Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#27901 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

jefff wrote:
...
Mladi analitičar Suad Beganović drznuo se da napiše profil Naše stranke i objavi na portalu Prometej.ba. Ovo se može smatrati vrlo odvažnim i buntovničkim gestom jednog sarajevskog novinara jer lideri Naše stranke uživaju status "urbanih svetih krava." Tako na primjer, dok gladni Bosanci pa i Hercegovci u provinciji jedu travu, grupa političkih simulanata okupljenih oko Naše stranke u Bečkoj kafani hotela Evropa, ili u kafani Metropolis u Titovoj ulici, raspravlja da li treba donijeti zakon o legalizaciji mariuhane, iliti ga "pušenja trave."

U znak podrške odvažnom mladom novinaru, njegovu analizu prenosimo u cijelosti:

...
(TBT
I dođe tako vrijeme da Latićev TBT citira i hvali urednika portala Prometej.ba. Portal koji ima slogan "Za laičku državu i sekularno društvo"!

Siguran sam da se Latić slaže i sa sljedećim odvažnim i buntovničkim tekstom Beganovića:
...No, prije nego se posvetimo opservaciji nekoliko reakcija, ponovimo zašto je Tarik Dautović doista intelektualac u svojim krugovima. Naime, nije Tarik prvi sinčić koji je posolio more u Sarajevu. I Semir Efendić je mladi naraštaj, jednako radikalan i borben. On snuje o tenkovima, pa mu je investicija autoputa prema Beogradu bila trasa za tenkove. Haris Zahiragić je također mladi naraštaj, palio je vatromete, kudio komunjare jer se kupaju nedjeljom i žale na redukcije vode, uvodio džume i gasio bolnice. Intelektualno i očekivano od naraštaja. Moglo bi se tako napisati i jedna omanja knjiga, od nekih hiljadu stranica, o intelektualcima novog naraštaja...
8-)
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#27902 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Ako neko iz NS-a čita...

Zamislite ovo:

Nije NS platila štampanje predizbornih bilborda i ostalih reklamnih materijala.

Ali je platila salu u kojoj je jedan vikend organizovana radionica, razumljiva i starijim ljudima (jer su ljudi koje tema interesuje uglavnom stariji), o tome šta i kako raditi u postupku potraživanja stare devizne štednje. Pa i otštampala neko uputstvo sa primjerima kako formulisati zahtjeve, žalbe, odgovore itd, koji su u slučaju Slovenije, na Slovenskom jeziku, koji ljudi ne poznaju. Dakle ne treba čak ni ponuda besplatne pravne pomoći (a i to bi mogli advokati iz NS-a, ne da vode postupak besplatno, nego da daju savjet u konkretnom slučaju, na primjer svaka osoba ima pravo na sat vremena za savjet, pa ako bi se tako radilo dva puta sedmično (ne sa istom osobom), dva do tri advokata bi mogli pomoći desetinama možda i stotinama ljudi). Pa ako je skupo štampati brošure, odvojiti prostor na web siteu stranke i tamo ga plasirati. Neko će već od mlađih iz rodbine pomoći toj starijoj osobi.

Slična radionica posvećena konkretnim stvarima u radničkim pravima. Neće stranka voditi pravne bitke za radnike, neće ni advokatima uzimati posao, ali će radnike podučiti i pravima i koji je put, kako da se obrate advokatu i na šta paze u svojoj borbi.

Pa slično za zdravstvo.

A ne moraju biti radionice samo o pravnim stvarima.

Pa u nekoliko ozbiljnih i kritičnih (i javnih, ipak je stvar u imidžu) slučajeva da se stranka angažuje konkretnim činjenjem u konkretnoj situaciji.

Dakle, nešto na tragu postupanja kojim je Živi zid u Hrvatskoj postao 3. stranka po veličini u njihovom Parlamentu. Konkretno su ljudi iz Živog zida svojim tijelima sprečavali deložacije iz stanova.

