Nastanak Bosne i Bošnjana

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#376 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 31/08/2020 13:08
Škobo Habu wrote: Mnogo toga...

Ako ti tako kažeš...
Ne prestaje mi ništa sem da se povučem pred snagom argumenata :)
Ti da znaš šta su argumeniti sigurno Bačanovića ne bi navodio kao primjer.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#377 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Škobo Habu wrote: 31/08/2020 13:14
otac_makarije wrote: 31/08/2020 13:08
Škobo Habu wrote: Mnogo toga...

Ako ti tako kažeš...
Ne prestaje mi ništa sem da se povučem pred snagom argumenata :)
Ti da znaš šta su argumeniti sigurno Bačanovića ne bi navodio kao primjer.
Kao što sam i pretpostavio ti bi rado divanio o dotičnom...
Žao mi je, ali me to apsolutno ne interesuje...
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#378 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 31/08/2020 14:00

Kao što sam i pretpostavio ti bi rado divanio o dotičnom...
Žao mi je, ali me to apsolutno ne interesuje...
Bačanović je potpisnik teksta, zar ne?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#379 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Škobo Habu wrote: 31/08/2020 14:04
otac_makarije wrote: 31/08/2020 14:00

Kao što sam i pretpostavio ti bi rado divanio o dotičnom...
Žao mi je, ali me to apsolutno ne interesuje...
Bačanović je potpisnik teksta, zar ne?
Da, ali za razliku od tebe, meni je bitnije sta je napisano od toga ko je to napisao
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#380 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 31/08/2020 14:11
Da, ali za razliku od tebe, meni je bitnije sta je napisano od toga ko je to napisao
Evo jedan primjer za usporedbu, a takvih primjera je mnogo, samo što se meni mrsko njima baviti:

Vuk tvrdi sljedeće:
Pisana je bosanskim pismom “bosančicom”

Bosanski srednjovjekovni dokumenti također ne poznaju ovaj naziv, ni jedan od njih. Povelja bana Kulina pisana je ustavnom ćiriličnom majuskulom. Ono što će Ivan Franjo Jukić i kasnije Ćiro Truheka prozvati “bosanica” i “bosančica” , doslovno satkavši ovaj termin jeste ćirilični brzopis koji, kako je istorijski, tj. diplomatički potvrđeno, ulazi u najsvečanija akta, prije svega u ugovorne i darovne povelje, u sklopu velikih promjena koje je izvršio Tvrtko I Kotromanić nakon svog proglašenja za kralja Srba, Bosne, Primorja i Zapadnih strana (1377). On je uveo zvanje logoteta i na to mesto postavio Vladoja, dobro obučenu ličnost iz Srbije. Vladoje prvi uvodi kancelarijsku minuskulu, kao dio prakse raške kancelarije, u sve tipove akata. Upravo zbog toga bosanski franjevci ovo, kasnije još više modifikovano pismo nazivaju “srpskijem slovima”, a begovi ponekad i “stara Srbija”.U svakom slučaju ne radi se o pismu, to jest tipu ćirilice, kojim je pisana povelja Kulina bana.
Evo prikaza od prije nekih par godina na istu temu, samo je udžbenik u pitanju:
Ćirilica bosanskog tipa bila je dominantno pismo u srednjovjekovnoj bosanskoj državi.
https://radiosarajevo.ba/metromahala/ja ... jeka/34188
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#381 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Još jednom, nemam pojma kakav je bio, šta je pisao, niti me interesuje.
Sta je konkretno mit u napisanom tekstu koji sam ja prenio...da je Djevena bosnjansko ime jer ga danas nema često ? :)
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#382 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 31/08/2020 15:04 Još jednom, nemam pojma kakav je bio, šta je pisao, niti me interesuje.
Sta je konkretno mit u napisanom tekstu koji sam ja prenio...da je Djevena bosnjansko ime jer ga danas nema često ? :)
Znaš li čitati?

