBiH wrote:
KOGOD KADGOD wrote: Jedno pitanje, cijenim iskren odgovor...

Jesi li SAM procitao sve tomove Buharije (9), Muslima (4), Ebu Davuda itd, zajedno sa biografijama autora?
Gdje si ti ono zavrsio obrazovanje o islamu? U nekoj sekti ili u nekom misionarskom udruzenju? Ja sam makar studirao Orientalistiku ili kako se to zove Islamologija ovdje na Zapadu pa su mi poznate razne zablude i lazi koje se podmecu Muslimanima! Imamo mi ucene ljude koji su zavrsili u Mekki, Medini, Kairu i koji su procitali i stekli znanje da nam objasnjuju vjeru! Zbog cega mislis da moze svaki papak da prica o islamu? Ovako covjek koji nije zavrsio za doktora se ne usudjuje nekome propisivat lijekove niti nedo Bog izvrsit operaciju a kad se tice islama svak sebi uzima za pravo da prica sta mu je drago! Hvala ljepa, zadrzi ti tvoje "ideje" za sebe, imamo mi naucnike i doktore iz Islama koji nam mogu objasnit sta je ISLAM!
Nije potrebno da "galamis" i svaku recenicu propratis usklicnikom, kao i da nazivas "papkom" nekoga koga ni blizu ne poznajes...

Ako si studirao orijentalistiku, onda si upoznat sa saroliko historijom svijeta opcenito a orijenta odredjeno, i svjestan si koliko je puta unistavano skoro kompletno pisano znanje osim memorisanoe Bozije Objave. Upoznat si da historiju pisu pobjednici. Upoznat si koliko i kako je "evolucija" tumacenja islama prezivljavala promjene ovisno o politickom stanju orijenta...

A koje su fakultete pozavrsavali Buhari i Muslim ako mi znas kazati?... nejse.

Uglavnom, ne bih da se tako zalijeces u zakljucke, daj malo vremena i procitaj malo vise, pa mozemo diskutovati.

I nemoj zaboraviti, SVRHA foruma je da se iznesu i razmjenjuju razna misljenja i stavovi, bilo ispravni bilo ne po necijim standardima.
Kakve ima veze ko pise historiju? Cjelokupna historija islama je osnovana na prihvacanju Sunneta i Hadisa! Koji to naucnici i Muslimani nisu prihvatali Sunnet? Da mozda nije to jedan od osnova Serijatskog prava? Meni djeluju smjesne tvoje izjave i filozofiranje o vjerodostojnosti osoba koje ocigledno ne poznajes. Ti meni savjetujes da procitam vise pa da donesem zakljucak? Nisi mi jos odgovorio koji si fakultet zavrsio? Buhari i Muslim su zavrsili Fakultete kod najvecih ucenjaka tog vremena! Od koga si ti uzeo svoje znanje?
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#130

Post by SeadBiH »

KOGOD KADGOD wrote:p.s.

Ispirali su meni mozak sa fakulteta u Medini, Mekki (Ummu-l-Qura) i na Al-Azharu, ali moj cilj nije da me se smatra "alimom" i da time zaradjujem, nego iskrena zelja da sluzim samo Bogu i pokorim se Njemu kako je On zadovoljan - pa On dao da shvatim i proucim podrobno i historiju (dijelove koje ne poducavaju na arapskim fakultetima)i vidim malo dalje od manipulisanja masama i nihovom iskrenoscu...

Istina je jedna, a puteva do nje koliko i ljudi, ko trazi cijelu Istinu - naci ce je, ko trazi ono sto ce mu obezbjediti "status" i "postovanje" drugih - nadje sta trazi, Bog svakome daje ono sto im srca zele a On zna srca... i samo On.

Mozemo se sloziti ili ne, svejedno je, opet se mozemo sloziti da vjerujemo Jednog Boga i Njegove Objave, i da nam je to zajednicko, a kako ce neko svakodnevno zivjeti je njegov izbor.

Mir, Milost i Blagoslov Boziji s tobom.
Ma da svi mi trebamo da sljedimo nasa srca! Izgleda da su ti nestali argumenti pa pises nebuloze. Zbog cega izmisljas da si eto sad zavrsio u Mekki, Medini, Kairu! Haman ti ni Reis nije ravan! hehe svasta ce covjek cut! Koliko je tebi godina? Sumnjam da si dovoljno star da razumijes neke stvari..
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#131

Post by KOGOD KADGOD »

SeadBiH wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
SeadBiH wrote: Gdje si ti ono zavrsio obrazovanje o islamu? U nekoj sekti ili u nekom misionarskom udruzenju? Ja sam makar studirao Orientalistiku ili kako se to zove Islamologija ovdje na Zapadu pa su mi poznate razne zablude i lazi koje se podmecu Muslimanima! Imamo mi ucene ljude koji su zavrsili u Mekki, Medini, Kairu i koji su procitali i stekli znanje da nam objasnjuju vjeru! Zbog cega mislis da moze svaki papak da prica o islamu? Ovako covjek koji nije zavrsio za doktora se ne usudjuje nekome propisivat lijekove niti nedo Bog izvrsit operaciju a kad se tice islama svak sebi uzima za pravo da prica sta mu je drago! Hvala ljepa, zadrzi ti tvoje "ideje" za sebe, imamo mi naucnike i doktore iz Islama koji nam mogu objasnit sta je ISLAM!
Nije potrebno da "galamis" i svaku recenicu propratis usklicnikom, kao i da nazivas "papkom" nekoga koga ni blizu ne poznajes...

Ako si studirao orijentalistiku, onda si upoznat sa saroliko historijom svijeta opcenito a orijenta odredjeno, i svjestan si koliko je puta unistavano skoro kompletno pisano znanje osim memorisanoe Bozije Objave. Upoznat si da historiju pisu pobjednici. Upoznat si koliko i kako je "evolucija" tumacenja islama prezivljavala promjene ovisno o politickom stanju orijenta...

A koje su fakultete pozavrsavali Buhari i Muslim ako mi znas kazati?... nejse.

Uglavnom, ne bih da se tako zalijeces u zakljucke, daj malo vremena i procitaj malo vise, pa mozemo diskutovati.

I nemoj zaboraviti, SVRHA foruma je da se iznesu i razmjenjuju razna misljenja i stavovi, bilo ispravni bilo ne po necijim standardima.
Kakve ima veze ko pise historiju? Cjelokupna historija islama je osnovana na prihvacanju Sunneta i Hadisa! Koji to naucnici i Muslimani nisu prihvatali Sunnet? Da mozda nije to jedan od osnova Serijatskog prava? Meni djeluju smjesne tvoje izjave i filozofiranje o vjerodostojnosti osoba koje ocigledno ne poznajes. Ti meni savjetujes da procitam vise pa da donesem zakljucak? Nisi mi jos odgovorio koji si fakultet zavrsio? Buhari i Muslim su zavrsili Fakultete kod najvecih ucenjaka tog vremena! Od koga si ti uzeo svoje znanje?
Mislim da procitas vise postova na ovu temu prije nego se zaletis u raspravljanje necega sto je vec diskutovano, da bi se izbjeglo ponavljanje...

I nisu ni Buhari ni Muslim zavrsili "fakultete" jer je Muhammad bin Ismail bin Al-Mughirah al-Buhari iz Khorasana u Zapadnom Turkistanu i "samouk" a Abu-l-Husayyin 'Asakiruddin Muslim b. Hajjaj Al-Qushayri al-Naisaburi "Muslim" iz Nishapura u Indiji - takodje 'samouk" tj. pod nadzorom tadasnjih ucenjaka Turkistana i Indije, i obojica su putovali kasnije sakupljajuci price i pripovjetke o Muhammedu i njemu pripisane izreke - Buhari je tek rodjen 194 god. Hidzre, i poceo putovanja mnogo kasnije, a Muslim takodje oko 206 godina nakon pejgamberove smrti...

Nemoj da se stvaraju losi osjecaji u srcima vjernika, kada to nije ni potrebno a ni Bog time nije zadovoljan... Mir s tobom.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#132

Post by KOGOD KADGOD »

Niko ne tvrdi da su njihove namjere bile lose, ne daj Boze, ali ako pogledas post o tome ko je najvise doprinijeo remecenju literature hadisa naci ces bas dobronamjerne ljude koji su trazili nacina da nepismene mase vise privuku vjeri...

