Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128718
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#26 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

mašta može svašta :-) :lol:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#27 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by KatarinaKosaca »

muha_sa wrote:mašta može svašta :-) :lol:
:D

Keže imao super plaćem posao i poziciju u Sarajevu, sad nije nešto puno love, rasteže, ali bolje nego u Sarajevu :pisnula: :pisnula:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#28 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

suntek wrote: Ja sam doduse bio sam, ali sam se ispalio takodjer sa stalnog i relativno dobro placenog posla. Ja sam imao srece da mi je zena "domaca" pa sam mogao da se opustim par mjeseci kada sam dosao, da naucim jezik i radim bilo koji posao koji donosi bilo kakvu lovu.

Poslije par mjeseci sam nasao posao u struci, doduse poslije 12g u BiH i relativno visoke pozicije, morao sam da pocnem od pocetka. Taj dio je generalno pusiona jer se covjek unazadi, em stranac (a svi mrze strance, realno), em se moram handrit sa glupostima za koje sam mislio da sam davno prevazisao.

Para nesto nemam specijalno, sigurno vise nego dole, ali nikakvo bogatstvo. Platis racune, hranu, malo se rastegnes i prezivis. Sigurno mi je bolje nego u Sarajevu sa tog aspekta, ali sve ima svoje. Raja zdra'o, kafe zdra'o, fudbal nedjeljom zdra'o.. :D

Razmisli dobro, izvagaj, nauci jezik, prijavi se na vise poslova u zemlji gdje ces da ides jos sada i ne cekaj da ides glavom bez obzira, pozalices. Evropa je sada pretrpana imigrantima i velika je mrznja prema strancima, skoro gdje god da dodjes, tako da moras da se pazis.

Mozda probaj da odes sam par mjeseci, pa da ostatak familije dodje kasnije, kada nadjes posao i stan.

Realno. :thumbup:

Nego objasni kako ti je opet bolje nego u Sarajevu iako si ovdje imao visoku poziciju; dakle vise zaradjivao ?
Last edited by prog321 on 25/10/2015 17:26, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128718
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#29 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

KatarinaKosaca wrote:
muha_sa wrote:mašta može svašta :-) :lol:
:D

Keže imao super plaćem posao i poziciju u Sarajevu, sad nije nešto puno love, rasteže, ali bolje nego u Sarajevu :pisnula: :pisnula:
:lol:

ne smijem nastavit jer su ovo hit teme na kojoj TI Kato fasuješ BAN :-) :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128718
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#30 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

prog321 wrote:
suntek wrote: Ja sam doduse bio sam, ali sam se ispalio takodjer sa stalnog i relativno dobro placenog posla. Ja sam imao srece da mi je zena "domaca" pa sam mogao da se opustim par mjeseci kada sam dosao, da naucim jezik i radim bilo koji posao koji donosi bilo kakvu lovu.

Poslije par mjeseci sam nasao posao u struci, doduse poslije 12g u BiH i relativno visoke pozicije, morao sam da pocnem od pocetka. Taj dio je generalno pusiona jer se covjek unazadi, em stranac (a svi mrze strance, realno), em se moram handrit sa glupostima za koje sam mislio da sam davno prevazisao.

Para nesto nemam specijalno, sigurno vise nego dole, ali nikakvo bogatstvo. Platis racune, hranu, malo se rastegnes i prezivis. Sigurno mi je bolje nego u Sarajevu sa tog aspekta, ali sve ima svoje. Raja zdra'o, kafe zdra'o, fudbal nedjeljom zdra'o.. :D

Razmisli dobro, izvagaj, nauci jezik, prijavi se na vise poslova u zemlji gdje ces da ides jos sada i ne cekaj da ides glavom bez obzira, pozalices. Evropa je sada pretrpana imigrantima i velika je mrznja prema strancima, skoro gdje god da dodjes, tako da moras da se pazis.

Mozda probaj da odes sam par mjeseci, pa da ostatak familije dodje kasnije, kada nadjes posao i stan.

