Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#476 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by 530i »

Teško da se to isplati popravljati, osim ako si sam dobar limar...
User avatar
600
Posts: 99
Joined: 21/12/2008 22:54

#477 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by 600 »

530i wrote:Teško da se to isplati popravljati, osim ako si sam dobar limar...

Ispade po tome da sam nadrljao iako nisam kriv ccc
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#478 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Maraschino »

600 wrote:
530i wrote:Teško da se to isplati popravljati, osim ako si sam dobar limar...

Ispade po tome da sam nadrljao iako nisam kriv ccc
Probaj ici na totalku a da zadrzis auto umanjeno za neki iznos.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#479 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by 530i »

600 wrote:
530i wrote:Teško da se to isplati popravljati, osim ako si sam dobar limar...

Ispade po tome da sam nadrljao iako nisam kriv ccc
Naravno da jesi, to auto i da popraviš nikad neće biti isto.
User avatar
600
Posts: 99
Joined: 21/12/2008 22:54

#480 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by 600 »

Maraschino wrote:
600 wrote:
530i wrote:Teško da se to isplati popravljati, osim ako si sam dobar limar...

Ispade po tome da sam nadrljao iako nisam kriv ccc
Probaj ici na totalku a da zadrzis auto umanjeno za neki iznos.
To znaci moze biti ako mi dadnu totalku da ce mi uzeti auto ?

Kako se totalka uopste obracunava
User avatar
elmirčo
Posts: 1264
Joined: 27/02/2011 13:15
Location: kamčatka

#481 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by elmirčo »

koje je godiste auto? vrati kilometre ...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#482 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Maraschino »

600 wrote:
Maraschino wrote:
600 wrote:
Ispade po tome da sam nadrljao iako nisam kriv ccc
Probaj ici na totalku a da zadrzis auto umanjeno za neki iznos.
To znaci moze biti ako mi dadnu totalku da ce mi uzeti auto ?

Kako se totalka uopste obracunava
Kako kod kojeg osiguranja. Uobicajeno je da se obracunava vrijednost auta na dan udesa.
Neka osiguranja te isplacuju po toj skali i uzimaju auto a neka ti isplacuje totalku(vrijednosta auta na dan udesa) umanjen za neku vrijednost auta pa ako ti se isplati ti ga ponovo krpi.
User avatar
600
Posts: 99
Joined: 21/12/2008 22:54

#483 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by 600 »

elmirčo wrote:koje je godiste auto? vrati kilometre ...
2003, jest jest da moze
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#484 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by dgL_ »

Prvo sacekaj sta ce ti ponuditi... Prvom ponudom neces bitj zadovoljan 120%.. Naravno onda ces se zaliti pa ce oni kroz mjesec dana da ti posalju novu ponudu malo nesto uvecanu... E tu onda mozes da pustis da neka od agencija koja se bavi time da te zastupa da i se dalje kose oni sa osiguranjem... Imas na grbavici naprimjer Azos cini mi se da se zove agencija... Uzmu sebi procenat. 10% od onoga sto oni izvuku (dakle tebi ostaje dio koji su ti odovrili prije nego ai ih angazovao) ali sve to moze da traje i par mjeseci...

U mesjuvremenu, sa obzirom da je udes bio sa strane, obidji malo otpade, napravi kalkulaciju koliko bi te doslo da to pravis... (Sa obzirom da ovih pola ima dosta mozda cak mozes i boju potrefit istu sto bi bilo extra... Iako ces morati farbat karoseriju sa te strane odnosno zadnji dio) ali odes vidis vrata, blatobran, karambolke, zadnju sajbu i sta jos sve nisam zapamtio... Stavis na papir i vidis gdje si sta si...

Za prvu ponudu mislim da neces dobiti vise od 2000 do najvise 2500 KM... Poslije oni dodaju jos koju stoju i to mozes ili prihvatiti ili tuziti se dalje i ganjat snjima... Sretno
User avatar
600
Posts: 99
Joined: 21/12/2008 22:54

#485 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by 600 »

dgL_ wrote:Prvo sacekaj sta ce ti ponuditi... Prvom ponudom neces bitj zadovoljan 120%.. Naravno onda ces se zaliti pa ce oni kroz mjesec dana da ti posalju novu ponudu malo nesto uvecanu... E tu onda mozes da pustis da neka od agencija koja se bavi time da te zastupa da i se dalje kose oni sa osiguranjem... Imas na grbavici naprimjer Azos cini mi se da se zove agencija... Uzmu sebi procenat. 10% od onoga sto oni izvuku (dakle tebi ostaje dio koji su ti odovrili prije nego ai ih angazovao) ali sve to moze da traje i par mjeseci...

