Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#51 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

ako Bog da po rodjenju nasi u Danskoj da pocnu penziju primat od 4.000 EUR.

Da nas svijet diljem svijeta zivi sto je moguce lijepse i bolje.

Najgori su mi ovi pacenici sto za zivota nista nisu stekli, pa im krivo drugi sto su daleko uspjesniji od njih.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#52 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

Black swan wrote:ja bih sad pristao na pemziju od 550 maruni sad pa sad :D

minimalista :thumbup:
Ma ja pojma nemam kolko stari treba dobit. Ne znam kolko je godina radio u Sloveniji jos imo i povredu tamo. Ali kako god kontam nekoliko godina nek je po godini 20 eura minimalno da bi trebo dobit do 60 mozda i vise eura. To bi na 326 bilo izmedzu 400-450 km mozda i vise.

A bilo nedavno neka Hercegovka davno u Njemackoj radila mislim godinu dana tako nesto i Svabe joj dale penziju od 300-tijak maraka.

A jbn Slovenacki Balkanski s-pci starom pukli da je II kategorija invalid iako pise i poslan je kao takav i jest I kategorije. Nagluh, itd. i kazu Slovenci nisu Balkanci. Ovo vjerovatno namjerno s-pci uradili da ne isplacuju starom penziju. Kolko je samo ljudi iz Bosne radilo po Sloveniji i gradilo Sloveniju i haman pola Slovenaca i napravilo, a s-pci ovo nasima rade mnogima mozda. Da se razumijemo i nasi s-pci su jos veci s-pci i onima koji su u Bosni zaradili penzije a sad su vani u dijaspori daju umanjene upola skoro penzije. Mom kumu daju upola skoro manju. Trebo kum primat 326 a oni daju 196. Balkanske S-pcine.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#53 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

Vizionar 1985 wrote:
Black swan wrote:ja bih sad pristao na pemziju od 550 maruni sad pa sad :D

minimalista :thumbup:
Ma ja pojma nemam kolko stari treba dobit. Ne znam kolko je godina radio u Sloveniji jos imo i povredu tamo. Ali kako god kontam nekoliko godina nek je po godini 20 eura minimalno da bi trebo dobit do 60 mozda i vise eura. To bi na 326 bilo izmedzu 400-450 km mozda i vise.

A bilo nedavno neka Hercegovka davno u Njemackoj radila mislim godinu dana tako nesto i Svabe joj dale penziju od 300-tijak maraka.

A jbn Slovenacki Balkanski s-pci starom pukli da je II kategorija invalid iako pise i poslan je kao takav i jest I kategorije. Nagluh, itd. i kazu Slovenci nisu Balkanci. Ovo vjerovatno namjerno s-pci uradili da ne isplacuju starom penziju. Kolko je samo ljudi iz Bosne radilo po Sloveniji i gradilo Sloveniju i haman pola Slovenaca i napravilo, a s-pci ovo nasima rade mnogima mozda. Da se razumijemo i nasi s-pci su jos veci s-pci i onima koji su u Bosni zaradili penzije a sad su vani u dijaspori daju umanjene upola skoro penzije. Mom kumu daju upola skoro manju. Trebo kum primat 326 a oni daju 196. Balkanske S-pcine.
Ja znam ljudi koju su u BiH radili godinama i godinama, a nemaju od iste niti marke, jer kako dole kazu, zivite vani. Ako hoces napisi na nas ja cu ti uciniti uslugu i sve prevesti na slvenacki. Nisi mi duzan nista.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#54 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

hrle1976 wrote:
Ja znam ljudi koju su u BiH radili godinama i godinama, a nemaju od iste niti marke, jer kako dole kazu, zivite vani. Ako hoces napisi na nas ja cu ti uciniti uslugu i sve prevesti na slvenacki. Nisi mi duzan nista.
Ma i kad bi htio ne znam. Ja sam bas duduk. Nesto ko autista. Nemam pojma u vezi bilo cega sto se tice papira, sa administracijom bilo kakvom. Uvijek sam bio tako ko autista, mozda i jesam autistican. Nazalost. Hvala na ponudi. :thumbup:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#55 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Jimmy McNulty »

Vizionar 1985 wrote:
A bilo nedavno neka Hercegovka davno u Njemackoj radila mislim godinu dana tako nesto i Svabe joj dale penziju od 300-tijak maraka.
Čisto sumLjam :mrgreen:

Moj tata za 3 god. i 10 mjeseci staža prima 110 eura.

