Napoleon 2023

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#76 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Pretpostavljam da si citao sve moguce kritike po portalima i medijima, pa si sjeo i izracunao :-)

Nego, produkcija je engleska, mozda je i to odgovor. Oni Hitl, pardon Napoleona, blago je reci ne vole.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#77 Re: Napoleon 2023

Post by n+1 »

dječak sa šibicama wrote: 26/11/2023 16:37 Pretpostavljam da si citao sve moguce kritike po portalima i medijima, pa si sjeo i izracunao :-)
Nisam, samo sam uzeo podatak ljudi kojima je posao da čitaju sve moguće kritike po portalima i medijima, pa sjednu, i izračunaju. A ti? Kako si došao do procenta od 90%, i zašto pitanje koje gore postavljaš meni, nisi postavio sebi?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66246
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#78 Re: Napoleon 2023

Post by _BataZiv_0809 »

:lol: :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#79 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Necu reci da si glup, samo si ocigledno nepismen, rekoh "koje sam ja citao".

Ocjena na imdb 6,7

par njih toplo preporucuje sacuvati pare od kina i pogledati film na striming servisima, kad do njih dodje, debakl od filma ocigledno
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#80 Re: Napoleon 2023

Post by n+1 »

Ne, napisao si, citiram: "sve kritike do sada su pa recimo 90% negativne, ili bar ono sto sam ja procitao."

Dakle, jesu li sve, ili one koje si ti pročitao? I zašto bi one koje si ti pročitao bile relevantne za bilo šta, jer to bukvalno može biti i jedna kritika?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#81 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Izgleda si stvarno glup.
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#82 Re: Napoleon 2023

Post by pici »

Image

Vanessa Kirby, jedna neobicna glumica sa pogledom koji me navodi na dvije stvari ili ce te jebat ili ce te sjebat, trece nema.

Napoleona sam istudiro i pogledao milion i jednu verziju kao i procitao, tako da me film pricom nece dojmiti vec kako su to produkcijski iznjeli i naravno joaquin phoenix, jos uvjek mi je njegova kaligulska verzija imperatora u gladijatoru u glOvi. Joker mi se nije dopao, previse grimasanja i utegnutosti. Bolje je po meni psihopatu odglumio u gladijatoru. Napoleon je isto imao dobar vid lucidnosti u sebi i nadam se da ce to nekako uspjeti da unese u njegov lik.Bio je strasno arogantan i ohol al to je uobicajeno za takve ljude.


p.s. gladijatora i dan danas izbjegavan pogledati al ne mogu, one scene sa Joaqimom su prejake, brrr bas psihopatski da me jeza ufati.



:thumbup: perfektan
User avatar
yoda82
Posts: 1611
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#83 Re: Napoleon 2023

Post by yoda82 »

Pogledao Napoleona, meni onako.

Nije loš, ali nije ni odličan. Neka moja ocjena 7/10, što je za ovaj žanr po meni malo.
Svakako treba pogledati film, ali daleko od toga da je remek djelo.

Nisam ulazio u istorijsku tačnost filma.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#84 Re: Napoleon 2023

Post by Truba »

e jbg onda ću čekati 4satnu inačicu :(
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#85 Re: Napoleon 2023

Post by pici »

Pa mnogi su okarakterisali film kao istorijski netacan, pogotovo francuzi. Ridley Scott je i u Gladijatoru Commodusa opisao netacno, ono pola/pola. SF pristup Ridleya istorijskim filmovima je ocita, nekome se svidja a nekome ne. Uglavnom drugaciji pristum od uhodanog copy/paste.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#86 Re: Napoleon 2023

Post by Truba »

https://www.klix.ba/magazin/showbiz/nap ... 006?widget
gledaj ovih ublehasa

pravi nasljednici su burboni
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#87 Re: Napoleon 2023

Post by pici »

