Napad risa?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#1 Napad risa?

Post by Njanjavi »

Imadoh dvije machke do nocas, jutros se budim nalazim mache na putu, rado bih postao slike trupla al ne bi da traumatiziram narod.
Kucne su macke, samnom zive i sa cukom normala, setkaju se slobodom po polju, dodju kad se izsetkaju, sve normala.
Zivim odma ispod shume, i tako dvije macke imadoh, normala se setkashe okolo kuce i po sumi x puta do sad, i sinoc ja sa pascetom na balkonu, machke su jos vani, pasce mi krenu rezat u pravcu sume.
Kontam nanjusila mace u sumi pa na njih rezi il sta vec, i haj nista to.
Sinoc dodje starije mache al mladje nema.
Jutros nadjem jedno mache na cesti, glava deformisana, abdomen rasporen, nidje krvi nema i par organa vani.
Kontam kako prilazim auto je spucalo, al tjelo je netaknuto jbga, nije spljosteno, samo abdomen rastrgan i organi vire.
Oba oka nisu u glavi, jedino se na glavi vidi da je neka sila udarila il sta, al moze bit da ju je pregazio neko nakon sto ju je ovo uhakalo.
Pred mrak pustam drugo mache napolje, nema je nikako, brinem se zovem, otvaram x puta vrata ulazna dozivam, cujem sunjanje u sumi, a kad me masha cuje tako iz sume odma dole sleti, a ovo kako cujem par koraka, zovem masho masho nista, muk mrtvi, nikakve kretnje.
Lego ja prije mozda sat, najednom skiknjava machja, koljaza, skoci mi pasche, skocih ja bos, do kuhinje, sreca oko kuce je ok osvjetljeno sa svih strana.
Ja kroz prozor kad masha na ledjima, grampa se, na njoj machka jedno 2 ipo do 3 puta veca od nje, znaci veca machka i od pasceta koje imam.
Ogromna macketina boje bjele kafe.
Ja dok se u sobu vratih po patike, upalih svjetla na balkonu i gledam, nidje nikog.
Nidje ni macke ni ove aveti, nema sta drugo bit vec sumska macka il ris.
Nikad onako nesto vidio nisam.
Znaci sinoc uhakala jedno mache, drugo uteklo u kucu, i nocas majku mu jbem cheku pravilo i cekalo i drugo mache.
Sta sad da radim jbote, jel fakat moguce da je to bio ris?
Nije do sad bilo tih govana na ovom djelu, pitao sam lovce sta sve ima od hajvana, samo veprova, dalje gore vukova, lisice sam vidjao par puta al ris jbeni.
X puta sam setao tom sumom sa pascetom i machetom, jebote otkud ris najednom.
Napadal to ljude, sta sad koji klinac da radim ne kontam, jos se tresem jbte od crnjaka i huje i straha, sve u pm.
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: Napad risa?

Post by gnjev »

Daj broj od lerdija
User avatar
Amagon
Posts: 392
Joined: 12/07/2007 16:10
Location: Zenica-Sarajevo

#3 Re: Napad risa?

Post by Amagon »

Vrlo moguće, ipak je šuma tu. U Bosni su zabilježeni napadi šakala, zašto ne i ris, koji je dosta ugrožen i zabranjen je i kažnjiv lov na njega. Nešto mi neobično da je toliko krvoločan,? :-?
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#4 Re: Napad risa?

Post by Njanjavi »

Samo da javim, masha je prezivila.
Probudi me nema 10 minuta mjaukajuci ispred vrata.
Skocih iza sna ko lud jbte, zmireci na vrata kad ona.
Nema nista na sebi, nikakvih tragova, nisam je još detaljno pregledo.
Cudno mi je cim sam je uveo u kucu, cuo sam cudan zvuk preko puta kuce sa jedne manje livadice i shume iznad.
Najslicnije kriku a lici po tempu kao lavez.
Znaci zvuk kao zvuk najslicniji kriku il glasanju neke pticurine ali po tempu i dinamici kao da nesto laje.
Nikad takav zvuk nisam čuo a evo par mjeseci sam tu vec.
I to krenu par minuta cim udje masha u kucu, ja upalih svjetla na balkonu, izadjoh, i stade nakon par minuta.
Freaky noc jbte :(

PoslaTo dimnim signalima sa stabla jagode :)
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#5 Re: RE: Re: Napad risa?

