Nasljednicka izjava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5622
Joined: 04/08/2020 19:22

#26 Re: Nasljednicka izjava

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 16/03/2022 00:35 motaj kablove
Od amidže djeca - njih desetak su naslijedili livadu. Kada uđem na katastar.ba vidim imena ko je sve naslijedio. Ima tu od amidže i unučadi jer su im roditelji umrli.
Većina tih nasljednika je u inozemstvu, od Amerike, Njemačke, Austrije... ali imaju brata koji živi u Bosni i Hercegovini.
Da li taj brat može hvatati te nasljednike kada budu dolazili u Bosnu i Hercegovinu da mu daju izjavu da ih zastupa u diobi te livade, jer je sada 1/10
Uz njihovu livadu graniči moja i bratova livada koja je 1/2
Sada bi to trebalo isparčati na 12 dijelova plus put koji bi bio pola od njihove livade pola od naše.
profatr
Posts: 439
Joined: 23/07/2016 07:01

#27 Re: Nasljednicka izjava

Post by profatr »

Isprintani scan dokumenta nije validan, mora biti orginal.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#28 Re: Nasljednicka izjava

Post by Humljanin »

Gray wrote: 15/03/2022 19:47 Najlakše ti je da napraviš dvojezično, sa jedne strane papira bosanski sa druge talijanski, i tako da ti ovjere.

Mada, ako se ne izjasni se smatra da prihvata nasljedstvo, tako ako misli prihvatati mislim da joj ni ni treba nasljednika izjava.
Taman ja gledam šta pišu ljudi.
Nisam pravnik, ali koliko sam upućen, ako se iz nekog razloga ne javiš (ne izjasniš) na ostavinsku raspravu, stanje ostaje nepromijenjeno, to jest to znači da prihvaćaš svoj dio.

Malo mi je glupo da se moraš izjašnjavati da prihvaćaš ono što je po zakonu tvoje
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#29 Re: Nasljednicka izjava

Post by Gray »

Humljanin wrote: 16/03/2022 08:47
Gray wrote: 15/03/2022 19:47 Najlakše ti je da napraviš dvojezično, sa jedne strane papira bosanski sa druge talijanski, i tako da ti ovjere.

Mada, ako se ne izjasni se smatra da prihvata nasljedstvo, tako ako misli prihvatati mislim da joj ni ni treba nasljednika izjava.
Taman ja gledam šta pišu ljudi.
Nisam pravnik, ali koliko sam upućen, ako se iz nekog razloga ne javiš (ne izjasniš) na ostavinsku raspravu, stanje ostaje nepromijenjeno, to jest to znači da prihvaćaš svoj dio.

Malo mi je glupo da se moraš izjašnjavati da prihvaćaš ono što je po zakonu tvoje
Tako je, to sam i rekao :D
Robot231
Posts: 63
Joined: 19/10/2021 06:42

#30 Re: Nasljednicka izjava

Post by Robot231 »

nikeze wrote: 16/03/2022 08:14
Robot231 wrote: 15/03/2022 21:20

Tetka kaze da je to provjerila sa notarom i rekla mi je da notar nece da ovjeri bilo sta, vec se mora ta izjava prevesti na talijanski kod sudskog tumaca, i tek onda ce notar ovjeriti kada vidi prijevod na talijanskom. Zato me je tetka zaduzila da formular koji sam ja nasao na internetu, i koji sam ispunio sa njenim licnim podacima, da ja taj formular prevedem na talijanski kod nekog sudskog tumaca u Bosni, te da taj formular preveden (izvorni formular na bosanski + prijevod na talijanski) posaljem njoj u italiju, te ce ona to odnijeti notaru i notar ce tek tada to ovjeriti. I onda ce ona poslati nazad meni tu potpisanu i ovjerenu nasljednicku izjavu u Bosnu, i ja cu tu izjavu odnijeti notaru u Bosni kod kojeg se vodi ostavinski postupak..Da li ovo ima smisla ili je ona nesto pogresno razumjela?
Sine, u slučaju izjave notar ovjerava potpis, a ne sadržaj. U slučaju netačnog sadržaja nadležan je sud. NIje to ugovor koji mora biti tačan.
Naravno da notar zadrži izjavu jedan dan i može je skenirati mobitelom i prevesti google translatorom ako hoće, a može kosultovati i prevodioca. Tako je barem u Njemačkoj. U BiH su mi notari takođe rekli da ovjeravaju pečatom tvoj potpis, a ne sadržaj izjave. U Italiji je možda drugačije, ali u Njemačkoj je nasljedničku izjavu ovjerila žena notar koja je doktor pravnih nauka. Imala je dva svjedoka koji su se potpisali , izjavu je pregledala jedan dan. Vjerovatno je prevela google translatorom, ali nije ništa rekla po tom pitanju. Ovdje u u BiH notari ne gledaju izjavu, ovjere je za 5 minuta. Jedino ako hoćeš da ti je on sastavi onda ćeš da platiš. Iz Kanade sam imao slučaj punomoći koja je ovjerena kod notara. BIla je pisana na našem jeziku. Sve u svemu, to je to.
Saznao sam da ovjera potpisa kod notara u Italiji se krece od 100 do 400 eura. To je puno novca ali ako je to jedina opcija platiti cu. Prema talijanskom zakonu pise da se potpis moze ovjeriti i u opstini uz placanje samo neke simbolicne takse od 15ak eura, pa mi nije jasno zasto je meni notarka u Bosni kod koje se vodi ostavinska rasprava rekla da potpis mora biti ovjeren u ambasadi ili kod notara, zasto mi nije spomenula da se moze overiti u opstini? Je li to zato sto ovjeren potpis iz opstine koja se nalazi u drugoj drzavi (drzavi Italiji) nije prihvacen u BiH? Ima li neko ko je ovjeravao potpis u ambasadi? Koliko ambasada naplacuje ovjeru potpisa i mora li se dokumenat koji se ovjerava u ambasadi potpisati pred ocima nekog od uposlenika ambasade ili se moze potpisati kod kuce pa poslati ambasadi na njihovu adresu da ambasada taj potpis ovjeri i vrati postom? Tetka mi zivi daleko od ambasade i vjerujem da ne moze/ne zeli putovati do ambasade
kuli1961
Posts: 2425
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#31 Re: Nasljednicka izjava

