NASA POSLA

Locked
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#251 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

Ako je ovo tacno, onda se postavlja pitanje, za koga radi SDP. Ovo rukovodstvo: Niksic, Cengic, Masic i Magazinovic treba cim prije smijeniti. To je interes BiH i njenih gradjana.
ZAVRŠENA SJEDNICA FEDERALNOG PARLAMENTA: Zastupnici SDP-a i HDZ-a na istom zadatku!
Zastupnički dom Parlamenta FBiH jednoglasno je na današnjoj vanrednoj sjednici u Sarajevu usvojio četiri zaključka o rezervnom sastavu policije RS-a, uz otvorenu opstrukciju HDZ-a i prigušenu SDP-a.

Image

Zaključci su usvojeni bez glasova zastupnika HDZ-a, koji se nakon pauze nisu vratili u salu na glasanje.

Prvim zaključkom od predstavnika međunarodne zajednice u BiH, a prije svega od OHR-a, koji ima izvršni mandat definisan Dejtonskim mirovnim sporazumom, zatraženo je da zbog narušavanja sigurnosti i uznemirenosti građana u BiH odmah i neodložno zaustavi antidejtonske aktivnosti na donošenju zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS-a.

Od nadležnih državnih institucija drugim zaključkom zatražena je procjena sigurnosno-političke situacije u zemlji nakon usvajanja nacrta spomenutog zakona.

Trećim zaključkom Zastupnički dom pozvao je Vladu FBiH i preporučio kantonalnim vladama, radi sveukupnog sigurnosnog ambijenta na području FBiH, da popuni aktivni policijski sastav u skladu sa pravilnicima o unutrašnjoj sistematizaciji radnih mjesta policijskih službenika, kao i njihovo adekvatno opremanje.

Ukoliko aktivnosti na donošenju zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS-a ne budu obustavljene i zaustavljene, FBiH će preduzeti adekvatne mjere na zaštiti sigurnosti svih građana, navedeno je u četvrtom usvojenom zaključku.

Međutim, tokom same sjednice vladao je potpuno neobjašnjiv otpor SDP-a i NS-a na prikazivanje prezentacije Kluba DF-GS o usložnjavanju unutrašnje sigurnosne situacije u Federaciji BiH.

Naime, nakon sto je Klub zastupnika DF-GS inicirao održavanje Vanredne sjednice na temu "Usložnjavanje sigurnosne situacije u oblasti unutrašnje sigurnosti a u vezi sa sktivnostima na uspostavi rezervnog policijskog sastava entiteta RS, prije same prezentacije koju je pripremio Klub DF-GS, zastupnik SDP-a Irfan Čengić , rezolutno je zahtijevao da se prezentacija skrati na minut-dva.

Kada mu to nije pošlo za rukom, Čengić je demonstrativno napustio salu, pokušavajući izraziti negodovanje što se o ovoj temi uopće raspravlja u Parlamentu FBiH?!

Podsjećamo, ranije su predsjedavajući Parlamenta FBiH Elvir Karajbić (SDP) te Damir Mašić bezuspješno ulagali napore da do vanredne sjednice uopće ne dođe, smatrajući je bespotrebnim dizanjem tenzija, a ne institucionalnim odgovorom na kontinuirano naoružavanje režima Milorada Dodika.

(S.B.)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#252 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

DRŽAVNA BEZBJEDNOST SRBIJE UČESTVOVALA U KRAĐI BEBA: Pojavila se dokumenta koja donose JEZIVU ISTINU, cifra je nevjerovatna!
Postoje osnovane sumnje da je u Jugoslaviji od 1970. do 1990. upravo DB učestvovao u organizovanoj otmici beba. Pri tome su Kruševac i Kraljevo bili sabirni centri odakle su bebe prodavane usvojiteljima iz Evrope.

Image

Od 2000. do sada MUP-u i Tužilaštvu Srbije je podnijeto oko 1.500 prijava za krađu beba.

Radiša Pavlović, predsjednik Vladine komisije za nestale bebe, tvrdi da se došlo do prvih materijalnih dokaza o krađi beba i da su u cijeli slučaj umješani i pripadnici nekadašnje Državne bezbjednosti Srbije i lokalni funkcioneri po Srbiji.

– Našli smo čvrste dokaze da je beba rođena u bolnici u Kruševcu 1981. godine ukradena i imamo jake indicije da je tu bebu oteo bivši pripadnik Državne bezbednosti i dao je svom rođaku iz okoline Aleksinca koji nije mogao da ima potomstvo. To je uradio uz pomoć funkcionera lokalnih državnih institucija koji su falsifikovali dokumentaciju o rođenju u matičnim knjigama i dokumente o usvajanju – otkriva Pavlović.

Slučaj je otkriven kad se udruženju za pomoć obratio čovjek od 38 godina iz jednog sela kod Aleksinca koji je tragao za biološkim roditeljima nakon što je saznao da je usvojen.

Fiktivni roditelji

– Tokom te potrage i uvida u matične knjige rođenih u opštini Aleksinac otkriveno je da postoje čak dvije prijave njegovog rođenja i to s fiktivnim roditeljima. Prema prvoj prijavi je imao i oca i majku dok je u drugoj navedena samo majka. Ispostavilo se da osobe sa tim imenima i matičnim brojevima ne postoje u Srbiji. U Centru za socijalni rad u Aleksincu rečeno nam je da dokumenta o njegovom usvajanju ne postoje. Sve ovo ukazuje da je dijete koje je rođeno 3. marta 1981. godine u Kraljevu oteto i dato drugoj porodici. Pravoj majci je vjerovatno rečeno da joj je beba umrla po rođenju i sada dalje tragamo za tom ženom – navodi Pavlović.

Kao novi dokaz o otmici ove bebe navodi to što je dijete rođeno 3. marta 1981, a 7. marta je u prijavi boravišta već prijavljeno na adresu usvojiteljske porodice dok je rešenje o usvajanju donijeto tek 2. oktobra te godine.

Uloga službi

– Cijelu tu “operaciju” na svoju ruku iz ličnog interesa vodio je bivši pripadnik DB. Ovdje je očigledno solirao, ali to ne iznenađuje jer postoje osnovane sumnje da je u Jugoslaviji od 1970. do 1990. upravo DB učestvovao u organizovanoj otmici beba. Pri tome su Kruševac i Kraljevo bili sabirni centri odakle su bebe prodavane usvojiteljima iz Evrope. Činjenica je da su u najvećem broju prijavljenih nestanaka bebe rođene upravo u tom periodu, a sumnjamo da su bivši pripadnici službe umješani u više od 70 odsto prijavljenih slučajeva – navodi Pavlović.

On dodaje da su tražili podršku službi kako bi se dokazalo ko stoji iza otmice bebe.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/115 ... vatna.html
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#253 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

OVAKAV SLUČAJ SE NE PAMTI: ŽENA UPALA KOD POLICAJACA I REKLA: "Ako ne uhvatite vampira koji mi ne da da imam seks, ubiću se!" ONDA SU UHAPSILI KOMŠIJU, A U KUĆI ŠOK!

D. D. (33) saslušan je nakon što su inspektori otkrili da je danima maskiran u utvaru uhodio svoju nekadašnju djevojku V. P. (46) i njenog novog partnera (60) i plašio ih dok su bili intimni.

Image

D. D. (33) iz okoline Zaječara uhapšen je zbog sumnje da je prerušen u vampira danima plašio svoju bivšu djevojku V. P. (46) i njenog novog partnera (60) dok su imali seksualne odnose.

Nevjerovatan slučaj šokirao je zaječarsku policiju, a lov na vampira trajao je čitavih 10 dana.

Htjela da se ubije

alt- Žena V. P. uletela je u PU Zaječar i uspaničenim glasom povikala: "Brzo, moram da razgovaram sa glavnim, ne mogu više da izdržim!" Kada su videli u kakvom je stanju žena, policajci su se zabrinuli i pomislili da joj se desilo nešto strašno, da je možda silovana ili zlostavljana, pa su je odmah sproveli kod inspektora - kaže izvor Kurira i dodaje da je inspektor ostao zabezeknut kada je čuo njenu priču.

- Ako vi ne uhapsite vampira, ja ću da se ubijem! - počela je V. P. i kroz plač nastavila:

- Dugo sam udovica. Imam prijatelja i neko vreme smo u vezi. Ma izem ti ja tu vezu! Moj muškarac dođe kod mene, sedimo, pričamo, večeramo... Onda počnemo da se malo milujemo i sve bude u redu, ali baš kad treba da krene "ono", eto ti ga vampir! Lupa na prozor, kezi se, a ona dva zuba što bodu vrat velika kao prst! Vija onaj plašt i riče ko pobesneli konj. Moj muškarac i ja premremo od straha. Normalno, posle toga nema seksa, ko bi se seksao.

Žena je ispričala da se ista stvar dešavala i kod nje kući, ali i u kući njenog partnera.

- Više od 15 puta smo videli vampira. Sve bude lepo dok ne krenemo u akciju. Došla sam da ga prijavim, da ga odmah uhapsite ili mu probijte kolac... Ne mogu više ovo da izdržim - ispričala je V. P., a njenu priču potvrdio je i njen muškarac.

Našli masku

Prema riječima izvora, policajci su shvatili da je ovaj par jako uplašen zbog čitave situacije i riješili su da ispitaju šta se zaista događa.

FOTO: PROFIMEDIA

- Policajci su sastavili zapisnik i krenuli u potragu za vampirom. Desetak dana su radili na pronalaženju utvare i, naravno, odmah su znali da ih neko iz sela namjerno sabotira tokom seksa, te da nije riječ ni o kakvom vampiru - kaže izvor Kurira.

U razgovoru sa mještanima policajci su došli do informacije da je V. P. ranije bila u vezi sa komšijom D. D.

