Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#51 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by sinuhe »

Zašto bilo šta očekivati od ljudi sa estrade?
Meni je Nele bio drag a u ratu niti je učestvovao niti se oglašavao. Tek pred kraj rata je počeo snimati Složnu braću.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#52 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Qler »

Nele sere ko foka, prvo vecina je otisla preko noci jer su znali sta se sprema, i mislili da ce se vratiti za dvije sedmice kad osvoje grad. Ostali su oni koji nisu bili u tim vodama i koji nisu bili nacionalno zadojeni, a nazalost malo je takvih bilo. Od toga sto je ostalo jedan dio je otisao nakon rata kad su ih prakticno prisilili da odu ovi iz RS-a... Bilo je kretena i na nasoj strani i maltretiranja ali broj srba (pravoslavaca) koji su otisli zbog toga je daleko manji od 20000 a ne 200000...

Drugo, citao sam knjigu, i dobra je dok nije dosao do devedesetih i poceo srati o tome kako su svi znali za rat i kako su srpske zene silovane i muskarci ubijani a sve vjerujuci u dobre komsijske odnose i jugoslaviju. Samo srbi su bili za jugu... Nista opsada, nista velika srbija, istocna bosna, krajina... I njega neko htio ubiti...

Da je bio pametan mogao je biti neko, biti faca i u Sarajevu i u BG-u... Ovako je isprdak Kusturice koji je postao klasican supak...

Cola je primjer kako mozes sacuvati obraz bez obzira gdje si...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#53 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by kakavdanakneiskustvu »

Qler wrote:Nele sere ko foka, prvo vecina je otisla preko noci jer su znali sta se sprema, i mislili da ce se vratiti za dvije sedmice kad osvoje grad. Ostali su oni koji nisu bili u tim vodama i koji nisu bili nacionalno zadojeni, a nazalost malo je takvih bilo. Od toga sto je ostalo jedan dio je otisao nakon rata kad su ih prakticno prisilili da odu ovi iz RS-a... Bilo je kretena i na nasoj strani i maltretiranja ali broj srba (pravoslavaca) koji su otisli zbog toga je daleko manji od 20000 a ne 200000...

Drugo, citao sam knjigu, i dobra je dok nije dosao do devedesetih i poceo srati o tome kako su svi znali za rat i kako su srpske zene silovane i muskarci ubijani a sve vjerujuci u dobre komsijske odnose i jugoslaviju. Samo srbi su bili za jugu... Nista opsada, nista velika srbija, istocna bosna, krajina... I njega neko htio ubiti...

Da je bio pametan mogao je biti neko, biti faca i u Sarajevu i u BG-u... Ovako je isprdak Kusturice koji je postao klasican supak...

Cola je primjer kako mozes sacuvati obraz bez obzira gdje si...


i taj čola riječ nije rekao protiv bombardovanja sarajeva ali je požurio pjevati na koncertu protiv NATO bombardovanja beograda
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#54 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Qler »

Ali nije npr pjevao ko ne voli Radovana ne vodjeo djurdjevdana...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#55 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by kakavdanakneiskustvu »

Qler wrote:Ali nije npr pjevao ko ne voli Radovana ne vodjeo djurdjevdana...

istina
User avatar
mist
Posts: 1382
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#56 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by mist »

Zanimljivo,ali ruku na srce i ocekivano.

Zenit jbg. tipican primjer bosanskog merhameta, nema veze sto su nas g.... ,hajmo sad ako mozemo kako ispocetka :roll:
Duro,on je ocito jedini od njih poslozio stvari u svojoj glavi i nastavio sa zivotom bez osvrtanja.
Nele :lol: :lol: :lol: ,neko je vec dobro postavio pitanje na youtube....Kako se desi da Nele ispadne najveći šupak?
Lik je bolestan,ne malo nego malo vise. :shock:
Generalno lijepo je vidjeti kako se pali i fura svoju pricu,doduse moze je furati k.... :izet:

E, u to bih vrijeme da se vratim ja
kad nisam im'o nista osim sna i drugova
evo ti papiri, evo ti i cekovna
samo staroj raji vrati sjaj u ocima.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#57 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by zijancer »

kakavdanakneiskustvu, autor je elis bektaš, prebačeno iz ovog članka -> http://novovrijeme.ba/elis-bektas-ovakv ... rcegovine/
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#58 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by kakavdanakneiskustvu »

zijancer wrote:kakavdanakneiskustvu, autor je elis bektaš, prebačeno iz ovog članka -> http://novovrijeme.ba/elis-bektas-ovakv ... rcegovine/


hvala
User avatar
agnostic_front
Posts: 6323
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#59 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by agnostic_front »

A jebote, 30 godina prošlo od snimanja, još se ljudi bave ovim.
budza
Posts: 1130
Joined: 21/11/2013 23:40

#60 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by budza »

ExNihilo wrote:Da se nešto razumijemo, nije Nele "četnik" zato što je klao sa četničkim formacijama (jer nije) niti zato što je podržavao iste u njihovim klanjima (jer nije), niti zato što je podržavao velikosrpsku politiku (jer nije), već samo i isključivo zato što nije uzeo pušku Armije BiH, već je umjesto toga raspalio u Beograd. Razumljivo je zašto su Sarajlije taj čin, u trenutku opsade, doživljele kao izdaju. Emocije su učinile svoje; on odlazi, a oni ostaju pod granatama. Postojala je tendencija da se sve gleda kroz crno-bijelu prizmu - "ko nije s nama, protiv nas je". Međutim, sa ove vremenske distance red je da se tom pitanju pristupi nešto racionalnije.

Da je ostao u gradu, Nele bi vjerovatno bio ubijen. Ne od strane ABIH, koja tada nije ni postojala, već od strane morona koji su, bez ikakve komande i odgovornosti, ordinirali po sarajevskim naseljima i zavodili "pravdu". Ipak je Nele bio jedan od najpoznatijih Srba u Sarajevu. Nema sumnje da bi jedan od od gore pomenutih idiota vidio priliku da se preko Neleta najebe svim Srbima majke. Jedini način da to Nele izbjegne, bio je da uzme pušku u ruku i javno se opredijeli za bošnjačku stranu. Što nije učinio. I to je njegov grijeh. Zbog toga je Nele četnik.

Ja ga ne krivim. Nakon što je godinama pozivao da se zaustavi "ludilo", da se ne glasa za nacionaliste: kroz Nadrealiste, kroz turneje i tekstove Zabranjenog pušenja (na turneji 1989. na binu je izlazio sa jugoslovenskom zastavom i pozivao na smirivanje tenzija i čuvanje države), kroz direktne javne istupe (poznati video "Žešći otpor ludilu), on nije osjećao ovaj rat kao svoj. Dodajte na to strah, prijetnje, tek rođeno dijete i njegova odluka da nabere postaje čisto ljudska, a ne ideološka.

Nele pretjeruje kada kaže da je 200.000 Srba napustilo Sarajevo, ali je svakako istina da su Srbi u desetinama hiljada (najmanje) napuštali rajvoSa, da je svakako većina srpske populacije otišla i da je taj egzodus bio masovan. Umjesto licitiranja brojevima, treba se pozabaviti suštinom. Nije bitno da li je otišlo 200.000 ili 80.000; otišlo je previše i taj odliv je krunski dokaz da Srbi ni ABIH ni vlast u Sarajevu nisu doživljavali kao svoju.

Dokumentarac Al Jazeere je meh. Ništa posebno za bilo koga ko malo religioznije prati ove stvari. Podsjeća na onaj skeč Nadrealista gdje strani posmatrači meditiraju među narodima za vrijeme partije bilijara. Jackie došla da ih pomiri. :-) Smiješno. Zato joj Nele i kaže da ako se budu mirili, to neće biti pred njihovim kamerama.