Post by kuli1961 »

Na sva pitanja u vezi naknade za ovjeru u Ambasadi BiH u Italiji odgovor se dobija telefonskim pozivom Ambasadi.
Ako se radi o zakonskom nasljedjivanju, i ako medju nasljednicima nije sporan nasljednicki dio, i jos ako tetka ne zeli ovjeravati potpis u Ambasadi, ONA NE MORA DAVATI NIKAKVU IZJAVU O PRIHVATANJU NASLJEDSTVA- vidi moj post od 16.3.
Ako dakle, ćuti, smatraće se da zeli biti nasljednik i biće proglašena za nasljednika sa odgovorajucim nasljedničkim dijelom.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#32 Re: Nasljednicka izjava

Post by nikeze »

Robot231 wrote: 20/03/2022 21:38
nikeze wrote: 16/03/2022 08:14

Sine, u slučaju izjave notar ovjerava potpis, a ne sadržaj. U slučaju netačnog sadržaja nadležan je sud. NIje to ugovor koji mora biti tačan.
Naravno da notar zadrži izjavu jedan dan i može je skenirati mobitelom i prevesti google translatorom ako hoće, a može kosultovati i prevodioca. Tako je barem u Njemačkoj. U BiH su mi notari takođe rekli da ovjeravaju pečatom tvoj potpis, a ne sadržaj izjave. U Italiji je možda drugačije, ali u Njemačkoj je nasljedničku izjavu ovjerila žena notar koja je doktor pravnih nauka. Imala je dva svjedoka koji su se potpisali , izjavu je pregledala jedan dan. Vjerovatno je prevela google translatorom, ali nije ništa rekla po tom pitanju. Ovdje u u BiH notari ne gledaju izjavu, ovjere je za 5 minuta. Jedino ako hoćeš da ti je on sastavi onda ćeš da platiš. Iz Kanade sam imao slučaj punomoći koja je ovjerena kod notara. BIla je pisana na našem jeziku. Sve u svemu, to je to.
Saznao sam da ovjera potpisa kod notara u Italiji se krece od 100 do 400 eura. To je puno novca ali ako je to jedina opcija platiti cu. Prema talijanskom zakonu pise da se potpis moze ovjeriti i u opstini uz placanje samo neke simbolicne takse od 15ak eura, pa mi nije jasno zasto je meni notarka u Bosni kod koje se vodi ostavinska rasprava rekla da potpis mora biti ovjeren u ambasadi ili kod notara, zasto mi nije spomenula da se moze overiti u opstini? Je li to zato sto ovjeren potpis iz opstine koja se nalazi u drugoj drzavi (drzavi Italiji) nije prihvacen u BiH? Ima li neko ko je ovjeravao potpis u ambasadi? Koliko ambasada naplacuje ovjeru potpisa i mora li se dokumenat koji se ovjerava u ambasadi potpisati pred ocima nekog od uposlenika ambasade ili se moze potpisati kod kuce pa poslati ambasadi na njihovu adresu da ambasada taj potpis ovjeri i vrati postom? Tetka mi zivi daleko od ambasade i vjerujem da ne moze/ne zeli putovati do ambasade
Izjava se mora potpisati pred ovlaštenim licem jer to lice ili notar ovjerava potpis ( svjedoči da si ti svojom rukom potpisao pred njim, a u Njemačkoj potpišu i dva svjedoka da si to potpisao). U BiH, općina takođe u šalter sali vrši ovjeru potpisa, rukopisa i prijepisa.
Notari u inostranstvu pitaju koliko vrijedi nekretnina i na osnovu toga zacjenjuju ovjeru. U općini je jeftinije svuda, samo što se mora čekati u redu a to traje.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#33 Re: Nasljednicka izjava

Post by Static-X »

kuli1961 wrote: 16/03/2022 00:35 koliko ćumuranja, izmisljanja tople vode, ni od čega stvaranje bauka..
uz mooncino uobičajeno, deja vu trolanje :D
nasljednik može dati nasljednicku izjavu- ali uopšte ne mora dati nikakvu izjavu- sud će smatrati da zeli biti nasljednik i rješenjem će ga oglasiti takvim i uručiti mu nasljedstvo!!!
helou,, pa dajte jednom procitajte zakon, na netu je!
evo:
Zakon o nasljedjivanju FBiH
Član 237*

(1) Svako je ovlašten, ali niko nije dužan dati nasljedničku izjavu.

(2) Za osobu koja nije dala izjavu o odricanju od naslijeđa smatra se da želi biti nasljednikom.
......
.....

(9) Sud neće zahtijevati nasljedničku izjavu ni od koga, ali nasljednik koji želi dati izjavu može to učiniti usmeno pred ostavinskim sudom na zapisnik, odnosno predajom ostavinskom sudu isprave iz stava 6. ovog člana.

I taj notar, kao da nije nikada ni otvorio zakon????
admin-e, ako mozes, motaj kablove, gasi svjetlo - zakljucavaj ovo!
Ovo je jako dobra informacija, posto sam trenutno upetljan u prevod.
Post Reply