Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#1 Osiguranje auta - sve o tome

Post by shlauf »

Možda je bilo prije diskusije na ovu temu ali ja sam frišak ....

Naime, jaran mi je nedavno imao udes sa autom koje je iz RS i koje ima polisu DUNAV osiguranja. Kako će on sada naplatiti štetu jer nije kriv za udes što potvrđuje i zapisnik MUP KS. Neće valjda morati pičiti u BL na procjenu ??? Ima li ko iskustva ili je već prošao ovu proceduru??

P.S. Iskreno bih volio da niko nema ama čvoku na autu a da ne govorimo o udesu.


alee aleeee :dance:
User avatar
Djidjimilovich
Posts: 200
Joined: 07/06/2008 23:29

#2 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Djidjimilovich »

bas ovih dana se ganjam oko te naplate osiguranja...

ja sam u sarajevo osiguranju a lik koji me je udario je u bobar osiguranju... informaciju koju sam ja dobio jeste da nista ne moram letati nego ce oni to sve sluzbeno obaviti,dakle traziti naplatu sluzbeno od bobar osiguranja...

ja sam se odlucio za opciju vansudske nagodbe koja meni najvise odgovara i procjena je sasvim realna...
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#3 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by LeKo »

Koliko znam ide na procjenu u svoje osiguranje, a onda se ostatak završi službenim putem. Mada je bilo slučajeva kada neka osiguranja nisu priznavala procjene jedni drugih (obično osiguravajuće kuće Ž kategorije) pa se moralo ići u osiguranje onog ko je skrivio nezgodu.

P.S. ako bude komplikacija nemora ići u sjedište dunava u BL, može završiti npr. I. Sarajevu, garant imaju poslovnicu.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#4 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by shlauf »

HVALA narode, sutra prenosim haveru poruku !!!!!!!!!

alee aleeeeee :dance:

Želim napraviti kuću - ali do sada sam napravio samo ukućane.
User avatar
mayab
Posts: 27009
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#5 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by mayab »

Kako god bilo, načekaće se dok dobije pare za naknadu štete, to pričam iz iskustva mojih prijatelja, 3-6 mjeseci sigurno, a možda i više! :x
milojicabrzi
Posts: 1726
Joined: 18/11/2009 12:43

#6 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by milojicabrzi »

Jedan savjet.

kada budes isao u poslovnicu svog ili njegovog osiguranja, da pokrenes proceduru naplate, prije toga otisji u ovlasteni servis za tvoje vozilo, i neka ti naprave procjenu stete. Oni racunaju nove dijelove i rad u ovlastenom servisu i procjena ce biti za tebe dobra. Onda tu procjenu prilozi njima uz zahtjev za naplatu stete, i onda ce te ozbiljnije shvatiti, jer ti u slucaju lose ponude, mozes uvijek zaprijetiti da ces insistirati da ti radi ovlasteni servis.

Nakon toga ponudit ce ti realnu vansudsku nagodbu.

Sretno.
User avatar
jazzer
Posts: 7146
Joined: 20/12/2004 14:44

#7 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by jazzer »

mayab wrote:Kako god bilo, načekaće se dok dobije pare za naknadu štete, to pričam iz iskustva mojih prijatelja, 3-6 mjeseci sigurno, a možda i više! :x
Ja sam sampion foruma :-D sto se cekanja isplate stete tice, nakon 11 (slovima: jedanaest) mjeseci naplatio stetu od VGT osiguranja :x :x .
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#8 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by shlauf »

Visočka posla, inače su poznati po tome.

alee aleeeeee :dance:
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#9 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by -Romeo- »

shlauf wrote:Visočka posla, inače su poznati po tome.

alee aleeeeee :dance:
još je i dobro prošao, poznati su i po mizernim iznosima odštete.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#10 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by duboka_misao »

-Romeo- wrote:
shlauf wrote:Visočka posla, inače su poznati po tome.

alee aleeeeee :dance:
još je i dobro prošao, poznati su i po mizernim iznosima odštete.
tjebbli mene nisnu nikada zajebali, koliko donesem predracun toliko isplate i isplate brzo mislim da to ima veze s tim sto im zaprijetim da cu odjaviti sva auta za njihovog osiguranja :D
User avatar
jazzer
Posts: 7146
Joined: 20/12/2004 14:44