Sjećam se članka u jednim američkim novimama otprije 15-ak godina, bila kampanja za gradsko vijeće, mislim u Njujorku. Jedan od kandidata išao po ulicama, kucao na vrata i razgovarao sa ljudima, kao dio njegove kampanje. I sretne na stepenicama stariju ženu koju pita ima li nekih problema. Kaže mu žena da je u posljednjih mjesec dana dva puta pala na oštećenom pločniku ispred ulaza. Istog trenutka kandidat uzme mobitel, obavi poziv i u roku sat dođu radnici koji poprave oštećeni dio.

Dakle, zaboraviti reklame, Niko ih više ne gleda, ne interesuje me gledati kako sa bandera vise slike "lica sa potjernica".

Naravno, neće NS plaćati popravke fasada i ulica (iako, vratiti se na kritične situacije), ali da se uradi nešto konkretno što će ljudima dati brz rezultat ili im barem dati nadu da je rezultat moguć u konkretnoj stvari koja ih muči, ne u principijelnoj ili ideološkoj. Prijedlozi zakona i parlamentarno djelovanje su super stvar, ali traže vrijeme.

Zamislite ako neko zahvaljujući savjetima sa radionice NS-a za staru deviznu štednju uspije dobiti novac, naročito oni koji su u neznanju i naivno vjerujući BiH stavili potraživanja na privatizacijski račun. Šta će ta osoba sutra pomisliti ako NS da neki prijedlog zakona imajući iskustvo da je joj NS konretnim savjetom pomogao da nešto ostvari? A onda dođu izbori...

Tako se osvajaju "srca i duše" budućih glasača.

P. S. Ne, niko iz moje porodice nema staru deviznu štednju. Ta j primjer sam uzeo baš zato što nisam lično zainteresovan.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#27903 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by dr.gog »

Glede &unatoch, Latiću odjebi :izet:
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#27904 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by manijak1 »

Sa manjom ili većom odgovornošću Naše stranke, Sarajevo je prljav grad, što se naročito lako primijeti ukoliko u Sarajevo doputujete iz npr. Ljubljane, grad smoga, grad koji nema vodu, grad u kojem tramvaji se kvare, autobusima otkazuju kočnice, bespravna gradnja ne posustaje i stepen deurbanizacije je veći svakim danom, jer i ono što se izgradi nije u uklopivo u okolinu. Ostaje tako (ne)odgovoreno šta je uradila Naša stranka i šta je njena politička vizija."
Baš je zaključak :D onako i više nego pretenciozan.Odličan pamflet za jebadu izmučenih glavuša .
Grad unazad mjesec dana ima vodu 24 sata :D sa manjom ili većom odgovornošću Naše stranke.
Baš oni imaju u Zavodu za planiranje svojih kadrova.
GRAS ....fakat su oni izmuzli sve iz tog preduzeća .
I prljav grad je zahvaljujući onima koji ga prljaju i onima koji ne postavljaju više kante za otpatke , jer policiju za povampirenu dječurliju koja uništava javna dobra , nije briga.
Sa manjom ili većom odgovoronošću isti će autor i prozivati Našu stranku kada dođe na vlast radi nelegalno nametnutih akciza od onih koji treba najviše da poštuju zakone i procedure.
I na kraju
Novi transfer na pomolu
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10873
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#27905 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Prpa.ba »

Za razliku od ublehasa Marjanovica, pohvale za regrutaciju Beslagica. :thumbup:
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#27906 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

Prpa.ba wrote:Za razliku od ublehasa Marjanovica, pohvale za regrutaciju Beslagica. :thumbup:
Zamislimo 17 ima koalicija oko SDP 17 koalicija oko SDA i Selim Odlučuje
Šta uzeti
Fotelju,Pare,Zaposliti člana familije,biti ministar ili
Ideologija?
Kad su mogli Ivo Komšić,Pećanac,Miladin,Zlatko Lagumdžija,Nermin Nikšić,Željko Komšić može i Selim....
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#27907 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sabina1 »

