Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#1 Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Funkinbeats »

Zdravo raja, opet se javljam..
Imam anksiozni poremećaj, s povremenim napadima panike (znam ih savladati pomocu tehnika).
Idem psihologu i tek sam nedavno prihvatio svoje stanje, nalazi svi uredni..Probao sam sa tabletama sidata xanax, medjutim ne pasu mi, tako da sam ukinuo iste..
Da li neko ima iskustva sa ovim, neko ko je prošao ovo i sad živi normalno, i neko koji je našao okidač svega i riješio ga nekako?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Sanjarko »

Stres, svadze, neznam kako da se izrazim, jedenje sto nemas za osnovno sebi priustit, i tako to, kod mene okidac relapsa vecinom tj., psihoticnih napada, ja to zovem ispadima, jer se tad sumanuto ponasam i ispadnem iz okej razmisljanja, neznam mozda ponasanja bolje rec.

Kad depra uhvati najgore.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#3 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Digla_da_kreci »

Funkinbeats wrote: 17/11/2021 17:13
Da li neko ima iskustva sa ovim, neko ko je prošao ovo i sad živi normalno, i neko koji je našao okidač svega i riješio ga nekako?
Okidaci su za svakoga razliciti. Jesi li ti otkrio svoj?
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#4 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Funkinbeats »

Digla_da_kreci wrote: 17/11/2021 17:40
Funkinbeats wrote: 17/11/2021 17:13
Da li neko ima iskustva sa ovim, neko ko je prošao ovo i sad živi normalno, i neko koji je našao okidač svega i riješio ga nekako?
Okidaci su za svakoga razliciti. Jesi li ti otkrio svoj?
Nazalost nisam jos, bilo je stresa jos od malena, i kroz zivot opcenito i trauma i svega, stres na poslu nerviranje zasicenje, ali hajde sve je to svakodnevnica, ali opet nezna covjek kako da dodje do tog nesto i onda da mu dusa buda mirna, tjeskoba je stalno tu i zabrinutost za zdravlje i zivot...🥺
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Sanjarko »

Funkinbeats wrote: 17/11/2021 17:48
Digla_da_kreci wrote: 17/11/2021 17:40

Okidaci su za svakoga razliciti. Jesi li ti otkrio svoj?
Nazalost nisam jos, bilo je stresa jos od malena, i kroz zivot opcenito i trauma i svega, stres na poslu nerviranje zasicenje, ali hajde sve je to svakodnevnica, ali opet nezna covjek kako da dodje do tog nesto i onda da mu dusa buda mirna, tjeskoba je stalno tu i zabrinutost za zdravlje i zivot...🥺
Nakupi se ili?
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#6 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by McGradySA »

najvjerovatnije poremećen rad amigdale
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#7 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Funkinbeats »

Sanjarko wrote: 17/11/2021 17:51
Funkinbeats wrote: 17/11/2021 17:48
Nazalost nisam jos, bilo je stresa jos od malena, i kroz zivot opcenito i trauma i svega, stres na poslu nerviranje zasicenje, ali hajde sve je to svakodnevnica, ali opet nezna covjek kako da dodje do tog nesto i onda da mu dusa buda mirna, tjeskoba je stalno tu i zabrinutost za zdravlje i zivot...🥺
Nakupi se ili?
Pa vjerovatno, mozda neznam izbaciti stres iz sebe ili sta..
Tea lana
Posts: 500
Joined: 28/10/2008 08:19

#8 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Tea lana »

https://youtube.com/c/RadimnaSebiRobertoDavid

probaj primjenjivati
meni licno mnogo pomoglo
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Sanjarko »

Funkinbeats wrote: 17/11/2021 18:06
Sanjarko wrote: 17/11/2021 17:51

Nakupi se ili?
Pa vjerovatno, mozda neznam izbaciti stres iz sebe ili sta..
Jbno je to. Jedes sam sebe. Desavalo mi je se i to. Ja se drzim, ali kazem nekad me prenese i pogubim se. Ispad imam. Sastavni dio sch.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by konektovan »

Samo što više sexa... :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Sanjarko »

konektovan wrote: 17/11/2021 22:07 Samo što više sexa... :mrgreen:
^ ^
User avatar
apsidejzi
Posts: 8128
Joined: 25/05/2013 23:49

#12 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by apsidejzi »

Funkinbeats wrote: 17/11/2021 18:06
Sanjarko wrote: 17/11/2021 17:51

Nakupi se ili?
Pa vjerovatno, mozda neznam izbaciti stres iz sebe ili sta..
Kljucno za zadovoljstvo u zivotu je iskazati svoje emocije. Kad se desi nesto tuzno treba biti tuzan i ne sakrivati to. Kada se desi nesto strasno treba biti uplasen i ne pokusavati sakriti to. Sve u cilju da mozes biti sretan kada se nesto lijepo desi. Ako naucis sakrivati negativne emocije mahinalno ces sakrivati i pozitivne emocije.

