Narcisi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Da li ste narcis?

Jesam, narcis sam
5
19%
Jesam i partner mi je
1
4%
Sef mi je narcis
2
8%
Nisam, ali mi je partner narcis
2
8%
Nisam
16
62%
 
Total votes: 26

prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#1 Narcisi

Post by prezimenko »

Pravi narcis zna da je narcis :D

Imaju dva tipa narcisa odnosno ispoljavanja: grandioznost i povučenost. (povuceni i grandiozni narcis)


Prema DSM-IV, odlike narcističkog poremećaja ličnosti su:

prenaglašeni doživljaj sopstvene važnosti koji može narasti čak do osjećaja grandioznosti, te precjenjivanje svojih sposobnosti koje su realno gledano sasvim prosječne
preokupiranost fantazijama o neograničenom uspjehu, snazi, brilijantnosti, ljepoti, idealnoj ljubavi…
nisko primarno samopouzdanje i samopoštovanje koje se sakriva samokonstruiranom idealnom slikom o sebi
arogancija i sklonost ka ponižavanju drugih ljudi u svrhu uzdizanja samog sebe
zbog osjećaja posebnosti smatra da za njega ne vrijede niti društvena, niti bilo kakva pravila; traži i očekuje posebne tretmane
misli da ga nitko ne može razumijeti osim posebnih ljudi (posebno inteligentni, posebno obrazovani….jer samo takvi su mu “ravni”)
nedostatak empatije (suosjećanja)
nesposobnost da voli i doživljava duboka osjećanja
preosetljivost na kritiku (iz čega rezultiraju napadi tzv. narcističkog bijesa)
kronična zavist (narcis je kronično zavidan drugima na svemu i svačemu, a također je ubjeđen i u obrnuto: da mu svi zavide na njegovoj „ljepoti“, „uspješnosti“, itd.)
kronično laganje
sklonost ka manipulaciji i težnja ka uspostavljanju moći nad drugima (metode manipulacije: laganje, varanje, poricanje, izvrtanje istine, ignoriranje, glumljenje uvrijeđenosti, plašenje, prijetnje, ucjene, razne kombinacije navedenog, itd.)
instrumentalizacija seksualnosti (svođenje odnosa na fizički kontakt, bez pravih emocija)
seksualni promiskuitet
brze promjene raspoloženja, čest osjećaj dosade i unutarnje praznine
glad za emotivnom stimulacijom (pati od osjećaja dosade)
u njemu dominira općeniti osjećaj nezadovoljstva / pesimizam
mržnja i velika osvetoljubivost
ne preuzimanje odgovornosti za svoje postupke
projiciranje – prebacivanje krivice kao i svih njegovih loših osobina na druge
dijeli ljude po principu crno – bijelo (dobri – loši)


