Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#426 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by eluna »

drndalo wrote:Slazem se, ali onda sto pitaju sta dalje ? Jel radis za mene ? Radis ! Dje je dokaz, ILI ISTOG TRENA IDEM NA SUD i povlacim danu ti punomoc za zastupanje... Vi iznesoste sumnju da radi za drugu stranu, nije bas da ce dobrovoljno priznati i sam sebe tuziti ako je tako...
ne sebe ...... treba da utuži osiguravajuću kuću za ostatak materijalne štete, jer ljudi nisu pristali na vansudsku nagodbu
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#427 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by nightvision »

Ako se radi o vecoj svoti novca nije iskljuceno ni da se osiguranje utali sa tim zastupnicima da se proces opstriuira jer osiguranje plati manje nego sto bi inace moralo a zastupnik dobije vise nego je tih 10%. Mene to ne bi iznenadilo, kad je rijec o novcu ljudi su na sve spremni.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#428 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

eluna wrote:
drndalo wrote:Slazem se, ali onda sto pitaju sta dalje ? Jel radis za mene ? Radis ! Dje je dokaz, ILI ISTOG TRENA IDEM NA SUD i povlacim danu ti punomoc za zastupanje... Vi iznesoste sumnju da radi za drugu stranu, nije bas da ce dobrovoljno priznati i sam sebe tuziti ako je tako...
ne sebe ...... treba da utuži osiguravajuću kuću za ostatak materijalne štete, jer ljudi nisu pristali na vansudsku nagodbu
Hajde ponovo procitaj sve sto sam napisao o njihovoj sumnji u postenje osobe koja ih zastupa, te u tom kontekstu razmotri da li bi taj sam sebe tuzio za neposteno zastupanje, ukoliko je neposten, pa nije tuzio osiguranje kad je trebao, i o cemu ne pokazuje dokaz, o cemu u stvari pricamo svo vrijeme...
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#429 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by eluna »

Ima li neka dobra agencija, ili preporuka za dobrog advokata?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#430 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by seoBIH »

Ukoliko neko ima vremena za savjet, bio bih mu zahvalan.

Prije neka 3 mjeseca imao sam udes gdje mi je lik uzeo pravo prvenstva i udario u prednjem dijelu automobila. Lik je prinao krivicu, zapisnik načinjen, procjena štete urađena, te poslana osiguranju koja je iznosila nešto više od 3.000KM.

Osiguranje je zavlačilo do zadnjeg mogućeg dana i isplatilo nešto manje od 40% procijenjenog stanja štete, bez da sam pristao na bilo kakvu isplatu, ili dogovor. U obraćanju stoji da se mogu žaliti u roku od 10 dana, što sam i učinio, no i dalje šute. Zvao sam ih telefonski i kažu da je na "Obradi".

Da li neko ima konkretan savjet?

Za sada ne bih spominjao koja je AO, ali ću im svakako nalijepiti ngativnu reklamu.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#431 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by mahalas505 »

seoBIH wrote:Ukoliko neko ima vremena za savjet, bio bih mu zahvalan.

Prije neka 3 mjeseca imao sam udes gdje mi je lik uzeo pravo prvenstva i udario u prednjem dijelu automobila. Lik je prinao krivicu, zapisnik načinjen, procjena štete urađena, te poslana osiguranju koja je iznosila nešto više od 3.000KM.

Osiguranje je zavlačilo do zadnjeg mogućeg dana i isplatilo nešto manje od 40% procijenjenog stanja štete, bez da sam pristao na bilo kakvu isplatu, ili dogovor. U obraćanju stoji da se mogu žaliti u roku od 10 dana, što sam i učinio, no i dalje šute. Zvao sam ih telefonski i kažu da je na "Obradi".

Da li neko ima konkretan savjet?