Neletova knjiga je mnogo informativnija od bilo kojeg, trenutno postojećeg, dokumentarca i sjajna je. Koga god interesuje ova tema, toplo je preporučujem. Nema potrebe za predrasudama, u njoj nema nacionalizma niti četnikovanja. Naprotiv, to je prevashodno nostalgična priča o mladosti, o muzici, humoru, sarajevskim kafanama, sarajevskim zimama, Jugoslaviji, Titu, socijalizmu. Kada govori o ratu, Nele, između ostalog, kaže da je Karadžićevo granatiranja grada bilo barbarsko, besmisleno i glupo. Nešto mi čudno da to četnik kaže. :)

Nele nije četnik. Lik je bio i ostao hronični jugonostalgičar. To je valjda jasno svakome ko je: gledao Nadrealiste, slušao ZP, pročitao njegovu knjigu, slušao/čitao njegove intervjue. Najviše mu je imidž sjebalo druženje s Kusturicom, pa me raduje da je pukla i ta tikva. No, to je druga tema.

Što se Đure tiče, pa on je vazda bio konformista. Drugu i treću seriju nadrealista su ga morali puškom tjerati da snima, baš iz razloga što on neće da se zamjeri nikome. Dok Đuro nema stav ni o čemu, Nele ima o svemu. Ni jedan ni drugi ne valjaju, sudeći po pisanju na temi. :) Valjali bi jedino ako bi potpisali sve bošnjačke mitove.

I još nešto - Nele ne tvrdi da ne želi doći u Sarajevo. Naprotiv, u knjizi i recentnijim intervjuima otvoreno kaže da će doći...




da li se profesionalno bavis analitikom?
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#61 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by gagy06 »

Kako se meni cini, Neleta je s*ebo onaj Kusturica a Nele se, haman, drzao njega ko pijan plota. Jbg. ne bi on sviro po svijetu sa No smoking orcestra da nije Kusturice, on otvara ta vrata. A od necega se mora zivjeti. A od cega da zivi ako nema TLN ( koja je kako veli bila njegov zivot) i ako se usitnila publika Zabranjenog pusenja.
Ko god nije dobar (ili bar ne pusi njegovu pricu) sa Kusturicom, taj je iz Bg lijepo dosao u Sarajevo i BiH. Dakle, Nele nije u pravu. Eto Bregovic, eto Cola, pa jbg i Brena ako treba. A koga nema- Kuste i Neleta. (Jos kad se sjetim da je Brega sviro poslije cuvenog: Ma jebo Aliju....)
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#62 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by __Phoenix__ »

Ne znate vi Neleta, on je jednom Juku opalio štocem pa su onda postali s poštovanjem prijatelji hej hej...
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#63 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by AenemA »

ExNihilo wrote:
gagy06 wrote:Pa ne bih se slozio sa vama sto se tice Djure. On je zapravo odgovorio- pa pitajte Neleta, on je dobar u politici- sto je u stvari bilo sarkasticno receno.
Nije sarkastično. Nele je uvijek bio zadužen za pisanje političkih skečeva, jedini je pratio politiku među njima osamdesetih, zahebavali su ga da je njihov "politički komesar". Đuro je i tada bio politički nepismen, kao i danas.
AenemA wrote:Nele je konjina jedna nacionalisticka. Procitah nedavno i onu njegovo smece od knjige "Fajront u Sarajevu", ne samo sto je lose napisana knjiga, nego kroz citavu knjigu provlaci neke velikosrspske ideje, izmedju ostalog kaze da su svi narodi na prostorima bivse Juge postali od srba...koji iskompleksirani jadnik.
Ovo je blatantna laž.
Edin H. wrote:
Zastozato wrote: Prvo iznenadjen sam kako lose govore engleski, gramatika nula, mislio sam da su bolji. Nele me nije nimalo iznenadio sa onim sto je rekao, svi znamo njegov stav.
Ja sam iznenadjen kako Nele lose govori engleski, koliko se sjecam on je studirao engleski, na fakultetu na kojem je otac predavao.
Studirao je orijentalistiku i arapski jezik.

Kasnije više na ovu temu.
Sta je laz? Hoces da ti skeniram tu stranicu gdje iznosi tu nebulozu da su svi narodi postali od srba? Izmedju milion drugih nebuloza...