Mozes druge slagati ali ne i sebe. I tu dolazi anksioznost. Anksioznost nije bolest ni poremecaj. To je emocija koja se javlja kada sebe ne smatras dovoljno dobrim. Jal da nesto uradis, jal da se nosis sa datom situacijom, jal se generalno vidis nesposobnim. Suprotnost anksioznosti je sigurnost tj osjecaj sigurnosti. Da vladas situacijom, da imas kontrolu.

Tvoj zadatak sada je biti iskren prema sebi tj popiti kafu sa sobom i vidjeti cega se bojis. Uci do najdubljeg dijela provalije, doziviti to i osjetiti. Prihvatiti te ruzne emocije i smatrati ih normalnim. jer one i jesu normalne. Jedino sto je nenormalno kod tebe je sto si ih dugo sakrivao i ignorisao pa se sada nakupile. Niko ti ne moze pomoci. Moras sam. To se zove odrastanje i sazrijevanje. Prihvatanje svoje smrtnosti i nesposobnosti. Svi moraju proci kroz to.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by konektovan »

sherbett wrote: 18/11/2021 17:15
konektovan wrote: 17/11/2021 22:07 Samo što više sexa... :mrgreen:
Hajd probam pa javim :mrgreen:
Eto javi,..nećeš se pokajati.. :lol:
Funkinbeats
Posts: 18
Joined: 04/11/2021 19:36

#14 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by Funkinbeats »

apsidejzi wrote: 18/11/2021 17:43
Funkinbeats wrote: 17/11/2021 18:06
Pa vjerovatno, mozda neznam izbaciti stres iz sebe ili sta..
Kljucno za zadovoljstvo u zivotu je iskazati svoje emocije. Kad se desi nesto tuzno treba biti tuzan i ne sakrivati to. Kada se desi nesto strasno treba biti uplasen i ne pokusavati sakriti to. Sve u cilju da mozes biti sretan kada se nesto lijepo desi. Ako naucis sakrivati negativne emocije mahinalno ces sakrivati i pozitivne emocije.

Mozes druge slagati ali ne i sebe. I tu dolazi anksioznost. Anksioznost nije bolest ni poremecaj. To je emocija koja se javlja kada sebe ne smatras dovoljno dobrim. Jal da nesto uradis, jal da se nosis sa datom situacijom, jal se generalno vidis nesposobnim. Suprotnost anksioznosti je sigurnost tj osjecaj sigurnosti. Da vladas situacijom, da imas kontrolu.

Tvoj zadatak sada je biti iskren prema sebi tj popiti kafu sa sobom i vidjeti cega se bojis. Uci do najdubljeg dijela provalije, doziviti to i osjetiti. Prihvatiti te ruzne emocije i smatrati ih normalnim. jer one i jesu normalne. Jedino sto je nenormalno kod tebe je sto si ih dugo sakrivao i ignorisao pa se sada nakupile. Niko ti ne moze pomoci. Moras sam. To se zove odrastanje i sazrijevanje. Prihvatanje svoje smrtnosti i nesposobnosti. Svi moraju proci kroz to.
Moze pp?
raketar
Posts: 9
Joined: 19/11/2021 23:21

#15 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by raketar »

Charles Linden - Napadi panike - Bitne činjenice anksioznosti (15m 23s mp3 audio fajl)