Budi blag i dobrodusan i neces se ogrijesiti ni o ljude a i Bog ce ti oprostiti ono sto iz neznanja kazes ili pomislis, i svima nama isto... ja ti ne zamjerim nista, u svakom slucaju, svaki hajir dunjaluka (fizickog svijeta) i ahireta (nakon ovog) ti zelim a najvise ikhlaas (iskrenost) i al-furqaan (sposobnost razlucivanja istine od neistine, (haqq we baatil)...

p.s. ne prevodim termine sto smatram da ih ne razumijes, nego zato sto mnogo drugih ljudi citaju ove strane
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#133

Post by SeadBiH »

Dr. Jusufa El-Qaradawija, egipatski savremeni, islamski učenjak. Napisao je na stotine knjiga i studija, a najčešće polje njegovog interesovanja je fikh - islamsko pravo. Može se slobodno uvrstiti u “mudžtehide“ (pravne teoretičare) i pored mišljenja nekih učenjaka da su vrata “idžtihada” zatvorena. On je nasljednik velikog islamskog teoretičara Ebu Zehre.

http://www.mm.co.ba/islam/razumijevanje ... art29.html

Sunnet je praktični komentar Kur'ana, i realna i - ujedno - idealna primjena islama jer je Poslanik, s.a.v.s., bio interpretirani Kur'an i otjelovljeni islam. Ovo je snagom svoga intelekta i razbora te zahvaljujuci svom dugogodišnjem življenju uz Poslanika, s.a.v.s., spoznala majka vjernika, Aiša, neka je Bog njome zadovoljan, i to izrazila divnim, stilizovanim riječima kad je bila upitana o moralnom liku Božijeg poslanika, s.a.v.s. Njen je odgovor glasio: "Poslanikov moral je bio Kur'an." (hadis bilježe Muslim, Ahmed, Ebu Davud i En-Nesa'i)

Pa ko hoće da upozna praktični islam sa njegovim karakteristikama i temeljima neka ga upozna do u detalje obrazloženog i utjelovljenog u Vjerovjesničkoj - verbalnoj, praktičnoj i odobravajućoj - tradiciji.

Sveobuhvatan program

Riječ je o programu koji se odlikuje sveobuhvatnošću; programu koji obuhvata ukupni čovjekov život, uzduž, poprijeko i dubinski, tj. po vertikali i horizontali. Kad kažemo uzduž, mislimo na vremensko i vertikalno prostiranje koje obuhvata ljudski život od rođenja do smrti, a u stvari i šire, od prenatalne faze do onoga što slijedi nakon smrti.

Pod širinom podrazumijevamo horizontalno protezanje koje obuhvata sve sfere življenja tako da ga Vjerovjesnička uputa prati u kući, trgovini, džamiji, na putu, na poslu; u odnosu s Bogom, u odnosu sa samim sobom, u ophođenju sa porodicom i kontaktu s drugima - muslimanima i nemuslimanima - sa svima; sa čovjekom, životinjom, mrtvom prirodom. A pod dubinom podrazumijevamo protezanje kroz nivoe Ijudskoga života. Sunnet, naime, obuhvata tijelo, um i duh. On objedinjuje javno i skriveno, uključuje riječi, akte i namjeru.

Uravnotežen program

To je program koji se još odlikuje i uravnoteženošću. On održava ravnotežu između duha i tijela, uma i srca, između ovoga i drugog svijeta, između idealnog i realnog, između teorije i prakse, očekivanog i neočekivanog, slobode i odgovornosti, individualizma i kolektivizma, imitiranja i inovacije. To je srednji put za "Zajednicu sredine".

Zato, kad god bi Poslanik, s.a.v.s., osjetio ili naslutio sklonost svojih ashaba ka pretjerivanju ili nemaru, istog momenta bi ih odlučno vratio u sredinu i upozorio na rezultate fanatizma i nemarnosti. Zato je ukorio onu trojicu što su pitali o njegovu, s.a.v.s., ibadetu pa im se učinilo da je to nedovoljno i nešto čime se njihova žeđ za ibadetom nije mogla zadovoljiti. Jedan od njih je odlučio postiti svaki dan bez prestanka, drugi je odlučio klanjati noću i ne spavati, dok se treći zarekao da neće imati odnosa sa ženom i da se neće ženiti. Kad je čuo za ove njihove odluke, Alejhisselam je rekao: "Ja, zaista, strahujem od Boga više nego svi vi, i najbogobojazniji sam među vama, ali ja i postim i mrsim, klanjam i spavam, i ženim se. Pa ko ne voli moju praksu (sunnet) nije od mene." (hadis je zabilježio El-Bukhari od Enesa)

A kad je vidio pretjerivanje Abdullah b. Amra u postu, klanjanju i učenju Kur'ana, ukorio ga je rekavši: "Zaista tvoje tijelo ima kod tebe pravo (na odmor), i tvoje oko ima kod tebe pravo (na san), i tvoja porodica ima kod tebe pravo (na uživanje i druženje) i tvoji posjetioci imaju kod tebe pravo (da ih ugostiš i sa njima posjediš). Pa daj svakome njegovo pravo!" (hadis bilježi EI-Bukhari u Sahihu: Kitabu-s-savm)

Ostvariv program

Ovaj program je još karakterističan po svojoj jednostavnosti, lahkoći i tolerantnosti. Naš Poslanik, a.s., je u knjigama prethodnih naroda, Tevratu i Indžilu, bio opisan između ostalog i kao onaj "koji će od njih tražiti da čine dobra djela a od odvratnih ih odvraćati; koji će im lijepa jela dozvoliti a ružna im zabraniti; koji će ih tereta i teškoća koje su oni imali osloboditi..". (El-A'raf, 157)

U tradiciji ovog Vjerovjesnika nema ništa što bi ljude dovelo u nezgodnu situaciju u njihovoj vjeri ili ih preopteretilo ovosvjetskim obavezama. Naprotiv, on je bio taj koji je komentarišući Božije riječi "Mi smo te samo kao milost svjetovima poslali" (El-Enbija', 107) o sebi rekao: "Zaista sam ja darovana milost."

Još je kazivao: "Allah me nije poslao da prisiljavam i otežavam, već me poslao da poučavam i olakšavam." (Muslim. Sahih: Kitabu-t-Talaq, br. 1478)

A kad je poslao Ebu Musa'a i Mu'adha u Jemen, dao im je kratku ali veoma sadržajnu preporuku: "Olakšavajte, a ne otežavajte! Obveselite, a ne rastjerujte /odgonite! Jedan drugog slušajte, i ne razilazite se!" (Muttefequn 'alejhi)

Podučavajući svoj Ummet govorio je: "Olakšavajte a ne otežavajte! Obradujte a ne rastjerujte!" A o poruci sa kojom je poslan je znao reći: "Poslan sam sa pravom vjerom, velikodušnom, obazrivom/tolerantnom (hanifijje semha)." (hadis bilježi Et-Taberani od Ebu Umame sa slabim prenosiocem u senedu, kako stoji u Medžme'u-z-zeva'idu (4/302))

Obaveza muslimana prema Sunnetu

Vjerovjesnikova tradicija je dakle detaljan program za život muslimana kao jedinki i društva. Sunnet je, kako smo naglasili, pojašnjeni Kur'an i praktični islam. Sam Poslanik je bio tumačem Kur'ana, utjelovitelj islama riječju, djelom i ponašanjem, dok je bio u društvu, kod kuće i na putu, u snu i na javi, u privatnom i javnom životu, u odnosu prema Bogu i prema ljudima, s rodbinom i daljnjima, s prijateljima i neprijateljima, u miru i ratu, u zdravlju i bolesti.

Obaveza muslimana je da upoznaju ovaj razrađeni poslanički program sa njemu imanentnim osobenostima, sveobuhvatnošću, uravnoteženošću i lahkoćom; s uzvišenim Božanskim, divnim ljudskim i orginalnim, moralnim idejama koje se u njemu pojavljuju u punom sjaju i dolaze do potpunog izražaja. To ih obavezuje da nauče kako da ispravno razumiju časnu Tradiciju i kako da se s njom ophode teoretski i praktično, na način kako su to činile najbolje generacije Ummeta, tj. ashabi i oni koji su ih perfektno slijedili.

