NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#601 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Edouard »

NIN wrote:
Edouard wrote:
NIN wrote:
To se zove geocentrizam, nesto kao egoizam.
Zamislimo se nad cinjenicom koliko smo samo sicusni i nebitni u svom tom prostranstvu!
Otkuda zaključak/tvrdnja da je to činjenica, da smo nebitni u svom tom prostranstvu?
Radi sičušnosti?
Pa valjda bi trebao procitati svoj post na koji sam replicirao? :-)
Ova tvrdnja o sićušnosti i nebitnosti je sa samog tvojeg otvaranja/uvoda u temu, i crvenim istaknuta, a ne replika na moje.
Inače, naslov je dobar i zanimljiv, stavljen je u rubriku filozofija, a ne nauka, i temu bi mislim trebalo promatrati prvenstveno s filozofskog pa i teološkog stajališta jer se one bave onim krajnjim, prvim i zadnjim pitanjima ljudske egzistencije, smisla...
Naučne spoznaje ovdje nisu nevažne, ali svakako ne i presudne.
Nabrajanje naučnih podataka i činjenica o milijardama zvijezda, galaksija, svjetlosnih godina, temperature čestica materije u milijunima stupnjeva, neće bitno osvjetliti spoznaju o našem stvanom mjestu u kozmosu.
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#602 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Edouard »

“Dvije stvari ispunjaju dušu uvijek novim i sve većim udivljenjem i strahopočitanjem što se više i ustrajnije razmišljanje bavi njima: zvjezdano nebo nada mnom i moralni zakon u meni.
Ni jednu od njih ne smijem izvan svojeg vidokruga tražiti kao obavijenu tamom ili pak u nedokučivosti; ja ih vidim pred sobom i neposredno ih povezujem sa sviješću o svojoj egzistenciji.
Prva počinje od onog mjesta koje ja zauzimam u vanjskom osjetilnom svijetu, pa vezu u kojoj se ja nalazim proširuje do nedogledno - velikoga sa svjetovima nad svjetovima...
Druga stvar počinje od moje nevidljive vlastitosti, moje ličnosti...
Prvi pogled na bezbrojno mnoštvo svjetova kao da uništava moju važnost kao životinjskog stvora, koji materiju od koje je nastao mora opet vratiti planeti, jer je neko vrijeme bio opremljen životnom snagom.
Drugi pogled, naprotiv, beskonačno povisuje moju vrijednost kao inteligencije mojom ličnošću, u kojoj mi moralni zakon objavljuje život koji je nezavisan od životinjstva, pa čak i od cijelog osjetilnog svijeta, bar koliko se da razabrati iz svrhovitog određenja moje egzistencije s pomoću toga zakona, koji nije ograničen na uvjete i granice ovoga života, nego koji ide u beskonačnost.”
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#603 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by MyTao »

walter kurtz wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
walter kurtz wrote:a sto ako je everettova teorija multiverzuma tacna :? :run:
Puh, fakat za mene nevjerovatna teorija. :shock:

Image
zasto ako znamo da svemir ubrzava umjesto usporava velike su sanse da na njega djeluje gravitaciono polje nekog drugog svemira jer logikom big banga on bi trebao usporavati :shock:
Svemir se ne ubrzava u sirenju zbog gravitacije... ljudi vec dokazali kako i zasto, cak i nobelovu nagradu dobili prije nekoliko godina.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#604 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by mg »

Domorodci nisu mogli vidjeti prvi brod kad se ukazao na pučini, jednostavno njihov mozak nije mogao svariti što oči vide. Jer ne vide oči, nego mozak. Može neko drugo biće sjediti sa vama u dnevnoj sobi, ali da vaš mozak to jednostavno ne vidi. Ili možda je bolje reći, ne raspolaže kapacitetom da vidi. Nije kompatibilan sa tom dimenzijom.

Nauka je još u povojima, kad su kapitalne stvari u pitanju. To što smo uvjereni da smo nešto shvatili, može a i ne mora biti istina. Recimo psihologija je na nivou medicine prije 100 godina. A opet psiholozi misle da sve shvataju.