- Sa njim je obavljen razgovor i pretresena mu je kuća. Tamo su nađeni rekviziti za maskiranje - vampirski zubi, plašt i šminka. Pritisnut dokazima, D. D. je priznao da je namjerno plašio bivšu - kaže izvor.

Uhapšeni "vampir" je nakon razgovora sa policijom pušten i prošao je samo sa opomenom.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/116 ... i_sok.html
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#254 Re: NASA POSLA

Post by pustopoljina »

Haman2 wrote:
OVAKAV SLUČAJ SE NE PAMTI: ŽENA UPALA KOD POLICAJACA I REKLA: "Ako ne uhvatite vampira koji mi ne da da imam seks, ubiću se!" ONDA SU UHAPSILI KOMŠIJU, A U KUĆI ŠOK!

D. D. (33) saslušan je nakon što su inspektori otkrili da je danima maskiran u utvaru uhodio svoju nekadašnju djevojku V. P. (46) i njenog novog partnera (60) i plašio ih dok su bili intimni.

Image

D. D. (33) iz okoline Zaječara uhapšen je zbog sumnje da je prerušen u vampira danima plašio svoju bivšu djevojku V. P. (46) i njenog novog partnera (60) dok su imali seksualne odnose.

Nevjerovatan slučaj šokirao je zaječarsku policiju, a lov na vampira trajao je čitavih 10 dana.

Htjela da se ubije

alt- Žena V. P. uletela je u PU Zaječar i uspaničenim glasom povikala: "Brzo, moram da razgovaram sa glavnim, ne mogu više da izdržim!" Kada su videli u kakvom je stanju žena, policajci su se zabrinuli i pomislili da joj se desilo nešto strašno, da je možda silovana ili zlostavljana, pa su je odmah sproveli kod inspektora - kaže izvor Kurira i dodaje da je inspektor ostao zabezeknut kada je čuo njenu priču.

- Ako vi ne uhapsite vampira, ja ću da se ubijem! - počela je V. P. i kroz plač nastavila:

- Dugo sam udovica. Imam prijatelja i neko vreme smo u vezi. Ma izem ti ja tu vezu! Moj muškarac dođe kod mene, sedimo, pričamo, večeramo... Onda počnemo da se malo milujemo i sve bude u redu, ali baš kad treba da krene "ono", eto ti ga vampir! Lupa na prozor, kezi se, a ona dva zuba što bodu vrat velika kao prst! Vija onaj plašt i riče ko pobesneli konj. Moj muškarac i ja premremo od straha. Normalno, posle toga nema seksa, ko bi se seksao.

Žena je ispričala da se ista stvar dešavala i kod nje kući, ali i u kući njenog partnera.

- Više od 15 puta smo videli vampira. Sve bude lepo dok ne krenemo u akciju. Došla sam da ga prijavim, da ga odmah uhapsite ili mu probijte kolac... Ne mogu više ovo da izdržim - ispričala je V. P., a njenu priču potvrdio je i njen muškarac.

Našli masku

Prema riječima izvora, policajci su shvatili da je ovaj par jako uplašen zbog čitave situacije i riješili su da ispitaju šta se zaista događa.

FOTO: PROFIMEDIA

- Policajci su sastavili zapisnik i krenuli u potragu za vampirom. Desetak dana su radili na pronalaženju utvare i, naravno, odmah su znali da ih neko iz sela namjerno sabotira tokom seksa, te da nije riječ ni o kakvom vampiru - kaže izvor Kurira.

U razgovoru sa mještanima policajci su došli do informacije da je V. P. ranije bila u vezi sa komšijom D. D.

- Sa njim je obavljen razgovor i pretresena mu je kuća. Tamo su nađeni rekviziti za maskiranje - vampirski zubi, plašt i šminka. Pritisnut dokazima, D. D. je priznao da je namjerno plašio bivšu - kaže izvor.

Uhapšeni "vampir" je nakon razgovora sa policijom pušten i prošao je samo sa opomenom.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/116 ... i_sok.html
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Placem
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#255 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

STOČANI OGORČENI: "Europski" Čović na čelu crnokošuljaša

Evropa i ostatak demokratskog i civilizovanog svijeta obilježio je 6. juna 75. godišnjicu Dana D, odnosno dana kada su se saveznički vojnici iskrcali na Normandiju čime je počelo oslobađanje Evrope od nacizma i fašizma...

Image

Dragan Čović (Foto: Vijesti.ba)Salmir Kaplan (Foto: Vijesti.ba)Demir Mahmutćehajić (Foto: Vijesti.ba)
Istog dana u Stocu, na jugu Bosne i Hercegovine, okupili su se ljudi obučeni u crne majice koje stanovnike ovog hercegovačkog gradića podsjećaju na mračna vremena devedesetih kada su zbog "pogrešnog" imena ili vjere odvođeni u logore iz kojih se mnogi nisu vratili.

Glavnu ulogu ovog okupljanja crnokošuljaša imao je HDZ, čiji se lider Dragan Čović u javnosti najčešće voli predstavljati kao borac za evropske vrijednosti i put BiH u EU.

Iz ove stranke je saopšteno da ovo okupljanje predstavlja obilježavanje 27. godišnjica osnutka jedinice HVO-a za posebne namjene "Ludvig Pavlović", a učesnici ovog događaja su se na skupu pojavili uz crnim majicama s grbom tzv. Herceg-Bosne, projekta koji je u novembru 2017. godine pravosnažno osuđen u Haškom tribunalu kao udruženi zločinački poduhvat.

Predsjednik stolačkog SDP-a Demir Mahmutćehajić kazao je za Vijesti.ba kako ova okupljanja nisu ništa novo, te da se dešavaju svake godine, ali se na njih izvan Stoca i Hercegovine ne obraća pažnja.

"Naš glavni grad Sarajevo živi jednim drugim načinom života, i vrlo malo je onih koji vide ovu zemlju dalje od Ilidže. Stoga ovakva okupljanja crnokošuljaša izazivaju vrlo malo pažnje i kod pojedinaca i kod medija. Mi koji živimo u Stocu i drugim hercegovačkim gradovima svakodnevno gledamo ovakve scene na našim ulicama", kaže Mahmutćehajić.

Sarkastično dodaje kako nije dobro uznemiravati građane našeg glavnog grada podsjećanjem na ovakva fašistička okupljanja.

"Žao mi je što se ovakva fašistička okupljanja dešavaju preblizu Sarajeva. Nije uredu da se uznemiruju ugroženi Bošnjaci našeg glavnog grada. Dovoljno im je što se po Baščaršiji voda prolila, što je smeće odnijela, i ne trebaju im stresne situacije iz Stoca.

Teško je nama shvatiti da se ni na Ilidži nije lako boriti. U ćevapima tri puta više germe nego prije deset godina, FK Sarajevo uzelo duplu krunu, sad će strašni LGBT-ovci marširati Ferhadijom, a i na Tegeltiju im počeli udarati. Držite se, dobri Bošnjani! Sarajevo će biti, sve drugo neće biti...", istakao je Mahmutćehajić.

Sličnog mišljenja je i predsjednik SDA Stolac Salmir Kaplan koji je za Vijesti.ba kazao kako jučerašnji događaj nije ništa novo.

"I svi oni koje su iznenadile one slike crnokošuljaša treba da se zapitaju nad sobom. Mi u Stocu nismo iznenađeni nimalo, mi sve ovo živimo od prvog dana kad smo se počeli masovno vraćati u Stolac i time uništavati Bobanov i Karadžićev projekat etničkog čišćenja", kaže Kaplan.

Veli i da je apsurdno da oni crnokošuljaši koji su činili zločine, ubijali civile, zatvarali u logore, zlostavljali i ubijali logoraše danas imaju više ponosa i hodaju uzdignutijeg čela nego mi koji smo bili njihove žrtve.

"Danas nerijetko imamo situacije u kojima ti ljudi koji su zatvarani i prebijani ne žele da svjedoče, neće da se zavađaju i sl. Preko hiljadu Stočana koji se zgražavaju nad ovim slikama od jučer nemaju prebivalište u Stocu i zbog toga ne mogu uticati na dešavanja u Stocu", ističe Kaplan.

On napominje kako oni mogu samo da se čude i zgražavaju, a od toga niko nema koristi.

"Ja znam ko su i kakvi su ovi što su jučer hodali i u crnim majicama i u kravatama, ali pravo pitanje je kakvi smo mi koji se cijeli život samo čudimo i iskazujemo zabrinutost", zaključuje Kaplan.

Građanski aktivista iz Stoca Timur Haračić kaže kako je teško gledati i komentirati ovakva okupljanja u njegovom gradu.

"Kada dođe 'europski čovjek', bivši član Predsjedništva BiH Dragan Čović i stavi se na čelo ove kolone, kada OS BiH stoje i odaju počast pod himnom Hrvatske, a sve pod pokroviteljstvom Opštine Stolac, gdje se za ovakva obilježavanja 'značajnih datuma' izdvaja novac svih građana Stoca iz opštinskog budžeta, i na kraju kada crkva stolačka raširenih ruku prihvati i podržava sve ovo, ne znam šta da kažem više", kazao je za Vijesti.ba ogorčeni Haračić.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/116 ... ljasa.html
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#256 Re: NASA POSLA

Post by pustopoljina »

Vidjela sam ovo. Did do dida.
Bolje da su se u cefine umotali.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#257 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

DODIK KAO ZLOČINAC KARADŽIĆ: "Jednostrani potezi mogu dovesti do nestanka BiH"

Predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik oštro je reagovao na raniju izjavu lidera SDA Bakira Izetbegovića da će ova stranka kada uđe u vlast jednostrano poslati Akcioni plan za članstvo BiH u NATO

Image
Milorad Dodik (Foto: AA)Radovan Karadžić za govornicom Skupštine SRBiH (Foto: Arhiv)Ilustracija: Tacno.net

Dodik je poručio da jednostrani potezi samo mogu dovesti do nestanka BiH.