Ispade godina 150 eura, a to je nemoguće.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#56 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

Jimmy McNulty wrote:
Vizionar 1985 wrote:
A bilo nedavno neka Hercegovka davno u Njemackoj radila mislim godinu dana tako nesto i Svabe joj dale penziju od 300-tijak maraka.
Čisto sumLjam :mrgreen:

Moj tata za 3 god. i 10 mjeseci staža prima 110 eura.

Ispade godina 150 eura, a to je nemoguće.
Ima jedan u Sarajevu, zna se sa mojim starim, pa tako jedne prilike ispica kako ima Njemacku penziju od 900 i kusur Eura.
Ako tvoj tata za 46 mjeseci rada ima 110 Eura. Onda po toj racunici je morao ovaj raditi bar 34 godine. Znam da nije bio u Njemackoj 34 godine. Nije niti blizu 20 godina proveo. Bice da laze, ili?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#57 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

beobasket wrote:
Jimmy McNulty wrote:
Vizionar 1985 wrote:
A bilo nedavno neka Hercegovka davno u Njemackoj radila mislim godinu dana tako nesto i Svabe joj dale penziju od 300-tijak maraka.
Čisto sumLjam :mrgreen:

Moj tata za 3 god. i 10 mjeseci staža prima 110 eura.

Ispade godina 150 eura, a to je nemoguće.
Ima jedan u Sarajevu, zna se sa mojim starim, pa tako jedne prilike ispica kako ima Njemacku penziju od 900 i kusur Eura.
Ako tvoj tata za 46 mjeseci rada ima 110 Eura. Onda po toj racunici je morao ovaj raditi bar 34 godine. Znam da nije bio u Njemackoj 34 godine. Nije niti blizu 20 godina proveo. Bice da laze, ili?

Bice da ti ne znas osnovne stvari.

sve zavisi sta radis i koliko ti je novca u faond uplaceno, ako si Elektroinzinjer, takvu penziju od 900 eur mozes imati i sa samo 10 godina rada u Njemackoj na puno radno vrijeme.

Covjek ne laze.

Ako Bog da da nasi ljudi imaju sto je moguce vece penzije, a da manje rade.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#58 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

ibi wrote:

Bice da ti ne znas osnovne stvari.

sve zavisi sta radis i koliko ti je novca u faond uplaceno, ako si Elektroinzinjer, takvu penziju od 900 eur mozes imati i sa samo 10 godina rada u Njemackoj na puno radno vrijeme.

Covjek ne laze.

Ako Bog da da nasi ljudi imaju sto je moguce vece penzije, a da manje rade.
Ne tvrdim da znam samo ako je moguce, kako kaze sa 10 godina rada u Njemackoj imati poslje u Bosni penziju od 900 Eura, naravno pod svim tim uslovima, onda razumije zasto su nasi nasrnuli u tolikom broju u Njemacku.

To je kao na lutrij dobiti.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#59 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by exliberal-ex »

beobasket wrote:
ibi wrote:

Bice da ti ne znas osnovne stvari.

sve zavisi sta radis i koliko ti je novca u faond uplaceno, ako si Elektroinzinjer, takvu penziju od 900 eur mozes imati i sa samo 10 godina rada u Njemackoj na puno radno vrijeme.

Covjek ne laze.

Ako Bog da da nasi ljudi imaju sto je moguce vece penzije, a da manje rade.
Ne tvrdim da znam samo ako je moguce, kako kaze sa 10 godina rada u Njemackoj imati poslje u Bosni penziju od 900 Eura, naravno pod svim tim uslovima, onda razumije zasto su nasi nasrnuli u tolikom broju u Njemacku.

