nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#14176 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Me_again »

tempuser wrote:
Me_again wrote:
Po svemu sudeci ne izlazis iz BiH bas cesto. Ne jednom su mi trazili tu dozvolu za upravljanje tudjim vozilom. Pogotovo kada sam koristio vozila koja nisu na BiH tablama.
Pri tome ne treba pogresno shvatati toleranciju zapadnih komsija koji rijetko pitaju za taj dokument jer im nije ni vazno, vazno je da auto nije na popisu ukradenih i da je osigurano (zeleni karton) ali istocnija prica je drugacija.
Ne izlazim, u zadnjih 22 godine otprilike 30 x godisnje i koliko se sjecam nikad, ali nikad me niko nije pitao za punomoc, mozda nekad u divlje vrijeme 96-97, a vozilo se sve, table s ljiljanima, auta na tudja imena, sluzbena, strane table, dipl. table.
Sto se tice pogresnog shvatanja tolerancije zapadnih susjeda, nema tu nikakvog pogresnog shvatanja niti tolerancije, zvanicna informacija MUP-a RH je da zakonski punomoc u RH nije obavezna. Koliko sam uspio naci po internetu ni u SRB nema zakonske obaveze za dozvolom. XXI je vijek zar nije lakse prosurfati nego napamet pisati po forumu?

Evo kako to pise u AMSS, nigdje ne navlace prictom da je DTV obavezan dokument.

Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu (DTV) izdaje se na obrascu utvrđenom od strane međunarodnih organizacija AIT i FIA. DTV služi kao dokaz da vozač može da putuje tuđim vozilom u inostranstvo, na osnovu ovlašćenja potpisanog od strane vlasnika vozila.Obrazac DTV je žute boje, formata A5, sa tekstom na srpskom, francuskom i engleskom jeziku. Leva unutrašnja strana predstavlja ovlašćenje za upravljanje tuđim vozilom koje daje vlasnik vozila, a desna unutrašnja strana predstavlja samu dozvolu za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu.
Uvijek zaboravim da sa tobom ne treba diskutovati, iako to mnogi napominju na forumu s vremena na vrijeme. Sorry, necu vise :)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#14177 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

Me_again wrote:
Uvijek zaboravim da sa tobom ne treba diskutovati, iako to mnogi napominju na forumu s vremena na vrijeme. Sorry, necu vise :)
Ne vrijedi kad filozofiras napamet.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#14178 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Me_again »

tempuser wrote:
Me_again wrote:
Uvijek zaboravim da sa tobom ne treba diskutovati, iako to mnogi napominju na forumu s vremena na vrijeme. Sorry, necu vise :)
Ne vrijedi kad filozofiras napamet.
.
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#14179 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by NediM17 »

kad vidim da se goran naprdjuje s nekim, automatski preskacem te postove. znam da ne vrijedi gubiti vrijeme na to.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#14180 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

NediM17 wrote:kad vidim da se goran naprdjuje s nekim, automatski preskacem te postove. znam da ne vrijedi gubiti vrijeme na to.
Naprdljivanje je filozofiranje bez argumenata i zabadanje nosine u stvari koje te se ne ticu i o kojima ne znas nista, tu si ti neprikosnoveni sampion, a vidi se kako automatski preskaces postove!
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#14181 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

vješalica wrote:Buduceg brudu edukuje instruktor parkiranju (AS KEMO) tako sto isti napusta vozilo,po kojem pravilniku i po kojem zakonu da mi je znati.......
Da nekome odvali auto to bi bilo najmanje bitno.....
Eto uasto nove generacije uz nove prdimahovine od instruktora prave probleme......
Na tu temu smo i imali kraću raspravu. Rekoh da su današnji instruktori dosta lošiji od nekadašnjih i da ne rade po propisima. Od nepropisnog parkiranja u hladovini, preko nepropuštanja pješaka do prolaska kroz crveno. Kružni tok je neko već pomenuo.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#14182 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

I to je relativno, ja se sjecam prica svojih roditelja i te generacije koja je polagala prije 40-50 godina, tad su instruktore vozali u ficama od kafane do kafane, da pozavrsavaju razne poslove i slicne stvari.
Izgleda da je najveca disciplina kod polaganja bila neposredno prije i nekoliko godina poslije rata.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#14183 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

tempuser wrote:I to je relativno, ja se sjecam prica svojih roditelja i te generacije koja je polagala prije 40-50 godina, tad su instruktore vozali u ficama od kafane do kafane, da pozavrsavaju razne poslove i slicne stvari.
Izgleda da je najveca disciplina kod polaganja bila neposredno prije i nekoliko godina poslije rata.
Ima i toga. Ja sam polagao 2001., kod instruktora koji je radio po PS-u, ali je i tad bilo onih koji su sa kandidatom završavali raznorazne poslove, a polaganje im se zasnivalo na dodatnih 100 KM "da se podmaže" (da ne škripi, valjda, trenje je zafrkana stvar kod motora SUS).
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#14185 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Travnički Noćni Šetač »

