Nasrudin Hodža

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#1 Nasrudin Hodža

Post by FortunaBela »

Nasrudin i pas

Jednom Nasrudin Hodža išao nekuda kroz selo, pa na njega naleti pas
njegovog komšije. Hodđa, da se odbrani, potegne sjekiru, udari psa u glavu, a pas otegne repinu.
Komšije ode Kadiji, pa mu se potuži. Odmah dovedu Nasrudina, te mu reče Kadija:
- Što nisi drškom udario psa, već sjekirom?
Na šta će mu Nasrudin:
- Da je htio pas mene repom ujesti, i ja bih njega udario drškom.
wedo
Posts: 119
Joined: 21/01/2005 17:39

#2

Post by wedo »

Ja ne vidim nikakvu poentu u svemu ovome ali eto
da mozda ima neko pitanje ili nesto tako pa bih mozda i razumio zasto si ovo postovo ali ovako...
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#3

Post by FortunaBela »

Malo će mi poteže biti objasniti Vama šta sam "stjela" reći... :D :D :D

Došao Nasrudin Hodža kod cara. Tu se zasjelo i zapilo (ko šta pije, pije). Vezir da bi napakostio Hodži zbog nekih starih računa, nakon svake pojedene banane ili komada mesa koru od banane i kosti stavljao pred Hodžu. Na kraju, vezir će ti caru:

- Care presvijetli, vidiš kakav je on čovjek, pogledaj samo koliko je banana i mesa pojeo. Čitava gomila kora od banana i kostiju pred njim.

Na to će Nasrudin:
- Istina presvijetli care. Pojeo sam mnogo, ali pogledaj vezira, svi smo vidjeli da je jeo banane i meso, a pred njim ni koščice ni kore od banana. On i ne zna da se kosti i kore od banana ne jedu.
User avatar
Saian
Posts: 15341
Joined: 08/04/2004 21:50

#4

Post by Saian »

ma joj Nasa legenda :D :D mangup pravi, dovitljivac :D :D
wedo
Posts: 119
Joined: 21/01/2005 17:39

#5

Post by wedo »

MUDROST BOLAN MUDROST
Ne kazu oni djabe sto stariji ili si veci mudrac ili veca budala
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#6

Post by The_Fluid »

inache su priche o Nasrudinu Hodzhi objavljivane redovno u Gajretu i Novom beharu, cijelo mnoshtvo istih. Odlichna tema.
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#7

Post by FortunaBela »

Mogao bi i ti dati svoj prilog.... :)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#8

Post by pitt »

Evo ti moj prilog :D Nasrudin na engleski preveden :D:D


http://www.story-lovers.com/listshodjastories.html
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#9

Post by FortunaBela »

Zumče daj toljagu.... :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#10

Post by pitt »

Nista zomche...ti udri...kandzijom po guzovima :D:D A mozes i dlanom sto se mene tice :D:D
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#11

Post by The_Fluid »

FortunaBela wrote:Mogao bi i ti dati svoj prilog.... :)
bit tje
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#12

Post by FortunaBela »

Haj, ja ću.

Kad je Timur Lenk osvojio Nasrudin Hodžino selo, pozove on Nasrudina, kao najčudnijeg čovjeka u selu, kod sebe pa ga priupita:

- Nasrudin-Efendija ,ti sigurno znadeš da su mnoge slavne vojskovodže ljudi zvali"Bogu mili"."od Boga slavljeni"."od Boga darovani" i tome slično:

- Šta misliš kako bi mene zvali ?

- Tebe bi sigurno zvali "Bože me sačuvaj"!
wedo
Posts: 119
Joined: 21/01/2005 17:39

#13

Post by wedo »

Joj covjece nemoj se ljutiti ali sto ti treba da koristis engleski
Salim se
Prica jeste i fina i poucna s tim se moram sloziti
Ali iskreno da ti kazem u danasnje doba ova raja samo trazi da traca o necemu i da se prepiru na forumu sto je cista glupost. Meni je ubjedljivo najbolji forum u zadnje vrijeme sto sam posjetion KLIKERI, i ostale nase igrice ili nekako ovako
Forum je vise nego lud
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#14

