narodnjaci - gdje je granica prihvatljivosti?

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#1 narodnjaci - gdje je granica prihvatljivosti?

Post by Neelix »

eh :) zelio bih da ova tema prodje bez svadja, prepucavanja i podmetanja, kao prosla koja se bavila slicnim stvarima.

da odmah postavim stvari sto se tice mog licnog ukusa, ne mogu smisliti razne seke, peke, jane, mane i sta ti ja znam kakve neo seljankure koje su karijeru izgradile na sisama, plastici, ili kojekakve muske krishtece likove koji zamisljaju da su kul, a ustvari su...bolje da se suzdrzim, da ne bih brao banane :D.

ali isto tako, niko me ne moze ubijediti da npr. ova pjesma:

Hanka Paldum - Crne kose (1982)

sa prelijepim tekstom, i odlicnom melodijom, fino otpjevana...ima istu vrijednost kao ova:

Sinan Sakic - Pijem na eks

koja ima krkansku melodiju, nikakvu poruku, o glasu ne treba ni pricat...

da ne pomisli ko da sam neki hankin "fan", ovih par pjesama sa zadnjeg albuma sto sam cuo su slicne vrijednosti kao sinanova postavljena pjesma. ali opet, postoji bezbroj drugih uradaka iz tog zanra koji zavredjuju paznju i ne zasluzuju da ih se trpa u isti kosh sa turbo folk industrijom. evo jos par primjera:
Halid Beslic - Malo je malo dana
Dobrivoje Topalovic - Crno vino
Lepa Brena - Pozeli srecu drugima

Bas bih volio da mi neko argumentuje sta je to seljacko/papansko/krkansko u ovim pjesmama :roll:

eto, ozezite sad, znam da sam donji :D
Jaskor
Posts: 107
Joined: 16/09/2004 18:46
Location: Teska industrija u provinciji

#2

Post by Jaskor »

Halid je dobar, on nije turbo folk, vec samo folk. Na ovom novom albumu ubacio je nekakvih zvukova koji su pjesme ucinili drugacijim od onih sto vladaju na balkanskoj estradnoj sceni.
Lepa Brena po mom misljenju u vremenu kad je bila zvijezda nije pjevala folk muziku, jer bas sve njene pjesme vise idu na pop, brzeg su tempa. Lepa Brena je mozda temelj turbo folka?! :)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#3

Post by atko »

Tanka je linija sto spaaaaja...

To ti je isto ko sa golfom2, dovoljno je 10cm niklovane rore na auspuhu i eto ga ljakSe :lol:
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#4

Post by Neelix »

atko wrote:Tanka je linija sto spaaaaja...

To ti je isto ko sa golfom2, dovoljno je 10cm niklovane rore na auspuhu i eto ga ljakSe :lol:
:lol: :D

al ne bih se bas slozio. nije tesko saslusat tekst pjesme i ocijeniti njenu poruku i kvalitet izvedbe. razlika izmedju gorenavedenih i one sinanove je za mene ogromna :)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#5

Post by atko »

Kako god doci cemo do ukusa o kojem se kazu ne raspravlja...

Uzmimo Laku za primjer :D komad budale :D ali komad orginalne budale i zato ga svi vole/simpatisu/itd...

Dok naprimjer jedna obicna sisata pjevaljak je samo obicna ovca u mesnoj industriji nekog mesara koji serijski "melje" pjesme... da se razumijemo toga ima danas u svim muzickim pravcima i to je uzelo maha jer sve vrijednosti su devalvirale ... no to nije tema nase emisije.

Nakada davno da bi usao u studio TVSA da snimis materijal morao si da otpjevas par sevdalinki... znalo se ko te tuzi ko ti sudi... (sad se materijali snimaju na PC-ju po podrumima) zato su mogli da se dese Halid, Hanka, Saban, Haris... ali uz svo duzno postovanje ja narodnjake nevolem ... u stvari malo mi se i gade... ;)
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#6

Post by sulesavic »

Je li ono nedavno zakljuèana tema sa sliènom porukum - Halid nije turbo-folk?
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#7

Post by mamica papucarka »

nikad nisam slusala narodnjake. Cak ni Harisa, ili Tomu Zdravkovica :roll: I nikad mi nisu bili jasni oni sto kazu"ja ne slusam narodnjake, ali slusam Dzinovica" :-)

Medjutim, prva i jedina pjesma koja mi se svidjela jeste ova Losina (iliti Halidova) Malo je dana :-) I ostala sam paf na to sto mi se svidja. Tekst posebno :)
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#8

Post by sulesavic »

Ili da ovako postavimo stvari - ¹ta bi se desilo kad bi Hanka otpjevala pi¹kila, pi¹kila, ti si se upi¹kila, a Laka Crne kose?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#9

Post by chuchumbamayumbe »

sulesavic wrote:Ili da ovako postavimo stvari - šta bi se desilo kad bi Hanka otpjevala piškila, piškila, ti si se upiškila, a Laka Crne kose?
Odlicno zapazanje kolega!
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#10

Post by sulesavic »

Nakada davno da bi usao u studio TVSA da snimis materijal morao si da otpjevas par sevdalinki... znalo se ko te tuzi ko ti sudi... (sad se materijali snimaju na PC-ju po podrumima) zato su mogli da se dese Halid, Hanka, Saban, Haris
Da li je ovo afirmativno po TVSA?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#11