kluz franjo wrote: Draga i uvažena kolegice (bez ironije).
Samo sam primjetio da ste izvodili zaključke i lična zapažanja (kao i svi mi ovdje), a koje ste onda "podebljali" argumentima sa portala Slobodne bosne. Taj momenat me je iznenadio.
Što se tiče nekih argumenata potpredsjednika, tu ste u pravu, nepoznati su mi. Koliko mi je poznato, u javnosti se navedeni nisu oglašavali, ni pozitivno, a ni negativno po ovim pitanjima.
Ako su im interni zahtjevi, koje Vi navodite, bili bazirani na nekim ličnim zapažanjima, a podebljani argumentima tipa SB, onda je to stvarno loše i po stranku, a i po politički smjer koji NS tvrdi da prati.
No da se vratim na suštinu mog osvrta.
Mene ova i ovakva dešavanja nisu ni strašno iznenadila, ni duboko razočarala, kao neke. Ja od samog početka tvrdim da ljudi u NS-u nisu ni polu-bogovi, a ni super(wo)man-i. To je skupina ljudi od krvi i mesa, koja sa svim svojim ljudskim slabostima i manama još uvijek uspjeva da u velikoj mjeri reflektuje neke politike i ideje koje su meni bliske. To što su mi neki od njih možda i lično simpatični (iako imaju duže kose i možda nose "cvike"), ne znači da im dajem politički "carte blanche".
Bilo, kako bilo. Način na koji su se svi navedeni učesnici ove "afere" (a u biti jedne obične gluposti) oglasili u javnosti je sa aspekta domaćih standarda političke kulture bio na relativno dobrom nivou.
Ja se samo nadam da su svi naučili nešto iz toga i da su svjesni da ima važnijih stvari od ličnih simpatija ili animoziteta. Move on.
A složićemo se. Ovo društvo bi sigurno bilo puno bolje, kada bi neki simpatizeri i drugih stranaka barem desetinu svoje pažnje preusmjerili ka preispitivanju moralnog integriteta generalnog sekretara ili drugih visokih funkcionera stranaka za koje glasaju.
Pozdrav
Ni sama nisam razočarana niti posebno iznenađena....upravo na portalima čitam (nadam se (dez)informaciju) kako se Selim Bešlagić u ponedeljak treba priključiti Našoj Stranci.

Mislila sam da će pretvaranje Naše Stranke u novi SDP ipak potrajati nešto duže.
Eto izgleda da ćr biti brzo i efikasno. Najkasnije do izbora.
Lijep pozdrav.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#27908 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

Pokašava NS da radi na kvantitetu umjestu na kvalitetu
Što rezultatski može biti korisno
Teorijski Marjanović može donijeti koji mandat više KS,Selim prag na TK ali ulaskom novih kadrova veća je vrjerovatnoća da iz NS se pojavi novi Stojnić novi Miladin itd
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#27909 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by General War »

Marjanovic, Beslagic... :thumbup:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#27910 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by General War »

putokaz1 wrote:Pokašava NS da radi na kvantitetu umjestu na kvalitetu
Što rezultatski može biti korisno
Teorijski Marjanović može donijeti koji mandat više KS,Selim prag na TK ali ulaskom novih kadrova veća je vrjerovatnoća da iz NS se pojavi novi Stojnić novi Miladin itd
Imati Beslagica u NS u tuzli je game changer...tuzlacima nije bilo jasno sto se nije selim kandidovao za gradonacelnika, streso bi jasmina...ali ko ce ga znati
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#27911 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pici »

ode vasHa stramka u A-SDP :mrgreen: JApedJA :mrgreen:
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#27912 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Kejn »

Hoćemol jopet moći spavati na klupama ako vi pobjedite?
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#27913 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Mohamad Sissoko »

Da i to solarnim klupama sa besplatnim wi-fiom
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#27914 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by General War »

Kejn wrote:Hoćemol jopet moći spavati na klupama ako vi pobjedite?
Spavaces na klupi ionako od ovih do sada :mrgreen:
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#27915 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Maystor »

Selim Bešlagić je potrošen lik. Na prošlim izborima je pokušavao preći u DF, ali je tražio 6 mjesta na listi, što mu nije dato. Akvizicija Bešlagića vam dođe kao da Ćiru Blaževića ponovo imenuju selektorom.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#27916 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by arzuhal »

Saće i Hazim Vikalo i Mirnes Ajanović preći u NS...
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#27917 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by manijak1 »