Glavne karakteristike narcisoidne osobe su:
Sebičnost – je suštinska karatkeristika narcisoidnih osoba. Iz razloga što narcis ima manjka empatije on ili ona je usmeren na svoje potrebe i nema mnogo razumevanja za osećanja i potrebe drugih ljudi, pa i onih najbližih. Narcis nije svestan svoje sebičnosti i neosetljivosti za osećanja i potrebe drugih jer je to prosto deo njegove prirode. Kao što je neko slep za boje tako je narcis slep za potrebe drugih.
Zatvorenost – narcis često može biti veoma zatvoren, nekomunikativan, neko ko izbegava da priča o svojim osećanjima, ponaša se tajanstveno, živi u svom svetu mašte i grandioznih fantazija o sebi.
Poricanje i ignorisanje problema – narcisi često ignorišu probleme koje imaju u odnosima sa drugim ljudima, neosetljivi su za potrebe drugih, skloni su da tuđe probleme minimiziraju.
Preosetljivost na kritiku – narcis je veoma sujetan i preosetljiv na kritiku. Svaku kritiku narcis diživljava kao napad na njegovu ličnost i on ili ona nepravi razliku između konstruktivne i destruktivne kritike. Prema osobama koje ga kritikuju oseća intenzivan bes i mržnju i distancira se od takvih osoba. Svaku zamerku shvata kao čin neprijateljstva i zavisti.
Zahtevaju divljenje – narcisi zahtevaju od drugih da im se dive i hvale ih. Divljenje im je potrebno da bi održavali lažnu grandioznu sliku o sebi. Divljenje je njihova duševna hrana kojom se brane od depresije i unutrašnjeg osećaja praznine. Narcis želi da se oseća bitnim, važnim, velikim i posebnim. To je njegova kompulzivna psihološka potreba.
Izražena sklonost da kritikuju i pronalaze mane u drugima – narcisi često kritikuju i omalovažavaju druge jer je to način da sebi pokažu kako su oni bolji od drugih. Narcis uvek traži “inferiorne osobe“ kako bi se on ili ona osećao superiorno u odnosu na njih.
Manipulativnost – teški narcisi su skloni manipulisanju, kontroli i laganju, prevarama u vezi ili braku. Kada su u pitanju njihove potrebe spremni su da lažu kako bi ostvarili svoje ciljeve.
Depresivnost i praznina – jedna od suštinskih odlika narcisa je depresivnost koja se bazira na unutrašnjem osećaju praznine. Kada narcis ne dobije divljenje drugih on ili ona upada u depresiju. Iznutra narcis se oseća prazno, nebitno, nevoljeno, beznačajno. Narcizam je karikatura samoljubavi jer narcis je neko ko ne želi sebi da prizna koliko se oseća bezvrednim iznutra. Spolja gledano narcis emituje skroz suprotno ponašanje.
Izlivi besa – kada narcis ne dobije pažnju drugih, kada mu se drugi ne dive ili još gore kritikuju ga on ili ona su skloni da upadaju u izlive besa koji se najčešće manifestuju kao svađe, vređanja, ucene i optuživanja.
Lako se zaljubljuju –narcisi vole da flertuju i da ostave dobar utisak na druge. Oni se lako zaljubljuju jer im prija kada im se neko divi, kada zavode i osvajaju drugu osobu, to im naduvava njihovu lažnu i grandioznu sliku o sebi.
Sklonost samosažaljevanju – narcisi su skloni da druge optužuju za svoje probleme, ne prihvataju odgovornost za svoje postupke jer krivce za sve vide isključivo u drugima ili okolonostima. Vole da se samosažaljevaju i da sebe prikazuju kao žrtve drugih. Oni sebe prikazaju kao žrtve, kao neshvaćene, nevoljenje i prevarene osobe.
Arogantnost – narcisi su često arogantni, nadmeni i oholi u ponašanju jer nemaju empatiju prema drugima i misle da su bolji od drugih, da oni zaslužuju poseban tretman. Ta arogancija je često i zaštita od drugih zbog njihove unutrašnje slabosti i vulnerabilnosti.
Vole da se hvale i preuveličavaju svoje uspehe – kako bi sebi i drugima pokazali kako oni vrede više, kako su posebni i zaslužuju divljenje. Jako im je stalo do mišljenja drugih, naročito onih kojima se oni dive.
Sklonost ka grandioznim fantazijama – narcisi često maštaju o velikim uspesima, kako im se drugi dive i to kako su oni posebni.
Površni šarm – narcis je osoba koja drži do svog spoljašnjeg izgleda i želi da ostavi dobar utisak. Neki narcisi jako teže tome da ostave na druge dobar utisak kako bi se o tome pričalo i kako bi im se drugi divili.
Perfekcionizam – skloni su da teže savršetvu naročito u poslu.
Zavist – zavide drugima koje vide kao uspešnije, atraktivnije, bogatije.