Zdravo. Ovo je Charles Linden. Želim da vam pričam o napadima panike. Napadi panike su ekstremna manifestacija anksioznog poremećaja. Oni su simptom anksioznog poremećaja. Oni nisu zaseban poremećaj. Neki ljudi spominju panični poremećaj. Panični poremećaj ne postoji. Bez prethodno postojećeg anksioznog poremećaja, napadi panike ne mogu se desiti. Oni se samo dese kad anksioznost dostigne neprikladne nivoe, i na toj tački dese se napadi panike. Anksiozni poremećaj se desi jer amigdala, mali organ u mozgu koji djeluje kao termostat za tijelo, postane resetovana na veći od normalnog nivo anksioznosti. I to se desi kroz nešto što se zove instrumentalno uslovljavanje. Operativno uslovljavanje je to šta se dešava kad učimo stvari koje trebamo tako što ponavljamo proces. Npr. učiti voziti auto, učiti jezik, učiti muzički instrument. Te stvari moramo učiti kroz ponavljanje da bismo to usavršili i da bismo naučili instinktivno tako da ne moramo misliti o tome kad radimo to. Instrumentalno uslovljavanje uzrokuje anksiozne poremećaje. Šta se desi jeste da imamo početni katalizator anksioznosti, bilo da je to žal, stres na poslu, briga oko novca, nije bitno. Fazon je, taj katalizator je pokrenuo početnu anksioznu reakciju, i šta se dešava jeste da se podsvijest pričvrsti na tu anksioznu reakciju, mi se preplašimo tog, strah uzrokuje anksioznost, anksioznost uzrokuje reakcije, reakcije uzrokuju anksioznost, itd. I mi uđemo u opasan krug. Šta se onda desi jeste da anksioznost eskalira u tijelu. I kako postanemo više uplašeni osjećajima koje primijetimo, čudnim mislima, osjećajima u tijelu, anksioznost uzrokuje da napravimo više takvih osjećaja. Dakle, napadi panike se dese kada je anksioznost ekstremna. I onda tijelo ulazi u modalitet bježi ili se tuci. Adrenalin se pušta. To bi nas trebalo spremiti za neposrednu opasnost. Jer nema opasnosti, ti resursi nisu iskorišteni. Srce kuca brže, tekućine odlaze u mišiće kao gorivo, i svi simptomi i osjećaji tako poznati onima koji imaju anksioznost postanu očiti. To ne znači da smo u bilo kakvoj opasnosti. Te stvari nas ne mogu povrijediti. Samo se osjete kao jako neugodni. I kad strah ne postoji, kad ne moramo bježati od opasnosti, kad se ne moramo boriti, ti resursi ne idu nikud, zato dobijemo napetost mišića, bol prsa, nesvjestica, drhtanje, i gdje anksiozni poremećaj ovjekovječen, mi osjećamo te stvari skoro stalno. Dakle ljudi za neprikladnom anksioznosti i napadima panike, doživljavaju ove stvari 24/7. I jako je neugodno. Ali fazon je, to nije nimalo opasno na bilo koji način. To bi trebao biti dio našeg sistema samoodbrane. To vas ne može povrijediti. Naravno kad su ti osjećaji tu svaki dan, svaki sat, jako su nametljivi, uzrokuju mnogo zabrinutosti, i jako ih je teško ignorisati. Ali to ih ne čini nimalo prikladnijim i imalo opasnijim. Vraćam se na svoj originalni komentar o anksioznom poremećaju i da su napadi panike simptom anksioznog poremećaja. To je apsolutno istina. Svaki psihofiziolog će vam reći napadi panike ekstremna manifestacija anksioznog poremećaja, i da je jedini način da se otarasite panike da uklonite anksioznost koja joj je gorivo. Isto važi i za post traumatski stresni poremećaj, opsesivno kompulzivni poremećaj, fobije, svi su snabdjeveni anksioznošću. Bez anksioznosti, fobije, čudne misli, neželjeni osjećaji, ne mogu postojati. Linden metoda rješava anksioznost, a ne rješava simptome. Jer to je ludo. Ako se otarasite simptoma, anksioznost će i dalje ostati tu. To je kao uzimanje lijekova za anksiozni poremećaj. Uzmete lijek, maskira vam simptome, ali ne ukloni anksioznost. Kad prestanete piti lijekove, anksioznost se vrati. Važna stvar za znati je ovdje da uklanjanjem neprikladne anksioznosti, nestat će vam i panika. I mrzim riječ poremećaj, jer podrazumijeva da je nešto medicinski pogrešno s vama. Nije ništa medicinski pogrešno s vama. Vi nemate ni mentalnu ni fizičku bolest. Ustvari, vi