Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
drug_profi
Posts: 50525
Joined: 16/07/2012 16:00

#53676 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Ja_Ja wrote: 06/10/2022 00:55
drug_profi wrote: 06/10/2022 00:44 Ako USA hoce da se ovdje pokrene nesto u pravom smjeru onda mora dobro pogurati Trojku i zavrnuti ruke ostalima, ukljucujuci HDZ.
Inace se u sljedecm ciklusu opet na velika vrata vraca SDA, a trojka odlazi na 10-15% ukupnih glasova.
Pa sta treba? Na silu da ih ugura u vlast a druge izgura zato sto nisu prosli?

NS u Sarajevu iole funkcionira, ali moraju jace i zesce da udaraju. Nadam se da ce uspjeti u KS da formiraju ponovo vlast i da ce imati 4 godine da istinski nesto pokazu. Ovo do sada je bilo uredu, u malo vremena. Organizaciono isto moraju da jacaju. Nije Bosna samo Sarajevo. U gotovo svim drugim mjestima su rupe. Kadrovksa politika katastrofalna. Pa u Zenici su na lokalnim izborima bili tako neozbiljni da me je istinski bilo stid gledati sta rade. Raspali se nakon izbora. Na lokalnim nisu uzeli ni 1000 glasova, sad na ovim izgleda nece ni 500. Katastrofa!
Samo nekoliko pitanja.
Jel mislis da NS moze bolje od ovog u situaciji kad razocarani ljudi odlaze iz zemlje u kojoj prevladava konzervativno stanovnistvo koje apsolutno ne razumije nista komplikovanije od instagrama?
Jel mislis da ce trojka osvojiti isto ili vise glasova ako izbjegne uci u vlast iz straha od odgovornosti za velike odluke?
Jel mislis da ce HDZ i SDA/DF nesto rjesiti za 4 godine oko IZ pa ce ta tema otici AA?
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#53677 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Ja_Ja »

drug_profi wrote: 06/10/2022 01:04 Samo nekoliko pitanja.
Jel mislis da NS moze bolje od ovog u situaciji kad razocarani ljudi odlaze iz zemlje u kojoj prevladava konzervativno stanovnistvo koje apsolutno ne razumije nista komplikovanije od instagrama?
Jel mislis da ce trojka osvojiti isto ili vise glasova ako izbjegne uci u vlast iz straha od odgovornosti za velike odluke?
Jel mislis da ce HDZ i SDA/DF nesto rjesiti za 4 godine oko IZ pa ce ta tema otici AA?
Da, mogu bolje i pored odlazaka i pored "konzervativnog" stanovnistva. Nismo mi toliko konzervativan narod koliko se to takvim predstavlja. Jedna liberalna stranka moze da ima jaku bazu u sve i jednoj urbanoj sredini. Prioriteti stranke se moraju poredati ispravno da bi se doslo do tog. Osvojiti 500 glasova u citavoj Zenici je 17.24 glasa po kandidatu za npr. kantonalnu skupstinu. Katastrofalno mali broj i daleko od potencijala bez ozbira kakav argument imali o konzervativnoj sredini. Politika je umjece moguceg, tako da avangardna stajalista pojedinaca u NS (bolji od zivota, a ne samo od sugradjana) moraju da se mijenjaju te da se stranka priblizi narodu a ne odredjenoj kasti unutar naroda.

Da/Ne, trojka ce ulaskom izgubiti jednu grupu svojih hard core glasaca. Onih koji glasaju cisto iz principa. Najveci gubitnik bi bila NS jer veliki dio njihovih glasaca vec 15 godina glasa za njih iz ubjedjenja a ne iz razloga sto trenutno imaju mogucnost (osim u KS) da naprave potrebnu promjenu. SDP je klasicni primjer ovog o cemu pricam i stranka se jos nije oporavila od surovanja sa SDA. NiP na drugu stranu je enigma. Glasaci su im preblizu SDA da bi nesto previse bili ljuti njihovom zblizavanju, pripadnici stranke na drugu stranu su velikim dijelom nekadasnji igraci SDA koji mogu da vide problem u tome ali se radi i o oportunistima koji zarad svoje stolice mogu presutiti koaliciju. I da razjasnimo. Ne mislim ja da trojka nece ili ne zeli da udje u vlast radi izbjegavanja odgovornosti za velike odluke. To je prazna floskula nacionalista. Ljudi samo ispipavaju puls svojih biraca i on je trenutno takav da je odgovor ne. Mislim da je trojka (prevashodno NS) spremnija da se uhvati u kostac sa velikim problemima i da donosi velike odluke. Samo tip odluka koje bi oni da donose i nacin na koji bi da rijesavanju stvari ne odgovara nacionalistima tako da ih ne vidim nikako dijelom neke koalcije. Nikad ne reci nikad ali...