Mislim da je cijela stvar svemira i svega što nas okružuje stvar percepcije. Nešto veliko za nas, je ustvari nešto sičušno nekom tamo.

Šta ako nekom biću vrijeme nije jednosmjerna dimenzija? Da li je ono besmrtno samom mogučnošću manipulacije vremenom? Ili i pored te mogućnosti, biološki sat kuca?

Šta ako je tijelo tek kukuljica? Tek prvi stepen spoznaje? Percepcije osnovnih dimenzija?

Higinsov bozon može proći kroz kilometre olova, a da u ništa ne udari. Toliko je sitan! A opet tako važan.

To što je svemir tako veliki sada i nama, bi li bio nekoj generaciji x, koja manipuliše prostor/vremenom?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#605 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by zijancer »

sagledati stvarni prostor..
podsjetilo me malo na jedan uvrnut hadis
ide ovako, otprilike:
“Skuhao sam meso u loncu i pozvao Allahovog Poslanika a.s. Pošto je volio plećku, dao sam mu je.
– Daj mi plećku – reče mi, i ja mu dadoh i drugu.
– Daj mi plećku – reče mi ponovo. Allahov Poslaniče, – upitah ga: ‘Koliko ovca ima plećki?’
– Tako mi Allaha, da si šutio dodavao bi mi plećke sve dok bih ti tražio.”
izgleda da treba izvrnuti mozak naopacke, ponekad (:
User avatar
@ngel
Posts: 400
Joined: 04/05/2009 14:01

#606 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by @ngel »

Nismo ni svjesni koliko smo nebitni

zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#607 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by zijancer »

ima li sanse da to pomogne da uhavizamo sta je bitno :-D
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#608 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by mariner »

zijancer wrote:sagledati stvarni prostor..
podsjetilo me malo na jedan uvrnut hadis
ide ovako, otprilike:
“Skuhao sam meso u loncu i pozvao Allahovog Poslanika a.s. Pošto je volio plećku, dao sam mu je.
– Daj mi plećku – reče mi, i ja mu dadoh i drugu.
– Daj mi plećku – reče mi ponovo. Allahov Poslaniče, – upitah ga: ‘Koliko ovca ima plećki?’
– Tako mi Allaha, da si šutio dodavao bi mi plećke sve dok bih ti tražio.”
izgleda da treba izvrnuti mozak naopacke, ponekad (:
E ova ti je dosad najaca.. haha

Suti sve je dobro, glava u pjesak, nista ne pitaj, nista ne pricaj, samo osjecaj , ne misli nista, ide kako ide, ko zna gdje i kad.
Za 3- 4 milijarde godina ce biti svejedno, sve izgara kad sunce bude red dwarf, a za 666 000 milijadri god ko zna sta ce biti sa milky wayom, black hole i other dimension.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#609 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by zijancer »

:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#610 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by aurora313 »

Edouard wrote:Ova tvrdnja o sićušnosti i nebitnosti je sa samog tvojeg otvaranja/uvoda u temu, i crvenim istaknuta, a ne replika na moje.
Inače, naslov je dobar i zanimljiv, stavljen je u rubriku filozofija, a ne nauka, i temu bi mislim trebalo promatrati prvenstveno s filozofskog pa i teološkog stajališta jer se one bave onim krajnjim, prvim i zadnjim pitanjima ljudske egzistencije, smisla...
Naučne spoznaje ovdje nisu nevažne, ali svakako ne i presudne.
Nabrajanje naučnih podataka i činjenica o milijardama zvijezda, galaksija, svjetlosnih godina, temperature čestica materije u milijunima stupnjeva, neće bitno osvjetliti spoznaju o našem stvanom mjestu u kozmosu.
Tipično. Znate, ne treba svemir posmatrati kao sklop galaksija, atoma, energija i sila, nego filozofski i teološki. Jer zaboga, na taj način traže se odgovori o ...onim krajnjim, prvim i zadnjim pitanjima ljudske egzistencije, smisla...

