Napoleon 2023

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Napoleon 2023

Post by Truba »

Mislim da je vrijeme otvoriti temu o jednoj od najznacajnijih osoba u ljudskoj povijesti
covjek koji je dokinuo francusku revoluciju (mada je to učinio ranije njegov kasniji ministar Fuše ali nije bitno :mrgreen: )
čovjek koji je unaprijedio svijet kroz oganj i rat... dokinuo fakticki feudalne ostatke
bio najmoćniji covjek na starom kontinentu prema kojemu je nazvana čitava epoha

Kao i većina ljudi na kraju postane ono protiv čega se borio :D
u njegovom kontekstu borio se protiv kraljevina i tiranija i na kraju postao
CAR :mrgreen: a svojoj rodbini je dijelio kraljevine terirotije i titule :D

pokretao pravedne i nepravedne ratove ali osobno nije odgovoran bukvalno ni za jednu smrt (prema tadašnjem pravu naravno) čak je nastojao pomilovati atentatora na sebe nekog njemačkog studenta ako obeća da neće više pokušavati

zasigurno jedna od 3 osobe za koje sam čuo među prvima :D u životu kroz crtani naravno ali i tada sam znao da je to bio veliki general :D


https://www.imdb.com/title/tt13287846/

šteta što to kubrik nije snimio iako je planirao... ode mlad :D neko je prije njega u isto doba snimio pa se prešaltao na drugi projekt

svima preporuka

1000 stranica o napoleonu

Image
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7514
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#2 Re: Napoleon 2023

Post by AleksoMKD »

U traileru me nerviraju pustinjski i zimski filter.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#3 Re: Napoleon 2023

Post by Horcrux »

Sto se tice filma: bolje izgledaju slike sa seta nego sa ekrana...

User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Napoleon 2023

Post by karanana »

meni prikolica izgeda dobro ali kritike i nisu nesto.
truba jesi kupio kartu?
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Napoleon 2023

Post by Truba »

AleksoMKD wrote: 20/11/2023 16:30 U traileru me nerviraju pustinjski i zimski filter.
Da...promasena egipatska kampanja
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#6 Re: Napoleon 2023

Post by splinter »

Mislio sam da je Joaquin Phoenix visočiji pa mi je bilo zanimljivo o kako će se uklopiti u ulogu Bonaparte.
Al vidim da je ta razlika u visini podnošljivih 5 cm ili nešto tako (174cm i 169cm) .
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#7 Re: Napoleon 2023

Post by Tito_i_Partija »

https://www.telegraph.co.uk/news/2023/1 ... leon-film/
Sir Ridley Scott has dismissed criticism that his spectacular Napoleon biopic is anti-French, saying the French “don’t even like themselves”.

The director’s interpretation of the story of the French soldier turned emperor, starring Joaquin Phoenix with a running time of two hours 38 minutes, has been criticised in Napoleon’s native land as being riddled with historical inaccuracies.

Patrice Gueniffey, a historian and author of two books on the Emperor, said the film not only peddled myths about Napoleon but was also too pro-British to be a credible account of his life.

Sir Ridley responded: “The French don’t even like themselves. The audience that I showed it to in Paris, they loved it.”

Mr Gueniffey, the author of  Bonaparte and Napoleon and de Gaulle: Two French Heroes, has damned the film.

In an interview with French magazine Le Point he pointed out that Napoleon was not present at the execution of Marie Antoinette and did not fire a cannon at an Egyptian pyramid, as seen in the film.

He said Sir Ridley had created a caricature of Napoleon as “a sullen boor and a cad with his wife, Joséphine” rather than the complex politician and military leader who shaped history.

He also called the film “very anti-French and very pro-English”.

He said: “The proof that this film is by an Englishman is that the most successful sequence is devoted to Waterloo and the revenge of Wellington, promoted to hero at the end.”

Others in France have taken offence at the delivery of some of the dialogue.

Le Figaro said the film could be renamed “Barbie and Ken under the Empire”. French GQ said there was something “deeply clumsy, unnatural and unintentionally funny” in seeing French soldiers in 1793 shouting “Vive La France” with American accents.

