Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
snake81
Posts: 49
Joined: 01/06/2021 00:07

#50676 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by snake81 »

Isti Ismeta :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#50677 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ultima_palabra »

Jeko Ismeta?
snake81
Posts: 49
Joined: 01/06/2021 00:07

#50678 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by snake81 »

Glupo nešto
User avatar
drug_profi
Posts: 50202
Joined: 16/07/2012 16:00

#50679 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

dale cooper wrote: 11/06/2021 01:03
drug_profi wrote: 11/06/2021 00:56
dale cooper wrote: 11/06/2021 00:45

Ironija je u tome što je takav mentalitet upravo jedna od zaostavština bivšeg sistema. Dok se taj način razmišljanja ne prevaziđe i dok se
ne shvati da nema više Tite da misli za tebe nema ovdje hajra. Jer razni Bakiri, Dodici i Čovići su upravo ponovni pokušaj da se još jednom
sakrije pod skute, ovaj put etno lidera, i da se njima prepusti razmišljanje i sopstveno odrješenje od bilo kakve odgovornosti za svoju i
budućnost države.
Ma vama za sve Tito kriv, a nisu hodze, efendije, popovi i ostali lopovi. Tito nam je pokusao dati obrazovanje i kad smo se priblizili evropskom prosjeku, odlucili ste sve razjebat.
Ko to mi prijatelju? Ako si iole pratio moje pisanje na ovim temama (iako ne tako često u zadnje vrijeme) onda bi znao da sam jedan od
kritičara nacionalnih stranaka i po tom pitanju se vjerovatno slažemo. Ali nisam više ni jugonostalgičar. Ne kažem da nije bilo dobrih stvari
u tom sistemu, ali bilo je i gomila lošega koje je na kraju i izazvalo kolaps bivše države. Treba biti objektivan.
Ja se referišem na tvoj odgovor meni. Nemam namjeru istrazivati historiju postova.
Dakle rekao si da je kriva bivsa drzava.
A ja ti kazem da nije, vec svi oni koji su drzali ove narode u mraku kroz historiju. Među njima vjerski poglavari ponajvise jer njima ne odgovoaraju obrazovani ljudi koji preispituju dogme.
A SFRJ je pokusala da nas sve izvuce iz toga. Ona je zapravo najmanje kriva za nase stanje.
Jugonostalgicar - koristite to kao nakakvu uvredu. Zapravo je kompleks jer oni koji su je srusili nisu ponudili nista bolje.
Jugoslavija je odlicna ideja. Takvu ideju moze pobijediti samo bolja ideja. A biti mali i nebitan svakako nije bolja ideja.
I u tom slucaju jesam Jugonostalgicar, ponosan.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50680 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

drug_profi wrote: 11/06/2021 08:45
dale cooper wrote: 11/06/2021 01:03
drug_profi wrote: 11/06/2021 00:56

