NASA objavljuje studiju o NLO

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 NASA objavljuje studiju o NLO

Post by apsidejzi »

Za nekih 26 sata tj 14 septembra 2023 u 16:00 NASA ce odrzati live sesiju koja se moze gledati na YT linku ispod. Na ovoj sesiji ce navodno prikazati snimke NLO (Neidentifikovanih letecih objekata) i objasniti porijeklo istih. Vecina snimaka koje imamo a koji tvrde sa su NLO su slabe rezolucije, nejasni i sl. NASA bi trebala objasniti iste, ali i dati smjernice kako se postaviti prema buducim opazanjima.

Ne znam ni ja sta planiraju kazati, ali mi djeluje interesantna tema, posebno iz ugla NASE koja ima satelite i koja bi prva vidjela neki fenomen vanzemaljskog porijekla. Oni imaju snimke istih tih fenomena ali u visokoj rezoluciji pa ce biti interesantno porediti iste.



Sta ocekivati? i komentari nakon objave.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#2 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by apsidejzi »

Američka svemirska agencija (NASA) organizovala je konferenciju za medije na kojoj se prvi put otvorenije govorilo o eventualnom postojanju izvanzemaljskog života.

U predstavljanju izvještaja od 36 stranica, koji sadrži prilično tehnička i naučna zapažanja, iz NASA-e su saopćili kako i dalje ne postoje relevantni dokazi koji bi mogli potvrditi postojanje vanzemaljaca, ali da postoje određene pojave koje definitivno moraju biti istražene.

"NASA će istraživati ono što se naziva UAP odnosno neidentificirani anomalni fenomeni. To će raditi sa poboljšanom tehnologijom, ali i u saradnji s umjetnom inteligencijom", piše BBC.
Na posljednjoj stranici izvještaja ističe se kako još uvijek nema dovoljno dokaza za donošenje zaključka u kojem bi se UAP identificirao kao vanzemaljski izvor.
"Međutim, ti objekti su morali putovati kroz naš solarni sistem da bi stigli ovdje", naveli su iz NASA-e.
Iako u izvještaju nije zaključeno da postoji vanzemaljski život, NASA nije poricala mogućnost da potencijalno nepoznata vanzemaljska tehnologija ipak djeluje u Zemljinoj atmosferi.
"UAP je jedna od najvećih misterija naše planete i to uglavnom zbog nedostatka visokokvalitetnih podataka". Uprkos dokazima da su UAP primijećni, nema dovoljno podataka koji se mogu koristiti za donošenje konačnih naučnih zaključaka o njihovoj prirodi i porijeklu, rekla je Nicola Fox, pomoćnica NASA-inog odjela za naučne misije.

Također iz NASA-e su naveli kako će fenomen UAP-a istraživati novi tim, ali iz ove agencije nisu željeli sa javnošću podijeliti imena.

"Jedan od razloga za to bi mogao biti i taj da novog direktora žele zaštititi od bilo kakvog potencijalnog uznemiravanja javnosti. Saopćeno je kako NASA shvata sigurnost tima izuzetno ozbiljno i da su prijetnje odigrale veliku ulogu u tome da se ne objavi ime direktora koji će biti zadužen za istraživanje ovih fenomena", pojašnjava se.

Ono što je zanimljivo, iz NASA-e su se osvrnuli i na meksički izvještaj i "predstavljanje" vanzemaljaca u zgradi Kongresa.

Samoproglašeni stručnjak za NLO, Jaime Maussan, iznio je na saslušanju nešto što je predstavio kao dva drevna "neljudska" tijela za koja je tvrdio da su vanzemaljci. Tokom prezentacije, Maussan je rekao kako su tijela pronađena u Peruu 2017. godine te da je testiranjem utvrđena njihova starost od preko 1.800 godina.

