Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
Obuca9
Posts: 9617
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#76 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Obuca9 »

zijancer wrote:
Ako smo ostali samo na nadrealistima za sve ove godine, koji su vrhunac nečega što se ovdje moglo napraviti, i ništa poslije toga osim "lud zbunjen normalan" treba se zapitati gdje je problem
čuj vrhunac?
ublehe, sve do jedne
evo ti lista:
TLN ublehaska verzija Monty Phytona
LZN ublehaska verzija Only fools and horses
Nasa mala klinika ublehaska verzija Alan Forda

dobro je ono ljubo trifunovic nacrtao
Sve što je naše, to je govno. Sve što je tuđe to valja.

Čudi me da nisi na to dodao još i to kako su sevdalinke ublehaške verzije jazza ili kako je ćevap ustvari ublehaška verzija Big Maca.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#77 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Raigor Stonehoof »

ma da je od prabosnjaka :D nastalo, LZN je govno obicno, a NMK jos vise. TLN ne moze u tu kategoriju nikako.

nije da je tudje dobro, oni pokusaji humora u serijama susjednih zemalja su ... povrać

mislim, kome je enis beslagic smijesan, smijace se i nadarevicu

meni je taj humor debilan. cuju viceve u raji i onda ih pretoce u scenarij.
User avatar
Obuca9
Posts: 9617
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#78 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Obuca9 »

Aludirao sam na TLN. NMK i LZN su talašike svakako...
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#79 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Creasy »

Ovaj dokumentarac me podsjeća na onaj o Divcu i Draženu, samo što ova novinarka nije uspjela u svojoj namjeri da spoji Neleta, Zenu i Đuru. Fino je prisjetiti se Nadrealista, ali tih ljudi i tog grada više nema...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#80 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by zijancer »

pa dobro obuca, da se posluzim tudim rijecima: cjelokupan kulturni identitet sveden na statistu/glavnu ulogu u vicu

samo treba razmislit o razlici izmedu kritike i hvalospjeva, i prepoznati sta je sta
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#81 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by zijancer »

kad se malo bolje pogleda onaj durin romobil trick.. :mrgreen:
dokumentarac je dobar, al nije uopste o nadrealistima, vec o novinarki: Tri kavaljera frajle Melanije :P
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#82 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by AenemA »

Sto se novinarka krevelji Zenitu...mora da ga je Zena dobro zadavo na Jadranu :)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#83 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by karanana »

danima sajtovi spominju ovu emisiju i pricaju sta i kako u buducnosti.....

totalna glupost. ova serija je zavrsila kad je zavrsila, to je kraj jednog doba, jednog perioda i jedne vrste humora. ali ti fazoni su gotovi. dosta je toga ostalo i ostace jos uvijek u raji, oni su napravili novi nacin zajebancije i novi nacin humora.
ali jebemu majku sto se stvara pompa oko toga hoce li se naci ili nece. da je nele dobitnik zlatnog ljiljana, najvjerovatnije danas u 2014-15 on, zena i djuro ne bi radili nista zajednicko. svak svojim putem. ostaju sjecanja i klipovi. pa sutra da se sastanu i naprave nesto, to ne bi kurcu valjalo. pa gledali ste ove pokusaje i neleta i nadrealista sa ove strane drine. nije to to. ostarilo se.
Deda Kurcoje
Posts: 427
Joined: 05/06/2013 08:59

#84 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Deda Kurcoje »

Pogledao sam dokumentarac i prva reakcija je bila, drago mi je da nisam prijatelj s Neletom Karajlicem. Postoji nesto jako, jako odvratno u tom covjeku, u isto vrijeme njegovo usiljeno plasiranje ideja u drazesnom ruhu izvjestacenog smijesnog, cool, opustenog, nacina izrazavanja; iza cega se krije jedan oportunista, sovinista i velikosrpski nacionalista. Skinuo sam njegovu knjigu, poceo da citam i nakon par stranica, izbrisao sa HD; lose napisano, sve u istom pseudohumoristicnom, isforsiranom, stilu; jednom rjecju - smece. Meni do dana danasnjeg nije jasna fasciniranost ljudi sa TLN. U svoje vrijeme se moglo gledati, ali kao i Audicija, nije prezivjelo test vremena. Ostala je ta fasciniranost Neletom, kao tipicnim predstavnikom sarajevske gradske raje, ali mislim da je bas u tom konceptu greska, jer Nele nije sarajevska raja, to je bila samo prividnost, njegova ljustura, ispod koje je zivio i zivi Nenad Jankovic, covjek koji istinski mrzi danasnje Sarajevo. I tokom cijele serije TLN je bilo ocigledno ismijavanje bosanskih muslimana (Novi Primitivizam), kroz imena (dr. Arslanagic, Minka, selo gdje se igra Hrkljus, sam Jankovicev nadimak Karajlic, itd.), sto je u to vrijeme proslo nezapazeno, pa cak i danas poslije rata. Zenitov intervju pokazuje osobu naivnu i prostodusnu do danasnjeg dana, negdje u dubini duse, njemu je Nele jos idol. Zenit je ostao zarobljen u tom davnom vremenu, dok je Djuro iznad kompletne situacije. Znanje Engleskog jezika kod sve trojice je ocajno, sto opet pokazuje manjak obrazovanja kod Neleta i Zenita (bez obzira na kupljene diplome, Zenit je bio notorno los djak i student, na guzove zavrsio gimnaziju i poslije Likovnu Akademiju, bez ikakvog dara za crtanje, ali to je druga prica). Nele vrlo cesto koristi postapalice tipa "ovaj", "onaj" u nedostatku kompetentnijeg rijecnika, bilo je za vise ocekivati od bivseg studenta Arapskog jezika i orijentalistike (ne znam da li je dogurao dalje od upisa na faks). Sve receno u Neletovom intervju je manje vise laz, od brojke prognanih Srba, do povracanja ponovljene price o sebi kao zrtve-prognanika iz rodnog mjesta, koji vise nije isti grad, jer, valjda, muslimani nisu kolektivno svrsili (i zavrsili, ali bukvalno) na Ratka Mladica i Karadzica, kao Nele u Beogradu. Velikosrpski neshvaceni "genije", koji u svojoj iskrivljenoj slici o sebi samom stoji rame uz rame za Principom, Kusturicom, Andricem, a u realnosti moze samo da onanira o srpstvu sa onim etno cetnicko seljackim cirkus majstorom ceremonija, sto voda drogiranog vuka na otvaranju filmskog festivala i ciji je ego toliko jalov i velik, da i grad naziva po sebi samom (Kustendorf).
kowalski1
Posts: 328
Joined: 09/04/2012 00:05