Stranica 169, "knjizevnik" Nele opisuje JNA:

"Ona im je bila majka, hranila je hiljade porodica i vecini bila jedini izvor prihoda. Sa druge strane, juznjaci su voljeli vojsku jer ih je stitila od Srba i njihove dominacije, jer je jedino JNA bila ta koja je mogla da napravi balans izmedju Srba i svih drugih narodja koji su iz Srba izvedeni"

Svi znamo koji su to drugi narodi koji su bili u JNA osim Srba.

Stranica 226/227, "knjizevnik" Nele opisuje Tita i njegov odnos prema narodima SFRJ:

"Tita su voljeli svi nasi narodi i narodnosti. Slovenci i Hrvati zato sto im je napravio drzavu, amnestirao ih od zlocina, preveo ih na pobjednicku stranu i asfaltirao im put ka samostalnosti. U tri trake. Makedonci, Crnogorci i Muslimani zato sto im je dao ime, zastavu, naciju, a ostalo se moze naci kod Kineza. Albanci ga obozavaju. Dao im je sve. Tita nisu voljeli jedino Srbi i ustase, a posto su ustase nekad bili Srbi, mozemo slobodno reci da Tita nisu voljeli samo Srbi. A Srbi su ga napravili. Bez Srba, Tito ne bi postao Tito. Toliko o Srbima. Vratimo se Titu. I meni. Sta sam mislio ja?

... i gomile drugih nebuloza i izmisljotina.
Knjiga bi bila mnogo bolja da se fokusirao samo na svoje pocetke, TLN, ZP, a da se manio politike i ostalih stvari.
Last edited by AenemA on 04/01/2015 05:00, edited 1 time in total.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#64 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Raigor Stonehoof »

Warhead wrote:Sarajevski novi primitivizam

http://haler.blogger.ba/arhiva/2008/10/08/1831190
veceg smeca od prve petine ovog teksta, dok me nije ufatilo povracanje, ja ne procitah u zivotu.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#65 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by internazionale »

ExNihilo wrote:Da se nešto razumijemo, nije Nele "četnik" zato što je klao sa četničkim formacijama (jer nije) niti zato što je podržavao iste u njihovim klanjima (jer nije), niti zato što je podržavao velikosrpsku politiku (jer nije), već samo i isključivo zato što nije uzeo pušku Armije BiH, već je umjesto toga raspalio u Beograd. Razumljivo je zašto su Sarajlije taj čin, u trenutku opsade, doživljele kao izdaju. Emocije su učinile svoje; on odlazi, a oni ostaju pod granatama. Postojala je tendencija da se sve gleda kroz crno-bijelu prizmu - "ko nije s nama, protiv nas je". Međutim, sa ove vremenske distance red je da se tom pitanju pristupi nešto racionalnije.

Da je ostao u gradu, Nele bi vjerovatno bio ubijen. Ne od strane ABIH, koja tada nije ni postojala, već od strane morona koji su, bez ikakve komande i odgovornosti, ordinirali po sarajevskim naseljima i zavodili "pravdu". Ipak je Nele bio jedan od najpoznatijih Srba u Sarajevu. Nema sumnje da bi jedan od od gore pomenutih idiota vidio priliku da se preko Neleta najebe svim Srbima majke. Jedini način da to Nele izbjegne, bio je da uzme pušku u ruku i javno se opredijeli za bošnjačku stranu. Što nije učinio. I to je njegov grijeh. Zbog toga je Nele četnik.

Ja ga ne krivim. Nakon što je godinama pozivao da se zaustavi "ludilo", da se ne glasa za nacionaliste: kroz Nadrealiste, kroz turneje i tekstove Zabranjenog pušenja (na turneji 1989. na binu je izlazio sa jugoslovenskom zastavom i pozivao na smirivanje tenzija i čuvanje države), kroz direktne javne istupe (poznati video "Žešći otpor ludilu), on nije osjećao ovaj rat kao svoj. Dodajte na to strah, prijetnje, tek rođeno dijete i njegova odluka da nabere postaje čisto ljudska, a ne ideološka.

