Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#1451 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by vjeshalica »

emotivac wrote: 04/08/2022 15:28
kabal1337 wrote: 04/08/2022 15:00 Cuj on da tebi govori neces stavljat, sta se njega tice gdje ces ti raditi i koje dijelove ces stavljati.
Pa šta hoćeš, nove dijelove na auto staro preko 10 godina ? Ok ako je auto starosti do 3 godine, al' preko 10....
Ne mlati. Neces polovan dio staviti na auto staro 10 godina.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1452 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by kabal1337 »

Ma ako je auto starije 10+, odes na otpad kupis lezaj, kupis disk plocice ili kinu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1453 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by bitanga_sa_otesa »

samo oDpad ,originalni dijelovi :thumbup:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5639
Joined: 04/08/2020 19:22

#1454 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by -Chesterfield- »

emotivac wrote: 04/08/2022 15:28
kabal1337 wrote: 04/08/2022 15:00 Cuj on da tebi govori neces stavljat, sta se njega tice gdje ces ti raditi i koje dijelove ces stavljati.
Pa šta hoćeš, nove dijelove na auto staro preko 10 godina ? Ok ako je auto starosti do 3 godine, al' preko 10....
Mislim da me popravak sa predračunom koštao 130 KM?
Uspio sam naplatiti 1500 KM. Mada je prva ponuda bila 600 KM. Cijenkao se kao na pijaci. :D
Auto mi je 15+ godina staro...
I mene je začudilo kada je majstor napravio predračun. :shock:

Image


Image
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#1455 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

Danas me neko zavalio na parkingu. Ogrebano i ulubljeno ispod poklopca za sipanje goriva. Prilicno visoko i vjerovatno je zavalio svojim retrovizorom. Duzine 15-cm a sirine 3-4 cm. Samo jedno auto je s te strane bilo parkirano bukvalno u sofi za cvijece i nikada tu nema parkirano auto. Dok se izvlacio tad je i zavalio. Moze li se sta tu uciniti?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#1456 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by vjeshalica »

Mozda je neki kretenoid lokalni tu koji inace parkira,pogledaj okolo ima li neko mozda ostecenje na svom vozilu koje je nastalo kad je tvoje udario, ili pogledati ima li kakvih kamera u blizini bilo sta...
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#1457 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by nivla »

kupis karoserijske original polovne, kao sto uradi i ovlasteni i odvezes da ti ofarbaju kod pouzdanog lakirera kao sto urade i ovlasteni, platis manje jer nema posredovanja
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#1458 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Alkos »

Pozdrav, danas sam imao sudar u kojem nisam kriv, drugo vozilo mi je uzelo prvenstvo prolaza, vozac se nije se zaustavio na znak stop i udario me u prednju lijevu stranu vozila. Vozilo je staro 3 godine, ostecen je branik, far, hauba, blatobran, kompletna prednja lijeva strana. Pozvao sam policiju koji su insistirali da popunimo euro obrazac, jer je to najbrzi nacin za naplatu stete i jer nema povrijedjenih. Krivca nisam htio goniti da placa kaznu, bilo mi zao covjeka, iako su mi djeca bila u autu i dozivjela su poprilican stres. Dobro je prosao jer sam u tom trenutku imao napad bijesa. Kada sam vidio da su djeca ok, popustilo me.

Sada citam i na forumu i drugim mjestima da se taj euro obrazac koristi za stete do 1.000 KM, a mislim da je steta na vozilu puno veca jer zelim to sve odraditi u ovlastenom servisu i zamijeniti komplet ostecene dijelove, a ne kod lokalnog limara, petljati osiguranju i hajrovati sta.

Jesam li se zajebao i sta mi je sada ciniti? :roll: Uredno sam pozvao policiju, slikao mjesto nesrece iz svih uglova, znakove, ostecenja, krivac je prihvatio krivicu, obrazac je popunjen uz prisustvo policije, oni su nam pomogli kako i sta da popunimo. Vozilo ima i kasko osiguranje. Hvala na pomoci.