Post by mačak u čizmama »

simpa tema, mada moram primijetiti da je prica o bananama
i mesu posudjena iz jednog stvarnog dogadjaja...

naime, kad je veliki P.P.Njegoš dosao na talijanski dvor u posjetu,
da bi njemu napakostili, stavili su sve kosti na njegov tanjir, u trenutku kad nije gledao...
na to je rekao samo:" a kod nas se psima kosti daju"

nastavite... :)
SimpaticInc
Posts: 20
Joined: 11/03/2005 02:27
Contact:

#15

Post by SimpaticInc »

mačak u čizmama wrote:simpa tema, mada moram primijetiti da je prica o bananama
i mesu posudjena iz jednog stvarnog dogadjaja...

naime, kad je veliki P.P.Njegoš dosao na talijanski dvor u posjetu,
da bi njemu napakostili, stavili su sve kosti na njegov tanjir, u trenutku kad nije gledao...
na to je rekao samo:" a kod nas se psima kosti daju"

nastavite... :)
:D:D:D

e veliki :)

prica je malo starija

anegodota datira unazad 1420ak godina ;)
wedo
Posts: 119
Joined: 21/01/2005 17:39

#16

Post by wedo »

Mozda cak i malo starija koliko znam ali tu je negdje
I sto je najtuznije ta ce prica ostati u zivotu jos dugo iza svih nas
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#17

Post by manijak1 »

:D :D Neko ne može bez velikih :D pa da i do Tokia dođe :D
SimpaticInc
Posts: 20
Joined: 11/03/2005 02:27
Contact:

#18

Post by SimpaticInc »

manijak1 wrote::D :D Neko ne može bez velikih :D pa da i do Tokia dođe :D

:D

;)
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#19

Post by FortunaBela »

Modelatooliiiiiii ovi mi upropastiše temu, nedajte im..... :(
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#20

Post by Alfons Kauders »

FortunaBela wrote:Modelatooliiiiiii ovi mi upropastiše temu, nedajte im..... :(
Prekasno je za to, temaaa odeeeee... :roll:
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#21

Post by manijak1 »

:D Sreća zna biti i kao Zebra :D :D
Jesi neka :D tužibaba :D odmah moderatori ode mi moja tema :D :D
HODŽIN TURBAN

Kad je Nasrudin-hodža postao vrlo poznat po svojoj mudrosti, njegove džematlije mu kupe veliki turban kakav su nosili samo veliki Ijudi poznati po svojem znanju i pameti. Jednog jutra u njegovu džamiju dođe čovjek koji nije umio ni ćitati ni pisati pa zamoli Hodžu da mu pročita pismo koje biješe tog jutra dobio. Hodža pogleda pismo i vidje da je ono napisano na jednom od starih istočnjačkih jezika koje ni on nije mogao razumjeti.

- Ovo ti ja ne mogu čitati - reče Hodža. - Pismo je napisano jezikom koji ja ne razumijem.

Kad to ču, čovjek se razljuti pa zagalami na Hodžu:

- Kako te nije stid da nosiš taj turban na glavi kad nisi u stanju da pročitaš ni jedno obično pismo?

Hodža skide turban, pruži ga čovjeku pa reče:

- Ako ti misliš da sva pamet i znanje dolaze iz turbana,

evo ti ga, stavi ga na svoju glavu pa pročitaj pismo sam.

Eto , da se vratimo :D narodnom predanju.
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#22

Post by Toozla »

manijak1 wrote::D Sreća zna biti i kao Zebra :D :D
Jesi neka :D tužibaba :D odmah moderatori ode mi moja tema :D :D
HODŽIN TURBAN

Kad je Nasrudin-hodža postao vrlo poznat po svojoj mudrosti, njegove džematlije mu kupe veliki turban kakav su nosili samo veliki Ijudi poznati po svojem znanju i pameti. Jednog jutra u njegovu džamiju dođe čovjek koji nije umio ni ćitati ni pisati pa zamoli Hodžu da mu pročita pismo koje biješe tog jutra dobio. Hodža pogleda pismo i vidje da je ono napisano na jednom od starih istočnjačkih jezika koje ni on nije mogao razumjeti.