Sinoc iz znatizelje odgledao 20 minuta i prekinuo jer film me je odmah dojmio. Gledao ga sa filmske stranice na laptopu i ne zelim da pokvarim ugodjaj filma. Izgleda mocno film i joaquin mi je super, nije progovorio dvije recenice u 20 minuta al je facom odigrao napoleona ono bas extra. Ono mrtav hladan al vidis da u njemu vrije i da smislja nesto pakleno. Pocetak obicnog oficira topdjije u briljantnog takticara.
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#88 Re: Napoleon 2023

Post by pici »

Napoleon odlican, nije epski spektakl al jedno pozamasno filmsko ostvarenje. Joaquina, odličan. Bitke nisu prikazane krvavo da ih gledamo pola filma, uglavnom usesredjene na bitku kod Austerliza i Waterloo. Malo je dva i po sata da prikaze kompletan Napoleonov zivot. Uglavnom od giljotine Antoanete pa do njegove smrti uz preskakanje vremena. Ridli se usesredio na ono sto je mislio da je vazno po njemu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#89 Re: Napoleon 2023

Post by banjaluka078 »

Meni je ovo baš film za veliki ekran.
Nije mi bio dosadan, muzika je jako dobra, ima detalja na koje ću se vratiti još jednom kad dođe na torente. Onaj vrat poslije giljotine, sve u glavi je još živo dok je podižu pokazati svjetini, pa đule koje razara prsa konju, ma, odlično.
Vanessu sam zagotivila u Kruni, sviđa mi se.
Negdje sam pročitala da je fokus namjerno više na odnosu njih dvoje nego na njegovim bitkama, a njihova ljubav i strast su bili burni i bučni...ima na netu dosta tekstova o njegovim pismima Žozefini.

Za istorijsku tačnost, gledam dokumentarce. Ne tražim to od filma za zabavu u kinu.
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#90 Re: Napoleon 2023

Post by Osmi Socrates »

Napoleon je nepotreban film, u svakom pogledu. Nije totalni promašaj, ali nije ni značajan. Niko ga neće ni spominjati za godinu dana. Niti je blizu najboljeg što je Ridley Scott izrežirao niti je blizu najboljeg što je Joaquin Phoenix odglumio.

Vanessa Kirby možda može izvući satisfakciju iz svoje uloge.

Što se svega ostalog tiče, nepotreban film.

Scott čini grešku da se svađa sa onima koji mu zamjeraju na bezveznim glupostima kao što su istorijske netačnosti i slično. Hajde, to možda i nije greška što se njega tiče jer barem se stvara tenzija oko filma kojem fali daleko više od toga.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#91 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Ako nazoves film Napoleon, onda bas i ne mozes trpati gomilu istorijskih neistina i izmisljotina i sve to pravdati umjetnickom slobodom.

Onda snimi film koji ces nazvati Apoleon, i rokaj CGI efekte, neka leti i ispaljuje laserske zrake iz ociju, imace i to publiku.
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#92 Re: Napoleon 2023

Post by Osmi Socrates »

Za jedan (uslovno rečeno umjetnički) film je nebitno da li je istina da je Napoleon bio prisutan na giljotiniranju Marie Antoinette ili da li je lično sreo Wellingtona nakon odlučujućeg poraza. Pretpostavljam da je bombardiranje piramide jedina istorijska netačnost u tom filmu kojoj se zaista može prigovoriti, jer se može argumentirati da je zlonamjerna (politička) propaganda. Umjesto "politička" se može staviti mnogo riječi.

Ali, ne (uspjeti) prikazati duh vremena u kojem je Napoleon živio je ogroman nedostatak. To od filma pravi seriju nepovezanih događaja u kojima se pojavljuje Napoleon the weirdo. Montaža je, u najmanju ruku, na brzinu sklepana, a onda baš i nemaš nekog načina da popraviš film. Nijedna maestralno odglumljena uloga ne može nadjačati lošu montažu.

Nije Scott morao direktno to spominjati, ali je mogao (i morao, rekao bih) pokazati da su mnogi Napoleona smatrali prirodnim (i najmanje, I guess, krvoločnim) nastavkom urušenog the Holy Roman Empire. Goethe ga je nazvao garantorom stabilnosti. Hegel je u Jeni završavao svoje najveće djelo dok se bitka privodila kraju i nazvao je Napoleona "Weltgeist". Nietzsche je u Napoleonu vidio moralnog i političkog "reformatora" kojeg Evropa neophodno treba. Ovo "reformator" je blaga riječ, zato je pod navodnicima.