"Učinite uzorke i dokaze dostupnim svjetskoj naučnoj zajednici i vidjet ćemo šta tu ima", poručili su iz NASA-e tokom konferencije.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#3 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by apsidejzi »

Mene licno ne bi iznenadilo da se ispostavi kakou svemiru postoje razvijene civilizacije koje su vec podijelile svemirski kolac. Mi smo jos uvijek primitivna civilizacija i oni su nas jednostavno pustili na miru.

Podsjeca me na ovo pleme na ostrvu koje pripada indiji. Ima neko ostrvo sa domorocima koji ubijaju svakoga ko im dodje. Oni zive svoj zivot a mi smo ih pustili na miru. Bude poneko ko pobjegne indijskoj strazi i ode na ostrvo, kao onaj katolicki svestenik sto je otisao da ih prosvijetli u krscanstvo. Ubili ga ljudi prije nego je ista uspio kazati. Moguce da i mi imamo neki Indiju koja je na granici suncevog sistema. Mi smo u njihovoj granici al ponekad neko pobjegne i dodje na zemlju. Znaju za nas jer su vidjeli da rokamo atomske.

Al fakat me ne bi iznenadilo jer svemir je star 13,8 milijardi godina a zemlja tek 5. Zivot van mora nekih pola milijarde a inteligentni zivot milion godina. Mi homo sapiensi nekih 200.000 a industrijska revolucija 200. Tek smo zadnjih 50-80 godina u stanju razjebat planetu. al nasa tehnologija ke jos primitivna. Sta ce biti za milion godina? A zamisli da je neka druga civilizacija krenula da se razija prije samo milion godina.

Bi to bilo cool da se otkrije da je Mlijecni put podjeljen izmedju civilizacija bas kao sto je Zemlja izdjeljena na drzave. I dalje imaju primitivne civilizacije u jurisdikciji nekih modernih drzava. Mnoge civilizacije su sastavni dio istih. Recimo indijanci u americi. i dalje imaju svoju kulturu ali su i moderni. Dok recimo ona plemena u amazonu ili ovo na usamljenom ostrvu u indiji... oni su zasticeni od modernih drzava. niko im ne ide i ne dira. zamisli da se ispostavi da smo mi neko Mlijecnoputno amazonsko pleme i da je neka civilizacija postavila ban da nas ometaju. Onda su vidjeli atomske i tu i tamo neko se provuce da nas posjeti. Fakat bi bilo cool da se to ispostavi haha
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#4 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by dr_Evil »

apsidejzi wrote: 15/09/2023 07:29 Mene licno ne bi iznenadilo da se ispostavi kakou svemiru postoje razvijene civilizacije koje su vec podijelile svemirski kolac. Mi smo jos uvijek primitivna civilizacija i oni su nas jednostavno pustili na miru.

Podsjeca me na ovo pleme na ostrvu koje pripada indiji. Ima neko ostrvo sa domorocima koji ubijaju svakoga ko im dodje. Oni zive svoj zivot a mi smo ih pustili na miru. Bude poneko ko pobjegne indijskoj strazi i ode na ostrvo, kao onaj katolicki svestenik sto je otisao da ih prosvijetli u krscanstvo. Ubili ga ljudi prije nego je ista uspio kazati. Moguce da i mi imamo neki Indiju koja je na granici suncevog sistema. Mi smo u njihovoj granici al ponekad neko pobjegne i dodje na zemlju. Znaju za nas jer su vidjeli da rokamo atomske.

Al fakat me ne bi iznenadilo jer svemir je star 13,8 milijardi godina a zemlja tek 5. Zivot van mora nekih pola milijarde a inteligentni zivot milion godina. Mi homo sapiensi nekih 200.000 a industrijska revolucija 200. Tek smo zadnjih 50-80 godina u stanju razjebat planetu. al nasa tehnologija ke jos primitivna. Sta ce biti za milion godina? A zamisli da je neka druga civilizacija krenula da se razija prije samo milion godina.