Post by Njanjavi »

gnjev wrote:Daj broj od lerdija
Komunikacijske sposobnosti su ti na zavidnom nivou.
Hvala na nadasve konstruktivnom ucestvovanju na temi i strasnom doprinosu istoj.
Ova tema stvarno ne bi imala smisao bez jedne tako kliseaste, izlizane, partizanske fore poput tvoje.
Zivio ti meni, sretno drogiranje i lijep overdose akb :)

PoslaTo dimnim signalima sa stabla jagode :)
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#6 Re: Napad risa?

Post by Bobi »

Interesantno :D, razmisljam...najbolje ti je sljedecu noc kad se sve smiri negdje poslije 12 pobacaj petarde da rastjeras to :D ili jedna ludja, kako divlje zivotinje vecinom bjeze od ljudi i oslanjaju se na čulo mirisa popišaj sve čoškove na rubu te šume i prilazu kuće :D.
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#7 Re: Napad risa?

Post by Stari_Jarac »

Gdje živiš drug? koja je to šuma ako nije tajna? ris napada domaće mačke ali i mužijak domaće mačke nerijetko ubija mačiće ako nisu njegovi, a ti reče da su to male mačke kod tebe.
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#8 Re: Napad risa?

Post by shalla »

Stari_Jarac wrote:Gdje živiš drug? koja je to šuma ako nije tajna? ris napada domaće mačke ali i mužijak domaće mačke nerijetko ubija mačiće ako nisu njegovi, a ti reče da su to male mačke kod tebe.
Da ali je isto tako napisao da je ova mačka bila veća i od njegovog psa, sumnjam da je obični mačor u pitanju...
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#9 Re: Napad risa?

Post by zforumas »

shalla wrote:
Stari_Jarac wrote:Gdje živiš drug? koja je to šuma ako nije tajna? ris napada domaće mačke ali i mužijak domaće mačke nerijetko ubija mačiće ako nisu njegovi, a ti reče da su to male mačke kod tebe.
Da ali je isto tako napisao da je ova mačka bila veća i od njegovog psa, sumnjam da je obični mačor u pitanju...
Ma dobro, ni referenca sa psom ne znaci nista. Je li pekinezer ili je tornjak ili je mastif...ako je ovaj zadnji onda samo medo moze biti

Ne rise :mrgreen:
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#10 Re: Napad risa?

Post by shalla »

zforumas wrote:
shalla wrote:
Stari_Jarac wrote:Gdje živiš drug? koja je to šuma ako nije tajna? ris napada domaće mačke ali i mužijak domaće mačke nerijetko ubija mačiće ako nisu njegovi, a ti reče da su to male mačke kod tebe.
Da ali je isto tako napisao da je ova mačka bila veća i od njegovog psa, sumnjam da je obični mačor u pitanju...
Ma dobro, ni referenca sa psom ne znaci nista. Je li pekinezer ili je tornjak ili je mastif...ako je ovaj zadnji onda samo medo moze biti

Ne rise :mrgreen:
Doduše...
Ne remse :mrgreen:
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#11 Re: Napad risa?

Post by Njanjavi »

Ama lovacko mi je pasce.
Pricao sam sa nekim ljudima koji znaju oko toga, kazu da bi mogla bit divlja macka al da nema riseva ovda.
Ovo je uz babinu rjeku gore, izmedju smetova i pepelara, na osami je i suma je na sve strane.
Znam jbga sta sam vidio, pepeljasta, boja bjele kafe, krupnije od moje macke koja je skoro pa odrasla vec, krupnije od nje barem dva do tri puta.
Gledam sinoc kako je poklopilo odozgo, ja dok do sobe da obučem patike nidje ih.
Plus, machki se ne moze nikad pasce prisunjat tako iznenada, pascad su priglupa za to.
Ovo je sinoc cekalo u cheki mache da se vrati iz lunjanja i tacno se sunjalo da ga coskovi kuce zaklanjaju dok se mace priblizava vratima kuce.


PoslaTo dimnim signalima sa stabla jagode :)
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#12 Re: Napad risa?

Post by Matijevic_Vlado »

Sad ces reci da je obuo tvoje patike i odskakutao u sumu. Ma hajde
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#13 Re: Napad risa?