Nele pretjeruje kada kaže da je 200.000 Srba napustilo Sarajevo, ali je svakako istina da su Srbi u desetinama hiljada (najmanje) napuštali rajvoSa, da je svakako većina srpske populacije otišla i da je taj egzodus bio masovan. Umjesto licitiranja brojevima, treba se pozabaviti suštinom. Nije bitno da li je otišlo 200.000 ili 80.000; otišlo je previše i taj odliv je krunski dokaz da Srbi ni ABIH ni vlast u Sarajevu nisu doživljavali kao svoju.

Dokumentarac Al Jazeere je meh. Ništa posebno za bilo koga ko malo religioznije prati ove stvari. Podsjeća na onaj skeč Nadrealista gdje strani posmatrači meditiraju među narodima za vrijeme partije bilijara. Jackie došla da ih pomiri. :-) Smiješno. Zato joj Nele i kaže da ako se budu mirili, to neće biti pred njihovim kamerama.

Neletova knjiga je mnogo informativnija od bilo kojeg, trenutno postojećeg, dokumentarca i sjajna je. Koga god interesuje ova tema, toplo je preporučujem. Nema potrebe za predrasudama, u njoj nema nacionalizma niti četnikovanja. Naprotiv, to je prevashodno nostalgična priča o mladosti, o muzici, humoru, sarajevskim kafanama, sarajevskim zimama, Jugoslaviji, Titu, socijalizmu. Kada govori o ratu, Nele, između ostalog, kaže da je Karadžićevo granatiranja grada bilo barbarsko, besmisleno i glupo. Nešto mi čudno da to četnik kaže. :)

Nele nije četnik. Lik je bio i ostao hronični jugonostalgičar. To je valjda jasno svakome ko je: gledao Nadrealiste, slušao ZP, pročitao njegovu knjigu, slušao/čitao njegove intervjue. Najviše mu je imidž sjebalo druženje s Kusturicom, pa me raduje da je pukla i ta tikva. No, to je druga tema.

Što se Đure tiče, pa on je vazda bio konformista. Drugu i treću seriju nadrealista su ga morali puškom tjerati da snima, baš iz razloga što on neće da se zamjeri nikome. Dok Đuro nema stav ni o čemu, Nele ima o svemu. Ni jedan ni drugi ne valjaju, sudeći po pisanju na temi. :) Valjali bi jedino ako bi potpisali sve bošnjačke mitove.

I još nešto - Nele ne tvrdi da ne želi doći u Sarajevo. Naprotiv, u knjizi i recentnijim intervjuima otvoreno kaže da će doći...
:-)
Eki Neleta pas mu mater
med11
Posts: 113
Joined: 15/05/2013 05:43

#66 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by med11 »

Ako smo ostali samo na nadrealistima za sve ove godine, koji su vrhunac nečega što se ovdje moglo napraviti, i ništa poslije toga osim "lud zbunjen normalan" treba se zapitati gdje je problem.. Mi živimo od stare slave koja ne donosi napredak npr. pustaju se jos uvijek stari hitovi 80 ih (koji nisu losi ali da budu trend..), stari vicevi i fazoni, ponasanje i mentalitet kao da nismo nista naucili i mislimo da se svijet vrti oko Sarajeva i okolice.. Sjecate li se hita Enigma-sadeness, da li jos treba da bude hit no1? Đuro je u pravu što podgrijavati kada se može napraviti novo jelo.. Osim lud zbunjen normalan gdje su ta jela.. Zenit nije ni mogao ovdje nista napraviti, da Enis Bešlagić nije malo provirio vani vrhunac bi mu bila kafa i džezva...
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#67 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Raigor Stonehoof »

Ovdje pojedini spominju lzn kao nesto dobro???

Odron :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#68 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by _BataZiv_0809 »

Warhead wrote:Sarajevski novi primitivizam

http://haler.blogger.ba/arhiva/2008/10/08/1831190
:run:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#69 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by zijancer »

Ako smo ostali samo na nadrealistima za sve ove godine, koji su vrhunac nečega što se ovdje moglo napraviti, i ništa poslije toga osim "lud zbunjen normalan" treba se zapitati gdje je problem
čuj vrhunac?
ublehe, sve do jedne
evo ti lista:
TLN ublehaska verzija Monty Phytona
LZN ublehaska verzija Only fools and horses
Nasa mala klinika ublehaska verzija Alan Forda

dobro je ono ljubo trifunovic nacrtao
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#70 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by _BataZiv_0809 »

Dokumentarac je dobar iz razloga sto je na jednom mjestu sublimirao danasnja razmisljanja 3 glavna aktera TLN.