DA, HDZ je u poziciji da bira i diktira tempo. SDA je beskicmenjacka grupacija, a DF je tu samo zbog uhljebljavanja. Siguran sam da ce ponuditi HDZ-u nesto sto ovi nece odbiti a sto trojka nebi ni u snu ponudila. Tako da je moguce da ce problem biti rijesen relativno brzo nakon izbora.
elSaik
Posts: 11896
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#53678 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by elSaik »

Izgubit će glasove ako odu sa SDA, ali neće izgubiti glasove ako budu sa HDZ, jer se sa njima mora. Mislim da ako ništa, iz NS-a ne moraju svojim biračima objasniti da se ne može biti vlast na federalnom nivou bez HDZ-a.

Isto tako SDP-u niko od njihovih nije zamjerio HDZ svojevremeno već im je zamjeren SDA.
seksi_ideje
Posts: 1089
Joined: 29/07/2022 15:43

#53679 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by seksi_ideje »

elSaik wrote: 06/10/2022 18:56 Izgubit će glasove ako odu sa SDA, ali neće izgubiti glasove ako budu sa HDZ, jer se sa njima mora. Mislim da ako ništa, iz NS-a ne moraju svojim biračima objasniti da se ne može biti vlast na federalnom nivou bez HDZ-a.

Isto tako SDP-u niko od njihovih nije zamjerio HDZ svojevremeno već im je zamjeren SDA.
Ukoliko do toga dodje, SDA masinerija biti ce on fire. Nece biti spina, kojeg SDA nece izmisliti. To je ono sto me najvise zivcira kod njih. I kad ih se rijesis kao u KS, opet se moras baviti sa njima.
Last edited by seksi_ideje on 06/10/2022 19:33, edited 1 time in total.
zippoo87
Posts: 15474
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#53680 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

elSaik wrote: 06/10/2022 18:56 Izgubit će glasove ako odu sa SDA, ali neće izgubiti glasove ako budu sa HDZ, jer se sa njima mora. Mislim da ako ništa, iz NS-a ne moraju svojim biračima objasniti da se ne može biti vlast na federalnom nivou bez HDZ-a.

Isto tako SDP-u niko od njihovih nije zamjerio HDZ svojevremeno već im je zamjeren SDA.
:thumbup:
Tako je.
Nije isto kada sa nekim moras i kada sa nekim hoces/zelis.
Problem koalicije sa SDA i nije toliko u razlicitoj ideologiji,nego je problem taj sto znas u startu da ce SDA blokirati i popisati se na svaki dogovori,koji bi i postigli i onda imas posljedicu da ces ugasiti stranku a baza SDA uvijek ostaje ista i njima nije bitno koliko ko ne radi,sta radi,koliko unistava drzavu,oni glasaju "za svoje" i kradjom i manipulacijama uvijek imaju konstantan broj glasova.

Tako da u tom slucaju SDA ostaje neokrznjena a NS moze da se ugasi.

Nikada sa djavolom u koaliciju.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#53681 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by laik1981 »

zippoo87 wrote: 06/10/2022 19:29
elSaik wrote: 06/10/2022 18:56 Izgubit će glasove ako odu sa SDA, ali neće izgubiti glasove ako budu sa HDZ, jer se sa njima mora. Mislim da ako ništa, iz NS-a ne moraju svojim biračima objasniti da se ne može biti vlast na federalnom nivou bez HDZ-a.