On je rekao i da je Izetbegović to spomenuo na zadnjem zajedničkom sastanku između SNSD-a, SDA i HDZ-a BiH.

"Јa sam mu odgovorio da samo proba da to uradi. Prvi put kada neko to uradi neka računa da nema BiH više. Mi i priželjkujemo takve postupke", jasan je Dodik.

On je poručio da ovu njegovu izjavu svi mogu tumačiti kako žele.

"Da budem otvoren, kada neko uradi nešto unilateralno, bez dogovora, onda šta će nam Savjet ministara, šta će nam parlament ako neki ministar može sam otići tamo i nešto uraditi.

Od tog trenutka BiH neće biti", pojasnio je predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Dodik smatra da i NATO ne bi prihvatio tako nešto.

"Na kraju krajeva, kakav bi to NATO savez bio, koji se kao brine o stabilnosti BiH, da prihvati to što bi neki ministar donio i rekao to je tako. Taj NATO savez nije toliko neozbiljan", naglasio je Dodik.

(SB/Vijesti.ba)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#258 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

CIVILNA ZAŠTITA I POLICIJA U VELIKOJ POTRAZI: U BiH ukradeno drvo u kojem je bila mina!
”S obzirom na to da minsko-eksplozivna sredstva predstavljaju ozbiljnu prijetnju po sigurnost stanovništva i njihove imovine, ovakav vid djelovanja neodgovornih osoba direktno ugrožava živote i zdravlje građana, te u tom smislu FUCZ apeluje da se pomenuto minsko-eksplozivno sredstvo odmah prijavi nadležnim organima kako bi na siguran način bilo zbrinuto i uništeno”, saopćeno je.

Image

Prilikom izvođenja radova čišćenja miniranog područja na radilištu “Vis” na brdu Žuč u sarajevskoj općini Novi Grad demineri Federalne uprave civilne zaštite 11. juna 2019. godine na stablu drveta uočili su poteznu minu PMR 2A uraslu u drvo, saopćeno je iz Civilne zaštite.

Vođa radilišta je fotografisao pronađenu minu, a sljedeći dan, nakon dolaska na radilište, uočeno je da je drvo u kojem se nalazila urasla mina posječeno i odneseno zajedno sa njom. FUCZ je odmah obavijestila PU Novi Grad Sarajevo čiji su službenici izašli na teren i napravili zapisnik.

”S obzirom na to da minsko-eksplozivna sredstva predstavljaju ozbiljnu prijetnju po sigurnost stanovništva i njihove imovine, ovakav vid djelovanja neodgovornih osoba direktno ugrožava živote i zdravlje građana, te u tom smislu FUCZ apeluje da se pomenuto minsko-eksplozivno sredstvo odmah prijavi nadležnim organima kako bi na siguran način bilo zbrinuto i uništeno”, saopćeno je.

Na ovom deminerskom radilištu timovi Federalne uprave civilne zaštite od 27. novembra 2018. godine izvode deminerske radove.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/117 ... _mina.html
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#259 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

"ŽIVE LOMAČE U VIŠEGRADU ISPLANIRALE SU SRPSKE ZVIJERI": "Zar je Huso mogao znati da će mu Sredoje Lukić, kojeg je pustio iz zatvora, ubiti devet članova porodice..."

Spaliti žive ljude? Nema problema! Ćutati četvrt vijeka o njihovim kostima? Nema problema! Praviti nekakve krstine iznad grada? Nema problema! Organizovati četnička zborovanja? Nema problema! Okretati glavu, kao da se ništa nije desilo i ignorisati ono malo preživjelih Bošnjaka? Nema problema!

Image

Mirnim šetnjama od jednog do drugog stratišta, polaganjem cvijeća i učenjem dova, Višegrađani će sutra obilježiti još jednu godišnjicu stravičnih zločina u Pionirskoj ulici i na Bikavcu, javlja Anadolu Agency.

U “živim lomačama”, u kućama Adema Omeragića u Pionirskoj i Mehe Aljića na Bikavcu, 14., odnosno 27. juna 1992. godine živo je zapaljeno više od 140 žena, djece i staraca. Najmlađa žrtva, beba u majčinom zagrljaju u Pionirskoj ulici, imala je samo dva dana i u trenutku smrti nije imala ni ime.

Tim povodom prenosimo tekst Dragana Bursaća koji je napisao za Al Jazeeru na godišnjicu ovog stravičnog zločina prošle godine.

Prije 26 godina u višegradskom pritvoru sjedio je jedan čovjek. Nervozno je pocupkivao nogom i pušio cigaretu za cigaretom. Stražari, koji su ga poznavali donosili su mu i cigarete i hranu i piće. Ćutao je i zdravo za gotovo uzimao ponuđene darove, kao da se to od policije očekuje. Negdje poslije podne sa početka ljeta te ‘92 godine, čuli su ključevi u vratima tamnice.

Pustite ih na slobodu, rekao je neko. Čovjek se ispravio, bacio neispušenu cigaretu na pod ćelije i posmatrao neko vrijeme kako gori. Žeravica je svijetlila i lagano palila dušu, tijelo i srce čovjeka iz koga je ljudskost hlapila. Nasmiješio se avetinjski stražaru i izašao. Njegovo ime je Sredoje Lukić. On je bivši policajac i kasnije će se ispostaviti jedan od režisera najgnusnijeg zločina u Bosni i Hercegovini.

ZAMISLI BEBU U PLAMENU I VATRU U PLUĆIMA
A prošlo je četvrt vijeka i još godina pride, kako se desio taj najmonstruozniji zločin na teritoriji Bosne i Hercegovine. Eto, prije 26 godina, u “živim lomačama”, u kućama Adema Omeragića u Pionirskoj i Mehe Aljića na Bikavcu, 14. i 27. juna 1992. godine živo je zapaljeno više od 140 žena, djece i staraca,

Na današnji dan 27. juna 1992. u višegradskoj Pionirskoj ulici u naselju Bikavac, skoro 70 osoba je zatočeno i onda živo zapaljeno. Najmlađa žrtva je bila beba od dva dana, koja je izgorjela u majčinom naručju.

Sad zamislite situaciju u kojoj se 140 ljudi, mahom staraca, žena i djece tiska u dvije kuće. Zamislite te jecaje, urlike i zapomaganje nevinih ljudi koji ne znaju šta ih je snašlo. A kako bi i znali kada nikoga do tad nije snašlo. Zamislite monstrume Milana i pomenutog Sredoja Lukića, zajedno sa Radomirom Šušnjarom kako naguravaju ljude u kuće, kako sa naoružanim vojnicima prijete da će ubiti svakoga ko pokuša izaći dok istovremeno zaključavaju vrata, mandale prozore i kuće benzinom posipaju. Promislite samo.

Pa onda zamislite, kako vatra prodire u kuće u zidove, u namještaj, u pluća na koncu. Zamislite koliko su srećni oni što su umrli odmah, oni koji nisu dočekali da se pretvore u žive buktinje. Zamislite taj dim, taj opori miris ljudskog mesa, taj užas koji se stapa sa ognjem i vatrom. Trajalo je to satima. Zamislite istog tog Sredoja Lukića, kako opušak baca, samo ne na pod zatvorski, nego na kuću u plamenu i jednako se dijabolično kezi na svoje glave umotvornu. Zamislite ostatak Višegrada koji tihuje u saučesništvu. I sad prestanite zamišljati bilo šta.

Jer, sad dolazi vrijeme sadašnje navijek isto, a drugčije. Sad dolazi spoznaja da se ništa u glavama ljudi promijenilo nije. Prije četvrt vijeka je fizički dovedena do realizacije ideja o ništenju Bošnjaka u Višegradu i na istoku Bosne, a danas većinsko srpsko stanovništvo zavjernički ćuti i pušta četnike da nastave svoje verbalne orgije u tzv. miru.

Pa onda u omerti-zavjeri ćutanja imamo fascinatan podatak da se i dan danas ne zna gdje su kosti spaljenih ljudi. Zapravo zna se, ali se kukavički i hinjski ne govori. Ni rodbini koja evo 25 godina i godinu pride traži zemne ostatke ne bi li Fatihu proučila.

STRAŠNA SUDBINA HUSE KURSPAHIĆA
Nego, kad smo kod El-Fatihe, znate li ko je Huso Kurspahić? Huso je bivši višegradski policajac. Husi je spaljeno u Pionirskoj ulici devet članova najuže porodice. Huso, kao i ostala rodbina žrtava bezuspješno traži kosti namilijih evo ima četvrt vijeka i godina pride.

“Ako ne budem postigao cilj barem da pronađem kosti, da mogu doći svake godine i proučiti Fatihu, naći dio smiraja. To ostaje trajno, dok čovjek živi”, kaže Huso.

Ali ima nešto drugo. Nešto mračno, nešto tajno. Ima jedna stvar, jedna situacija kada je ogromna snaga ljudskosti, zarad ljudskosti bila zloupotrijebljena do nevjerovatnog zla. Sjećate se onog dana sa početka priče? Onog dana kada je monstrum Sredoje Lukić sjedio u višegradskom zatvoru. E pa tada još nije bio manifestan monstrum, nije počinio zlodjelo. Sjećate li se zvuka brave i otključanih vrata u ćeliji?

Huso Kurspahić je bio taj koji je pustio Sredoja Lukića i još 12 ljudi iz zatvora: “Sredoje Lukić je osuđen na 27 godina, bio je moj kolega. Bili su zarobljeni, ja sam ih pustio svih 12 iz pritvora i onda se to desi nakon što su pušteni”, ističe za Huso i dodaje:

“Čovjek kojem vi poklonite život, pustite ga na slobodu, to se desi nakon toga i ja nemam riječi. Ostanem bez teksta.”