Ma vama za sve Tito kriv, a nisu hodze, efendije, popovi i ostali lopovi. Tito nam je pokusao dati obrazovanje i kad smo se priblizili evropskom prosjeku, odlucili ste sve razjebat.
Ko to mi prijatelju? Ako si iole pratio moje pisanje na ovim temama (iako ne tako često u zadnje vrijeme) onda bi znao da sam jedan od
kritičara nacionalnih stranaka i po tom pitanju se vjerovatno slažemo. Ali nisam više ni jugonostalgičar. Ne kažem da nije bilo dobrih stvari
u tom sistemu, ali bilo je i gomila lošega koje je na kraju i izazvalo kolaps bivše države. Treba biti objektivan.
Ja se referišem na tvoj odgovor meni. Nemam namjeru istrazivati historiju postova.
Dakle rekao si da je kriva bivsa drzava.
A ja ti kazem da nije, vec svi oni koji su drzali ove narode u mraku kroz historiju.
Među njima vjerski poglavari ponajvise jer njima ne odgovoaraju obrazovani ljudi koji preispituju dogme.
A SFRJ je pokusala da nas sve izvuce iz toga. Ona je zapravo najmanje kriva za nase stanje.
Jugonostalgicar - koristite to kao nakakvu uvredu. Zapravo je kompleks jer oni koji su je srusili nisu ponudili nista bolje.
Jugoslavija je odlicna ideja. Takvu ideju moze pobijediti samo bolja ideja. A biti mali i nebitan svakako nije bolja ideja.
I u tom slucaju jesam Jugonostalgicar, ponosan.
Da, jednim dijelom je kriva, iako mentalitet traženja velikog vođe da nas zaštiti i misli za nas seže i dalje...kao što je neko spomenuo.
Tito nije učinio ništa po pitanju mijenjanja tog mentaliteta, naprotiv prigrlio ga je u svoje svrhe stvarajući sopstveni kult ličnosti.
Naravno, nije sve bilo ni loše, pa smo imali koliko toliko uređeniji i sigurniji sistem naspram ovoga što imamo danas...što je ništa.
Ali ovisnost države o samo jednom čovjeku, njegovoj volji i idejama ne može nikako biti dobra. Jugoslavija je to i pokazala, čim je
Tito umro svi njegovi ideali i ideje su se počele rušiti kao kula od karata i isplivali su nacionalizmi i sve one stvari koje su se godinama
gurale pod tepih bez da se na pravi način suoči sa njima.

Da se vratimo na ono zbog čega sam ti inicijalno replicirao. Demokratija nije nikakva kurčevača, niti je neka nova jaka čizma rješenje.
Ali demokratija je jaka onoliko koliko su ljudi spremni da se uključe i učestvuju u njoj, počevši sa sopstvenom odgovornošću pa
do traženja odgovornosti od onih koji su izabrani da ih predstavljaju. Tako da...nije do demokratije...do nas je.
User avatar
drug_profi
Posts: 50202
Joined: 16/07/2012 16:00

#50681 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Pa to ti i ja kažem Do nas je. Niej sve za svakog. Za nas je prvo čizma, da nas edukuje, postroji, pa onda da nas malo pusti da vidi jesmo li šta naučili.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50682 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

drug_profi wrote: 11/06/2021 12:28 Pa to ti i ja kažem Do nas je. Niej sve za svakog. Za nas je prvo čizma, da nas edukuje, postroji, pa onda da nas malo pusti da vidi jesmo li šta naučili.
Pa postrojavale su nas. I jesmo li šta naučili? Ne funkcioniše to tako.
User avatar
drug_profi
Posts: 50202
Joined: 16/07/2012 16:00

#50683 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

dale cooper wrote: 11/06/2021 12:29
drug_profi wrote: 11/06/2021 12:28 Pa to ti i ja kažem Do nas je. Niej sve za svakog. Za nas je prvo čizma, da nas edukuje, postroji, pa onda da nas malo pusti da vidi jesmo li šta naučili.
Pa postrojavale su nas. I jesmo li šta naučili? Ne funkcioniše to tako.
Nego kako?
SFRJ nam je dala sve. Bili smo skoro spremni. Ali religija se pritajila i učinila sve da ljude podijeli po osnovi koja je generalno nebitna.
U srbijanskoj seriji Kralj Alkesandar, koja je djelom i propaganda, ali dobrim dijelom je historijski autentična, kralj kaze da ce "Jugoslaviji doci glave nasa mitomanija i vjerski poglavari". I tako nekako bjese i sa prvom i sa drugom Jugoslavijom.

Ljudi moraju biti prvo obrazovani, a dok god imas generaciju koja nosi originalno sjecanje na mrznju prema drugima, atavizmi na kraju pobjedjuju obrazovanost. Da je SFR Jugoslavija pozivjela bar 100 godina, tu bi vec imali drugu pricu.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50684 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