Isto tako SDP-u niko od njihovih nije zamjerio HDZ svojevremeno već im je zamjeren SDA.
:thumbup:
Tako je.
Nije isto kada sa nekim moras i kada sa nekim hoces/zelis.
Problem koalicije sa SDA i nije toliko u razlicitoj ideologiji,nego je problem taj sto znas u startu da ce SDA blokirati i popisati se na svaki dogovori,koji bi i postigli i onda imas posljedicu da ces ugasiti stranku a baza SDA uvijek ostaje ista i njima nije bitno koliko ko ne radi,sta radi,koliko i istava drzavu,oni glasaju "za wvoje" i kradjom i manipulacijama uvijek imaju konstantan broj glasova.

Tako da u tom slucaju SDA ostaje neokrznjena a NS moze da se ugasi.

Nikada sa djavolom u koaliciju.
:thumbup:
User avatar
Cvancika
Posts: 241
Joined: 23/06/2009 11:32

#53682 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Cvancika »

Koliko vidim NS je vise glasova iz Sarajeva dobila za parlament BIH i FBIH nego za skupstinu kantona. Iskreno ni ja nisam za njih u kantonu glasao ana druga dva nivoa jesam.
Nije ni cudo jer osim Forte na kantonu je ili bas tanko ili nisu iskomunicirali dovoljno sa glasacima sta rade konkreno. Prije ce bit da im raja sudi po Mandicu koji je do sada ubleha.
bob_1921
Posts: 585
Joined: 12/10/2018 10:09

#53683 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by bob_1921 »

Cvancika wrote: 06/10/2022 21:04 Koliko vidim NS je vise glasova iz Sarajeva dobila za parlament BIH i FBIH nego za skupstinu kantona. Iskreno ni ja nisam za njih u kantonu glasao ana druga dva nivoa jesam.
Nije ni cudo jer osim Forte na kantonu je ili bas tanko ili nisu iskomunicirali dovoljno sa glasacima sta rade konkreno. Prije ce bit da im raja sudi po Mandicu koji je do sada ubleha.
otprilike ce biti to tu negdje a ne bi rekao Mandic pa u centru su prvi imaju milju i po manje u odnosu na 2018 a tek 83% prebrojano koliko vidim vjerujem da ce porasti tu jos ... prije da im je u Sa SDP uzeo koju milju i to je to :-D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55596
Joined: 15/12/2008 16:53

#53684 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ultima_palabra »

Cvancika wrote: 06/10/2022 21:04 Koliko vidim NS je vise glasova iz Sarajeva dobila za parlament BIH i FBIH nego za skupstinu kantona. Iskreno ni ja nisam za njih u kantonu glasao ana druga dva nivoa jesam.
Nije ni cudo jer osim Forte na kantonu je ili bas tanko ili nisu iskomunicirali dovoljno sa glasacima sta rade konkreno. Prije ce bit da im raja sudi po Mandicu koji je do sada ubleha.
SDP je imao kvalitetniju listu na kantonu, raja htjela malo da prosara. Bar sam ja tako, plus htio sam da vidim malog Irfana u skupstini KS.
seksi_ideje
Posts: 1089
Joined: 29/07/2022 15:43

#53685 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by seksi_ideje »

Mislim da Vildana Beslija zasluzuje veci broj glasova iako ce zavrsiti negdje oko 4 hiljade sto jeste dobar rezultat.
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#53686 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Ja_Ja wrote: 06/10/2022 17:40
drug_profi wrote: 06/10/2022 01:04 Samo nekoliko pitanja.
Jel mislis da NS moze bolje od ovog u situaciji kad razocarani ljudi odlaze iz zemlje u kojoj prevladava konzervativno stanovnistvo koje apsolutno ne razumije nista komplikovanije od instagrama?
Jel mislis da ce trojka osvojiti isto ili vise glasova ako izbjegne uci u vlast iz straha od odgovornosti za velike odluke?
Jel mislis da ce HDZ i SDA/DF nesto rjesiti za 4 godine oko IZ pa ce ta tema otici AA?
Da, mogu bolje i pored odlazaka i pored "konzervativnog" stanovnistva. Nismo mi toliko konzervativan narod koliko se to takvim predstavlja. Jedna liberalna stranka moze da ima jaku bazu u sve i jednoj urbanoj sredini. Prioriteti stranke se moraju poredati ispravno da bi se doslo do tog. Osvojiti 500 glasova u citavoj Zenici je 17.24 glasa po kandidatu za npr. kantonalnu skupstinu. Katastrofalno mali broj i daleko od potencijala bez ozbira kakav argument imali o konzervativnoj sredini. Politika je umjece moguceg, tako da avangardna stajalista pojedinaca u NS (bolji od zivota, a ne samo od sugradjana) moraju da se mijenjaju te da se stranka priblizi narodu a ne odredjenoj kasti unutar naroda.