U mesjuvremenu, sa obzirom da je udes bio sa strane, obidji malo otpade, napravi kalkulaciju koliko bi te doslo da to pravis... (Sa obzirom da ovih pola ima dosta mozda cak mozes i boju potrefit istu sto bi bilo extra... Iako ces morati farbat karoseriju sa te strane odnosno zadnji dio) ali odes vidis vrata, blatobran, karambolke, zadnju sajbu i sta jos sve nisam zapamtio... Stavis na papir i vidis gdje si sta si...

Za prvu ponudu mislim da neces dobiti vise od 2000 do najvise 2500 KM... Poslije oni dodaju jos koju stoju i to mozes ili prihvatiti ili tuziti se dalje i ganjat snjima... Sretno
Hvala na odgovoru. Kako god, vidim da ce biti veliki trzaji sa osiguranjem. Ja bi najvise volio kad bih mogao auto popraviti ali da nisam u - ali cu se morati zbog toga po auto otpadu dobro potruditi. Hvala i za tu agenciju ako bude trebalo potrudit cu se da ih konktaktiram...
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#486 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by dgL_ »

600 wrote:
dgL_ wrote:Prvo sacekaj sta ce ti ponuditi... Prvom ponudom neces bitj zadovoljan 120%.. Naravno onda ces se zaliti pa ce oni kroz mjesec dana da ti posalju novu ponudu malo nesto uvecanu... E tu onda mozes da pustis da neka od agencija koja se bavi time da te zastupa da i se dalje kose oni sa osiguranjem... Imas na grbavici naprimjer Azos cini mi se da se zove agencija... Uzmu sebi procenat. 10% od onoga sto oni izvuku (dakle tebi ostaje dio koji su ti odovrili prije nego ai ih angazovao) ali sve to moze da traje i par mjeseci...

U mesjuvremenu, sa obzirom da je udes bio sa strane, obidji malo otpade, napravi kalkulaciju koliko bi te doslo da to pravis... (Sa obzirom da ovih pola ima dosta mozda cak mozes i boju potrefit istu sto bi bilo extra... Iako ces morati farbat karoseriju sa te strane odnosno zadnji dio) ali odes vidis vrata, blatobran, karambolke, zadnju sajbu i sta jos sve nisam zapamtio... Stavis na papir i vidis gdje si sta si...

Za prvu ponudu mislim da neces dobiti vise od 2000 do najvise 2500 KM... Poslije oni dodaju jos koju stoju i to mozes ili prihvatiti ili tuziti se dalje i ganjat snjima... Sretno
Hvala na odgovoru. Kako god, vidim da ce biti veliki trzaji sa osiguranjem. Ja bi najvise volio kad bih mogao auto popraviti ali da nisam u - ali cu se morati zbog toga po auto otpadu dobro potruditi. Hvala i za tu agenciju ako bude trebalo potrudit cu se da ih konktaktiram...
Pa pazi jednu stvar, ne znam koliko je usinut stok i kompletno auto iskrivljeno... Ali moze se to sve napravit... Tako da gledaj da izvuces sto vise od njih... A U medjuvremenu probaj naci na otpadu istog pola iste boje.. (Imas sifru boje negdje na pragu, na vratima ili ispod haube nezz tacno gdje je kod pola) i onda ako uzmes vise tih karoserijskih dijelova, uvijek imas opciju da to sve dino spustis dodatno jer uzimas vise dijelova...
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#487 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

600 wrote:
Maraschino wrote:
600 wrote:
Probaj ici na totalku a da zadrzis auto umanjeno za neki iznos.
To znaci moze biti ako mi dadnu totalku da ce mi uzeti auto ?

Kako se totalka uopste obracunava
Ne nasjedaj na te price da ce ti uzeti auto. Auto je tvoje vlasnistvo i niko ti ga ne moze uzeti. Racunaj na to da ce osiguranje svjesno ici da ti plati sto manje. Vrlo vjerovatno je da ce procjeniti totalnu stetu i u rjesenju ce pisati da isplacuju vrijednost vozila umanjenu za vrijednost iskoristivih dijelova. Mozes se boriti i protiv toga jer ako je proglasena totalna steta onda nema iskoristivih dijelova. Ovo govorim iz licnog iskustva. U stvari ima iskoristivih dijelova ali to treba bude neka minimalna cifra. Ako ti ovaj slucaj bude, obavezno trazi da ti daju specifikaciju procjene iskoristivih dijelova jer oni to vecinom ne daju vec ofrlje procijene vrijednost iskoristivih dijelova. Ako se ne mognes dogovoriti s njima, predlazem da ti advokat slozi jedan prigovor sa svojim pecatom. Osiguranje ce odmah da promijenti pricu. Isplati se platiti advokatu za to.
Last edited by preludezalude on 28/05/2017 19:07, edited 1 time in total.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#488 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by condy »