#86 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by kowalski1 »

ExNihilo wrote:Da se nešto razumijemo, nije Nele "četnik" zato što je klao sa četničkim formacijama (jer nije) niti zato što je podržavao iste u njihovim klanjima (jer nije), niti zato što je podržavao velikosrpsku politiku (jer nije), već samo i isključivo zato što nije uzeo pušku Armije BiH, već je umjesto toga raspalio u Beograd. Razumljivo je zašto su Sarajlije taj čin, u trenutku opsade, doživljele kao izdaju. Emocije su učinile svoje; on odlazi, a oni ostaju pod granatama. Postojala je tendencija da se sve gleda kroz crno-bijelu prizmu - "ko nije s nama, protiv nas je". Međutim, sa ove vremenske distance red je da se tom pitanju pristupi nešto racionalnije.

Da je ostao u gradu, Nele bi vjerovatno bio ubijen. Ne od strane ABIH, koja tada nije ni postojala, već od strane morona koji su, bez ikakve komande i odgovornosti, ordinirali po sarajevskim naseljima i zavodili "pravdu". Ipak je Nele bio jedan od najpoznatijih Srba u Sarajevu. Nema sumnje da bi jedan od od gore pomenutih idiota vidio priliku da se preko Neleta najebe svim Srbima majke. Jedini način da to Nele izbjegne, bio je da uzme pušku u ruku i javno se opredijeli za bošnjačku stranu. Što nije učinio. I to je njegov grijeh. Zbog toga je Nele četnik.

Ja ga ne krivim. Nakon što je godinama pozivao da se zaustavi "ludilo", da se ne glasa za nacionaliste: kroz Nadrealiste, kroz turneje i tekstove Zabranjenog pušenja (na turneji 1989. na binu je izlazio sa jugoslovenskom zastavom i pozivao na smirivanje tenzija i čuvanje države), kroz direktne javne istupe (poznati video "Žešći otpor ludilu), on nije osjećao ovaj rat kao svoj. Dodajte na to strah, prijetnje, tek rođeno dijete i njegova odluka da nabere postaje čisto ljudska, a ne ideološka.

Nele pretjeruje kada kaže da je 200.000 Srba napustilo Sarajevo, ali je svakako istina da su Srbi u desetinama hiljada (najmanje) napuštali rajvoSa, da je svakako većina srpske populacije otišla i da je taj egzodus bio masovan. Umjesto licitiranja brojevima, treba se pozabaviti suštinom. Nije bitno da li je otišlo 200.000 ili 80.000; otišlo je previše i taj odliv je krunski dokaz da Srbi ni ABIH ni vlast u Sarajevu nisu doživljavali kao svoju.

Dokumentarac Al Jazeere je meh. Ništa posebno za bilo koga ko malo religioznije prati ove stvari. Podsjeća na onaj skeč Nadrealista gdje strani posmatrači meditiraju među narodima za vrijeme partije bilijara. Jackie došla da ih pomiri. :-) Smiješno. Zato joj Nele i kaže da ako se budu mirili, to neće biti pred njihovim kamerama.

Neletova knjiga je mnogo informativnija od bilo kojeg, trenutno postojećeg, dokumentarca i sjajna je. Koga god interesuje ova tema, toplo je preporučujem. Nema potrebe za predrasudama, u njoj nema nacionalizma niti četnikovanja. Naprotiv, to je prevashodno nostalgična priča o mladosti, o muzici, humoru, sarajevskim kafanama, sarajevskim zimama, Jugoslaviji, Titu, socijalizmu. Kada govori o ratu, Nele, između ostalog, kaže da je Karadžićevo granatiranja grada bilo barbarsko, besmisleno i glupo. Nešto mi čudno da to četnik kaže. :)

Nele nije četnik. Lik je bio i ostao hronični jugonostalgičar. To je valjda jasno svakome ko je: gledao Nadrealiste, slušao ZP, pročitao njegovu knjigu, slušao/čitao njegove intervjue. Najviše mu je imidž sjebalo druženje s Kusturicom, pa me raduje da je pukla i ta tikva. No, to je druga tema.