uopće nemate nikakvu bolest. Imate stanje ponašanja. I manifestuje se kao ekstremna anksioznost koja uzrokuje napade panike. Ovo je jako jednostavno. Uklanjanjem neprikladne anksioznosti, mi ćemo pobijediti, preći, eliminirati napade panike 100%. I to će biti prvi simptomi anksioznosti koji će otići. Dakle, kako ćemo to uraditi? Imate paket Linden metoda. Tu imate sve da razumijete anksiozni poremećaj. I imate sve da razumijete šta trebate poduzeti danas da počnete eliminirati anksioznost danas. Trebate pročitati čitav paket, posebno obračajući pažnju na 9 stubova, i trebate primijeniti tih 9 stubova, odmah. Ali ne da ih uradite polovično. Uradite ih ispravno. Pratite ih skroz. Nemojte ignorirati nijedan dio. To je kao pravljenje kolača. Ako ne stavite brašno u kolač, to neće biti kolač. Može mirisati kao kolač. Može izgledati kao kolač. Ali na kraju dana, to nije kolač. Ista vam je Linden metoda. Morate odlučiti ili da to uradite ili da to ne uradite. I to je tako jednostavno uraditi. Tako jednostavno postići. I dolazi u dva jednostavna koraka. A: shvaćanje. Shvaćanje da su vaša anksioznost i panika snabdjeveni amigdalom, održani amigdalom, i mogu biti eliminirani amigdalom. I jedini način da to uradite je da naučite amigdalu novo ponašanje. Kroz instrumentalno uslovljavanje. I drugi korak je pridržavanje čitavog procesa. Procesa Linden metode. Pridžavanje koraka koje trebate poduzeti, 9 stubova. Strukturiran potez uklanjanja anksiozne reakcije iz amigdale. I kad to uradite vaši napadi panike će otići, bez obzira koliko su ozbiljni, bez obzira koliko dugo se patite sa tim. Hajmo da budemo sigurni da razumijete ovo. Anksioznost snabdijeva napade panike. Bez anksioznosti, ne možete imati napade panike. Znači, uklonite anksioznost, i napadi panike će otići. Vaši napadi panike su osjećaji ekstremne anksioznosti. Oni su kad tijelo reaguje sa modalitetom bježi ili se tuci na situaciju. Osjeti se jako strašno. Ali ne mogu vas povrijediti. Niko nikad nije bio povrijeđen od strane napada panike. Ja sam imao stotine napada panike. Nikad nisam povrijeđen od tog, i nikad nisam vidio da je iko povrijeđen od desetine hiljada ljudi kojim sam pomogao da pređu anksioznost. Zato možete se odmoriti i biti sigurni da vam se neće ništa desiti. Ustvari, što više srce lupa, više dobiva vježbe, dakle vaše srce čak ima dobru korist od napada panike. I da još jednom pojasnim, uklonite anksioznost, i uklonit ćete paniku. Sad znam da je ovo previše informacija, znam da je vaša patnja ekstremna. i da ste pravo uplašeni, i da vjerojatno ograničavate svoj život u ovom trenutku, ograničavate stil života, vjerojatno ni ne izlazite van, možda čak imate i fobije ili opsesivne misli. To nije bitno. Bez obzira kakve su vam misli, emocije, osjećaji, to je sve pokrenuto od strane anksioznog poremećaja. Neprikladna anksioznost koju ste naučili podsvjesno, koja vam je postala navika, koja vam je postala instinktivna, i anksioznost koju možete ukloniti vrlo jednostavno. Ali morate se pridržavati pravila. Ne postoji drugo rješenje. To vam obećavam. Bilo da zovete moju metodu Linden metoda, ili bilo da je to nešto što vam se desi automatski, podsvjesno, slučajno. I to se može desiti i dešavalo se, ljudima nestala anksioznost bez da su pratili ikakav strukturiran program. Šta vam moja metoda pokazuje jeste mapa, najkraći put van napada panike, van anksioznog poremećaja. Sad možete mlatiti okolo idućih 10 godina, možete ići specijalistima kognitivno bihevioralne terapije, psiholozima, psihijatrima, piti lijekove, na hipnoterapiju. Ali pouka je ako se otarasite anksioznog poremećaja, sad ili za nekoliko godina, vi ćete primijeniti Linden metodu. Jer ne postoji drugo rješenje. Jedini put van anksioznosti jeste da istrenirate amigdalu da postane ne anksiozna. Uredu. Sljedeći put kad vas ufati panika, ovo uradite. Čim osjetite da srce počinje ubrzano lupati, duboko udahnite, i držite zrak dok ne