Narod i njegovi običaji

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#276 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vješalica »

piupiu wrote:
LolaLola wrote:Inace mi je gadno za vidjeti curice sa piercingom. :(
Papanluk, ali baš. Ljepšeg izraza nemam.
Curice sa pirsingom izvan usnih resica jeste skorojevicarski papanluk
Mutivoda
Posts: 12506
Joined: 03/10/2013 13:09

#277 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Mutivoda »

joj bušenje ušiju :cry:
i sad me čovjek koji je bušio uši, zaobilazi, koliko sam ja plakala i vrištala.
jedno od traumatičnijih iskustava, pored kamere. :( :run:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#278 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vješalica »

MimiHD wrote: pomaže prilkom felacio thing a kažu i kod penetracije jurne krv u klitoris :D
Znas ti sve valjda iskustvo ;)
Fokusirana sam na pricu o curicama koje jos nisu dosle to felacija i penetracije ;)
A eto neko im je dozvolio da se buse po obrvama i licu npr
Last edited by vješalica on 23/02/2017 17:00, edited 1 time in total.
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#279 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Anestezija »

u nas mi busimo curama pete
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#280 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

vješalica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
busenje uha djevojciama i djecaima je iskljucivo zabiljezeno kao religjski ritual u Indiji, od strane hindusa , i negdje u Aziji

a praksa busenja uha je ako stara , nekoliko tisuca godina u raznim kulutrama :)
Po ko zna koji put ti u sukobu sa religijom...
Da je religija iskljucivi motiv kad pogledamo daleko u proslost busenja odredjenih dijelova tijela upravo nije
Ali tebi je to teako dokazivo
Osim sto se u avim temama spominjuci religiju kao iskljucivi razlog za odredjene pojave izlazes glupoj blamazi jos mislis da to prolazi....
nisam u sukobu sa religijom,jer religjski obicaji su djelomicno "pokupljeni" od odmacih kulturnih tradicija, jer ne pise u Svetim Knjigama o ovome,a djevojak pitala, pa sam joj lijepo odgovorila , zaista ne razumijem, gdje si vidjela problem u mom odgovoru :)

Indijcijma i pojedinim azijskim podrucjima akt busenja uha kod djecaka i djevojcica je dio religjskoj rituala i obicaja.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#281 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

MimiHD wrote: pomaže prilkom felacio thing a kažu i kod penetracije jurne krv u klitoris :D
wow, sad znamo zasto se buse i penisi :D :lol: :-)
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#282 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vješalica »

Connaisseur Karlin wrote:
vješalica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
busenje uha djevojciama i djecaima je iskljucivo zabiljezeno kao religjski ritual u Indiji, od strane hindusa , i negdje u Aziji

a praksa busenja uha je ako stara , nekoliko tisuca godina u raznim kulutrama :)
Po ko zna koji put ti u sukobu sa religijom...
Da je religija iskljucivi motiv kad pogledamo daleko u proslost busenja odredjenih dijelova tijela upravo nije
Ali tebi je to teako dokazivo
Osim sto se u avim temama spominjuci religiju kao iskljucivi razlog za odredjene pojave izlazes glupoj blamazi jos mislis da to prolazi....
nisam u sukobu sa religijom,jer religjski obicaji su djelomicno "pokupljeni" od odmacih kulturnih tradicija, jer ne pise u Svetim Knjigama o ovome,a djevojak pitala, pa sam joj lijepo odgovorila , zaista ne razumijem, gdje si vidjela problem u mom odgovoru :)