To je kao na lutrij dobiti.
Zasto je to kao na lutrij dobit
Ja kad ( ako ) dozivim penziju u Kanadi imat cu drzavnu penziju ( koja se sastoji od dvije penzije I ja mislim trenutno je $1.500 po osobi radio ti cijeli zivot ili neradio), druga penzija je od firme gdje uplacujem.
Ja sam u ovoj firmi skoro 10 godina I da se sad penzionisem imao bi penziju oko $1.600, ako se penzionisem sa 65 penzija bi bila oko 4.000 ili vise nesjecam se zadnjeg izvjestaja
Recimo sad teoretski da se penzionisem, dobijao bi od drzave $1.500 a od mog penzionog fonda $1.600 ...$3.100 mjesecno...sto je oko 2,150 Eura
bez obzira gdje zivio.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#60 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

exliberal-ex wrote:
beobasket wrote:
ibi wrote:

Bice da ti ne znas osnovne stvari.

sve zavisi sta radis i koliko ti je novca u faond uplaceno, ako si Elektroinzinjer, takvu penziju od 900 eur mozes imati i sa samo 10 godina rada u Njemackoj na puno radno vrijeme.

Covjek ne laze.

Ako Bog da da nasi ljudi imaju sto je moguce vece penzije, a da manje rade.
Ne tvrdim da znam samo ako je moguce, kako kaze sa 10 godina rada u Njemackoj imati poslje u Bosni penziju od 900 Eura, naravno pod svim tim uslovima, onda razumije zasto su nasi nasrnuli u tolikom broju u Njemacku.

To je kao na lutrij dobiti.
Zasto je to kao na lutrij dobit
Ja kad ( ako ) dozivim penziju u Kanadi imat cu drzavnu penziju ( koja se sastoji od dvije penzije I ja mislim trenutno je $1.500 po osobi radio ti cijeli zivot ili neradio), druga penzija je od firme gdje uplacujem.
Ja sam u ovoj firmi skoro 10 godina I da se sad penzionisem imao bi penziju oko $1.600, ako se penzionisem sa 65 penzija bi bila oko 4.000 ili vise nesjecam se zadnjeg izvjestaja
Recimo sad teoretski da se penzionisem, dobijao bi od drzave $1.500 a od mog penzionog fonda $1.600 ...$3.100 mjesecno...sto je oko 2,150 Eura
bez obzira gdje zivio.
Druze takvih kao ti je puno, hvala Bogu nadam se da ce ih biti sto vise.

I zelim ti da imas penziju barem 5.000 US $ mjesecno, kao i da sve to trosis u BiH, i da zviis u sreci i veselju sto je moguce duze!!!

MOj tetak Elektroinzinjer naredne godine ide u Penziju u Njemackoj radi tamo od 1996, imat ce oko 2.000 EUR penziju i zivjeti u BiH, moze mu biti...

Kod zene mu penzija oko 700 EUR.

Taman im je oko 5.000 KM mjesecno u BiH.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#61 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

exliberal-ex wrote:
beobasket wrote:
ibi wrote:

Bice da ti ne znas osnovne stvari.

sve zavisi sta radis i koliko ti je novca u faond uplaceno, ako si Elektroinzinjer, takvu penziju od 900 eur mozes imati i sa samo 10 godina rada u Njemackoj na puno radno vrijeme.

Covjek ne laze.

Ako Bog da da nasi ljudi imaju sto je moguce vece penzije, a da manje rade.
Ne tvrdim da znam samo ako je moguce, kako kaze sa 10 godina rada u Njemackoj imati poslje u Bosni penziju od 900 Eura, naravno pod svim tim uslovima, onda razumije zasto su nasi nasrnuli u tolikom broju u Njemacku.

To je kao na lutrij dobiti.
Zasto je to kao na lutrij dobit
Ja kad ( ako ) dozivim penziju u Kanadi imat cu drzavnu penziju ( koja se sastoji od dvije penzije I ja mislim trenutno je $1.500 po osobi radio ti cijeli zivot ili neradio), druga penzija je od firme gdje uplacujem.
Ja sam u ovoj firmi skoro 10 godina I da se sad penzionisem imao bi penziju oko $1.600, ako se penzionisem sa 65 penzija bi bila oko 4.000 ili vise nesjecam se zadnjeg izvjestaja
Recimo sad teoretski da se penzionisem, dobijao bi od drzave $1.500 a od mog penzionog fonda $1.600 ...$3.100 mjesecno...sto je oko 2,150 Eura
bez obzira gdje zivio.
Sistem kao u Danskoj, samo sto ne mozes toliko iznjeti od drzavene strane iz drzave da ga naopako okrenes, mislim ovdje. Blago tebi kad mozes toliko prenjeti gdje pozelis. Skidam ti kapu. Ovdje drzavni dio je pod uslovom da si sam 1.200 Eura (cirka). Imas nekih beneficija, te na kraju izadje na 1.600 - 1.700 Eura. Ali ne mozes to dobiti prije 67 godine. Ono sto uplacujes skupa sa poslodavcom mozes ranije isplatit ali ces bat 50 % dati nazad drzavi. Jedina je opcija rana penzija koja je ako si sam sa beneficijama 2.000 Eura cirka. Pa da se svercas po svijetu. Prenjeti mozes oko 80 % iste uklj sa beneficijama. Samo ono sto si uplacivao sa poslodavcom kao dio penzije mozes 100 % iznjeti iz drzave.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#62 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by insomnia78 »

