nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#23226 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

Dimu1927 wrote: 06/06/2023 23:42 to bi bilo najbolje, ali gdje ce npr sestric od pomocnika ministra da nosi smece po kazni sto je malo divljao s autom... gdje to ima :D
Samo treba poceti. Brzo bi se efekti ovakve politike vidjeli u saobracaju.
I to bih uveo da ako skupis 3 kazne u jednoj godini da trecu i svaku narednu moras odraditi. Nista pare.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#23227 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Ateista »

Ja bih uveo za voznju pod uticajem alkohola odmah zatvor,cak i ako nije izazvana nesreca. Recimo preko 0,2 promila, ili koliko vec, ne znam koliko je to jer ne nije previse zanimalo, ali cim se predje neka granica koja realno smanjuje mogucnost reakcije, automatski zatvor par sedmica + drustveno korisni rad.
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#23228 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Throttle »

Ako skupis 3 kazne osvojis voznju biciklom :lol:
kakaljin
Posts: 11596
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#23229 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by kakaljin »

Throttle wrote: 07/06/2023 10:35 Ako skupis 3 kazne osvojis voznju biciklom :lol:
3 su romobil a cetiri biciklo :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#23230 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

Uz petu osvajaš godišnju kartu za GRAS i HTZ opremu.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#23231 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by laik1981 »

drug_profi wrote: 06/06/2023 21:53 A ovdje bi neki ljudima platu uzimali, samo da budu u pravu.
Opet milja maraka nekom drugom nije nista. Za noc uzme vise.
I vi to smatrate pravicnim i kaznjavanjem koje ima svrhu.
To je u stvari teror nad gradjanima. Drakonska kaznena politika nije nikad rijesila problem.
Nekom ni 10 milja nije nista. 500-1000 je za 95% gradjana dovoljno da kvalitetno razmislja i pazi dok je za volanom. I za pjesake bi uveo isto. Kod nas vecina pjesackih prelaza sluzi samo za dekoraciju ceste. I ne da bi mu uzeo platu vec bi ih i u kredit uvalio ako je to potrebno da postanu savjesni ucesnici u saobracaju. 25KM nije kazna. Ovih 5% ultra bahatih krivicno goniti. U BiH samo kvalitetno udaranje po dzepu daje rezultat. Naravno, preduslov za bilo sta je rijesiti korupciju u policiji i natjerati ih da rade svoj posao.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#23232 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

Ako mislis da se tebi nemoze desiti prekrsaj ti trazi drakonske kazne.
A ima ime kako se takvo društvo zove. To je tiranija.
Obilježeno je kaznama nesrazmjernim za počinjena dijela.
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#23233 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

laik1981 wrote: 07/06/2023 11:52
drug_profi wrote: 06/06/2023 21:53 A ovdje bi neki ljudima platu uzimali, samo da budu u pravu.
Opet milja maraka nekom drugom nije nista. Za noc uzme vise.
I vi to smatrate pravicnim i kaznjavanjem koje ima svrhu.
To je u stvari teror nad gradjanima. Drakonska kaznena politika nije nikad rijesila problem.
Nekom ni 10 milja nije nista. 500-1000 je za 95% gradjana dovoljno da kvalitetno razmislja i pazi dok je za volanom. I za pjesake bi uveo isto. Kod nas vecina pjesackih prelaza sluzi samo za dekoraciju ceste. I ne da bi mu uzeo platu vec bi ih i u kredit uvalio ako je to potrebno da postanu savjesni ucesnici u saobracaju. 25KM nije kazna. Ovih 5% ultra bahatih krivicno goniti. U BiH samo kvalitetno udaranje po dzepu daje rezultat. Naravno, preduslov za bilo sta je rijesiti korupciju u policiji i natjerati ih da rade svoj posao.
Baš jutros (Visoko, u blizini policijske stanice) lik prelazi cestu ukoso između dva pješačka udaljena nekih desetak metara. Koji metar dalje stoji policajac sa reakcijom na kojoj bi mu i fikus pozavidio.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#23234 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by laik1981 »