tempuser wrote:I to je relativno, ja se sjecam prica svojih roditelja i te generacije koja je polagala prije 40-50 godina, tad su instruktore vozali u ficama od kafane do kafane, da pozavrsavaju razne poslove i slicne stvari.
Izgleda da je najveca disciplina kod polaganja bila neposredno prije i nekoliko godina poslije rata.
Ali si se morao pravilno parkirati pred kafanom, nisi smio piti alkohol dok cekas, a svaka skoro kafana imala brdo na kojem si morao pod rucnom....
Puno bolje se prije obucavalo...
...
Danasnja formula za propast je velika konkurencija auto skola a mala ili nikakva kontrola istih... ovim necu da kazem da su svi instruktori isti, naprotiv ima dobrih momaka tu...
noviclan
Posts: 10987
Joined: 31/10/2013 06:48

#14186 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by noviclan »

insaneinthebrain wrote::lol: :lol: :lol: :-) :-) :-)

Pajbg gdje ce jahati ivicnjak vidis kolike su mu feluge :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#14187 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

Travnički Noćni Šetač wrote:
tempuser wrote:I to je relativno, ja se sjecam prica svojih roditelja i te generacije koja je polagala prije 40-50 godina, tad su instruktore vozali u ficama od kafane do kafane, da pozavrsavaju razne poslove i slicne stvari.
Izgleda da je najveca disciplina kod polaganja bila neposredno prije i nekoliko godina poslije rata.
Ali si se morao pravilno parkirati pred kafanom, nisi smio piti alkohol dok cekas, a svaka skoro kafana imala brdo na kojem si morao pod rucnom....
Puno bolje se prije obucavalo...
...
Danasnja formula za propast je velika konkurencija auto skola a mala ili nikakva kontrola istih... ovim necu da kazem da su svi instruktori isti, naprotiv ima dobrih momaka tu...
Meni se vazda smiju kad kazem da sam 8 puta polagao. A poenta je bila da radi mog imidza (tzv.hasisar, duga kosa, izlizani jeans, prsluk sa nitnama, i sl) mi nisu tolerisali ni najmanju greskicu pri voznji.
Nisi zmigavac dao na vrijeme, padas, nisi se uspio prestrojiti, padas, kliznuo malo pod rucnom, padas. Parkirao paralelno a karambolka ti dosla u manevru preblizu linije, padas....
Odsluzio JNA, dosao osisan, preplanuo, rumen, nabildan (takav rod bio jbg) i valjda sam im izgledao normalan :mrgreen: i polozim ko iz picke sa samo pola sata voznje radi vjezbe u zadnjih godinu dana.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#14188 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

drug_profi wrote:
Meni se vazda smiju kad kazem da sam 8 puta polagao. A poenta je bila da radi mog imidza (tzv.hasisar, duga kosa, izlizani jeans, prsluk sa nitnama, i sl) mi nisu tolerisali ni najmanju greskicu pri voznji.
Nisi zmigavac dao na vrijeme, padas, nisi se uspio prestrojiti, padas, kliznuo malo pod rucnom, padas. Parkirao paralelno a karambolka ti dosla u manevru preblizu linije, padas....
Odsluzio JNA, dosao osisan, preplanuo, rumen, nabildan (takav rod bio jbg) i valjda sam im izgledao normalan :mrgreen: i polozim ko iz picke sa samo pola sata voznje radi vjezbe u zadnjih godinu dana.
Moja stara polagala prije 47 godina i dan danas prica kako je instruktor tjerao da ficom manevrise u rikverc uzbrdo negdje na Crnom vrhu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#14189 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

Na poligonu u Butmiru je bila ona "osmica". E tu sam cijeli jedan cas morao u rikverc tom osmicom ici, tj rikvercom praviti osmice, i da ne sidjem sa ceste. zabolio me vrat jer tad nije bilo desnog retrovizora na fici. Nego zagrli sjediste i vozi usinut.
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#14190 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by zdruzdjo »

tempuser wrote:Moja stara polagala prije 47 godina i dan danas prica kako je instruktor tjerao da ficom manevrise u rikverc uzbrdo negdje na Crnom vrhu.
Ja sam polagao 1996 -te.
Poceo sa jedim instruktorom medjutim njega nikako safatati, te doci ce te nece....
Na kraju promjenim. Ovaj vidio da mi lose ide rikverc i jedan dan na ciglanei cjele ciglane sam presao boga pitaj koliko puta rikvercom. Tamo negdje od gorice pa udri pa nazad. Cak i onaj tunel. Kaze lik samo upali zmigavce i vozi nazad sve. Ogulio se. Ali beskrajno zahvalan. Rikvercom na kraj svijeta bez okretanja.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#14191 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Travnički Noćni Šetač »

A ja jos dodatno u onoj vojsci osamdesetih obuka za vozaca... Dajc duplak ( Tam 5000 ) , poligon i kocka cijeli krug nazad - naprijed... a ukljucen i prednji pogon... ne treba ti teretana... :lol:
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#14192 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by lavic »