Indijcijma i pojedinim azijskim podrucjima akt busenja uha kod djecaka i djevojcica je dio religjskoj rituala i obicaja.
Kako nisi u sukobu sa religijom kad u svim diskusijama sve moras obojiti u iskljucivo religijski kontekst kad znamo da nije tako.
Prezentiras u skladu sa svojom vlastitim neinformiranoscu i sukobu sa religijom objasnjenja povrsno i neistinito tako da se stice pogresan dojam odakle potice akt busenja dijelova tijela.Dakle da ti uprostim preskaces iznijeti cinjenicu da to nije iskljucivo nastalo iz religije.Naravno znamo i zasto ;)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#283 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

vješalica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
vješalica wrote: Po ko zna koji put ti u sukobu sa religijom...
Da je religija iskljucivi motiv kad pogledamo daleko u proslost busenja odredjenih dijelova tijela upravo nije
Ali tebi je to teako dokazivo
Osim sto se u avim temama spominjuci religiju kao iskljucivi razlog za odredjene pojave izlazes glupoj blamazi jos mislis da to prolazi....
nisam u sukobu sa religijom,jer religjski obicaji su djelomicno "pokupljeni" od odmacih kulturnih tradicija, jer ne pise u Svetim Knjigama o ovome,a djevojak pitala, pa sam joj lijepo odgovorila , zaista ne razumijem, gdje si vidjela problem u mom odgovoru :)

Indijcijma i pojedinim azijskim podrucjima akt busenja uha kod djecaka i djevojcica je dio religjskoj rituala i obicaja.
Kako nisi u sukobu sa religijom kad u svim diskusijama sve moras obojiti u iskljucivo religijski kontekst kad znamo da nije tako.
Prezentiras u skladu sa svojom vlastitim neinformiranoscu i sukobu sa religijom objasnjenja povrsno i neistinito tako da se stice pogresan dojam odakle potice akt busenja dijelova tijela.Dakle da ti uprostim preskaces iznijeti cinjenicu da to nije iskljucivo nastalo iz religije.Naravno znamo i zasto ;)
stooo :? djevjka je napisala da joj je mama rekal da je to u BiH zenski sunet :D zato sam joj obrazlozila :)

nigdje nisam napisala da j ebusenje uha religjski atk, jer se isti krotisti tisucama godina tj. prije postanka Abrahmasih religija :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#284 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vješalica »

Connaisseur Karlin wrote:
stooo :? djevjka je napisala da joj je mama rekal da je to u BiH zenski sunet :D zato sam joj obrazlozila :)

nigdje nisam napisala da j ebusenje uha religjski atk, jer se isti krotisti tisucama godina tj. prije postanka Abrahmasih religija :D
U izlaganju svog objasnjenja si istakla cinjenicu da je busenje religijski akt iz Indije.
Ali nisi htjela da istaknes cinjenicu potpuno kako je nastalo pirsanje ;)
Zato si u aukobu sa religijom.U svim stvarima vidis osnovu religije i to podcrtavas u iznosenju odredjenih stvari.

Sto se tice busenja uha u BiH sto se naziva sunetom istina nema uporista direktno da je napisano u Kuranu ali ono sto je bitno jeste da Poslanik Muhamed nije branio da se zene ukrasavaju radi svoje ljepote stavljanjem nausnica ali jeste muskarcima jer je oponasanje zena i obratno nedopusteno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#285 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

vješalica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
stooo :? djevjka je napisala da joj je mama rekal da je to u BiH zenski sunet :D zato sam joj obrazlozila :)

nigdje nisam napisala da j ebusenje uha religjski atk, jer se isti krotisti tisucama godina tj. prije postanka Abrahmasih religija :D
U izlaganju svog objasnjenja si istakla cinjenicu da je busenje religijski akt iz Indije.
Ali nisi htjela da istaknes cinjenicu potpuno kako je nastalo pirsanje ;)
Zato si u aukobu sa religijom.U svim stvarima vidis osnovu religije i to podcrtavas u iznosenju odredjenih stvari.
napisala sma da je religjski akt kod HINDUSA iz INDIJE , a u Indiji zive pripadnisi i drugih religija :)

Zasto bih pisala genrealno istoriju o tome :? Nemam infomacije o tradiciji i obicjaima na Blakanu a koje su povezane za busenje uha djevocjica i eventulano djecaka, a to je upravo tema :-D