Bi to bilo cool da se otkrije da je Mlijecni put podjeljen izmedju civilizacija bas kao sto je Zemlja izdjeljena na drzave. I dalje imaju primitivne civilizacije u jurisdikciji nekih modernih drzava. Mnoge civilizacije su sastavni dio istih. Recimo indijanci u americi. i dalje imaju svoju kulturu ali su i moderni. Dok recimo ona plemena u amazonu ili ovo na usamljenom ostrvu u indiji... oni su zasticeni od modernih drzava. niko im ne ide i ne dira. zamisli da se ispostavi da smo mi neko Mlijecnoputno amazonsko pleme i da je neka civilizacija postavila ban da nas ometaju. Onda su vidjeli atomske i tu i tamo neko se provuce da nas posjeti. Fakat bi bilo cool da se to ispostavi haha
Sve na stranu ali ovo je stvarno tesko progutati.. ipak mislim da mi nismo prva civilizacija na zemlji, jednostavno vremenski okvir i napredak nema smisla.

A sve ostalo.. slazem se
User avatar
vaučer
Posts: 9198
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by vaučer »

Previše Star Treka ste gledali. 😁
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#6 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by iClass »

Što neko napisa, došao vakar da se na TVu priča kako imaju vanzemaljci a da teoretičari zavjera pričaju kako je to laž :lol:
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#7 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by iClass »

Kada bi stvarno bilo objavljeno da postoje vanzemaljci i da su razvijena bića, na koji način bi se promijenio život na Zemlji. Ne mislim sad u globalnom smislu, nego ovako svakodnevnica, šta bi bilo drugačije i sl.
User avatar
vaučer
Posts: 9198
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#8 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by vaučer »

Osim komičnih objava iz glavnih centara monoteizma, kako je sve to dio istog božjeg plana i kako rade na slanju misionara da upoznaju nove pagane, ne naročito. Sad da žive među nama, druga priča. Ali da nešto potvrdimo ali bez direktne komunikacije - ne bi se puno promjenilo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by Sanjarko »

Pun svemir vanzemaljaca, samo jesu li svi ti vanzemaljci intaligentni? :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#10 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by Dope_Man »

Iako je prica koju je @apsidejzi iznio zanimljiva, i u sustini tako bi nekako i moglo da funcionise i kakvo intergalakticno uredjenje ako bi bilo zivota na sve strane, i ako bi se sav taj zivot razvio do te faze gdje mogu savladati daljine medju planetama.. mislim da ce na kraju biti jedno veliko nista od ovog.

Isto kao i ono svjedocenje od prije mjesec-dva, kao i razne druge stvari.

U sustini, kao da su ovima u NASA-i dopizdile teorije, a skontali su konacno kako psihologija zavjerasa radi - sto vise govoris da nije, on ide na drugu stranu i govori da jeste. Al ako i ti kazes da jeste... mozak mu zablokira, resetira se.. i onda, kako bi bio poseban, pocne tvrditi suprotno od onog sto tvrdis. I tako ulazimo u eru zavjerasa koji ce govoriti i dalje kako je sve zavjera, al ovaj put sa izmisljanjem umjesto sa prikrivanjem... a Zemlja ce nastaviti da se vrti i za 99.999% nas se nista nece promijeniti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by Sanjarko »

Messi je inteligentan, CR 7 je po meni intaligentniji od Messija, ali puno vanzemaljaca drugih pretpostavljam nije.

Ja ni tamo ni vamo. Više tamo naginjem nego vamo, ili obrnuto ne znam. :zoka:
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by karanana »

vremenski okvir o kojem mi pricamo ne samo o svemiru nego i o nasoj planeti tjera me na to da vjerujem da smo prosli kroz vise od jednog great reseta i ciklusa rasta i pada civilizacije. da li je u pitanju bio meteor, veliki vulkan, zemljotres, cunami, nuklearni rat, anihilacija od strane drugih bica....nebitno. i mislim da ne prolazimo smao mi kroz ove resete nego i druge civilizacije koje su tamo negdje. ja vjerujem da postoje ali ovi civilizacijski ciklusi i nevjerovatna i neshvacena duzina vremena i velicina prostora o kojem pricamo nam jednostavno ne omogucuje da nadjemo jedni druge. u istu ruku kad su u pitanju NLO-i, prije sam vjerovao a sada ne vjerujem da nas posjecuju i dolaze a bez da ista rade ovde, dobro ili lose.