Travnički Noćni Šetač wrote:A ja jos dodatno u onoj vojsci osamdesetih obuka za vozaca... Dajc duplak ( Tam 5000 ) , poligon i kocka cijeli krug nazad - naprijed... a ukljucen i prednji pogon... ne treba ti teretana... :lol:
Jao, dajc duplak a sve mehanika, ustanes sa sjedista da ga smotas u mjestu :-x
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#14193 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

I malo ga na kvacilu zaljuljas da se digne prednji kraj da je lakse motat!
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#14194 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Mehemed »

@zdruzdjo
Meni realno rikverc lakši nego naprijed, uvijek se parkiram u rikverc, još sam kupio i one male retrovizorčiće za mrtvi ugao i naštimao da vidim točkove i parking linije na njih, ma hajde, nema dalje. U rikverc vidim obe strane, a naprijed samo svoju lijevu, tako da mi je lakše u rikverc proći kroz neki uži prostor. Baš ne znam kako je nekim vozačima vožnja unazad noćna mora.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#14195 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by condy »

Nekom noćna vožnja nazad, nekom naprijed :D
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#14196 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by ovo_mi_je_nick »

Stariji intstuktori su naravno obučavali prije 30-40 godina i naravno da se volan vintao sa obje ruke dodavanjem.
Fićo i servo ne ide nikako. Puno se danas daje važnosti na sitnicama koje nisu bitne za vožnju. Svako će danas otići sa mjesta A na B ali kako.

Znamo svi kako se ljekarsko dobije, plati i eto ga. Pola ljudi treba da nosi cvike a ne nosi, refleksi su nula kod pojedinaca. Mnogi sa živcima na Vi.

Kad nekoga kucneš na parkingu je neznatno kao i kad nagaziš na liniju parkinga ali kad se zbuniš u koloni vozila pri preticanju ili reagovanju na vrijeme da kamikaza uleti u makaze onda su bogini svi
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#14197 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by azdralovic »

ovo_mi_je_nick wrote:Stariji intstuktori su naravno obučavali prije 30-40 godina i naravno da se volan vintao sa obje ruke dodavanjem.
Fićo i servo ne ide nikako. Puno se danas daje važnosti na sitnicama koje nisu bitne za vožnju. Svako će danas otići sa mjesta A na B ali kako.

Znamo svi kako se ljekarsko dobije, plati i eto ga. Pola ljudi treba da nosi cvike a ne nosi, refleksi su nula kod pojedinaca. Mnogi sa živcima na Vi.

Kad nekoga kucneš na parkingu je neznatno kao i kad nagaziš na liniju parkinga ali kad se zbuniš u koloni vozila pri preticanju ili reagovanju na vrijeme da kamikaza uleti u makaze onda su bogini svi
Nema autoskole i polaganja koje ce te pripremiti za ovo...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#14198 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by ovo_mi_je_nick »

azdralovic wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:Stariji intstuktori su naravno obučavali prije 30-40 godina i naravno da se volan vintao sa obje ruke dodavanjem.
Fićo i servo ne ide nikako. Puno se danas daje važnosti na sitnicama koje nisu bitne za vožnju. Svako će danas otići sa mjesta A na B ali kako.

Znamo svi kako se ljekarsko dobije, plati i eto ga. Pola ljudi treba da nosi cvike a ne nosi, refleksi su nula kod pojedinaca. Mnogi sa živcima na Vi.

Kad nekoga kucneš na parkingu je neznatno kao i kad nagaziš na liniju parkinga ali kad se zbuniš u koloni vozila pri preticanju ili reagovanju na vrijeme da kamikaza uleti u makaze onda su bogini svi
Nema autoskole i polaganja koje ce te pripremiti za ovo...
Ljekarsko, refleksi, smirenost, staloženost, proračun, osjećaj za dužinu, brzinu, čudesa.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#14199 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Travnički Noćni Šetač »

azdralovic wrote: Nema autoskole i polaganja koje ce te pripremiti za ovo...
Pa dovoljno je da za promjenu malo pokusaju samo objasniti kandidatima da vozac kontrolise vozilo a ne obrnuto, da vozaci imaju odgovornost kada voze, i da vozilu od 1300 kg treba malo vremena da zakoci...
Malo dobre volje i malo postivanja posla kojim se bave i od kojeg zive instruktori bi imalo puno pozitivnih pomaka na kvaliteti vozaca...
a ne ovako... kuckaju po mobitelu dok im kandidat u po bijela dana vozi pod dugim svjetlima jer mu instruktor nikad nije rekao da ima plava lampica na tabli... onda ga sigurno nije ucio ni koliki je zaustavni put pri brzini od 60 km/h ... a ta brzina isto moze ubiti nekoga...
...
P.S. Ima dobrih instruktora nisu svi isti... ali ono sto vidim po mnogim gradovima vecina ne zna kvalitetno da radi taj posao i veze nemaju sta je pedagogija i psihologija...
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#14200 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laertes »

Kako znati za dobrog instruktora? Moj davno umro, a junior mi treba uskoro na obuku. Neke preporuke za Tz?
Post Reply