Što se Đure tiče, pa on je vazda bio konformista. Drugu i treću seriju nadrealista su ga morali puškom tjerati da snima, baš iz razloga što on neće da se zamjeri nikome. Dok Đuro nema stav ni o čemu, Nele ima o svemu. Ni jedan ni drugi ne valjaju, sudeći po pisanju na temi. :) Valjali bi jedino ako bi potpisali sve bošnjačke mitove.

I još nešto - Nele ne tvrdi da ne želi doći u Sarajevo. Naprotiv, u knjizi i recentnijim intervjuima otvoreno kaže da će doći...
u nedostatku kvalitetnih dokumentaraca meni je ovaj odličan. knjiga mi se sa druge strane ne sviđa, očekivao sam mnogo više. previše je tu nekih opštih mjesta i bespotrebnog filozofiranja. mi koji, kako kažeš ,religiozno pratimo ove teme ništa novo nismo mogli saznati osim tog detalja o odlasku iz grada. još čekamo kvalitetnu biografiju tln i zp i bio bi red da neko sjedne i napiše.
slažem se sa većinom stvari koje si napisao, posebno o neletovom odlasku i negativnom odnosu prema njemu je zapravo mnogo više uticalo druženje sa kusturicom. on za vrijeme rata nije davao intervjue, nije se uopšte oglašavao, poslije rata vrlo pomirljivo, tek kad se udružio sa kusturicom postoji tih nekoliko izjava koje su iskorišćenje da se dodatno nagazi.

pazi, u prijeratnom sarajevu kusturica i nele su bili simboličko najznačajniji likovi. kusturica je bio nosilac te visoke kulture kao autentični proizvod sarajevske sredine, a nele je preko muzike i komedije plasirao taj ulični šarm i žargon kojim je zapravo promjenio percepciju ostalih sredina bivše države prema sarajevu. ogromna je razlika u doživljaju sarajeva 70-tih i sarajeva sa kraja 80-tih kojeg su oni stvarali. nele je bio, a i danas je, jedan od glavnih asocijacija na sarajevo. iz tog razloga je toliko žuči i povrijeđenosti na njegov odlazak i neke njegove komentare, iako se ja slažem da je većina toga pogrešno protumačeno. poznate sarajlije koje su ostale pod opsadom se mogu izbrojati rukama i tu nele nije bio izuzetak, ali je za mlađu i srednju generaciju bio mnogo značajniji od ostalih i zato više boli. neleta je višak emocija pretvorio u negativca. kusturica je druga priča.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#87 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by ExNihilo »

Došao je i taj dan... :D

Image
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#88 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Admir_1984 »

ma ovo je zaebancija ja mislim :roll:
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#89 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by karanana »

naravno.

14.2. je jahorina, to je otprilike najblize sto ce biti slozi. ostaje on na onoj strani linije.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#90 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by ExNihilo »

spacek
Posts: 620
Joined: 02/02/2012 23:55

#91 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by spacek »

...
Last edited by spacek on 22/04/2016 23:40, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#93 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by ExNihilo »

Malo se pođonilo i sa foruma .. :lol:
Nuclear Winter
Posts: 660
Joined: 09/06/2010 23:48

#94 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Nuclear Winter »

Manje više je ovo što si napisao istina,ali ću ja samo dodati da je meni ovaj smrdo JANKOVIĆ a ne karajlić gori od pravog četnika kakav je recimo ovaj drot sa vučje luke "creasy". On je isto ko i neoprani mu brat nemanja ( kao i 100.000 srba koje spominje ovaj ex-nihilo) odabrao "pobedničku" stranu i mislio se vratiti za 7 dana u principovo i to na ćirilici.E tu su se i on i prljavko i creasy i ostalih 100.000 ex komšija zajebali i šta ću im ja :izet:

Neka sada sjedi po šumi i creasy-ju i ostalim šumljacima prosipa jeftinu demagogiju i šupljake.Ko grad za ŠUMU zamijeni popišan se ujutro budi :D
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#96 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by __Phoenix__ »

Ignorisati!
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#97 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by ćiribiribela »

Moze li link za knjigu?

Edit: nasla. :mrgreen:
Last edited by ćiribiribela on 15/02/2015 21:45, edited 1 time in total.
kowalski1
Posts: 328
Joined: 09/04/2012 00:05

#99 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by kowalski1 »

Raigor Stonehoof wrote:bogami dodje cetalj

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ekskluzi ... /150215069
komentari su "strejt from nahorevo".

izgleda da je karajlić odličan indikator trenutnog mentalnog stanja ovog društva. ne bih rekao da su baš svi što prijete iz švecke.
Post Reply