Ma koji ces kurac zivjeti u BiH, da te neki narkoman prikolje za dvije stoje
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#63 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by exliberal-ex »

insomnia78 wrote:Ma koji ces kurac zivjeti u BiH, da te neki narkoman prikolje za dvije stoje

Ma vratit ce se neke starije generacije ali mi sto smo ovdje vec 15 -20 godina...tesko...
ja odem nazad svakih 4-5 godina I svaki put primjetim sve vecu razliku...neznam ali tesko da bi se mogao prilagodit, mozda istra ali sve juznije otpada
ovo je bila samo rasprava u vezi kolike su penzije
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#64 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

Jimmy McNulty wrote: Čisto sumLjam :mrgreen:

Moj tata za 3 god. i 10 mjeseci staža prima 110 eura.

Ispade godina 150 eura, a to je nemoguće.
Ma ne znam kolko je radila. Radila nekad davno pa bila domacica navodno ovdje, tako nekako prica isla. Cuo na netu od nekih Hercegovaca [Hrvata] o ovome. Mozda nije godinu radila nego par godina, ali radila kako sam skonto nekad davno kad je curetak bila i Svabo dao za to 300-tinjak maraka penziju. :mrgreen:

Ne znam ni koju je dobila tacno, za rad ili ove starosne itd. Ne sjecam se, ima kako sam cuo ovo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

Jimmy McNulty wrote: Čisto sumLjam :mrgreen:

Moj tata za 3 god. i 10 mjeseci staža prima 110 eura.

Ispade godina 150 eura, a to je nemoguće.
Hvala Bogu pa ti je stari od svog rada docekao da bude ko Izet, da mu bude da nema bolje plate od pemzije, i da sjedne kifla da je jede. Ko moj daidza nedavno. Jedva uspio. Samo Bosanska, ne mijesana salata.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#66 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

ibi wrote:
Druze takvih kao ti je puno, hvala Bogu nadam se da ce ih biti sto vise.

I zelim ti da imas penziju barem 5.000 US $ mjesecno, kao i da sve to trosis u BiH, i da zviis u sreci i veselju sto je moguce duze!!!

MOj tetak Elektroinzinjer naredne godine ide u Penziju u Njemackoj radi tamo od 1996, imat ce oko 2.000 EUR penziju i zivjeti u BiH, moze mu biti...

Kod zene mu penzija oko 700 EUR.

Taman im je oko 5.000 KM mjesecno u BiH.
Ako treba tetak kakvog irgeta ili kucnog ljubimca nek mi se javi na PP. PS. Ne trosim puno, nisam zahtjevan. PPS. Sa srecom tvom tetku i tetki.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#67 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

exliberal-ex wrote:
insomnia78 wrote:Ma koji ces kurac zivjeti u BiH, da te neki narkoman prikolje za dvije stoje