Ovo je malo vise za povucenog narcisa:
https://net.hr/magazin/brakveze/mozete- ... -sakriti/



http://razumljiva-psihologija.blogspot. ... i-npl.html
https://www.vaspsiholog.com/2015/02/kak ... -narcisom/
https://nadlanu.com/207883/ako-prepozna ... ez-obzira/
Last edited by prezimenko on 13/09/2018 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#2 Re: Narcisi

Post by dobar osjecaj »

Ranijih godina sam čitala više o ovoj temi jer sam naišla na osobu čije postupke sam pokušavala staviti u neki razumljiv kontekst. Zašto tebe zanima ova tema? Vidim da je provlačiš na najmanje dvije teme.
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#3 Re: Narcisi

Post by prezimenko »

dobar osjecaj wrote:Ranijih godina sam čitala više o ovoj temi jer sam naišla na osobu čije postupke sam pokušavala staviti u neki razumljiv kontekst. Zašto tebe zanima ova tema? Vidim da je provlačiš na najmanje dvije teme.
Zato jer sam u drugoj temi uocio da je autor posta u sustini opisao narcisa pogotovo me triggerovala rijec koju je spomenuo: Marilyn Monroe sto ocigledno znaci da ljudi nisu dovoljno informisani o tome.

Ovo je jako zanimljivo:
https://www.theodysseyonline.com/marily ... del-worthy
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4 Re: Narcisi

Post by beni-bu-man »

jesam i to prepotentan sam narcis 8-)
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#5 Re: Narcisi

Post by prezimenko »

Trump's Downfall: A Neuroscientist Explains What Happens When a Narcissist Starts to Lose Power
https://www.alternet.org/trumps-downfal ... lose-power
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#6 Re: Narcisi

Post by haubica_i_to_teshka »

prezimenko wrote:
dobar osjecaj wrote:Ranijih godina sam čitala više o ovoj temi jer sam naišla na osobu čije postupke sam pokušavala staviti u neki razumljiv kontekst. Zašto tebe zanima ova tema? Vidim da je provlačiš na najmanje dvije teme.
Zato jer sam u drugoj temi uocio da je autor posta u sustini opisao narcisa pogotovo me triggerovala rijec koju je spomenuo: Marilyn Monroe sto ocigledno znaci da ljudi nisu dovoljno informisani o tome.

Ovo je jako zanimljivo:
https://www.theodysseyonline.com/marily ... del-worthy
"Tanka" je linija izmedju "Histrionic Personality Disorder" i
"Narcissistic Personality Disorder"
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#7 Re: Narcisi

Post by duminjo »

Pa ovaj nas sve opisa u uvodnom postu.
Polahko brate :lol:
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#8 Re: Narcisi

Post by broj dva »

Svi smo mi donekle narcisti, ko kaza da nije ili laze ili mu introspekcija nije jaca strana..
Narcisizam je problem samo kada je preizrazen, u umjerenoj kolicini ne smeta.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: Narcisi

Post by moonca »

Krene umjereno. Vrlo brzo se to osjeti na osobi koja je. :-)
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#10 Re: Narcisi

Post by CPT »

broj dva wrote:Svi smo mi donekle narcisti, ko kaza da nije ili laze ili mu introspekcija nije jaca strana..
Narcisizam je problem samo kada je preizrazen, u umjerenoj kolicini ne smeta.
To floskula se moze izreci za svaku stvar. Narcisizam je uvijek losa pojava (u teoriji). Ne mozes biti dobro "malo los" covjek. U modernom drustvu je pozeljna...
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#11 Re: Narcisi

Post by CPT »

http://samvak.tripod.com/

autoritet u vezi ove teme....
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#12 Re: Narcisi

Post by broj dva »

CPT wrote:
broj dva wrote:Svi smo mi donekle narcisti, ko kaza da nije ili laze ili mu introspekcija nije jaca strana..
Narcisizam je problem samo kada je preizrazen, u umjerenoj kolicini ne smeta.
To floskula se moze izreci za svaku stvar. Narcisizam je uvijek losa pojava (u teoriji). Ne mozes biti dobro "malo los" covjek. U modernom drustvu je pozeljna...
Zavisi os perspektive - malo narcisizma je dobro za tebe ako ne za society at large. Valjda je svako sebi na prvom mjestu (izuzev možda djece, bliske familije itd.)
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#13 Re: Narcisi