drug_profi wrote: 07/06/2023 13:05 Ako mislis da se tebi nemoze desiti prekrsaj ti trazi drakonske kazne.
A ima ime kako se takvo društvo zove. To je tiranija.
Obilježeno je kaznama nesrazmjernim za počinjena dijela.
Nesrazmjerno bi bilo da su kazne 10-15 milja. 500-1000 je bas mjera. Cvaja nije kazna. Kazna treba da zaboli.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#23235 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

laik1981 wrote: 07/06/2023 15:54
drug_profi wrote: 07/06/2023 13:05 Ako mislis da se tebi nemoze desiti prekrsaj ti trazi drakonske kazne.
A ima ime kako se takvo društvo zove. To je tiranija.
Obilježeno je kaznama nesrazmjernim za počinjena dijela.
Nesrazmjerno bi bilo da su kazne 10-15 milja. 500-1000 je bas mjera. Cvaja nije kazna. Kazna treba da zaboli.
jarane, mene cvaja boli i koriguje me maksimalno. Zbog stoje bi udarao glavom u zid. Za milju bih se s mosta bacio.
Gdje ima da je kazna za uobicajeni saobracajni prekrsaj cijela plata?
Volio bih da malo okusite te vaše pravde.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#23236 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Ateista »

Trenutne kazne su realne i u skladu sa standardom.
Ako uporedimo sakaznama u njemackoj, mozda i previsoke s obzirom na razliku u standardu.
Ima nekih koje jesu premale a u pitanju je bas bezobrazluk tipa zagradis nekoga i dobijed 20KM kazne, ali vecina je ok.
To kad govorimo o prosjeku, problem su lovatori koji imaju para toliko iznad prosjeka da su za njih smijesne kazne.
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#23237 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

Već smo se imali priliku uvjeriti da povećanje kazni ne rješava problem. Manje-više dovodi do toga da pojedini, umjesto 50.000 KM neplaćenih kazni, imaju 150.000 KM neplaćenih kazni.

Druga stvar je to što de facto i nemamo srednju klasu, bar ne onu koja bi činila većinu, pa jedne (većinu) i ovolike kazne dobro zabole dok druge ne zabole ni stotinu puta više kazne.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#23238 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by laik1981 »

drug_profi wrote: 07/06/2023 15:57
laik1981 wrote: 07/06/2023 15:54
Nesrazmjerno bi bilo da su kazne 10-15 milja. 500-1000 je bas mjera. Cvaja nije kazna. Kazna treba da zaboli.
jarane, mene cvaja boli i koriguje me maksimalno. Zbog stoje bi udarao glavom u zid. Za milju bih se s mosta bacio.
Gdje ima da je kazna za uobicajeni saobracajni prekrsaj cijela plata?
Volio bih da malo okusite te vaše pravde.
Sta je uobicajeni saobracajni prekrsaj? Ne vezivanje pojasa? Ne paljenje svjetala, mada se ona sad kod vecine auta automatski pale? To ne bi nikako ni kaznjavao. Za pojas ako se nekom gine neka gine. Za svjetla bi upozoravao. Za sta se danas uopste moze dobiti stoja kazne? Koristenje mobitela u voznji, nepropustanje pjesaka, prekoracenje brzine, prestrojavanja i skretanja bez zmigavca, nepropisna parkiranja, preticanja preko pune, prolazak kroz crveno, voznja pod dejstvom alkohola...sve su to prekrsaji koji se ne desavaju slucajno vec ih u 99,9% slucajeva svjesno i namjerno cinimo, ili zbog nepaznje, a nepaznja ne moze biti opravdanje.

Volio bih ja da se ovdje problemi mogu rjesavati razgovorima i molbama, ali na zalost samo udaranje po dzepu je efikasno kada je preventiva u pitanju.

