Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#1 Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by eduscho »

Poštovani forumaši,

zamolio bih mišljenje svih (pogotovo onih koji su možda prošli takav put) šta mislite o napuštanju (relativno sigurnog) posla u BiH - znači stalni radni odnos i odlazak iz BiH u nepoznato sa porodicom?

Već deset godina imam posao u jednoj banci, a supruga radi kao profesor stranog jezika u školi već dvanaest godina, znači oboje imamo stalni radni odnos, te dvoje male djece - od pet i dvije godine. Oboje baratamo engleskim i njemačkim jezikom, imamo fakultetske diplome, ja iz ekonomije, ona iz pedagogije, stambeno smo situirani, imamo u principu sve što je za život potrebno i ne oskudjevamo ni u čemu.

Problem je u tome što u našim poslovima sve više imamo pritiske tipa redukcije broja zaposlenih, ukidanja radnih mjesta, ekonomska kriza i bla, bla, bla da ne dužim... Također i samo mjesto gdje živimo je svaki dan sve depresivnije, narod masovno ide vani, stari umiru, privreda stagnira i propada, a mi se samo sjećamo kroz sjetu starih - boljih vremena i gajimo (sve manje i manje) neku tanku nadu da će doći bolja vremena, ako ne zbog nas barem zbog djece. Sve je manje novorođenih, a sve više emigracije i umrlih, tako da nam opština bukvalno odumire - kroz neki srednji rok uz ovaj trend će se prepoloviti broj stanovnika. Nismo vezani niti za jednu stranku, niti se bavimo politikom, niti smo kome lizali guzicu za radno mjesto, a kao što znate takvi danas prosperiraju u BiH. Zato nam institutucije i šalteri i jesu puni đilkoša i nepismenih seljačina kojima se moraš moliti za ono što si već platio kroz porez i doprinos na plaću (čast rijetkim izuzecima) plus sveukupni primitivizam i nekultura i zatucanost koja polako ali sigurno ovladava društvom.

Moje konkretno pitanje je da li po vama ima smisla napustiti sve ovo i tražiti neku nafaku vani, s tim da sam više nego svjestan da ovaj standard (koji je za današnju BiH vrlo dobar) nikad neću postići vani, najvjerovatnije neki minimalni stančić i rintanje od jutra do sutra na ko zna kakvim poslovima i za mene i za suprugu! Nemam nikakvu zanatsku kvalifikaciju ali dalo bi se i to riješiti kroz dokvalifikaciju pa da budem varilac, moler, šofer i sl, ne prezam niti se stidim od fizičkog posla (nikad nisam ni razumio ljude koji tako razmišljaju). Također i supruga može postati nešto slično u nekim "ženskim" zanimanjima, ako ništa kao njegovateljica u Altenheimu?
Ono jedino što me drži u svemu tome i za što sam se spreman odricati je stvaranje uslova za djecu i njihovu budućnost, tj. da odu gore dok su manji i da steknu neko pošteno obrazovanje i mogućnost da napreduju u budućem životu, a pogotovo da odrastu u normalnijoj sredini nego što je to današnja (a pogotovo buduća BiH). Svjestan sam da vani također nije sve sjajno i bajno kao što to narod zamišlja ovdje, imao sam prilike putovati Europom, bio jednom i preko bare u Kanadi mjesec dana, vidio sam da pored jednog našeg koji uspije, postoje bar još desetorica koji tavore i bore se svakodevno za opstanak. Primjetio sam kod naših ljudi vani da se ne smiju, osmijeh im je iščezao s lica - nažalost i u Bosni ga je sve manje, a sve je više ozbiljnih i zabrinutih lica. Znam da EUR i dolar (kod većine) ne padaju s drveća, već se treba potruditi 10-11 sati dnevno rintati, pa još vikendom nacrno ne bi li se šta ušparalo. Sve mi je to poznato ali kada uporedimo to sa stanjem u BiH, a pogotovo buduće BiH, mislim da ipak život vani (uz sva odricanja i nedostatke) postaje sve izvjesnije rješenje?

Šta vi mislite???