Realno. :thumbup:
prilikom konkurisanja na posao u EU nek obavezno napiše da mu ovdje nije siguran posao i da je
nezadovoljan platom
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#31 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by KatarinaKosaca »

muha_sa wrote::lol: ne smijem nastavit jer su ovo hit teme na kojoj TI Kato fasuješ BAN :-) :lol:
U pravu si, eto me kod tebe u kafanu, nego nisam nešto sa lovom, znaš, jebi ga, u Sarajevu sam... :D ;-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128718
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#32 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

KatarinaKosaca wrote:
muha_sa wrote::lol: ne smijem nastavit jer su ovo hit teme na kojoj TI Kato fasuješ BAN :-) :lol:
U pravu si, eto me kod tebe u kafanu, nego nisam nešto sa lovom, znaš, jebi ga, u Sarajevu sam... :D ;-)
vazda se neko nadje ko ce zovnut turu bez ikakva interesa :) pa u Sarajevu smo :)
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#33 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by colt »

eduscho wrote:Poštovani forumaši,

zamolio bih mišljenje svih (pogotovo onih koji su možda prošli takav put) šta mislite o napuštanju (relativno sigurnog) posla u BiH - znači stalni radni odnos i odlazak iz BiH u nepoznato sa porodicom?

Već deset godina imam posao u jednoj banci, a supruga radi kao profesor stranog jezika u školi već dvanaest godina, znači oboje imamo stalni radni odnos, te dvoje male djece - od pet i dvije godine. Oboje baratamo engleskim i njemačkim jezikom, imamo fakultetske diplome, ja iz ekonomije, ona iz pedagogije, stambeno smo situirani, imamo u principu sve što je za život potrebno i ne oskudjevamo ni u čemu.

Problem je u tome što u našim poslovima sve više imamo pritiske tipa redukcije broja zaposlenih, ukidanja radnih mjesta, ekonomska kriza i bla, bla, bla da ne dužim... Također i samo mjesto gdje živimo je svaki dan sve depresivnije, narod masovno ide vani, stari umiru, privreda stagnira i propada, a mi se samo sjećamo kroz sjetu starih - boljih vremena i gajimo (sve manje i manje) neku tanku nadu da će doći bolja vremena, ako ne zbog nas barem zbog djece. Sve je manje novorođenih, a sve više emigracije i umrlih, tako da nam opština bukvalno odumire - kroz neki srednji rok uz ovaj trend će se prepoloviti broj stanovnika. Nismo vezani niti za jednu stranku, niti se bavimo politikom, niti smo kome lizali guzicu za radno mjesto, a kao što znate takvi danas prosperiraju u BiH. Zato nam institutucije i šalteri i jesu puni đilkoša i nepismenih seljačina kojima se moraš moliti za ono što si već platio kroz porez i doprinos na plaću (čast rijetkim izuzecima) plus sveukupni primitivizam i nekultura i zatucanost koja polako ali sigurno ovladava društvom.

Moje konkretno pitanje je da li po vama ima smisla napustiti sve ovo i tražiti neku nafaku vani, s tim da sam više nego svjestan da ovaj standard (koji je za današnju BiH vrlo dobar) nikad neću postići vani, najvjerovatnije neki minimalni stančić i rintanje od jutra do sutra na ko zna kakvim poslovima i za mene i za suprugu! Nemam nikakvu zanatsku kvalifikaciju ali dalo bi se i to riješiti kroz dokvalifikaciju pa da budem varilac, moler, šofer i sl, ne prezam niti se stidim od fizičkog posla (nikad nisam ni razumio ljude koji tako razmišljaju). Također i supruga može postati nešto slično u nekim "ženskim" zanimanjima, ako ništa kao njegovateljica u Altenheimu?
Ono jedino što me drži u svemu tome i za što sam se spreman odricati je stvaranje uslova za djecu i njihovu budućnost, tj. da odu gore dok su manji i da steknu neko pošteno obrazovanje i mogućnost da napreduju u budućem životu, a pogotovo da odrastu u normalnijoj sredini nego što je to današnja (a pogotovo buduća BiH). Svjestan sam da vani također nije sve sjajno i bajno kao što to narod zamišlja ovdje, imao sam prilike putovati Europom, bio jednom i preko bare u Kanadi mjesec dana, vidio sam da pored jednog našeg koji uspije, postoje bar još desetorica koji tavore i bore se svakodevno za opstanak. Primjetio sam kod naših ljudi vani da se ne smiju, osmijeh im je iščezao s lica - nažalost i u Bosni ga je sve manje, a sve je više ozbiljnih i zabrinutih lica. Znam da EUR i dolar (kod većine) ne padaju s drveća, već se treba potruditi 10-11 sati dnevno rintati, pa još vikendom nacrno ne bi li se šta ušparalo. Sve mi je to poznato ali kada uporedimo to sa stanjem u BiH, a pogotovo buduće BiH, mislim da ipak život vani (uz sva odricanja i nedostatke) postaje sve izvjesnije rješenje?