#11 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by jazzer »

-Romeo- wrote:
shlauf wrote:Visočka posla, inače su poznati po tome.

alee aleeeeee :dance:
još je i dobro prošao, poznati su i po mizernim iznosima odštete.
Nakon sto su ponudili KM 1300,00 angazovao sam advokata pa smo se ''nasli'' na KM 5300,00.
Toliko o VGT-u :x .
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#12 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by -Romeo- »

jazzer wrote:
-Romeo- wrote:
shlauf wrote:Visočka posla, inače su poznati po tome.

alee aleeeeee :dance:
još je i dobro prošao, poznati su i po mizernim iznosima odštete.
Nakon sto su ponudili KM 1300,00 angazovao sam advokata pa smo se ''nasli'' na KM 5300,00.
Toliko o VGT-u :x .
o tome ja pričam
mija27
Posts: 1
Joined: 05/06/2010 11:35

#13 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by mija27 »

Moze li mi neko pomoci,moj prijatelj je imao udes sa nasim autom i dozivio je lakse povrede vrata,odbili su njegov zahtjev kao laksa povreda,a on je morao da miruje desetak dana nosio okovratnik nije isao na posao,a mi za auto jos uvijek cekamo naplatu a prosla su dva ipo mjeseca,e sad da li da se zali i ako neko zna dobrog advokata da me uputi u proceduru.
ljudozder
Posts: 257
Joined: 05/06/2010 01:12

#14 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by ljudozder »

ma načekaće se nekoliko mjeseci. Najbolje ih tužit i ko ih jebe, samo ako ima živaca zajebavat se po sudovima :D

ja sam odštetu dobio nakon 6-7 mjeseci, a da nisam imo jaku štelu, ne bi dobio nikad :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#15 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

da malo dignem temu

ovako sinoc ja parkirao auto kod narodnog
kad sam krenuo kuci imam sta da vidim
lik zabijen u mene auto nije u pokretnom stanju fazoni pofina steta

eh policija napravila zapisnik fazoni i normalno ja ni po kojej osnovi nisam kriv
taj sto je skrivio pijan ovo ono a osiguranje mu je sarajevo osiguranje
moze li mi neko reci koja je procedura sta prvo gdje i kakvi su sarajevo osiguranje sa isplatama jesu li realni sa procjenom ili da isto zovnem mehanicara iz ovlastenog da vidi stetu i vidi koja je okvirna cijena

hvala
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#16 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by homar »

respo wrote:da malo dignem temu

ovako sinoc ja parkirao auto kod narodnog
kad sam krenuo kuci imam sta da vidim
lik zabijen u mene auto nije u pokretnom stanju fazoni pofina steta

eh policija napravila zapisnik fazoni i normalno ja ni po kojej osnovi nisam kriv
taj sto je skrivio pijan ovo ono a osiguranje mu je sarajevo osiguranje
moze li mi neko reci koja je procedura sta prvo gdje i kakvi su sarajevo osiguranje sa isplatama jesu li realni sa procjenom ili da isto zovnem mehanicara iz ovlastenog da vidi stetu i vidi koja je okvirna cijena

hvala
Otjeraj auto, ako je u voznom stanju, u svoje osiguranje da konstatuju štetu (procjena), kada to dobiješ od vještaka onda pravac u ovlašteni servis da ti naprave predračun za popravak. Poslije toga preko svog osiguranja tražiti nadoknadu, kada ti ponude nadoknadu, ako nisi zadovoljan tuži.
User avatar
north_1987
Posts: 292
Joined: 13/04/2010 00:17

#17 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by north_1987 »

...
Last edited by north_1987 on 05/07/2010 14:10, edited 1 time in total.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#18 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

homar wrote:
respo wrote:da malo dignem temu

ovako sinoc ja parkirao auto kod narodnog
kad sam krenuo kuci imam sta da vidim
lik zabijen u mene auto nije u pokretnom stanju fazoni pofina steta

eh policija napravila zapisnik fazoni i normalno ja ni po kojej osnovi nisam kriv
taj sto je skrivio pijan ovo ono a osiguranje mu je sarajevo osiguranje
moze li mi neko reci koja je procedura sta prvo gdje i kakvi su sarajevo osiguranje sa isplatama jesu li realni sa procjenom ili da isto zovnem mehanicara iz ovlastenog da vidi stetu i vidi koja je okvirna cijena

hvala
Otjeraj auto, ako je u voznom stanju, u svoje osiguranje da konstatuju štetu (procjena), kada to dobiješ od vještaka onda pravac u ovlašteni servis da ti naprave predračun za popravak. Poslije toga preko svog osiguranja tražiti nadoknadu, kada ti ponude nadoknadu, ako nisi zadovoljan tuži.
nij u voznom stanju
samo za info moje je osiguranje triglav
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#19 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