- Ovo ti ja ne mogu čitati - reče Hodža. - Pismo je napisano jezikom koji ja ne razumijem.

Kad to ču, čovjek se razljuti pa zagalami na Hodžu:

- Kako te nije stid da nosiš taj turban na glavi kad nisi u stanju da pročitaš ni jedno obično pismo?

Hodža skide turban, pruži ga čovjeku pa reče:

- Ako ti misliš da sva pamet i znanje dolaze iz turbana,

evo ti ga, stavi ga na svoju glavu pa pročitaj pismo sam.

Eto , da se vratimo :D narodnom predanju.
...jebo turban....da su dzematlije bile pametne uplatili bi Naserudinu DSL internet konekciju, pa sa prevodima ne bi bilo problema...
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#23

Post by FortunaBela »

manijak1 wrote::D
NASRUDIN-HODŽA I NJEGOVA KRAVA

Ono ti Nasrudin-hodža imao jednu kravu, koja nije ničemu valjala. Jednom mu reče žena, da odvede kravu na pazar i da je proda. Kad je hodža dovede na pazar, počne vikati, što mu grlo daje:
- Ova krava ne valja ništa, neće na vrijeme da se teli, a kad se oteli, ne može ni jednog teleta da othrani. Mlijeka daje posve malo.
Tako je Nasrudin-hodža kudio svoju kravu, što je više mogo; on je to sve istinu kazivao, jer je znao, da je laž haram.
Kad je svijet čuo, šta Nasrudin-hodža viče, nitko ni da pogleda kravu. U to se Nasrudin-hodži prikuči jedan njegov komšija i prišapne mu u uho:
- Što tako vičeš na kravu? Ta nijesi pobudalio? Znaš, da ne valja svoga mala kuditi, jer ga onda nećeš nikad prodati, nego daj ti meni tu kravu, pa da vidiš, kako se prodaje, a ti se gdje sakrij i ne izlazi, da ne poznadu, da je tvoja krava.
Nasrudin-hodža dade mu kravu i sakrije se. Njegov komšija stane vodati kravu i vikati:
- Evo dobre krave, teli se; kad je mlijeko najskuplije daje na pomužaj po pet oka mlijeka.
On je tako falio, a uto se svijet počeo kupiti oko krave i pitati: pošto je?
Tad odnekle izbije Nasrudin-hodža pa poviče:
- Pa kad je ona tako dobra, neću je ni prodavati!
Uzme kravu od komšije i odvede je kući.
Eto :oops: vazda neko mora biti :D prevaren .
Ili naivno pošten....
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#24

Post by manijak1 »

Isti sam ti takav :D :D
NASRUDIN-HODZA I ZENE

Nasrudin-hodza se bojao svoje zene,a taj strah nije toliko ni krio odsvijeta,ali je opet zelio znati da li se kao on i drugi ljudi boje svojih zena.Jednom,kad je u Aksehiru u dzamiji drzao vaz,zapita prisutne da li se boje svojih zena.-Ko se boji,neka na noge ustane!-povice Hodza.Svi ustadose osim jednoga.Nasrudin-hodzi odlahnu na srcu kad vidje da nije usamljen,ali kad vidjejednoga da sjedi,bi mu drago da ima barem neko ko se ne boji zene.-Evo,ljudi,pogledajte junaka!Evo covjeka koji se ne boji svoje zene!-Ama jok,efendija!Cim ti spomenu zenu,meni se obje noge podsjekose,pa nemam snage da na njih ustanem-doceka onaj.
SVOJE VOLI A TUDJE UPOZNAJ
:D :D I meni se nešto ........odsječe :D :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#25

Post by pitt »

Nasrudin i zene (isto ko i ja :D:D:D)

Nemoj se samo meni pokazivati

Ozenili Hodzu ruznom zenom.Jednoga dana kad je Hodza htio izaci na ulicu zapita ga zena:
-Reci mi,kome se muskarcu od tvoje rodbine mogu pokazivati?
A Hodza joj odgovori:
-Srce moje,nemoj se ti meni pokazivati,a pokazuj se kome god hoces!