Vidim u svim stvraima osnovu religije!? Moras poceti uciti o sinkretizmu, pa se javi :D
U povijesti religija, međusobnim utjecajima nastalo slijevanje i spajanje različitih kultova i religioznih ideja; primanje običaja i obreda od drugih, potisnutih religija. Za većinu se religija može reći da u svojim razvojnim fazama predstavljaju neki oblik sinkretizma, jer se prilagođuju prilikama i novim idejama (npr. sinkretistička sumersko-akadska religija).
nema potrebe da se udaljavamo od jako dobre teme :-D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#286 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vješalica »

Moras promijeniti hobi iki samo zelis objasniti kako kroz navedeni zelis opravdati svoje lakrdije po temama
Uostalom kako navodno ne poznajes Balkan i kulture(u sto cemo teze provjerovati :D ) shodno tome nisi ni meritorna da se bavis temama poput ove ;)
Osim toga busenje nema iskljucivo porijeklo u religiji ali......tu je problem
Last edited by vješalica on 23/02/2017 18:12, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#287 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

to nije tvoj problem, nema potrebe da se brines o istom :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#288 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vješalica »

Connaisseur Karlin wrote:to nije tvoj problem, nema potrebe da se brines o istom :D
Sao te podsjecam da trebas se brinuti o sebi
A ne zato sto je to moj problem
:D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#289 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JoseMujica »

:shock: bote šta su ti dvije žene u šesnestercu :-) i odmah ode tema u pm :evil: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#290 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

JoseMujica wrote::shock: bote šta su ti dvije žene u šesnestercu :-) i odmah ode tema u pm :evil: :lol: :lol: :lol:
zena me prati na svakoj temi,i svaki put mi pise kako nista ne znam :-) provjeri njene postove :lol: :D

da se vratimo na temu:

LAPOT je bio obicaj ubijanja stari i nemocnih osoba ; npr. stavljanje pogace na glavu , to je bilo u Croj Gori, potom bacanje tijela niz provaliju , zanci,iste osobe nisu imale ni gorbove, uzasan obicaj , a sto je porijeklo istog je misterija :(
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#291 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vješalica »

Connaisseur Karlin wrote:
JoseMujica wrote::shock: bote šta su ti dvije žene u šesnestercu :-) i odmah ode tema u pm :evil: :lol: :lol: :lol:
zena me prati na svakoj temi,i svaki put mi pise kako nista ne znam :-) provjeri njene postove :lol: :D

da se vratimo na temu:

LAPOT je bio obicaj ubijanja stari i nemocnih osoba ; npr. stavljanje pogace na glavu , to je bilo u Croj Gori, potom bacanje tijela niz provaliju , zanci,iste osobe nisu imale ni gorbove, uzasan obicaj , a sto je porijeklo istog je misterija :(
ti doživljavaš da je praćenje ono što ti se iznese kad ti ne odgovara ili ti se skrene pažnja na tvoju bolnu tačku koja se naziva sukob sa religijom koju exponiraš u svim životnim sferama ;)

Lapot je po istraživanjima ništa drugo nego mit jer za njega ne postoje nikakvi dokazi konkretni i načuno prihvatljivi da bi se smatrali relevantnim
Ako znaš šta je to...nemoj ni pokušavati da ga povežeš sa određenim stvarima ;-)
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#292 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sadie_forever »

edit
Last edited by sadie_forever on 24/02/2017 09:19, edited 1 time in total.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#293 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sadie_forever »

vješalica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
JoseMujica wrote::shock: bote šta su ti dvije žene u šesnestercu :-) i odmah ode tema u pm :evil: :lol: :lol: :lol:
zena me prati na svakoj temi,i svaki put mi pise kako nista ne znam :-) provjeri njene postove :lol: :D

da se vratimo na temu:

LAPOT je bio obicaj ubijanja stari i nemocnih osoba ; npr. stavljanje pogace na glavu , to je bilo u Croj Gori, potom bacanje tijela niz provaliju , zanci,iste osobe nisu imale ni gorbove, uzasan obicaj , a sto je porijeklo istog je misterija :(
ti doživljavaš da je praćenje ono što ti se iznese kad ti ne odgovara ili ti se skrene pažnja na tvoju bolnu tačku koja se naziva sukob sa religijom koju exponiraš u svim životnim sferama ;)