Da je Huso mogao znati… Da je bilo ko mogao znati… Ali Huso je pustupio kao čovjek, kao ponajbolji policajac koji pušta na slobodu (tada) nevine ljude. Huso bi i dan danas postupio u skladu sa zakonom, moralnim, ljudskim i Božijim naredbama. Zato je Huso čovjek.

I zato su zvijeri u ljudskom obliku obezdušena bića. Bez trunke samilosti, bez humanosti, sa đavoljom željom za ništenjem. Zato je Sredoje Lukić zvijer. Jer još od momenta pradrevene nevinosti, kad puši onu svoju cigaretu zatvorsku on u sebi nosi sjeme zla. Pazite, zlo nije odsustvo inteligencije. Naprotiv. “Žive lomače” je trebalo isplanirati, naći logistiku naći jatake-neljude, odrediti žrtve i realizovati šejtanski pir. To je sa one strane pameti, ali nikako nije odsustvo inteligencije.

Sav “problem” u Husi je prisustvo čovjeka i Boga u njemu. Pa Huso zarad moralnih zakona traži kosti u pepelu svoji devet članova porodice. A sav problem zvijeri koje su, neke kažnjeno, a neke nekažnjeno orgijale po Višegradu devedesetih je odsustvo svijesti o nekakvom problemu.

Spaliti žive ljude? Nema problema! Ćutati četvrt vijeka o njihovim kostima? Nema problema! Praviti nekakve krstine iznad grada? Nema problema! Organizovati četnička zborovanja? Nema problema! Okretati glavu, kao da se ništa nije desilo i ignorisati ono malo preživjelih Bošnjaka? Nema problema!

Pa je onda najveći ljudski problem nemanje problema-bolesni nedostatak empatije i tinjajuća mržnja koja kao onaj žar cigarete sa početka priče samo čeka da bude oslobođena i da kao duh iz boce počne pirovati.

IMA LIJEKA
Ima li lijeka za ovo zlo? Ima! I ponudio ga je Huso, prepošteni policajac:

“Imao sam 27 Srba u Policijskoj stanici Višegrad, to su bili dobri ljudi i momci. Žao mi je što niko nije našao za shodno da kaže gdje su kosti, barem kost. Mali je to grad, jako dobri su bili međuljudski odnosi, i da niko ne može doći da kaže gdje su kosti. Pravi ljudi opraštaju, mire se i grade suživot”, poručio je.

Tableta se zove oprost-mir-suživot. Vrijeme je da je inficirani zlom popiju. A ako je ne popiju, upamtite, opet će neki čovjek pušiti cigaretu, nervozno lupkajući nogom. Kao onaj sa početka priče. Možda će drugačije zvati, drugom Bogu moliti, svejedno je. Bez liječenja, bez oprosta-mira-suživota zasijaće ono neljudsko u njemu i vatrene spirale pakla će biti nastavljene.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/117 ... odice.html
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#260 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

BRUCE BERTON ZABRINUT, KAO I OBIČNO: "Ako nastavi rješavati predmete ovom brzinom, Tužilaštvu BiH će trebati..."
"... skoro deset godina da okonča sve predmete ratnih zločina koje trenutno ima“


Image
Bruce Berton (Foto: NAP)

Šef Misije OSCE-a u BiH Bruce Berton kazao je da stopa osuđujućih presuda u predmetima ratnih zločina na Sudu BiH opada alarmantnom brzinom, potičući zabrinutost u vezi sa kvalitetom istraga i optužnica koje podiže Tužilaštvo BiH.

Navodi se to i u Izvještaju Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, uz podršku Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini "Upravljanje predmetima ratnih zločina u postupku pred Tužilaštvom Bosne i Hercegovine“.

„Izvještaj pokazuje da Tužilaštvo BiH predmete ratnih zločina procesuira veoma sporim tempom, uprkos resursima koji su mu trenutno na raspolaganju. Ako nastavi rješavati predmete ovom brzinom, Tužilaštvo BiH će trebati skoro deset godina da okonča sve predmete ratnih zločina koje trenutno ima“, kazao je Berton.

Misija OSCE-a detektovala je četiri razloga koji usporavaju procesuiranje predmeta ratnih zločina. Radi se o unutrašnjoj strukturi Specijalnog odjela za ratne zločine, rukovođenju tužiocima koji rade na ovim predmetima, saradnji između nadležnih institucija, te kvalitetu optužnica.

Berton je pozvao Visoko sudsko i tužilačko vijeće i Tužilaštvo BiH i Sud BiH da razmotre izvještaj, te da realiziraju preporuke u cilju unapređenja procesuiranja predmeta ratnih zločina.

„Prošle su 24 godine od oružanog sukoba i vrijeme za postizanje istinske pravde ističe. Žrtve, svjedoci i osumnjičeni umiru. Tužilaštvo BiH i drugi odgovorni akteri moraju obnoviti svoju posvećenost postizanju pravde za žrtve tako što će odmah preduzeti korake za rješavanje neopravdanih kašnjenja“, smatra Berton.

Tokom 2018. godine pravosuđe u BiH okončalo je 50 postupaka protiv 82 lica optužena za ratne zločine. Krajem 2018. godine bila su 692 neriješena predmeta sa 5.052 potencijalno osumnjičena lica. Misija OSCE-a izražava zabrinutost jer je došlo do pada pravosnažnosti osuđujućih presuda. Od 2004. godine otkada Misija OSCE prati rad pravosuđa završena su 523 postupka sa 779 optuženih.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/117 ... ebati.html
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#261 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

KO SDA I DF-a NAKON SRAMOTNE IZJAVE PEĐE KOJOVIĆA: "Nema pregovara o utvrđenim činjenicama o ratu"

Ne želimo vjerovati da predsjednik BH bloka ima namjeru da vodi diskusiju o činjenicama, iako nedavni potezi njegove stranke, i kandidata te stranke za člana Predsjedništva na zadnjim izborima upućuju na to. navode iz DF-a.

Image

Povodom izjave predsjednika Naše stranke Predraga Kojovića u Dnevniku TV1 oglasio se kantonalni odbor Demokratske fronte Hercegovačko-neretvanskog kantona, ali i Kantonalni odbor Stranke demokratske akcije (SDA) u Kantonu Sarajevo.

Iz Demokratske fronte navode:

-S obzirom da je gospodin Kojović najavio da će BH blok (Naša stranka i SDP) od septembra krenuti u RS i u Hercegovinu, kako bi, kako je najavio predsjednik BH bloka, pokušali pronaći "minimalni zajednički imenitelj" za dešavanja tokom devedesetih godina, mi u DF-u želimo podsjetiti gospodina Kojovića da su presude međunarodnih sudova jedini relevantan imenitelj za ono što se na području Hercegovine a naročito Grada Mostara dešavalo tokom devedesetih godina a što je Haški tribunal označio kao projekat Udruženog zločinačkog poduhvata, za kojeg su izrečene pravomoćne kazne u visini od 111 godina zatvora.

S tim u vezi smatramo da ne može biti nikavih pregovora i pogodbi oko pravosudno i pravosnažno utvrđenih činjenica, te da su one jedini relevantan imenitelj u pogledu utvrđivanja dešavanja iz prošlosti. Ne želimo vjerovati da predsjednik BH bloka ima namjeru da vodi diskusiju o činjenicama, iako nedavni potezi njegove stranke, i kandidata te stranke za člana Predsjedništva na zadnjim izborima upućuju na to.

Ipak, nas u DF-u toliko i ne čudi ambivalentan odnos Naše stranke prema pripadnicima i naslijeđu UZP-a koliko nas čudi da će u misiji pregovaranja o pravosudno utvrđenim čijenicama učestvovati i SDP. Ne želimo vjerovati u to da će i gospodin Nikšić pokušati da pronađe minimalni zajednički imenitelj o dešavanjima iz devedesetih sa isljednicima iz logora Heliodrom, te stidljivim simpatizerima Boriše Falatara, nekoć minimalnim zajedničkim imeniteljom projekta očuvanja ideja UZP-a u Predsjedništvu BiH - navodi se u saopćenju DF-a HNK.

Saopćenje SDA Kantona Sarajevo također prenosimo u cijelosti:

-Izjava predsjednika "Naše stranke" Peđe Kojovića da će ići u RS i Zapadnu Hercegovinu da traži "minimalni zajednički imenitelj" o dešavanjima u periodu 1992-1995. predstavlja uvredu za sve žrtve ratnih zločina.

Sama ideja da treba tražiti konsenzus kroz "minimalni zajednički imenitelj" o tome šta se dešavalo tokom 90-ih, nakon što je Haški tribunal u svojim opsežnim presudama detaljno pobrojao činjenice, grubi je udar na historijsku istinu o agresiji na BiH i genocidu. Predsjednik političke stranke, koja je trenutno na vlasti u Kantonu Sarajevo, morao bi znati da se ne može pregovarati o istini i činjenicama utvrđenim u presudama međunarodnih sudova.

Ne može se pregovarati i politički trgovati smrću 11.541 ubijenog Sarajlije, niti 8.372 ubijenih u Srebrenici, niti bilo kojom tragedijom, ubistvom, silovanjen ili mučenjenjem u BiH, jer se na relativizitanju istine i izjednačavanje napadača i žrtava ne može graditi budućnost.