Post by CPT »

broj dva wrote:
CPT wrote:
broj dva wrote:Svi smo mi donekle narcisti, ko kaza da nije ili laze ili mu introspekcija nije jaca strana..
Narcisizam je problem samo kada je preizrazen, u umjerenoj kolicini ne smeta.
To floskula se moze izreci za svaku stvar. Narcisizam je uvijek losa pojava (u teoriji). Ne mozes biti dobro "malo los" covjek. U modernom drustvu je pozeljna...
Zavisi os perspektive - malo narcisizma je dobro za tebe ako ne za society at large. Valjda je svako sebi na prvom mjestu (izuzev možda djece, bliske familije itd.)
Kao sto rekoh, u modernom drustvu se ocekuje da gazis sve oko/ispred sebe. Da je to normalno, nije. Nekad tj. cesto bi trebao staviti druge ispred sebe.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#14 Re: Narcisi

Post by biggrin »

kako misliš "Pravi narcis zna da je narcis"?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#15 Re: Narcisi

Post by CPT »

biggrin wrote:kako misliš "Pravi narcis zna da je narcis"?
Zna jer u njemu zivi cudoviste tj. ranjeni ego koje mora stalno hraniti.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#16 Re: Narcisi

Post by Bluemore »

moonca wrote:Krene umjereno. Vrlo brzo se to osjeti na osobi koja je. :-)
:thumbup:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21554
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#17 Re: Narcisi

Post by MarlboroGold »

broj dva wrote:Svi smo mi donekle narcisti, ko kaza da nije ili laze ili mu introspekcija nije jaca strana..
Narcisizam je problem samo kada je preizrazen, u umjerenoj kolicini ne smeta.
:thumbup:
Isto razmišljamo. Treba voliti i poštovati i sebe, a to se postiže umjerenim narcizmom. On je poželjan sve dok ne pravi štetu drugima.
Ako preraste u nešto više, onda to ne valja.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#18 Re: Narcisi

Post by beni-bu-man »

MarlboroGold wrote:
broj dva wrote:Svi smo mi donekle narcisti, ko kaza da nije ili laze ili mu introspekcija nije jaca strana..
Narcisizam je problem samo kada je preizrazen, u umjerenoj kolicini ne smeta.
:thumbup:
Isto razmišljamo. Treba voliti i poštovati i sebe, a to se postiže umjerenim narcizmom. On je poželjan sve dok ne pravi štetu drugima.
Ako preraste u nešto više, onda to ne valja.
sva raja na atributima :lol: :lol: :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21554
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#19 Re: Narcisi

Post by MarlboroGold »

beni-bu-man wrote:
MarlboroGold wrote:
broj dva wrote:Svi smo mi donekle narcisti, ko kaza da nije ili laze ili mu introspekcija nije jaca strana..
Narcisizam je problem samo kada je preizrazen, u umjerenoj kolicini ne smeta.
:thumbup:
Isto razmišljamo. Treba voliti i poštovati i sebe, a to se postiže umjerenim narcizmom. On je poželjan sve dok ne pravi štetu drugima.
Ako preraste u nešto više, onda to ne valja.
sva raja na atributima :lol: :lol: :lol:
Pogotovo one sa filterima :lol: :lol: :lol:
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#20 Re: Narcisi

Post by broj dva »

MarlboroGold wrote:
broj dva wrote:Svi smo mi donekle narcisti, ko kaza da nije ili laze ili mu introspekcija nije jaca strana..
Narcisizam je problem samo kada je preizrazen, u umjerenoj kolicini ne smeta.
:thumbup:
Isto razmišljamo. Treba voliti i poštovati i sebe, a to se postiže umjerenim narcizmom. On je poželjan sve dok ne pravi štetu drugima.
Ako preraste u nešto više, onda to ne valja.
Ma valjda u ovaj vakat fejsbuka i instagrama svi se pretvaramo da smo merhametli srca i da seremo karamelu ili idemo u operu svake sedmice.
Ja znam svoje mahane i znam da mi ispod pazuha rastu dlake a ne krila andjela.
Znam da sam malo narcisoidan i za izuzetkom svoje djece sebi sam na prvom mjestu i kontam da je vecina ljudi slicna s tim sto ima puno vise punokrvnih narcisa nego emapticnih andjela bez ega...
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#21 Re: Narcisi

Post by burgundy »

heal wrote:Sad pregledah neki video od Sam Vaknina o narcizmu. Ja sam nazalost tezak slucaj. Cijela kula od karata mi se srusi pred ocima.
Nedavno ga otkrih na youtubu.Kralj,kako fino objasnjava.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#22 Re: Narcisi