PS: svi komentari i sugestije su dobrodošli!
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#2 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Hmm..Ja ne bih isao.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by insomnia78 »

Hm, zajebano je to
Kako uopste mislis otici, dobiti radnu dozvolu i oStati(osim ako nemas hrvatsku saru)?
Te prekvalifikacije bi mor'o raditi ovdje, jer gore ti je niko nece platiti a i od cega bi zivio za to vrijeme
Znaci da bi vam bilo pametno( i jedino moguce) odavjde naci pos'o gore, ugovoriti sve pa tek onda otici
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by Truba »

ko god zeli i misli ici nek ide sto prije
sretno svima
mozda nekad i ja odem...madq sumnjam jer igram samo na sigurno :mrgreen:
akcija007
Posts: 2856
Joined: 17/05/2008 23:50

#5 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by akcija007 »

To sto radite je predpostavljam vise zbog djece nego zbog vas. Zena kako radi u skoli dakle u drzavnoj firmi moze uzeti neplaceno godinu dana. Ti kako radis u banci dakle u privatnoj firmi ne znam kako ti je regulisano pravilnikom o radu da li imas mogucnostinuzimanja neplacenig ili moras otkaz dati.
Cuvaj taj posao I odavde pocni tragati za poslovima u obecanim zemljama . Ako radis u stranoj banci ima li.kakvih internih oglasa unutar bankarske grupe da se mozes javiti na oglas pa prvo ti da odes pa kasnije povuces zenu I djecu.
Tamo se puno vise radi ali su I bolji uslovi rada. Potrosacko je drustvo svi hodaju po shoppingu I trose novac na raznorazne gluposti.
Trebas imati casha za odlazak u inostranstvo.
Staovanje je najskuplje. Kirija dere.
Kad sve saberes I oduzmes dugorocno se isplati normalno ce pocetak biti tezak. Siguran sam da se neces opariti da se vratis u Bosnu I kupis stan za cash vec zbog kvalitete zivota I uredjenja sistema se selis.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#6 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by dezurni_ucenik »

trcicu trceci wrote:Vama koji jedva cekate da odete iz zemlje, imam samo jednu poruku - zaboli me
Tebi je bas lijepo u ovoj drzavi. Vjerovatno te iz stranke konektovali na drzavnu sisu pa su te ubjedili da su svi koji zele da napuste ovu prismrdinu drzavni neprijatelji.
Uraaa
Posts: 61
Joined: 11/09/2014 14:32

#7 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by Uraaa »

Kao da sam ja pisao! Jedino nemamo djecu. U potpunosti te razumijem. Meni je užasavajuća pomisao da će moje dijete za neko đubre na vlasti biti samo glas koji treba pokupiti, a poslije svoje dijete odgajati kao da je ubermensch za ostalu djecu iz uglavnom poštenijih familija.

U sličnoj namjeri najviše me sputava misao da (paradoksalno) živim bolje nego 60% stanovništva, da bi mnogi željeli biti u mom položaju, ali sam sam svjestan bi život morao biti mnogo više od pukog odlaska na posao samo da znaš da možeš na miru obezbjediti hranu za naredni mjesec i nadati se da neće biti kakvog kvara na autu i više od dvije-tri svadbe godišnje na koje moraš otići.

Eto, ništa ti nisam rekao, ali da znaš da nas ima.

Srećno
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#8 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by svemirska_vjeverica »

Kolika su vam primanja, da li imate rjeseno stambeno pitanje?
Dr Arsla
Posts: 1186
Joined: 05/01/2013 16:16

#9 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by Dr Arsla »

eduscho wrote:Poštovani forumaši,

zamolio bih mišljenje svih (pogotovo onih koji su možda prošli takav put) šta mislite o napuštanju (relativno sigurnog) posla u BiH - znači stalni radni odnos i odlazak iz BiH u nepoznato sa porodicom?

Već deset godina imam posao u jednoj banci, a supruga radi kao profesor stranog jezika u školi već dvanaest godina, znači oboje imamo stalni radni odnos, te dvoje male djece - od pet i dvije godine. Oboje baratamo engleskim i njemačkim jezikom, imamo fakultetske diplome, ja iz ekonomije, ona iz pedagogije, stambeno smo situirani, imamo u principu sve što je za život potrebno i ne oskudjevamo ni u čemu.