Za sada ne bih spominjao koja je AO, ali ću im svakako nalijepiti ngativnu reklamu.
Gdje si radio procjenu? Jesi li vec popravio stetu?
Ako ne zavlacis sa onim idem u ovlasteni servis po predracun, a pravis negdje drugo, fino ih nazoves ponovo i kazes da ces angazovati advokata, i das neki razuman rok. Posle toga ako ne reaguju, angazujes advokata, i predas na sud.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#432 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by seoBIH »

Zašto odmah averzija prema tome gdje sam radio procjenu? Radio sam u ovlaštenom naravno. Da li popravljam auto u ovlaštenom ili ne, to je druga diskusija (nije auto staro 10 godina pa da se ne isplati popravljati u ovlaštenom).

Moje pitanje je najviše upućeno zbog isplate dijela novca na koji nisam pristao.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#433 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by mahalas505 »

seoBIH wrote:Zašto odmah averzija prema tome gdje sam radio procjenu? Radio sam u ovlaštenom naravno. Da li popravljam auto u ovlaštenom ili ne, to je druga diskusija (nije auto staro 10 godina pa da se ne isplati popravljati u ovlaštenom).

Moje pitanje je najviše upućeno zbog isplate dijela novca na koji nisam pristao.
Nije bila averzija, poenta je ako se radila procjena u ovlastenom, a popravljalo negdje drugo, to ne ide tako, pa nisu oni u osiguranju od jucer. I od toga ti i direktno zavisi hoces dobili tu procjenjenu sumu ili ne.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#434 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

seoBIH wrote:Ukoliko neko ima vremena za savjet, bio bih mu zahvalan.

Prije neka 3 mjeseca imao sam udes gdje mi je lik uzeo pravo prvenstva i udario u prednjem dijelu automobila. Lik je prinao krivicu, zapisnik načinjen, procjena štete urađena, te poslana osiguranju koja je iznosila nešto više od 3.000KM.

Osiguranje je zavlačilo do zadnjeg mogućeg dana i isplatilo nešto manje od 40% procijenjenog stanja štete, bez da sam pristao na bilo kakvu isplatu, ili dogovor. U obraćanju stoji da se mogu žaliti u roku od 10 dana, što sam i učinio, no i dalje šute. Zvao sam ih telefonski i kažu da je na "Obradi".

Da li neko ima konkretan savjet?

Za sada ne bih spominjao koja je AO, ali ću im svakako nalijepiti ngativnu reklamu.
Imao sam identičnu situaciju prije 4-5 godina, bilo je Sarajevo Osiguranje. Zapisnik isto uredan sve u moju korist. Od procjenjene sume u ovlaštenom servisu cca. 1800KM oni ponudili 1100KM. Ja naravno prigovor i dobijem nov ponudu od 1250KM ili 1300KM ne sejćam se više. Odem do osiguranja i oni kažu ako uradite u ovlaštenom servisu mi ćemo vama refundirati cijeli iznos od 1800KM. Odem u ASA PSS ljudi urade sve, platim 1800KM i za 3 dana na mom računu uplate 1800KM.

Mislim da je ovdje identično. Možeš dobiti punu sumu samo ako ti završe u ovlaštenom servisu ali pod uslovom da prvo platiš svojim parama pa da ti oni refundiraju. Nudili su mi još jednu opciju da njihov majstor to uradi ali ja nisam pristo jer nije bio ovlašteni za Škoda vozila.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#435 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

placanje stete po predracunu i racunu su dvije dijametralno suprotne stvari.
u principu osiguranja ne placaju odokativno, nisu ni u njima svi dudci koji ne znaju svoj posao, zalbu naravno je pozeljno pisati, ko ima zivaca i volje i ko nije zadovoljan isplatom.
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#436 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

seoBIH wrote:Ukoliko neko ima vremena za savjet, bio bih mu zahvalan.

Prije neka 3 mjeseca imao sam udes gdje mi je lik uzeo pravo prvenstva i udario u prednjem dijelu automobila. Lik je prinao krivicu, zapisnik načinjen, procjena štete urađena, te poslana osiguranju koja je iznosila nešto više od 3.000KM.