U tekstu koji si ti postavio tvrdi da nikakva "bosančica" ne postoji, već da je to srpska ćirilica, dok u tekstu iz 2010. godine tvrdi da je "bosančica" bila dominantno pismo u bosanskom srednjovjekovlju!?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#383 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Znam čitati i razumjeti pročitano.
"Bosančica" nije ni mogla postojati jer je to termin skovan u 19vj. Kao i termin "stećak" npr. Oba termina su opstala u upotrebi, e sad šta se pokušava dokazati tim novokomponovanim terminima je druga priča. Da si ti čitao napisano mogao bi se zapitati kako su stvarno oni koji su pisali te povelje zvali svoj jezik u vremenu kada su ih i pisali.
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#384 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 01/09/2020 09:39 Znam čitati i razumjeti pročitano.
"Bosančica" nije ni mogla postojati jer je to termin skovan u 19vj. Kao i termin "stećak" npr. Oba termina su opstala u upotrebi, e sad šta se pokušava dokazati tim novokomponovanim terminima je druga priča. Da si ti čitao napisano mogao bi se zapitati kako su stvarno oni koji su pisali te povelje zvali svoj jezik u vremenu kada su ih i pisali.
Očito imaš problem sa poantom mog upisa. Vuk je sam naziva "bosančica" i tvrdi da se koristila cijelo bosansko srednjovjekovlje, e da bi u onom tvom navodu sada tvrdio da to nije uopšte "bosančica", nego "srpsko pismo"!? Kužiš ne?

U suštini, bar što se mene tiče, u to doba pismo je bilo crkveno-slavensko. A za njega se ne može reči da je srpsko pismo, jer nije.
Bosančica je bila samo jedna od varijanti tog pisma.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#385 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Škobo Habu wrote:

U suštini, bar što se mene tiče, u to doba pismo je bilo crkveno-slavensko. A za njega se ne može reči da je srpsko pismo, jer nije.
Bosančica je bila samo jedna od varijanti tog pisma.

Stefan II se ne slaže s tobom i pride pečati zlatnijem pečatima :)
Pa kaže ... zato stavljam ja gospodin ban Stefan svoj zlatni pecat, da je vjerovano svaki da zna i vidi istinu. A zato su četiri povelje jednake, dvije latinski, a dvije srpski (srpscie), a sve su pečaćene zlatnim pečatima...
Image
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#386 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

Da, i? Imaš povelja koje se nazivaju bosanskim. Šta je poanta tvog upisa?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#387 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Škobo Habu wrote: 03/09/2020 06:53 Da, i?
Dvije poruke iznad si napisao da to nikako ne moze biti srpski jezik.... pokusaj da shvatis sta je poenta
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#388 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 03/09/2020 08:22
Škobo Habu wrote: 03/09/2020 06:53 Da, i?
Dvije poruke iznad si napisao da to nikako ne moze biti srpski jezik.... pokusaj da shvatis sta je poenta
Ne. Već da su svi srednjovjekovni dokumenti pisani na srpskoj ćirilici. To je teza koju zastupaš i ti i Vuk.

Od Nina do Ohrida i dalje do Jonskog mora. :roll:
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#389 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Škobo Habu wrote: 03/09/2020 08:42
otac_makarije wrote: 03/09/2020 08:22
Škobo Habu wrote: 03/09/2020 06:53 Da, i?
Dvije poruke iznad si napisao da to nikako ne moze biti srpski jezik.... pokusaj da shvatis sta je poenta
Ne. Već da su svi srednjovjekovni dokumenti pisani na srpskoj ćirilici. To je teza koju zastupaš i ti i Vuk.

Od Nina do Ohrida i dalje do Jonskog mora. :roll:
Dakle
...
"U suštini, bar što se mene tiče, u to doba pismo je bilo crkveno-slavensko. A za njega se ne može reči da je srpsko pismo, jer nije"
...
Ovo su tvoje riječi, a ti probaj sebi da objasnis sta si htio reci nemoj meni gurati riječi u usta
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#390 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 03/09/2020 12:20
Dakle
...
"U suštini, bar što se mene tiče, u to doba pismo je bilo crkveno-slavensko. A za njega se ne može reči da je srpsko pismo, jer nije"
...
Ovo su tvoje riječi, a ti probaj sebi da objasnis sta si htio reci nemoj meni gurati riječi u usta
Dakle, proto-jereju stavrofore, cijelo ti vrijeme promiče suština o čemu govorimo:

Govorio o vremenskom periodu u kojem je 99% stanovništva u tadašnjim banovinama i karaljevinama - nepismeno.

Ako govorimo o crkvenom učenju - ono se obavlja na staro-slovenskom. Ispravi me ako sam u krivu.