Spavaces na klupi ionako od ovih do sada :mrgreen:
Ne gleda on materijalnu stranu , on ti je od one raje što se na vrijeme ispalila , pa sad truni izdaleka o bivšim vremenima.
Ni onda nisi mogao spavati na klupi , ali od drotova , jer si bio priveden i legitimisan i proslijeđen na daljnje postupanje za razliku od današnjeg spavanja gdje te narkomani i ostala bagra napadaju ne bi li se iživjeli .
A drotove boli ćuna , važno je da ne remetiš javni red i mir.
Boli Kej(a)na ćuna za socijalu.On bi se zajebavo s tim.Izdaleka .
Ne znam čovjeka , ali sve tako izgleda.
Selim Bešlagić je potrošen lik
ama bolje i potrošen nego nepošten i beskarakteran.
Akvizicija Bešlagića vam dođe kao da Ćiru Blaževića ponovo imenuju selektorom.
Što i ne bi bilo loše .
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#27918 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Kejn »

Fascinantno je kako ovi ljudi znaju ko je dijaspora a ko ne :lol: Specijalne moći...

Nisam dijaspora al ću biti uskoro.... rekao bih uz to i hvala Bogu al' sam ateista...
Što se tiče klupa,to je sasvim legitimno pitanje...ako uvedu solarne i sa Wi Fi- om to je znak da napredujemo... :lol:
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#27919 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by farisovo »

Maystor wrote:Selim Bešlagić je potrošen lik. Na prošlim izborima je pokušavao preći u DF, ali je tražio 6 mjesta na listi, što mu nije dato. Akvizicija Bešlagića vam dođe kao da Ćiru Blaževića ponovo imenuju selektorom.
Kandidovati ce ga za clana Predsjednistva iz reda Bosnjaka.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#27920 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by manijak1 »

Kejn wrote:Fascinantno je kako ovi ljudi znaju ko je dijaspora a ko ne :lol: Specijalne moći...

Nisam dijaspora al ću biti uskoro.... rekao bih uz to i hvala Bogu al' sam ateista...
Što se tiče klupa,to je sasvim legitimno pitanje...ako uvedu solarne i sa Wi Fi- om to je znak da napredujemo... :lol:
Sretno :D siguran sam da ćeš materijalno pomagati onima koji ti nešto znače a ostaju u ovoj kaljuži.
Baš ćeš toga imati tamo gdje ideš , misliš da je tamo lako i sve pada s neba ?
E sad kad navrate u stare krajeve dijasporci se više žale nego domaći :D što li ? :lol: :lol:
Zahvali se sebi , a svi kad kažemo hvala Bogu , ne znamo šta drugo reći.
Bez obzira jesmo li ili nismo vjernici .
Dobro si se ufuro :D onda , ne zamjeri šta i glasaj iz inostranstva :oops: .
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#27921 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

sabina1 wrote: Ni sama nisam razočarana niti posebno iznenađena....upravo na portalima čitam (nadam se (dez)informaciju) kako se Selim Bešlagić u ponedeljak treba priključiti Našoj Stranci.

Mislila sam da će pretvaranje Naše Stranke u novi SDP ipak potrajati nešto duže.
Eto izgleda da ćr biti brzo i efikasno. Najkasnije do izbora.
Lijep pozdrav.
Izgleda da je informacija tačna. I čini se da Selim Bešlagić nema političke ambicije, već želju da kroz učlanjenje svoj politički minuli rad (kredibilitet) stavi u funkciju jačanja NS. E sada šta je od toga tačno, saznaćemo najkasnije u ponedjeljak.
Po mom mišljenju, ovo što gledamo zadnjih dana je samo jedna logična konsekvenca ukupnih dešavanja. I ja u tome još uvijek ne vidim ništa automatski zabrinjavajuće. Nijedno od ovih "novih" imena mi se ne čini da je uteg za NS - samo neko zlonamjeran ili politički potkapacitiran može porediti Bešlagića sa Topićima, Srnama, Mektićima ili Marjanovića sa Stojnićima.
Koliko će biti oni biti pojačanje, ostaje da se vidi.
Mislim da će sljedećih 6 mjeseci biti ključno za NS, a u momentu formiranja izbornih lista biće puno jasnije koliko je proces sazrijevanja stranke odmakao.
Mislim da polako dolazimo u fazu na koju sam još davno jednog sada neaktivnog forumaša ovdje na forumu upozoravao starom poslovicom: "Čuvajte se svojih želja (učešće u vlasti), mogle bi vam se ostvariti!"
Ja za sada još uvijek ne vidim razloga za uzbunu (oprez uvijek), ali mi se čini da ti ne djeliš moj optimizam.
Uvijek cijeneći tvoj način rezonovanja, bilo bi mi jako drago kada bi "osvjetlila" ovo o čemu ja pišem i sa druge strane.
Iskren pozdrav
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#27922 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