Prijatelju, smisao svake egzistencije je jedan; ako si živo biće u bilo kakvom obliku i bilo gdje u univerzumu (uključujući i travke), tvoje je kada nastanes da se pripremiš za nastavak vlastite rase ili travke. Nakon toga ideš u đubrište da drugi mogu da se pojave. Ko nas pa treba, ko razmišlja o nama ili žudi za našim idejama i spoznajama, ko vjeruje u vječni život... sve su to šuplje.

Tvoje je da prihvataš ono što misliš da ti je interesantno ali ti moram otkriti da je to društveno jalovo. Ateisti su, rekao bih, više praktičari. i ako mogu da se bave materijom koju ti smatraš važnom. Niti zahvaljuju bogovima, niti Velikom prasku ili Hawkingima... jednostavno smatraju da je u biti naše postojanje za svu ovu beskrajnu širinu nevažno, ali bar dok smo živi, treba naći neki cilj, dodati tome zabavu, te potruditi se da dodamo svoj vlastiti doprinos. Jer da toga nema, ne bi ti sjedio pred kompjuterom i bio u mogućnosti da dijeliš svoje misli sa drugima.
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#611 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Edouard »

aurora313 wrote:
Edouard wrote:Ova tvrdnja o sićušnosti i nebitnosti je sa samog tvojeg otvaranja/uvoda u temu, i crvenim istaknuta, a ne replika na moje.
Inače, naslov je dobar i zanimljiv, stavljen je u rubriku filozofija, a ne nauka, i temu bi mislim trebalo promatrati prvenstveno s filozofskog pa i teološkog stajališta jer se one bave onim krajnjim, prvim i zadnjim pitanjima ljudske egzistencije, smisla...
Naučne spoznaje ovdje nisu nevažne, ali svakako ne i presudne.
Nabrajanje naučnih podataka i činjenica o milijardama zvijezda, galaksija, svjetlosnih godina, temperature čestica materije u milijunima stupnjeva, neće bitno osvjetliti spoznaju o našem stvanom mjestu u kozmosu.
Tipično. Znate, ne treba svemir posmatrati kao sklop galaksija, atoma, energija i sila, nego filozofski i teološki. Jer zaboga, na taj način traže se odgovori o ...onim krajnjim, prvim i zadnjim pitanjima ljudske egzistencije, smisla...

Prijatelju, smisao svake egzistencije je jedan; ako si živo biće u bilo kakvom obliku i bilo gdje u univerzumu (uključujući i travke), tvoje je kada nastanes da se pripremiš za nastavak vlastite rase ili travke. Nakon toga ideš u đubrište da drugi mogu da se pojave. Ko nas pa treba, ko razmišlja o nama ili žudi za našim idejama i spoznajama, ko vjeruje u vječni život... sve su to šuplje.

Tvoje je da prihvataš ono što misliš da ti je interesantno ali ti moram otkriti da je to društveno jalovo. Ateisti su, rekao bih, više praktičari. i ako mogu da se bave materijom koju ti smatraš važnom. Niti zahvaljuju bogovima, niti Velikom prasku ili Hawkingima... jednostavno smatraju da je u biti naše postojanje za svu ovu beskrajnu širinu nevažno, ali bar dok smo živi, treba naći neki cilj, dodati tome zabavu, te potruditi se da dodamo svoj vlastiti doprinos. Jer da toga nema, ne bi ti sjedio pred kompjuterom i bio u mogućnosti da dijeliš svoje misli sa drugima.
Nakon toga ideš u đubrište da drugi mogu da se pojave. Ko nas pa treba, ko razmišlja o nama ili žudi za našim idejama i spoznajama, ko vjeruje u vječni život... sve su to šuplje.
A kako biti siguran da ovo tvoje navedeno, a i ono ispod, nije samo jedna velika šupljarija?
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#612 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by aurora313 »

Edouard wrote:A kako biti siguran da ovo tvoje navedeno, a i ono ispod, nije samo jedna velika šupljarija?
Zato što sam uvidio da postoje jasna pravila i to ne samo oko nas i travki, nego cijele vasione. Znamo da ni tamo ništa ne traje vječno (novae, na primjer), što navodi na zaključak da neko treba da umre ili se raspadne, kako bi neko/nešto drugo došlo i preživjelo.