Lapot je po istraživanjima ništa drugo nego mit jer za njega ne postoje nikakvi dokazi konkretni i načuno prihvatljivi da bi se smatrali relevantnim
Ako znaš šta je to...nemoj ni pokušavati da ga povežeš sa određenim stvarima ;-)

Lapot u Srbiji,ubasute u Japanu itd ...to i ako je postojalo,postojalo je svugdje...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#294 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JoseMujica »

naravno da je postojalo svuđe...no moraju naši čobani glumatat posebnost
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#295 Re: Narod i njegovi običaji

Post by vješalica »

osim pausalne recenice jer je postojalo svugdje nikakvih druguh 'dokaza' da se ponudi...
mitologija kod cobana je cudna stvar zapravo nenadjebivi dio bitisanja
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#296 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JoseMujica »

jebga kad je ovo bio prostor mraka

jedino mjesto vrijedno spomena glede produkcije neke visoke kulture unutar tog srednjovjekovnog mraka bio je Dubrovnik....otud toliko otimanje međ čobanima za taj biser na Blakanu

ostalo, jedna tipična plemensko-stočarska kultura, više nomadska no sjedilačka, koja postaje sjedilačkom tek sa utvrđivanjem čvršćih granica između KuK i Osmanlija (krajem XVII i početkom XVIII stoljeća) i onda te čobane zajašu crkve i ispiru im mozak sve do dana današnjeg
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#297 Re: Narod i njegovi običaji

Post by AleksoMKD »

JoseMujica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
AleksoMKD wrote:
Nesto slicno je postojalo na istoku Makedonije, barem u planinskim selima. Mladic i devojka, obavezno obuceni bi se pokrili dekom (da im se ni glave ne vide) te se stiskali i fatali do mile volje.
Normalno ako jedno od njih ne zeli, nikome nista.
Ali uvek je bilo u drustvu vise mladica i devojaka, nikada sami (inace sramota velika ako ih neko vidi) i ponekad bi se izmenjali svi mladici sa svim devojkama ali uvek par po par dok drugi dobacuju i smeju se.
speed klix pod dekom :D
još kad lola tihomira pusti :lol: :lol: :lol:
:D

A u istocnoj Srbiji je postojao slican obicaj Gonjanju t.j. Strndzanje.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#298 Re: Narod i njegovi običaji

Post by KB9 »

kaze ona moji mi pricali i dolazi zenska citira je koji vasi :lol: haos
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#299 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

BBC o ritualu ispijanja kafe u Bosni... nije baš 100% za ovu temu, al' nema veze.

http://www.bbc.com/travel/story/2014070 ... ian-coffee
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#300 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Toto »

studiorum_tuzlaensis wrote:Ne znam koliko ste upoznati sa običajem tetoviranja križeva (i raznih oblika iz prirode, ilirskih božanstava itd.) po rukama i tijelu u Ilira još u Starom vijeku za vrijeme vladavine Rimljana u provinciji Dalmatia i Iliria, a vjerovatno i ranije.

Nakon što su ih Slaveni (srpska i hrvatska plemena koja su nadirala sa sjevera i nastanjivala se na području današnje BiH i Hr) potisnuli prema jugu od 6. do sredine 9. stoljeća, neka plemena su zadržala taj običaj koji se uvukao poslije u sljedbenike Crkve bosanske. Ovo je jako zanimljivo s obzirom da i dan-danas imamo ljude po ruralnim područjima u Bosni i Hercegovini koji su zadržali ove običaje. Ove običaje u Ilira opisalo je više rimskih putopisaca sa početka I stoljeća, i u drugom stoljeću, koji su prolazili kroz Iliriju tada.

Sada se običaj uglavnom i zadržao kod katolika, iako krstovi koji su tetovirani nisu tradicionalni katolički već naginju heretizmu. Ovaj običaj polako izumire.

Image

http://tetoviranicovjek.bloger.index.hr ... 25967.aspx
katolici pod Vlasicem su Vlasi
Post Reply