Šta vi mislite???

PS: svi komentari i sugestije su dobrodošli!
U istoj situaciji sam.Imam sve što trebam, a napustio bi ovo ovdje zbog djece. Ovdje više nisam bitan ja, nego moja djeca koja ovdje nemaju perspektivu. Druge strane, ovdje je barem koliko toliko "meni" sigurno, a niko mi ne garantuje da će mi tamo biti sigurno kao ovdje. Što ako ne uspijem tamo i budem se morao vratiti a napuštanjem ovog trenutnog što imam, me ne čeka. Nisam mlad, pa i ako ne uspijem, nikom ništa, nego imam porodicu gdje moram brzo reagovati, a stanje u BiH ne dozvoljava brzu reakciju.
Imam prijatelja koji je ove godine napustio sve što je imao (a imao je dobro plaćen posao u BiH). Prvo je otišao sam, a onda i ostatak porodice. . . .
Za hrabriju odluku, ti prvo treba dobra škola/fakultet i ona ti za početak otvara mnoga vrata a kako vidim nije to tvoj slučaj. . . .
mali_balon
Posts: 11403
Joined: 12/09/2012 09:57

#34 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by mali_balon »

Ovo mi lici na pricu, mjenjam posao od 2000KM koji more bit bidne jos 2 3 godine za onaj od 700KM ali da je za stalno.....Nejma togaN vise.....e sad odes vanka i znas da do 60te moras da zavrsis papire za sebe i porodicu, zaradis peMziju, iskolas djecu da se zaposle a ti sa hanumom i peMzijom u gornje zindicicie sklepat kakve kucice malo bascice za mladih kumpjera i da ostanak u kondiciji, zivis uzivas i ocekujes djecu iz dijaspore da dodju na godisnji i tako to....
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#35 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by TheGodfather001 »

eduscho wrote:Poštovani forumaši,

zamolio bih mišljenje svih (pogotovo onih koji su možda prošli takav put) šta mislite o napuštanju (relativno sigurnog) posla u BiH - znači stalni radni odnos i odlazak iz BiH u nepoznato sa porodicom?

Već deset godina imam posao u jednoj banci, a supruga radi kao profesor stranog jezika u školi već dvanaest godina, znači oboje imamo stalni radni odnos, te dvoje male djece - od pet i dvije godine. Oboje baratamo engleskim i njemačkim jezikom, imamo fakultetske diplome, ja iz ekonomije, ona iz pedagogije, stambeno smo situirani, imamo u principu sve što je za život potrebno i ne oskudjevamo ni u čemu.

Problem je u tome što u našim poslovima sve više imamo pritiske tipa redukcije broja zaposlenih, ukidanja radnih mjesta, ekonomska kriza i bla, bla, bla da ne dužim... Također i samo mjesto gdje živimo je svaki dan sve depresivnije, narod masovno ide vani, stari umiru, privreda stagnira i propada, a mi se samo sjećamo kroz sjetu starih - boljih vremena i gajimo (sve manje i manje) neku tanku nadu da će doći bolja vremena, ako ne zbog nas barem zbog djece. Sve je manje novorođenih, a sve više emigracije i umrlih, tako da nam opština bukvalno odumire - kroz neki srednji rok uz ovaj trend će se prepoloviti broj stanovnika. Nismo vezani niti za jednu stranku, niti se bavimo politikom, niti smo kome lizali guzicu za radno mjesto, a kao što znate takvi danas prosperiraju u BiH. Zato nam institutucije i šalteri i jesu puni đilkoša i nepismenih seljačina kojima se moraš moliti za ono što si već platio kroz porez i doprinos na plaću (čast rijetkim izuzecima) plus sveukupni primitivizam i nekultura i zatucanost koja polako ali sigurno ovladava društvom.