Kriza muslimana ovoga vremena je prvenstveno kriza misli i ona po meni prethodi krizi savjesti. Kriza misli se najbolje odražava kroz krizu razumijevanja Sunneta i ophođenja s njim, posebno u nekim strujama islamskog preporoda prema kojima su usmjereni pogledi nade, i od kojih Ummet očekuje mnogo i na istoku i na zapadu. Njihova tragedija nerijetko počinje pogrešnom interpretacijom časnoga Sunneta.
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#134

Post by SeadBiH »

KOGOD KADGOD wrote:Niko ne tvrdi da su njihove namjere bile lose, ne daj Boze, ali ako pogledas post o tome ko je najvise doprinijeo remecenju literature hadisa naci ces bas dobronamjerne ljude koji su trazili nacina da nepismene mase vise privuku vjeri...

Budi blag i dobrodusan i neces se ogrijesiti ni o ljude a i Bog ce ti oprostiti ono sto iz neznanja kazes ili pomislis, i svima nama isto... ja ti ne zamjerim nista, u svakom slucaju, svaki hajir dunjaluka (fizickog svijeta) i ahireta (nakon ovog) ti zelim a najvise ikhlaas (iskrenost) i al-furqaan (sposobnost razlucivanja istine od neistine, (haqq we baatil)...

p.s. ne prevodim termine sto smatram da ih ne razumijes, nego zato sto mnogo drugih ljudi citaju ove strane
Citao sam vas Novi izmjenjeni Kur'an pa mi se zato malo smrklo hehe znaci da budemo jasni! Vi ste protiv Hadisa ali ste isto tako izmjenili Kur'an jer smatrate da su neki dodali djelove iz ljubavi prema Poslanuku s.a.w.s. jer bi ga velicali. Nemoj sada nam pricat kako su ovo sve bila tvoja razmisljanja, ocigledno je da si indoktriran. Tacnije iz Amerike gdje je sjediste tkz. "quranista" ili 19th sect. Dosao si uptravo na ovu stranicu jer znas da ljudi ovdje slabo poznaju islam da bi prosirio smutnju. Eto tebi je 90% muslimana na krivom putu a vi koji cinite 0,000000001 % niste sekta nego ste eto iz Amerike odkrili pravu istinu sa vasim Novo proglasenim poslanikom!
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#135

Post by SeadBiH »

Ovdje se moze nac vise informacija o sektama nastalim po Zapadu, nazalost nas narod slabo poznaje Islam pa su postali plodno tlo njihovom agresivnom misionarstvu! Sad neznam ko je tvoj vodja, ali predpostavljam da je to Rashad Khalifa koji je sebe proglasio Poslanikom! Bio je takodjer optuzen za seksualno zlostavljanje i pedofiliju. Ubijen je 1990 takodjer od jednog sektasa..
http://en.wikipedia.org/wiki/Rashad_Khalifa
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#136

Post by KOGOD KADGOD »

SeadBiH wrote:
KOGOD KADGOD wrote:Niko ne tvrdi da su njihove namjere bile lose, ne daj Boze, ali ako pogledas post o tome ko je najvise doprinijeo remecenju literature hadisa naci ces bas dobronamjerne ljude koji su trazili nacina da nepismene mase vise privuku vjeri...

Budi blag i dobrodusan i neces se ogrijesiti ni o ljude a i Bog ce ti oprostiti ono sto iz neznanja kazes ili pomislis, i svima nama isto... ja ti ne zamjerim nista, u svakom slucaju, svaki hajir dunjaluka (fizickog svijeta) i ahireta (nakon ovog) ti zelim a najvise ikhlaas (iskrenost) i al-furqaan (sposobnost razlucivanja istine od neistine, (haqq we baatil)...

p.s. ne prevodim termine sto smatram da ih ne razumijes, nego zato sto mnogo drugih ljudi citaju ove strane
Citao sam vas Novi izmjenjeni Kur'an pa mi se zato malo smrklo hehe znaci da budemo jasni! Vi ste protiv Hadisa ali ste isto tako izmjenili Kur'an jer smatrate da su neki dodali djelove iz ljubavi prema Poslanuku s.a.w.s. jer bi ga velicali. Nemoj sada nam pricat kako su ovo sve bila tvoja razmisljanja, ocigledno je da si indoktriran. Tacnije iz Amerike gdje je sjediste tkz. "quranista" ili 19th sect. Dosao si uptravo na ovu stranicu jer znas da ljudi ovdje slabo poznaju islam da bi prosirio smutnju. Eto tebi je 90% muslimana na krivom putu a vi koji cinite 0,000000001 % niste sekta nego ste eto iz Amerike odkrili pravu istinu sa vasim Novo proglasenim poslanikom!

Posto si studirao orijentalistiku (ne znam koliko uspjesno) znaces da su zadnja dva ajeta sure Tewbah oduvijek bili objekat neslaganja medju ulemom opcenito, a i na pocetku JEDINO te sure ne stoji "basmala". Dva zadnja ajeta izdizu Muhammeda iznad drugih poslanika i vijesnika - a sto je direktno oprecno mnogim ajetima o jednakosti svih Bozijih poslanika (laa nuferriqu bejne ahamir-rusulih) "mi ne pravimo nikakvu razliku medju Vijesnicima".

Nista nije "promjenjeno" nego se, naprotiv ono sto je bilo promjenjeno i dodato - uklonjeno, jer se napokon, Bozijom miloscu, nasao nacin da se dokaze nepripadanje ta dva ajeta gdje su bila ubacena od strane onih koji su pokusali da izdignu Muhammeda kako su to ucinili narodi prije nas sa svojim Poslanicima - i time Qur'an VRACEN u ORIGINALNI oblik. Nista vise, nista manje.

Bez obzira na to sta ti mislis o tome, ljudi imaju pravo da znaju da postoji i jedinstveno tumacenje islama, koje sjedinjuje sve vjernike i pokorenike Bozijoj Volji (muslimane) - a ne samo ono sto im se do sada pretstavljalo kao "jedino".

Do skora se nije ni poznavalo nista osim "hanefijskog" tumacenja islama (o ovome je vec bila rijec, zato pitam da procitas vise da ne ponavljamo), mada je velika razlika izmedju Imama Ebu-Hanife i "hanefijskog" MEZHEBA, tu razliku ne treba ponovo objasnjavati - sigurno si upoznat sa tim.

Ljudi imaju pravo da budu izlozeni svim tumacenjima vjere ipokornosti Bogu, i sami mogu da shvate i zakljuce koje tumacenje ima najvise smisla i najprogresivnije je - s obzirom da je Posljednja Bozija Objava do kraja postojeceg svijeta - ona je primjenljiva u svakom vremenu i periodu.



Opet zamoljavam da malo vise procitas o tome sta je vec diskutovano i pomenuto, pa da dalje, ako imas nesto da dodas - slobodan si kao i svi mi da iskazes svoj stav.
Zaista nema svrhe prolaziti kroz vec "pokrivene" aspekte ove teme ako nisi hazur da se podrobnije upoznas sa prijasnjim postovima - samo ce se ponavljati ono sto je vec pomenuto.

Tako bi i uvidio da nisam ja, niti iko drugi ko dijeli isto misljenje, "protiv" hadisa - nadji moj stav o tome, jer je pomenut vec toliko puta da ga vise poznaju i oni kojima ova tema nije ni od kakve relevantnosti.

Hvala, i neka nam Bog podari iskrenost i zelju da volimo sve vjernike i zelimo da budu sjedinjeni a ne razjedinjeni na desetine grupa i grupica - a svaka samo i iskljucivo se razlikuje na osnovu nekih hadisa (prica, pripovjedanja) a ne na osnovu Bozije Objave.

I da, puno je vazno ko pise historiju, ne mogu da vjerujem da osoba koja je, kako sam kazes da si, obrazovana i koliko-toliko otvorena uma, moze da izjavi da "nije vazno ko pise historiju" :shock: :?

Vazno je STA je zaista bilo a ne sta neko hoce da drugi vjeruju da je bilo, bez dokaza i bez oslanjanja na autenticne izvore.