Samo nas naša individualna samouvjerenost, nestrpljivost i ignorancija vodi u drugačije zaključke, bilo da se radi o hrišćaninu, Aboridžinu, ili nekom od Inuita. Istovremeno, treba dodati da Aboridžini i Inuiti imaju zdraviji pogled na kosmos i sve što nas okružuje, nego oni koji se za ovo služe samo jednom od 'knjiga.'
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#613 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Edouard »

aurora313 wrote:
Edouard wrote:A kako biti siguran da ovo tvoje navedeno, a i ono ispod, nije samo jedna velika šupljarija?
Zato što sam uvidio da postoje jasna pravila i to ne samo oko nas i travki, nego cijele vasione. Znamo da ni tamo ništa ne traje vječno (novae, na primjer), što navodi na zaključak da neko treba da umre ili se raspadne, kako bi neko/nešto drugo došlo i preživjelo.

Samo nas naša individualna samouvjerenost, nestrpljivost i ignorancija vodi u drugačije zaključke, bilo da se radi o hrišćaninu, Aboridžinu, ili nekom od Inuita. Istovremeno, treba dodati da Aboridžini i Inuiti imaju zdraviji pogled na kosmos i sve što nas okružuje, nego oni koji se za ovo služe samo jednom od 'knjiga.'
Zato što sam uvidio...
i zato što si to tako uvidio, misliš to tako mora biti, i nemere drugačije.
Znači, na tome počiva tvoja sigurnost, na tvojem uvidu u stvari. A znaš da su se i mnogi prevarili u onome što su uvidjeli. Pa i to da se Sunce vrti oko Zemlje.
O Aboridžinima i Inuitima i demitologizaciji Kozmosa drugom zgodom.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#614 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by aurora313 »

Edouard wrote:i zato što si to tako uvidio, misliš to tako mora biti, i nemere drugačije.
Jašta, mere da bidne ovako i onako, ali nikako po Knjizi! :D
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#615 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Edouard »

aurora313 wrote:
Edouard wrote:i zato što si to tako uvidio, misliš to tako mora biti, i nemere drugačije.
Jašta, mere da bidne ovako i onako, ali nikako po Knjizi! :D

Neka jako neobična ateistička logika.
Descartes reče da u donošenju suda sudjeluju i razum i volja, ali da se volja puno više zalijeće, i radi toga da nastaju krivi sudovi.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#616 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by aurora313 »

Edouard wrote:
aurora313 wrote:
Edouard wrote:i zato što si to tako uvidio, misliš to tako mora biti, i nemere drugačije.
Jašta, mere da bidne ovako i onako, ali nikako po Knjizi! :D
Neka jako neobična ateistička logika.
Descartes reče da u donošenju suda sudjeluju i razum i volja, ali da se volja puno više zalijeće, i radi toga da nastaju krivi sudovi.
Nigdje veze Edo, ali svejedno... znam da smo se razumjeli.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#617 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by MyTao »

zijancer wrote:sagledati stvarni prostor..
podsjetilo me malo na jedan uvrnut hadis
ide ovako, otprilike:
“Skuhao sam meso u loncu i pozvao Allahovog Poslanika a.s. Pošto je volio plećku, dao sam mu je.
– Daj mi plećku – reče mi, i ja mu dadoh i drugu.
– Daj mi plećku – reče mi ponovo. Allahov Poslaniče, – upitah ga: ‘Koliko ovca ima plećki?’
– Tako mi Allaha, da si šutio dodavao bi mi plećke sve dok bih ti tražio.”
izgleda da treba izvrnuti mozak naopacke, ponekad (:
Da... ovo stvarno ima puno veze sa ovom temom... jako duboke rijeci poslanika.
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#618 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Arminovski »

@ngel wrote:Nismo ni svjesni koliko smo nebitni

http://www.nikon.com/about/feelnikon/un ... ndex_f.htm

Staro i neke stvari nisu bas skroz tacne ali jos uvijek dobro...
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#619 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Njanjavi »