Jasno je da je Zenit ovjerio ovu novinarku :per:

Mene zanima jesu li ikad Nele i Kusturica preruseni dosli u Sarajevo. :D Ne znam za njih, ali mene bi na njihovom mjestu vuklo da odem i vidjeti svoj grad, makar hodao umotan u satorsko krilo :)
evilbaby
Posts: 52
Joined: 07/03/2011 16:58

#71 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by evilbaby »

gagy06 wrote:Kako se meni cini, Neleta je s*ebo onaj Kusturica a Nele se, haman, drzao njega ko pijan plota. Jbg. ne bi on sviro po svijetu sa No smoking orcestra da nije Kusturice, on otvara ta vrata. A od necega se mora zivjeti. A od cega da zivi ako nema TLN ( koja je kako veli bila njegov zivot) i ako se usitnila publika Zabranjenog pusenja.
Ko god nije dobar (ili bar ne pusi njegovu pricu) sa Kusturicom, taj je iz Bg lijepo dosao u Sarajevo i BiH. Dakle, Nele nije u pravu. Eto Bregovic, eto Cola, pa jbg i Brena ako treba. A koga nema- Kuste i Neleta. (Jos kad se sjetim da je Brega sviro poslije cuvenog: Ma jebo Aliju....)
nele je bio kustin majmuncic na kanafi. nele nije toliko mudar ni prefrigan kao brega. da je bio barem malo pametniji sad bi lijepo ko brega na kcus-u obavio pregled a sve uz pratnju ftv-a. al onolike zvalje a da ne laprdaju...
User avatar
kombajn
Posts: 348
Joined: 30/10/2012 18:47
Location: Sarajevo

#72 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by kombajn »

Nele supak obicni, jebo mu 200 hiljada mater
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#73 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:Dokumentarac je dobar iz razloga sto je na jednom mjestu sublimirao danasnja razmisljanja 3 glavna aktera TLN.

Jasno je da je Zenit ovjerio ovu novinarku :per:

Mene zanima jesu li ikad Nele i Kusturica preruseni dosli u Sarajevo. :D Ne znam za njih, ali mene bi na njihovom mjestu vuklo da odem i vidjeti svoj grad, makar hodao umotan u satorsko krilo :)



fakat,i ja ne znam bi li mogao toliko izdržati da ne vidim svoj grad a u mogućnosti sam doći


p.s. vidi što sam se raspisao
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#74 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by pirmin »

Fina zena na 19:03 i dobar Djurin skuter. 8-)

Ostalo je blablabla...vec vidjeno i receno.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#75 Re: Napokon dobar dokumentarac o Nadrealistima!

Post by Dr. Kuca »

ExNihilo wrote:Da se nešto razumijemo, nije Nele "četnik" zato što je klao sa četničkim formacijama (jer nije) niti zato što je podržavao iste u njihovim klanjima (jer nije), niti zato što je podržavao velikosrpsku politiku (jer nije), već samo i isključivo zato što nije uzeo pušku Armije BiH, već je umjesto toga raspalio u Beograd. Razumljivo je zašto su Sarajlije taj čin, u trenutku opsade, doživljele kao izdaju. Emocije su učinile svoje; on odlazi, a oni ostaju pod granatama. Postojala je tendencija da se sve gleda kroz crno-bijelu prizmu - "ko nije s nama, protiv nas je". Međutim, sa ove vremenske distance red je da se tom pitanju pristupi nešto racionalnije.

