Narod i njegovi običaji

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#326 Re: Narod i njegovi običaji

Post by ¤ jelena ¤ »

piupiu wrote:
Sipanje se s godinama prometnulo u neslavan bilogorski običaj.

U nekim dijelovima Hrvatske njeguje se jedinstven običaj “slavlja” dolaska kući majke i novorođenčeta iz bolnice, poznat pod nazivom sipanje, piše Index.hr.

Rodbina, prijatelji i komšije iskazuju veselje zasipavanjem dvorišta perjem i papirima, a neuobičajeni nestašluci postaju očekivani dio slavlja. Ovo je običaj koji nema pisana pravila pa on ovisi o “kreativnosti” sipača.

Može se zateći da se pale gume, sipaju limeni čepovi boca, ostavljaju olupine automobila ili sličan otpad. Tako je, umjesto da je zasuta cvijećem, novopečena majka zasuta smećem. Neopisiva je to muka za domaćine koji danima moraju čistiti dvoriste.

Dalje: https://www.fokus.ba/magazin/taj-ludi-s ... e/1018405/
Ovo s perjem je živ običaj u Slavoniji....okolina Požege. Ali samo perje, ne smeće. :-) I jeste muka živa za domaćine... to cijelo dvorište bude prekriveno perjem. Kako god, zanimljiv način da se novorođenčetu poželi lak, lagodan život.

Mislim, zanimljiv nekom ko to ne mora da čisti, nego samo nako... duma iz fotelje. :oops: :D
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#327 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Vipera berus »

piupiu wrote:
animals wrote:Moja baba i mama s u imale te krizeve istetovirane...
navodno da bi se obiljezavale kao katolkinje...
nesto kao i danas tetovaze...
Wow! :thumbup:

Mislim da smo i ranijepostavljali slike na temi, ali ovo je već druga dimenzija. Nisam znala da je to tako recentno, animals, pa to je prethodna generacija! Odakle si rodom, ako nije nezgodno pitanje? Mislim, pitam jer me zanima gdje je ta tradicija još uvijek živa. :)
Sicanje, bocanje, tetoviranje





User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#328 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

Virdžine, žene kojih nema
Počela je pušiti u petoj godini, orati u sedmoj, a ubrzo je naučila i pucati. Suknju je, kako kaže, nosila jednom, samo kad je počela ići u školu. Ulogu domaćina je preuzela ranije nego što se nadala - otac joj je umro kad je imala 15 godina. Prezir prema ženama nikad nije krila, a ravnopravnost spolova smatra nemogućom jer „nikad nije bilo da je žena pametnija od muškarca“. „Ne mogu se sa ljudima ravnati. Kad ih danas čujem... Kažu „imam pravo kao ljudi“, a ja kažem „je li tako, maco, jes“. A kad se nešta teško radi neće da pomogne... Tačno je, da nema žena ne bi bilo ljudi ali treba se ljudski ponašati“, pričala je Stana. Uvijek svjesna da je ipak žena govorila je, „E da sam muško, znala bih kako bih, no ne dade prokleta sudbina“.

Osim Stane, u porodici Cerović zbog nedostatka muškog potomka cijenu su platile i njene starije, sad već pokojne, sestre Borika i Koka koje su morale ostati uz Stranu i izvršavati kućne, ženske, poslove. Stani, kao neformalnoj „glavi porodice“ nije priličilo da kuha, pere i održava domaćinstvo. Ona je radila vani, muške poslove, i kada bi došla kući sve je moralo biti spremno.

http://www.xxzmagazin.com/virdzine-zene-kojih-nema
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#329 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

Tradicije odrastanja: Deca Aboridžini – došljaci iz snova

Image
Aboridžini dozvoljavaju deci neograničenu samoživost, praćenu napadima besa i terorisanjem okoline, udovojavajući svakom njihovom prohtevu. Tolerišu se ružno ponašanje, neposlušnost, pa čak i maltretiranje odraslih. Iznervirani dečjim nestašlucima, roditelji se „prazne“ udarajući šibom po dečjim tragovima na zemlji, mašući prutom prema njima, ili čak tako što nekom nedužnom drvetu nadenu detetovo ime i onda na njemu iskaljuju sav svoj bes. Batine su jako retke, i smatraju se ličnim porazom roditelja koji je morao da primeni tako drastičnu meru.

https://impulsportal.net/index.php/kolu ... i-iz-snova
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#330 Re: Narod i njegovi običaji

Post by paladinka »

Tja , Happy Kids !
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#331 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

sherbett wrote:U Sloveniji je obicaj kad se puni okrugli rodjendan, prijatelji kradu prometni znak ogranicenja brzine s tom brojkom i stavljaju pred kucu slavljenika.
Jednom sam imala shefa Slovenca pa je pricao kako zuri nazad u Ljubljanu jer mora s drustvom ic krast znak jer im prijatelj punio 40
:lol: :lol: :lol:

Super! :thumbup:

Mada, zar se to danas nema kupiti? :?
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#332 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

sherbett wrote:Ne, bas je fora u tome da se ukrade :lol:
Ko bi rek'o, delinkventi! :D :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#333 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

sherbett wrote:U Sloveniji je obicaj kad se puni okrugli rodjendan, prijatelji kradu prometni znak ogranicenja brzine s tom brojkom i stavljaju pred kucu slavljenika.
Jednom sam imala shefa Slovenca pa je pricao kako zuri nazad u Ljubljanu jer mora s drustvom ic krast znak jer im prijatelj punio 40
Ja sam do 89te bio u Bghdadu.....jedan od kolega je bio Slovenac i njemu smo za rodjendan kupili mladunce Kamile :D ali je svejedno bilo vise od njega :lol: :lol: covjek popizdio kad je vidio sta smo mu poklonili...veli sta cu ja sa ovim a jedan provali ,pisi kuci da si se ozenio :lol: :lol: :lol: ...posle par dana smo vratili vlasniku od kojeg smo kupili i dali mu besplatno :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#334 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

sherbett wrote:
spreca wrote:
sherbett wrote:U Sloveniji je obicaj kad se puni okrugli rodjendan, prijatelji kradu prometni znak ogranicenja brzine s tom brojkom i stavljaju pred kucu slavljenika.
Jednom sam imala shefa Slovenca pa je pricao kako zuri nazad u Ljubljanu jer mora s drustvom ic krast znak jer im prijatelj punio 40
Ja sam do 89te bio u Bghdadu.....jedan od kolega je bio Slovenac i njemu smo za rodjendan kupili mladunce Kamile :D ali je svejedno bilo vise od njega :lol: :lol: covjek popizdio kad je vidio sta smo mu poklonili...veli sta cu ja sa ovim a jedan provali ,pisi kuci da si se ozenio :lol: :lol: :lol: ...posle par dana smo vratili vlasniku od kojeg smo kupili i dali mu besplatno :D
Cuj devu :lol:
Bolje bi bilo da smo mu poklonili kaku djevu :lol: ....tad je bilo puno Filipinki koje su radile u ugostiteljstvu a li nismo htjeli da nebi bila kakva s chunom :oops: :lol: ......uh kad se sjetim sta smo sve tamo radili...to su bila nezaboravna vremena :-D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#335 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vjesticanametli »

Pa pricaj :lol: jebo te deva :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#336 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

vjesticanametli wrote:Pa pricaj :lol: jebo te deva :lol:
Nesmijem ,neznam ko sve cita pa ce me provaliti :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#337 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

sherbett wrote: 28/10/2019 00:39 jedan za naše pojmove ružan običaj
dolazi sa kosova i primjer je star 7, 8 godina.
ženi je ubijen muž. Imali su dvoje djece i to dva sina.
ona je bila veoma mlada, rane 20.
prema običaju ako želi biti uz djecu ostaje u kući muzevih roditelja do smrti tj. kasnije ide kod sinova kad se oženi.
ukoliko se želi preudati, smije ali djeca ostaju obitelji muža.
djeca ne pripadaju majci nego ocu.
A drugi je običaj da se preuda za prvog idućeg slobodnog brata svog muža :cry:
Ne znam šta je gore, prvo ili drugo. Levirat je, doduše, star k'o Grčka, i praktikuje se u društvima gdje su jaki plemenski običaji... a i religijski (judaizam, islam). Vjerovatno je i kod nas toga bilo...
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#338 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

spreca wrote: 24/10/2019 20:41Ja sam do 89te bio u Bghdadu.....jedan od kolega je bio Slovenac i njemu smo za rodjendan kupili mladunce Kamile :D ali je svejedno bilo vise od njega :lol: :lol: covjek popizdio kad je vidio sta smo mu poklonili...veli sta cu ja sa ovim a jedan provali ,pisi kuci da si se ozenio :lol: :lol: :lol: ...posle par dana smo vratili vlasniku od kojeg smo kupili i dali mu besplatno :D
:lol:

E čuj devu! Pa je l' bar imao parking da je priveže? :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#339 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

paladinka wrote: 24/10/2019 02:11 Tja , Happy Kids !
Meni je to fascinantno, moderna društva drogiraju djecu da bi mirno sjedila, a ova stara imaju potpuno drugačiji pristup. Mislim da je za to potrebno imati porodičnu infrastrukturu, ono, više pari ruku i ušiju, inače... :cry: :oops: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#340 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

Običajna svadbarska pjema iz Bosne. Pjevala se kada bi mladoženjini svatovi dolazili u djevojčinu kuću. Svatovi su, inače, sa sobom vodili pjevače sa ćemanetima (violina). Kada bi mladu poveli iz kuće njenih roditelja, posipali bi je bombonama i novcem koji se čuvao kao sretan. Tada bi se obavezno pjevale pjesme „Zlatni topi u grad udariše" i „Gorom jezde kićeni svatovi". Silvana je snimila dvije verzije i obje su sačuvane u arhivu Radio Beograda.