Post by Stari_Jarac »

Njanjavi wrote:Ama lovacko mi je pasce.
Pricao sam sa nekim ljudima koji znaju oko toga, kazu da bi mogla bit divlja macka al da nema riseva ovda.
Ovo je uz babinu rjeku gore, izmedju smetova i pepelara, na osami je i suma je na sve strane.
Znam jbga sta sam vidio, pepeljasta, boja bjele kafe, krupnije od moje macke koja je skoro pa odrasla vec, krupnije od nje barem dva do tri puta.
Gledam sinoc kako je poklopilo odozgo, ja dok do sobe da obučem patike nidje ih.
Plus, machki se ne moze nikad pasce prisunjat tako iznenada, pascad su priglupa za to.
Ovo je sinoc cekalo u cheki mache da se vrati iz lunjanja i tacno se sunjalo da ga coskovi kuce zaklanjaju dok se mace priblizava vratima kuce.


PoslaTo dimnim signalima sa stabla jagode :)
Vremena se mijenjaju, teoretski može biti i ris jer već odavno je isti postao uobičajeni kućni ljubimac u SAD, Rusiji i zapadu općenito, pa nije nemoguće da je i neko kod nas donio, pa onda izbacio iz kuće, ako ga uspiješ opet vidjeti obrati pažnju na rep, ris ima kratak rep, može biti i Maine Coon (vrlo slična risu) ili neka slična vrsta velike kućne mačke isto tako, ali najprije što lovci kažu da je divlja mačka, koliko znam može biti i do 10-tak kg teška, a to je već pozamašna mačketina. Divlja mačka ti najviše liči na našu domaću tigrastu mačku, što je raja zovu "zelena" :lol: i ima deblji rep ako se ne varam.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#14 Re: Napad risa?

Post by Njanjavi »

Nisam obratio pažnju na rep, samo sam vidio da je podobro misicava, ja se vec halalio od machke ono, plus zvuk obje dok se kolju je bio stravičan.
Eto kolko je lovacko pasce ovo je bilo mrvu vece i misicavije, bas se sjebah kad vidjeh.
Prico sam maloprije i sa nekim ljudima ovdje sto drva izvlace i vicu i oni da je najvjerovatnije divlja macka.
A jedan mi lovac iz Zenice materi priča danas da je jednom njegovom drugu divlja macka zaklala vucjaka jbte.


PoslaTo dimnim signalima sa stabla jagode :)
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#15 Re: Napad risa?

Post by Stari_Jarac »

Njanjavi wrote:Nisam obratio pažnju na rep, samo sam vidio da je podobro misicava, ja se vec halalio od machke ono, plus zvuk obje dok se kolju je bio stravičan.
Eto kolko je lovacko pasce ovo je bilo mrvu vece i misicavije, bas se sjebah kad vidjeh.
Prico sam maloprije i sa nekim ljudima ovdje sto drva izvlace i vicu i oni da je najvjerovatnije divlja macka.
A jedan mi lovac iz Zenice materi priča danas da je jednom njegovom drugu divlja macka zaklala vucjaka jbte.


PoslaTo dimnim signalima sa stabla jagode :)
Jedino što ti preostaje da tu drugu mačku više ne šalješ van, u protivnom dohakat će joj brzo i da pripaziš na psa takođe.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#16 Re: Napad risa?

Post by Njanjavi »

Znam kralju, preko dana samo, predvece vise nema nikom vani i kapak.
Poslusacu i bobija i ispisat se na ivice imanja ono, jbga valjda upali.
Petardi nakupovat i povremeno pobacat na ivicu shume.
A iduce godine razmislit o kupovini lovacke puske kakve pa kome obojci kome opanci :-?
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#17 Re: Napad risa?

Post by shalla »

Sa koje je strane prišla ta beštija :mrgreen:
Btw ovo baš neka osama i pustahija, svaka tebi čast pa te nije hastra, ne bih ja gore zanoćio nema šansi ;-)

EDIT: Pitao sam druga koji se bavi lovom, kaže 99% divlja mačka, kaže nisam ni ja znao koliko je jaka i za šta je sposobna dok nisam vidio na djelu...

Image
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#18 Re: Napad risa?

Post by Njanjavi »

Tako nesta rece i ovaj lovac materi.
Kaze frajer preklala vucjaka od lika bez bismile jbte.


PoslaTo dimnim signalima sa stabla jagode :)
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#19 Re: Napad risa?

Post by splinter »

Drug, vjerovatno divlja mačka. Da je bio ris ne bi ostalo ništa ni od mashe ni od koga već. Neće ris tek tako blzu naselja.
A prava divlja mačka je isto sposoban lovac i zna se vrtiti oko naseljenih mjesta.
Ako uspiješ napraviti koju fotku još bolje.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#20 Re: Napad risa?