Problem je u tome što u našim poslovima sve više imamo pritiske tipa redukcije broja zaposlenih, ukidanja radnih mjesta, ekonomska kriza i bla, bla, bla da ne dužim... Također i samo mjesto gdje živimo je svaki dan sve depresivnije, narod masovno ide vani, stari umiru, privreda stagnira i propada, a mi se samo sjećamo kroz sjetu starih - boljih vremena i gajimo (sve manje i manje) neku tanku nadu da će doći bolja vremena, ako ne zbog nas barem zbog djece. Sve je manje novorođenih, a sve više emigracije i umrlih, tako da nam opština bukvalno odumire - kroz neki srednji rok uz ovaj trend će se prepoloviti broj stanovnika. Nismo vezani niti za jednu stranku, niti se bavimo politikom, niti smo kome lizali guzicu za radno mjesto, a kao što znate takvi danas prosperiraju u BiH. Zato nam institutucije i šalteri i jesu puni đilkoša i nepismenih seljačina kojima se moraš moliti za ono što si već platio kroz porez i doprinos na plaću (čast rijetkim izuzecima) plus sveukupni primitivizam i nekultura i zatucanost koja polako ali sigurno ovladava društvom.

Moje konkretno pitanje je da li po vama ima smisla napustiti sve ovo i tražiti neku nafaku vani, s tim da sam više nego svjestan da ovaj standard (koji je za današnju BiH vrlo dobar) nikad neću postići vani, najvjerovatnije neki minimalni stančić i rintanje od jutra do sutra na ko zna kakvim poslovima i za mene i za suprugu! Nemam nikakvu zanatsku kvalifikaciju ali dalo bi se i to riješiti kroz dokvalifikaciju pa da budem varilac, moler, šofer i sl, ne prezam niti se stidim od fizičkog posla (nikad nisam ni razumio ljude koji tako razmišljaju). Također i supruga može postati nešto slično u nekim "ženskim" zanimanjima, ako ništa kao njegovateljica u Altenheimu?
Ono jedino što me drži u svemu tome i za što sam se spreman odricati je stvaranje uslova za djecu i njihovu budućnost, tj. da odu gore dok su manji i da steknu neko pošteno obrazovanje i mogućnost da napreduju u budućem životu, a pogotovo da odrastu u normalnijoj sredini nego što je to današnja (a pogotovo buduća BiH). Svjestan sam da vani također nije sve sjajno i bajno kao što to narod zamišlja ovdje, imao sam prilike putovati Europom, bio jednom i preko bare u Kanadi mjesec dana, vidio sam da pored jednog našeg koji uspije, postoje bar još desetorica koji tavore i bore se svakodevno za opstanak. Primjetio sam kod naših ljudi vani da se ne smiju, osmijeh im je iščezao s lica - nažalost i u Bosni ga je sve manje, a sve je više ozbiljnih i zabrinutih lica. Znam da EUR i dolar (kod većine) ne padaju s drveća, već se treba potruditi 10-11 sati dnevno rintati, pa još vikendom nacrno ne bi li se šta ušparalo. Sve mi je to poznato ali kada uporedimo to sa stanjem u BiH, a pogotovo buduće BiH, mislim da ipak život vani (uz sva odricanja i nedostatke) postaje sve izvjesnije rješenje?

Šta vi mislite???

PS: svi komentari i sugestije su dobrodošli!
Ček malo :?: Supruga ti ima diplomu iz pedagogije a predaje strani jezik :?: Kako je to moguće :?: A ja ovo je Bosna i gdje počinje BiH prestaje svaka logika. A moj savjet je da se ispalite iz te vukojebine što prije možete
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#10 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by vade_mecum »

pratim :D
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#11 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by saiks »

Neznam,i sam sam u dvoumici,ostati ili otici. Dosta stvari me ovdje itekako nervira,da bi sutra spakovao kofere i otisao. A i svaki dan cujem otisao ovaj,otisao onaj.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by insomnia78 »