Meni se nedavno desilo da prodjem kroz crveno. Na onoj cesti od aerodroma prema Mojmilu. Semafor gdje se skrece za dobrinju. Stajao u lijevoj traci i gledao desni semafor koji je za skretanje za Dobrinju. Pored mene u desnoj traci stajala policija. Upalilo se za desno i ja hladno po gasu pravo. Znam da je tu taj semafor i da moram pratiti ovaj iznad koji je za pravo. Neki me umor bio stigao, odlutao negdje i jebiga zajebo sam. Dekoncentracija, nepaznja. Policija odmah za mnom. Znas li razlog zaustavljanja, a ja ko iz topa prosao sam kroz crveno. Napisao mi kaznu od 50KM (platio pola iznosa). Pisao mi nesto kao nepostivanje smjera pravca svjetlosne signalizacije. Iznos kazne sam dozivio isto kao da me je pocastio, a ne kaznio. Da mi je pisao pet glava i uzeo vozacku dva mjeseca zapamtio bi to za citav zivot, a i dan danas bi udarao glavom od zid :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17006
Joined: 31/03/2019 14:56

#23239 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 06/06/2023 19:56
Dimu1927 wrote: 06/06/2023 19:48 kakve nebuloze pojedinci predlazu, pa po imovinskom stanu vecina milionera je ustvari socijalni slucaj, nemaju nista na sebi, i njima bi vi procjenjivali kaznu, pa manje bi placali nego obicni covjek s prosjecnom platom

ili ovo od vrijednosti auta hahahah e bas ce se nasekirati oni sto sa grobovima od 1500 KM prave desetine hiljada KM neplacenih kazni... taman da mu ne pisu 400 nego 4,20...
Pa zato i govorimo o tome da je kod nas nemoguce po imovinskom stanju i najrealnije bi bilo po vrijednosti auta.
Za te grobove koji nista ne vrijede bi svakako morala biti neka minimalna kazna ispod koje se ne ide.
Drug, bitno je da se grob oduzme jer je sredstvo ucinjenja prekrsaja. Bacaju petarde pa ih oduzmu. Bitno je stalno oduzimati i kraj price. Manje ce govana biti na ulici. Ima visoka pec uostalom
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#23240 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by laik1981 »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/pijanom ... /230607116

Ovakve strpati tri godine u zatvor i to po kratkom postupku. Ovaj gore je vjerovatno onaj poznati sto mu zbog zdravstvenog stanja ili tako nesto nikad nisu dali da polaze vozacki. Ima negdje koliko se sjecam i neki intervju sa njim.
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#23241 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Throttle »

Jel ono imao punta :lol: ako to ne namiri ove kazne, nista nece
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#23242 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by elcaliente »

Malo ovo podsjeca na glupu spiku kako ce kafici propsasti ako zabrane pusenje.
Na citavom svijetu funkcionkse ali kod nas ne moze jer pa onda neka suplja.

Gdje ima volje da se nesto uredi, urediti ce se.
Napravis zakon da je odgovoran vlasnik vozila isto kao i vozac njegovog vozila. Pa ces vidjeti kako zakon djeluje, ima milion kombinacija.

Oduzimanje vozila, nije vozacevo, nema veze kriv je i onaj koji mu je dao odgovornost da upravlja negovim vozilom.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#23243 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

laik1981 wrote: 07/06/2023 16:25
drug_profi wrote: 07/06/2023 15:57

jarane, mene cvaja boli i koriguje me maksimalno. Zbog stoje bi udarao glavom u zid. Za milju bih se s mosta bacio.
Gdje ima da je kazna za uobicajeni saobracajni prekrsaj cijela plata?
Volio bih da malo okusite te vaše pravde.
Sta je uobicajeni saobracajni prekrsaj? Ne vezivanje pojasa? Ne paljenje svjetala, mada se ona sad kod vecine auta automatski pale? To ne bi nikako ni kaznjavao. Za pojas ako se nekom gine neka gine. Za svjetla bi upozoravao. Za sta se danas uopste moze dobiti stoja kazne? Koristenje mobitela u voznji, nepropustanje pjesaka, prekoracenje brzine, prestrojavanja i skretanja bez zmigavca, nepropisna parkiranja, preticanja preko pune, prolazak kroz crveno, voznja pod dejstvom alkohola...sve su to prekrsaji koji se ne desavaju slucajno vec ih u 99,9% slucajeva svjesno i namjerno cinimo, ili zbog nepaznje, a nepaznja ne moze biti opravdanje.

Volio bih ja da se ovdje problemi mogu rjesavati razgovorima i molbama, ali na zalost samo udaranje po dzepu je efikasno kada je preventiva u pitanju.