Ma vratit ce se neke starije generacije ali mi sto smo ovdje vec 15 -20 godina...tesko...
ja odem nazad svakih 4-5 godina I svaki put primjetim sve vecu razliku...neznam ali tesko da bi se mogao prilagodit, mozda istra ali sve juznije otpada
ovo je bila samo rasprava u vezi kolike su penzije
Ma ko ima djecu vani se nece vracat, vjerovatno. Dodzu vamo svake godine par mjeseci ali cisto sumnjam da ce se iko ko ima djecu vani vracat. Dobra je Bosna za zivot ono malo, par mjeseci bit ovdje ali godinama, za izludit itd. Haman nas pola u Bosni ludo itd. Evo sta ce ko u Zenici u pm. Hajd malo bit ali godinama zivit samo moze se razbolit itd.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#68 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
Ma ko ima djecu vani se nece vracat, vjerovatno. Dodzu vamo svake godine par mjeseci ali cisto sumnjam da ce se iko ko ima djecu vani vracat. Dobra je Bosna za zivot ono malo, par mjeseci bit ovdje ali godinama, za izludit itd. Haman nas pola u Bosni ludo itd. Evo sta ce ko u Zenici u pm. Hajd malo bit ali godinama zivit samo moze se razbolit itd.
Ali u pm opet je i Zenica raj za neke sredine. Imam vodu, krov nad glavom itd., istina nemam nikakva primanja i bit ce me oko kante kad moji umru, ali za neke dijelove svijeta je opet haman raj.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#69 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

exliberal-ex wrote:
insomnia78 wrote:Ma koji ces kurac zivjeti u BiH, da te neki narkoman prikolje za dvije stoje

Ma vratit ce se neke starije generacije ali mi sto smo ovdje vec 15 -20 godina...tesko...
ja odem nazad svakih 4-5 godina I svaki put primjetim sve vecu razliku...neznam ali tesko da bi se mogao prilagodit, mozda istra ali sve juznije otpada
ovo je bila samo rasprava u vezi kolike su penzije
Jarane sta bi ja trebo reci. 25 godina. Dosao kao malo odrasli djecak. Djeciji zivot proveo nesto malo u ratu a onda tri i kusur godine kao cigan po izbjeglistvu. I meni brojne stvari ne leze u Bosni, pogotovo kako ljudi gledaju na zivo na Zapadu. Skroz bez i truna realnosti.

U Bosni se gleda materializam skroz na skroz. Niko nece pridati, ili sasvim malo njih ce pridati vrijednost nekom opustenom zivotu, uz kakvu avanturu za starije dana da se ima o cemu pricati. Svak gleda samo da li imas najnoviji mobitel, kompjuter itd. Na zapadu opet dosta se samo izvinjava ne mogu imam racuna ovaj mjesec. Ja podstanar - to je mizerno a zato kod mene puna kuca primjeraka stavri iz brdo raznih dzrava i supomena. Zavide mi sto putujem. Zavide mi sto putujem a kazu da sam sejak, jer zivim kao podstanar. Oni gospoda zive na kredit a nigdje iz cetri zida ne odu. Oni su na nivou. Hajd budi pametan.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#70 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

beobasket wrote:
exliberal-ex wrote:
insomnia78 wrote:Ma koji ces kurac zivjeti u BiH, da te neki narkoman prikolje za dvije stoje

Ma vratit ce se neke starije generacije ali mi sto smo ovdje vec 15 -20 godina...tesko...
ja odem nazad svakih 4-5 godina I svaki put primjetim sve vecu razliku...neznam ali tesko da bi se mogao prilagodit, mozda istra ali sve juznije otpada
ovo je bila samo rasprava u vezi kolike su penzije
Jarane sta bi ja trebo reci. 25 godina. Dosao kao malo odrasli djecak. Djeciji zivot proveo nesto malo u ratu a onda tri i kusur godine kao cigan po izbjeglistvu. I meni brojne stvari ne leze u Bosni, pogotovo kako ljudi gledaju na zivo na Zapadu. Skroz bez i truna realnosti.

U Bosni se gleda materializam skroz na skroz. Niko nece pridati, ili sasvim malo njih ce pridati vrijednost nekom opustenom zivotu, uz kakvu avanturu za starije dana da se ima o cemu pricati. Svak gleda samo da li imas najnoviji mobitel, kompjuter itd. Na zapadu opet dosta se samo izvinjava ne mogu imam racuna ovaj mjesec. Ja podstanar - to je mizerno a zato kod mene puna kuca primjeraka stavri iz brdo raznih dzrava i supomena. Zavide mi sto putujem. Zavide mi sto putujem a kazu da sam sejak, jer zivim kao podstanar. Oni gospoda zive na kredit a nigdje iz cetri zida ne odu. Oni su na nivou. Hajd budi pametan.
Pa nisi ti jedini podstanar, i hrle/zviz je podstanar, preko 30 godina u inostranstvu, a nist stekao nije. Kad ide na moru u Hrvatsku, gleda kako ce unjet koju kilu paradajza, jer nema para da si priusti paradajz u Hrvatskoj.

