Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#1 Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

Postoje li neki rokovi zastare i drugih vidova izbjegavanja isplate presuđenih potraživanja od Vlade KS?
Nelogično je da se Vlada tako nemarno odnosi prema presudama po kojima je dužna isplatiti određene sume i pored kamate koja raste.
Postoji li neki način da se nakon pravomoćne prvostepene presude proces ubrza ili oštećeni osigura od eventualnih izigravanja presude?
Ako su presude stare desetak godina a još nikada nema nikakvih isplata kako to aktuelizirati?
Hvala unaprijed
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#2 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by nlt »

Zar nema i onaj neki rok kad presuda prestane da važi. Možda to ne vrijedi za novčana potraživanja
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#3 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by muminovic »

Jesil sam sebe zastupao u postupku ?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#4 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by -Chesterfield- »

mishic wrote: 30/09/2021 13:18 Postoje li neki rokovi zastare i drugih vidova izbjegavanja isplate presuđenih potraživanja od Vlade KS?
Nelogično je da se Vlada tako nemarno odnosi prema presudama po kojima je dužna isplatiti određene sume i pored kamate koja raste.
Postoji li neki način da se nakon pravomoćne prvostepene presude proces ubrza ili oštećeni osigura od eventualnih izigravanja presude?
Ako su presude stare desetak godina a još nikada nema nikakvih isplata kako to aktuelizirati?
Hvala unaprijed

Mislim da ih možeš tužiti?
Da li ti je kamata dostigla visinu glavnice?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by muminovic »

Sto ce ih tuzit, vec ih je tuzio ima presudu :-) :lol: :-) :lol:
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#6 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by shandrprcSA »

pa eno murija se ganja haman 12 godina za potrazivanja po tuzbama, svi rokovi odavno prosli :lol: :lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#7 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by -Chesterfield- »

muminovic wrote: 30/09/2021 17:00 Sto ce ih tuzit, vec ih je tuzio ima presudu :-) :lol: :-) :lol:
Tužba međunarodnom sudu. Državi se odredi rok za isplatu. Mislim da je maksimalno dva, tri mjeseca?
Penali za svaki mjesec probijenog roka...

Uglavnom znam da može tužiti. Nedavno mi čovjek pričao ovo gore što pišem, samo što sam ja zaboravio detalje.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#8 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by muminovic »

Vec ima Zakonske kamate od 10% godisnje.
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#9 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

Tužba je išla preko advokata i nije pojedinačna nego kolektivna. Znam da su nešto sa kamatama muljali, donosili zakon koji je poništen. U zadnje vrijeme sve češće se čuje da će to biti "pojeo vuk magarca".
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#10 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by -Chesterfield- »

muminovic wrote: 30/09/2021 17:33 Vec ima Zakonske kamate od 10% godisnje.
Iznos obračunate zatezne kamate ne može biti veći od glavnog duga.

http://www.feb.ba/objavljen-zakon-o-vis ... ne-kamate/
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#11 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by muminovic »

mishic wrote: 30/09/2021 20:47 Tužba je išla preko advokata i nije pojedinačna nego kolektivna. Znam da su nešto sa kamatama muljali, donosili zakon koji je poništen. U zadnje vrijeme sve češće se čuje da će to biti "pojeo vuk magarca".
Pa sto se ne obratite advokatu koji vas je zastupao ?
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#12 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

Zato što, vjerovali ili ne, i pojedini advokati muljaju u vezi s tim.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45498
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#13 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by Chmoljo »

pa isplaćuje se. zar nije prije nekoliko mjeseci isplaćeno oko 12-13 miliona?
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#14 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by shandrprcSA »

Chmoljo wrote: 12/04/2022 17:48 pa isplaćuje se. zar nije prije nekoliko mjeseci isplaćeno oko 12-13 miliona?
ma kakvih 12-13 miliona, u Feb se isplatilo 300 tuzbi, Mart niti jedna al' juce cujem :D da bi sve moglo da se isplati do Jula mjeseca
User avatar
vjeshalica
Posts: 17213
Joined: 31/03/2019 14:56

#15 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by vjeshalica »

-Chesterfield- wrote: 30/09/2021 21:55
muminovic wrote: 30/09/2021 17:33 Vec ima Zakonske kamate od 10% godisnje.
Iznos obračunate zatezne kamate ne može biti veći od glavnog duga.

http://www.feb.ba/objavljen-zakon-o-vis ... ne-kamate/
Moze ako je potpao prije izmjene zakona. ;)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17213
Joined: 31/03/2019 14:56

#16 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by vjeshalica »

mishic wrote: 30/09/2021 20:47 Tužba je išla preko advokata i nije pojedinačna nego kolektivna. Znam da su nešto sa kamatama muljali, donosili zakon koji je poništen. U zadnje vrijeme sve češće se čuje da će to biti "pojeo vuk magarca".
Jeste li ustali sa izvrsenjem?
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#17 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

vjeshalica wrote: 12/04/2022 18:27 Jeste li ustali sa izvrsenjem?
Nebih znao šta znaći ovo jeste li ustali sa izvršenjem? Ja se baš i ne razumijem u sve to i samo znam da smo presude dobili, da ima ihi godina kako je to bilo i sada čekamo. A šta čekamo ni meni nije jasno? Valjda isplatu!
User avatar
vjeshalica
Posts: 17213
Joined: 31/03/2019 14:56