osjetite da srce preskoči. To može izgledati opasno prvih nekoliko puta, meni je izgledalo strašno prvih nekoliko puta kad sam to uradio. Ali kad to uradite prvih nekoliko puta shvatit ćete neće vam se ništa desiti, nećete imati srčani udar, neće vam se srce zaustaviti. Sve što će vam se desiti je da će se srce resetovati na normalni stabilni ritam. Također možete zagristi hladnu jabuku. To vam aktivira roneći refleks. Isto možete uraditi umivanjem hladnom vodom. I to govori mozgu da ulazite u hladnu vodu, i mozak kaže "čekaj, ulazim u vodu, moram usporiti otkucaje srca, jer ne znam kad ću imati priliku udahnuti sljedeći put zrak". I to usporava vaše disanje i otkucaje srca. To je tehnika samopomoći ili prve pomoći koju možete uraditi kad imate napad panike. To će usporiti srce i umanjiti utjecaj napada panike. Ima i tehnika papirne vrećice, gdje držite vrećicu ispred usta i polako dišete, udišući ugljen dioksid koji ste ranije izdahnuli, što balansira nivoe ugljen dioksida i kisika u krvotoku, i umanjuje napad panike. Ima mnogo stvari koje ljudi pokušavaju da zaustave napad panike. Ali vama ne trebaju te stvari. Jer od danas ubuduće, imat ćete razumijevanje, i kad prestanete slušati ovaj CD, za nekoliko minuta, znat ćete tačno šta treba da uradite da zaustavite svoju paniku zauvijek. Također znat ćete da se ne trebate plašiti panike. Milioni ljudi u SAD, isto toliko i u UK, pate od ovih stanja. I niko ne umre od tog. Sljedeći put kad vas ufati, kad pomole svoju ružnu glavu, vi recite sebi "ovo me neće povrijediti, ovo apsolutno nema nikakvih posljedica, i to je skroz neprikladno, ja neću dopustiti da mi ovo upravlja životom". I anksioznost i panika će oslabiti. Vježbajte ovo. Vi imate podsvjesnu instinktivnu naviku koju trebate promijeniti. Može potrajati neko vrijeme. Ali obećavam vam, sljedeći napad panike koji dođe, neće imati utjecaj na vas. Jer sad znate da vas ne može povrijediti. Ne dopustite da vam to upravlja životom. Nemojte da vam ovo govori šta trebate raditi svaki dan, gdje trebate ići, trebate li ići na praznik ili ne, trebate li povesti nekog sa sobom kad idete u kupovinu. Vama to ne treba. Taj anksiozni poremećaj je neprikladan. Možete ga preći sad. Obećavam vam, je i ja sam to uradio. Dakle, sljedeći put kad krenete izaći iz kuće, i osjećate da malo drhtite, zamislite kako ja hodam uz vas, držim vas za ruku, gledam vas u oči i govorim vam "Bob (ili kako se već zovete), ovo te ne može povrijediti. Nećete biti nimalo povrijeđeni." Fokusirajte se na ono šta imate da uradite tokom dana. Nemojte se fokusirati na anksioznost. I kad vam dođu anksiozne misli, odbacite ih. Bilo da su to uznemirujuće misli, čudne misli, bilo da su to misli u vezi sa tim da li možete postići šta želite u životu, da li volite ljude dovoljno, da li se brinete za svoju porodicu, ljudi često tako misle u anksioznih poremećaja, to su te misli. Odbacite ih, beskorisne su. Napadi panike nisu vrijedni tog. Uklonite ih sad. I nastavit ćete od ovog trenutka naprijed, kao osoba bez anksioznosti i panike. Molim vas vjerujte šta vam govorim. Ja sam prešao svoju paniku. Ja sam prešao svoju anksioznost. Ja sam postao ponovo normalan. I obećavam vam, desetine hiljada ljudi kojim sam pomogao da postanu opet normalni, su sad opet na poslu, idu na praznike, imaju djecu, imaju pun i ispunjen život, i vi to možete. Izazivajte um, vi ste inteligentna osoba. Vi imate sposobnost da somatizirate tj stvarate ove anksiozne misli i osjećaje u svom umu. I vi imate podsvjesnu sposobnost da napravite osjećaje, stanje od tih misli. Ta moć sugestije je divna. Iskoristite je na nešto drugo. Fokusirajte je na izazove koji će vam ispuniti život. I obećavam vam, panika će otići. Ako radite Linden metodu i ne radi ili sporo radi, znači da nešto ne radite pravilno. I ako ne radite nešto pravilno, morate nam se javiti. Sretna vam budućnost bez anksioznosti.
raketar
Posts: 9
Joined: 19/11/2021 23:21