Da/Ne, trojka ce ulaskom izgubiti jednu grupu svojih hard core glasaca. Onih koji glasaju cisto iz principa. Najveci gubitnik bi bila NS jer veliki dio njihovih glasaca vec 15 godina glasa za njih iz ubjedjenja a ne iz razloga sto trenutno imaju mogucnost (osim u KS) da naprave potrebnu promjenu. SDP je klasicni primjer ovog o cemu pricam i stranka se jos nije oporavila od surovanja sa SDA. NiP na drugu stranu je enigma. Glasaci su im preblizu SDA da bi nesto previse bili ljuti njihovom zblizavanju, pripadnici stranke na drugu stranu su velikim dijelom nekadasnji igraci SDA koji mogu da vide problem u tome ali se radi i o oportunistima koji zarad svoje stolice mogu presutiti koaliciju. I da razjasnimo. Ne mislim ja da trojka nece ili ne zeli da udje u vlast radi izbjegavanja odgovornosti za velike odluke. To je prazna floskula nacionalista. Ljudi samo ispipavaju puls svojih biraca i on je trenutno takav da je odgovor ne. Mislim da je trojka (prevashodno NS) spremnija da se uhvati u kostac sa velikim problemima i da donosi velike odluke. Samo tip odluka koje bi oni da donose i nacin na koji bi da rijesavanju stvari ne odgovara nacionalistima tako da ih ne vidim nikako dijelom neke koalcije. Nikad ne reci nikad ali...

DA, HDZ je u poziciji da bira i diktira tempo. SDA je beskicmenjacka grupacija, a DF je tu samo zbog uhljebljavanja. Siguran sam da ce ponuditi HDZ-u nesto sto ovi nece odbiti a sto trojka nebi ni u snu ponudila. Tako da je moguce da ce problem biti rijesen relativno brzo nakon izbora.
U tom slučaju prestaje biti NS.

To boldirano znači da se treba prilagođavati narodu da bi dobio glasove. Onda nemaš svoju ideologiju, plan, sistem vrijednosti. Onda je svejedno, nisi ni liberal, ni socijaldemokrata, ni konzervativac, nisi ništa, nisi svoj, povijaš se kako narod želi. Jedina svrha ti je vlast, ne sistem vrijednosti.

Upravo suprotno. Budi svoj. Ako narod to ne želi, to gore po narod.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#53687 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Ja_Ja »

Hakiz wrote: 06/10/2022 22:10
U tom slučaju prestaje biti NS.

To boldirano znači da se treba prilagođavati narodu da bi dobio glasove. Onda nemaš svoju ideologiju, plan, sistem vrijednosti. Onda je svejedno, nisi ni liberal, ni socijaldemokrata, ni konzervativac, nisi ništa, nisi svoj, povijaš se kako narod želi. Jedina svrha ti je vlast, ne sistem vrijednosti.

Upravo suprotno. Budi svoj. Ako narod to ne želi, to gore po narod.
Ne slazem se. Mozes biti svoj a pristupacan narodu. Mozes imati svoju ideologiju, plan pa i sistem vrijednosti ali dzaba sve ako nisi u stanju da ih priblizis narodu (kao politicar ili politicka stranka). Zbog toga sam i napisao da je politika umjece moguceg. U ovom slucaju je umjece prepoznavanja ko je publika koja vas slusa u datom momentu i da se prilagodite toj publici. To apsolutno ne znaci da se moraju mijenjati vrijednosti ili plan, one se samo moraju iskazati na nacin da vas publika razumije, i kvantifikovati na nacin da vas onaj koji vas slusa razumije i pronadje svoju korist u tome. Kojovic je dobar orator, Sabina jos bolji, ima ih jos nekoliko koji su veoma dobri, ali jos uvijek nisu nasli formulu kojom bi svoju viziju transformisali u viziju vecine svojih sugradjana.