PS - svakako planiram angazovati advokata jer sam vec imao losa iskustva sa naplatom stete i zavlacenjem od strane osiguranja. Advokat je sve zavrsio za 15 dana, dok sam ja izgubio vise od 3 mjeseca.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10579
Joined: 10/03/2022 22:16

#1459 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by ZoomZoomKiwi »

Nisi se zajebao, ja sam imao štetu od oko 4000 KM i uredno naplatio. Pozvali policiju, oni nam pokazali kako ćemo popuniti izvještaj o nesreći, oni su samo evidentirali izlazak i razlog, i to je to.

Ali moram napomenuti, da sam to uradio preko kaska.

Znači, iako nisam ja kriv, nimalo, da ne bih čekao njegovo Dunav kurčevo osiguranje, dogovorio sa agentom u Uniqi da mi kasko sanira štetu, a da se oni ganjaju sa Dunavom za kompenzaciju. Ipak oni imaju pravni tim i lakše i brže će to ići.

To se desilo u maju mjesecu, ja auto popravio u roku od 25 dana dok su došli svi dijelovi. Uniqa uredno naplatila od Dunava nekad krajem augusta. (Ja bih vjerovatno još čekao, a auto bih morao popraviti svojim parama, ili ostaviti u garaži dok ne legnu pare)


Jedino što je bitno u tom slučaju je da dok god tvoje kasko ne naplati komplet štetu od autoodgovornosti krivca za nesreću, ako se desi neka nova nesreća, bio kriv ili ne, kad budeš popravljao auto opet preko kaska, učestvuješ u popravku 20%.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#1460 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Alkos »

EFD22 wrote: 10/09/2022 22:07 Nisi se zajebao, ja sam imao štetu od oko 4000 KM i uredno naplatio. Pozvali policiju, oni nam pokazali kako ćemo popuniti izvještaj o nesreći, oni su samo evidentirali izlazak i razlog, i to je to.

Ali moram napomenuti, da sam to uradio preko kaska.

Znači, iako nisam ja kriv, nimalo, da ne bih čekao njegovo Dunav kurčevo osiguranje, dogovorio sa agentom u Uniqi da mi kasko sanira štetu, a da se oni ganjaju sa Dunavom za kompenzaciju. Ipak oni imaju pravni tim i lakše i brže će to ići.

To se desilo u maju mjesecu, ja auto popravio u roku od 25 dana dok su došli svi dijelovi. Uniqa uredno naplatila od Dunava nekad krajem augusta. (Ja bih vjerovatno još čekao, a auto bih morao popraviti svojim parama, ili ostaviti u garaži dok ne legnu pare)


Jedino što je bitno u tom slučaju je da dok god tvoje kasko ne naplati komplet štetu od autoodgovornosti krivca za nesreću, ako se desi neka nova nesreća, bio kriv ili ne, kad budeš popravljao auto opet preko kaska, učestvuješ u popravku 20%.
Super, hvala ti na brzom i opsirnom odgovoru, puno si mi pomogao i laknulo mi je odmah. :-D Ako se odlucim na isti korak, jer mi se ne da cekati 3-4 mjeseca da naplatim stetu, jesam li za kasko trebao kakav alkotest uraditi ili jos nesto pored euro obrasca, nista mi nisu policajci spominjali iako sam im spominjao mogucnost aktivacije kaska!? Hvala jos jednom na pomoci, zivio!
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10579
Joined: 10/03/2022 22:16

#1461 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by ZoomZoomKiwi »

Nisam ni ja alkotest radio.
Pošto je izlazak službenih lica na mjesto događaja evidentiran, i na njihovu preporuku je rađen izvještaj o nesreći, iako nema zapisnika, taj izvještaj o nesreći na kojem je detaljno opisano sve i ima potpis i krivca kao i oštećenog je dovoljno valjan pravni dokument.

Nema na čemu, i sretno sa popravkom!