Kako malo znaju sunni o shi'ija historiji i obratno?!... Isto stoji i za mnoge pod-grupe u obje te velike sekte. Zaista je o ovome svemu vec govoreno, i nema svrhe ponavljati.

Cijenim i lijepo zamoljavam da se malo podrobnije procita prijasnja diskusija pa tek onda, ako se jos zainteresovano, nastaviti dalje, s hajirom inshallah.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#137

Post by Sarafcina »

Nista nije "promjenjeno" nego se, naprotiv ono sto je bilo promjenjeno i dodato - uklonjeno, jer se napokon, Bozijom miloscu, nasao nacin da se dokaze nepripadanje ta dva ajeta gdje su bila ubacena od strane onih koji su pokusali da izdignu Muhammeda kako su to ucinili narodi prije nas sa svojim Poslanicima - i time Qur'an VRACEN u ORIGINALNI oblik. Nista vise, nista manje.



Jok. samo vi svi muslimani u svijetu nemate pojma i to sto vi slijedite nije Kur'an, nego je Kur'an samo jedna i jedina knjiga i koja nikad i nigdje nije izmijenjena i uvijek je bila originalna i takva ce ostati i logicno je da je to ono sto mi kazemo tacno onako kako mi kazemo. I nikako durgacije.

jasta nego nije
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#138

Post by KOGOD KADGOD »

Sarafcina wrote:
Nista nije "promjenjeno" nego se, naprotiv ono sto je bilo promjenjeno i dodato - uklonjeno, jer se napokon, Bozijom miloscu, nasao nacin da se dokaze nepripadanje ta dva ajeta gdje su bila ubacena od strane onih koji su pokusali da izdignu Muhammeda kako su to ucinili narodi prije nas sa svojim Poslanicima - i time Qur'an VRACEN u ORIGINALNI oblik. Nista vise, nista manje.



Jok. samo vi svi muslimani u svijetu nemate pojma i to sto vi slijedite nije Kur'an, nego je Kur'an samo jedna i jedina knjiga i koja nikad i nigdje nije izmijenjena i uvijek je bila originalna i takva ce ostati i logicno je da je to ono sto mi kazemo tacno onako kako mi kazemo. I nikako durgacije.

jasta nego nije
upitaj malo "ulemu" na koju se oslanjas, o historiji ta dva zadnja ajeta sure Tewbah (ali ne samo nekog sitnog imama sto se jedva dokopao imamluka u lokalnoj dzamiji, nego malo ucenijeg)

- ili jednostavno prosetaj po internetu i nadji historijska zabiljezja - pocni od MAUDUDI-ja, npr, procitaj njegov uvod u sura Tewbah pa sam vidi da se od prvog sakupljanja Qur'ana u jednu knjigu razilazilo u misljenjima u vezi ta dva ajeta...

Bas si jadan, i takvi sto slijepo uzimaju zdravo za gotovo, zao mi te je stvarno, ali Bog upucuje ko ISKRENO trazi Uputu a ne one koji samo traze da svoje misljenje "potvrde" kao "jedino ispravno"...

U pravu su svi donekle, ali se mogu samo oko zajednicke Rijeci sloziti - do tad ce se gloziti.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#139

Post by Sarafcina »

KOGOD KADGOD wrote:
Sarafcina wrote:
Nista nije "promjenjeno" nego se, naprotiv ono sto je bilo promjenjeno i dodato - uklonjeno, jer se napokon, Bozijom miloscu, nasao nacin da se dokaze nepripadanje ta dva ajeta gdje su bila ubacena od strane onih koji su pokusali da izdignu Muhammeda kako su to ucinili narodi prije nas sa svojim Poslanicima - i time Qur'an VRACEN u ORIGINALNI oblik. Nista vise, nista manje.



Jok. samo vi svi muslimani u svijetu nemate pojma i to sto vi slijedite nije Kur'an, nego je Kur'an samo jedna i jedina knjiga i koja nikad i nigdje nije izmijenjena i uvijek je bila originalna i takva ce ostati i logicno je da je to ono sto mi kazemo tacno onako kako mi kazemo. I nikako durgacije.

jasta nego nije
upitaj malo "ulemu" na koju se oslanjas, o historiji ta dva zadnja ajeta sure Tewbah (ali ne samo nekog sitnog imama sto se jedva dokopao imamluka u lokalnoj dzamiji, nego malo ucenijeg)

- ili jednostavno prosetaj po internetu i nadji historijska zabiljezja - pocni od MAUDUDI-ja, npr, procitaj njegov uvod u sura Tewbah pa sam vidi da se od prvog sakupljanja Qur'ana u jednu knjigu razilazilo u misljenjima u vezi ta dva ajeta...

Bas si jadan, i takvi sto slijepo uzimaju zdravo za gotovo, zao mi te je stvarno, ali Bog upucuje ko ISKRENO trazi Uputu a ne one koji samo traze da svoje misljenje "potvrde" kao "jedino ispravno"...

U pravu su svi donekle, ali se mogu samo oko zajednicke Rijeci sloziti - do tad ce se gloziti.

eto samo ti daj citate na koje se oslanjas pa cu opet ako Bog da pokazati da izmisljas...kao sto si izmisljala za ajet o zenama i muskarcima..imnoge druge stvari
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#140

Post by KOGOD KADGOD »

Sarafcina wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
Sarafcina wrote:


Jok. samo vi svi muslimani u svijetu nemate pojma i to sto vi slijedite nije Kur'an, nego je Kur'an samo jedna i jedina knjiga i koja nikad i nigdje nije izmijenjena i uvijek je bila originalna i takva ce ostati i logicno je da je to ono sto mi kazemo tacno onako kako mi kazemo. I nikako durgacije.

jasta nego nije
upitaj malo "ulemu" na koju se oslanjas, o historiji ta dva zadnja ajeta sure Tewbah (ali ne samo nekog sitnog imama sto se jedva dokopao imamluka u lokalnoj dzamiji, nego malo ucenijeg)

- ili jednostavno prosetaj po internetu i nadji historijska zabiljezja - pocni od MAUDUDI-ja, npr, procitaj njegov uvod u sura Tewbah pa sam vidi da se od prvog sakupljanja Qur'ana u jednu knjigu razilazilo u misljenjima u vezi ta dva ajeta...

Bas si jadan, i takvi sto slijepo uzimaju zdravo za gotovo, zao mi te je stvarno, ali Bog upucuje ko ISKRENO trazi Uputu a ne one koji samo traze da svoje misljenje "potvrde" kao "jedino ispravno"...

U pravu su svi donekle, ali se mogu samo oko zajednicke Rijeci sloziti - do tad ce se gloziti.

eto samo ti daj citate na koje se oslanjas pa cu opet ako Bog da pokazati da izmisljas...kao sto si izmisljala za ajet o zenama i muskarcima..imnoge druge stvari
"Izmisljala ajet o zenama i muskarcima"? ili logicno izvela znacenje koje je namjeravano?

Primjer:
"Svaki golub je ptica i ima sposobnost letenja".
Sta se sve logicno moze zakljuciti iz te konstatacije?

- da je golub ptica a ne cetvoronozac ili gmizavac
- da svaka ptica NIJE golub
- da golubova ima vise vrsta (jer rijec "svaki" ukazuje na vise od jednog)
- da je golub "ptica" zato sto "ima sposobnost" da leti, sto ne znaci, ako je povrijedjen i ne moze letjeti - da vise "nije ptica" (jer ima "mogucnost" pod uslovom da je u dobrom stanju)
- da sve sto ima sposobnost letenja nije neophodno ptica
- da svaka ptica nije sposobna da leti mada se ipak smatra pticom jer letenje nije JEDINI kriterij ITD...

Dakle, dovoljno je reci jednu kostataciju i nije POTREBNO dodavati ono sto se LOGICNO moze zakljuciti na osnovu te jedne konstatacije.