Osiguranje je zavlačilo do zadnjeg mogućeg dana i isplatilo nešto manje od 40% procijenjenog stanja štete, bez da sam pristao na bilo kakvu isplatu, ili dogovor. U obraćanju stoji da se mogu žaliti u roku od 10 dana, što sam i učinio, no i dalje šute. Zvao sam ih telefonski i kažu da je na "Obradi".

Da li neko ima konkretan savjet?

Za sada ne bih spominjao koja je AO, ali ću im svakako nalijepiti ngativnu reklamu.
Samo angazuj advokata da ti sastavi prigovor i da ga on posalje. Javit ce ti se osiguranje jako brzo sa sasvim drugom pricom.
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#437 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Tabijat »

.
Last edited by Tabijat on 19/09/2017 14:58, edited 1 time in total.
fudofudo
Posts: 2
Joined: 22/04/2016 18:47

#438 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by fudofudo »

:bih: Poz......imao sam udes...lik 0.96 alkohola u krvi..zaspao i presao na moju traku.....tako da je sudar bio direkt i silovit...njemu nista a ja sam prosao sa visestrukum lomovima..tacnije 21 lom ukupno...oba femura(nadkoljenica)karlica.desno stopalo.tri rebra.ostecena jetra.plucna maramica.....5 operacija..3 mjeseca bolnice...8 dana kome....zanima me posto sam cuo...tj nisam upoznat....od ovih navedenih ozljeda sta i kako se naplacuje..boduje....ili se tek po zavrsetku ljecenja samo pika postotak invalidnisti ? A imam u jednoj nozi sipku u drugoj plocice a prije njih sam 8 mj fiksarore nosio od stopala do kuka...imam jos tri operacije..vađenje svega tog gvozdja i skidanhe kosti sa kuka i stiklanje na natkoljenicu koja je zdrobljena kao i koljeno koje moram operisati i protezu ugraditi...nekko da mi objasni sta se vrednuje i naplacuje od osiguranha jer nisam kriv ja nego ovaj pijani lik sto me udari u mojoj traci....hvala unaprjed. :bih:
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#439 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

fudofudo wrote::bih: Poz......imao sam udes...lik 0.96 alkohola u krvi..zaspao i presao na moju traku.....tako da je sudar bio direkt i silovit...njemu nista a ja sam prosao sa visestrukum lomovima..tacnije 21 lom ukupno...oba femura(nadkoljenica)karlica.desno stopalo.tri rebra.ostecena jetra.plucna maramica.....5 operacija..3 mjeseca bolnice...8 dana kome....zanima me posto sam cuo...tj nisam upoznat....od ovih navedenih ozljeda sta i kako se naplacuje..boduje....ili se tek po zavrsetku ljecenja samo pika postotak invalidnisti ? A imam u jednoj nozi sipku u drugoj plocice a prije njih sam 8 mj fiksarore nosio od stopala do kuka...imam jos tri operacije..vađenje svega tog gvozdja i skidanhe kosti sa kuka i stiklanje na natkoljenicu koja je zdrobljena kao i koljeno koje moram operisati i protezu ugraditi...nekko da mi objasni sta se vrednuje i naplacuje od osiguranha jer nisam kriv ja nego ovaj pijani lik sto me udari u mojoj traci....hvala unaprjed. :bih:
Sve to ce ti objasniti advokat. Najboje angazuj advokata jer ces tako vise naplatiti. Bez advokata ce te zavlaciti mjesecima i nuditi ce ti smijesne cifre.
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#440 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by pravabubica »

Ima li neko iskustvo sa dobrim advokatom uza naplatu nematerijalne stete prouzrokovane saobracajnim udesom u kojem sam povrijedjen kao pjesak
Hvala
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#441 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by condy »

Visina nematerijalne štete ovisi od stepena i težine zadobijenih povreda. Imaš pravo na naknadu štete za pretrpljeni strah, fizičke bolove i eventualno naruženost i umanjenu životnu aktivnost ako je do iste došlo, kao i naknadu troškova liječenja i eventualno i druge buduće naknade u obliku rente, ako je došlo do promjene radnog mjesta, prestanka rada i sl. usljed povređivanja.