Edit: Svakako je najbolje da se čuješ sa svojim agentom kod kojeg si ugovorio kasko. On će ti sve detalje i procedure objasniti, a i napomeni ga na učešće u eventualnoj narednoj šteti do naplate regresa od autoodgovornosti drugog lica koje je krivo za prvobitnu štetu. Možda u tvom osiguranju nije baš isto kao u Uniqi.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#1462 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Alkos »

EFD22 wrote: 10/09/2022 22:45 Nisam ni ja alkotest radio.
Pošto je izlazak službenih lica na mjesto događaja evidentiran, i na njihovu preporuku je rađen izvještaj o nesreći, iako nema zapisnika, taj izvještaj o nesreći na kojem je detaljno opisano sve i ima potpis i krivca kao i oštećenog je dovoljno valjan pravni dokument.

Nema na čemu, i sretno sa popravkom!


Edit: Svakako je najbolje da se čuješ sa svojim agentom kod kojeg si ugovorio kasko. On će ti sve detalje i procedure objasniti, a i napomeni ga na učešće u eventualnoj narednoj šteti do naplate regresa od autoodgovornosti drugog lica koje je krivo za prvobitnu štetu. Možda u tvom osiguranju nije baš isto kao u Uniqi.
Jos jednom veliko hvala na svemu! :thumbup:
ReymondReddington
Posts: 676
Joined: 07/01/2018 22:25

#1463 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by ReymondReddington »

Ja kad sam.imao.udes citava procedura je trajala oko mjesec dana od dana udesa. Steta je bila samo zadnji branik pukao auto se moglo regularano voziti. Kod mene je sarajevo osiguranje a ovoga sto me je udario je bilo grawe. Isto sam htio da ovlasteni servis uradi popravku i da se njima direktno uplati.

Procedura je bila sljedeca: europski obrazac i auto na procjenu stete u moje osiguranje. Oni onda poslali u grawe a ja otisao u servis da oni urade procjenu i dogovorim popravku. Onda cekao i cekao dok mi nije dosla ponuda od grawe. Ovi iz servisa greskom poslali zahtjev u moje osiguranje umjesto u grawe. Ja kontaktirao grawe i obajsnio da hoću u servisu da popravljam. Oni rekli da je ok tražili predracun od servisa i potvrdu od mene da sam saglasan i dalje sve oni zavrsavali ja samo odvukao auto kad me je servis pozvao da su dosli dijelovi.

Ovo sve je trajalo oko mjesec dana, plus sam bio bez auta 4 dana. Obicni zadnji branik. Za vece stete ne znam koliko bi trajalo.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#1464 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Alkos »

ReymondReddington wrote: 11/09/2022 00:29 Ja kad sam.imao.udes citava procedura je trajala oko mjesec dana od dana udesa. Steta je bila samo zadnji branik pukao auto se moglo regularano voziti. Kod mene je sarajevo osiguranje a ovoga sto me je udario je bilo grawe. Isto sam htio da ovlasteni servis uradi popravku i da se njima direktno uplati.

Procedura je bila sljedeca: europski obrazac i auto na procjenu stete u moje osiguranje. Oni onda poslali u grawe a ja otisao u servis da oni urade procjenu i dogovorim popravku. Onda cekao i cekao dok mi nije dosla ponuda od grawe. Ovi iz servisa greskom poslali zahtjev u moje osiguranje umjesto u grawe. Ja kontaktirao grawe i obajsnio da hoću u servisu da popravljam. Oni rekli da je ok tražili predracun od servisa i potvrdu od mene da sam saglasan i dalje sve oni zavrsavali ja samo odvukao auto kad me je servis pozvao da su dosli dijelovi.

Ovo sve je trajalo oko mjesec dana, plus sam bio bez auta 4 dana. Obicni zadnji branik. Za vece stete ne znam koliko bi trajalo.
Hvala na info :) :thumbup: i kod mene je sarajevo osiguranje, a kod "krivca" grawe :-D
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#1465 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

Ja licno nebi nikada pristao na samo ispunjavanje tog obrasca ako nije moja krivica. Naslusao sam se prilicno prica o tome kako osiguranje krivca zateze zbog nepostojanja policijskog zapisnika.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10579
Joined: 10/03/2022 22:16