Pozivamo Kojovića da hitno povuče svoju sramotnu i besprizornu izjavu, i prestane sa ponižavanjem žrtava monstruoznih zločina. To je nedopustivo i ne može se opravdati ničim, posebno ne uzaludnim ciljevima "Naše stranke" da prikupi nešto glasova i na područjima gdje Bošnjaci nisu većina - navodi se u saopćenju SDA.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/118 ... _ratu.html

NAPOMENA: Nasa stranka kontrolira SDP i sve radi da SDP ne udje u vlast. Znamo kome to odgovara. Sad zeli da nadje neki kompromis vezano za desavanja u poslednjem ratu. Tako NS mudro radi, mic po mic dok ne dodje na ono sto Dodik tvrdi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#262 Re: NASA POSLA

Post by insomnia78 »

Mala je ovo zemlja za izdajnike profila Pedje Koljevica i Njegove stranke
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#263 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

TERORISTA A NE HEROJ: Kako je u RS podignut spomenik teroristima koji obaraju avione po svijetu?

Igor Girkin Strelkov, jedan od ljudi zahvaljujući kojima je oboren avion Malaysia Airlinesa, bio je pripadnik Vojske RS-a.
Društvo

Image

Girkin je 1992. bio na području Višegrada kad su u tom gradu počinjeni najgnusniji zločini nad Bošnjacima

Piše: Dragan Bursać

Ako slušamo srpske zvaničnike, onda Republika Srpska nije nastala samo na genocidu nego i na (zlo)djelima međunarodnih terorista, koji su potpuno nekažnjeno ubijali civile po Bosni i Hercegovini. O njihovom djelovanju svijet se zabavio tek kada su izašli na "veliku scenu", poput Igora Girkina, koji je u okviru proruskih separatističkih snaga dopremio sisteme za obaranje malezijskog civilnog aviona.

Kakve veze ima sadašnja predsjednica bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Željka Cvijanović sa obaranjem aviona Malezija erlajnsa na letu MH17, koji su proruski separatisti srušili iznad istočne Ukrajine 2014, kada je poginulo svih 298 putnika i članova posade?

Ima utoliko što je samo nekoliko dana prije potvrde da je jedan od ruskih terorista koji je indirektni krivac za obaranje tog aviona bio i aktivni pripadnik Vojske Republike Srpske Cvijanović izjavila da je svaka teroristička akcija u svijetu povezana sa Bosnom i Hercegovinom. Inače, Cvijanović je poznata široj javnosti kao najposlušniji šraf u Dodikovoj represivnoj mašineriji koji često igovara semantičke vratolomije strane logici.

Pa ipak, ovog puta je bila potpuno u pravu!

Čini se da je zaista ogroman broj terorista u svijetu ovako ili onako povezan sa Bosnom i Hercegovinom.

Evo vam najnoviji primjer:

Igor Girkin, ruski terorista, zahvaljujući kome je 17. jula 2014. u blizini Donjecka oboren putnički avion Boing 777 kompanije Malezija erlajns, a koji je letio od Amsterdama za Kuala Lumpur, ujedno je bio i pripadnik kozačkih formacija koje su ratovale u sastavu Vojske Republike Srpske.

Girkin u Višegradu i otmice, ubistva, klanja, silovanja...

O počecima Girkinovog "stvaralačkog rada" podrobnije navodi za Klix.bapenzionisani major Armije Republike Bosne i Hercegovine Aziz Tafro, autor knjige Ruski i grčki plaćenici u ratu u Bosni i Hercegovini. Naime, Tafro je u pisanju knjige koristio dokumente koje je dobio iz Moskve od raznih političkih stranaka i Ministarstva pravde Ruske Federacije te dokumentaciju Haškog tribunala:

"Igor Girkin Strelkov, poznati međunarodni terorist, u oktobru, odnosno novembru 1992. došao je sa Kozacima u Višegrad, gdje je ratovao kao pripadnik Prvog kozačkog polueskadrona. U to vrijeme u Višegradu su postojale dvije jedinice: Drugi ruski dobrovoljački odred i Prvi kozački polueskadron. Nakon gubitaka i atentata Kozaka na njihovog komandanta Aleksandra Zagrabova, te jedinice se spajaju i Drugi objedinjeni ruski dobrovoljački odred. Dobili su prekomandu i ratovali na području Prače. Nakon pogibije njihovog komandanta oni ratuju na području Sarajeva", izjavio je Tafro.

Dakle, ovaj dijabolični čovjek je 1992. bio na području Višegrada u Bosni i Hercegovini, preciznije, u Republici Srpskoj, kada su u tom gradu počinjeni najgnusniji zločini nad bošnjačkim stanovništvom: od spaljivanja živih ljudi, klanja i bacanja sa mosta u Drinu, masovnih i planskih silovanja do protjerivanja nesrpskog stanovništva. Samo u tom periodu u Višegradu je ubijeno 3.000 ljudi, a Girkinovi Kozaci bili su hiperaktivni. Postoji osnovana sumnja da su zajedno sa lokalnim četnicima izveli otmicu iz voza i ubistvo Bošnjaka u Štrpcima.

Dalje, sam Girkin, znan kao Igor Strelkov, prema navodima koje je objavio u svom dnevniku Bosanski dnevnik, a koji je objavljen u listu Zavtra, borio se od 1. oktobra 1992. do 26. marta 1993. na teritoriji Bosne i Hercegovine. Bio je pripadnik Drugog dobrovoljačkog odreda, koji je predvodio Mihail Trofimov. Oni su se borili uz Drugu podrinjsku i Drugu majevičku brigadu Vojske RS-a, a, učestvovali su još u borbama oko Goražda, Žepe i Sarajeva.

Igro Girkin-Strelov, kako vidimo, brusio je svoj teroristički (vojni i operativni) talenat učestvujući u ubistvima nesrba u istočnoj Bosni potpuno nekažnjeno. A "kruna" karijere bilo mu je logističko prebacivanje protivavionskog sistema Buk, kojim je ubijeno gotovo 300 ljudi. Podsjećanja radi, i o tome postoji pisani trag, koji je ostavio sam Girkin. Nakon obaranja malezijskog aviona napisao je na svom profilu na društvenoj mreži VK: "Avion je samo 'skinut' u Donjeckoj oblasti, sada leži negdje iza rudnika 'Napredak'. Upozorili smo vas – ne letite našim nebom!"

Tako je bilo 1992. i 1993. A kako je danas?

Međunarodni istražioci rekli su da su Girkin, zaposlenik ruske vojne obavještajne službe GRZ, Sergej Dubinski, te bivši vojnik specijalnih snaga GRU-a Oleg Pulatov "formirali lanac koji povezuje tzv. Donjecku Republiku sa Ruskom Federacijom". Uz pomoć te veze separatisti su nabavljali teško naoružanje iz Rusije, uključujući i lanser Buk, kojim je srušen avion na letu MH17. Optuženi, dakle, nisu "pritisnuli dugme", ali su bili odgovorni za dopremanje protivavionskog sistema u istočnu Ukrajinu. Prema tome, mogli su, tvrde istražioci, da budu direktno krivično odgovorni i samim tim optuženi za ubistvo 298 osoba. Vidljivo je da je Girkin sada međunarodno opasan i "priznat" terorista, koga krije i pokriva samo vojna sila Ruske Federacije i odmetnute separatističke oblasti na istoku Ukrajine. Sasvim je sigurno da neće, kao takav, biti izručen bilo kakvim međunarodnim sudovima.

Teroristima spomenik

Dakle, osvjedočeni terorista skrivaće se u Rusiji, ali šta je uradila Bosna i Hercegovina u vezi sa sankcionisanjem i kažnjavanjem ljudi optuženih za terorizam ili onih koji su pomagali teroristima?

Podigla im je spomenik!

Da, dobro ste pročitali. Na Bikavcu u Višegradu 2011. podignut je spomenik ruskim dobrovoljcima koji su stradali učestvujući u agresiji na našu zemlju. Na spomeniku su upisana imena 37 ruskih dobrovoljaca koji su, kako je navedeno, poginuli na ratištima širom Bosne. Iza svega stoji aktuelna vlast u Republici Srpskoj, istoj onoj čija je predsjednica Željka Cvijanović, koja dovodi u vezu Bosnu i Hercegovinu sa svim terorističkim atacima u svijetu. To je spomenik Girkinovim kamaradima!

Pa bi bilo dobro po ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine ispitati predsjednicu entiteta RS kako to da je tadašnji ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS-a Petar Đokić zajedno sa Aleksejem Aleksandrovim, sinom dobrovoljca iz Rusije, i Bobanom Inđićem, koji se fotografirao sa Girkinom, otkrio takav jedan sramotan spomenik?

A još više bi trebalo pitati predsjednicu Cvijanović da li podržava međunarodni terorizam, jer je tadašnji ministar Đokić potvrdio da je "na ratištima prilikom stvaranja Republike Srpske učestvovalo oko 700 ruskih dobrovoljaca" i da "smo zauvijek zahvalni velikom činu njihovog požrtvovanja".

Jer, ako slušamo srpske zvaničnike, onda RS nije nastala samo na genocidu nego i na (zlo)djelima međunarodnih terorista, koji su potpuno nekažnjeno arčili i bančili po Bosni i Hercegovini. O njihovom djelovanju svijet se zabavio tek kada su izašli na "veliku scenu", poput Igora Girkina-Strelkova, i u okviru proruskih separatističkih snaga oborili civilni malezijski avion, čijim se obaranjem još i javno hvale.

Girkin se, osim toga, nebrojeno puta javno hvalio i u svojim memoarima zapisivao kako je došao u Bosnu i Hercegovinu da se bori protiv "muslimanskih divljaka", a na strani "svojih pravoslavaca".

Pa se sa teorijskog stanovišta može da kaže da je terorizam u RS-u zapravo glorifikovani pravoslavni zilotizam. Osim Rusa, i Grci su imali svoje "pse rata", a koji su itekako okrvavili ruke po Bosni i Hercegovini. Kako god, u današnjoj deskripciji entiteta Republika Srpska to su "heroji" bez kojih nje ne bi bilo i kojima se podižu spomenici. Taj zilotski, pravoslavni terorizam, debelo u sjenci islamskog, ostao je nelocirana i neliječena opasnost, rak koji potiho, a sad manje tiho izjeda tkivo Bosne i Hercegovine.