User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#341 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

piupiu wrote: 19/11/2019 07:04
spreca wrote: 24/10/2019 20:41Ja sam do 89te bio u Bghdadu.....jedan od kolega je bio Slovenac i njemu smo za rodjendan kupili mladunce Kamile :D ali je svejedno bilo vise od njega :lol: :lol: covjek popizdio kad je vidio sta smo mu poklonili...veli sta cu ja sa ovim a jedan provali ,pisi kuci da si se ozenio :lol: :lol: :lol: ...posle par dana smo vratili vlasniku od kojeg smo kupili i dali mu besplatno :D
:lol:

E čuj devu! Pa je l' bar imao parking da je priveže? :lol:
Zivjeli smo u jednoj Vili ogromnoj koja je imala i svoje ogromno dvoriste za 3 -4m visokim zidom sa palmama ljetnom terasom itd
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#342 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

Asta wrote: 29/01/2016 11:18 Nekad sam mislila da samo kod nas imaju ti nekakvi obicaji, ali ima i u drugim kulturama.
Kad sam se udala (on-bivsi, nije nase gore list) kaze njegova mama da poslije prve bracne noci i tj. prvi dan ne stavljam nista u kosu kao snale ili da ne vezem kosu u rep.
Kazem joj "kakva prva bracna noc, tri godine zivjeli zajedno" kaze ona nema veze to vazi za poslije vjencanja,jer ako budem vezala kosu uvjek cu u braku biti "svezana" on ce kao uvjek biti glavni.
:lol: :lol: :lol:

Dobar, dobar! I šta bi? Jesi razvezala? :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#343 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

spreca wrote: 19/11/2019 07:50
piupiu wrote: 19/11/2019 07:04
:lol:

E čuj devu! Pa je l' bar imao parking da je priveže? :lol:
Zivjeli smo u jednoj Vili ogromnoj koja je imala i svoje ogromno dvoriste za 3 -4m visokim zidom sa palmama ljetnom terasom itd
Znači, reklamacija je usljedila nakon što vam je dva dana kakila i piškila po dvorištu? :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17247
Joined: 31/03/2019 14:56

#344 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vjeshalica »

piupiu wrote: 19/11/2019 07:03
sherbett wrote: 28/10/2019 00:39 jedan za naše pojmove ružan običaj
dolazi sa kosova i primjer je star 7, 8 godina.
ženi je ubijen muž. Imali su dvoje djece i to dva sina.
ona je bila veoma mlada, rane 20.
prema običaju ako želi biti uz djecu ostaje u kući muzevih roditelja do smrti tj. kasnije ide kod sinova kad se oženi.
ukoliko se želi preudati, smije ali djeca ostaju obitelji muža.
djeca ne pripadaju majci nego ocu.
A drugi je običaj da se preuda za prvog idućeg slobodnog brata svog muža :cry:
Ne znam šta je gore, prvo ili drugo. Levirat je, doduše, star k'o Grčka, i praktikuje se u društvima gdje su jaki plemenski običaji... a i religijski (judaizam, islam). Vjerovatno je i kod nas toga bilo...
Ne postoji nikakva smetnja da se zena uda za djevera ako je udova.
Ali ako nije udova jasno je u Islamu propisano da joj je djever najveci mahrem.
U Islamu nema tih dogovorenih brakova vec iskljucivo po volji osobe,tako da nema pravila da se zena kad bude udova udaje i mora udati za brata svog muza niti ima ikakvog dokaza da je religijski u Islamu propisano to
To je praksa kod naroda,ali je ne treba dovoditi u kontekst sa religijom
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#345 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

vjeshalica wrote: 19/11/2019 07:58 Ne postoji nikakva smetnja da se zena uda za djevera ako je udova.
Ali ako nije udova jasno je u Islamu propisano da joj je djever najveci mahrem.
U Islamu nema tih dogovorenih brakova vec iskljucivo po volji osobe,tako da nema pravila da se zena kad bude udova udaje i mora udati za brata svog muza niti ima ikakvog dokaza da je religijski u Islamu propisano to
To je praksa kod naroda,ali je ne treba dovoditi u kontekst sa religijom
Aha, da, evo sad sam pročitala - islam ne propisuje da brat nasljedjuje bratovu udovicu (to zabranjuje), ali ne zabranjuje da se uzmu nakon muževe smrti. Pa je onda do narodnih običaja. Fala! :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#346 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

piupiu wrote: 19/11/2019 07:54
spreca wrote: 19/11/2019 07:50
piupiu wrote: 19/11/2019 07:04
:lol:

E čuj devu! Pa je l' bar imao parking da je priveže? :lol:
Zivjeli smo u jednoj Vili ogromnoj koja je imala i svoje ogromno dvoriste za 3 -4m visokim zidom sa palmama ljetnom terasom itd
Znači, reklamacija je usljedila nakon što vam je dva dana kakila i piškila po dvorištu? :D
:lol: najgore je bilo kad smo mu rekli da je nesnije tamo ostaviti i da je mora voziti za Sloveniju,jer takvi su zakoni i da ni on nemoze da izadje bez nje,skoro covjek bio poceo plakati :lol: :lol: :lol:
Škobo Habu
Posts: 9034
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#347 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 19/02/2018 20:46
:thumbup:

Svejedno je fascinantno da se još i do iza Drugog rata održalo, s obzirom na originalno značnje tih tetovaža u tursko doba - odnonsno, kako sam ja shvatila iz ono malo izvora koje sam konsultovala. Da su žene koristile mlijeko dojilja sa muškom djecom pomiješano sa medom, čađi i ne znam još sve čime da iscrtaju krstove da bi se spasile od Turaka ili prelaska na islam ili šta već; medjutim ja sam na više mjesta čitala da je to još stariji običaj koji su na ove prostore donijeli Kelti, mislim da sam to prvi put pročitala kod Marian Wenzel.
Tetoviranje katolkinja, odnosno tetoviranje uopšte na ovim prostorima, nema nikakve veze sa religijskom pripadnošću.
To je klasičan mit. Tetoviranje vuće korijenje još iz predslavenskog perioda, zapravo do ilirskih plemena koja su nastanjivala ova područja.

Simbolično je da takav običaj ostao najrašireniji na području centralne Bosne. Tribalni motivi su zamjenjeni religijskim. Tetoviranje po islamskim propisima nije dozvoljeno, ali je kao neki vid sikretizma katoličanstva i plemenskih običaja uspjelo preživjeti među katoličkim stanovništvom.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#348 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 19/11/2019 08:51Tetoviranje katolkinja, odnosno tetoviranje uopšte na ovim prostorima, nema nikakve veze sa religijskom pripadnošću.
To je klasičan mit. Tetoviranje vuće korijenje još iz predslavenskog perioda, zapravo do ilirskih plemena koja su nastanjivala ova područja.

Simbolično je da takav običaj ostao najrašireniji na području centralne Bosne. Tribalni motivi su zamjenjeni religijskim. Tetoviranje po islamskim propisima nije dozvoljeno, ali je kao neki vid sikretizma katoličanstva i plemenskih običaja uspjelo preživjeti među katoličkim stanovništvom.
MIslim da nije niko ni tvrdio da ima veze s religijom, nego je animals spomenuo svoju baku i da se običaj održao medju ženama katolkinjama s tim i takvim predanjem. :)
Škobo Habu
Posts: 9034
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#349 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 19/11/2019 09:26
MIslim da nije niko ni tvrdio da ima veze s religijom, nego je animals spomenuo svoju baku i da se običaj održao medju ženama katolkinjama s tim i takvim predanjem. :)
Najčešće se to spominje u vezi Osmanlija, kao vid otpora, stavljanja do znanja da je riječ o kršćanima, što malo ima veze sa stvarnom svrhom.

Zato i kažem da je mit u pitanju, koji je danas dosta raširen i dio je sveukupnog mainstream razmišljanja.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#350 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

spreca wrote: 19/11/2019 07:50
piupiu wrote: 19/11/2019 07:04
spreca wrote: 24/10/2019 20:41Ja sam do 89te bio u Bghdadu.....jedan od kolega je bio Slovenac i njemu smo za rodjendan kupili mladunce Kamile :D ali je svejedno bilo vise od njega :lol: :lol: covjek popizdio kad je vidio sta smo mu poklonili...veli sta cu ja sa ovim a jedan provali ,pisi kuci da si se ozenio :lol: :lol: :lol: ...posle par dana smo vratili vlasniku od kojeg smo kupili i dali mu besplatno :D
:lol:

E čuj devu! Pa je l' bar imao parking da je priveže? :lol:
Zivjeli smo u jednoj Vili ogromnoj koja je imala i svoje ogromno dvoriste za 3 -4m visokim zidom sa palmama ljetnom terasom itd
spreca, da limas staru fotografiju , zvuci tako privlacno :-D
Post Reply