Prije ili kasnije ce morati shvatiti da njihova ciljna grupa ukoliko zele da rastu nisu samo umjetnici i visokoobrazovani gradjani ove drzave te da neke stvari moraju da iskazu narodnim jezikom, i da ih kvantifikuju na nacin da ih i onaj sa dvije godine mejtefa moze da razumije.
elSaik
Posts: 11896
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#53688 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by elSaik »

Jedno je približiti stavove narodnim jezikom a drugo je mijenjati stavove da bi se približio narodu. Svakoj ozbiljnoj političkoi stranci bi ovo prvo trebalo biti zadatak, jezikom koji je čovjeku razumljiv objasniti zašto su tvoji stavovi i pozicije ispravne. Međutim, ovo drugo, mijenjati stavove radi prilagođavanja, je politikanstvo i populizam i toga se treba kloniti. Imamo dovoljno takvih na sceni.
Anquilla
Posts: 2397
Joined: 25/04/2016 19:31

#53689 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Anquilla »

Cvancika wrote: 06/10/2022 21:04 Koliko vidim NS je vise glasova iz Sarajeva dobila za parlament BIH i FBIH nego za skupstinu kantona. Iskreno ni ja nisam za njih u kantonu glasao ana druga dva nivoa jesam.
Nije ni cudo jer osim Forte na kantonu je ili bas tanko ili nisu iskomunicirali dovoljno sa glasacima sta rade konkreno. Prije ce bit da im raja sudi po Mandicu koji je do sada ubleha.
Moj glas se lomio izmedju NS i SDP (zbog Irfana), glasala za Fortu i Handzica.

Na moj glas nije uticalo sto je Tanovic, fakat najgori nacelnik, u SDP-u, pa ne znam je li Mandic imao veze sa padom podrske, prije ce biti lista SDP-a.
Did
Posts: 246
Joined: 28/10/2007 21:08

#53690 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Did »

NS ima prostora za rast u vecim urbanim sredinama, prije svega u Tuzli i Zenici, ali i u Mostaru, Bihacu, Banjaluci, Brckom. Tesko da se u manjim, tradicionalnim sredinama izbore i za cenzus, pa je pitanju koliko se isplati trud. Mi simpatizeri Nase stranke smo izbirljivi i lako zamjerimo, tako da svaki kompromis mimo principa i podilazenje "siroj publici" rezultira revoltom i odbacivanjem ili pasivnoscu. Mnogi su i koaliciju s NIPom jedva svarili. Tako da je rizik ici na sirenje putem populizma, folklora ili komunikaciju preko vjerskih zajednica.
Inace, ni u Evropi ovakve, socijalno-liberalne stranke obicno ne prelaze 10%-max. 15%, ali kad su u vlasti daju fantastican doprinos.
elSaik
Posts: 11896
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#53691 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by elSaik »

Sad sam baš napravio analizu i ovako se u KS kreće omjer glasova NS-a:

Gradske općine - Prigradske općine
2016: 88%-12%
2018: 85%-15%
2020: 86%-14%
2022: 80%-20%

S tim da će se za 2022. poremetiti i vratiti vrlo vjerovatno na standardnih 85-15, nakon što budu upisano nedostajući glasovi, jer su mahom iz gradskih općina. Jedino što je mimo pravila jeste da na Ilidžu dobijaju više glasova nego u Starom Gradu.

Tako da, mislim, da se trebaju dodatno fokusirati na gradske općine i tu pokušsati pridobiti nazad povjerenje jer su u padu cirka 6-7 hiljada glasova. S tim da kao što rekoh fali dio glasova za ovu godinu, pa će taj pad možda za cirka nekih 5 hiljada.
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#53692 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Did wrote: 07/10/2022 12:58 NS ima prostora za rast u vecim urbanim sredinama, prije svega u Tuzli i Zenici, ali i u Mostaru, Bihacu, Banjaluci, Brckom. Tesko da se u manjim, tradicionalnim sredinama izbore i za cenzus, pa je pitanju koliko se isplati trud. Mi simpatizeri Nase stranke smo izbirljivi i lako zamjerimo, tako da svaki kompromis mimo principa i podilazenje "siroj publici" rezultira revoltom i odbacivanjem ili pasivnoscu. Mnogi su i koaliciju s NIPom jedva svarili. Tako da je rizik ici na sirenje putem populizma, folklora ili komunikaciju preko vjerskih zajednica.
Inace, ni u Evropi ovakve, socijalno-liberalne stranke obicno ne prelaze 10%-max. 15%, ali kad su u vlasti daju fantastican doprinos.
:thumbup:
bob_1921
Posts: 585
Joined: 12/10/2018 10:09