Breivik na Karadžićevim stazama kontrarevolucije

O tome svjedoči ne samo Girkin, o tome svjedoči i Anders Brejvik, najpoznatiji masovni ubica našeg doba, koji u svom manifestu eksplicitno veli ovo: "Radovana Karadžića ću pamtiti kao počasnog krstaša i evropskog ratnog heroja. On nije nikakav masovni ubica i rasista nego čovjek koji je svoju kuću htio da oslobodi od islama!"

Njegov ideološki brat po krvavim rukama Brenton Tarant pronašao je baš u velikosrpskoj ideologiji, mitomaniji i poetici puni smisao svog terorističkog čina na Novom Zelandu.

Da podsjetimo: "Iz Krajine krenuli su vuci, čuvajte se, ustaše i Turci! Karadžiću, vodi Srbe svoje, nek' se vidi: nikog se ne boje" – stihovi su pjesme koju je Tarant slušao na putu do džamije u kojoj je počeo svojoj krvavi pohod.

Nakon samo nekoliko grubih krokija terorističkog zla, a koje je potvrđeno i međunarodnim optužnicama ovih dana, može da se kaže da je predsjednica entiteta Republika Srpska potpuno u pravu kada kaže da gotovo svako terorističko djelo u svijetu može da se dovede u vezu sa Bosnom i Hercegovinom.

Samo, onda mora barem da sankcioniše potencijalne teroriste koji dođu na teritoriju Bosne i Hercegovine, a ne da im podiže spomenike.

Pa je baš Bosna i Hercegovina jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja na svom tlu ima spomenik terorističkoj grupi. I to spomenik koji su aminovale institucije jednog dijela zemlje, a koji ne samo da veliča zločine i genocid nego i međunarodni terorizam.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/118 ... ijetu.html
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#264 Re: NASA POSLA

Post by LBVIEW »

Mogli su poslati Falafara da intervjuise kojeg isljednika logora. :oops:
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#265 Re: NASA POSLA

Post by muha_sa »

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/118 ... _zvao.html

NOVA KOLUMNA IVE KOMŠIĆA: "I Sarajevu su bili promijenili ime. Za vrijeme NDH grad se zvao..."

Fašizam kao tiha voda podriva društvo, zahvaća politiku i postaje legitimna opcija. To polje mu je toliko otvoreno da se više ne skriva, razmahao se i drži lekcije svima. Na udaru mu je i 6. april, Dan oslobođenja Sarajeva u Drugom svjetskom ratu

Image


AUTOR: Ivo Komšić

S pojavom HDZ-a i njihovim zauzimanjem vlasti traje pokušaj izjednačavanja antifašista s fašistima, antifašističkog pokreta s fašizmom. I što vrijeme odmiče, javnost se na to sve više privikava i oglušuje. Pravih reakcija s nivoa vlasti nema, nisu doneseni adekvatni zakoni koji bi to sankcionirali, a ako i postoje u nekom obliku, ne provode se. Novokomponirana fašistička orkestracija je nezaustaviva, iza nje stoje deklarirane i formalizirane politike, uz snažnu podršku nekih katoličkih biskupa i klera. Fašizam kao tiha voda podriva društvo, zahvaća politiku i postaje legitimna opcija. To polje mu je toliko otvoreno da se više ne skriva, postao je ohol, razmahao se, drži lekcije svima, što je dokaz samouvjerenosti i snage. Otišao je tako daleko da se najveće civilizacijske vrijednosti pljuju, da se ponižavaju vrijednosti na kojima danas počiva ujedinjena Evropa i demokratski svijet. Svi se groze fašizma i prepoznaju ga u svakom obliku populizma. Nije li jedan od najglasnijih u tome papa Franjo?

Uporna propaganda

Međutim, to našim neofašistima ne znači ništa. Oni su uporni u svojoj propagandi. Na metu su stavili čak 6. april, Dan oslobođenja Sarajeva, glavnog grada naše države, i sve vrijednosti koje su vezane za taj dan. Oslobođenje grada od fašista i podsjećanje na to se predstavlja, i to iz crkvenih krugova, kao proslava komunističkog terora, kao datum uvođenja u komunistički režim koji je bio režim bezakonja, ubojstava, zločina svih vrsta. I to nam poručuju naši sugrađani, ljudi koji s nama zajedno dišu isti zrak, piju istu vodu, šetaju istim ulicama, koji su uglađeni, nasmijani, ljubazni, da ih na ljutu ranu privijemo. Za njih je 6. april 1945. godine dan kada je uspostavljen jedan zločinački sistem, jer komunizam je za njih uistinu bio ne samo bezbožniji nego i nečovječniji od fašizma. Za njih je taj datum uvod u stradanje Hrvata i katolika na Bleiburgu i svim drugim stratištima. Za njih Sarajevo nije počelo svoj život 6. aprila 1945. godine, niti je tada raščistilo sa zlom. Zato sada treba jednom zauvijek raščistiti s tim „nadnevkom“ i svim „šestoaprilskim“ i sličnim nagradama.

Jedino što je istinito u ovim „analizama“ je to da 6. aprila zaista nije raščišćeno sa zlom. Da jeste, ne bi danas nikome palo na pamet da traži „jednom zauvijek raščišćavanje s tim nadnevkom“. To nije samo polemika oko jednog datuma nego i zahtjev za novo „raščišćavanje“ kako bi u kolektivnoj svijesti taj datum postao datum zla i zaboravilo se zlo koje mu je prethodilo.

Treba podsjetiti o kojoj vrsti zla se radi i tko ga je napravio.

Pred samo oslobođenje grada od fašista, preciznije od novembra 1944. godine, Sarajevo je bilo vrlo važno vojno uporište njemačkih i kvislinških snaga. U njemu je bila smještena njemačka komanda Armijske grupe E. Iz Sarajeva se uspostavljala Jadransko-drinska fronta koja će imati veoma značajnu ulogu u 1945. godini pri povlačenju njemačkih snaga sa Balkana. Iz Sarajeva se kontrolirala komunikacija prema jugu, odnosno Mostaru, i prema zapadu, tj. Zagrebu. Zauzimanje Sarajeva od strane partizana-antifašista bilo je dio velike ofanzive oslobađanja tadašnje Jugoslavije, uklapalo se u vojne operacije između primorja i Bihaća, koju je vodila 4. armija NOV-a i u proboj Sremskog i Dravskog fronta na desnom krilu. Koliko je bilo strateški važno Sarajevo govori činjenica da su grad branile tri njemačke divizije, tri divizije NDH, mnoge samostalne jedinice, formacije četnika, artiljerijske i tenkovske jedinice. Po njemačkim izvorima, njihove tri divizije su brojale 34.653 vojnika, procjenjuje se da je grad branilo oko 50.000 vojnika. Sarajevo je bilo najznačajnija vojna tačka za izvlačenje snaga Armijske grupe E sa Balkana.

Masovni zločini

Za vrijeme fašističke okupacije Sarajeva, već u prvoj godini, ustaške vlasti provode masovne zločine nad sarajevskim Jevrejima, Srbima, Romima, komunistima i svima onima koji ne podržavaju taj režim (među njima je bilo najviše Hrvata). Cilj tog terora je bio formiranje etnički čistog prostora bez drugih naroda i bez komunista. Prva masovna strijeljanja su počela već 1. avgusta 1941. godine. U logore smrti otpremljeni su gotovo svi sarajevski Jevreji do sredine 1942. godine.

Najveći dio terora provodi se pod komandom pukovnika Jure Francetića, komandanta Crne legije, koja djeluje na prostoru cijele BiH. Ustaški pukovnik Maks Luburić dolazi u Sarajevo 1945. godine sa zadatkom da spriječi oružanu borbu u Sarajevu i da uništi gradski antifašistički pokret, da stvori u Gradu svojim terorom atmosferu straha. Po njegovoj naredbi, ustaše vješaju na Marijin Dvoru, krajem marta, samo nekoliko dana pred oslobođenje grada, 55 omladinki i omladinaca ilegalaca. Pored toga, strijeljano je 41 lice. Za njegovog upravljanja gradom, od 18. februara do 4. aprila 1945. godine, ubijeno je 800 Sarajlija. Posljednjeg dana boravka u Sarajevu naredio je deportaciju 460 osoba u Jasenovac, koje tamo nisu ni stigle jer su ubijene na stratištu Gornja Gradina.

U Sarajevu je za vrijeme fašističke okupacije grada ubijeno oko 11.000 ljudi, uglavnom antifašista – Jevreja, Srba, Roma, katolika, pravoslavaca, muslimana i drugih.

Treba znati da ustaški pokret u početku nije bio snažan u Sarajevu. Pristaše su regrutirane iz uskih krugova koji su djelovali u nekim hrvatskim kulturnim i sportskim organizacijama, zatim iz desno orijentiranih HSS-ovaca, reakcionarnih pristalica JMO, naklonjenih ustaškom pokretu. Najveću podršku su imali od Katoličke crkve i klera. „NDH stvorena je Božjom milošću, mudrim i požrtvovnim radom Poglavnika i ustaškog pokreta te voljom naših saveznika. Od osnutka Države (…) prošlo je kratko vrijeme (…) učinjena su djela, koja zadivljuju“, piše nadbiskup Stepinac u članku „S nadom u bolju budućnost“, KL, Brij 32/1941. Sličan hvalospjev ustaštvu i NDH-u daje i zagrebački muftija Ismet Muftić na dan osnutka NDH.