Nasrudin i njegov prijatelj

Pricaju kako se Nasrudin ozenio.Rece mu prijatelj:
-Kako si ruzan,tesko li tvojoj zeni!
Na to mu odgovori Nasrudin:
-Da ti vidis moju zenu,tri puta bi me vise zalio!



Ponovio zenu

Ponovio Nasrudin-hodza svoju hanumu,kupio joj papuce,ali sa djonovima od papira.
Kad to vidje hanuma,a ona ga stade reziliti,a Hodza joj rece:
-Gledaj svoja posla,zeno!Ti,dao bog,nikad i ne spustas noge,nosices ih sto godina





Koju bi zenu Hodza spasio

Neko vrijeme Nasrudin imao dvije zene.Jednog dana dodju one zajedno pred njega,pa ga upitaju:
-Koju od nas dvije vise volis?
-Obje-rece Hodza i htjede da tako zabasuri stvar,ali ga one ne htjedose pustiti.
Mladja zena mu rece:
-Zamisli da smo obje u ladji na jezeru, pa se ladja izvrne,a ti mozes samo jednu da spasis.Koju bi ti od nas dvije spasio?
Hodza se okrenu starijoj zeni i rece:
-Zeno,ono ti znas malo plivati,zar ne?



Nema veresije

Prodavao Hodza ulje i dodje mu susjetka udovica da kupi. Nikako da se pogode za cijenu. Poslije dugog cjenkanja Hodza joj rece:
- Probaj ti ovo ulje, pa cemo se onda lahko pogoditi.
Zena je, u stvari, htjela da dobije na veresiju ulje, te zato kao slucajno podsjeti Hodzu na njegovo prijateljstvo s njenim muzem.
- Ama, deder ti prije svega vidi kakvo je ovo ulje! - navaljivao je Hodza.
Zena rece:
- Ne mogu da probam. Prije tri godine razboljela sam se uz Ramazan, tada nisam postila sedam dana pa ih bas sada nadoknadujem.
A Hodza joj onda rece:
- Draga moja, kad ti nisi mogla da oduzis za tri godine svoj dug Allahu, kako ces se moci oduziti meni za ulje! Nema od toga posla nista!



Kako je Hodza uspavao dijete

Ljuljala Nasrudin-hodzina zena u besici dijete koje je plakalo i nikako nije moglo zaspati. Nasrudin je u to vrijeme gledao u nekakav citab, pa nije ni cuo djeciju dreku.
-Zaboga, Nasrudin-efendija-zovnu ga zena-ako znas sta je muka, ljuljni malo ovo dijete, nece li zaspati. Ja vise nemam snage ni u rukama ni u nogama da ga ljuljam. Hodza ustade sa silteta, uze s rafe jedan citab, rastvori ga i onako rastvorene stranice okrene djetetu koje se umivalo u suzama od placa. Dijete pogleda, osmijehnu se i zaspa.
Zena u nevjerici jeli djete zivo i sta mu bi da odjednom zaspi, upita Nasrudina:
-Tako ti Boga, kako ga uspava?
-Ovim citabom. Kad god sam kao softa u medresi rastvorio ovaj citab da ucim u njemu, odmah bi me drijem uhvatio i smjesta bih zaspao...Znao sam ja da ce i djete tako zaspati.



Nasrudin-hodza i beg

Nasrudin-hodza otisao u jednog bega i tu ostao kao gost nekoliko dana. Beg hodzu hrdavo pogostio. Jedno jutro rece mu beg:
-Hajde, Hodza, u selo, pa nadji jedno valjano kerce koje zna goniti zeca, pa cemo ici sutra u lov. Nasrudin ode u selo i dovede jednog tornjaka koji ovce cuva.Kad ga beg ugleda, rece Nasrudinu:
-Hodza, ovo je kabasto. Ovo ne moze ni potrcati. Ovo nije ker za zeceve.
Na to ce mu Hodza:
-Nek' ostane u tvojoj kuci samo nekoliko dana, ne samo da ce moci trcati nego ce moci i letjeti da mu nista zivo nece moci uteci.