Ne brini se, svakako neces nista ponjeti na drugi svijet za sobom, zivo opusteno uzivaj u zivotu, malo Maldivi, malo Karibe putovina svijetom...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#71 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by exliberal-ex »

beobasket wrote:
exliberal-ex wrote:
insomnia78 wrote:Ma koji ces kurac zivjeti u BiH, da te neki narkoman prikolje za dvije stoje

Ma vratit ce se neke starije generacije ali mi sto smo ovdje vec 15 -20 godina...tesko...
ja odem nazad svakih 4-5 godina I svaki put primjetim sve vecu razliku...neznam ali tesko da bi se mogao prilagodit, mozda istra ali sve juznije otpada
ovo je bila samo rasprava u vezi kolike su penzije
Jarane sta bi ja trebo reci. 25 godina. Dosao kao malo odrasli djecak. Djeciji zivot proveo nesto malo u ratu a onda tri i kusur godine kao cigan po izbjeglistvu. I meni brojne stvari ne leze u Bosni, pogotovo kako ljudi gledaju na zivo na Zapadu. Skroz bez i truna realnosti.

U Bosni se gleda materializam skroz na skroz. Niko nece pridati, ili sasvim malo njih ce pridati vrijednost nekom opustenom zivotu, uz kakvu avanturu za starije dana da se ima o cemu pricati. Svak gleda samo da li imas najnoviji mobitel, kompjuter itd. Na zapadu opet dosta se samo izvinjava ne mogu imam racuna ovaj mjesec. Ja podstanar - to je mizerno a zato kod mene puna kuca primjeraka stavri iz brdo raznih dzrava i supomena. Zavide mi sto putujem. Zavide mi sto putujem a kazu da sam sejak, jer zivim kao podstanar. Oni gospoda zive na kredit a nigdje iz cetri zida ne odu. Oni su na nivou. Hajd budi pametan.
Materijalizam se gleda svigdje, sad me vuces za jezik....sjecas se rasprave jeli bolje letit ili vozit do bosne kad si ti ispisao stranice kako se neisplati avionom jer je skuplje itd...bolje moji da voze, jeftinije neznam koliko I nakraju mogu dovest nesto hrane... :thumbup:

Sa druge strane imas materijalizam I na zapadu...I te kako izrazen, moras imat najnoviji telefon ( pricam o svima ne samo nama sa balkana), mora se kupiti ovo ili ono jer to svi rade, popularno je...potrosit ce hiljade na gluposti I koja je sad razlika izmedju njih I ljudi u Bosni, samo sto ovi imaju vise para pa lakse priuste ( ili provuku kartice ...platit ce se nekako)

Kod nas je jos uvijek sramota reci da nisi nesto kupio, evo ja prvi nisam...ja I gospoja sjeli pa na papir, koliko ce nas kostat stan u djelu grada koji mi volimo naspram rente....vise od duplo, odlicno nastavi rentat, pomazi obadvije familije I putuj...imam jednog prijatelja,kupio kucu, malu zavalio se preko 500 000....I on jedini kaze jebo me caca sto ovo uradih...svi kazu joj jest nam fino, imamo svoju bastu...sto bi putovali...znas zasto..zato sto smo kokuzi,placaj mjesecno ratu, radi investicije po kuci...kurko ces putovat...odes kod njih zimi u goste smrznes se ko picka...joj mi volimo kad je malo hladnije, obuces djemper I bas fino..pingvini hodaju po kuci kako je fino...
razumijem I ja njih kuce su skupe za odrzavanje, eto sad mjenjamo krov kod punice I mi smo rekli to mi placamo, zena penzioner...$11 000 za krov...prosle godine otisao A/C..$3,500....ako ne ove godine onda slijedece sigurno treba mjenjat pec za grijanje...oko $5 000 ...I kako onda putovat...ja sad planiram jedno putovanje I taj odmor ce me kostat izmedju 12-15 hiljada, ovi sto imaju kuce nemogu to priustit
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#72 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

exliberal-ex wrote:
beobasket wrote:
Jarane sta bi ja trebo reci. 25 godina. Dosao kao malo odrasli djecak. Djeciji zivot proveo nesto malo u ratu a onda tri i kusur godine kao cigan po izbjeglistvu. I meni brojne stvari ne leze u Bosni, pogotovo kako ljudi gledaju na zivo na Zapadu. Skroz bez i truna realnosti.