#1466 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by ZoomZoomKiwi »

preludezalude wrote: 11/09/2022 02:41 Ja licno nebi nikada pristao na samo ispunjavanje tog obrasca ako nije moja krivica. Naslusao sam se prilicno prica o tome kako osiguranje krivca zateze zbog nepostojanja policijskog zapisnika.
Zateže ako ideš sam u naplatu i tražiš keš. Ako ideš u ovlašteni po predračunu (ako je auto mlado i/ili na leasing) i ako ideš preko svog osiguranja ili još bolje advokata, nema zatezanja.
ReymondReddington
Posts: 676
Joined: 07/01/2018 22:25

#1467 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by ReymondReddington »

preludezalude wrote: 11/09/2022 02:41 Ja licno nebi nikada pristao na samo ispunjavanje tog obrasca ako nije moja krivica. Naslusao sam se prilicno prica o tome kako osiguranje krivca zateze zbog nepostojanja policijskog zapisnika.
Ne znam da li i mozes traziti da oni rade. Ja imao dva udesa manja steta bez povrijeđenih i cim policija dodje odmah kazu ajde popunite obrazac. Zadnji put nisu ni ostali samo mam objasnili kako sta popuniti i otisli.

Mislim da oni sad ako nema povrijedenih i mozda ako su samo dva auta u udesu nece ni da rade uvidjaj. U biti to i jeste namjena eu obrazca ako osoba koja je kriva to priznaje nema potrebe ni zvati policiju. Popunis eu i svako svojim putem.
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#1468 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by noviclan »

ReymondReddington wrote: 11/09/2022 10:00
preludezalude wrote: 11/09/2022 02:41 Ja licno nebi nikada pristao na samo ispunjavanje tog obrasca ako nije moja krivica. Naslusao sam se prilicno prica o tome kako osiguranje krivca zateze zbog nepostojanja policijskog zapisnika.
Ne znam da li i mozes traziti da oni rade. Ja imao dva udesa manja steta bez povrijeđenih i cim policija dodje odmah kazu ajde popunite obrazac. Zadnji put nisu ni ostali samo mam objasnili kako sta popuniti i otisli.

Mislim da oni sad ako nema povrijedenih i mozda ako su samo dva auta u udesu nece ni da rade uvidjaj. U biti to i jeste namjena eu obrazca ako osoba koja je kriva to priznaje nema potrebe ni zvati policiju. Popunis eu i svako svojim putem.
Znaci uvijek ali uvijek se zaliti na povrede i moraju da rade policijski zapisnik
ReymondReddington
Posts: 676
Joined: 07/01/2018 22:25

#1469 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by ReymondReddington »

noviclan wrote: 11/09/2022 14:26
ReymondReddington wrote: 11/09/2022 10:00

Ne znam da li i mozes traziti da oni rade. Ja imao dva udesa manja steta bez povrijeđenih i cim policija dodje odmah kazu ajde popunite obrazac. Zadnji put nisu ni ostali samo mam objasnili kako sta popuniti i otisli.

Mislim da oni sad ako nema povrijedenih i mozda ako su samo dva auta u udesu nece ni da rade uvidjaj. U biti to i jeste namjena eu obrazca ako osoba koja je kriva to priznaje nema potrebe ni zvati policiju. Popunis eu i svako svojim putem.
Znaci uvijek ali uvijek se zaliti na povrede i moraju da rade policijski zapisnik
Iz ova moja dva iskustva ti na kraju dobijes samo onaj eu obrazac.Orginal tebi kopija onom ko je kriv. Nista od policije nisam dobijao. Oni traze od tebe saobracajnu i vozacku pretpostavljam da mozda evidentiraju da su izasli ali da su mi dali neki papir ili nesto, nisu. Kazu ti uslikaj udes jer ti to i u osiguranju traze. Pretpostavljam da je ovo slucaj za sve nesrece bez povreda.