But the director of Gladiator and Alien said he had little time for historians who pointed out the film’s historical inaccuracies or inconsistencies, saying: “Were you there? Oh you weren’t there. Then how do you know?”

Asked in a BBC interview what he thought of historians who take aim at his film, Sir Ridley said:  “You really want me to answer that?... it will have a bleep in it.”

And while some in France have panned Phoenix’s portrayal of Napoleon, Sir Ridley described the star as “probably the most special, thoughtful actor” he has ever worked with.

Sir Ridley, who turns 86 next month, said his fascination with Napoleon harked back to his first film released in 1977, The Duellists, set during the Napoleonic Wars.

He added: “He’s so fascinating. Revered, hated, loved, more famous than any man or leader or politician in history. How could you not want to go there?”
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Napoleon 2023

Post by Haris.ba »

Bosnjo mu dohako..

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ko-j ... /230510083
"Vezir ima bogate haljine i vrijedne ukrase u izobilju, ali on nosi svo svoje bogatstvo na sebi. Ja sam Bošnjak, grub, neotesan vojnik, nenavnikut na dvorove i ljubaznost, ali odgojen u vojničkim logorima i na bojnim poljima. Nemam lijepa odjela, niti fine šalove; no moje čete su brojne i dobro plaćene. Ja sam stručnjak u rukovanju sabljom; jednim udarcem svoga mača presjekao sam na dvoje cijev muškete", govorio je tada Ahmed-paša.
https://www.trtworld.com/opinion/the-bo ... leon-34328
A similar recollection was recorded by Emmanuel-Auguste-Dieudonné Las Cases in Memoirs of the Life, Exile, and Conversations of the Emperor Napoleon (Vol. II) which has Napoleon stating “Possessed of St. Jean d’Acre, the French army would have flown to Damascus and Aleppo…I should have reached Constantinople and the Indies; I should have changed the face of the world.”
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Napoleon 2023

Post by Truba »

Nije napoleon kriv za to
Prva kampanja izvan francuske ako se ne varam
Egipatski narod se nije digao kako je predvidio

U egiptu je shvatio jefnu kvaku...u francuskoj ne daju da zvone crkve 15 godina ugnjetavaju narod u vjeri vrse dekristijanizaciju a u egiptu sto su osvojili pustaju narod da ide u dzamije i ne mijesaju se u vjeru

Kasnije kad je postao neko i nesto popustio je s fransuckim revolucionarnim terorom i pustio zvona da zvone i ljudi idu u crkvu...cak se i on pojavljivao na slikama u crkvi na krunidbi
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#10 Re: Napoleon 2023

Post by JohnnyS »

Ljudi se nikad neće odreći praznovjerja
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Napoleon 2023

Post by Haris.ba »

Truba wrote: 20/11/2023 21:28 Nije napoleon kriv za to
Prva kampanja izvan francuske ako se ne varam
Egipatski narod se nije digao kako je predvidio

U egiptu je shvatio jefnu kvaku...u francuskoj ne daju da zvone crkve 15 godina ugnjetavaju narod u vjeri vrse dekristijanizaciju a u egiptu sto su osvojili pustaju narod da ide u dzamije i ne mijesaju se u vjeru

Kasnije kad je postao neko i nesto popustio je s fransuckim revolucionarnim terorom i pustio zvona da zvone i ljudi idu u crkvu...cak se i on pojavljivao na slikama u crkvi na krunidbi
Pa nije kriv. Kriv je Ahmed sto mu vojsku natamburao.
Da je neki Englez zamisli kakav bi status imao?

Naravno da ce ovaj film biti zamljiv. Ali, vjerovatno negdje na nivou filma Vrata raja.
Film sa nekim veoma zanimljivim scenama, ali kad se zavrsi kontas sta sam ja ovo gledao.