Post by mariner »

Svaki narcis je ispod te fasade jako ranjiv, on nadnaprijeze svoj false self (lazno sebstvo) kako bi zakrpio ozljedu. U manjim iznosima narcizma moze se reci da je prihvatljivo ali u vecim iznosima neprihvatljivo ponasanje.
Pogresno je reci da narcis voli sebe kako bi to trebalo po mitoloskom opisu, on ima teznju da voli iluziornu idealizirajucu sliku sebe koja se cesto percipira pogresno, vidi sebe ili pojedine djelove sebe kao idealne a objektivno to nije.On cesto mrzi sebe a to pokriva pomenutim mehanizmom.
Samoprecjenjivanje sebe je posljedica egoizma a moze biti da se ne voli, nekad se jako voli a nema samopouzanja niti egoizma. Narcis je jedna podmukla varijanta teznje ka moci i savrsenstvu, sujeta sa milion varijacija, biti voljen od drugih jer je ostecen u osjecanju voljenja u ranom razvoju..u tom trendu trazenja voljenja koristi raznorazne aranzmane da se dppadne drugima I ne bude napusten. Ali suprotna varijanta je da druge nadvlada pa po cijenu da ga napuste, osjecaj vaznosti ga cuva od sloma pa makar bio sam.

Zakrpe narcistickog sloma se vrse na dva nacina:
1.velicanje sebe, fantazisko osjecanje moci, ljepote, vaznosti, pa otuda imamo da po gradu mnoge ruznije arogantne djevojke podignute glave hodaju ponosno i umisljaju da su privlacne ili bitne i tako ljece to narcisticku ranu ozljedu.
2.velicanje drugog i stapanje sa drugim, objektu se fantaziski pridaje vaznost pa mu se naklanja stapanjem i tako taj objekat biva dio sebstva. Na sarajevskom film festivalu arogantne manje bitne osobe, bili da su glupe ili pametne, ruzne ili lijepe ulizivacki se priklanjaju kvazi ili istinskin bitnim stranim glumcima ili reziserima, poistovjecuju se sa njima u smislu mi-jedno, mi-moc.
Ova simbioza introjektovanjem objekta moci u svoje sebstvo daje zakrpu narcistickog ranjavanja i osjecanje moci ili vaznosti. Ovaj sarajevski sindrom je prisutan u mnogim dogadjajima gdje se vide nafurane osobe koje zaljecuju rane u prijanjanju uz neku bitnu osobu I cvjetaju od srece tad se pikazuju kao vrhunsko moralne suosjecajne merhametli osobe, prepune razumhevanja za druge , prepune gostoljubivosti..a uistinu su to ljige prepune ulizivanja i iskompleksiranosti do djavola.

Narcizam ima razlicite pojavne oblike i ne i zgledaju onako kako klasifikacija prikazuje a u svakodnevnom zivotu kompleks Iinferiornosti na ovim prostorima hara ko kuga.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#23

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:39, edited 1 time in total.
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#24 Re: Narcisi

Post by Nowicki »

Pitanje za one koji znaju više na ovu temu. Da li se narcistički poremečaj ličnosti razvija tokom života, kao npr. odbrambeni meheanizam ili se rađamo sa nekom predspozicijom, kao u slučaju psihopatije?
talijan97
Posts: 311
Joined: 26/11/2019 18:18

#25 Re: Narcisi

Post by talijan97 »

jOFLA wrote: 24/12/2021 20:08 Je li neko bio žrtva narcisoidnog poremećaja ličnosti unutar porodice?
Da, kod mene su roditelji teško poremećeni narcisti. Control freakovi koji ne dopuštaju bilo kakvo odudaranje od njihove tačke gledišta. A da ne spominjem kako narcisti vole koristiti emotivnu manipulaciju u svoju korist.

Sa ovakvim ljudima se ne može razgovarati i jedini izlaz je totalno bjekstvo i prekidanje svih mogućih veza ili ako ništa svesti vezu na čisti minimum.
Post Reply