Ovo se zove LOGICNO zakljucivanje - Bog nam je dao SPOSOBNOST logicnog zakljucivanja i, kao sto se ocekuje da se oslanjamo na druge date nam sposobnosti (pismenost, nepristrasnost, inteligentno konstatovanje, sposobnost da razlucimo moguce od nemoguceg ili smisao od besmislice itd.) - tako se od nas ocekuje da koristimo i sposobnost LOGICNOG razmisljanja da bi sto dublje i bolje shvatili znacenje Bozije Objave (kao i opcenito filozofske aspekte koji nam zivot i postojanje cine shvatljivijim)...

Mozemo samo prihvatiti to kao "kompliment" da nas Bog smatra dovoljno inteligentnim da nam se ne mora "crtati" (mada se mnogima izgleda treba) jer On nas je stvorio i zna nase kapacitete i ogranicenja bolje nego mi sami tako da nemamo "izgovora", narocito ne danas, u vremenu kada je skoro svakome dostupna informacija i obrazovanje, bez cenzure i ogranicavanja (kako se do skora cinilo sa znanjem i literaturom koja ga je sadrzavala, "ta i ta knjiga nije prihvatljiva - nece se uciniti dostupnom, a ta i ta je "podobna" i sto vise je treba prosiriti"...)

Cak se i stampanje Qur'ana pokusalo sprijeciti, u vrijeme kada su samo bogati mogli da si priuste katiba (pisara) da im prekopira Mushaf, a kada prosjecno kucanstvo NIJE imalo ni kopiju Qur'ana nego su se samo oslanjali na ono sto im je lokalni "ucenjak" smatrao za "potrebnim" da znaju.

Kada je nadjen nacin da se kopije naprave u velikom broju uz pomoc stamparskih masina "ulema" (tadasnjeg Turskog sultanata) je izdala "fetvu" da je "haram" stampati kopije Qur'ana jer je to "nepostivanje" Bozije Rijeci!?...

A to je bilo relativno nedavno, kada ljudi nisu mogli iamti pristup Qur'anu - sta be se moglo reci za prevode i znacenja na drugim jezicima, ili toliko "uzdignute" hadise koji se bukvalno dizu na nivo (estagfirullah) Bozije Objave, tj. da je hadis "naporedo" Qur'anu?!

Sakupljene hadise od strane Buharija i drugih su mnogo kasnije DRUGI ljudi sastavljali u cjeline a tek MNOGO kasnije stampali u vecem broju.

Evo malo LOGIKE ponovo: navodno, Buhari je sakupio preko 300 000 hadisa, od kojih je navodno memorisao 200 000 a za svoju zbirku odabrao 7275 kao "sahaih" tj "jakih"... hmmm.

Rodjen je 194 g. nakon Hidzre (i to u Turkistanu, Khorasan), a umro 256 g.a.h. - 62 godine.

Neka je prvih 15 (da kazemo da je bio izuzetno poametan) proveo kao i sva djeca, i u 16-oj poceo podrobnije uciti od lokalne "uleme" (otac mu je rano umro, navodno je sa 16 otisao u Mekku, mada je nedokazano s obzirom na finansije) i tamo proveo par godina uceci arapski (nakon 2 godine otisao je u Medinu) uceci od "ucevnijih" - sve zajedno je tamo proveo samo SEST godina, vecinom u Hidzazu (a znamo ko je iz Hidzaza, Muhammed ibn abdu-l-Wahhab).

Znaci sa 22 godine je napustio Hidzaz, otisao u Basru (danasnji Iraq) pa u Egipat i Siriju (I SVE OVO BEZ AVIONA, BEZ AUTOMOBILA, ILI BILO KOJEG PREVOZNOG SRETSTVA BRZEG OD KAMILE ILI KONJA)i vratio se u Bagdad (Iraq).

300 000 hadisa!? Na kamili u nekoliko godina?!

Neka je svaki hefte po JEDAN "nasao" (jer bi hefta tebala samo od Mekke do Medine a kamoli u druge zemlje) to je 300 000 HEFTI!? preko 5000 godina!?

Neka je 10 hefticno "nasao" to je opet 30 000 hefti! 52 hefte godisnje izadje 572 GODINE!

A cijeli zivot mu je trajao 62?!

Neka bude da je 100 hadisa svake hefte nasao, to je 3000 hefti trebalo bi mu preko 57 godina - a poznate su price gdje je, navodno, putovao mjesecima da nadje i provjeri samo JEDAN hadis, - opet je nerealno.

Neka bude da je nasao 20 hefticno - opet bi trebalo skoro 29 godina da nista drugo ne radi vec samo sakuplja hadise a kamoli uci napamet i jos "probere" koji je "jak" - a uz te hadise je navodno nalazio i pmatio "kompletne" lance prenosilaca!? -

Da je samo hadise sakupljao svo to vrijeme sa pamcenjem lanca prenosilaca i da uopste nije Qur'an ucio i proucavao - a sto sumnjam jer je Qur'an bilo vaznije zapamtiti nego price i pripovjetke - ne bi logicno bilo moguce da je postigao to sto mu se pripisuje.

Posto ni povezivanje knjiga nije bilo pristupacno svakome, i njegove sakupljene price su bile zapisane na komadima papira (koji nije bilo lahko naci) tri put debljeg od danasnjeg - trebalo bi mu nekoliko kamila da samo nosi sve to, jer nije logicno da bi se potpuno oslanjao na svoje pamcenje, narocito uz svaku pricu dodatno puna imena po dvadesetak prenosilaca!?

Pa zar nam treba digitron da shvatimo da je njegovo sakupljanje hadisa (koliko god mu je nijjet bio dobar) PREPUHANO VAN SVIH PROPORCIJA od strane onih koji su imali za cilj da ljude sto vise vezu za kojekakve obicaje, da ih udalje od Objave i da im "obezbijede" vise nego dovoljno razloga da se medjusobno gloze i svadjaju oko toga koji je hadis "jaci" i autenticniji...

Dovoljno je procitati samo Beheshti Zewar (Nebeski Ukrasi) da se kosa digne na glavi od gluposti (a u Pakistanu i Indiji, kao i kojekuda gdje se rasirio Tablighi Dzemaat se ta knjiga pored Tablighi Nisaab drugi naslov Fazail-Amaal iskljucivo koristi za svakodnevno zivljenje "dobrog muslimana" dok se Qur'an uci samo na arapskom tedzvidu bez razumijevanja) Samo u te dvije zemlje, da ne brojimo ostale, nalazi se preko 200 miliona muslimana...

Arapi nikada nisu dali prednost ne-arapima ni u cemu - samo Buharija, koji je "khaaridz" (stranac) i Muslim (indijac) sa jos po kojeg "alima" koji odgovara njihovim ciljevima, prihavataju za "priznate" ucenjake - zasto?

Zato sto je ODGOVARALO odredjenim politickim strankama da iskoriste MIT koji je nastao oko sakupljanja hadisa (pita li se iko ZASTO se arapski ucenjaci nisu zauzeli da proputuju svijet da sakupljaju hadise? - jer su znali da je to nepozeljno i nemoguce autenticno postici nakon 200 godina usmenog prepricavanja) - pa se nasli muslimani drugih zemalja, koji su inace skloni uzdizanju Poslanika jer se svuda oko njih druge religije "dice" svojim poslanicima i njihovom izuzetnoscu, da dokazu da "i mi konja za trku imamo" - bez poimanja da bi se njihovo nastojanje da sto vise saznaju o svom Poslaniku moglo zloupotrijebiti mnogo kasnije, kada oni nisu tu da zastite svoje stavove i kazu "nisam ja memorisao 200 000 hadisa, niti sam izabrao taj i taj" ili "taj i taj hadis nije trebao biti prihvacen jer je oprecan Qur'anu" i slicno - radilo se sta se htjelo sa sakupljenim zbirkama - a KO je BIRAO sakupljene (jer Buhari nije dozivio "izdavanje" svoje zbirke) i ko je "odlucivao" sta ce se a sta nece ukljuciti - to niko ne zna niti pita.

RAZMISLIMO malo, provjerimo, koristimo svoj RAZUM, a ne kao ovce samo za ovnom hodati - kud svi turci tu i mali Mujo...

Na pocetku Buharijine zbirke (ako je uopste njegova) se izricito naglasava da je "rodjen u vrijeme kada je Hadis bio falsifikovan (forged), bilo da se ugodi vladarima ili kraljevima ili da se koruptira religija Islama"... (The Translation of the Meanings of Sahih Al-Bukhari Arabic-English, Vol.I, by Muhammad Muhsin Khan, Islamic Univesity Al-Medina Al-Munawwara)... Sve zajedno IX volumena...