#16 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by raketar »

Linden metoda - Charles Linden - pobijedite panični poremećaj i panične napade sa Charles Lindenom - Poglavlje 3 - Šta su panični poremećaj i napadi panike - video, dužina videa: 1 h 4 min 26 s, dužina poglavlja 3: 6 min 27 s

U najgorem slučaju anksioznost mi je krala život i imao sam 10 do 12 napada panike na dan. Napadi panike su ekstremna manifestacija neprikladne anksioznosti. To je najviši vrh fizičkih osjećaja uzrokovan vještački povišenom anksioznosti. Napadi panike su često medicinski opisani kao iznenadni jak strah ili osjećaj nadolazeće propasti, koji lahko dostigne vrhunac. Ako je poremećaj generalizovane anksioznosti najblaža manifestacija neprikladne anksioznosti, onda su napadi panike na akutnom kraju anksioznog spektra. Ali baš i kao sa GAD i ostalim manifestacijama anksioznosti, napadi panike su simptom anksioznosti, a ne zasebno stanje. Oni ne mogu postojati bez prethodno prisutnog anksioznog poremećaja. Napadi panike se dese kad katalizirajuća situacija djeluje na podsvijest, okidajući početnu anksioznu reakciju. Podsvijest upamti taj katalizator, ali što je još važnije, upamti nivo anksioznosti koji ste iskusili, o to pamćenje se pohrani u amigdalu. Kao resetovanje termostata u sistemu grijanja, kad se ta anksiozna memorija okine, tijelo koje je sad postalo resetovano na viši nivo anksioznosti, ulazi u modalitet neprikladne anksioznosti vrlo brzo. To bi se inače desilo dosta sporije. Ali zato što je vaš bazni nivo anksioznosti povišen u odnosu na ranijeg, ne treba vam puno da postanete neprikladno anksiozni i da vam se desi napad panike. Adrenalin ide kroz tijelo pripremajući nas mentalno i fizički za neposrednu opasnost. Ali ta opasnost ne postoji. Nemate se čega plašiti jer je vaš nivo anksioznosti na pogrešnoj visini. I kad se opasnost ne uspije pojaviti u materijalnom obliku, adrenalin se ne disperzira već ostane u vama i uzrokuje sve neugodne osjećaje i misli koje iskusite tokom napada panike. Ovi fizički simptomi variraju od jedne osobe do druge. Iako je svima zajedničko nalet adrenalina i ekstremni strah. Fizički desiti će vam se razni osjećaji uključujući brzo kucanje srca, preskakanje otkucaja, znojenje, drhtanje, muka, otekline, bockanje, bol prsa, nedostatak zraka, gušenje, davljenje, strah, osjećaj da vam je život ugrožen, depersonalizacije gdje kao da ste van tijela i gledate sebe, derealizacija gdje kao da sanjate i kao da ništa nije pravo, agorafobija gdje se sklanjate u sklonište kao uplašena životinja i ograničavate geografsko kretanje, gubite dodir sa socijalnim krugom, odbijate svoj posao i prestajete izlaziti iz kuće, to su normalne i fizičke reakcije na pravu opasnost. Ali kad nema opasnosti to je neprikladno i ograničavajuće. Tad možete razviti agorafobiju. Često opisana kao strah od otvorenih prostora, ta fobija je daleko opsežnija. Pačenici se boje napustiti mjesto sigurnosti ili osobu s kojom se osjećaju sigurno, nekad čak ni sobu u kući. Ja sam to iskusio. Ja nisam smio izaći iz spavaće sobe, bojao sam se da ne paničim. To je zamarajuće, strašno, frustrirajuće. Ali postoji rješenje, to obećavam. Nakon napada panike osjećat ćete se slabo, nespretno, nesvjestat će vam se, kao da trčali maraton.