#53693 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by bob_1921 »

ma nekako je ovo logican rezultat da se ne lazemo .. NS je prosle izbore dobila vise glasova u Sa a sve zavaljujuci stanju u SDP-u, jedan dio njihovih glasova je otisao NS, SDP iz sjene polako a i plus gradonacalnica koja je u medijima svako malo, je raju ove izbore okrenulo prema SDP-u nazad i to je to ... glasam za NS u kantonu od njihovog nastanka al realno iako sam se nadao da bi mogli izrasti prvo kod nas pa i sire u nesto ozbilno al mislim da ce oni vazda biti 4,5 eventualno jednom ce iskociti na trece mjesto i to je to, stim sam se pomirio a vjerovatno i oni :-D
kluz franjo
Posts: 6091
Joined: 26/06/2009 01:37

#53694 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Prebacio sam ovdje...
seksi_ideje wrote: 07/10/2022 21:09
kluz franjo wrote: 07/10/2022 18:07
Nisam ga htio spominjati da ne "ureknem". :-D
Ako NS u konačnom obračunu dobije 7 mjesta u parlamentu, ulazi sigurno. To bi me jako obradovalo.
Ako NS ostane na 6, a NS ne prestigne SDA u IJ 11, ulazi.
Ako NS ostane na 6, NS prestigne SDA u IJ 11, a na toj listi Damir Nikšić dobije preko 20% preferencijalnih, ulazi.
:-D
Da se vratim na ovo. Seherzada Delic je nositeljica liste u USK za federalni parlament
To je tačno.
U scenarijima koje ja opisujem Purić ulazi kao 4. na kompenzacijskoj listi NS.
saabsa
Posts: 1853
Joined: 07/10/2009 01:17

#53695 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by saabsa »

elSaik wrote: 06/10/2022 18:56 Izgubit će glasove ako odu sa SDA, ali neće izgubiti glasove ako budu sa HDZ, jer se sa njima mora. Mislim da ako ništa, iz NS-a ne moraju svojim biračima objasniti da se ne može biti vlast na federalnom nivou bez HDZ-a.

Isto tako SDP-u niko od njihovih nije zamjerio HDZ svojevremeno već im je zamjeren SDA.
Logično, u pitanju je uglavnom glasačko tijelo sa malo većim IQ koji razumiju šta se mora a šta je pakt radi pljačke.
seksi_ideje
Posts: 1089
Joined: 29/07/2022 15:43

#53696 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by seksi_ideje »

kluz franjo wrote: 07/10/2022 21:21 Prebacio sam ovdje...
seksi_ideje wrote: 07/10/2022 21:09

Da se vratim na ovo. Seherzada Delic je nositeljica liste u USK za federalni parlament
To je tačno.
U scenarijima koje ja opisujem Purić ulazi kao 4. na kompenzacijskoj listi NS.
Ne kuzim sve kad su te liste u pitanju, moram priznati :lol:
convict
Posts: 2981
Joined: 10/02/2008 01:20

#53697 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by convict »