Nesta ovako

https://youtu.be/S6aY1xU0RXc?si=paHTw4iLzczhjw1J
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#12 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Za jednog genijalnog vojskovodju, rijetko glup izlet u Moskvu, jedva zivu glavu spasio na Berezini, tamo ga je Marko Slivaric sa 1er Regiment d'Infanterie Provisories Croate spasavao.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Napoleon 2023

Post by Truba »

Kad se vracao iz egipta naslijepo je probio englesku pomorsku blokadu...nije postovao pravilo 14 dana karantene da da...tada je to postojalo ne samo 2020. I pravo za pariz...
Ostalo je povijest za momka iz tulona

Doata sam pozaboravljao ali bio je pred zgradom marije antoanete kad su joj kanibali pokazivali tijelo i utrobu njezine prijateljice...a luj nije dao jasnu zapovijed strazi koja je bila zbunjena nedefiniranim recenicama

Momak od kojeg je krenulo to da svojom sposobnoscu from zero to hero postajes ( naravno osim kod europskih komunista pleme im jebem unazadili su nas 100 godina)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#14 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Nikad mi ovaj Fenix nije bio drag glumac, jos od Gladiatora, a ovaj ga obozava. Na zalost.

Dobar je kao Joker, ali zato sto mu faca ide u tu ulogu.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7514
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#15 Re: Napoleon 2023

Post by AleksoMKD »

A videcemo sta ce biti.

Za sada dajem 50/50 sanse remek delo/sranje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Napoleon 2023

Post by _BataZiv_0809 »

Potomak njegovog generala je kralj Svedske.
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#17 Re: Napoleon 2023

Post by Karikaturist »

Rado cu pogledati pa suditi nakon toga.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#18 Re: Napoleon 2023

Post by n+1 »

Trubi frajer valja samo jer je dozvolio da se ide u crkvu, a to što je njegovo ime bilo eponim za zlo, kao što je danas Hitler, to je nevažno. :D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Napoleon 2023

Post by Truba »

Nije istina al mozes misliti sto zelis
Njime je bio fasciniran kubrik a kad sam pratio kubrika napoleon mi je bio truba
Sve je postigao svojom sposobnoscu protiv plemica tradicije i stoljecima uhodanim trasicijama i uhodanim nasljednim polozajima u vojsci
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#20 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Napoleon je korzikanac, sto sve objasnjava, tamo bebama kad se rode prvo pusku u ruke daju pa tek onda dudu.

Velika istorijska licnost mada ne toliko uspjesan vojskovodja kakvim ga predstavljaju, u konkurenciji recimo Mongola ili Engleza, mala maca.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#21 Re: Napoleon 2023

Post by Dope_Man »

n+1 wrote: 22/11/2023 01:47 Trubi frajer valja samo jer je dozvolio da se ide u crkvu, a to što je njegovo ime bilo eponim za zlo, kao što je danas Hitler, to je nevažno. :D
Vidis to je zanimljivo kako se njegovo ime, koje je bas bilo Hitler prije Hitlera, danas opralo pa se cak i pozitivno gleda.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#22 Re: Napoleon 2023

Post by n+1 »

Dope_Man wrote: 22/11/2023 13:11
n+1 wrote: 22/11/2023 01:47 Trubi frajer valja samo jer je dozvolio da se ide u crkvu, a to što je njegovo ime bilo eponim za zlo, kao što je danas Hitler, to je nevažno. :D
Vidis to je zanimljivo kako se njegovo ime, koje je bas bilo Hitler prije Hitlera, danas opralo pa se cak i pozitivno gleda.
Zato što su moderni historičari zaljubljeni u njega, i pišu mu hagiografije. A zašto su zaljubljeni, to je posebna tema.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Napoleon 2023

Post by Truba »

Nikakav on hitler nije

Kad ruski historicar kaze odgovoran za 0 smrti

Ato ga englezi ne osudise
Osudjivali su svoje za bijeg s bojnog polja
I za manje za smrt
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#24 Re: Napoleon 2023

Post by Tito_i_Partija »

Ne očekujem puno od ovog filma, jer Scott odavno pravi samo čiste mediokritete, i onda sere po publici i kritičarima što ih ne doživljavaju k'o remek djela.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#25 Re: Napoleon 2023

Post by n+1 »

U zadnjih deset godina snimio je tri odlična filma (Gucci, The Last Duel, i Exodus), dva solidna (The Martian, All the Money in the World), i jedan izrazito loš (Alien Covenant). Tako da je Ridley u dobroj formi, ali slutim da će Napoleon biti smetlje.
Post Reply