E sad ti kad bi se zalio na povredu, vjerovatno bi se morala hitna zvati pa mozda u tom slucaju oni onda i rade uvidjaj.
sahbazzz
Posts: 332
Joined: 19/07/2020 12:27

#1470 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by sahbazzz »

Ne znam da li je tema prava ali ajde da pitam. Sinoc mi kreten "svukao" zadnji branik momacki i naravno otisao kao da se nista nije desilo.
Ispred zgrade, ne mogu da vjerujem koliko ljudi ne znaju parkirati.
Neise, pretpostavljam da sam pusiona, ali evo da pitam imam li kakve sanse sta izganjati sa osnovnom policom osiguranja.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1471 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by kabal1337 »

sahbazzz wrote: 15/09/2022 16:27 Ne znam da li je tema prava ali ajde da pitam. Sinoc mi kreten "svukao" zadnji branik momacki i naravno otisao kao da se nista nije desilo.
Ispred zgrade, ne mogu da vjerujem koliko ljudi ne znaju parkirati.
Neise, pretpostavljam da sam pusiona, ali evo da pitam imam li kakve sanse sta izganjati sa osnovnom policom osiguranja.
jesi li zvao policiju?
sahbazzz
Posts: 332
Joined: 19/07/2020 12:27

#1472 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by sahbazzz »

kabal1337 wrote: 15/09/2022 16:35
sahbazzz wrote: 15/09/2022 16:27 Ne znam da li je tema prava ali ajde da pitam. Sinoc mi kreten "svukao" zadnji branik momacki i naravno otisao kao da se nista nije desilo.
Ispred zgrade, ne mogu da vjerujem koliko ljudi ne znaju parkirati.
Neise, pretpostavljam da sam pusiona, ali evo da pitam imam li kakve sanse sta izganjati sa osnovnom policom osiguranja.
jesi li zvao policiju?
Jok, evo maloprije vidio. Zato i pitam, ima li smisla, sta bi mogli uciniti?
Ja kontam da me sinoc poderao, jer je lola dalje od mene parkirao kao ni sebi ni svom, neko se pokusavao uvuci i eto.
A ko zna, mozda je i od jutros neko. U sustini nije ni bitno vjerovatno...
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#1473 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Proosvjetni_uhljeb »

sahbazzz wrote: 15/09/2022 16:40
kabal1337 wrote: 15/09/2022 16:35

jesi li zvao policiju?
Jok, evo maloprije vidio. Zato i pitam, ima li smisla, sta bi mogli uciniti?
Ja kontam da me sinoc poderao, jer je lola dalje od mene parkirao kao ni sebi ni svom, neko se pokusavao uvuci i eto.
A ko zna, mozda je i od jutros neko. U sustini nije ni bitno vjerovatno...
Ako nisi pomjerio auto, možda možeš pokušati da pozoveš policiju i prijaviš NN počinioca. To bi, valjda, trebalo biti dovoljno da se napravi zapisnik i povuče polisa osiguranja a oni bi k'o fol tražili krivca.
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#1474 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by oXavier »

sahbazzz wrote: 15/09/2022 16:27 Ne znam da li je tema prava ali ajde da pitam. Sinoc mi kreten "svukao" zadnji branik momacki i naravno otisao kao da se nista nije desilo.
Ispred zgrade, ne mogu da vjerujem koliko ljudi ne znaju parkirati.
Neise, pretpostavljam da sam pusiona, ali evo da pitam imam li kakve sanse sta izganjati sa osnovnom policom osiguranja.
Možeš nazvati policiju da izvrše uviđaj i sačine zabilješku/zapisnik, međutim, ako nema svjedoka koji je zapisao registarske oznake tog auta ili video nadzor negdje u blizini koji je mogao snimiti situaciju, mrka kapa.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1475 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by kabal1337 »

oXavier wrote: 15/09/2022 20:44
sahbazzz wrote: 15/09/2022 16:27 Ne znam da li je tema prava ali ajde da pitam. Sinoc mi kreten "svukao" zadnji branik momacki i naravno otisao kao da se nista nije desilo.
Ispred zgrade, ne mogu da vjerujem koliko ljudi ne znaju parkirati.
Neise, pretpostavljam da sam pusiona, ali evo da pitam imam li kakve sanse sta izganjati sa osnovnom policom osiguranja.
Možeš nazvati policiju da izvrše uviđaj i sačine zabilješku/zapisnik, međutim, ako nema svjedoka koji je zapisao registarske oznake tog auta ili video nadzor negdje u blizini koji je mogao snimiti situaciju, mrka kapa.
Sta je sa onim kao fondom za takve i slicne slucajeve?
Post Reply