Imaju tri tipa napada panike. Spontana panika se može desiti u bilo koje vrijeme. Čak i tokom spavanja. I ne treba nikakav vanjski katalizator. Specifični napadi panike su uzrokovani određenim stresorom (mjesto ili situacija) i često su reakcija anksioznosti asocirana sa agorafobijom na primjer. I konačno postoje situacioni napadi panike koji se dese u određenim situacijama, ali nisu nužno uzrokovani tim situacijama. Jer su napadi panike simptom prisutne anksioznosti, oni se mogu razviti pored ostalih poremećaja. Napadi panike ili panični poremećaj nije zasebno stanje. Mnogi pačenici iskuse komorbidnost, znači dva ili više anksioznih poremećaja istovremeno. Na primjer, neko ko pati od napada panike može iskusiti generalizovanu anksioznosti. Mnogi se simptomi mogu lako objasniti ali ja to preferiram da zovem osjećaji, ne simptomi. Simptom je stvar koju iskusite kad ste bolesni. Neprikladna anksioznost nije bolest, tako da ne možete iskusiti simptome. Da, čuli ste me dobro. Vaše anksiozno stanje nije poremećaj. To nije bolest. Nije ništa medicinski pogrešno s vama. Ništa što zahtijeva psihijatrijski ili medicinski tretman. Vi imate stanje ponašanja. Stanje koje nije uzrokovano stresom, žalom, ili šta god da je katalizator vaše anksioznosti, već procesom učenja koji se desi duboko u vašem fizičkom mozgu. Sad, najvažnije je upamtiti da niko nikad nije umro od anksioznosti ili napada panike. Zato ti bolovi prsa i ostali simptomi nisu znak da imate neku opasnu bolest. To su osjećaji poslati od strane mozga kroz anksiozno stimulirane nerve. Mogu biti i tijesni mišići, tenzijski grčevi uzrokovani anksioznom reakcijom, ali to su samo osjećaji, ništa više. Ne možete umrijeti od anksioznosti, i ne možete umrijeti od osjećaja. Šta se dešava jeste da vam je mozak na oprezu, on je fino podešen na viši od normalnog nivoa anksioznosti, ostavljajući vas podložne na sve te misli i osjećaje. Trebate slomiti taj krug. Trebate resetovati mozak na normalni nivo anksioznosti, i ja ću vam pokazati kako.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#17 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by exliberal-ex »

Jel imas cuku?
Bez zajebavanja jedna od najboljih stvari koje covjek sebi moze uradit je da ima psa.
raketar
Posts: 9
Joined: 19/11/2021 23:21

#18 Re: Napadi panike i anksioznoat, okidac?

Post by raketar »

exliberal-ex wrote: 15/12/2021 04:20 Jel imas cuku?
Bez zajebavanja jedna od najboljih stvari koje covjek sebi moze uradit je da ima psa.
Ovo je tačno. To kako psi i mačke (čuvari Bića) utječu na mozak je objasnio duhovni učitelj Ekart Tol u knjizi Guardians of Being.
Linden metoda, Charles Linden - Eliminator Panike - Zaustavite napade panike, audio fajl 7 min 37 s