drug_profi wrote: 11/06/2021 12:39
dale cooper wrote: 11/06/2021 12:29
drug_profi wrote: 11/06/2021 12:28 Pa to ti i ja kažem Do nas je. Niej sve za svakog. Za nas je prvo čizma, da nas edukuje, postroji, pa onda da nas malo pusti da vidi jesmo li šta naučili.
Pa postrojavale su nas. I jesmo li šta naučili? Ne funkcioniše to tako.
Nego kako?
SFRJ nam je dala sve. Bili smo skoro spremni. Ali religija se pritajila i učinila sve da ljude podijeli po osnovi koja je generalno nebitna.
U srbijanskoj seriji Kralj Alkesandar, koja je djelom i propaganda, ali dobrim dijelom je historijski autentična, kralj kaze da ce "Jugoslaviji doci glave nasa mitomanija i vjerski poglavari". I tako nekako bjese i sa prvom i sa drugom Jugoslavijom.

Ljudi moraju biti prvo obrazovani, a dok god imas generaciju koja nosi originalno sjecanje na mrznju prema drugima, atavizmi na kraju pobjedjuju obrazovanost. Da je SFR Jugoslavija pozivjela bar 100 godina, tu bi vec imali drugu pricu.
Pa eto ti kažeš da je čizma rješenje i da će nas ona naučiti pameti. I je li nas naučila pameti? Kako su završile i kraljeva i Titova Jugoslavija?
Demokratija nije nešto što se represijom može utjerati u glavu, totalno je suprotno toga.
User avatar
drug_profi
Posts: 50202
Joined: 16/07/2012 16:00

#50685 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

A čovječe, lijepo sam ti napisao zašto nije uspjelo. Malo je vremena bilo.
Usađeno nam je vaspitanje "veži konja đe ti aga kaže" i "nije se sa rogatim bost".
Treba generacije da izumru da se to izbaci, pa da ljudi shvate da su odgovorni za vlast. I pri tom jos i da se obrazuju da znaju procijeniti sta je bolje za njih.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50686 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

drug_profi wrote: 11/06/2021 12:52 A čovječe, lijepo sam ti napisao zašto nije uspjelo. Malo je vremena bilo.
Usađeno nam je vaspitanje "veži konja đe ti aga kaže" i "nije se sa rogatim bost".
Treba generacije da izumru da se to izbaci, pa da ljudi shvate da su odgovorni za vlast. I pri tom jos i da se obrazuju da znaju procijeniti sta je bolje za njih.
Odlično, u ovome podebljanom se u potpunosti slažemo. Ali trik nije da se to u nekoga usadi čizmom, nego je trik da se počne razmišljati
samostalno.
User avatar
drug_profi
Posts: 50202
Joined: 16/07/2012 16:00

#50687 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Pa kako će ako ga u tome sprečavaju "sloboda govora i organizovanja".
Dakle tupavom narodu će doći da vaze o vjeri, naciji, i hipnotisu ih...
A tupavi narod mora dobiti zastitu od toga i dovoljno vremena da se emancipuje, obrazuje, podigne prosjek znanja.

E ne bih dalje stvarno...
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50688 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

drug_profi wrote: 11/06/2021 13:20 Pa kako će ako ga u tome sprečavaju "sloboda govora i organizovanja".
Dakle tupavom narodu će doći da vaze o vjeri, naciji, i hipnotisu ih...
A tupavi narod mora dobiti zastitu od toga i dovoljno vremena da se emancipuje, obrazuje, podigne prosjek znanja.

E ne bih dalje stvarno...
Šta je sad problem sloboda govora i organizovanja? To i jeste dio demokratskih tekovina. I religije su isto tako prisutne u većini
demokratskih društava, jasno odvojene od države naravno, i sve savršeno dobro funkcioniše. Niko tebi ne može vaziti o bilo čemu
ako razmišljaš svojom glavom.
User avatar
drug_profi
Posts: 50202
Joined: 16/07/2012 16:00

#50689 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Tvoj problem je sto ne procitas sa razumjevanjem do kraja. A samo tri reda teksta su bila.