Ma kakva agencija ili tvoje osiguranje trazi ti advokata on ce ti reci sta i kako...s obzirom na stetu na vozilu kad vidim ove slike, trebati advokat da ti on to preuzme dalje.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#489 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by dgL_ »

condy wrote:Ma kakva agencija ili tvoje osiguranje trazi ti advokata on ce ti reci sta i kako...s obzirom na stetu na vozilu kad vidim ove slike, trebati advokat da ti on to preuzme dalje.
Nemas ti pojma... Ocigledno nisi imao iskustva sa Azos-om... Sva osiguranja ih uzimaju ozbiljno i jako dobro rade svoj posao... Kakvi advokati, na kraju ces sve sto ti daju preko onoga sto su ti vec dali prvobitno dati advokatu...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#490 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by condy »

dgL_ wrote:
condy wrote:Ma kakva agencija ili tvoje osiguranje trazi ti advokata on ce ti reci sta i kako...s obzirom na stetu na vozilu kad vidim ove slike, trebati advokat da ti on to preuzme dalje.
Nemas ti pojma... Ocigledno nisi imao iskustva sa Azos-om... Sva osiguranja ih uzimaju ozbiljno i jako dobro rade svoj posao... Kakvi advokati, na kraju ces sve sto ti daju preko onoga sto su ti vec dali prvobitno dati advokatu...
Zbog cega bi osiguranje uzimalo ozbiljno tu agenciju, kada agencija nema ovlastenje da ga zastupa u sudskom sporu ako do njega dodje ? Agencija nema nikakav pravni mehanizam da isposluje pravicnu naknadu stete za razliku od advokata koji moze tuzit sudu osiguranje.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#491 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by dgL_ »

condy wrote:
dgL_ wrote:
condy wrote:Ma kakva agencija ili tvoje osiguranje trazi ti advokata on ce ti reci sta i kako...s obzirom na stetu na vozilu kad vidim ove slike, trebati advokat da ti on to preuzme dalje.
Nemas ti pojma... Ocigledno nisi imao iskustva sa Azos-om... Sva osiguranja ih uzimaju ozbiljno i jako dobro rade svoj posao... Kakvi advokati, na kraju ces sve sto ti daju preko onoga sto su ti vec dali prvobitno dati advokatu...
Zbog cega bi osiguranje uzimalo ozbiljno tu agenciju, kada agencija nema ovlastenje da ga zastupa u sudskom sporu ako do njega dodje ? Agencija nema nikakav pravni mehanizam da isposluje pravicnu naknadu stete za razliku od advokata koji moze tuzit sudu osiguranje.
Jesi siguran da nema? Pa sta je to ustvari nego tim advokata odnosno pravnika koji su odlucili da se bave time...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#492 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by condy »

dgL_ wrote: Jesi siguran da nema? Pa sta je to ustvari nego tim advokata odnosno pravnika koji su odlucili da se bave time...
Bravo majstore :thumbup: ...znači agencija ima advokate sa kojim radi a ti si ubi u prethodnom postu rondajući nešto na advokate, đe će ići advokatu, oni će ga oderati, a u tvom slučaju eto ti isti advokati neće i još pri tome u tvom slučaju gle čuda morat će platiti i agenciju i advokata :lol:

Jesu te oderali a :D

Agencija ne može biti tim advokata, jer advokat ne može imati agenciju, već kancelariju, ili svoje adv. društvo, niti se može baviti drugim poslovima osim svojom advokatskom djelatnošću, kao što i ti ne možeš imati dva radna odnosa na neodređeno. Agencija može imati saradnju sa određenim advokatima, da imaju zaključene ugovore o saradnji, da ih preporuči da im njihov klijent ode tom advokatu, ali opet zavisi od klijenta jer ih klijent opunomoćuje a ne agencija, kad agencija nema kud a obično je to tako uvijek, što nije loše po te advokate, ali jeste po novčanik njihovog klijenta jer ga dvostruko deru, plaćaš tako i agenciju i advokata, umjesto da odeš sam ljepo direktno advokatu dogovoriš sve šta će ti posrednik...po tebi treba agencija ga odvest advokatu, ne zna sam otić i još mu to naplatit :lol:

Ajd bježi :)
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#493 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by dgL_ »

condy wrote:
dgL_ wrote: Jesi siguran da nema? Pa sta je to ustvari nego tim advokata odnosno pravnika koji su odlucili da se bave time...
Bravo majstore :thumbup: ...znači agencija ima advokate sa kojim radi a ti si ubi u prethodnom postu rondajući nešto na advokate, đe će ići advokatu, oni će ga oderati, a u tvom slučaju eto ti isti advokati neće i još pri tome u tvom slučaju gle čuda morat će platiti i agenciju i advokata :lol:

Jesu te oderali a :D

Agencija ne može biti tim advokata, jer advokat ne može imati agenciju, već kancelariju, ili svoje adv. društvo, niti se može baviti drugim poslovima osim svojom advokatskom djelatnošću, kao što i ti ne možeš imati dva radna odnosa na neodređeno. Agencija može imati saradnju sa određenim advokatima, da imaju zaključene ugovore o saradnji, da ih preporuči da im njihov klijent ode tom advokatu, ali opet zavisi od klijenta jer ih klijent opunomoćuje a ne agencija, kad agencija nema kud a obično je to tako uvijek, što nije loše po te advokate, ali jeste po novčanik njihovog klijenta jer ga dvostruko deru, plaćaš tako i agenciju i advokata, umjesto da odeš sam ljepo direktno advokatu dogovoriš sve šta će ti posrednik...po tebi treba agencija ga odvest advokatu, ne zna sam otić i još mu to naplatit :lol:

Ajd bježi :)
Hahahahahahahaahahha, nisi imao iskustva zato laprdas... Cuj agencija otic advokatu, hahahahahah... Agencija je advokat! Kako si lud al nasmija me posteno... Hahahahahha
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#494 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by musicman80 »

Otidji direktno advokatu, ne moj preko agencija.
wunderbaum
Posts: 103
Joined: 11/01/2015 12:06

#495 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by wunderbaum »

moze li neko da mi objasni tj priblizi jednu stvar
auto mi je 2014 i osigurano je full kasko
uvijek prije istega registracije prijavim neku stetu koja nastane u toj godini, i sad prica ide ovako
uslijed voznje po autoputu kamencici su mi ostetili haubu prednji branik i prednji desni blatobran, doslovno sve istackano, i kad sam otisao u osiguranje da prijavim oni su mi rekli da mi kao mogu priznati samo jednu stednu tj jedan dio, da li to znaci da sutra ukoliko bi doslo do neke neserece nedao Bog u kojoj sam ja krivac oni bi mi isplatili samo jedno ostecenje a ostalo bi ja?
kod svake registracije pored regularnog osiguranja placa se i full kasko koje nije nimalo jeftino
radi se o Sarajevo Osiguranju
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#496 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by supercali »

Necu da ti moralisem ili bilo sta tvoja greska je sto uvijek prije isteka prijavis stetu neku pa i najmanju
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#497 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by tempuser »

colt wrote:. . .Danas u ovoj kiši sam imao situaciju da sam se mimoišao sa nekim drugim vozilom i kamen je iz njegovog auta (točka) odletilo na moju šoferšajbu u napravilo malo veću tačku. Imam osiguranje stakla. Da li ima neko iskustva sa ovim, kako se ovo rješava. (Auto mi je novije proizvodnje -2015). . .Šta !! Odem u osiguranje, popunim prijavu i to je to. . ..
Za kasko sajbe je dovoljno (bilo) da odes u svoje osiguranje, samo povedi racuna da ima max iznos koji isplacuju. Nedavno jaran na RAV-u ostao kratak 200 KM, sajba bila 1200, a max premija 1000.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#498 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by dgL_ »

Tramvaj udari taxi vozilo ispred predsjednistva na stanici... sa zada... kako ide naplata stete, krivica i ostalo?
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#499 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by colt »

tempuser wrote:
colt wrote:. . .Danas u ovoj kiši sam imao situaciju da sam se mimoišao sa nekim drugim vozilom i kamen je iz njegovog auta (točka) odletilo na moju šoferšajbu u napravilo malo veću tačku. Imam osiguranje stakla. Da li ima neko iskustva sa ovim, kako se ovo rješava. (Auto mi je novije proizvodnje -2015). . .Šta !! Odem u osiguranje, popunim prijavu i to je to. . ..
Za kasko sajbe je dovoljno (bilo) da odes u svoje osiguranje, samo povedi racuna da ima max iznos koji isplacuju. Nedavno jaran na RAV-u ostao kratak 200 KM, sajba bila 1200, a max premija 1000.
. .isplatili su mi do zadnje cijene.
nok
Posts: 12
Joined: 12/09/2011 23:52

#500 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by nok »

Eh ovako prošle godine sam imao nezgodu u kojoj su učestvovale još dvije strane. Nakon što je policija izvršila uviđaj otišao sam u svoje osiguranje i napravili su procjenu štete, slikali i sve ostalo kako već ide. Poslali su u osiguranja druga dva lica, ali iz oba mi je došao negativan odgovor, jer su prebacivali krivicu jedan na drugog. Sad nakon godinu dana išao sam na ročište na sudu gdje je za jedno lice utvrđeno da je njegova krivica. Da li ja sad mogu ponovo od njegovog osiguranja zatražiti isplatu štete? Ne bih se ganjao po sudu jer nije velika šteta u pitanju, ali iz nekog principa bih volio to pokrenuti ako je moguće uopće.
Post Reply