Post by Bobi »

Njanjavi wrote:Znam kralju, preko dana samo, predvece vise nema nikom vani i kapak.
Poslusacu i bobija i ispisat se na ivice imanja ono, jbga valjda upali.
Petardi nakupovat i povremeno pobacat na ivicu shume.
A iduce godine razmislit o kupovini lovacke puske kakve pa kome obojci kome opanci :-?
ne moraš sad hodati okolo i bacati piš, mislio sam da sakupiš mokraču pa da prospeš okolo. nego, da sam ja na tvom mjestu postavio bih video nadzor sa IC camerama :D ili postavio neka strašila ili predmete za zastrašivanje na pr. prazne konzerve napunjene kamenčićima i privezane izmedju dva stabla na mjestima gdje se predvidja da ce se neko kretati(tragovi, utabane staze,...) .
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#21 Re: Napad risa?

Post by Bobi »

U Europi divlja mačka nema prirodnog neprijatelja osim isto tako rijetkih risova i vukova, veoma je vješt lovac koji lovi glodavce, ptice, a odrasli mužjak divlje mačke koji je skoro duplo krupniji od ženke divlje mačke će bez problema napasti mladu srnu ili ozljeđenu i nemoćnu životinju.

Iako je divlja mačka nastanila ogromno zemljopisno područje ipak se naročito u Europi smatra veoma rijetkom i zakonom zaštićenom životinjom. Zato je neophodno poraditi na što većoj zaštiti ove iznimne životinje, koja je prisutna na našem zajedničkom planetu već 2 milijuna godina. Nemojmo dozvoliti da ova prekrasna životinja nestane našom krivnjom!
maci maci....gdje si :skoljka:
Image
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#22 Re: Napad risa?

Post by shalla »

Bobi wrote:
Njanjavi wrote:Znam kralju, preko dana samo, predvece vise nema nikom vani i kapak.
Poslusacu i bobija i ispisat se na ivice imanja ono, jbga valjda upali.
Petardi nakupovat i povremeno pobacat na ivicu shume.
A iduce godine razmislit o kupovini lovacke puske kakve pa kome obojci kome opanci :-?
ne moraš sad hodati okolo i bacati piš, mislio sam da sakupiš mokraču pa da prospeš okolo. nego, da sam ja na tvom mjestu postavio bih video nadzor sa IC camerama :D ili postavio neka strašila ili predmete za zastrašivanje na pr. prazne konzerve napunjene kamenčićima i privezane izmedju dva stabla na mjestima gdje se predvidja da ce se neko kretati(tragovi, utabane staze,...) .
Da, to bi bila dobra ideja, izađe čovjek da piša a ta cica maca pravo za ćunu :mrgreen:
Nego druže, obzirom na ove šumske vrleti odozgo i odozdo, nabavi ti kakav tenk ili pragu i opleti na svaki mogući zvuk :mrgreen:
Buckethead i ja kad krenemo prema Zenici eto nas na kafu ali isključivo u prijepodnevnim satima, sa pancirima i mitraljezima...
zenit dozic
Posts: 2406
Joined: 07/09/2014 11:48

#23 Re: Napad risa?

Post by zenit dozic »

Bobi wrote:
U Europi divlja mačka nema prirodnog neprijatelja osim isto tako rijetkih risova i vukova, veoma je vješt lovac koji lovi glodavce, ptice, a odrasli mužjak divlje mačke koji je skoro duplo krupniji od ženke divlje mačke će bez problema napasti mladu srnu ili ozljeđenu i nemoćnu životinju.

Iako je divlja mačka nastanila ogromno zemljopisno područje ipak se naročito u Europi smatra veoma rijetkom i zakonom zaštićenom životinjom. Zato je neophodno poraditi na što većoj zaštiti ove iznimne životinje, koja je prisutna na našem zajedničkom planetu već 2 milijuna godina. Nemojmo dozvoliti da ova prekrasna životinja nestane našom krivnjom!
maci maci....gdje si :skoljka:
Image
Pa ako rece lik da je zivotinja kolik njegov lovacki cuko kako ce onda bit divlja maca :?
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#24 Re: Napad risa?

Post by kritichar »

Pričalo se da je na Smetovima viđena mačka kako nosi glavu lisice pod miškom. To mora da je to ta vrsta.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#25 Re: Napad risa?

Post by Bobi »

A large subspecies, measuring 40–91 cm in body length, 28–35 cm in tail length, and weighing 3.75–11.5 kg. Its fur is quite dark, with a grey tone. The pattern on the head, the dorsal band and the transverse stripes and spots on the trunk are distinct and usually vivid.[14]
Post Reply