Ovaj eliminator panike će vas naučiti da pređete strah i zaustavite napade panike trajno. Ovo je zaključna metoda za potpuno razoružavanje napada panike i ovo možete učiniti kad budete imali napad panike idući put. Ova metoda će razoružati paniku u sekundi, uklonit njen sadržaj, učiniti je nemoćnom i za sva vremena vas osloboditi napada panike. Ja sam patio od napada panike, i sad se ne patim. Šta sam uradio? Upravo ono što sam rekao hiljadama drugih ljudi da urade. Možete uraditi ovo jednom i da više nikad ne iskusite napad panike. Možda morate ovo uraditi 2 ili 3 puta, ali vam garantujem da ćete se osloboditi napada panike vrlo brzo. Možda nećete voljeti ili odmah razumjeti šta ću vam reći ali pročitajte ponovo i ponovo dok ne razumite, jer ovo je ključ, istina, rješenje za zaustavljanje napada panike. Vi uzrokujete svoje napade panike, 100%, bez izuzetaka. Nema vanjskog faktora koji utiče na vaše stanje uopće. Imate panični poremećaj. Vi ste se uvalili u tu situaciju, nije vas niko drugi, nikakva situacija, bivše iskustvo ili traume. Vi ste sagradili ovo stanje i dopustili sebi svjesno da dođete do ovog mjesta, da se zadržite tu, i da održavate živu noćnu moru koju napadi panike uzrokuju. Napad panike je strah od straha. Da se ne bojite tog straha, ne biste paničili. Vrlo jednostavno. I bez straha od njih, i bez tog da vi osjećate strah, oni ne mogu postojati. Činjenica. Nema pitanja. Nema izuzetaka. Morate se prebaciti iz strahovanja u ne strahovanje. Morate preobraziti strah. Volio bih sad stajati uz vas i držati vas za ruku i ubijediti vas, ali ne mogu. Morate ovo uraditi sami, i možete. Morate staviti povjerenje totalno u mene. Morate razumjeti da će vam ovo zaustaviti napade panike, a ništa drugo ih neće zaustaviti. Sljedeći put kad počne napad panike uradite ovo. Razumite to, živite to, i stavite svaki kvadratni milimetar svog tijela u moje povjerenje. Ovo je tako važno. Ova vježba može vas preplašiti na početku ali radite je, to će izliječiti vašu paniku zauvijek. Uredu, dakle u vama raste osjećaj panike, rastu simptomi i osjećaji, osjećate nedostatak zraka, bolove u prsima, nesvjesta vam se, drhtite, znojite se. Slušajte me sad, razumite ovo. Ovaj vam se napad panike dešava jer mu dajete moć. Dajete mu energiju. Uredu. Zašto ne kažete sebi "dopustit ću mu da mi uradi najgore". Putujte uz njeg. Dopustite da bude što gori. Dopustite da vam učini najgore. Učinite ga gorim i gorim. Stvarno gurajte. I vidite kako vi to kontrolišete. Kako to vama pripada. To vam on ne radi, to vi radite sami sebi. Napad panike je ustvari ništa. On je slab. Vi ga kontrolišete. Sad prođite kroz taj strah. I shvatite sad da vas to ne može povrijediti. Bili ste tu ranije. Nemojte strahovati strah. Nema ništa sa druge strane ovog straha. Najgore što vam može učiniti je da se osjećate fizički loše. Može vam zadati te simptome u tijelu, i oni ne znače ništa. Ništa vam se sad ne dešava. I ništa vam se neće desiti sljedeći put ako se isto desi. Kad sam ja shvatio ono što ste vi upravo shvatili, ja nikad više nisam imao napad panike. Moja anksioznost je otišla. Radio sam 9 stubova svaki dan i panika otišla. Ali dopustite da objasnim nešto. Nikakvo stanje, mjesto, ili situacija ne uzrokuju paniku. Nema opasnosti. Nema divlje životinje. To nije vaš auto, šef, udaljivanje od kuće, osjećaj u prsima ili u glavi, očima ili nogama, niti klinička bolest, već to ste vi. Bilo kakav drugačiji pogled na ovo je jednostavno pogrešan. Ništa drugo ne uzrokuje vašu paniku. Samo vi. I morate joj dopustiti da vam učini najgore da vam dokaže da je besmislena, bezosjećajna, bezvrijedna. Ja simpatiziram sa vašim uvjerenjima da vas može uhvatiti panika tako što se upustite u neku situaciju na primjer, ili ako osjetite neki osjećaj, ili misao uz koju ste ranije paničili. Ali vi, vaš nervni sistem to uzrokuje. Vi to održavate sobom. Sad, umjesto što se krijete od panike, krijete se u sklonište od svog postojanja, ostajete u kući, izbjegavate situacije, trebate se predati svojoj panici. Nemojte se boriti protiv nje. Smijte joj se. I dopustite da vas ufate i opkole najgori osjećaji, i onda će istina izaći na vidjelo. I što se više predate panici, učinite je gorom, i više joj se smijete, u tom trenutku vjerojatno ćete se osjećati uplašenije nego ikad, ali neće vas povrijediti, i vi to znate. Suočite se direkt i prođite kroz to. I kad vam se najgore bude dešavalo, pogledajte u sebe i recite sebi "nije ovo toliko loše, osjećaji me neće povrijediti" i recite sebi da je ovo trenutak istine. Ovo je posljednji put da ćete ikad morati biti ovdje. Nećete se morati više vraćati tu, jer od sad znate da je panika nešto čega se ne trebate plašiti. Upravo ste prošetali najdubljim dubinama straha. I strah se srušio. Zašto? Jer ste shvatili da su vaši strahovi samo bazirani na strahovima od strahova. To je zli krug koji ste upravo slomili. Sad znate da ovo možete učiniti svaki put. Ustvari, sljedeći put jedva čekajte. Radujte se tom izazovu. I pobijedite ga kad vam se desi ponovo. Upravo ste preobrazili strah i napade panike. Bez obzira koliko ste se dugo patili sa napadima panike, ovo je odgovor. Možda nećete više ovo morati ponoviti, i dosta ljudi ne mora. Ali ako hoćete da ponovite, ponovite. I radite to toliko dok ne shvatite da anksioznost i panika ne znače ništa, da vi pravite tu situaciju sami, i da je možete oslabiti i otarasiti se anksioznosti i panike sad. Raditi ovo što češće naučit će vašu podsvijest nove navike. I ovo će zaustaviti vaše napade panike zauvijek. Svako u svijetu ko ima sposobnost da vam kaže kako mozak radi u vezi sa anksioznosti će vam potvrditi da je ovo odgovor. Počnite vježbati sada, i napadi panike će postati vaša historija.
Post Reply