Moguca historija i to falicne autenticnosti ali niposto izvor vjerskih zakona i pravila...

PA,

"Koje pripovijedanje (HADIS) osim Bozijeg i Njegove Objave oni podrzavaju?" (45:6)

"Qur'an nije izmisjleno pripovjedanje (HADIS).... sve u njemu je detaljno" (12:111)

"Neki ljudi podrzavaju prazna pripovijedanja (HADIS) da bi druge odvukli sa Bozijeg Puta" (31:6)

"Jedina tradicija (SUNNA) za slijediti je Bozija Tradicija (SUNNA)" (17:77, 33:62, 48:23, 6:114)

..... RAZUM je Boziji dar, duzni smo ga koristiti...

Pogledajmo arapski tekst, nije tesko uvidjeti gdje se prevodi pogresno koriste da bi odgovarali vec ustaljenim pricama i pravilima...

PONAVLJAM: hadisi, price, imaju historijsko-informativni znacaj, ali ne TREBAJU biti OSNOV VJERSKIH ZAKONA jer to NISU.

Shvatice oni koji ISKRENO zele ISTINU i pred Bogom skruseno stoje i mole za Uputu i snagu da prihvate Istinu makar se pokazalo da smo vecinu svog zivota proveli vjerujuci polu-istine i natruhe - najteze je prestati lagati SEBI i prestati nalazenje izgovora za svoje postupke kriveci druge - sta smo do sad znali i vjerovali je ishod onoga cemu smo bili izlozeni - ali kada nam je predocena prilika da provjerimo istinitost toga - na nama je da je iskoristimo - da barem POKUSAMO OTVORENA UMA da sagledamo "drugu stranu medalje" i uporedimo sve stavove, izvucemo najbolje i najpozitivnije iz svih a odbacimo natruhe i neistine sa Bozijom Pomocu i Uputom....
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#141

Post by Razmjeran »

Samo cu jednom recenicom odgovoriti ovoj iznad...

Hadis:Kad zene dodju na vlast,bolje biti ispod zemlje nego na zemlji..

Previse si sebi dala,da trosis znanje-neznanje..
Neosporavam tvoj kvalitet,ali kad imami i Ulema budu "Zene" (a nece nikad) soli nam pamet i javi mi kad je hutba,da te pomno slusam...Svasta...
Zena u ulozi muskarca,mozda bi trebalo forum podjelit,da muski spadaju u saf sa muskim zene sa zenama(kao u Dzamiji) da se nemjesamo,zajedno sa mirisima :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#142

Post by KOGOD KADGOD »

Razmjeran wrote:Samo cu jednom recenicom odgovoriti ovoj iznad...

Hadis:Kad zene dodju na vlast,bolje biti ispod zemlje nego na zemlji..

Previse si sebi dala,da trosis znanje-neznanje..
Neosporavam tvoj kvalitet,ali kad imami i Ulema budu "Zene" (a nece nikad) soli nam pamet i javi mi kad je hutba,da te pomno slusam...Svasta...
Zena u ulozi muskarca,mozda bi trebalo forum podjelit,da muski spadaju u saf sa muskim zene sa zenama(kao u Dzamiji) da se nemjesamo,zajedno sa mirisima :D
Evo, zivi dokaz zasto su se izmislili hadisi koji zene guraju u "drugi plan", jednu sektu ispred druge i sl.

Ovo gore je sazet PREVOD iz Uvoda u Bohari zbirku, kao i sazet prevod alima za koje se samo Bogu licno divim sto im je dao takvu iskrenost i snagu vjere u njega i Njegovu Rijec, da se suprotsrave mitu izgradjenom oko hadisa.

Ako ti ovo "nema smisla" kako bi TI objasnio 300 000 hadisa, navodno, sakupljenih od JEDNE osobe u toku petnaestak godina njegovih putovanja?

Ova cifra nije "moja ideja" nego opcepoznata i pripisana Buhariju, pomenuta u uvodu zbirke, kao i to da je uz SVAKI od 3700+ hadisa koje je, navodno, odabrao za ovu zbirku klanjao prije zapisivanja po dva rekata nafile namaza sto je oko 150 rekata hefticno za godinu dana, ili na pet godina 30 rekata hefticno samo uz zapisivanje hadisa, da ne ubrajamo obavezni namaz i (posto se smatra "sunnetom" mnogo vise) preko toga neobavezni namaz - a sve kako smo vec izracunali, da nije nista drugo radio, nego samo hadise sakupljao - a u obracunato vrijeme nije ubrojeno 1/3 zivota (u prosjeku 8 sati dnevno) koju prosjecan covjek provede spavajuci i odmarajuci se.

Mi danas imamo vec otstampane i sakupljene knjige, na raspolaganju, i sama sam nezasitni citalac i slusalac,(a Bog me je nadario izuzetnom brzinom citanja i pamcenja, elhamdulillah, to sam vec pomenula ranije) i ne ubrajam stotine knjiga od svoje 5-te godine (od 2-ge slikovnice) do 19-te - samo ubrajam one, od tog doba, religioznog i vjerskog karaktera (nauka ukljucena) - a opet ne mogu reci da sam u zadnjih 20 godina (prosj. 1040 hefti) procitala vise od 1000 raznih knjiga - sto u formalnim studijama i mnogo vise i raznovrsnije u privatnom vremenu) i tekstova - a po koje nisam morala nikud daleko na kamili putovati niti ih pisati, samo CITATI, "prosijavati" i primjenjivati.

Najznacajnije su: KOMPLETNA Biblija x2 (Stari i Novi zavjet)- koju bi svaki Musliman trebao da procita s obzirom da "vjeruje" u prijasnje Objave i lahko ce razluciti sta je dio Objave a sta dodate price (hadisi); Qur'an (arapski kao i prevod svake godine barem jednom); Kompletan Sahih Buhari IX vol; Muslim IV vol; Tefsir Ibn Kathir X vol (skraceni); i ogroman broj drugih, vecinu u svom posjedu (sa muzem imam od pocetka "dogovor" da mi umjesto nakita kupuje knjige) a oko 1/3 posudjenih - plus internet sajtovi, (mada sam prosle godine odnijela preko pola knjiga u obliznju dzamiju i u Udruzenje Teozofa).

Ovo NIJE nikakvo "hvalisanje", i postedite me takvih glupih komentara, sigurna sam da su drugi mnogo nacitaniji od mene, samo poredjenja radi ovo navodim s obzirom da nisam bila prinudjena da proputujem svijet knjiga radi (putovala sam i kupovala usput knjige ali ne po jedan hadis)i to mnogo brzim sratstvima nego su postojala u vrijeme cijenjenih sakupljaca hadisa.

Ako imas neke ARGUMENTE iznesi, a ne samo opaske i besmislene "razloge" zasto se ne slazes - daj mi iznesi (i svima koji citaju) argumente, premise i logicne zakljucke na osnovu kojih smatras da je "pogresno" razmisljati drugacije od zavedene vecine (ciji sam dio i sama bila)?

I ako si imalo upucen, a ne izgleda da jesi, mnogi profesori islamskih nauka sa fakulteta u Egiptu, Jordanu, Siriji, Kuwajtu i drugim mjestima (gdje nije po DRZAVNOM ZAKONU kao u S.A. i Iranu, primorano ono sto nije obavezno pa se "pokrivaju" sve htjele ne htjele i svi muskarci nose na isti nacin htjeli-ne htjeli) - dakle mnogi profesori su ZENE i ti i ja im u poznavanju islama opcenito i historije narocito ne mozemo ni "cipele ocistiti" - i kada ih sretnes (a nikad ih beli nisi sretao) vidis da ni jedna ne nosi tako prepuhano "obaveznu" mahramu je NIJE obavezna, i razgovaraju sa kolegama profesorima bez profesionalnog ustrucavanja da ne nabrajam, jednostavno hadis ne smatraju izvorom vjerskih zakona - to se cini samo u nekim zemljama i zaostalim sektama - a druge neuke je lahko "ubjediti" da je nesto "obavezno" - kada bolje ne znaju. Vecina zena na Istoku, ako ih pitas zasto nose mahramu ili dzilbab odgovore "takav je nas obicaj, sve zene u nas tako nose, narocito starije" a i vecina muskaraca nosi tradicionalnu mahramu sa "prstenom" koji je drzi na mjestu - oba spola sunca radi.