Ja_Ja wrote: 06/10/2022 17:40
drug_profi wrote: 06/10/2022 01:04 Samo nekoliko pitanja.
Jel mislis da NS moze bolje od ovog u situaciji kad razocarani ljudi odlaze iz zemlje u kojoj prevladava konzervativno stanovnistvo koje apsolutno ne razumije nista komplikovanije od instagrama?
Jel mislis da ce trojka osvojiti isto ili vise glasova ako izbjegne uci u vlast iz straha od odgovornosti za velike odluke?
Jel mislis da ce HDZ i SDA/DF nesto rjesiti za 4 godine oko IZ pa ce ta tema otici AA?
Da, mogu bolje i pored odlazaka i pored "konzervativnog" stanovnistva. Nismo mi toliko konzervativan narod koliko se to takvim predstavlja. Jedna liberalna stranka moze da ima jaku bazu u sve i jednoj urbanoj sredini. Prioriteti stranke se moraju poredati ispravno da bi se doslo do tog. Osvojiti 500 glasova u citavoj Zenici je 17.24 glasa po kandidatu za npr. kantonalnu skupstinu. Katastrofalno mali broj i daleko od potencijala bez ozbira kakav argument imali o konzervativnoj sredini. Politika je umjece moguceg, tako da avangardna stajalista pojedinaca u NS (bolji od zivota, a ne samo od sugradjana) moraju da se mijenjaju te da se stranka priblizi narodu a ne odredjenoj kasti unutar naroda.

Da/Ne, trojka ce ulaskom izgubiti jednu grupu svojih hard core glasaca. Onih koji glasaju cisto iz principa. Najveci gubitnik bi bila NS jer veliki dio njihovih glasaca vec 15 godina glasa za njih iz ubjedjenja a ne iz razloga sto trenutno imaju mogucnost (osim u KS) da naprave potrebnu promjenu. SDP je klasicni primjer ovog o cemu pricam i stranka se jos nije oporavila od surovanja sa SDA. NiP na drugu stranu je enigma. Glasaci su im preblizu SDA da bi nesto previse bili ljuti njihovom zblizavanju, pripadnici stranke na drugu stranu su velikim dijelom nekadasnji igraci SDA koji mogu da vide problem u tome ali se radi i o oportunistima koji zarad svoje stolice mogu presutiti koaliciju. I da razjasnimo. Ne mislim ja da trojka nece ili ne zeli da udje u vlast radi izbjegavanja odgovornosti za velike odluke. To je prazna floskula nacionalista. Ljudi samo ispipavaju puls svojih biraca i on je trenutno takav da je odgovor ne. Mislim da je trojka (prevashodno NS) spremnija da se uhvati u kostac sa velikim problemima i da donosi velike odluke. Samo tip odluka koje bi oni da donose i nacin na koji bi da rijesavanju stvari ne odgovara nacionalistima tako da ih ne vidim nikako dijelom neke koalcije. Nikad ne reci nikad ali...

DA, HDZ je u poziciji da bira i diktira tempo. SDA je beskicmenjacka grupacija, a DF je tu samo zbog uhljebljavanja. Siguran sam da ce ponuditi HDZ-u nesto sto ovi nece odbiti a sto trojka nebi ni u snu ponudila. Tako da je moguce da ce problem biti rijesen relativno brzo nakon izbora.
ne znam da li si ti iz Zenice, ali ako jesi, onda znas da je to grad u kojem su oni koji su protiv sda podijeljeni na fudine i ramine pristalice. Zenica je kao grad drasticno deintelektualizirana, sve sto je bilo progresivnih ljudi otislo je ili u Sarajevo ili vani. urbanog stanovnistva liberalnih svjetonazora i nema puno vise od 5%, to je maksimum na koji stranka tipa NS moze racunati u Zenici.
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#53698 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

saabsa wrote: 07/10/2022 21:41
elSaik wrote: 06/10/2022 18:56 Izgubit će glasove ako odu sa SDA, ali neće izgubiti glasove ako budu sa HDZ, jer se sa njima mora. Mislim da ako ništa, iz NS-a ne moraju svojim biračima objasniti da se ne može biti vlast na federalnom nivou bez HDZ-a.

Isto tako SDP-u niko od njihovih nije zamjerio HDZ svojevremeno već im je zamjeren SDA.
Logično, u pitanju je uglavnom glasačko tijelo sa malo većim IQ koji razumiju šta se mora a šta je pakt radi pljačke.
:-)

Izbjegneš pakt sa onima koji pljačkaju državu, ali nemaš ništa protiv pakta sa onima koji tu državu žele uništiti.

SCH, ne može biti drugo.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#53699 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by MUNAFIK »

Hakiz wrote: 07/10/2022 22:57
saabsa wrote: 07/10/2022 21:41

Logično, u pitanju je uglavnom glasačko tijelo sa malo većim IQ koji razumiju šta se mora a šta je pakt radi pljačke.
:-)

Izbjegneš pakt sa onima koji pljačkaju državu, ali nemaš ništa protiv pakta sa onima koji tu državu žele uništiti.