U Bosni se gleda materializam skroz na skroz. Niko nece pridati, ili sasvim malo njih ce pridati vrijednost nekom opustenom zivotu, uz kakvu avanturu za starije dana da se ima o cemu pricati. Svak gleda samo da li imas najnoviji mobitel, kompjuter itd. Na zapadu opet dosta se samo izvinjava ne mogu imam racuna ovaj mjesec. Ja podstanar - to je mizerno a zato kod mene puna kuca primjeraka stavri iz brdo raznih dzrava i supomena. Zavide mi sto putujem. Zavide mi sto putujem a kazu da sam sejak, jer zivim kao podstanar. Oni gospoda zive na kredit a nigdje iz cetri zida ne odu. Oni su na nivou. Hajd budi pametan.
Materijalizam se gleda svigdje, sad me vuces za jezik....sjecas se rasprave jeli bolje letit ili vozit do bosne kad si ti ispisao stranice kako se neisplati avionom jer je skuplje itd...bolje moji da voze, jeftinije neznam koliko I nakraju mogu dovest nesto hrane... :thumbup:

Sa druge strane imas materijalizam I na zapadu...I te kako izrazen, moras imat najnoviji telefon ( pricam o svima ne samo nama sa balkana), mora se kupiti ovo ili ono jer to svi rade, popularno je...potrosit ce hiljade na gluposti I koja je sad razlika izmedju njih I ljudi u Bosni, samo sto ovi imaju vise para pa lakse priuste ( ili provuku kartice ...platit ce se nekako)

Kod nas je jos uvijek sramota reci da nisi nesto kupio, evo ja prvi nisam...ja I gospoja sjeli pa na papir, koliko ce nas kostat stan u djelu grada koji mi volimo naspram rente....vise od duplo, odlicno nastavi rentat, pomazi obadvije familije I putuj...imam jednog prijatelja,kupio kucu, malu zavalio se preko 500 000....I on jedini kaze jebo me caca sto ovo uradih...svi kazu joj jest nam fino, imamo svoju bastu...sto bi putovali...znas zasto..zato sto smo kokuzi,placaj mjesecno ratu, radi investicije po kuci...kurko ces putovat...odes kod njih zimi u goste smrznes se ko picka...joj mi volimo kad je malo hladnije, obuces djemper I bas fino..pingvini hodaju po kuci kako je fino...
razumijem I ja njih kuce su skupe za odrzavanje, eto sad mjenjamo krov kod punice I mi smo rekli to mi placamo, zena penzioner...$11 000 za krov...prosle godine otisao A/C..$3,500....ako ne ove godine onda slijedece sigurno treba mjenjat pec za grijanje...oko $5 000 ...I kako onda putovat...ja sad planiram jedno putovanje I taj odmor ce me kostat izmedju 12-15 hiljada, ovi sto imaju kuce nemogu to priustit
Nije to nikakakav materializam kada gledas jel ti jeftinije otici autom od A do B ili avionom. Materializam je kupovati ili skupljati cigle. Ja to nazivam materialzom. Kada mijenjaju mobitele svako tri mjeseca. Treba imati najnoviji koji sve isto moze kao predhodni samo eto nije isto ime.

Da ima, pogotovo kada je markirana odjeca u pitanju. Naisu nisu jos poceli ali kod Danaca je ta vrsta materializma uzasna. Kad djetetu od 6 godina oblaci tene ili majice markiranih kuca pa cak i Armani. Da se indirektno pokaze da njegov tata ili mama imaju.

Evo ti primjer najnovijeg hita Sarajlija. Kod Capljine imas malo mjestasce Pocitelj - tamo ja mislim nema vise domacih. Skoro sve same Sarajlije pokupovale ili izgradile za ljetne sezone. Kuca do kuce. Idu na more u Capljinu. Mozes to zamisit. Treba mu vikendica da moze otici na Nerevtu a vikendom ili preko dana moze i do Gradca, Tucepa pa ako treba i Makarske.