@respo
kontaktiraj osiguranje ovog sto ti je skrivio stetu tj sarajevo osiguranje.
trebati ces otici do njihovog sektora steta da prijavis stetu pismenim putem a da se dogovorite o vremenu slikanja vozila.
procjenu vrsi sarajevo osiguranje sa svojim procjeniteljom,sastavi se zapisnik o steti na vozilu,onda se ceka zapisnik iz policije koji oni podizu a sto u principu traje 10 dana,a normalno oni to odugovlace koliko god mogu.
zakonski rok isplate stete tj prvog prijedloga za vansudsko poravnanje je 45 dana.
u svakom slucaju njima moras prijaviti stetu.
ono sto bih ti preporucio a ne znam ni koja ti je godina auto a ni koji auto je da pored njihove procjene uradis i svoju koja ce biti kod neke radionice koja se bavi nabavkom dijelova,limarskim,lakirerskim i mehanickim radovima.
normalno mora imati registrovanu tu djelatnost ta radionica da bi taj predracun bio mjerodavan.
bilo kako bilo ne diraj nista na autu dok se ne napravi zapisnik ispred osiguranja.
kod takvih udaraca steta na vozilu se moze procjeniti samo poslije rasklapanja.
mozda ti je puklo deklo mjenjaca ili nesto tako.
tvoje osiguranje ne moze ispred tebe pisati odstetni zahtjev pa regresno naplatiti stetu od sarajevo osiguranja ukoliko nije u pitanju kasko osiguranje.
uglavnom ima da se nacekas prvo zbog toga sto je kompleksna steta a i takvo je i sarajevo osiguranje.
ako mogu kako pomoci pitaj ili na pp ili ovdje.Pozdrav
nikako ne daj da ti proglase totalnu stetu jer ti ide procjena vrijednosti vozila prva godina -20% svaka naredna 10%.
vidio sam koji je auto u pitanju neka ti je sa srecom
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#20 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

auto je pezo 206cc 2002 godina
i mislio sam otici do ovlastenog servisa pa da oni naprave okvirnu cijenu otprilike koliko bi sta kostalo
al prije toga u sarajevo osiguranje
pa nek oni taj zapisnik procjenu urade kad oni urade onda ovi iz servisa kazu cijenu i vidim jeli to tu

hvala u svakom slucaju ako bude sta trebalo pitat cu unaprijed hvala


p.s jos mi sad belaj istice mi registracija za nekih 5 dana
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#21 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

svi servisi pa i blok,onaj dedovic i igman ce ti za predracun traziti 10% u kesu od vrijednosti predracuna,ako ti auto nije u voznom stanju racunaj na stetu od 3000 + KM bez rastavljanja vozila,vjerovatno se moze napraviti za 1000 + KM ali ne preporucujem zbog stete na ovjesu.
da li je hladnjak procurio?postoji velika vjerovatnoca da ti je i motor nabio itd itd.
nema veze sto ti istice registracija,tvoj auto je bio uredno registrovan sa danom nastanka stete o cemu imas dokaz policu AO osiguranja.
spremi se na advokata i sve racune cuvaj od slep sluzbe pa dalje sve ti to moze trebati.
predpostavljam da je auto bio na placenom parkingu?cuvaj i parking kartu ;-)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#22 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