Slavko Kvaternik je našao najboljeg saradnika u Sarajevu u nadbiskupu Šariću, koga je posjetio već 25. aprila i koji je s oduševljenjem dočekao proglašenje NDH i koji blagosilja poglavnika Pavelića. U članku „Nadbiskup Vrhbosanski poglavniku NDH“, štampanom u listu Vrhbosna br. 926/41, u Sarajevu, 25. aprila 1941. godine, nadbiskup piše:

„Gospodine Poglavniče! Iz moje Residencije, u kojoj danas boravi vrhovni zapovjednik naše hrvatske vojske vojskovođa i maršal g. Slavo Kvaternik, čast mi je srdačno vas pozdraviti ispred cijele Nadbiskupije Vrhbosanske i crkvene pokrajine bosanskohercegovačke. Pozdravljam Vas, gospodine Poglavniče, ispred mukotrpnog hrvatskog naroda Hercegbosne, koji je dugi niz stoljeća čekao svoje oslobođenje i uskrsnuće, pa smo, eto, sretni i ponosni, da nam je donio slobodu i nezavisnost sin naše grude, naše uže domovine, Herceg-Bosne, Ponosne. Neka dobri Bog obilno naplati Vaše tolike žrtve i napore, što ste ih s tolikim herojstvom uložili za naš mili Hrvatski Narod! Molimo Bogu, da vas još zadugo uzdrži i poživi na sreću i procvat Vjere i Domovine. On Svemogući neka svakim svojim blagoslovom blagoslovi Vaše djelo.“

Već 17. maja ustaše donose „Zakonsku odredbu o prijekim sudovima“, prema kojoj prijeki sud izriče samo jednu presudu, a to je smrtna kazna. Protiv presude nije bilo pravnog lijeka, presuda se izvršavala tri dana nakon donošenja. Stratište je bilo na Vracama iznad Sarajeva.

Imovina žrtava ustaškog režima se pljačka. Režim zabranjuje rad srpskih i jevrejskih javnih ustanova i društava, uništava se njihova materijalna i duhovna kultura, zabranjuje upotreba ćirilice. Ustaše okupiraju Radnički dom, Radničku biblioteku, Radničku komoru, biblioteku i konvikt društva „Prosvjeta“ pretvaraju u zatvor, uništavaju bibliotečki fond „Prosvjete“. U škole uvode nove programe prilagođene ustaškoj ideologiji, nastavnici pod terorom moraju potpisivati lojalnost režimu. Također, izmijenili su nazive ulica, tako da su Sarajlije morale šetati Obalom Adolfa Hitlera, Musolinijevim šetalištem, ulicama Slavka Kvaternika, nadbiskupa Šarića, prof. Hakije Hadžića,Ademage Mešića i dr. Izmijenili su i ime grada, Sarajevo preimenovali u „Sarajvo“, po novom pravopisu hrvatskog jezika.

Katolički kler koji je podržavao ustašku vlast u Sarajevu, svugdje gdje je mogao, uvukao je i druge značajne hrvatske institucije u tu podršku. Tako je Središnja uprava društva „Napredak“, na čelu s kanonikom Antom Alaupovićem, inače najuspješnijim predsjednikom u povijesti „Napretka“, posjetila Pavelića sredinom maja i izrazila mu zahvalnost za formiranje NDH.

Ustaški teror se brzo proširio i izvan Sarajeva, na Olovo, Vareš, Brezu, Visoko, Ilijaš, Semizovac, Pazarić, Kalinovik, Pale.

Ustaše donose, 4. juna 1941. godine, „Naredbu o ustrojstvu i djelokrugu rada Rasnog političkog povjerenstva“.

To je sve kontekst u kome treba promatrati 6. april i sjećati se tog dana. (Neprijatelji 6. aprila, oni koji traže da se s tim „nadnevkom“ raščisti za sva vremena, vole kontekste). Tog dana se ne obilježava uspostavljanje komunističkog režima, ne obilježavaju se njegovi nesporni zločini učinjeni u raznim prilikama. Antifašistički borci, partizani, nisu bili pripadnici nikakvog režima, nikakve države, oni su bili borci protiv fašizma. Nisu se ušetali u grad, nego se borili i ginuli oslobađajući ga od fašista. Oni ne dolaze iz neke formirane zločinačke države, kao što se danas prikazuju, nego sa slobodnih teritorija koje su oslobodili od fašista i na kojima su slobodno mogli živjeti svi koji nisu podržavali fašizam. Oni nemaju nikakve odgovornosti za sistem koji će nastati nakon poraza fašizma i uspostavljanja države. Kako bi izgledalo da Nijemci danas okrive saveznike koji su sravnili Njemačku sa zemljom i uzorali njenu teritoriju bombama u završnim operacijama oslobađanja svijeta od njihovog fašizma? Ili kada bi ih okrivili za smrt Nijemaca pri iskrcavanju na Normandiju, dan koji se obilježava kao savezničko slavlje? Dio tih slavnih pobjeda nad fašizmom je i oslobađanje Sarajeva 6. aprila 1945. godine.

U svim državama nakon sloma fašizma ubijani su saradnici fašističkih režima, ne samo oni u uniformama. Oni su bili legitimni i vojni, i politički, i pravosudni ciljevi. Nitko u svijetu nije ni pokušao da antifašističke i oslobodilačke pokrete izjednači s fašističkim režimima. Kod nas je to otišlo tako daleko da se antifašistički borci proglašavaju većim zločincima od fašista. To se radi pred nama, pred našim očima, iz redova one iste Šarićeve crkve, a da nitko ne reagira. Zagovornici fašizma hodaju po našem gradu i pljuju po njegovoj najsvjetlijoj povijesti, oholo i samouvjereno. Oni time daju za pravo Karadžiću i Mladiću koji su zaista htjeli konačno prekinuti taj „nadnevak“, koji su grad držali u opsadi i uništavali ga preko 1.400 dana, pri tome ubili oko 11.000 ljudi, jednako kao i Šarićevi, Kvaternikovi i Luburićevi fašisti. Za to antifašističko Sarajevo i za te nevine žrtve vezana je uspomena na 6. april. Zato je to dan oslobođenja, dan rođenja jednog novog grada, dan kada su se u njemu sjatili bez straha svi preživjeli Jevreji, Srbi, Romi, Hrvati i ostali. Šestoaprilska nagrada je simbol tog oslobođenja, simbol borbe protiv zla, simbol nade za njegove građane i građane BiH. Dobitnici tih nagrada dobivaju tu nagradu u to ime. Pljuvanje po tom priznanju je pljuvanje po šestoaprilskoj slobodi, po žrtvama koje leže na Vracama i drugim mjestima po gradu. Treba biti svima čast primiti tu nagradu, čast ne samo pojedincima nego i institucijama kojima ti pojedinci pripadaju. Kada tu nagradu dobije predsjednik „Napretka“, onda treba znati da to nije onaj „Napredak“ u audijenciji kod Pavelića, nego „Napredak“ Franje Topića. Njegov „Napredak“ je bio način preživljavanja u blokiranom i teroriziranom Sarajevu, nada za opstanak i čuvar slobode. Taj „Napredak“ je bio prkos nevoljama i najbolji primjer kako se kulturom narod bori protiv smrti.

Dovođenjem u pitanje 6. aprila, Šestoaprilske nagrade i ljudi kojima je dodijeljena, ne samo da se falsificira naša povijest nego se i priziva onaj zločinački režim koji je postojao u gradu prije 6. aprila.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#266 Re: NASA POSLA

Post by Maraschino »

Sumnjiv je meni bio D.Merlin kad pjeva ''Jel' Saraj'vo gdje je nekad bilo''. :roll:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#267 Re: NASA POSLA

Post by LBVIEW »

Ocekujem demant Vuka Barcanovica na ovu kolumnu i neutemeljene tvrdnje iz kojih krugova su prilazili ustaskom pokretu. Zna se da su to bili iskljucivo muslimani koji do danas nisu s istim rascistili. :oops:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#268 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

by LBVIEW » 24/06/2019 10:55

Ocekujem demant Vuka Barcanovica na ovu kolumnu i neutemeljene tvrdnje iz kojih krugova su prilazili ustaskom pokretu. Zna se da su to bili iskljucivo muslimani koji do danas nisu s istim rascistili.
Ovdje imamo pricu o Sarajevu. Istu situaciju smo imali u : Foci, Visegradu, Gorazdu i Rogatici da ne pominjem gradove u Sandzaku samo su izvrsioci bili drugi.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#269 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

ŠTA SE DEŠAVA S BH.BLOKOM: Nikšić i Kojović pozivaju Izetbegovića i Komšića da kapituliraju pred Dodikom!
Javni istupi zvaničnika Bh.bloka u kojima se na skoro nedvosmislen način poziva da odustane od NATO integracija Bosne i Hercegovine, najbolje govore o tome kakvo je dno dotakla politika rukovodstava ove dvije stranke.

Image

Čini se da ove stranke sada i otvoreno dovode u pitanje sigurnosnu perspektivu Bosne i Hercegovine koja je usko vezana za nastavak NATO integracija Bosne i Hercegovine, nepoštivanjem odluka i Zakona države BIH, te stavljajući političku volju Milorada Dodika i Dragana Čovića o blokadi NATO puta BiH, iznad zakona države Bosne i Hercegovine.

Takvu politiku upravo je danas izrazila zastupnica Naše stranke Sabina Ćudić koja je za N1 televiziju ustvrdila da je NATO tek izgovor za neformiranje vlasti, u potpunosti se slažući sa istim stavovima koji dolaze iz SNSD-a i HDZ-a.

"Ovo je ustvari obostrano odugovlačenje procesa. Jedno od pitanja oko kog nema dogovora i koji se prikazuje kao izvor blokade. Svjesni smo da se na svim nivoima postavlja pitanje ko će učestvovati u kreiranju vlasti. Postoji niz neriješnih pitanja među koalicionim partnerima, a NATO je oportun izgovor za neformiranje vlasti na svim nivoima", poručila je Ćudić.