Moje konkretno pitanje je da li po vama ima smisla napustiti sve ovo i tražiti neku nafaku vani, s tim da sam više nego svjestan da ovaj standard (koji je za današnju BiH vrlo dobar) nikad neću postići vani, najvjerovatnije neki minimalni stančić i rintanje od jutra do sutra na ko zna kakvim poslovima i za mene i za suprugu! Nemam nikakvu zanatsku kvalifikaciju ali dalo bi se i to riješiti kroz dokvalifikaciju pa da budem varilac, moler, šofer i sl, ne prezam niti se stidim od fizičkog posla (nikad nisam ni razumio ljude koji tako razmišljaju). Također i supruga može postati nešto slično u nekim "ženskim" zanimanjima, ako ništa kao njegovateljica u Altenheimu?
Ono jedino što me drži u svemu tome i za što sam se spreman odricati je stvaranje uslova za djecu i njihovu budućnost, tj. da odu gore dok su manji i da steknu neko pošteno obrazovanje i mogućnost da napreduju u budućem životu, a pogotovo da odrastu u normalnijoj sredini nego što je to današnja (a pogotovo buduća BiH). Svjestan sam da vani također nije sve sjajno i bajno kao što to narod zamišlja ovdje, imao sam prilike putovati Europom, bio jednom i preko bare u Kanadi mjesec dana, vidio sam da pored jednog našeg koji uspije, postoje bar još desetorica koji tavore i bore se svakodevno za opstanak. Primjetio sam kod naših ljudi vani da se ne smiju, osmijeh im je iščezao s lica - nažalost i u Bosni ga je sve manje, a sve je više ozbiljnih i zabrinutih lica. Znam da EUR i dolar (kod većine) ne padaju s drveća, već se treba potruditi 10-11 sati dnevno rintati, pa još vikendom nacrno ne bi li se šta ušparalo. Sve mi je to poznato ali kada uporedimo to sa stanjem u BiH, a pogotovo buduće BiH, mislim da ipak život vani (uz sva odricanja i nedostatke) postaje sve izvjesnije rješenje?

Šta vi mislite???

PS: svi komentari i sugestije su dobrodošli!
Nisi ni prvi ni posljedni da razmislja na ovaj nacin. Iz mog radnog (pristojnog) kolektiva 4-ero kolega sa porodicama su odselili u EU i Kanadu. Imali su prednost što su svi bili u ratu u tim zemljama. I naravno, njihovi motivi su bili slični tvojima, kada su kalkulisali oko odlaska, cilj je bio da idu na bolje mjesto, što se iz tvog cilja ne može zaključiti, vjeruj da bi ti poželio da se vratiš u ovu usranu državu nakon mjesec dana bavljenja NK zanimanjima... Djeci možeš i odavde obezbijediti bolju budućnost u EU zemljama. Vodi ih na kurseve jezika, radi sa njima, ne treba ti internet savjetovanje o roditeljstvu. Kad odrastu dovoljno, neka traže stipendije u EU zemljama ili gdje već žele. Ili kao što reče insomnia, odavde počni tražiti neki poslovni aranžman i kada to ugovoriš, rastani se sa BiH i ne okreći se.
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#36 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by Kinesko prkno »

Idi jebiga,tek kad nas bude milion ,ovdje ce se dobro ziviti :bih:
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#37 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by izgubljena dusa »

Ako vec hocete da idete, sto ne ode jedno od vas sada, a ostali dio porodice za par mjeseci.
Trazite posao i ti i supruga. Onaj ko prvi dodje do posla - ide vani.
Za nekoliko mjeseci cete znati kako stvari stoje. Tada ce i ostatak porodice moci da dodje.