Da se vidi sta ja s njim trpim

Doveo Hodza svoga magarca na pazar pa ga dade telalu da ga proda. Dodje jedan musterija i htjede da mu po zubima vidi koliko ima godina. Magarac ga ujede za ruku, a covjek se ukloni i ode uz grdnju i poviku. Drugi musterija pridje i htjede da ga povuce za rep, ali se magarac ritnu i udari covjeka. I ovaj ode ljutit. Telal onda dovede magarca Hodzi pa mu rece:
- Moj Hodza, ovoga ti magarca niko nece da kupi, ko mu se priblizi s prijeda, ujeda ga, a ko sa zadnje strane, udara ga kopitom.
Hodza, zadovoljan, rece:
-Ma nisam ga,brate,ni doveo da prodam,nego da ljudi vide kakvu ja muku mucim s njim.



Tovar dvojice magaraca

Nasrudin-hodza putovao jednoga dana s jos dvojicom putnika.
Putem se ona dvojica toliko umore da su poskidali svoje curkove i natovarili ih na Nasrudina da ih nosi .
Ta dvojica bezobraznika se ne zadovoljise samo tim, sto su ga natovarili, vec ga jos pocese ismjehivati zadirkivati.
Jedan od njih rece Nasrudinu:
-Brate, veoma smo te zahismetili. Oprosti, jer taj tovar na tvojim ledima, to je tovar jednog magarca.
Nasrudin mu odgovori:
-Ja mislim da je ovo tovar dvojice magaraca, a ne jednoga!
Time ih je brzo usutkao da su morali uzeti svaki svoj curak.



Nasrudin-hodza i dijete

Pricaju kako je Nasrudin-hodza posao na Cabu. Iskupe se sve komsije oko njega, pa mu narucivali sta ce kome donijeti.
Tu se slucajno nadje jedno dijete, pa izvadi gros, te ga dade Hodzi i zamoli ga da mu donese jednu sviralu.
Na to rece Hodza:
-Moj sinko! Ako bude zivota, ti zasvira a za ostale kako bude!



Ispod kise suh

Dodje Nasrudin-hodza svome prijatelju begu, koji se upravo tada spremao u lov. Posto se i Hodza odvazi da podje s begom u lov, dadose mu nekakvu staru kljusinu, te pojahase i odose. Kad se vratise iz lova zaokupi ih kisa, te svaki podbode konja i pobjeze od kise, a Hodza na svojoj kljusini osta. Kad se iskupise u konaku, svi ponesto mokri, a Hodza sasvim suh. To svima bijase zacudo te pitahu Hodzu za to, a on im odgovori da mu je konj neizmjerno dobar i brz, pa da ga je za vremena uklonio ispod kise. Beg toga konja odabra u posebnu stalu, te kad podose drugi put u lov on istog konja pajaha. Slucajno ih opet kisa okupi, te svi na svojim konjima pobjegose, a beg na svom osta. Ljut sto je okiso, odmah dozva Hodzu, te sasu vatru na nj:
-Kako ti smijes lagati da je ovaj konj dobar, kad evo ja danas sav okiso?!
-Pa zar nisi umio svuci sa sebe haljina i metnuti ih poda se -rece Hodza-pa ne bi okiso kao ni ja!



Nasrudin-hodza i terzija

Nasrudin -hodza kupio cohu za dzubeta donio je terziji da mu skroji i sasije dzube.
Terzija uze cohu, razastrije je na terdah, izmjeri najveci komad koji je trebao da bude za ledja od vrata do peta, pa uze makaze i odreze komad. Prinese odrezan komad Nasrudinu uz ledja ali vidje da je odrezao za ledja prekratko, pa ga baci na terdah i rece:
-Od ovoga cu skrojiti rukave.
Ponovo uze arsin i izmjeri novi komad, odreza ga, kad ali i on kraci nego sto je trebao biti. Terzija ga baci na terdah pa rece:
-Neka ovo bude za rukave!
Tako odreza i treci komad, ali i ovaj bijase prekratak za ledja, pa ga takodjer baci na terdah, s rijecima:
-Ovo za rukave.
Dojadi to Nasrudinu, jer mu citav komad cohe obatali, pa povice:
-Dosta, majstore, tih rukava! Necu ja praviti dubeta cijelom seheru!
Post Reply