Meni se nedavno desilo da prodjem kroz crveno. Na onoj cesti od aerodroma prema Mojmilu. Semafor gdje se skrece za dobrinju. Stajao u lijevoj traci i gledao desni semafor koji je za skretanje za Dobrinju. Pored mene u desnoj traci stajala policija. Upalilo se za desno i ja hladno po gasu pravo. Znam da je tu taj semafor i da moram pratiti ovaj iznad koji je za pravo. Neki me umor bio stigao, odlutao negdje i jebiga zajebo sam. Dekoncentracija, nepaznja. Policija odmah za mnom. Znas li razlog zaustavljanja, a ja ko iz topa prosao sam kroz crveno. Napisao mi kaznu od 50KM (platio pola iznosa). Pisao mi nesto kao nepostivanje smjera pravca svjetlosne signalizacije. Iznos kazne sam dozivio isto kao da me je pocastio, a ne kaznio. Da mi je pisao pet glava i uzeo vozacku dva mjeseca zapamtio bi to za citav zivot, a i dan danas bi udarao glavom od zid :lol:
Necu se sloziti jer visina kazne nikad nije bila faktor koji koriguje neodgovorne. Sto je veca kazna, veca je stimulacija za korupciju. Neodgovorni su neodgvoorni zato sto racunaju da ce se izvuci.
Jedini pravi sistem je IZVJESNOST kazne. Znači da su ti šanse bar 1:1 da ćeš se izvući sa bilo kakvim prekršajem ili još i manje.
A pojas nije samo tvoj izbor. Ja treba da te nosim na duši jer se nisi vezao. Nek sam npr i kriv za udes. Mogao si ostati ziv ili lakse povrijeđen, i ja bih nosio tu odgovornost, a zbog nevezanja pojasa mene saljes u zatvor. Nije to tvoj call. Dalje, nacuices saputnike da se ne vezu. Neces upaliti farove pa te necu vidjeti na vrelom asfaltu ili zaslijepljen suncem i krenucu u preticanje koje meni izgleda sasvim bezbjedno.
Nista u zakonu nije tvoj izbor.
Kazna mora biti adekvatna prekrsaju i MORA BITI IZVJESNA.
Pricali smo ovdje. Uvedi da se sa nadzornih kamera koje postoje na svakom raskrscu skidaju podaci o parkiranju na autobuskim stajalistima.
Garanutjem ti da bi prestalo u roku 7 dana zauvijek. Ista stvar za propustanje pjesaka. Svi bi postali uzorni.
Ali ne zbog velike kazne, nego zbog 20 maraka koje SIGURNO odlaze iz dzepa svaki put kad se zaneses.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#23244 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by laik1981 »

drug_profi wrote: 07/06/2023 21:12 Kazna mora biti adekvatna prekrsaju i MORA BITI IZVJESNA.
Pricali smo ovdje. Uvedi da se sa nadzornih kamera koje postoje na svakom raskrscu skidaju podaci o parkiranju na autobuskim stajalistima.
Garanutjem ti da bi prestalo u roku 7 dana zauvijek. Ista stvar za propustanje pjesaka. Svi bi postali uzorni.
Ali ne zbog velike kazne, nego zbog 20 maraka koje SIGURNO odlaze iz dzepa svaki put kad se zaneses.
Izvjesnost kazne nije moguce postici u dovoljnoj mjeri. Ovi stacionirani radari i kamere jedino garantuju izvjesnost kazne, a i za njih se zna gdje su, pa ni one nemaju neku konkretnu svrhu osim da usporis na dijelu gdje si joj u dometu. Sad da izbacis na ulice Sarajeva 300 patrola koje bi kruzile non stop ne bi bilo dovoljno da pokriju sve. Za tu izvjesnost kazne bi bio potreban policajac na svakoj raskrsnici u Sarajevu. Visoke kazne bi na 95% ljudi preventivno djelovale. Garantujem da bi taj procenat vozaca visestruko vise pazio kada zna da mu prijeti gubitak plate ako napravi tezi prekrsaj, a da je kazna za parking 300KM 99% ljudi ne bi ni pomisljalo da parkiraju gdje danas sve parkiraju. Za ovaj manji procenat ultra bahatih siledzija u saobracaju nije dovoljno nista osim krivicnog gonjenja, zatvorskih kazni i trajne plijenidbe vozila, pa cak i imovine ovima koji imaju desetine hiljada maraka neplacenih kazni.