Ti tvrdiš da je za vrijeme ban Stjepan pisao srpskim? Ako to tvrdiš onda ne postoji niti jedna varijanta ćiriličnog pisma, u Srednjem Vijeku, osim srpske?
Iako ćirilica svoje korjenje vuće iz Bugarske i odatle se širi po južnoslavenskim zemljama.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#391 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Škobo Habu wrote:

Ti tvrdiš da je za vrijeme ban Stjepan pisao srpskim?
Ne tvrdim ja, nego Ban Stefan II u svojoj povelji.
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#392 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 03/09/2020 14:52
Ne tvrdim ja, nego Ban Stefan II u svojoj povelji.
Srpskim jezikom ili srpskom ćirilicom?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#393 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by otac_makarije »

Uzmi pa pročitaj, šta drugo da ti kažem...
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#394 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 03/09/2020 15:12 Uzmi pa pročitaj, šta drugo da ti kažem...
Ako braniš tu tezu, onda je eleboriraj. Uzmi, pročitaj je nikakav argument.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#395 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Bloo »

http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... kondo-4529


Za kraj, nedavno sam pročitao interesantnu opservaciju u jednom intervjuu kojeg je dao sarajevski rabin Eliezer Papo. „Kod semita“, veli, „žudnja za vječnošću dolazi do izražaja u retroaktivnoj apsolutizaciji juče sklopljenih političkih dogovora. Kada dva beduinska plemena danas sklope savez, oni ga odmah prebace u prahistoriju, jer je samo tako obavezujući, stvaran i autoritivan. Recimo da se jedno pleme zove Abadan, a drugo Samara. Najdarovitiji ljudi u oba plemena laćaju se izmišljanja Sambadana, oca Abadana i Samare, i pjevaju o njegovim podvizima i podvizima njegovih sinova, koji su od iskona spašavali jedan drugog. Svi znaju da se radi o izmišljenoj „historiji“, ali ih to uopšte ne sprječava da očekuju od nje da ih ubijedi da je svijet oduvijek bio kakav je od juče, pa je samim tim i upravo onakav kakvim treba da bude.“
MensurK
Posts: 11
Joined: 20/11/2020 21:54

#396 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by MensurK »

današnji Bošnjački narod vuče etničko porijeklo od starosjedilaca Bosne, ilirskog plemena Desitijata

Image

iz knjige
Bosna i Hercegovina od najstarijih vremena do kraja II s.r (Enver Imamović)
strana 38-39



Uspostavljeni mir je, međutim, bio kratkog vijeka. Na granicama Carstva počeli su se ponovo skupljati barbari i samo su čekali povoljan trenutak da provale i otpočnu rušiti, paliti, pljačkati i ubijati. Ovaj put to su bili Avari sa Slavenima. Godine 602. su prešli Savu i upali su na teritorij naše zemlje. Kvalitetnim rimskim cestama i dolinama rijeka krenuli su u unutrašnjost. U nastalom vihoru konačno su nestale sve tekovine antičke civilizacije na ovom prostoru.
Šta se kroz to vrijeme sve dešavalo, teško ćemo ikada znati jer nam manjkaju pisani izvještaji. Oslanjajući se na arheološku građu koja nam koliko-toliko daje uvid u te događaje, može se pretpostaviti da je prodor Slavena na bosanskohercegovački prostor u dobroj mjeri BIO SUZBIJEN OD STAROSJEDILACA. To su postigli zahvaljujući dobrom naoružanju kojim su se snabdijevali iz svojih bogatih rudnika i svojoj tadicionalnoj borbenosti. U tome je bitnu ulogu odigrala i brdsko-planinska konfiguracija zemlje, što je sve bilo nepovoljno za napadače. I ono što ih je prodrlo (prije svega Avari), brzo se utopilo u autohtonoj masi, pa se može reći da su oblasti današnje Bosne i Hercegovine UŠLE U SREDNJI VIJEK S KOMPAKTNIM STAROSJEDILAČKIM (ilirskim) STANOVNIŠTVOM. Takvo se stanje, međutim, nije moglo dugo održati, pošto je zemlja bila u potpunom SLAVENSKOM OKRUŽENJU.
Uslijedila je SLAVENIZACIJA i to u tolikoj mjeri da se Bosna u srednjem vijeku po svemu doimala kao slavenska zemlja, IAKO U SUŠTINI TO NIJE BILA.