nije nista procurilo
koliko ja mogu procjeniti unutra nista motoru nije bilo ostetio se blatobran vrata zagrebana retrovizor je otisao
branik dole na lijevoj strani al to znaci kompletan branik
neko crijevo cini mi se za zrak pretpostavljam klima ili tako nesto uglavnom nije od motora jer on radi sve regularno
e sada posto ga je nabio na trotoar desni prednji tocak je na gornjoj strani "ispao" dole ga je "ugurao" i pretpostavljam da je slomio poluosovinu jer ne moze se voziti
da nije to bio bi u voznom stanju
nije bio na placenom parkingu bio preko puta pozorista ono prvo jedino mejsto najblize raskrsnici ispred ht eroneta
pitao sam policajca jeli problem sto sam bio tu parkiran
kaze on sta su ti kolege rekle reko nisu nista
odgovara pa onda nema nikakvih problema
a za registraciju sam mislio kako cu ga voziti kad ga napravim kad je reg istekla o tome pricam ne brinem ja u vezi slucaja
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#23 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Bakir1 »

ne znam u konkretnom slucaju ali cini mi se da ondje nije dozvoljeno parkiranje.
nadam se da ti ovi iz sarajevo osiguranja nece praviti problem zbog toga tj mjesta na kojem je auto bilo parkirano.
ima tu stete ali nema previse,lafeta,poluosovina,vjerovatno krajnica stabilizatori,mozda tijelo amortizera i tako to.
uglavnom neka ti je sa srecom,ako imas namjeru u ovlastenom servisu popravljati auto,a to ti od srca preporucujem,vidi sutra sa sarajevo osiguranjem da li im odgovara da u servisu na dizalici slikaju auto i vrse procjenu stete.
spremi svoje pare za opravku jer ako budes cekao osiguranje nacekati ces se.
sto se tice registracije unutar mjesec dana mozes popraviti auto i produziti registraciju ;-)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#24 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by respo »

hvala jos jednom
sto se tice mjesta parkiranja pitao sam policajca iz uvidjajne kaze sta su ti rekle kolege rekoh nisu nista
on kaze e onda sve uredu

sto se tice stete posto je desni tocak sabijen o trotoar i ne moze se okretati moguce da je i poluosovina pukla
sa vozaceve strane koliko sam vidio treba samo zamjeniti blatobran i vjerovatno to sto si nabrojao lafete krajnice stabilizatori i sta ja znam sta sve

naravno da cu u ovlasteni servis i nigdje drugo
User avatar
drndalo
Posts: 22733
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#25 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Tekst i stav prema osiguranju treba da ti bude:"Dobicete racun iz ovlastenog servisa, i platicete njima direktno, ja necu da vidim ni KM "uzivo" od vas..."

Oni ce reci: Ali, njihov limar je skup, bla, bla, bla, imamo mi jeftinijeg...

Ti: Ja hocu bar godinu-dvije dana pismene garancije na rad i dijelove, znaci nista osim ovlastenog ne dolazi u obzir, nece meni neki "saban" "popravljati" Peugeot kabriolet, i to sa tvrdim krovom...

Zasto je to tako? Zato jer kod nas ljudi vole da "ze*ebu" nekoga, pa im osiguranje ponudi npr. isplatu 700 KM na ruke, a oni nadju "sabana" koji ce im to "oserbetit" za 400 KM, i imaju osjecaj da su nekoga za*ebali za 300 KM... Osiguranja to znaju, i znaju kolika je disproporcija izmedju ovlastenog i "sabana", te tu plivaju...

Izuzetak od ove price mozes imati ako imas slog limara u kojeg vjerujes, a oni pristanu da plate njegov rad, ako im je jeftiniji od ovlastenog, a ti mu vjerujes...

Ne pokazuj im da si u stisci s vremenom i lovom, cak i ako jesi, nego im reci da imaju 2 nacina, od kojih je onaj da idete i cekate sud da potvrdi da si ti u pravu po njih jos skuplji... Napomeni im i da ces sve racune posredno izazvane nepokretnoscu auta s merakom priloziti njima na placanje, pa nek odugovlace... Malo oni prijete, malo ti, da bi se nasli negdje izmedju... To otprilike tako ide...

I jos nesto, i ako bi prihvatio izvansudsko poravnanje (lovu na ruke) zbog toga sto ti je takva situacija, nikad ne prihvataj njihovu prvu ponudu, koja ide po sistemu APP (Ako prodje-prodje)... Daju vise drugi put... Uglavnom, cjenkanje ti ne gine... Ne zaboravi da ti s druge strane telefona nije prijatelj, ma koliko ljubazan bio, njegovo je da zavrsi posao, sa sto manje gubitka po firmu... Ti si samo uzrok tog gubitka...
Post Reply