Poznanik na Facebooku nece da uslika ili kaze kako je u Capljini ali zato svako malo slika sa mora. Ja jedne prilike kako ti se da svaki dan vozikati i cekati na granici. Izbrisa to na Facebooku i posla mi privatnu poruku kao nemoj turati nos gdje ti nije mjesto. :lol: Zasto, jer je neke djevojke dodao pa da im se udvara, babe dodao pardon, pa se 35 - 40 starin majkama sa djecom udvara kako on ima i moze. Da one pomisle kako je on mjesec dana godisnje na moru. Zivi kod roditelja. Nece da radi da ga puskom gonis. I takvih je puna Bosna kao sipak. Slucajno mu znam od oca brata, zivi u Svedskoj, Malmö. Prica mi covjek ja im nudi sve da otpocnu nesto. Nece i nece. Samo kazu ako naleti neki jeftin iPhone reci nam. :oops:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#73 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

Opusti se malo sta ti smeta sto su drugi bogati.

Ako bog da da budu jos i bogatiji.

Neka grade, naka kupuju nekretnine u BiH, vjerovatno imaju previse gotovoine, koja im bezze stoji.

Moj drug iz BiH ima 2 sprata u apartmanima u Vodicama, renta ih po 50 EUR dnevno (8 apartmana)

Jedan cvjecar iz BiH ima u Primostenu kucerinu/vilu sa preko 20 apartmana i tako redom, neka uziva svijet, da imaju jos vise...

Zovem Bosmal kad je bila prodaja, kazu jedan pekar iz Visokog hoce 8 stanova sebi da kupi u Bosmalu, opusteno lagano, zivi svoj zivot.

Azmir Husic multi-multimilioner iz USA, upravo ulaze u izgradnju zgrade u BiH preko 50 miliona KM, zemlju je platio oko 5 miliona KM...

Azmir Husic je dio firme nesto sitno oko 20 logisticara zaposlio u BiH i ljudi iz BIH rade lagano rute za USA trziste, cilj mu je oko 100 ljudi zaposlit u tog segmentu u BiH... U Fudbalski klup je ulozio 2-3 miliona KM opusteno

Donjeo je u BIH 3 auta svoja lagano da se moze vozati S8 AUdi, Corvette Stingray C7 Coupe, i Land Rover, nije ni 500.000 KM u autima da mu se nadje uz odjecu, drugi stajling drugi autic.

Takvih je koliko hoces...
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#74 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by uglavnomja »

ibi wrote:Opusti se malo sta ti smeta sto su drugi bogati.

Ako bog da da budu jos i bogatiji.

Neka grade, naka kupuju nekretnine u BiH, vjerovatno imaju previse gotovoine, koja im bezze stoji.

Moj drug iz BiH ima 2 sprata u apartmanima u Vodicama, renta ih po 50 EUR dnevno (8 apartmana)

Jedan cvjecar iz BiH ima u Primostenu kucerinu/vilu sa preko 20 apartmana i tako redom, neka uziva svijet, da imaju jos vise...

Zovem Bosmal kad je bila prodaja, kazu jedan pekar iz Visokog hoce 8 stanova sebi da kupi u Bosmalu, opusteno lagano, zivi svoj zivot.

Azmir Husic multi-multimilioner iz USA, upravo ulaze u izgradnju zgrade u BiH preko 50 miliona KM, zemlju je platio oko 5 miliona KM...

Azmir Husic je dio firme nesto sitno oko 20 logisticara zaposlio u BiH i ljudi iz BIH rade lagano rute za USA trziste, cilj mu je oko 100 ljudi zaposlit u tog segmentu u BiH... U Fudbalski klup je ulozio 2-3 miliona KM opusteno

Donjeo je u BIH 3 auta svoja lagano da se moze vozati S8 AUdi, Corvette Stingray C7 Coupe, i Land Rover, nije ni 500.000 KM u autima da mu se nadje uz odjecu, drugi stajling drugi autic.

Takvih je koliko hoces...
:-) :D

narocito ako izbacis one iz halke sto uzimiaju lopatom iz budzeta ...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#75 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by insomnia78 »

Dzaba mu kad je ljakse na kvadrat
Post Reply