Prvo, kako uopste mislis otici i ostati?
Imas hr pasos?
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#13 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by madridist »

A u pm,sta onda da rade parovi od kojih samo jedno radi i to na odredjeno,da se priklljuce ovim izbjeglicama ili sta?
Ovo meni zvuci ko trazenje hljeba preko pogace,mada mene sto se tice bujrum ko god misli da je drugdje bolje i da moze tamo uspjeti nek mu je sretan put.
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#14 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by eduscho »

Ma nije traženje hljeba preko pogače, već gledanje u budućnost, kao što rekoh zbog djece najviše. Nije nikakav hir, niti pomodarstvo, već nužno promišljanje budućnosti! To što neko danas u BiH ima posao ne znači da će ga imati i kroz pola godine, shvataš. Sve više čuješ na TVu od naših vajnih političara kako je stalni radni odnos komunistička izmišljotina, a kolektivni ugovor, regres i sl. zaostatak iz SFRJ (kao da to ne postoji već pedeset godina u Švedskoj, Austriji itd.) Sve ono čime ih šopaju iz MMFa a oni za debele pare provode i te kako u praksu...
Činjenica je da ni Europa nije što je bila 70tih, 80tih i 90tih, bauk neoliberalizma sve više širi krake, samo što imam osjećaj da će to kod nas biti posebno brutalno i izraženo. Ipak će radnička prava, sudstvo i zakon, životni standard i sve ono što predstavlja kvalitetu života uvijek biti bolje uređeno u jednoj Njemačkoj nego na Balkanu! Daleko od toga da će i gore cvjetati ruže i sve biti bajno u naredenom periodu.
Zar da moja djeca stvarno moraju sutra proci kroz sve ovo što mi prolazimo, da im sutra lokalni šef stranke ili njegov gazda s višeg nivoa kroji sudbinu i blokira njihove potencijale i životnu sreću jer mu je to eto ćejf ili da im rijetki poslodavac koji preostane diktira 12satno radno vrijeme za platu od 200 EUR mjesečno i da još kažu elhamdulilah - dobro je, jer za bolje neće ni znati??? Da i oni gledaju svoju djecu koja će odrastati između dvije varijante ili među narkomane ili među vehabije???

Mislim da je dilema opravdana?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#15 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Gdje u Švedskoj i Austriji ima kolektivni ugovor i regres ?
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

pitanje za postavljaca teme, koje pasoše imate :? :?
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#17 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

dezurni_ucenik wrote:
trcicu trceci wrote:Vama koji jedva cekate da odete iz zemlje, imam samo jednu poruku - zaboli me
Tebi je bas lijepo u ovoj drzavi. Vjerovatno te iz stranke konektovali na drzavnu sisu pa su te ubjedili da su svi koji zele da napuste ovu prismrdinu drzavni neprijatelji.
Izgleda da državna sisa nije dovoljno.
I postavljač teme tačnije njegova žena je na istoj pa opet razmišlja da ide :-D
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#18 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by emmir1 »

Vani bi morao sve da kreneš ispočetka.

Nekoliko godina da se privikneš, dok izganjaš papire, vazda nešto treba.

Onda nije više ni vani kako je bilo, u Evropi je velika netrpeljivost spram strancima prije svega muslimanima.

Ovisno i u koju zemlju da ideš, u Njemačkoj ćeš radit najniže poslove za 2000 eura u vrh glave, tamo nećeš dobit pristojan posao.
Dok platiš stan, hranu, režije, poreze, ostale troškove...ne može ti biti.

USA i Kanada su nešto drugo, tamo ako dođeš sutra već prekosutra nisi stranac i možeš računat da ćeš nekad dobit i dobar posao.


I da odeš, nije sigurno da ćeš biti sretan i zadovoljan.
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#19 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by vaučer »

Imao posao, relativno stabilan i dobro plaćen za BIH pojmove.
Gledao kako mi se dijete primiče godinama za odlazaku školu, školu pretrpanu nesposobnim stranačkim kadrovima koji će je kinjiti jer ne ide na vjeronauk i tko zna šta sve ne. Skupio nešto novca, otišao u Irsku i sretno našao posao u struci nakon par mjeseci. Sad su tu i supruga i dijete, ona je našla posao, dijete u školi - normalan život.