Ja fakat pocinjem sve vise i vise vjerovat da smo ko neka vrsta kozmickih paradajza, i da ce doc po nas samo jedan dan, pobrat nas i napravit ajvar insanski od nas u nekoj svemirskoj fabrici.
I pakovace nas u tegle dijamantske, prodavat burzujskim intergalaktickim dinastijama, jahve familijama i tako to :roll:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#620 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by aurora313 »

mg wrote:Domorodci nisu mogli vidjeti prvi brod kad se ukazao na pučini, jednostavno njihov mozak nije mogao svariti što oči vide. Jer ne vide oči, nego mozak. Može neko drugo biće sjediti sa vama u dnevnoj sobi, ali da vaš mozak to jednostavno ne vidi. Ili možda je bolje reći, ne raspolaže kapacitetom da vidi. Nije kompatibilan sa tom dimenzijom...
Upaničih se. Zamisli da se mozak ne poveže sa još jednim veoma važnim organom! :roll:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#621 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by MyTao »

Njanjavi wrote:Ja fakat pocinjem sve vise i vise vjerovat da smo ko neka vrsta kozmickih paradajza, i da ce doc po nas samo jedan dan, pobrat nas i napravit ajvar insanski od nas u nekoj svemirskoj fabrici.
I pakovace nas u tegle dijamantske, prodavat burzujskim intergalaktickim dinastijama, jahve familijama i tako to :roll:
A stvari koje te navode da vjerujes tako nesto su??
User avatar
Butmiran
Posts: 9171
Joined: 28/01/2013 22:06

#622 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Butmiran »

.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#623 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by sunceKOtepsija »

Njanjavi wrote:Ja fakat pocinjem sve vise i vise vjerovat da smo ko neka vrsta kozmickih paradajza, i da ce doc po nas samo jedan dan, pobrat nas i napravit ajvar insanski od nas u nekoj svemirskoj fabrici.
I pakovace nas u tegle dijamantske, prodavat burzujskim intergalaktickim dinastijama, jahve familijama i tako to :roll:
ali sta se desava sa svim dosada umrlim ljudskim organizmima, mislis da cekaju neki odredeni broj, da imaju masu planeta pa kad dode do bubam sad 50 milijardi to upakuju, ne znam, malo mi je to onako, ok moguce je, i mi uzgajamo bakterije do odredenog nivoa, broja, pa ih onda pakujemo, razrjedujemo, ko zna sta se desava tamo dole, mozda ratovi, glad, al znamao nakon odrdenog vremena uz odredene uslove dodu do odredenog, napma potrebnog broja.
mg wrote:Domorodci nisu mogli vidjeti prvi brod kad se ukazao na pučini, jednostavno njihov mozak nije mogao svariti što oči vide. Jer ne vide oči, nego mozak. Može neko drugo biće sjediti sa vama u dnevnoj sobi, ali da vaš mozak to jednostavno ne vidi. Ili možda je bolje reći, ne raspolaže kapacitetom da vidi. Nije kompatibilan sa tom dimenzijom.

Nauka je još u povojima, kad su kapitalne stvari u pitanju. To što smo uvjereni da smo nešto shvatili, može a i ne mora biti istina. Recimo psihologija je na nivou medicine prije 100 godina. A opet psiholozi misle da sve shvataju.

Mislim da je cijela stvar svemira i svega što nas okružuje stvar percepcije. Nešto veliko za nas, je ustvari nešto sičušno nekom tamo.

Šta ako nekom biću vrijeme nije jednosmjerna dimenzija? Da li je ono besmrtno samom mogučnošću manipulacije vremenom? Ili i pored te mogućnosti, biološki sat kuca?

Šta ako je tijelo tek kukuljica? Tek prvi stepen spoznaje? Percepcije osnovnih dimenzija?

Higinsov bozon može proći kroz kilometre olova, a da u ništa ne udari. Toliko je sitan! A opet tako važan.

To što je svemir tako veliki sada i nama, bi li bio nekoj generaciji x, koja manipuliše prostor/vremenom?
:shock: za prvi dio, moguce je,
za drugi postoje pitanja postavljaju se, da li su ljudi krocili u svemir (nije to samo pitanje mjeseca, da ne banaliziramo)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#624 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by fatamorgana »

Naše stvarno mjesto u Kosmosu je privremenog karaktera! Otud sva nervoza! :lol:
Post Reply