SCH, ne može biti drugo.
:-)

Ja to gledam kao da se ide u ring protiv tih sto drzavu zele unistiti i ide se dat dobar fajt i maksimalan napor.
seksi_ideje
Posts: 1089
Joined: 29/07/2022 15:43

#53700 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by seksi_ideje »

convict wrote: 07/10/2022 22:54
Ja_Ja wrote: 06/10/2022 17:40

Da, mogu bolje i pored odlazaka i pored "konzervativnog" stanovnistva. Nismo mi toliko konzervativan narod koliko se to takvim predstavlja. Jedna liberalna stranka moze da ima jaku bazu u sve i jednoj urbanoj sredini. Prioriteti stranke se moraju poredati ispravno da bi se doslo do tog. Osvojiti 500 glasova u citavoj Zenici je 17.24 glasa po kandidatu za npr. kantonalnu skupstinu. Katastrofalno mali broj i daleko od potencijala bez ozbira kakav argument imali o konzervativnoj sredini. Politika je umjece moguceg, tako da avangardna stajalista pojedinaca u NS (bolji od zivota, a ne samo od sugradjana) moraju da se mijenjaju te da se stranka priblizi narodu a ne odredjenoj kasti unutar naroda.

Da/Ne, trojka ce ulaskom izgubiti jednu grupu svojih hard core glasaca. Onih koji glasaju cisto iz principa. Najveci gubitnik bi bila NS jer veliki dio njihovih glasaca vec 15 godina glasa za njih iz ubjedjenja a ne iz razloga sto trenutno imaju mogucnost (osim u KS) da naprave potrebnu promjenu. SDP je klasicni primjer ovog o cemu pricam i stranka se jos nije oporavila od surovanja sa SDA. NiP na drugu stranu je enigma. Glasaci su im preblizu SDA da bi nesto previse bili ljuti njihovom zblizavanju, pripadnici stranke na drugu stranu su velikim dijelom nekadasnji igraci SDA koji mogu da vide problem u tome ali se radi i o oportunistima koji zarad svoje stolice mogu presutiti koaliciju. I da razjasnimo. Ne mislim ja da trojka nece ili ne zeli da udje u vlast radi izbjegavanja odgovornosti za velike odluke. To je prazna floskula nacionalista. Ljudi samo ispipavaju puls svojih biraca i on je trenutno takav da je odgovor ne. Mislim da je trojka (prevashodno NS) spremnija da se uhvati u kostac sa velikim problemima i da donosi velike odluke. Samo tip odluka koje bi oni da donose i nacin na koji bi da rijesavanju stvari ne odgovara nacionalistima tako da ih ne vidim nikako dijelom neke koalcije. Nikad ne reci nikad ali...

DA, HDZ je u poziciji da bira i diktira tempo. SDA je beskicmenjacka grupacija, a DF je tu samo zbog uhljebljavanja. Siguran sam da ce ponuditi HDZ-u nesto sto ovi nece odbiti a sto trojka nebi ni u snu ponudila. Tako da je moguce da ce problem biti rijesen relativno brzo nakon izbora.
ne znam da li si ti iz Zenice, ali ako jesi, onda znas da je to grad u kojem su oni koji su protiv sda podijeljeni na fudine i ramine pristalice. Zenica je kao grad drasticno deintelektualizirana, sve sto je bilo progresivnih ljudi otislo je ili u Sarajevo ili vani. urbanog stanovnistva liberalnih svjetonazora i nema puno vise od 5%, to je maksimum na koji stranka tipa NS moze racunati u Zenici.
NS je strasno pala u Zenici i Visokom medjutim nenormalno dobro je rasla u Kaknju i Tesnju. Ja ipak mislim da postoji mogucnost rasta sa boljim kadrovima u Zenici.

Nejasan mi odlazak Sanje Renic bio. Zalila se da nije dobila podrsku stranke u borbi protiv korupcije i presla kod Fuada u stranku. Ako se ja ne varam ona ga je prije zestoko kritikovala. :-)
Locked