i vracamo se na fermijev paradox i drakeovu formulu koja jednostavno i optimisticno i pesimisticno govori o ovome, optimisticno da ima nesto tamo zbog nevjerovatnog broja planeta i zvijezda, a pesimisticno da cemo se ikad naci zbog ogromne velicine prostora i ovih civilizacijiskih uspona i padova.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#13 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by MehmedPasaMoric »

Jel moguce da neko vjeruje u nesto sto NASA objavi :? Naravno da "vanzemaljci" postoje i naravno da ih mi nikada necemo sresti jer njih ne zanima da tragaju za nama
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#14 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by emirolini »

dr_Evil wrote: 15/09/2023 07:34
apsidejzi wrote: 15/09/2023 07:29
Spoiler
Show
Mene licno ne bi iznenadilo da se ispostavi kakou svemiru postoje razvijene civilizacije koje su vec podijelile svemirski kolac. Mi smo jos uvijek primitivna civilizacija i oni su nas jednostavno pustili na miru.

Podsjeca me na ovo pleme na ostrvu koje pripada indiji. Ima neko ostrvo sa domorocima koji ubijaju svakoga ko im dodje. Oni zive svoj zivot a mi smo ih pustili na miru. Bude poneko ko pobjegne indijskoj strazi i ode na ostrvo, kao onaj katolicki svestenik sto je otisao da ih prosvijetli u krscanstvo. Ubili ga ljudi prije nego je ista uspio kazati. Moguce da i mi imamo neki Indiju koja je na granici suncevog sistema. Mi smo u njihovoj granici al ponekad neko pobjegne i dodje na zemlju. Znaju za nas jer su vidjeli da rokamo atomske.

Al fakat me ne bi iznenadilo jer svemir je star 13,8 milijardi godina a zemlja tek 5. Zivot van mora nekih pola milijarde a inteligentni zivot milion godina. Mi homo sapiensi nekih 200.000 a industrijska revolucija 200. Tek smo zadnjih 50-80 godina u stanju razjebat planetu. al nasa tehnologija ke jos primitivna. Sta ce biti za milion godina? A zamisli da je neka druga civilizacija krenula da se razija prije samo milion godina.

Bi to bilo cool da se otkrije da je Mlijecni put podjeljen izmedju civilizacija bas kao sto je Zemlja izdjeljena na drzave. I dalje imaju primitivne civilizacije u jurisdikciji nekih modernih drzava. Mnoge civilizacije su sastavni dio istih. Recimo indijanci u americi. i dalje imaju svoju kulturu ali su i moderni. Dok recimo ona plemena u amazonu ili ovo na usamljenom ostrvu u indiji... oni su zasticeni od modernih drzava. niko im ne ide i ne dira. zamisli da se ispostavi da smo mi neko Mlijecnoputno amazonsko pleme i da je neka civilizacija postavila ban da nas ometaju. Onda su vidjeli atomske i tu i tamo neko se provuce da nas posjeti. Fakat bi bilo cool da se to ispostavi haha
Sve na stranu ali ovo je stvarno tesko progutati.. ipak mislim da mi nismo prva civilizacija na zemlji, jednostavno vremenski okvir i napredak nema smisla.

A sve ostalo.. slazem se
I ja smatram isto, u posljednje vrijeme sve vise ljudi je ubjedjeno u to jer se javlja sve vise dokaza. A NASA je vladina organizacija tako da prati sve sto americka vlada pusti u javnost.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by Haris.ba »

vaučer wrote: 15/09/2023 08:45 Osim komičnih objava iz glavnih centara monoteizma, kako je sve to dio istog božjeg plana i kako rade na slanju misionara da upoznaju nove pagane, ne naročito. Sad da žive među nama, druga priča. Ali da nešto potvrdimo ali bez direktne komunikacije - ne bi se puno promjenilo.
Koje komične objave? Ne vidim da Islam ima problem sa postojanjem vanzemaljaca. :run:
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#16 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by emirolini »

Rim je izgradjen na temeljima stare civilizacije i znanja, pojavom monoteizma sve se mjenja i razvoj civilizacije staje, Crkva je ugnjetavala ili ubijala bilo koga ko malo odmakne od vjere i pocne razmisljati logicno. Islamski svijet je bio malo bolji ali opet je sve moralo ici u skladu sa vjerom.