To mozete uraditi cak i ako idete preko nekog useljenickog programa. Aplicirate svi zajedno, a u novu zemlju dolazite dio po dio porodice.
Ci-Nick
Posts: 5211
Joined: 15/03/2015 17:38

#38 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by Ci-Nick »

Kad bi ljudi ovdje uložili energiju koju ulože kada odu vani većina bi stvorila svoj mikro svijet u kojem bi bili sretni i zadovoljni.
Imam djecu ali ne bih otišao zbog njih je nema garancije da će ih odlazak učiniti ni sretnijim ni boljim ljudima.
Kada odrastu neka sami odlučuju o svojoj sudbini. Moje je da im pružim što mogu tu gdje jesmo.
Jer ako se ide logikom,.. "idem zbog djece", onda se može reći i ,.. "Ostajem zbog roditelja".
Neće meni tamo neki nehljeb Nijemac uzvikivati na uho: "Ausländer raus !!!" :twisted:
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#39 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by KUZNETSOV »

ljepše zemlje za živjeti nema samo narodu treba para, ti imaš oboje... selidba vani, daj molim te? ako oboje imate dobre poslove šta ti treba više, ovo je raj na zemlji!
User avatar
karanana
Posts: 47310
Joined: 26/02/2004 00:00

#40 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by karanana »

mene interesuje gdje je vidjeno da je tema otvorena 2008?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#41 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by ExNihilo »

Ma pusti Katarinu, vidjela da se lik regao 2008. i zaključila da je tema otvorena 2008... :D :D
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#42 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by vazi »

Globalno, situVacija nije ruzicasta nigdje pa ni u Bosni :)

razumijem mlade ljude koji odlaze tamo gdje se nadaju da ce im biti bolje... materijalna strana kao i nacin zivota cesto jesu bolji vanka ali ono sto mene najvise na zapadu zabrinjava jeste krah moralnih vrijednosti i totalno razbijanje porodice; skoro pa "patolosko" drustvo u kome ne bih voljela da mi mala djeca rastu...
Ovdje se djeca ne igraju ispred zgrade, niko ni u koga nema povjerenja, komsije se ne poznaju niti pozdravljaju, prosvjeta nema nikakvog ugleda niti vaspitnog udjela u odgoju , roditelji su prezauzeti, ujutro se izadje iz kuce i svi se ponovo okupe na vecer kad je svako preumoran i nije vise ni za cega...

SveCka, reportaza u jutarnjem programu, polyamoure :-) mladji bracni par s dvoje male djece, fino zivili , sve ok i zena s ezaljubi u jos jednog ciku i tako oni svi sretno zive :) kaze srecom djeca su prhvatila i tog novog fino, nema problema; odose svi zajedno na veceru kod svekrve joj :lol: :lol:
svekrva kuha veceru sinu , snahi , unucicima i tom drugom dragom snahinom i kaze nema problema ...

neka nam nasi sveDZani potvrde ili opovrgnu ovu reportazu , kazu to je gore glavni trend sada, jel istina?
User avatar
karanana
Posts: 47310
Joined: 26/02/2004 00:00

#43 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by karanana »

Pa bogami, slicno je i ovdje.
Dobro, nisam siguran za taj trend zivota utroje, ali ostalo s djecom i neigranjem vani, nepoznavanjem i nekomuniciranjem s komsijama, svi na rubu nerava od granapa do tramvaja.....Plus imas ove znane probleme kojih u drugim zemljama nema.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#44 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Ci-Nick wrote:Kad bi ljudi ovdje uložili energiju koju ulože kada odu vani većina bi stvorila svoj mikro svijet u kojem bi bili sretni i zadovoljni.
Imam djecu ali ne bih otišao zbog njih je nema garancije da će ih odlazak učiniti ni sretnijim ni boljim ljudima.
Kada odrastu neka sami odlučuju o svojoj sudbini. Moje je da im pružim što mogu tu gdje jesmo.
Jer ako se ide logikom,.. "idem zbog djece", onda se može reći i ,.. "Ostajem zbog roditelja".
Neće meni tamo neki nehljeb Nijemac uzvikivati na uho: "Ausländer raus !!!" :twisted:
Najveća fora da ide zbog djece.
Kao da sva dijasporska djeca imaju uspješan život. :-)
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#45 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by colt »