Post by atko »

mamica papucarka wrote:nikad nisam slusala narodnjake. Cak ni Harisa, ili Tomu Zdravkovica :roll: I nikad mi nisu bili jasni oni sto kazu"ja ne slusam narodnjake, ali slusam Dzinovica" :-)
Potpisujem ;)

Poslije Balasevicevskog pjesnistva ili Dzonijeve genijalnosti nema tog Harisa koji nece zvucati kao zadnji primitivac ;)
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#12

Post by Tesssa »

atko wrote:
mamica papucarka wrote:nikad nisam slusala narodnjake. Cak ni Harisa, ili Tomu Zdravkovica :roll: I nikad mi nisu bili jasni oni sto kazu"ja ne slusam narodnjake, ali slusam Dzinovica" :-)
Potpisujem ;)

Poslije Balasevicevskog pjesnistva ili Dzonijeve genijalnosti nema tog Harisa koji nece zvucati kao zadnji primitivac ;)
:thumbup:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#13

Post by atko »

@sulesavic
A da pokusas iznjeti svoj stav umjesto hipotetickih pitanja kojima gadjas sa bezbjedne udaljenosti?!

Recimo da Laka pokusa otpjevati Crne Kose... vjerovatno bi to bila Lakina improvizacija u letu kojom bi nasmijao svakoga... Dok bi Hanka trazila tekst pjesme koju treba da "procita"


"Da li je ovo afirmativno po TVSA?"

A sta, sistem kojim se vrsila selekcija ili "produkti" koje je ona dala?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#14

Post by chuchumbamayumbe »

Mislim da svi pomalo pretjerujete.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#15

Post by atko »

chuchumbamayumbe wrote:Mislim da svi pomalo pretjerujete.
Pretjerivanje je samo naglasavanje stava... nesto kao boldiranje npr :D
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#16

Post by sulesavic »

atko wrote:@sulesavic
A da pokusas iznjeti svoj stav umjesto hipotetickih pitanja kojima gadjas sa bezbjedne udaljenosti?!

Recimo da Laka pokusa otpjevati Crne Kose... vjerovatno bi to bila Lakina improvizacija u letu kojom bi nasmijao svakoga... Dok bi Hanka trazila tekst pjesme koju treba da "procita"
Lakina interpretacija Crnih kosa bila jednaka Hankinoj. S druge strane, kada bi Hanka glumila Laku - ne bi to na dobro iza¹lo...
atko wrote:@sulesavic
"Da li je ovo afirmativno po TVSA?"

A sta, sistem kojim se vrsila selekcija ili "produkti" koje je ona dala?
Spomenuo si Halida (napominjem da je nedavno zakljuèana jedna tema o njemu), Hanku (usporedio sam je s Lakom), ©abana (The ©aban) i Harisa (neko ga je ovdje spomenuo i izrazio svoje gaðenje prema njemu) - da li su to oni paradigme kvaliteta?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#17

Post by atko »

sulesavic wrote:Spomenuo si Halida (napominjem da je nedavno zaključana jedna tema o njemu), Hanku (usporedio sam je s Lakom), Šabana (The Šaban) i Harisa (neko ga je ovdje spomenuo i izrazio svoje gađenje prema njemu) - da li su to oni paradigme kvaliteta?
Za mene licno nisu, za ljude koji pokusavaju spasiti narodnjake od turbofolka ocigledno jesu. Medjutim, vrlo vjerovatno su pomenuti u svoje vrijeme izgledali naspram Safeta, Zaima, Himze... turbofolkerski isto kao sto danas izgledaju mece cece pece naspram njih sto ocigledno znaci da su oni ipak odskrinuli vrata turbofolka.
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#18

Post by sulesavic »

Izmeðu ovih dana¹njih starih (Hanka i sl.) i dana¹njih mladih (cece, mece i ostali) - nevjerovatno zvuèi - biram ove potonje...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#19

Post by atko »

sulesavic wrote:Između ovih današnjih starih (Hanka i sl.) i današnjih mladih (cece, mece i ostali) - nevjerovatno zvuči - biram ove potonje...
Ama sve ih uzmi ja se vala necu otimati ni za jedne :lol:

Ali ako smijem priupitati, zasto?
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#20

Post by sulesavic »

Ne smatram ni Hanku ni Halida (smatraju se dvama pismenijim na ovim prostorima) interpretatorima koji bi mogli zaintrigirati kapacitete mog IQ-a. Razlika izmeðu njih o onih drugih je u tome ¹to jedni nose vi¹e odjeæe na sebi...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#21

Post by atko »

sulesavic wrote:Ne smatram ni Hanku ni Halida (smatraju se dvama pismenijim na ovim prostorima) interpretatorima koji bi mogli zaintrigirati kapacitete mog IQ-a. Razlika između njih o onih drugih je u tome što jedni nose više odjeće na sebi...
Pa ti si jedan od nasih :lol:
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#22

Post by sulesavic »

atko wrote:
Pa ti si jedan od nasih :lol:
Ja ni sam svoj vi¹e nisam...
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#23

Post by basta sljezove boje »

ma nista. Ja jedino priznajem romsku muziku na ovim prostorima :)
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#24

Post by Prozor »

Napisao sam nesto na Selminoj temi :D ali mi se neda prepisivati a ni traziti :D :-)
united bosnae
Posts: 480
Joined: 23/07/2005 06:40
Location: Here&There

#25

Post by united bosnae »

Granica prihvatljivosti je negdje oko Drine.
Post Reply