Rekoh, ne bih dalje.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#50690 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dale cooper »

Savršeno te dobro razumijem, ali metodologija kojom bi ti ljude učio demokratiji se kosi sa suštinom demokratije.
I nije narod baš tupav kao što ti misliš, zvati ih tupim bi bilo odrješenje za njihov udjel u svom ovom sranju. Ali narod jeste lijen, neodgovoran i oportunističan.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#50691 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Škobo Habu »

drug_profi wrote: 11/06/2021 12:39

Nego kako?
SFRJ nam je dala sve. Bili smo skoro spremni. Ali religija se pritajila i učinila sve da ljude podijeli po osnovi koja je generalno nebitna.
U srbijanskoj seriji Kralj Alkesandar, koja je djelom i propaganda, ali dobrim dijelom je historijski autentična, kralj kaze da ce "Jugoslaviji doci glave nasa mitomanija i vjerski poglavari". I tako nekako bjese i sa prvom i sa drugom Jugoslavijom.

Ljudi moraju biti prvo obrazovani, a dok god imas generaciju koja nosi originalno sjecanje na mrznju prema drugima, atavizmi na kraju pobjedjuju obrazovanost. Da je SFR Jugoslavija pozivjela bar 100 godina, tu bi vec imali drugu pricu.
Ako smatraš da je religija kumovala raspadu Ex-Yu onda smataš da ona kao multi-religijska i multi-nacionalna država nije ni imala šanse.
Po tvojim postulatima, recimo, Yugoslavija može samo ostati u ateističkom okviru uz striktan nadzor teističkih elemenata unutar nje.
To, kao prvo, ne može biti demokratsko društvo, dok sa druge strane guraš tezu kako demokratija nije za ove prostore.

Jugoslovensko društvo je bilo totalitarno, ekstremno ranih pedesetih i šesdesetih prošlog vijeka, da bi sa sedamdesetim i osamdesetim taj totalitarizam počeo labaviti.

Ja, pak, smatram da je religija samo jedno od sredstava kojim se pokušavala ostvariti dominacija, a problem same Jugoslavije isti je bio i 1918. i 1941. i 1991.
Neriješeni imovinsko-pravni odnosi unutar južno-slovenskog dvorišta. Kao što vidimo još uvijek su neriješeni, a malo toga veze ima sa religijom.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#50692 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ultima_palabra »

Ne mogu se porediti prva i druga Yu. Prva je bila instrument velikosrpske hegemonije, a druga je pokusavala da istu ogranici koliko je bilo moguce.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#50693 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by _BataZiv_0809 »

Ni Nijemci nisu postali to sto su danas za 70 godina. Procesi su to dugotrajni i krvavi.

Mi vecinski i ne zelimo da u njima ucestvujemo, nego radije biramo da odemo tamo gdje se neko drugi izborio za pravedno drustvo.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#50694 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hajvan »

kake ovo sve ima jebene veze s Nasom Strankom?
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#50695 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by tovarish »

_BataZiv_0809 wrote: 11/06/2021 18:10 Ni Nijemci nisu postali to sto su danas za 70 godina. Procesi su to dugotrajni i krvavi.

Mi vecinski i ne zelimo da u njima ucestvujemo, nego radije biramo da odemo tamo gdje se neko drugi izborio za pravedno drustvo.
Kaže priča da je njemački kaiser radnim danima išao u šetnju u javne parkove i kad naiđe na radno sposobnog muškarca kako sjedi na klupi, izmlati ga svojim štapom i otjera ga raditi.

Znači, njemački mentalitet je oblikovan nasiljem. A danas jesu druga vremena, demokratičnija, tako da su našim vođama ruke svezane, a vrlo bi nas rado mlatili.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#50696 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

Kaže priča da je njemački kaiser radnim danima išao u šetnju u javne parkove i kad naiđe na radno sposobnog muškarca kako sjedi na klupi, izmlati ga svojim štapom i otjera ga raditi.