Povrede se klasificiraju u lakše ili teške i o njima se izjašnjava vještak određene medicinske struke na osnovu tvoje medicinske dokumentacije. Svi učesnici saobraćajne nezgode odnosno vlasnici vozila odgovaraju za štetu solidarno, dakle ne samo onaj koji je skrivio nezgodu, već i ostali.

Naknada štete za lakše povrede nije visoka i kreće se do 2.500 KM, a za taže ovisno o stepenu povrede. Kod veoma teških povreda ona prelazi 10.000 KM. Tako da nemoj očekivati visok iznos ako povrede nisu teške. Takva je sudska praksa, po meni je to prenisko.

Sa advokatom trebaš razgovarati, najbolje je otić i razgovarati. Advokat Pizović Senad probaj sa njim, mlađi advokat.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#442 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by taureg71 »

fudofudo wrote::bih: Poz......imao sam udes...lik 0.96 alkohola u krvi..zaspao i presao na moju traku.....tako da je sudar bio direkt i silovit...njemu nista a ja sam prosao sa visestrukum lomovima..tacnije 21 lom ukupno...oba femura(nadkoljenica)karlica.desno stopalo.tri rebra.ostecena jetra.plucna maramica.....5 operacija..3 mjeseca bolnice...8 dana kome....zanima me posto sam cuo...tj nisam upoznat....od ovih navedenih ozljeda sta i kako se naplacuje..boduje....ili se tek po zavrsetku ljecenja samo pika postotak invalidnisti ? A imam u jednoj nozi sipku u drugoj plocice a prije njih sam 8 mj fiksarore nosio od stopala do kuka...imam jos tri operacije..vađenje svega tog gvozdja i skidanhe kosti sa kuka i stiklanje na natkoljenicu koja je zdrobljena kao i koljeno koje moram operisati i protezu ugraditi...nekko da mi objasni sta se vrednuje i naplacuje od osiguranha jer nisam kriv ja nego ovaj pijani lik sto me udari u mojoj traci....hvala unaprjed. :bih:

vrednuje se invaliditet, bol, strah, umanjenje zivotne i radne sposobnosti...sudeci po povredama prilicno ces novca dobiti..naravno, niko ne moze da ti vrati stanje organizma prije nezgode a to bi i ti volio jasno...trpices posljedice do kraja zivota...dobrog advokata uzmi, nadji vjestaka da ti povrede izvjestaci i super...pisi na pp posto se bavim tim poslom ako te zanima dalje...pozz
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#443 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by taureg71 »

pravabubica wrote:Ima li neko iskustvo sa dobrim advokatom uza naplatu nematerijalne stete prouzrokovane saobracajnim udesom u kojem sam povrijedjen kao pjesak
Hvala

imam ja, javi se na pp
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#444 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by taureg71 »

condy wrote:Visina nematerijalne štete ovisi od stepena i težine zadobijenih povreda. Imaš pravo na naknadu štete za pretrpljeni strah, fizičke bolove i eventualno naruženost i umanjenu životnu aktivnost ako je do iste došlo, kao i naknadu troškova liječenja i eventualno i druge buduće naknade u obliku rente, ako je došlo do promjene radnog mjesta, prestanka rada i sl. usljed povređivanja.

Povrede se klasificiraju u lakše ili teške i o njima se izjašnjava vještak određene medicinske struke na osnovu tvoje medicinske dokumentacije. Svi učesnici saobraćajne nezgode odnosno vlasnici vozila odgovaraju za štetu solidarno, dakle ne samo onaj koji je skrivio nezgodu, već i ostali.

Naknada štete za lakše povrede nije visoka i kreće se do 2.500 KM, a za taže ovisno o stepenu povrede. Kod veoma teških povreda ona prelazi 10.000 KM. Tako da nemoj očekivati visok iznos ako povrede nisu teške. Takva je sudska praksa, po meni je to prenisko.