Jedna od najvećih zamjerki politici je ta što nema novih lica, što stalno gledamo iste face već 25 i više godina.

A onda dođe vijest da je Selim Bešlagić postao član NS-a...

NS ispade kao Sarajevo. Kada neka rok grupa dođe ne samo pred kraj karijere, nego članovi skoro pa pred kraj života, kada ih svi zaborave, kada postanu irelevantni, onda se pojavi plakat kako se u Sarajevu događa spektakl, ta grupa gostuje ovdje.

Doduše, u Sarajevo ni tada ne dolaze, ali eto...
zippoo87
Posts: 15362
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#27923 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

ima NS i mladih i poznatih kadrova ali ovo sa Beslagicem je strateski potez...neko mora ove starije glasace "zainteresovati" za NS...mora biti neko i starijoj gardi prepoznatljiv
Beslagic jeste bio dugo u SDPu ali je isto tako dugo bio i neaktivan u politici a posebno ni u cemu nije kompromitovan
ali znati cemo vise detalja za par dana,kada ce biti neka presica povodom ovog dogadjaja

mislim da se ovo ne moze gledati kao klasicni "transfer" iz stranke u stranku...jer Beslagic niti je na nekoj funkciji,niti je bio aktivan i mislim da je u njemu proradilo nesto,da pokusa napraviti neki proboj u Tuzli i TK...pisao sam a i mnogi znaju da je tu NS najslabija
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#27924 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Hakiz wrote:Jedna od najvećih zamjerki politici je ta što nema novih lica, što stalno gledamo iste face već 25 i više godina.

A onda dođe vijest da je Selim Bešlagić postao član NS-a...


NS ispade kao Sarajevo. Kada neka rok grupa dođe ne samo pred kraj karijere, nego članovi skoro pa pred kraj života, kada ih svi zaborave, kada postanu irelevantni, onda se pojavi plakat kako se u Sarajevu događa spektakl, ta grupa gostuje ovdje.

Doduše, u Sarajevo ni tada ne dolaze, ali eto...
Stvarno cijenjeni kolega Hakize (čitati bez ironije).
Mene stvarno izbacuje iz takta kada se (po mom mišljenju) vrlo razumni i slobodnomisleći ljudi "utapaju" u matrice i društvene boksove koje nam žele definisati ovi novopečeni, a polupismeni "intelektualci" i univerzalno jeffftini maystori politike.
"Zamjerka politici, nema novih lica" - "Krunski dokaz je Bešlagić".
A gdje je su u toj priči "novih lica" npr. Neno Zuko i Aldijana Smailhodžić iz Goražda, Irma Baralija i Marinko Šanje iz Mostara, ona cura iz Gračanice (zippoo nam može pomoći sa imenom), kompletan USK i Vibor Handžić, Amela Topuz, Vildana Bešlija, Nihad Uk, Lemezan sa Ilidže... I brojni, brojni drugi.
Ako postoji stranka "novih", mladih lica, onda je to NS.
(A Bešlagić navodno želi, da isključivo svojim rejtingom i angažmanom "da vjetar u krila" čitavoj priči.)
Po mom mišljenju "nova", a kvalitetna lica su tu. Razmisliš, izađeš i zaokružiš.

Evo ispadoh "jurišnik" NS. Ali ima i druga dimenzija (moja omiljena). Za par dana je npr. sjednica SKS sa temom budžeta 2018.
Vjeruj mi da ću je ispratiti i posmatrati i ponašanje i argumentaciju ove "pojačane" ekipe.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#27925 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by horkesh »

kluz franjo wrote:Evo ispadoh "jurišnik" NS.
Stvarno neočekivano :)
Locked