Ne mora ta kazna biti odmah 500-1000. Moze se tim iznosima kaznjavati ako ponovis tezi prekrsaj u godini dana. Moze se naci neki metod, ali bez visokih kazni bojim se da se tesko moze naci neko rjesenje koje bi imalo preventivan uticaj.

Preduslov za bilo kakvo rjesenje je promjena standarda i metoda u radu policije. Znamo da se tu nista nece konkretno promijeniti tako da bezveze i palamudimo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#23245 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

Tehnologija moze sve promijeniti. I nadzor raskrsca, i problem parkiranih u zabrani.
Samo politicka volja fali.
I dalje tvrdim da su kazne adekvatne standardu građanina koji zivi od prosjecne plate.
Za one kojima pare nista ne znace, treba uvesti prinudni drustveno koristan rad u radnim vodovima JP Ceste FBiH i komunalnim prduzecima za treci i svaki naredni prekrsaj u istoj kalendarskoj godini, kao i za one koji ne plate u roku 90 dana.
Naslovnica
Posts: 27648
Joined: 20/03/2013 15:38

#23246 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 07/06/2023 21:47 Tehnologija moze sve promijeniti. I nadzor raskrsca, i problem parkiranih u zabrani.
Samo politicka volja fali.
I dalje tvrdim da su kazne adekvatne standardu građanina koji zivi od prosjecne plate.
Za one kojima pare nista ne znace, treba uvesti prinudni drustveno koristan rad u radnim vodovima JP Ceste FBiH i komunalnim prduzecima za treci i svaki naredni prekrsaj u istoj kalendarskoj godini, kao i za one koji ne plate u roku 90 dana.
A šta će raditi ljudi koji su do sada radili u komunalnim preduzećima, na održavanju autoceste i sl?
Samo Goli otok ili kakav kamenolom, oskudne porcije pomija, i tucanje i prebacivanje kamena sa hrpe na hrpu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#23247 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote: 07/06/2023 21:51
drug_profi wrote: 07/06/2023 21:47 Tehnologija moze sve promijeniti. I nadzor raskrsca, i problem parkiranih u zabrani.
Samo politicka volja fali.
I dalje tvrdim da su kazne adekvatne standardu građanina koji zivi od prosjecne plate.
Za one kojima pare nista ne znace, treba uvesti prinudni drustveno koristan rad u radnim vodovima JP Ceste FBiH i komunalnim prduzecima za treci i svaki naredni prekrsaj u istoj kalendarskoj godini, kao i za one koji ne plate u roku 90 dana.
A šta će raditi ljudi koji su do sada radili u komunalnim preduzećima, na održavanju autoceste i sl?
Samo Goli otok ili kakav kamenolom, oskudne porcije pomija, i tucanje i prebacivanje kamena sa hrpe na hrpu.
Hoces reci da tih ljudi ima dovoljno i da nema posla za jos?
Sve su ceste bez rupa, svi znakovi cisti i sva trava osisana oko njih. Smeca nema nigdje.
Rijeke ciste, nema kese za lijeka.
A ti bi sad za pojas nekog slao u kamenolom. :lol:
Naslovnica
Posts: 27648
Joined: 20/03/2013 15:38

#23248 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 07/06/2023 22:33
Naslovnica wrote: 07/06/2023 21:51
A šta će raditi ljudi koji su do sada radili u komunalnim preduzećima, na održavanju autoceste i sl?
Samo Goli otok ili kakav kamenolom, oskudne porcije pomija, i tucanje i prebacivanje kamena sa hrpe na hrpu.
Hoces reci da tih ljudi ima dovoljno i da nema posla za jos?
Sve su ceste bez rupa, svi znakovi cisti i sva trava osisana oko njih. Smeca nema nigdje.
Rijeke ciste, nema kese za lijeka.
A ti bi sad za pojas nekog slao u kamenolom. :lol:
Takoe rođo. :thumbup:
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#23249 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Dimu1927 »