Sa advokatom trebaš razgovarati, najbolje je otić i razgovarati. Advokat Pizović Senad probaj sa njim, mlađi advokat.

odlicno si pojasnio, a ja dodajem da su ovo teske povrede, naplata ide preko 10 000 km i to prilicno preko...
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#445 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by pravabubica »

taureg71 wrote:
pravabubica wrote:Ima li neko iskustvo sa dobrim advokatom uza naplatu nematerijalne stete prouzrokovane saobracajnim udesom u kojem sam povrijedjen kao pjesak
Hvala

imam ja, javi se na pp
Poslao sam PP
fudofudo
Posts: 2
Joined: 22/04/2016 18:47

#446 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by fudofudo »

Pozz..kad je rjec o procentu..koliki advokati uobicajeno uzimaju kad su u pitanju teske tjelesne ozljede u saobracaju ? L.pozz
Katanga142536
Posts: 4
Joined: 21/06/2016 18:07

#447 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Katanga142536 »

fudofudo wrote:Pozz..kad je rjec o procentu..koliki advokati uobicajeno uzimaju kad su u pitanju teske tjelesne ozljede u saobracaju ? L.pozz

Meni je moj advokat uzimao 10% i to je i redovna cijena.
Rijec je o advokatu Remić Aleksandar, radi u kancelariji sa Karkinom i svakom bih ga preporucio. I zna posao i brz je.
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#448 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by girl »

prosle je vec par mjeseci od kako mi je ukradeno auto, kasko osigurano. zavrsena je sva procedura sto se tice policije, zapisnika i sl i nakon potvrde da auto nije nadjeno, saobracajnu, , vlasnicku i kljuceve sam predala osiguranju. Medjutim , od osiguranja nemam nikakvog odgovora, slala mailove, zvala, i nista. Sad ce advokat nastupiti, ali zanima me zna li neko ima li zakonski rok do kada ja moram dobiti odgovor od osiguranja po pitanju moje stete -pozitivan ili negativan , nebitno, pa da mogu dalje postupiti, tuzbom i slicno? znam da je rok isplate 15 dana nakon odgovora, ali ne znam koji je rok da dobijem biolo kakav odgovor.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#449 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by condy »

Koje je osiguranje ?

Kada si predala zahtjev osiguranju, koliko je prošlo vremena ?

Tužbu sudu možeš podnijeti i nisi vezana za odgovor osiguranja. I za tužbu ćeš morati imati sve to što si predala osiguranju izuzev ključeva. Nadam se da imaš kopiju ili potvrdu osiguranja da si im to predala.
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#450 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by holowey »

girl wrote:prosle je vec par mjeseci od kako mi je ukradeno auto, kasko osigurano. zavrsena je sva procedura sto se tice policije, zapisnika i sl i nakon potvrde da auto nije nadjeno, saobracajnu, , vlasnicku i kljuceve sam predala osiguranju. Medjutim , od osiguranja nemam nikakvog odgovora, slala mailove, zvala, i nista. Sad ce advokat nastupiti, ali zanima me zna li neko ima li zakonski rok do kada ja moram dobiti odgovor od osiguranja po pitanju moje stete -pozitivan ili negativan , nebitno, pa da mogu dalje postupiti, tuzbom i slicno? znam da je rok isplate 15 dana nakon odgovora, ali ne znam koji je rok da dobijem biolo kakav odgovor.
mislim da imaju neki rok od 90 dana da ti daju ponudu a rok od 30 dana da ti odgovore na dopis... obrati im se pismenim putem pa vidi sta ce ti odgovoriti... ako ne odgovore u roku, ili ne budes zadovoljna odgovorom/ponudom, tek onda angazuj advokata da priprijeti tuzbom (platis mu da ti sastavi dopis i posalje u tvoje ime)... ako ne reaguju ili opet ne budes zadovoljna, onda se odluci na tuzbu...
Post Reply