Image
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#397 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Van Halen »

Slazem se s prvom recenicom u tvom postu. Bosanski kraljevi i bsnovi su u svojim poveljama sebe i svoj narod smatrali Ilirima i nije to neka nacional-romanticarska utopija.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#398 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Woody »

MensurK wrote: 20/11/2020 23:11 današnji Bošnjački narod vuče etničko porijeklo od starosjedilaca Bosne, ilirskog plemena Desitijata

Uspostavljeni mir je, međutim, bio kratkog vijeka. Na granicama Carstva počeli su se ponovo skupljati barbari i samo su čekali povoljan trenutak da provale i otpočnu rušiti, paliti, pljačkati i ubijati. Ovaj put to su bili Avari sa Slavenima. Godine 602. su prešli Savu i upali su na teritorij naše zemlje. Kvalitetnim rimskim cestama i dolinama rijeka krenuli su u unutrašnjost. U nastalom vihoru konačno su nestale sve tekovine antičke civilizacije na ovom prostoru.
Šta se kroz to vrijeme sve dešavalo, teško ćemo ikada znati jer nam manjkaju pisani izvještaji. Oslanjajući se na arheološku građu koja nam koliko-toliko daje uvid u te događaje, može se pretpostaviti da je prodor Slavena na bosanskohercegovački prostor u dobroj mjeri BIO SUZBIJEN OD STAROSJEDILACA. To su postigli zahvaljujući dobrom naoružanju kojim su se snabdijevali iz svojih bogatih rudnika i svojoj tadicionalnoj borbenosti. U tome je bitnu ulogu odigrala i brdsko-planinska konfiguracija zemlje, što je sve bilo nepovoljno za napadače. I ono što ih je prodrlo (prije svega Avari), brzo se utopilo u autohtonoj masi, pa se može reći da su oblasti današnje Bosne i Hercegovine UŠLE U SREDNJI VIJEK S KOMPAKTNIM STAROSJEDILAČKIM (ilirskim) STANOVNIŠTVOM. Takvo se stanje, međutim, nije moglo dugo održati, pošto je zemlja bila u potpunom SLAVENSKOM OKRUŽENJU.
Uslijedila je SLAVENIZACIJA i to u tolikoj mjeri da se Bosna u srednjem vijeku po svemu doimala kao slavenska zemlja, IAKO U SUŠTINI TO NIJE BILA.
Enver Imamović? Za mene:

Image

Al' haj' da ja ne serem ovuda. Evo, neko daleko pametniji od mene je o tom liku (Enver Iamović) napisao:
Nakon citanja Imamoviceve knjige - sto je zahtijevalo poseban napor - moze se reci da upravo njegova nevelika studija predstavlja takav "skolski primjer". "Istrazivanja" su, pak, ostala samo obecanje, jer se autor zadrzao na razini kompilacije provedene tendenciozno i na stetu izvora kao i same teme. Izvan njegova domasaja ostala je relevantna literatura, a o izvorima je suvisno govoriti.
A, šta ću ja jadan, ovako glup... Nego, složiti se s gornjom tvrdnjom :lol:
MensurK
Posts: 11
Joined: 20/11/2020 21:54

#399 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by MensurK »

tu je Imamović naveden forme radi

jer je lijepo sročio taj pasus

vjerovatno se "smiješ" i genetičkom istraživanju gdje nema kosovskih mitova i sličnih sranja, nego egzaktna nauka gdje 2 + 2 uvijek 4

a ona kaže da je samo 15% Bošnjaka genetićki Slaveni sa R1a haplogrupom, dok ostali imaju starosjedilačke "gene" od kojih je najzastupljenija I2a kao najstarija haplogrupa u Evropi !!!

pa se ti i dalje keslaj
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#400 Re: Nastanak Bosne i Bošnjana

Post by Woody »

Pa, dobro @Menso, majkamustara. Pa što se nisi spremio za ovaj čas?

Pa gdje je ta ilirska baština na teritoriji BiH?

Ne znaš šta je baština? Sram te bilo!

Daklem, baština je:

a) Prirodna baština, baština flore i faune, geologije, krajolika i terena, te drugih prirodnih resursa
b) Kulturna baština, ostavština fizičkih artefakata i nematerijalnih dobara skupine ili društva:
Tradicionalna gastronomska baština,
Tradicija
Virtualna baština, kao dio kulturne baštine
Industrijska baština, spomenici industrijske kulture
f) Nacionalna baština
g) Svjetska baština
h) Historijska baština
i) Nematerijalna kulturna baština
j) Nematerijalna svjetska baština
k) Naslijeđe dobara nakon smrti
l) Naslijeđivanje, biološko ili genetsko nasljeđivanja fizičkih karakteristika
m) Srodstvo, odnos između osoba koji dijele genealoško podrijetlo

Ja sam ti malo podvukao, da ti bude lakše spremiti pismeni ;-)

Dakle čekam odgovore do kraja časa

A, ja... Umal zaboravih... Još jednom mi pomeni Kosovo na ovoj temi, i kec ti je k'o kuća do kraja školske godine :lol:
Locked