drug_profi wrote: 07/06/2023 21:47 Tehnologija moze sve promijeniti. I nadzor raskrsca, i problem parkiranih u zabrani.
Samo politicka volja fali.
I dalje tvrdim da su kazne adekvatne standardu građanina koji zivi od prosjecne plate.
Za one kojima pare nista ne znace, treba uvesti prinudni drustveno koristan rad u radnim vodovima JP Ceste FBiH i komunalnim prduzecima za treci i svaki naredni prekrsaj u istoj kalendarskoj godini, kao i za one koji ne plate u roku 90 dana.
sto se tice tehnologije dovoljno je za pocetak da upale tiktok i da naprave kakav dobar profil na instagramu i zaprate sve brude i gledaju storyje i sta sve idioti svakodnevno objavljuju kako i koliko voze...
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#23250 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

laik1981 wrote: 07/06/2023 21:36
drug_profi wrote: 07/06/2023 21:12 Kazna mora biti adekvatna prekrsaju i MORA BITI IZVJESNA.
Pricali smo ovdje. Uvedi da se sa nadzornih kamera koje postoje na svakom raskrscu skidaju podaci o parkiranju na autobuskim stajalistima.
Garanutjem ti da bi prestalo u roku 7 dana zauvijek. Ista stvar za propustanje pjesaka. Svi bi postali uzorni.
Ali ne zbog velike kazne, nego zbog 20 maraka koje SIGURNO odlaze iz dzepa svaki put kad se zaneses.
Izvjesnost kazne nije moguce postici u dovoljnoj mjeri. Ovi stacionirani radari i kamere jedino garantuju izvjesnost kazne, a i za njih se zna gdje su, pa ni one nemaju neku konkretnu svrhu osim da usporis na dijelu gdje si joj u dometu. Sad da izbacis na ulice Sarajeva 300 patrola koje bi kruzile non stop ne bi bilo dovoljno da pokriju sve. Za tu izvjesnost kazne bi bio potreban policajac na svakoj raskrsnici u Sarajevu. Visoke kazne bi na 95% ljudi preventivno djelovale. Garantujem da bi taj procenat vozaca visestruko vise pazio kada zna da mu prijeti gubitak plate ako napravi tezi prekrsaj, a da je kazna za parking 300KM 99% ljudi ne bi ni pomisljalo da parkiraju gdje danas sve parkiraju. Za ovaj manji procenat ultra bahatih siledzija u saobracaju nije dovoljno nista osim krivicnog gonjenja, zatvorskih kazni i trajne plijenidbe vozila, pa cak i imovine ovima koji imaju desetine hiljada maraka neplacenih kazni.

Ne mora ta kazna biti odmah 500-1000. Moze se tim iznosima kaznjavati ako ponovis tezi prekrsaj u godini dana. Moze se naci neki metod, ali bez visokih kazni bojim se da se tesko moze naci neko rjesenje koje bi imalo preventivan uticaj.

Preduslov za bilo kakvo rjesenje je promjena standarda i metoda u radu policije. Znamo da se tu nista nece konkretno promijeniti tako da bezveze i palamudimo.
Današnji primjer, od prije nekih desetak minuta: lik je u Brezi, par metara prije semafora, parkirao na saobraćajnoj traci. Usred grada, u dvosmjernoj ulici koja ima po jednu traku u svakom smjeru. Nailazi policijsko vozilo (Octavia karavan, mada nevažno), zaobilazi ga i vozi dalje. Ista ta Octavia između Breze i Binga Breza stoji u zasjedi i čeka da neko prekorači 1 km/h preko tolerancije (da ne bude zabune, i treba to kažnjavati).

Ergo, ne može policija biti svuda u svakom trenutku i to je svima nama jasno. Međutim, jedan od najvećih problema je i to što smo svi svjesni da će policija proći pored aktivnog prekršaja i produžiti dalje kao da se ništa ne dešava. Može kazna biti 20 KM, može i 20.000 KM, možeš postaviti policajce na svakom ćošku, sve je džabe ako isti ignorišu saobraćajne prekršaje i rade nešto deseto.
Post Reply