Da, ovdje sam stranac, ali bio sam stranac i u BIH.
Više prava imam ovdje nego sam ih imao dole.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#20 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

vaučer wrote:Imao posao, relativno stabilan i dobro plaćen za BIH pojmove.
Gledao kako mi se dijete primiče godinama za odlazaku školu, školu pretrpanu nesposobnim stranačkim kadrovima koji će je kinjiti jer ne ide na vjeronauk i tko zna šta sve ne. Skupio nešto novca, otišao u Irsku i sretno našao posao u struci nakon par mjeseci. Sad su tu i supruga i dijete, ona je našla posao, dijete u školi - normalan život.

Da, ovdje sam stranac, ali bio sam stranac i u BIH.
Više prava imam ovdje nego sam ih imao dole.
još mu samo kaži modus kako da se ispali :) vjerujem da posjeduju BiH pasoše pa eto, u njegovo ime ti se unaprijed zahvaljujem :)
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#21 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by vaučer »

E jebga, kod mene je HR pasoš, bez tog bih se mogao slikati.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#22 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

vaučer wrote:E jebga, kod mene je HR pasoš, bez tog bih se mogao slikati.
pretpostavljo sam :lol:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#23 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by KatarinaKosaca »

Čovjek 2008 otvorio temu, a vi odgovarate krajem 2015. :D Do sad ili je otišao u peMziju iz državne službe ili u Švici napredovao da cijepa karte na ski liftovima :lol: :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#24 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

KatarinaKosaca wrote:Čovjek 2008 otvorio temu, a vi odgovarate krajem 2015. :D Do sad ili je otišao u peMziju iz državne službe ili u Švici napredovao da cijepa karte na ski liftovima :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:kiss: :kiss:

vazda pogledam kad je tema otvorena--sad mi ni na kraj pameti da pogledam :-) :lol:

edit:

gdje ti vidiš 2008 :?

vidiš da je danas otvorio :)
Last edited by muha_sa on 25/10/2015 17:21, edited 1 time in total.
suntek
Posts: 91
Joined: 15/05/2005 19:59
Location: Beyond The Wall

#25 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by suntek »

KatarinaKosaca wrote:Čovjek 2008 otvorio temu, a vi odgovarate krajem 2015. :D Do sad ili je otišao u peMziju iz državne službe ili u Švici napredovao da cijepa karte na ski liftovima :lol: :lol:
Ne znam na koju temu ti mislis, al' ova je frishka :D (Postby eduscho » 25/10/2015 10:40)

Ja sam doduse bio sam, ali sam se ispalio takodjer sa stalnog i relativno dobro placenog posla. Ja sam imao srece da mi je zena "domaca" pa sam mogao da se opustim par mjeseci kada sam dosao, da naucim jezik i radim bilo koji posao koji donosi bilo kakvu lovu.

Poslije par mjeseci sam nasao posao u struci, doduse poslije 12g u BiH i relativno visoke pozicije, morao sam da pocnem od pocetka. Taj dio je generalno pusiona jer se covjek unazadi, em stranac (a svi mrze strance, realno), em se moram handrit sa glupostima za koje sam mislio da sam davno prevazisao.

Para nesto nemam specijalno, sigurno vise nego dole, ali nikakvo bogatstvo. Platis racune, hranu, malo se rastegnes i prezivis. Sigurno mi je bolje nego u Sarajevu sa tog aspekta, ali sve ima svoje. Raja zdra'o, kafe zdra'o, fudbal nedjeljom zdra'o.. :D

Razmisli dobro, izvagaj, nauci jezik, prijavi se na vise poslova u zemlji gdje ces da ides jos sada i ne cekaj da ides glavom bez obzira, pozalices. Evropa je sada pretrpana imigrantima i velika je mrznja prema strancima, skoro gdje god da dodjes, tako da moras da se pazis.

Mozda probaj da odes sam par mjeseci, pa da ostatak familije dodje kasnije, kada nadjes posao i stan.
Last edited by suntek on 25/10/2015 17:23, edited 2 times in total.
Post Reply