Znači, njemački mentalitet je oblikovan nasiljem. A danas jesu druga vremena, demokratičnija, tako da su našim vođama ruke svezane, a vrlo bi nas rado mlatili.
[/quote]

1830 nezadovoljni Vlašću uzeli smo puške i na Sultana
1914 Srbi nezadovoljni Vlašću Pištolj i na Princa
1941 Nezadovoljni Vlašću i Srbi i Bošnjaci(ADil Beg) napali Nijemci
2021 Nezadovoljni vlašću bježimo za Njemačku
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#50697 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

Pausal wrote: 13/06/2021 09:37 Znači novi direktor UKC Tuzla lik koji je doktorirao na privatnom neakreditovanom fakultetu. Drage naše poštenjačine i borci za pravdu iz Naše Stranke i SDP-a. :kiss:

Da ne kažem da su za jednog od direktora izabrali lika kojeg su ranijih godina napadali jer se hvalio što mu je dedo bio fašistički oficir. Ipak su na kraju našli zajedničku riječ sa fašistima. Neki dan onaj ministar koji je istupio iz HDZ-a, a ipak išao na sabor HNS-a, a sad ovo. Komunističko-fašistička bratija u akciji za bolje sutra sviju nas. :bih:
Kažu iz NS mi nismo ISTI
A u koaliciji s Kriminalcima iz PDA,unucima Fašista(koji su im smetali 2018),HaDZovcima tačnije članovima HNS ...itd
Da se razumijemo meni ne smeta Unuk Njemačkog vojnika iz WW2 ako se odrekao te politike,niti bivši HDZvac ako se odrekao te politike-Kukićev kriminal mi uvjek smeta
Nikad više za NS niti za SDP TK zbog kriminalne koalicije
Hakiz
Posts: 39908
Joined: 30/07/2015 20:01

#50698 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 11/06/2021 13:59 Savršeno te dobro razumijem, ali metodologija kojom bi ti ljude učio demokratiji se kosi sa suštinom demokratije.
I nije narod baš tupav kao što ti misliš, zvati ih tupim bi bilo odrješenje za njihov udjel u svom ovom sranju. Ali narod jeste lijen, neodgovoran i oportunističan.
Narod nije tupav, ali kada 90 % planete vjeruje u nekog boga, treba se upitati.

Kako očekivati da neko ko traži autoritet apsoluta bude spreman na vlastitu odgovornost?

Dakle, 90 % ljudi na planeti, u stvari, želi velikog vođu i čvrstu ruku.

Gdje ćeš većeg vođu i čvršću ruku od boga?
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#50699 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by doremifa »

putokaz1 wrote: 13/06/2021 13:43
Pausal wrote: 13/06/2021 09:37 Znači novi direktor UKC Tuzla lik koji je doktorirao na privatnom neakreditovanom fakultetu. Drage naše poštenjačine i borci za pravdu iz Naše Stranke i SDP-a. :kiss:

Da ne kažem da su za jednog od direktora izabrali lika kojeg su ranijih godina napadali jer se hvalio što mu je dedo bio fašistički oficir. Ipak su na kraju našli zajedničku riječ sa fašistima. Neki dan onaj ministar koji je istupio iz HDZ-a, a ipak išao na sabor HNS-a, a sad ovo. Komunističko-fašistička bratija u akciji za bolje sutra sviju nas. :bih:
Kažu iz NS mi nismo ISTI
A u koaliciji s Kriminalcima iz PDA,unucima Fašista(koji su im smetali 2018),HaDZovcima tačnije članovima HNS ...itd
Da se razumijemo meni ne smeta Unuk Njemačkog vojnika iz WW2 ako se odrekao te politike,niti bivši HDZvac ako se odrekao te politike-Kukićev kriminal mi uvjek smeta
Nikad više za NS niti za SDP TK zbog kriminalne koalicije
Moras prvo jednom glasati za NS ili SDP da bi rekao "nikad vise". Kad kazes "nikad više" to podrazumijeva da si nekad glasao za spomenute. :thumbup:
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#50700 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

Moras prvo jednom glasati za NS ili SDP da bi rekao "nikad vise". Kad kazes "nikad više" to podrazumijeva da si nekad glasao za spomenute. :thumbup:
[/quote]

Najmanje po 2x i za Jedne i za Druge-A glad mi ode za PDA zato Nikad za Kriminalca više
Locked