Nas narod je SELEKTIVNO izlagan samo odredjenim "skolama misljenja" stoljecima i za to se mozemo "zahvaliti" muskoj "ulemi" koji su birali tumacenja koja su odgovarala mentalitetu Balkana - jer su tako nailazili na bolje i lakse prihatanje (s obzirom na historiju barbarskog tretiranja zena u nasim krajevima do 20-og stoljeca).

Iskreno reci, da li hoces da o vjeri cujes ono sto tebi "pase" da cujes i "znas" - ili zelis da znas ISTINSKI kako je nas Gospodar Zadovoljan i kako je On namjerio da se vjera shvati? - Ja zelim ovo drugo, i nakon nekoliko godina, jos otkrivam i razlucujem sta je sta, toliko je sve izmijesano, ne desava se preko noci - prolazla sam kroz iste sumnje i strahove koji su nam utjerali u kosti tradicionalisti o "obavezi" slijedjenja hadisa, trazila, molila, plakala u samoci od ocaja zar nakon sto sam nasla vjeru u avrsenosti - zar da budem tako prevarena i opet moram da tragam i prosijavam? - ali ko je odlucan na putu Spoznaje nece se ustezati da prizna pogresku niti da prihvati Istinu sta god "ljudi kazali" - ne desava se "preko noci" ali ako smo uporni i iskreni - Svjetlo Vjere kada se raspali u srcu i snaga ubjedjenja van svake sumnje - je dovoljna "nagrada"...

Nikad necemo dovoljno Bogu zahvaliti niti Ga obozavati kako jemu pripada pravo - ali barem smo pokusali i izabrali Njegov direktan, prav Put iznad puteva i staza koje vode naokolo i bespotrebno uzimaju dragocjeno vrijeme i cine dozvoljenim sto On nije dozvolio i cine zabranjenim sto On nije zabranio...

Samom premisom da je Bog "izdigao muskarce" iznad zena (bez ikakvih preduslova i razloga) bi vodile u zakljucak da ili On nije PRAVEDAN - sto je nemoguce - ili da su Njegovu Pravednost i Volju zapostavili muski "zastupnici vjere" i, kao sto insan cesto cini, - na svoju vodenicu vodu navodili?

Nemoj se sa mnom "raspravljati" - okreni se Gospodaru ISKRENO jer mozes lagati sebi i drugima ali Njemu ne - i od Njega iskreno trazi Uputu ako ti je ZAISTA stalo da znas Istinu - a ne samo da kusas cime te "pitaju" oni sto biraju sta "treba" da znas a sta ne.

Svaki insan je duzan da SAM izabere da se pokori Bogu i da Ga spozna - ne zato sto je rodjen u muslimansku familiju, nego sto mora preci svoj duhovni put spoznaje kada preispituje ono sto su ga ucili i sam trazi da li je to cijela Istia ili samo njen dio... Tek nakon duhovnog preispitivanja i samovoljnog pokorenja Bogu iz RAZUMIJEVANJA a ne zato sto su mu ocevi bili muslimani - tek tada se moze nazvati pravim vjernikom i pokorenikom Bozijoj Volji.

Kada bih se oslanjala na hadise, mogla bih ti nabrojati najmanje pedesetak stvari dnevno koje "pogresno" ili "neispravno" radis kada bi te samo jedan dan posmatrala - to NIJE islam, to je paranoja stvorena od strane onih koji bi da uprevljaju zivotima drugih...
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#143

Post by Razmjeran »

Kad bi ti dovoljno vjerovala u Allaha dz.s. manje bi pricala,(tj pisala)

Mudrost je u sutnji,ko puno prica( u tvom slucaju pise) taj puno i grijesi..Neomalavazam tvoje stavove i greske i vjerujem u samo Jednog Boga,i Kur'an mi je sveta knjiga.
A ti ako i dalje ces nastaviti komunikaciju i ako sebi dajes na znanje da si Alim,Imam,Ucitelj,to je tvoj VELIKI problem...
Pojavit ce se 30 laznih Poslanika,medju njima(zena)
A vidim da imas puno vremena za tastature...
Pitanje,ako si porodicna majka,zena ili djevojka,dali osim sto ovde pises,i ukucane,prijatelje koji budu u dodiru sa tobom isto ovako savjetujes ili to stoji samo za nas forumase :D

Hadis:Hodat ce covjek na Sudnjem danu,oko svoje utrobe,reveci kao Magarac jer je "Upucivao i poducavao druge" a i sam to nije radio

Ako ikad bude Imam,Alim koji drzi hutbu,vodi namaz "Zena",zovi me na hutbu

Tvrda si za shvatiti,muskarac nije uzdignut iznad zene,ali je na VECEM stepenu...
Svjedok ako se uzima u obzir mjerilo je 2 muskarca ili jedan muskarac i 2 zene,sto ti vjerovatno znas.Isto tako je ostavstina,naslijedje
Muska glava dobija polovinu,ako su u pitanju dvojke,a ako su u pitanju 3(1 muskarac i 2 zene) i to vjerovatno znas.Isto tako znas da NEMA nijedne zene,nije bila niti ce biti Poslanika niti postoji zena Imam,
uz to isto znas da je Adam prvi stvoren,a od njegovo rebra Hava(koja je potpomognuta Sejtanom)izvela i sebe i Adema iz dzeneta(uz prethodno upozorenje dragog Allaha dz.s.
Uz to par puta sam dozivio napade rjecima od tvoje strane(ne psovke klasicne) ali eto,a covjek koji se koristi tim zargonom,nemoze drzati govor,barem meni.
Nemoj mi se sikirikiti,sta znas ko sam :D [/b]
Last edited by Razmjeran on 04/01/2007 16:39, edited 1 time in total.
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#144

Post by SeadBiH »

Razmjeran wrote:Kad bi ti dovoljno vjerovala u Allaha dz.s. manje bi pricala,(tj pisala)

Mudrost je u sutnji,ko puno prica( u tvom slucaju pise) taj puno i grijesi..Neomalavazam tvoje stavove i greske i vjerujem u samo Jednog Boga,i Kur'an mi je sveta knjiga.
A ti ako i dalje ces nastaviti komunikaciju i ako sebi dajes na znanje da si Alim,Imam,Ucitelj,to je tvoj VELIKI problem...
Pojavit ce se 30 laznih Poslanika,medju njima(zena)
A vidim da imas puno vremena za tastature...
Pitanje,ako si porodicna majka,zena ili djevojka,dali osim sto ovde pises,i ukucane,prijatelje koji budu u dodiru sa tobom isto ovako savjetujes ili to stoji samo za nas forumase :D

Hadis:Hodat ce covjek na Sudnjem danu,oko svoje utrobe,reveci kao Magarac jer je "Upucivao i poducavao druge" a i sam to nije radio

Ako ikad bude Imam,Alim koji drzi hutbu,vodi namaz "Zena",zovi me na hutbu


Upravo se to i desilo, zena je predvodila hutbu! Pogodi gdje? Da, da upravo tako u Americi, srcu islama.. :-) Ne samo sto je predvodila Hutbu nego je to uradila u crkvi! Ona je takodjer pripadnik ovoj novoj sekti "quranisti" koji napadaju Hadise i Sunnet Poslanika s.a.w.s. Svak ti je danas ucen pa zeli da prilagodi sebi vjeru iako je Allah objavio u Kur'anu da nam je usavrsio vjeru, neki dodaju feminizam, modernizam i neznam jos kakve -izmove da bi islam odgovarao njihovim prohtjevima! To se nece desiti jer Allah cuva ovu vjeru, uprkos pokusajima da se unese smutnja, prepravljanjem Kur'ana ubacivanjem stvari koje je svakom jasno da nisu od islam!
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#145

Post by Razmjeran »

SeadBiH wrote:
Razmjeran wrote:Kad bi ti dovoljno vjerovala u Allaha dz.s. manje bi pricala,(tj pisala)