SDP i Naša stranka moraju objasniti svojim glasačima zbog čega lažu građanima Bosne i Hercegovine o tome da ne postoji nikakav dogovor o NATO integracijama BiH kada u vezi s tim postoje davno donesene odluke i zakoni države Bosne i Hercegovine koji reguliraju tu materiju.

S.B
NAPOMENA: SDP je talac Nase stranke a NS simpatise politku SNSD. Da imamo intelektualno i obrazovno jaceg predsjednika SDP-a to se ne bi dogodilo. Interesantno, jednog i drugog biraju Bosnjaci .
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#270 Re: NASA POSLA

Post by славянин »

Haman2 wrote:
NAPOMENA: SDP je talac Nase stranke a NS simpatise politku SNSD. Da imamo intelektualno i obrazovno jaceg predsjednika SDP-a to se ne bi dogodilo. Interesantno, jednog i drugog biraju Bosnjaci .

Image
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#271 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

Svoje urodjene osobine ne pripisuj drugima.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#272 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

PRORUSKI SAVEZ NA (NE)DJELU: Dodik i Čović odbili doći na proslavu Dana nezavisnosti SAD-a

Dan nezavisnosti SAD-a i 243. rođendan ove države večeras je svečano obilježen u Sarajevu bez predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika i predsjednika HDZ-a Dragana Čovića, javlja agencija Patria.

Image
Foto: Ilustracija

Dan nezavisnosti SAD-a državni je praznik kojim se slavi donošenje Američke deklaracije o nezavisnosti 4. jula 1776. godine, kada je proglašena nezavisnost od Velike Britanije, a na taj dan slavi se historija i tradicija Sjedinjenih Američkih Država.

Brojne domaće i međunarodne zvanice okipile su se u zgradi Ambasade SAD-a večeras u Sarajevu, dok na prijemu nisu prisustvali Dodik i Čović.

Pozdravljajući okupljene predstavnike bh. i međunarodnih institucija te diplomatskog kora u zgradi Ambasade SAD-a u Sarajevu, ambasador Eric Nelson kazao je da se na ovaj dan slave vrijednosti koje su inspirirale stvaranje američke nacije.

Podsjetio je na riječi predsjednika SAD-a Donalda Trumpa u okviru dokumenta Strategija nacionalne sigurnosti u kojoj je kazao da su sloboda, slobodna trgovina, pravda za sve i dostojanstvo svakog pojedinca ključne vrijednosti onoga što SAD čini nacijom kakva jeste.

Nelson je istakako da se ove godine proslavlja 50. godišnjica slijetanja čovjeka na Mjesec i samim tim slavi se ostvarenje nevjerovatnog cilja kojeg je postavio predsjednik SAD-a John F. Kennedy kazavši tada da je odlučeno da se leti na Mjesec u toj deceniji ne zato što je to lako nego zato što nije.

U ovo doba naredne godine rover bi trebao sletjeti na nama najbližu planetu Mars u krater koji je dobio ime po mjestu u BiH "Jezero" u blizini Jajca te Nelson kaže da niko ne zna kakva će inspiracija biti to dostignuće za buduće generacije.

„BiH ima danas vlastiti odvažni cilj koji ne zahtijeva putovanje u svemir. Cilj BiH je napredak ka članstvu u Sjevernoatlantskom savezu (NATO) i Evropskoj uniji. SAD podržavaju ovaj cilj jer taj će cilj poslužiti odmjeravanju vaših snaga i vještina - istaknuo je.

Naglasio je i da uspjeh BiH ne zavisi od toga šta međunarodna zajednica može uraditi nego od onoga što građani ove zemlje mogu uraditi za svoju državu, a SAD su spremne da BiH podrže u toj namjeri jer oni nude partnerstvo onima koji teže slobodi i prosperitetu.
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/119 ... sad_a.html
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#273 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

GLASANJE U FEDERALNOM PARLAMETU POTVRDILO: Primarna aktivnost SDP-a i NS-a, prizemni napadi na Komšića i DF!
Ono što je obilježilo današnje glasanje jesu urgencije iz SDP-a i Naše stranke za pojedinačnim glasanjem u čemu su prednjačili zastupnici Damir Mašić i Sabina Ćudić, kako bi se uvjerili da su zastupnici Kluba DF - GS glasali protiv imenovanja Boškovića iz HDZ-a.

Image

Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine na današnjoj vanrednoj sjednici smijenio je predsjedavajućeg Elvira Karajbića (SDP) i za novog predsjedavajućeg federalnog organa zakonodavne vlasti izabrao Mirsada Zaimovića (SDA). Zastupnik SDA Mirsad Zaimović u narednom periodu obnašat će dužnost predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, dok će Mladen Bošković iz HDZ-a BiH obnašati dužnost zamjenika predsjedavajućeg iz reda hrvatskog naroda, odlučili su federalni parlamentarci.

Zaimović je za predsjedavajućeg izabran uz 53 glasa za, tri suzdržana i 33 protiv. Protiv izbora Boškovića glasali su zastupnici Demokratske fronte (DF) uprkos tome što bi trebao DF zajedno sa SDA, SBB i HDZ-om činiti parlamentarnu većinu. Bošković je za zamjenika predsjedavajućeg izabran uz 57 glasova za, jednim suzdržanim i 32 protiv.

Demokratska fronta predložila je na Komisiji za izbor i imenovanje da za zamjenicu predsjedavajućeg iz reda hrvatskog naroda bude imenovana Mara Đukić (DF), a da za zamjenika predsjedavajućeg iz reda srpskog naroda bude imenovan Goran Opsenica (HDZ BiH). Međutim, ono što je obilježilo današnje glasanje jesu urgencije iz SDP-a i Naše stranke za pojedinačnim glasanjem u čemu su prednjačili zastupnici Damir Mašić i Sabina Ćudić, kako bi se uvjerili da su zastupnici Kluba DF - GS glasali protiv imenovanja Boškovića iz HDZ-a, protiv kojeg je Klub DF - GS glasao unatoč tome što je već postignut dogovor da DF i GS budu dio buduće parlamentarne većine. DF-ovim i GS-ovim glasanjem protiv HDZ-ovog Boškovića, u SDP-u i NS-u ostali su razočarani, jer je unaprijed postojao plan parlamentaraca iz ove dvije stranke da jedno sasvim proceduralno glasanje za izbor novog rukovodstva Parlamenta prikažu kao navodnu naklonost Kluba DF i GS manje ni više nego HDZ-u.Javna je tajna da zastupnici SDP-a i NS-a u Parlamentu FBiH svakom prilikom nastoje da obezvrijede sve inicijative koje dolaze iz Kluba DF- GS, pri čemu, a o tome svjedoče i zastupnici iz Parlamenta FBiH, ne prezaju od najprizemnijih uvreda na račun zastupnika iz Kluba DF- GS. Svoje odusustvo bilo kakve državničke svijesti, nedostatak ozbiljnosti oko problema sa kojima se suočava država, kao i ambivalentan odnos prema pitanjima sigurnosti i stabilnosti države, zastupnici SDP-a i Naše stranke, pokušavaju nadomjestiti politički maloljetničkim ponašanjem. Iz takvog ponašanja može se jedino izvući zaključak da primarni cilj politike SDP-a i Naše stranke nije zastupanje interesa građana kroz rad parlamenta nego zajedljiva mržnja prema Klubu DF- GS odnosno prema lideru te opcije članu Predsjedništva BiH Željku Komšiću i ona će po svemu sudeći u naredne četiri godine biti primarni i dominantni dio parlamentarnog djelovanja SDP-a i NS-a, ma kakve se odluke donosile u Parlamentu FBiH od strane buduće parlamentarne većine. Kakvu će korist od priznemnih napada na Komšića od strane SDP-a i Naše stranke imati građani FBiH, procijenite sami. (S.B)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#274 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

Policija uhapsila ženu osumnjičenu da je izazvala ogroman požar kod Šibenika

Image
Foto: Šibenik IN
Kako prenose hrvatski mediji, policija je danas u 15 sati uhapsila ženu osumnjičenu da je podmetnula požar na području Šibenske Dubrave.
Pretpostavlja se da se radi o osobi sa šibenskog područja, ranije prijavljivanoj također zbog podmetanja požara.

Dojava o širenju vatre zaprimljena je jučer oko 13:30 sati, a u njenom gašenju učestvovalo je više od 250 vatrogasaca od kojih je četvero zadobilo i lakše povrede.

U požaru je izgorjelo blizu 900 hektara trave, borove šume, vinograda i maslinika. Također, u akciji gašenja angažirana je bila i vojska te kanaderi, a nakratko je bio zaustavljen i saobraćaj.

Vatra se u nekoliko navrata opasno približila kućama zbog čega su evakuirani mještani i gosti iz nekoliko zaselaka, a vatrogascima su u spašavanju praznih domova pomagali i mještani, piše Šibenik IN.

(Vijesti.ba)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#275 Re: NASA POSLA

Post by Haman2 »

BRUKA I SRAMOTA: Je li moguće da su ovo uradili?
Inače, na Visočici nalazi se nekropola Poljice s ukupno 49 stećaka.

Image

Na društvenoj mreži Facebook objavljene su fotografije koje ilustruju sramotan prizor na vrhu Visočice.

Naime, na lokalitetu gdje se nalazi nekropola stećaka Poljice koja je proglašena nacionalnim spomenikom BiH pojedinci su okrenuli janje na ražnju.

I ne samo to. Osim janjeta na ražnju, u samoj blizini stećaka je parkirano i vozilo te je ovaj prostor pretvoren u izletište poput onoga na Stojčevcu nadomak Sarajeva.

Ina
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/122 ... adili.html
Locked