Da je ostao u gradu, Nele bi vjerovatno bio ubijen. Ne od strane ABIH, koja tada nije ni postojala, već od strane morona koji su, bez ikakve komande i odgovornosti, ordinirali po sarajevskim naseljima i zavodili "pravdu". Ipak je Nele bio jedan od najpoznatijih Srba u Sarajevu. Nema sumnje da bi jedan od od gore pomenutih idiota vidio priliku da se preko Neleta najebe svim Srbima majke. Jedini način da to Nele izbjegne, bio je da uzme pušku u ruku i javno se opredijeli za bošnjačku stranu. Što nije učinio. I to je njegov grijeh. Zbog toga je Nele četnik.

Ja ga ne krivim. Nakon što je godinama pozivao da se zaustavi "ludilo", da se ne glasa za nacionaliste: kroz Nadrealiste, kroz turneje i tekstove Zabranjenog pušenja (na turneji 1989. na binu je izlazio sa jugoslovenskom zastavom i pozivao na smirivanje tenzija i čuvanje države), kroz direktne javne istupe (poznati video "Žešći otpor ludilu), on nije osjećao ovaj rat kao svoj. Dodajte na to strah, prijetnje, tek rođeno dijete i njegova odluka da nabere postaje čisto ljudska, a ne ideološka.

Nele pretjeruje kada kaže da je 200.000 Srba napustilo Sarajevo, ali je svakako istina da su Srbi u desetinama hiljada (najmanje) napuštali rajvoSa, da je svakako većina srpske populacije otišla i da je taj egzodus bio masovan. Umjesto licitiranja brojevima, treba se pozabaviti suštinom. Nije bitno da li je otišlo 200.000 ili 80.000; otišlo je previše i taj odliv je krunski dokaz da Srbi ni ABIH ni vlast u Sarajevu nisu doživljavali kao svoju.

Dokumentarac Al Jazeere je meh. Ništa posebno za bilo koga ko malo religioznije prati ove stvari. Podsjeća na onaj skeč Nadrealista gdje strani posmatrači meditiraju među narodima za vrijeme partije bilijara. Jackie došla da ih pomiri. :-) Smiješno. Zato joj Nele i kaže da ako se budu mirili, to neće biti pred njihovim kamerama.

Neletova knjiga je mnogo informativnija od bilo kojeg, trenutno postojećeg, dokumentarca i sjajna je. Koga god interesuje ova tema, toplo je preporučujem. Nema potrebe za predrasudama, u njoj nema nacionalizma niti četnikovanja. Naprotiv, to je prevashodno nostalgična priča o mladosti, o muzici, humoru, sarajevskim kafanama, sarajevskim zimama, Jugoslaviji, Titu, socijalizmu. Kada govori o ratu, Nele, između ostalog, kaže da je Karadžićevo granatiranja grada bilo barbarsko, besmisleno i glupo. Nešto mi čudno da to četnik kaže. :)

Nele nije četnik. Lik je bio i ostao hronični jugonostalgičar. To je valjda jasno svakome ko je: gledao Nadrealiste, slušao ZP, pročitao njegovu knjigu, slušao/čitao njegove intervjue. Najviše mu je imidž sjebalo druženje s Kusturicom, pa me raduje da je pukla i ta tikva. No, to je druga tema.

Što se Đure tiče, pa on je vazda bio konformista. Drugu i treću seriju nadrealista su ga morali puškom tjerati da snima, baš iz razloga što on neće da se zamjeri nikome. Dok Đuro nema stav ni o čemu, Nele ima o svemu. Ni jedan ni drugi ne valjaju, sudeći po pisanju na temi. :) Valjali bi jedino ako bi potpisali sve bošnjačke mitove.

I još nešto - Nele ne tvrdi da ne želi doći u Sarajevo. Naprotiv, u knjizi i recentnijim intervjuima otvoreno kaže da će doći...
Seres ko i Nele. Nele je cetnik i propagira velikosrbske ideje, sada jel to radi inatno ili zato sto vjeruje je nebitno. Otiso je i cola u Bg, otislo je dosta ljudi, ali niko nije srao i otvoreno stao na stranu agresora, e zato je nele CETNIK! Mogo je otic i bg i bit miran i nebulaznit, al jok. Ja cu prvi doci da ga pljunem a sigurno necu biti sam. Plus ta tvoja prica o egzodusu srba je fishy. Neleta je sjebo kustirica i kokain.
Post Reply