Postoje brojni dokazi o proslim civilizacijama ali su zakljucani u arhivu Crkve, mnogi su i unisteni...
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by Truba »

kao ljubitelj horor filmova i fantastike općenito sam bio nakljukan s toliko te propagande da sam mislio kako su milijuni ljudi spaljivani kao heretici i vjestice ono u engleskoj maks 500 ljudi spaljeno
što je previše

About 500 people are estimated to have been executed for witchcraft in England. Normally, people sentenced for witchcraft in England were executed by hanging. An exception was made when the person had committed another crime for which people were executed by burning at the stake.

tako bi se taksativno moglo za svaku zemlju iskopati da nisu nikakvi milijuni ni milajarde ubijani nego stotine ili tisuće što je opet previše i
zaslužuje ogromnu osudu

za razliku od npr mao ce tunga neku noć gledam dokumentarac kaže spominje se 50 - 70 milijuna
i ne smiješ dirnuti u osobu... tog komunističkog svetca... odem u bar...u crnu goru... partizani poklali između 400 i 1200 albanaca 1945.
ko crkva u engleskoj za 500 stoljeća oni u 2-3 dana pobili i nikom ništa



a što se tiče vanzemaljaca ne vjerujem u njih jer vjerovatnoća da je neka civilizacija nastala opstala i ostala živa baš u isto vrijeme kao ljudska civilizacija ( a planet je doživio 5 totalnih uništenja do sada) je ravna nuli
a i da je moguće da postoje negdje neki mali zeleni energija potrebna da se putuje među planetama prevazilazi veličinu brodova i ekonomsku isplativost

moja omiljena slikovita prezentacija vanzemaljskog života

mi smo krtičnjak za vrijeme konkvistadora u peruu a vanzemaljci je ptica dodo na magadaskaru ili štakor u koloseumu za vrijeme gladijatorskih borbi
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#18 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by Haris.ba »

emirolini wrote: 30/10/2023 18:03 Rim je izgradjen na temeljima stare civilizacije i znanja, pojavom monoteizma sve se mjenja i razvoj civilizacije staje, Crkva je ugnjetavala ili ubijala bilo koga ko malo odmakne od vjere i pocne razmisljati logicno. Islamski svijet je bio malo bolji ali opet je sve moralo ici u skladu sa vjerom.

Postoje brojni dokazi o proslim civilizacijama ali su zakljucani u arhivu Crkve, mnogi su i unisteni...
Pa nije Rim jedina razvijena civilizacija bila ni u svoje doba. Zaboravio na Kinu?
Da ne pricamo o regionalnim silama tipa Perzije, Kine, Indije, pa i juznoamerickim do dolaska Evropljana.

Cak je i mit da je razvoj civilizacije stao. Isto ko da je Gutenberg bio ateista i stampao komunisticki manifest.

I kako bi sutra imali sta o vanzemaljcima pricati kada se historija svoje planete ne zna shvatiti.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#19 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by emirolini »

Uh Kina, da da... preko 4 000 istorije.

Par zanimljivih stvarcica, nadam se da ce nas Blo pustiti da pametujemo ovdje.

Piri Rejs karta

Image

Image

Karte iz 15stog vijeka pokazuju Antartik. Sam Piri Rejs je napisao da je ovu kartu prepisao iz starijih karti koje su dospjele u Konstantinopol iz same knjiznice iz Aleksandrije.
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#20 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by emirolini »

User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#21 Re: NASA objavljuje studiju o NLO

Post by muha_sa »

Post Reply