Mudrost je u sutnji,ko puno prica( u tvom slucaju pise) taj puno i grijesi..Neomalavazam tvoje stavove i greske i vjerujem u samo Jednog Boga,i Kur'an mi je sveta knjiga.
A ti ako i dalje ces nastaviti komunikaciju i ako sebi dajes na znanje da si Alim,Imam,Ucitelj,to je tvoj VELIKI problem...
Pojavit ce se 30 laznih Poslanika,medju njima(zena)
A vidim da imas puno vremena za tastature...
Pitanje,ako si porodicna majka,zena ili djevojka,dali osim sto ovde pises,i ukucane,prijatelje koji budu u dodiru sa tobom isto ovako savjetujes ili to stoji samo za nas forumase :D

Hadis:Hodat ce covjek na Sudnjem danu,oko svoje utrobe,reveci kao Magarac jer je "Upucivao i poducavao druge" a i sam to nije radio

Ako ikad bude Imam,Alim koji drzi hutbu,vodi namaz "Zena",zovi me na hutbu


Upravo se to i desilo, zena je predvodila hutbu! Pogodi gdje? Da, da upravo tako u Americi, srcu islama.. :-) Ne samo sto je predvodila Hutbu nego je to uradila u crkvi! Ona je takodjer pripadnik ovoj novoj sekti "quranisti" koji napadaju Hadise i Sunnet Poslanika s.a.w.s. Svak ti je danas ucen pa zeli da prilagodi sebi vjeru iako je Allah objavio u Kur'anu da nam je usavrsio vjeru, neki dodaju feminizam, modernizam i neznam jos kakve -izmove da bi islam odgovarao njihovim prohtjevima! To se nece desiti jer Allah cuva ovu vjeru, uprkos pokusajima da se unese smutnja, prepravljanjem Kur'ana ubacivanjem stvari koje je svakom jasno da nisu od islam!
Da nas dragi Allah dz.s. zastiti od njih,da nam srca ispuni Dini Islamom,istinom i samo istinom,da one koji smutnju i zulum prave,udalji od samih nas i vjere Islam Amin!!!
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#146

Post by njonjica »

Razmjeran wrote:Samo cu jednom recenicom odgovoriti ovoj iznad...

Hadis:Kad zene dodju na vlast,bolje biti ispod zemlje nego na zemlji..

Previse si sebi dala,da trosis znanje-neznanje..
Neosporavam tvoj kvalitet,ali kad imami i Ulema budu "Zene" (a nece nikad) soli nam pamet i javi mi kad je hutba,da te pomno slusam...Svasta...
Zena u ulozi muskarca,mozda bi trebalo forum podjelit,da muski spadaju u saf sa muskim zene sa zenama(kao u Dzamiji) da se nemjesamo,zajedno sa mirisima :D
Neukusno, ali bas krajnje....
Ko si pa TI da kazes nekom sta moze i smije misliti?

Mogla bih jos o ovome, ali moj krajnji utisak nakon citanja tvojih postova je sljedeci:
tebe je kolega, neka dobro "nagazila"....(rijec pod navodnicima je takva jer bi zaista bilo neuljudno da umjesto srednjeg "a" pise "u") :D

Nego, ziv bio, de ohladi malo....
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#147

Post by NIN »

njonjica wrote:
Razmjeran wrote:Samo cu jednom recenicom odgovoriti ovoj iznad...

Hadis:Kad zene dodju na vlast,bolje biti ispod zemlje nego na zemlji..

Previse si sebi dala,da trosis znanje-neznanje..
Neosporavam tvoj kvalitet,ali kad imami i Ulema budu "Zene" (a nece nikad) soli nam pamet i javi mi kad je hutba,da te pomno slusam...Svasta...
Zena u ulozi muskarca,mozda bi trebalo forum podjelit,da muski spadaju u saf sa muskim zene sa zenama(kao u Dzamiji) da se nemjesamo,zajedno sa mirisima :D
Neukusno, ali bas krajnje....
Ko si pa TI da kazes nekom sta moze i smije misliti?

Mogla bih jos o ovome, ali moj krajnji utisak nakon citanja tvojih postova je sljedeci:
tebe je kolega, neka dobro "nagazila"....(rijec pod navodnicima je takva jer bi zaista bilo neuljudno da umjesto srednjeg "a" pise "u") :D

Nego, ziv bio, de ohladi malo....
Ma, momak ima problema i potrebna mu je strucna pomoc! Ovakvi karakteri su desert za psihoanaliticare. :)

Pozdrav...
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#148

Post by Razmjeran »

NIN wrote:
njonjica wrote:
Razmjeran wrote:Samo cu jednom recenicom odgovoriti ovoj iznad...

Hadis:Kad zene dodju na vlast,bolje biti ispod zemlje nego na zemlji..

Previse si sebi dala,da trosis znanje-neznanje..
Neosporavam tvoj kvalitet,ali kad imami i Ulema budu "Zene" (a nece nikad) soli nam pamet i javi mi kad je hutba,da te pomno slusam...Svasta...
Zena u ulozi muskarca,mozda bi trebalo forum podjelit,da muski spadaju u saf sa muskim zene sa zenama(kao u Dzamiji) da se nemjesamo,zajedno sa mirisima :D
Neukusno, ali bas krajnje....
Ko si pa TI da kazes nekom sta moze i smije misliti?

Mogla bih jos o ovome, ali moj krajnji utisak nakon citanja tvojih postova je sljedeci:
tebe je kolega, neka dobro "nagazila"....(rijec pod navodnicima je takva jer bi zaista bilo neuljudno da umjesto srednjeg "a" pise "u") :D

Nego, ziv bio, de ohladi malo....
Ma, momak ima problema i potrebna mu je strucna pomoc! Ovakvi karakteri su desert za psihoanaliticare. :)

Pozdrav...
Moj brod je Islam,pravac Kur'an a jedro kojim plovim,bogobojaznost(Hasan El Basri)...Za vas dva desetara :D ipak halalosum,nekom brza jezik,nekom mozak a nekom i tastatura :D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#149

Post by njonjica »

Razmjeran wrote: Moj brod je Islam,pravac Kur'an a jedro kojim plovim,bogobojaznost(Hasan El Basri)...Za vas dva desetara :D ipak halalosum,nekom brza jezik,nekom mozak a nekom i tastatura :D
Halalio ili ne, u tvojim se postovima moze "svasta" procitati....toliko zgrazavanja nad postojanjem zene ja u svom zivotu ne vidjeh.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#150

Post by NIN »

Razmjeran wrote:
NIN wrote:
njonjica wrote: Neukusno, ali bas krajnje....
Ko si pa TI da kazes nekom sta moze i smije misliti?

Mogla bih jos o ovome, ali moj krajnji utisak nakon citanja tvojih postova je sljedeci:
tebe je kolega, neka dobro "nagazila"....(rijec pod navodnicima je takva jer bi zaista bilo neuljudno da umjesto srednjeg "a" pise "u") :D

Nego, ziv bio, de ohladi malo....
Ma, momak ima problema i potrebna mu je strucna pomoc! Ovakvi karakteri su desert za psihoanaliticare. :)

Pozdrav...
Moj brod je Islam,pravac Kur'an a jedro kojim plovim,bogobojaznost(Hasan El Basri)...Za vas dva desetara :D ipak halalosum,nekom brza jezik,nekom mozak a nekom i tastatura :D
Ipak bi trebao malo vise cijeniti zensko bice no sto cinis.

ONA te je rodila i da nije bilo NJE ne bi sada ni mogao spekulirati svojim mislima o tome kome bi trebao najvise biti zahvalan za to sto si u zivotu uopste. ONA je ta koja te je nosila u svojoj utrobi, ONA je ta koja je prolazila muke dok te je DONOSILA NA OVAJ SVIJET, ONA je ta koja ti je pruzala utociste, ONA JE TA!!!

Nije prirodno da imas toliki animozitet prema zenskom rodu, protivi se logici i zdravom razumu. Nije u redu da zenski rod toliko ne cijenis i bacas pod noge.

Uostalom, da te pitam: Kako ces se odnositi prema svojoj kcerci??


MIR S TOBOM...
Post Reply