prog321 wrote:
Ci-Nick wrote:Kad bi ljudi ovdje uložili energiju koju ulože kada odu vani većina bi stvorila svoj mikro svijet u kojem bi bili sretni i zadovoljni.
Imam djecu ali ne bih otišao zbog njih je nema garancije da će ih odlazak učiniti ni sretnijim ni boljim ljudima.
Kada odrastu neka sami odlučuju o svojoj sudbini. Moje je da im pružim što mogu tu gdje jesmo.
Jer ako se ide logikom,.. "idem zbog djece", onda se može reći i ,.. "Ostajem zbog roditelja".
Neće meni tamo neki nehljeb Nijemac uzvikivati na uho: "Ausländer raus !!!" :twisted:
Najveća fora da ide zbog djece.
Kao da sva dijasporska djeca imaju uspješan život. :-)
Sigurno je da nemaš djecu, pa ne znaš za taj osjećaj.Da sam mlađi i da nemam djecu, meni je ovdje Svicarska. Međutim, kad imaš dijete, prioriteti se uveliko mijenjaju.Džabe ti sva karijera i trud koji si na sebe u početku uložio, jer budućnost dijeta je daleko na prvom mjestu. Vrijeme brzo prolazi a perspektiva za normalan život bilo koga je 0. Pogledaj oko sebe. Nema nigdje ovoliko omladine po kafićima u radnim danima. Pogledaj statistiku zaposlenosti omladine. Ko piše o uspješnosti
User avatar
muha_sa
Posts: 128718
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#46 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

raditel šta da promjenite na bolje il samo kukate :? :?
User avatar
trambusek88
Posts: 4809
Joined: 03/10/2009 23:51

#47 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by trambusek88 »

Možda nisam mnogo pametan za ove stvari, ali mislim da će našim ljudima sada biti dosta teže da se ispale na zapad nego do nedavno.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2611
Joined: 18/03/2015 01:36

#48 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by Mea_parvitas »

U svoje dijete se i ovdje moze ulagati, slati ga u dobre skole, dobre fakultete, kurseve, sportske aktivnosti, itd. itd. tako da sutra bude neko i nesto pa ako mu je volja nek sam odabere gdje ce zivjeti. Mladom i obrazovanom poligloti nigdje nije tesko naci prosperitet. Ova danasnja omladina je za k. zato jer su im i roditelji za k. Gledaju serije, ne ulazu u sebe a Bgmi ni u djecu, glavne teme su serije, opijanja, pljuvanje drzave, politicara i slicno. Dobro je ovaj rekao, kad bi ljudi ovdje ulozili trud i energiju koju uloze da se prilagode drustvu u koje odu u inostranstvo, sve bi bilo puno nekih manjih biznisa, usluga, vise bi se i ucilo i radilo. Svi mi vidimo sta se desava a niko nema cojones da to promijeni.
iway
Posts: 40
Joined: 21/07/2015 22:44

#49 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by iway »

muha_sa wrote:
KatarinaKosaca wrote:Čovjek 2008 otvorio temu, a vi odgovarate krajem 2015. :D Do sad ili je otišao u peMziju iz državne službe ili u Švici napredovao da cijepa karte na ski liftovima :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:kiss: :kiss:

vazda pogledam kad je tema otvorena--sad mi ni na kraj pameti da pogledam :-) :lol:

edit:

gdje ti vidiš 2008 :?

vidiš da je danas otvorio :)
ma autor se registrovao 2008. ovaj se garant malo zeznuo u procjeni
incognito071
Posts: 1391
Joined: 24/08/2007 10:34

#50 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by incognito071 »

muha_sa wrote:raditel šta da promjenite na bolje il samo kukate :? :?
Citam ti komentare i ne mogu da vjerujem kako si ljubomoran i zavidan na ove što su u stanju da se ispale
Post Reply