To je taj duh (evropskog) vremena kojeg je trebalo pokazati, ako već odlučiš praviti film o Napoleonu.

Sad, nije uopšte upitno da je Napoleon bio i krvolok, kao i svaki osvajač. Prikazati kompleksnost Napoleona, kakav je bio i kako ga je narod doživljavao, nije lako. Ali, Scott nije ni pokušao.

Anyway, i britanski istoričari mu zamjeraju površnost. Naravno, vjerovatno ni Francuzi ne bi napravili objektivan film.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#93 Re: Napoleon 2023

Post by JoseMujica »

izašao je odličan rip
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#94 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Pogledao sinoc pola sata, nastavljam veceras. Vec sam vidio gomilu nesvidjajucih stvari, scene giljotine pomalo karikaturalne mislim na kraljicu, mozda i najveca zamjerka za sada, Napoleon je streloviti uspon topnickog oficira ostvario sa jedva 20 i nekom godinom a ovdje ga glumi prastari Phoenix koji sam po sebi ima 50 i nisu se ni malo potrudili da ga podmlade.

Uporavo je ta mladost uvijek naglasavana u biografiji. Kostimografi su se mogli malo potruditi, ili su sminkeri zaduzeni za to.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#95 Re: Napoleon 2023

Post by irac300 »

Tuga. E moj Ridley. Ovdje osim specijalnih efekata i vizuelnog dojma, bukvalno nemas sta pohvaliti.

Serija sa Armandom Assanteom je daleko daleko bolja i mnogo bolje obradjuje kako historijske fakte, tako i sam odnos Napoleona i Josephine. I sada cu je morati ponovo pogledati da bar malo zaboravim na ovo Ridleyevo sranje.
Napoleon and Josephine: A Love Story
https://www.imdb.com/title/tt0092411/
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66246
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#96 Re: Napoleon 2023

Post by _BataZiv_0809 »

Je li izasao na gledalicama ili da idem u kino
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#97 Re: Napoleon 2023

Post by dječak sa šibicama »

Ova sa Assanetom odlicna bila, emitovali je na cuvenom Noc i dan nocnom programu TVSA.

Bato imas na kodiju odlican snimak.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66246
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#98 Re: Napoleon 2023

Post by _BataZiv_0809 »

dječak sa šibicama wrote: 11/01/2024 13:23 Ova sa Assanetom odlicna bila, emitovali je na cuvenom Noc i dan nocnom programu TVSA.

Bato imas na kodiju odlican snimak.
Nemam kodi jbg
Mozda ipak da odem u kino
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#99 Re: Napoleon 2023

Post by Chmoljo »

Tito_i_Partija wrote: 24/11/2023 20:58

Ja prvi priznajem da imam raznoraznih problema sa Interstellar (o tome smo već pričali, ako se sjećaš), al' ovako nešto ne bi ni ja ni u snu pomislio.
Kakve probleme imas sa interstellar pederu jedan? :mastakazes:
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#100 Re: Napoleon 2023

Post by Osmi Socrates »

Svaki (novi) film treba gledati u kinu, to nije upitno. Osim ako imaš kod kuće mogućnost da ga gledaš u približnim uslovima, što skoro niko nema. :lol:

Kad kažem "svaki", mislim na filmove koji privlače imenima uključenim u projekt. Selekciju sam obavljaš. Ja volim otići film gledati "potpuno neobavješten", koliko je to moguće. Svejedno, uvijek imaš neku informaciju.

Nekad ćeš se osjećati kao da si bacio pare, i to je istina. Ja ne smatram da je Napoleon bio bacanje para. Naprotiv. Naučiš šta je katastrofalno loše urađen film veoma brzo. U prvih deset minuta.

Vidim, gore neko spominje da je Scott snimio i četverosatnu verziju. Ne može ovaj film ništa popraviti, ni dvadesetosatni "director's cut".
Post Reply