#18 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by vjeshalica »

mishic wrote: 12/04/2022 22:13
vjeshalica wrote: 12/04/2022 18:27 Jeste li ustali sa izvrsenjem?
Nebih znao šta znaći ovo jeste li ustali sa izvršenjem? Ja se baš i ne razumijem u sve to i samo znam da smo presude dobili, da ima ihi godina kako je to bilo i sada čekamo. A šta čekamo ni meni nije jasno? Valjda isplatu!
Ako je prosao rok naveden u presudi da mirnim putem se izvrsi isplata,a nije izvrsena,onda ste morali ustati sa izvrsenjem prinudno da vrsite naplatu sa racuna izvrsenika.
Ne razumijem kako vam pravni vas zastupnik to nije uradio?
Nije bilo dovoljno samo da presuda postane pravosnazna,ako nisu mirnim putem isplatili onda ste trebali pokrenuti izvrsenje.
Dakle,kad prodje rok,stavi se klauzula pravosnaznosti i pozove se suprotna strana da izmiri dug, ako ne,onda se ustane sa izvrsenjem,a to sud izda vrlo brzo, a zalba ne zadrzava isto.Navedu se racuni i plijene se pare sa kamatom sa racuna. Ako ste to izostavili sta ste radili tolike godine?????
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#20 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

Ministarstvo finansija KS nastavlja sa isplatom gotovo 4,2 miliona KM duga zaposlenicima organa i institucija KS po ugovorima o vansudskoj nagodbi

U skladu sa planiranim sredstvima u Budžetu Kantona Sarajevo za 2022. godinu, Vlada i Ministarstvo finansija KS nastavljaju aktivnosti na realizaciji izvršnih sudskih presuda.

Vlada KS je 22.11.2021. godine objavila Poziv za zaključenje vansudskih nagodbi, a u cilju izmirenja finansijskih potraživanja iz radnog odnosa koja su prav...
See more

Vansudska nagodba je jedno a presuda nešto potpuno drugo. Vlada se igra sa ovim na nevjerovatan način, prave se spiskovi, određuju neki termini, prave se štele i isplate preko reda i to čak i na način da se ne isplaćuje presuđena (zakinuta suma sa pripadajućom kamatom) nego se uz uslov odricanja kamate isplaćuje zakinuti iznos. U ove igre upleo se i jedan broj advokata koji muljaju klijente.

Mislim da je jedini rješenje da se okupi što veći broj oštećenih i da se nađe voljna advokatska kancelarija koja će zajedničku tužbu i to sa svim ovim naknadnim oštećenjima klijenata proslijediti međunarodnom sudu jer se radi o pozamašnim sumama novca pa bi svakoj advokatskoj kancelariji trebao biti unosan slučaj kako finansijski tako i zbog reputacije.

Kada bi se udružili samo policija i prosvjeta, ma da vjerujem da ima i drugih zakinutih, to bi bili milionski iznosi. Od priličnog broja frustriranih ovakvim odnosom čuo sam i čestu izjavu da su spremni odreći se i posljednjeg feninga u korist onoga ko bi bio u stanju ovo organizovati i pokrenuti nove tužbe kako se ne bi dozvolilo da se Vlada na ovakav način poigrava sa građanima. Možda bi i neki koristan savjet u tom pogledu mogao da se čuje i ovdje ili da se da neka adresa za koju se smatra da bi bila zainteresirana i uspješna u izvođenju ovoga na čistac.
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#21 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

Danas je 15. 11. 2023. godine a na stotine presuda je neisplaćeno kako još uposlenim tako i u međuvremenu penzionisanim pa nažalost i preminulim.
Krajnje je vrijeme da se nešto pokrene i organizuje jer ovakav tretman od strane Vlade nije ni prvi ni posljednji. Sindikat o svemu kurvanjski šuti.
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#22 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

U međuvremenu je inflacija učinila svoje pa vrijednost prvobitno presuđenih cifara čak ni uz zakonsku kamatu koja po visini ne može biti veća od presuđene sume po vrijednosti je već znatno umanjena. O tome govori i visina plate jer većina presuda je donesena u vrijeme kad su plate bile ispod 1000KM a danas su više od dva puta uvećane. To je ta dodatna šteta napravljena bespravno zakinutim.
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#23 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

A sa ovim Vladama koje su sad je vidiš, sad je ne vidiš ili sad je ima sad je nema mrka kapa je
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#24 Re: Naplata presuđenih potraživanja od Vlade KS

Post by mishic »

Evo ga, još jednom Uk i opet oko ove teme muk.
Post Reply